•stroming in Amsterdam-Noord is geen nationale ramp" NEDO-MEX In vrijgemaakte huur gebieden )eschermd N.V.V. en K.A.B. bezorgd over woningbouwbeleid Kort en bondig V nog t t.jji Rustig en mistig Onderzoek naar verband voeding vaatziekten •L* Amsterdamse agenten in verzet tegen de „feestneuzen" Ontwikkeling naar vrije huren zonder schokken Waarom doet de regering niets? Kachel geen veilige bergplaats voor beurs met 1350,- Oude kapok in „nieuwe" bedsteden Nederlandse runner van vliegdekschip geduwd? Adres van vakbonden aan Tweede Kamer I ËBJBj Beloofde weg bleef weg... u DINSDAG 26 JANUARI 1960 2 Zutphen proefkonijn Weekeindcursussen van de Woodbrookers REGERINGSSTANDPUNT: van Ceta-Bcver Spaar de voetbalclub-emblemen Vee omgekomen bij boerderijbrand Mysterie in Hotioloeloe Prinses Irene in Wenen Toezegging burgemeester niet bindend? li 6upch kukéiteit Zuiver als goud méér smaak méér geur ten van de huurwet blijven trekking hebben op de huur- sies, op de competentiere- procedure inzake het onder- raties. zigde huurwet wordt volgens ran de regering bepaald, dat van de huur en verhuur die dus nog eerst moeten egd dan wel na het einde 'gdheid om krachtens huur- n het genot van het gehuur de gewezen huurder niet di- e ontruimen. De verplichting t opgeschort totdat de ver- tijn kant de ontruiming aan- hter heeft de gewezen huur- naand de tijd. In die maand esgewenst tot de kantonrech- ïet een gemotiveerd verzoek m een maand te verlengen, verzoek in, dan wordt daar- ichting tot ontruiming auto- mrst. ilissing omtrent de termijn lke de verplichting tot ont worden geschorst, zal de die zich kan laten voorlich- huurndviescommissie en het lur. de belangen moeten af- huurder en de verhuurder. oi een nieuwe huurprijs be- lurende de termijn van op- t worden betaald, antonrechter meent dat de de gewezen huurder moeten in bepaalt hij de termijn ;rmijn van een maand wordt maximum hiervan is een :e termijn kan opnieuw met worden verlengd en verder i alles biieen twee jaar, voor- lingen betreft. Ten aanzien inden is de termijn op ten aar gesteld. •e voor de kantonrechter is udig gehouden. Overigens ^denken dat de plannen van as tot uitvoering zullen ko len waar een zeker even- id is gekomen tussen vraag n woningen. Daardoor ont- el of ten dele de grondslag maatregelen, gebaseerd op woningen. delijkheid van de overgang nale vooroorlogse toestand dat de totnutoe bestaande aok kunnen worden opgehe- drijfspanden en woningen, luur een bepaalde grens te 'n verschillende gemeenten imteverdeling met betrek woningen in feite reeds zeer rgunningverlening geschiedt lakkelijk. Vrijmaking van a huurbescherming moeten volgen wanneer de omstan- mogelijk maken. Waar de worden gelegd, zal van ge- :meente uiteraard verschil- over zal overleg met de ge- n worden gepleegd. dat het de bedoeling is zo- waarborgen te scheppen ele overgang naar de voor- rgarktyerhoudingen. In inr t Hen kunnen zich natuurlijk tuaties voordoen zoals die l ook^owkwamen. Dat Is" ■maal". Als de woningmarkt e uitvoering van de rege- is de winst voor de verhuur- veer de vrije beschikking n bezit, maar voor de huur- tegenover staan de moge- j, al is het met enige moeite rning kan vinden, een drei- verhuurder die opdrijven voorkomt. Met de toeneming 'voorraad moet die dreiging ;n tot lagere huren, hetgeen belang is. Sinds geruime tijd geeft de Voedings raad aandacht aan het vraagstuk van een eventueel verband tussen de dagelijkse voeding en ziekten van hart en bloedvaten. Op voorstel van een in 1958 uit zijn mid den gevormde studiecommissie heeft de raad dezer dagen besloten een begin te laten maken met de voorbereiding van een over een aantal jaren uit te strekken epi demiologisch onderzoek, waarin zal worden getracht nadere informatie omtrent zulk een verband te verkrijgen. Als plaats van onderzoek is Zutphen gekozen. Het onderzoek zal zich uitstrek ken over duizend mannen in de leeftijd van veertig tot zestig jaar, die volledig medisch zullen worden onderzocht. Voorts zal in de gezinnen de voeding in bijzonder heden worden nagegaan. De raad is er zich van bewust, dat de voeding slechts één aspect is van de vele, die bij de be nadering van het vraagstuk naar voren komen, zodat de bijdrage tot het geheel van onderzoekingen naar de oorzaken van de genoemde ziekten bescheiden blijft. Anderzijds wordt met het onderzoek aan gesloten aan overeenkomstig vorsings- werk. dat in een aantal andere landen reeds is of zal worden verricht. De Arbeidersgemeenschap der Wood brookers in Bentveld heeft voor de komen de maanden de volgende cursussen geor ganiseerd: 13-14 februari: Bedrijfsweek- einde met werknemers in de metaalindus trie uit en rond Rotterdam: 20-21 februari weekeindcursus met hoogleraren, docen ten en studenten in de sociologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden over „Achter gronden van de sociologie": 27-28 februa ri: „Het heelal van de wetenschap en de hemel van God"; 5-6 maart: vervolgcur sus Centrum voor geestelijke en sociale scholing; 12-13 maart: „De vernieuwing van het roomskatholieke theologische en sociale denken; 19-20 maart: bedrijfs- weekeinde over „Industriële democratie"; 26-27 maart: weekeindecursus over het verstaan van moderne kunst: 2-3 april: cursus uitsluitend voor artsen en medi sche studenten; 9-10 april: „Het leiden van gespreksgroepen"; 23-24 april: ver volgcursus Centrum voor geestelijke en sociale scholing. Advertentie keelpijn? neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHIUPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. particuliere of in de woningwetsector moe ten worden gebouwd, behoort daaraan on dergeschikt te zijn". De subsidieregeling „Zeer ernstige bezwaren moeten" zo vervolgt het verbondsbestuur „tegen de subsidieregeling zelf worden aangevoerd. Deze blijft uitgaan van de behoefte, de op de overheid drukkende subsidielast te verminderen. De jaarlijkse woningwetbij- drage wordt immers overeenkomstig het S.E.R.-advies verlaagd van 350 tot f 250 gemiddeld, overigens zonder inachtne ming van de door de S.E.R. voorgestelde huurgrenzen. Het gevolg hiervan is, dat het huurpeil van nieuw te bouwen woning wetwoningen met ongeveer 15 percent zal stijgen. De subsidieregeling voor de particulie re bouw is ingegeven door een streven om bij particuliere bouwondernemers de tra ditionele terughoudendheid om zich op het terrein van de goedkonere huurwoningen te begeven te doorbreken. Voor de laag ste huurcategorieën wordt voor de parti culiere sector een subsidie verleend in de vorm van een premie van f 2.000 en een jaarlijkse bijdrage van 440. gemiddeld. Het N.V.V. nu is van oordeel, dat aldus een wanverhouding tussen de particulie re en de woningwetsector ten aanzien van de subsidiehoogte ontstaat voor overigens gelijksoortige woningen. Over de opmerkingen van de minister omtrent een nieuwe aanzienlijke huur prijsverhoging in de komende jaren zegt het verbondsbestuur: „Zolang de S.E.R. niet nader heeft geadviseerd over even tueel noodzakelijke huurverhogingen in de toekomst is het prematuur hierover uit spraken te doen. Bijzonder verontrustend acht het N.V.V. het, dat de subsidierege ling voor de particuliere bouw deze ten dentie nog versterkt. Het dringt er bij de Kamerleden op aan. door wijziging van de voorgestelde regeling de genoemde be zwaren weg te nemen. Adres van de K.A.B. Ook het bestuur van de K.A.B. (katho lieke Arbeidersbeweging) heeft zich bera den op deze kwesties en zich daarover in een adres tot de Tweede Kamerleden ge wend. De K.A.B. zegt daarin, voor een belangrijk deel de bezwaren, welke van verscheidene kanten zijn ingebracht tegen de door de regering voorgestelde wijzigin gen in het subsidiebeleid te delen. De K.A.B. is van oordeel, dat de woningbe hoefte zich als gevolg van de huurontwik- keling van de nieuw gebouwde wonin gen gedurende de laatste jaren in toene mende mate heeft geconcentreerd bij wo ningen voor de financieel zwakkeren, welk feit ook door de regering zelf wordt er kend. Concurrentie onmogelijk Stille Omgang 1960. Op een in Am sterdam gehouden bijeenkomst van het Gezelschap voor de Stille Omgang is mede gedeeld, dat men dit jaar voor de stille tochten op 6, 13 en 20 maart in de hoofd stad omstreeks de 80.000 bedevaartgangers verwacht. Voor het vervoer der buiten de stad wonende bedevaartgangers zullen 700 autobussen en 40 extra treinen worden ingeschakeld. (Van onze Amsterdamse redacteur) De bewakingsdiensten in en rond het in middels grotendeels drooggevallen tuin dorp, eisen zoveel manschappen van het toch reeds overbelaste en onderbezette Amsterdamse politiekorps, dat de hoofd commissaris een beroep heeft moeten doen op de vrijwillige politie. Sinds vrij dag zijn aan ieder afdelingsbureau in Am sterdam vier vrijwillige politiemannen, die door hun beroepscollega's „feestneu zen" worden genoemd, toegevoegd. Deze bijnaam is ontstaan omdat de vrijwillige politie tot dusver uitsluitend bij feestelij ke gebeurtenissen, zoals koninklijke be zoeken, is opgeroepen. Deze gang van zaken is niet ongewoon. De vrijwillige politie kan niet alleen voor genoemde feestelijkheden worden inge zet, maar ook in geval van onlusten of rampen Een aantal politiemannen echter heeft deze gelegenheid aangegrepen om hun bonden te attenderen op het feit, dat een beroep op de „feestneuzen" niet no dig was geweest als de salariëring en se condaire arbeidsvoorwaarden bij de poli tie gunstiger zouden zijn. Zij zien hierin de oorzaak van het tekort aan personeel. De drie samenwerkende politiebonden zullen deze kwestie nader bespreken en vervolgens opnemen met de hoofdcom missaris. Advertentie Transparante kleurlak (Van onze parlementaire redacteur) Er zijn enkele gebieden in ons land. noj niet veel en niet groot, waar de verwach ting gegrond lijkt dat een burger, zij he niet zonder moeite, binnen een redelijke tijd in staat zal zijn zonder hulp van de overheid zelf een woning te vinden. Daar om heeft de regering van het parlemen de bevoegdheid gevraagd, zo nodig en in dien mogelijk, voor bepaalde gemeenter of delen van gemeenten geleidelijk terui te keren tot de vooroorlogse toestand waarin geen vergunning nodig was vooi het betrekken van een woning en de huui wordt bepaald door vraag en aanbod Krachtens artikel 31 van de woonruimte- wet moet de minister van Maatschappe lijk Werk zich dan eerst om advies wen den tot de 'gemeenteraden in de gebieder waar een redelijke kans van slagen is. De bedoeling is eerst het vergunningsstelsel op te heffen en in aansluiting daarop latei de huren vrij te laten. In deze ontwikke ling mogen zich geen ernstige schokken voordoen. De burgerij dient de gelegenheid te krijg enzich aan de nieuwe situatie aan te passen. Proces van vele Toch heerst er bij sommige huurders na de aankondiging van de plannen der rege ring, tegelijk met het voorstel tot verho ging van de huren per 1 april a.s., reeds onrust vanwege de vrees uit hun woning te worden gezet. Vooral in het westen des lands en spe ciaal in de grote gemeenten, waar het wo ningtekort nog groot is, behoeft men zich zeker de eerste jaren nog geen zorgen te maken. De proef met het opheffen van het vergunningstelsel en het later vrijmaken van de huren, zal waarschijnlijk eerst wor den genomen in Zeeland en het Westelijk deel van Friesland, afhankelijk van het advies van de gemeenteraden. Met die proef zal men ervaring opdoen en minister Klompé heeft in december reeds in de Tweede Kamer meegedeeld dat voorko men moet worden dat de minst-draag- krachtigen de dupe worden. Men moet daarom bij het nemen van de proef wat extra woningen achter de hand heben om de minst-draagkrachtigen eventueel te hel pen en er zal voorts nauwkeurig op worden toegezien, zei de minister, dat er geen pijn lijke knelpunten komen die met een kleine injectie van wat extra woningen niet weg te nemen zijn. Metterjaren zal echter de toestand weer ontstaan dat de verhuurder weer de vrije beschikking krijgt over zijn woning en de huren worden bepaald door de wet van vraag en aanbod. Geen opzegging op korte termijn De huurders, die sedert de oorlog zijn gewend aan de huurbescherming en dank zij deze niet uit hun woning kunnen worden gezet, zullen echter niet direct geheel aan hun lot worden overgelaten. De regering zal er tegen waken dat de overgang naar de vrije marktverhouding een ontwrichr tende werking heeft. De huurders blijven beschermd tegen het gevaar van opzeg ging en ontruiming op korte termijn. In de vrijgemaakte gebieden zullen ook Advertentie Mijnwerkersleider Dohmen: In de centrale raad van de Katholieke Arbeiders Beweging in Limburg heeft de heer Fr. Dohmen, voorzitter van de Neder landse Katholieke Mijnwerkers bond, ge zegd dat het „een kwestie van nuchtere realiteit is, te constateren, dat de algemene ontwikkeling in de mijnindustrie het de Nederlandse mijnen onmogelijk maakt te concurreren. Wie invloed heeft op de re gering, moet alles doen om aan deze on zekere situatie een einde te maken. Als de huidige regering, in tegenstelling tot de vroegere, deze realiteit erkent, moeten dienovereenkomstig ook de nodige maat regelen getroffen worden." „Als in het buitenland de regeringen de mij industrieën wel steunen, waarom ge beurt dat dan in Nederland ook niet?", zo vroeg hij. „Tot nu toe", zo merkte hij verder op, „is de Nederlandse mijnidustrie te veel in een hoek gedrongen. Limburg heeft er recht op te weten, of de regering al of niet erkent, dat de kolen een essentieel deel van het energiebeleid blijven uitmaken. De neer Fr. Dohmen wekte de Limburg se KAB op, met gezamenlijke krachtin spanning hiervoor te ijveren en met name door opvoering van de kwantiteit der werknemersorganisaties (naast de kwali teit) hieraan kracht bij te zetten. de voorschrif gelden die bei adviescommis. geling en de houd en repa In de gewij: het voorstel na het einde eventueel zal worden opgez van de bevoe bescherming i de te blijven, reet behoeft t daartoe wordl huurder van zegt. Ook dan ec! der nog een r kan hij zich di ter wenden n de termijn vi Dient hij zo'n door de verpl matisch gesch Bij zijn bes gedurende we ruiming moet kantonrechter, ten door de 1 gemeen^ebestu wegen van de Hij kan even'- palen, die gec schorting moe Indien de k belangen van overwegen, d? waarmee de t€ verlengd. Het iaar, doch dez zes maanden tot ten hoogste zover het woi van bedriifspr hoogste drie j De procedut uiterst eenvo dient men te fc de regering p; men in gebiec wicht tot stan en aanbod va valt dan gehe aan de noodi een tekort aan Tot de gelei naar de nom behoort ock. i voorschriften ven voor bet waarvan de h boven gaat. I is de woonru king tot deze 1 soepel. De vei dan vrij gen huurprijzen ei hier later op digheden dat huurgrens kan meente tot ge lend zijn. Hier meentebesturei Men ziet dus veel mogelijk voor een soepi oorlqgse vrije dividuele geva altijd nar esii vóór' de oorloj dan weer „nor rijp is voor d ringsplannen, i der dat hij krijgt over zij; der moet daar lijkheid dat hi een andere wc ging voor de van de huren van de woninj ten slotte leidc een algemeen 19 „Hoewel de overstromingsramp, welke Amsterdam-Noord heeft getroffen, aan de direct betrokkenen zeer veel leed en schade heeft gebracht en nationaal aan spreekt, dient zij, gezien de omvang van de overstroming en de omvang van de persoonlijke en materiële schade, niet als een nationale ramp te worden aange merkt in die zin, dat de opheffing van de gevolgen als een rechtstreekse taak van het rijk is te beschouwen". Dit wordt meegedeeld door de minis ters Korthals en Klompé in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Koersen, (K.V.P.) De ministers zeggen verder, dat hun bezoek aan het overstroomde gebied een oriënterend karakter had. Bij dit bezoek en ook overigens is gebleken, dat het ge meentebestuur van Amsterdam waar nodig in samenwerking met het provin ciaal bestuur zeer wel in staat was met de ter beschikking staande diensten en hulpmiddelen de nodige maatregelen snel en doelmatig te treffen. De regering acht het juist, dat het initiatief met betrek king tot de opheffing van de gevolgen van de ramp en de eventueel hierbij van haar te verwachten medewerking bij het gemeentebestuur ligt. In de woning van een inwoner van Har- degarijp is tengevolge van een vergissing een portemonnee met ongeveer 1350 gul den, di, bestemd waren voor de afbetaling van een onlangs gekocht huis, verbrand. De echtgenote had naar zij meende, een veilige bergplaats voor het geld gevonden, die slechts nu en dan werd gestookt. Toen de man, die hiervan wist, 's morgens vroeg de kachel wilde aanmaken, keek hij eerst in de la, maar toen hij de portemonnai in de duisternis niet zag liggen, meende hij dat zijn vrouw het geld ergens anders had opgeborgen. Hij stak de kachel aan en toen zijn vrouw enige tijd later beneden kwam was het al te laat. Het rooster had reeds zoveel vuur doorgelaten dat de portemon- naie met het jarenlang gespaarde geld ge heel verteerd was. Als vrijdag de bewoners van Tuindorp- Oostzaan naar hun woningen terugkeren zal het Rode Kruis drié grote tenten ter beschikking stellen bij de invalswegen naar Tuindorp-Oostzaan, waar pakket ten en schoonmaakartikelen zullen wor den uitgereikt. De „J. Henry Dunant" zal voorlopig als hospitaalschip ter beschikking blijven voor zieken. Er zijn thans 19 patiënten aan boord. Men houdt er rekening mee, dat dit aantal hoger zal worden, aangezien vele hulpbehoevenden, voor wie het moei lijk is direct in hun woningen terug te ke ren, of die thans bij familie elders zijn on der gebracht, liever dichter bij hun naar huis terugkerende verwanten willen zijn. Voorts kunnen ouders, bij terugkeer naar huis, babies aan boord doen opnemen. Het hospitaalschip kan totaal 70 patiën ten opnemen. Bij de 8682 inspecties, die ambtenaren van de Keuringsdienst van Waren te Am sterdam in december hebben gehouden, zijn 137 partijen levensmiddelen en grond stoffen, o.a. vis en visconserven, wild en gevogelte, abrikozenpulp. kastanjes en 432 stuks kleurkrijtjes afgekeurd. Van 492 monsters, genomen voor laboratoriumon derzoek, voldeden 104 niet aan de gestel de eisen. In 12 gevallen werd proces-ver- baal opgemaakt voor o.m. ondeugdelijke wijn, boterhamstrooisel, roomboterstaven gezoet citroensap, smeerkaas en vlees. Tweemaal werd proces-verbaal opge maakt voor het op niet zindelijke wijze vervoeren van brood, tweemaal voor het overgieten van slagroom van grote fles sen en kleinere. Ook is twee keer proces verbaal opgemaakt voor het verkopen van bedstellen die gebruikte kapok be vatten. De boerderij van de fam. P. Nielen aan de Westkanaaldijk te Nijmegen is gister avond geheel afgebrand. Daarbij kwamen zeven koeien en een varken met een aan tal biggen in de vlammen om. Ook het uisraad van de familie Nielen ging ver loren. HONOLOELOE (UPI) Een Nederlandse runner op het naar de schroothoop verwe zen Amerikaanse vliegdekschip „Manila Bay" is zaterdag ernstig gewond geraakt toen hij van het schip viel of geduwd werd. De gewonde is Nico Knoppert (24). Verteld wordt dat Knoppert van het schip is ge duwd, na een gevecht met een andere run ner. De politie heeft de zaak in onderzoek. Knoppert werd naar het Queen's zieken huis overgebracht om operatief behandeld te worden. Zijn toestand wordt kritiek ge noemd. Hij heeft een gebroken dijbeen, een gebroken elleboog, een schedelfractuur, een gebroken kaak, wonden aan het ge laat en misschien nog inwendig letsel. Het verbondsbestuur van het N.V.V. zegt, in een adres aan de leden der Twee de Kamer, met „grote bezorgdheid" ken nis te hebben genomen van de door de regering voorgenomen wijziging der sub sidieregeling voor de woningbouw. Het deelt de bezwaren van velen tegen deze voornemens, bezwaren, die aldus het bestuur slechts zeer ten dele door aangekondigde veranderingen zijn weg genomen. De aangekondigde regeling juist voor die groepen der bevolking, waar voor de woningnood het nijpendst is. Het woningwetcontingent „Dat vermindering van het contingent woningwetwoningen tot 37.500 wordt na gestreefd," aldus het adres, „schept een gevaar. Dit wordt onvoldoende ondervan gen door de mogelijkheid om in de loop van 1960 alsnog het contingent uit te brei den tot 40.000 woningwetwoningen als het streefcijfer van goedkope huurwoningen in de particuliere sector niet zou worden bereikt. Zulk een late aanvulling houdt op zichzelf nieuwe gevaren van een schoksge wijs verloop op de bouwmarkt in." „On der de huidige omstandigheden dient te worden gestreefd naar een woningbouwbe leid, dat gericht is op de bouw van die woningen, waaraan de grootste behoefte bestaat. De vraag of deze woningen in de «r- 3^ E JP r ■jfam-'to, 35r m Bij de ongeveer 2500 reünisten die gis teren uit alle delen van het land naar Leiden waren gekomen ter viering van het twaalfde lustrum van de Vereni ging van Vrouwelijke Studenten be vond zich ook Koningin Juliana. In de kring van haar vroegere studie- en clubgenoten liep de vorstin temid den van haar jaarklasse (1927) mee in de reünistenstoet. Prinses Irene is gisteren per trein uit St. Anton in Wenen gearriveerd voor een verblijf van een week in de Oostenrijkse hoofdstad. De Prinses zal enkele carna valbals bijwonen en de Spaanse rijschool bezoeken. De volgende week gaat zij naar St. Anton terug, waar dan ook Prinses Beatrix wordt verwacht. Een internationaal transportbedrijf, ge vestigd in Huissen (Betuwe), heeft een eis tot schadeloosstelling ingediend tegen het gemeentebestuur tot een som van meer dan honderdduizend gulden. Het bedrijf stelt dat de gemeente heeft verzuimd, achter het perceel waarop het bedrijf is gevestigd, een weg aan te leggen, die zou zijn opgenomen in het bestaande uitbrei dingsplan. Bovendien zou het bedrijf op de toezegging dat deze weg zou worden aangelegd, 6000 meer dan de waarde van het gekochte industrieterrein heb ben betaald. In de dagvaarding wordt onder meer aangevoerd dat de exploitanten van het bedrijf door het ontbreken van de weg schade lijden en dat het nieuwe bedrijfs pand, dat vorig jaar in gebruik werd ge nomen, nu aanzienlijk minder waard is. De rechtskundig adviseur der gemeen te, mr. Lion uit Arnhem, wil betwisten dat bij de koopovereenkomst bepaald zou zijn. dat de weg zou worden aangelegd en dat de weg in de bestaande uitbreidingsplan nen zou zijn opgenomen. Verder deelde hij mede, dat een toezegging die de burge meester eventueel bij de onderhandelingen heeft gedaan, de gemeente niet bindt. Een meerderheid van het college van B. en W. heeft de raad nu voorgesteld, in eerste aanleg verweer tegen de vordering te voeren. De burgemeester is het hierme de niet eens. Deze betreurt het, „dat an dermaal in de openbaarheid wordt ge bracht dat de meningen in het college van B. en W. over zeer voorname beleidspun ten. sterk uiteenlopen, hetgeen het aanzien van het college zou kunnen schaden." Voor wat de subsidieverlaging zelf be treft merkt het K.A.B.-bestuur op, dat het gevolg hiervan zal zijn, dat de huren van nieuw te bouwen woningen, zullen worden verhoogd, doch de mate waarin zulks zal geschieden niet is gekoppeld aan de door de S.E.R. geadviseerde maximale huur grenzen. De door de regering voorgestel de subsidiëring van woningwetwoningen ontmoet bij de K.A.B. temeer bezwaar als deze wordt vergeleken met de vrij royale subsidie, welke voorgesteld wordt voor de in de particuliere sector te bou wen woningen. Dat de minister te kennen heeft gegeven, dat de woningbouwcorpo raties van de gunstige particuliere subsi dieregeling geen gebruik zullen kunnen maken, zal naar de mening van de K.A.B. tot gevolg hebben dat de zo gewenste con currentie tussen particuliere ondernemin gen en woningbouwcorporaties onmoge lijk wordt gemaakt. Concluderend komt het K.A.B.-bestuur tot de mening, dat, hoewel de pogingen van de regering, de particuliere woning exploitanten te interesseren voor de bouw van goedkopere woningen wel instemming verdienen, de wijze waarop de regering zulks meent te moeten bevorderen, het ge vaar inhoudt van het niet tot stand ko men van een voldoend aantal woningen voor de bevolkingsgroepen die aangewe zen zijn op goedkopere wonineen. Het voorgestelde subsidiebeleid houdt tevens ernstige risico's in voor een te zware fi nanciële belasting van die bevolkinsgroe- pen. Om deze redenen dringt het K.A.B.-be stuur er eveneens bij de Kamerleden met klem op aan, dat een zodanig beleid zal worden gevoerd, dat de bouw van meer goedkopere woningen dan thans is voor zien wordt gegarandeerd en dat de voor gestelde subsidieverlaging aan de door de S.E.R. geadviseerde maximale huurgren zen zal worden gebonden. Een kleine storing die maandag in Zuid- "'rankrijk naar het noorden afzwenkte, passeerde in de nacht daarop ons land en veroorzaakte overal regen. Plaatselijk viel meer dan 10 mm. Vanmorgen vroeg toen het in het zuidwesten van het land opklaarde ontstond er mist. De lucht- drukverschillen zijn nu zeer klein in West- Europa en hierin komt de komende 24 uur geen verandering. Drukdaling in Frankrijk zullen wel tot gevolg hebben dat er een zwakke af landige stroming komt. Verwacht wordt, dat er zich op vrij uitgebreide schaal mist zal vormen bij temperaturen dicht bij het vriespunt. Verder blijft er een kans op regen bestaan. Woensdag 27 januari Zon op 8.29 uur, onder 17.17 uur. Maan op 7.27 uur, onder 16.47 uur. Maanstanden 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 26 januari Hoog water 1.45 en 14.06 uur. Laag water 9.45 en 22.13 uur. Woensdag 27 januari Hoog water 2.43 en 15.03 uur. Laag water 10.45 en 23.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen «e - S binnen- en buitenland «b d 't c Neerslag, laatste 24 uur. So f ïB I za Den Helder geheel bew. nnw 8 2 Ypenburg geheel bew. windst. 8 8 Vlissingen geheel bew. windst 8 7 Kelde regen n 8 12 De Bilt geheel bew. wnw 8 10 Twente regen wnw 8 11 Eindhoven regen windst. 8 10 Zd-Limburg regen zzw 8 9 Helsinki regen zzw 0 0,3 Stockholm mist zw 3 0,4 Oslo mist windst. 4 Kopenhagen mist zw 5 1 Aberdeen onbewolkt windst. 9 0 Londen mist windst. 9 0 Amsterdam geheel bew. w 8 8 Brussel geheel bew. zw 8 14 Luxemburg zwaar bew. zw 8 4 Parijs mist o 8 7 Bordeaux zwaar bew. z 12 1 Grenoble onbewolkt windst. Nice zwaar bew.. n 13 24 Berlijn geheel bew. zo 9 0,4 Frankfort regen zw 8 5 München onbevyolkt nno 1 0 Zürich zwaar bew. zzo Genève zwaar bew. windst. 8 18 Locarno regen o 4 33 Wenen motregen windst 1 0,1 Innsbruck licht bew w 15 0 Athene zwaar bew windst. 14 Rome zwaar bew. zzo 16 1 Ajaccio half bew zzw 16 0,2 Madrid zwaar bew. zzo 10 6 Mallorca geheel bew. w 18 0 Lissabon regen zw •JSJiiJiJÖ

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2