Kasavoeboe leed pijnlijke nederlaag op de RTC België kiest definitief voor de Starfighter Prins Bernhard gispt ongehoorde pressie" van Amerikaanse luchtlijn Kenya-overleg nu weer mèt Afrikanen zonder Europeanen Verdere gunstige ontwikkeling van bollenexport verwacht Hij en Loemoemba worden vandaag echter in de vergaderzaal verwacht Tunis eist basis Bizerta voor 8 februari terug Ook Hanmarskjoeld kon Nasser niet vermurwen Algiers wacht af China zou dit jaar zijn eerste kernproef nemen Plannen voor groot „pretpark" in Delft Geknoei automaten met speel- in Limburg Kikoejoeleider Koinange in antichambre gelaten Gezamenlijke produktie door België, Nederland en West-Dnitsland NEVEpA v#ol „Men is bang voor de K.L.M.-service" NVB-verklaring over vervoersstaking 4 Boycot van Israel Drie jongelui gegrepen apaft DE LANDINGSRECHTENX WESTIE Voorzitter Produktschap Siergewassen DIN SU AG 26 JANUARI I960 (Van onze correspondent in Brussel) De rondetafelconferentie beleefde giste ren haar eerste incident: Joseph Kasavoe boe, de leider van de Abako-delegatie ver liet de zaal en begaf zich naar zijn hotel uit protest tegen het feit dat minister De Schrijver weigert de R.T.C. als een o stituerende vergadering te beschouwen Maar de meeste leden van het kartel ble ven zitten of poogden Kasavoeboe terug te roepen. Het was duidelijk dat Kasavoe boe door de meerderheid van zijn eigen delegatie in de steek werd gelaten, en het werd voor hem een pijnlijke nederlaag Kasavoeboe verklaarde dat de confe rentie tot taak heeft een grondwet voor een onafhankelijk Kongo op te stellen en data voor het houden van algemene ver kiezingen en het verkrijgen van onafhan kelijkheid te bepalen. Deze opvatting wordt door de Belgische regering niet ge deeld. Zij acht de taak van de conferen tie beperkt tot het doen van aanbevelin gen, die eventueel door het Belgische par lement zullen worden aanvaard en in een wetsontwerp worden neergelegd. Kasa voeboe zei tot de voorzitter van de con ferentie, de Belgische vice-premier Lilar: „Wanneer u deze conferentie niet als éen grondwetgevende vergadering beschouwt zal ik niet aan de besprekingen deelne men." Minister De Schrijver deelde het vol gende mee: „De agenda voor de R.T.C. kan slechts de kwesties van de verkiezin gen, de organisatie van de onafhankelijk heid en van de instellingen omvatten. Men moet beginnen met de discussie, de om schrijving en de taak der instellingen, dit wil zeggen de provincieraden, de kamers en de centrale regering van Kongo. Wan neer hierover een akkoord is bereikt kan de datum van de verkiezingen en van de onafhankelijkheid worden bepaald. Maar een constituante of een pre-constituante kan deze R.T.C. niet zijn. Een grondwet kan alleen door de gekozen volksvertegen woordiging van het Kongolese volk wor den ontworpen. Minister De Schrijver zei de houding van Kasavoeboe niet te begrij pen. De onafhankelijkheid zal voortvloeien uit de verkiezingen en de oprichting der nieuwe Kongolese instellingen. Hierover kunnen bezwaarlijk misverstanden ont staan. Bijgelegd Het incident werd echter maandagavond bijgelegd en men verwacht dat de Kon golese leider vandaag gewoon zal deelne men aan de belangrijke bespreking van de agenda. De tweede grote gebeurtenis van de con ferentie was de mededeling dat de Kon golese leider en voorzitter van de Nationa le Kongolese Beweging Patrice Loemoem ba, die vorige week tot zes maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld, vandaag TUNIS (Reuter'AFP) President Bour- guiba van Tunesië heeft in een toespraak de ontruiming van de Franse militaire ba sis in Bizerta v o o r 8 februari geëist. Op die datum, zo zei hij, zullen wij maatre gelen nemen tot evacuatie van de laatste Franse soldaat uit Tunesië. Bourguiba zei „in de twee weken v o o r 8 februari ho pen wij tot een vreedzame oplossing te ko men. Wij hopen dit, maar zijn er niet ze ker van. Wij hebben Frankrijk vele kan sen gegeven, maar de twee jaar van wach ten zijn niet verloren. Het Tunesische volk moet voorbereid zijn, want Frankrijk zal misschien geweld gebruiken, maar er be staan internationale organen en wij heb ben vrienden in de wereld". 8 februari is de tweede verjaardag van het bombardement van het Tunesische dorp Sakiet Sidi Joessef door Franse vliegtuigen. De president riep op tot een mars naar de Franse ambassade als protest tegen het Franse voornemen een kernbom in de Sahara tot ontploffing te brengen. met een Sabena-vliegtuig uit Elisabeth- stad in Brussel zou aankomen. Hij zal de delegatie van de Nationale Kongolese Be weging van Stanleystad presideren. Loe moemba is een demagoog, een zeer goed redenaar. Sommige Afrikaanse afgevaar digden wijten de nervositeit van Kasavoe boe aan de komst van Loemoemba, wiens populariteit zijn eigen prestige zou scha den. (ANP) „De onafhankelijkheid van Kongo zal geen breuk met België betekenen. Ik beschouw het nieuwe Kongo als een repu bliek, die met België een economische unie zal hebben aangegaan", zo heeft Loemoem ba bij zijn vertrek uit Elizabethstad ver klaard. Het bureau van de R.T.S. is maandag avond overeengekomen de conferentie van ochtend een ontwerpagenda voor de R.T.C. voor te stellen. Die agenda is een compromis tussen vijf ontwerpen van de Belgische regering en van de Kongolese delegatie. Gediscussieerd zou worden over de volgende zeven punten: 1. De datum van de onafhankelijkheid, 2. De structuur van de Kongolese staat, zowel wat de provincieraden als de nationale instellin gen betreft. 3. De wetgevende, uitvoeren de en juridische competentie der instellin gen. 4. De datum der nationale en provin ciale verkiezingen. 5. De overgangsmaat regelen. 6. De garanties in verband met de veiligheid der personen en der goede ren. 7. De speciale situatie van de tra ditionele stamhoofden. Als datum van de onafhankelijkheid van Kongo werd maandagochtend op een door minister-president Eyskens gehouden persconferentie 1 juni of 1 juli genoemd. Men mag dus zeggen dat de ontwikkeling zich maandag in een snel tempo voltrok. JERUSALEM (UPI) Secretaris-gene raal Hammerskjoeld heeft bij zijn recente bezoek aan Cairo geen wijziging aange troffen in de houding van de Verenigde Arabische Republiek tegenover Israel, zo heeft een woordvoerder van Hammers kjoeld in Jerusalem meegedeeld. Ham merskjoeld vertoeft op het ogenblik in Marokko. Waarschijnlijk zal hij daar ook het verbod van het postverkeer tussen Ma rokko en Israel ter sprake brengen. Door dit verbod kunnen Israëliërs op het ogen blik niet schrijven met hun familieleden in Marokko. CAIRO (Reuter) President Nasser heeft maandag verklaard, dat de beide schepen met lading uit Israel, die in Port Said worden vastgehouden, niet worden vrijgegeven alvorens zij gelost zijn.^ De president ontkende, dat In" 6'ésprekingën met Hammarskjogld zou zijn overeenge komen dat Israel'schë goederen VÖóïtdan door het kanaal mogen. (Vervolg van pagina 1) Het is duidelijk geworden, dat, om be- I grijpelijke redenen overigens, generaal I Challe er niets voor voetl het vuur op de opstandelingen te openen, ofschoon zij er officieel van worden beschuldigd zondag middag de eerste schoten op de orde troepen te hebben gelost, waarbij toen al i onmiddellijk twaalf doden vielen. Voor Challe's terughoudendheid, die hem ze-1 ker door Parijs werd ingegeven, kan men Ten eerste de hoop dat de rebellen uit eigen beweging het hoofd in de schoot zul len leggen, doch een andere reden is waarschijnlijker: dat het opperbevel niet| al te zeker is van de trouw zijner eigen troepen. De para's die in meerderheid de taak is opgedragen de orde in Algiers te herstellen voelen zich ongetwijfeld in hun hart eerder solidair met de opstandelin gen, die partij voor hun vroegere chef Massu, hebben gekozen, dan met gene raal De Gaulle, in wiens naam zij opere ren moeten. Er werden gistermiddag vanwege gene- I raai Challe verscherpte instructies aan de para's uitgegeven om onder geen beding meer met de Franse rebellen te „frater- niseren". Het blijft, zeker op een afstand, uiterst moeilijk de verdere gebeurtenis-1 sen in de eerstvolgende dagen in Algiers te voorspellen. Al schijnen zich dan wei- nig formele gevallen van militaire deser tie te hebben voorgedaan, gevoelt menl zich in Parijs bij voorbaat allerminst ze ker van de discipline der ordetroepen in dien er werkelijk met de gewapende hand zou moeten worden opgetreden. Te lankmoedig Wil De Gaulle het gezicht nu niet ver liezen dan zal hij op dit ogenblik toch ook niet zo heel lang meer kunnen wachten. Gisteren werden vanuit andere plaatsen in Algerije talrijke Franse troepen naar Algiers gezonden nadat hun betrouw baarheid eerst nauwkeurig was onder zocht. Aan minitie moet aan geen der bei de zijden gebrek zijn en men houdt dan ook het hart vast als de strijd eens daad werkelijk zou worden ontketend. Het mys terie waar de fascisten hun wapens van daan hebben gehaald is intussen ook opge lost. Al vóór de meidagen van 1958 had de toenmalige minister-resident Robert Lacoste besloten voor de strijd tegen de Algerijnse fellagha's ook de Franse bur gers te bewapenen. Uit die civiele weer- baarheidstroenen hebben de fascistische organisaties hun gewapende aanhangers gerekruteerd. Vooral Ortiz moet ziin man nen de laatste maanden goed hebben ge traind en gedrild zonder dat hem bink- baar een veer in de weg werd gelegd. Zijn geüniformeerde en zwaar bewapende vol gelingen vormen nu een eensgezind front tegen de militaire en civiele vertegen- woorditers van De Gaulle, die hun lank moedigheid jegens deze ultra's, naar te vrezen valt, nog eens duur zullen moeten betalen. NEW YORK. (Reuter) Volgens het \merikaanse tijdschrift „Newsweek" heeft een Chinese diplomaat in Oost-Berlijn voorspeld dat tegen het eind van dit jaar ffi de"Gohf~Woe?tijn in China een kleine ernbopa.zal worden beproefd. Bevoegde '.ranse erts-Britse functionarissen zijn ge-, neigd dit te geloven, aldus het blad. Prins Bernhard is gistermiddag ge bruind en welgemoed van zijn twee- weekse reis naar Mexico en de Antil len teruggekeerd. Op Schiphol hield de Prins direct na zijn aankomst een dmkbezochte persconferentie (foto), waarop hij onder meer stevige critiek uitte jegens een Amerikaanse lucht- vaartmaatschappij die volgens hem verantwoordelijk is voor het feit, dat de KLM nog steeds de verlangde landingsrechten in Los Angeles ont houden worden. (Zie elders in dit blad). B. en W. van Delft hebben geantwoord op vragen, van het P. v.d. A. lid ir. G. Plantema naar aanleiding van publikaties omtrent het „Tivoliplan". Blijkens deze publikaties zou het college zijn benaderd door een particulier, die op het honderd hectare grote, voor recreatie bestemde gebied ten oosten van Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) een groot ontspannings oord in de geest van het Kopenhaagse „Ti- voli" wil bouwen. B. en W. delen nu mee, dat zij inderdaad van particuliere zijde zijn benaderd en dat naar hun gevoelens het te hunner kennis gebrachte plan veel aantrekkelijks heeft Twee leden van het college hebben er een informeel gesprek over gevoerd met een lid van Gedeputeerde Staten. Tenslotte zeggen B. en W. dat zij het aanvaardbaar achten om hierin samen te werken met particulieren, als de belangen van de Delftse bevolking daarmee gediend zijn. Piet Njjland. Zoals gemeld is met in gang van 1 januari Piet Nijland benoemd tot concertmeester van het Nederlands Kamerorkest. Nijland zal deze functie ver vullen naast de eerste concertmeester van dit ensemble Thomas Magyar. Vorige week kreeg een café in Rooste ren (L) bezoek van drie jongemannen, twee broers L. uit Heer bij Maastricht, en een monteur H. uit Roermond, die zich in dit lokaal amuseerden met de speelauto maten. Zij hadden veel succes en haalden een vrij groot aantal prijzen uit het appa raat. Toen de caféhouder de volgende dag het geld uit de apparaten wilde halen, bleken er in plaats van dubbeltjes slechts enkele honderden waardeloze metalen schijfjes in te zitten. De politie werd ge waarschuwd en toen zaterdag het drietal terugkwam om het kansspel te hervatten, werd het gearresteerd. De mannen trachtten nog via een toilet van het café te ontkomen, doch deze poging mislukte. Zij bleken nog 400 schijfjes in hun zakken te hebben, terwijl in de auto van de beide broers gereedschappen gevonden werden waarmee men in korte tijd nieuwe soort gelijke schijfjes kon vervaardigen. Bij het onderzoek van de rijkspolitie bleek dat o.a. in Maasbracht op dezelfde wijze met automaten was gemanipuleerd. Er was een duizendtal schijfjes van gelijke aard als die te Roosteren gevonden. Nagegaan Wöfdf öf hét dHëfél'hog eldehs'dëze prak tijken heeft toegepast. De drie mannen zijn goede bekenden van de justitie. Zij zijn voor de officier van justitie te Maas tricht geleid. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) Op het ogenblik, dat de boycot van de Afrikaanse delegatie op de Kenya-confe- rentie te Londen eindigde, besloot de uit sluitend uit Europeanen bestaande recht se Verenigde Partij maandagmiddag weg te blijven van de conferentie uit protest tegen de toelating tot het conferentiege bouw van Peter Koinange als speciale ad viseur van de Afrikaanse delegatie. De Afrikaners hadden de conferentie een weeklang geboycot omdat Koinange we gens de rol, welke hij in de Mau Mau zou hebben gespeeld, door de Britse re gering van de conferentie werd geweerd. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische kabinetsraad heeft gister avond na een drie uur durende zitting voor de modernisering van het luchtwa- pen zijn principiële keuze laten vallen op de Starfighter F-104-G., zoals wij reeds hadden gemeld. Het communiqué van de kabinetsraad spreekt van een principiële keuze omdat die thans zal moeten wor den gevolgd door onderhandelingen met West-Duitsland en Nederland, waarna het gemeenschappelijke constructiepro gram van de drie landen aan de Verenig de Staten zal worden voorgelegd om te kunnen profiteren van Amerikaanse fi nanciële hulp. Deze beslissing, aldus zei mr. Arthur Gilson, minister van Defensie, tot de journalisten, is genomen in het licht van de vermindering van de operaties van de Belgische luchtmacht. De taak van de Belgische luchtmacht zal worden beperkt tot de ondersteuning van de landstrijd krachten. De keuze van de regering moet tevens worden gezien in het ruimere ka der van een politiek van industriële voor uitgang en ook van een verruiming van de tewerkstelling. De minister zei dat de bestellingen, die Belgische industrieën volgens dit Westduits-Nederlands-Belgi sche constructieprogram zullen ontvan gen, meer dan twee miljard gulden zul len belopen. De Belgische industrieën die in aanmer king komen voor dit program hebben reeds maanden geleden de maatregelen genomen om de belangrijke bestelling te kunnen uitvoeren. Wanneer de produktie- programma's van West-Duitsland en Ne derland ten behoeve van de Belgische in dustrie bekend zullen zijn zal België bepa len hoeveel toestellen het voor de eigen luchtmacht zal bestellen. Het bericht dat België 170 vliegtuigen zou bestellen, zo als een persbureau meldde, is volkomen uit de lucht gegrepen zo verzekerde men ons te Brussel. België, dat in het Atlan tisch pact dr .elfde verplichtingen heeft als Nederland, zal waarschijnlijk ook niet meer toestellen bestellen, dus een hon- d .rdtal. Men heeft voor de serie van Nederland se, Duitse en Belgische luchtmacht een cijfer van duizend vliegtuigen genoemd, aldus merkten wij op. De serie, aldus mi nister Gilson, zal zeker groter zijn. Waar schijnlijk bedoelde de minister hiermee dat ook Italië in het gemeenschappelijk constructieprogram kan worden opgeno men. De termijn voor de inwerkingstel ling van het program bedraagt anderhalf tot twee jaar. De Starfighter, aldus de minister, kan de vergelijking doorstaan met de modern ste Russische vliegtuigen. De schietstoel vliegt naar boven, wat volgens de des kundigen een groot aantal risico's uit sluit, en een vrijwel volledige veiligheid voor de piloot garandeert. De motoren, rompen en elektronische installaties van bet vliegtuig zullen in een viertal grote Belgische bedrijven worden vervaardigd. Ook voor een groot deel van de Belgisch- Westduits-Nederlandse bestelling. Minis ter Gilson noemde deze beslissing een be langrijk keerpunt in de Belgische militai re politiek. Ten slotte werd een compromis van de Britse minister van koloniën Macleod aan vaard, waarbij Koinange wel tot de zij vertrekken van Lancaster House, waar de conferentie gehouden wordt, zal worden toegelaten maar niet tot de conferentiezaal zelf. Dit is maandag gebeurd. Ook een onafhankelijk lid van de Europe se delegatie sloot zich bij het protest van de Verenigde Partij aan en liet gistermid dag verstek gaan. De positie van Peter Koinange, de zoon van het bejaarde op perhoofd, welke laatste in hoog aanzien bij de Kikoejoe's staat, is niet geheel dui delijk. De vader werd destijds vrijgespro ken van een beschuldiging van politieke moord, maar moet zich nog steeds aan po- litiebeperkingen onderwerpen. Peter Koi nange is een Kikoejoe-nationalist, wiens voornaamste doel is de vruchtbare hoog gelegen landbouwgebieden, welke in han den zijn van de blanken, terug te winnen. Hij was het die Afrikaanse scholen hielp oprichten, welke bij de blanken vrees in boezemden Er heerst sterke twijfel of Koinange, zoals beweerd wordt, een ac tieve rol in de Mau Mau heeft gespeeld, omdat zowel hij als Kenyatta streefden naar een modern Kenya en gruwden van het primitieve barbaarse en reactionaire geweld van de Mau Mau. Koinange was gedurende de gehele Mau Mau-periode in Londen en er is nooit eni ge aanklacht tegen hem ingediend. Maar ook van loyale Kikoejoe-zijde wordt thans in Nairobi tegen Koinanges aanwezigheid op de conferentie geprotesteerd. Als ar gument om met Koinange te praten wordt aangevoerd, dat de Britse regering her haaldelijk met de leiders, die van het ont ketenen van geweld worden beschuldigd, zoals aartsbisschop Makarios, aan een ta fel heeft gezeten. De gematigde Kenyase partij- en vakbewegingsleider, dr. Tom Mboya. de invloedrijkste figuur van de Kenyase nationalistische beweging, ver klaarde gisteravond in zijn rede, dat het toekomstige burgerschap in Kenya, uit gaande van de waardigheid van het indi vidu, op gelijkheid voor allen diende te be rusten en niet op ras of kleur. Hij be greep, dat het moeilijk was de privileges op te geven, maar de Europeanen, die in Kenya willen blijven of er zich wensen te vestigen zouden volkomen integratie met de rest van de bevolking dienen te aan vaarden. Deze week houdt de conferentie zich met een algemene gedachtenwisse- ling bezig. Van Afrikaanse zijde heeft men verzekerd dat men van de conferentie een succes wil maken. Een aanwijzing hiervoor is ook, dat Mboya en een der andere leiders besloten hebben niet naar Tunis te vliegen om daar de al-Afrikaanse volksconferentie bij te wonen. Mboya is voorzitter hiervan. Er is alle kans dat de Kenyase leiders alle extremisten de rug zullen toekeren en dat een overeenkomst in de geest van Tan ganyika zal worden bereikt. Ook de Brit se regering is vastbesloten om spijkers met koppen te slaan Het minste dat de Afrikaanse leiders verlangen is een nog dit jaar af te kondigen zelfbestuur. Kl«sc IS voor r de bikkels spa sprookies- <j Met de DC-7C „Arabische Zee" van de K.L.M. is prins Bernhard na een bezoek van twee weken aan Mexico, Aruba en Curagao maandagmiddag om 14.45 uur op Schiphol teruggekeerd. Hij werd op de Amsterdamse luchthaven verwelkomd door koningin Juliana, die per auto van de studenten-lustrumfeesten te Leiden rechtstreeks naar Schiphol was gereden. „Wonderlijke situatie" Na de begroeting door de autoriteiten stond de Prins in de directeurskamer op Schiphol de verslaggevers te woord, die hem vele vragen stolden over zijn reiser varingen. Daarbij kwam ook de kwestie van de moeizame besprekingen over de door de K.L.M. gewenste landingsrechten in Los Angeles ter sprake. De Prins ant woordde hierop: „Ik heb bij mijn doorreis over New York niets nieuws vernomen over deze onder handelingen. Ik kan dus alleen in het al gemeen maar dit zeggen dat het toch wel een heel wonderlijke situatie zou zijn als een verbinding die door het betrokken Amerikaanse gebied zelf sterk wordt ge wenst, niet tot stand zou komen door te genwerking uit concurrentievrees van in wezen maar één luchtvaartmaatschappij. Nederland is een goede bondgenoot van de Verenigde Staten. De economische be trekkingen met Californië zijn juist op het gebied van de luchtvaart bijzonder hecht. Aan tal van andere luchtvaartmaatschap pijen is de vergunning om naar Califor nië te vliegen, verleend. Ik kan mij dan ook niet voorstellen dat een objectief oor delend Amerikaan de K.L.M. in een on gunstige uitzonderingspositie zal willen plaatsen". Voortgaande zei prins Bernhard: „Ik acht het ongehoord dat onder druk van één maatschappij weer voor on bepaalde tijd geen landingsrechten op Los Angeles zouden worden verleend. Dat is uitsluitend het werk van Pan American, nl. de vrees voor concur rentie. Men is bang dat de K.L.M. door goede service passagiers weg haalt. Ik heb genoeg met Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen gevlogen om te weten wat het verschil in ser vice betekent. De Europese maat schappijen zijn in dat opzicht beter". Op een vraag of er nieuwe positieve mo gelijkheden in Mexico voor het Nederland se bedrijfsleven bestaan antwoordde de Prins dat de Mexicaanse regering gaar ne Nederlands kapitaal en Nederlandse deskundigen zou willen aantrekken. Er is. aldus prins Bernhard, onlangs een „Bank voor onderzoek en ontwikkeling" opgericht die twee doeleinden nastreeft: men wil buitenlandse participatie, dus ook Neder lands kapitaal, aantrekken en verder zou men gaarne nieuwe projecten financieren met gemengde Nederlandse-Mexicaanse deelneming. Wat de mogelijkheden van Nederlandse bedrijven in Mexico betreft, de Nederlan ders zouden hun technische kennis mee brengen met de mogelijkheid in Mexico een bedrijf gemeenschappelijk op te zet ten. „Wat ik heb vernomen, zal ik natuur lijk met de betrokken bedrijven in Neder land gaan bespreken. Ik hoop dat ik daar voldoende belangstelling zal vinden om eventueel ïieuwe projecten aan te vatten" aldus prins Bernhard. De gerezen moeilijkheden om in de na bije toekomst met de DC-8 van de K.L.M. in Mexico-City te landen zijn uit de weg geruimd, zei de Prins. Hij gaf toe dat de Nederlandse boeren weinig belangstelling hebben om te emigreren naar Mexico. Waarschijnlijk komt dat omdat de Neder lander geen Spaans of Portugees spreekt en hij het bezwaarlijk vindt om „moeder- zialleen" naar Mexico te gaan, in tegen stelling met b.v. Canada waarheen reeds zovele Nederlandse boeren hem zijn voor afgegaan. (Vervolg van pagina 1) De voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, leeft in zijn vanmiddag gehouden nieuwjaarsrede de export van het af gelopen jaar aan een korte beschouwing onderworpen. De totale export van sier gewassen steeg van 290 miljoen tot ruim 314 miljoen gulden. De bloembollen export steeg met ongeveer 19 miljoen en opvallend is hier dat de Sovjet-Unie en verscheidene landen in Oost-Europa al is de export daarheen nog niet groot, meer bloembollen gingen kopen. Dr Verhage sprak het vertrouwen uit dat een verdere ontwikkeling van de Euro pese markt en de liberalisatie van de invoer in Engeland ook in 1960 tot een gunstige ontwikkeling van de bloem bollenexport zullen bijdragen. Bij de snijbloemen is de uitwerking van de verhoging der Engelse invoerrechten duidelijk in de cijfers zichtbaar. De ach teruitgang van de export naar dit land in de maanden na de verhoging van de in voerrechten werd in 1959 opgevangen door een verhoging van de export naar normale afzetgebieden. Dat de export van boom kwekerijprodukten met ongeveer 150.000 is gedaald vond dr. Verhage op zichzelf niet onrustbarend. Toch moet worden op gemerkt dat in de naoorlogse jaren de ex port van boomkwekerijprodukten, verge leken met andere sectoren, de geringste stijging heeft ondergaan. Over het contingentsbeheer in Frank rijk sprekend zei dr. Verhage, dat al het mogelijke wordt gedaan om de ongunstige situatie voor onze snijbloemenexport naar Frankrijk te verbeteren. Hij hoopte dat de kinderziekten bij de schepping van een Europese markt in een afzienbare tijd overwonnen zullen zijn. De verhoging van de invoerrechten op een aantal snijbloe men in Engeland en Zwitserland zal in het komende jaar een ongunstige uitwerking hebben. Van de totale sierteeltexport ging in 1959 39 percent naar de E.E.G.-landen, 3" percent naar de andere O.E.E.S.-landen en 24 percent naar derde landen. Deze cij fers, aldus dr. Verhage, tonen aan dat wij er belang bij hebben dat de gemeenschap pelijke markt geen gesloten gebied wordt, maar dat men tot het uiterste pogingen moet aanwenden om een economische sa menwerking te vinden met de rest van de westerse wereld. Met nadruk herinnerde dr. Verhage eraan, dat de tuinbouworganisaties in de zes E.E.G.-landen als belangrijk onder deel van een gemeenschappelijk tuin- bouwbeleid zien een vestigingsbeleid, dat moet zijn gebaseerd op vakbekwaamheid. Dit alleen te bereiken door het stellen van kwaliteitseisen is een illusie bij produkten, waarvan een uiterlijke beoordeling nog geen indruk kan geven van de kwaliteit. Het advies van de sociaal-economische raad om geen vestigingsregelingen te stel len, ook niet voor de teelt van en de han del in siergewassen, leek spreker onbe grijpelijk. Men dient echter een vesti gingsregeling los van een teeltregeling te zien. Het staat voor spreker buiten twijfel, dat de huidige ontwikkeling een verrui ming van de produktiemogelijkheden no dig maakt. Men dient dit echter met een zekere omzichtigheid te doen om een in eenstorting na enkele jaren te voorkomen, een ineenstorting die zeker zal moeten lei den tot een beroep op de overheid om een helpende hand te bieden. Het hoofdbestuur van de bij het N.V.V. aangesloten Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel heeft een verklaring uit gegeven, waarin het schetst dat het con flict bij de N.B.M. gezien dient te worden tegen de achtergrond van de daaraan voorafgaande geschiedenis. Ondanks her haalde pogingen in het verleden, aldus de verklaring, zijn de vakorganisaties er toen niet in geslaagd om voor het buspersoneel tot een redelijke vergoeding voor de on regelmatigheid van de uit te voeren diens ten te komen. De werkgevers waren daar toe niet bereid, ondanks het feit dat de richtlijnen voor de loonpolitiek daarvoor geen enkel beletsel vormden. In de zomer van 1959 gelukte het eindelijk om een aantal autobusondernemingen bereid te vinden samen met de vakorganisaties voorstellen bij het College van Rijksbe middelaars in te dienen waarin overeen gekomen was onder andere de tweeploe- gentoeslag van zes percent in te voerer per 1 augustus 1959. De werkgevers verbdnden hieraan echter de voorwaar den dat de kosten van deze loonsverho ging door de overheid erkend zouden wor den als „kostenfactor", bij het beoordelen van eventuele tariefsverhogingen. Het College van Rijksbemiddelaars wenste geen beslissing op dit loonvoorstel te ne men, voordat de regering een beslissing over het prijzenaspect had genomen. Wal de voorgeschiedenis betreft, zegt de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel in zijn verklaring, dat op 16 juli 1959 de voorstellen bij het College van Rijksbe middelaars werden ingediend met het verzoek deze ploegentoeslag met ingang van 1 augustus 1959 te mogen betalen. Op 14 september 1959 vond het eerste ge sprek tussen de regering en het betrokken deel van het vervoerbedrijf plaats. De re gering zou een en ander bestuderen, waar na een nieuwe bespreking zou plaatsvin den. Deze werd niet eerder gehouden dan op 19 januari 1960 en leverde alleen op dat in een nieuwe bespreking te houden op 27 januari aanstaande de regering haar uiteindelijke beslissing zou mededelen. Door deze trage gang van zaken aldus het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel werd echter de beslissing over de lonen steeds uitgesteld. Wel heeft de Stichting van de Arbeid reeds op 18 november 1959 een gunstig ad vies uitgebracht aan het College van Rijks bemiddelaars, doch omdat de werkge vers ook na uitdrukkelijk verzoek van de vakorganisaties niet bereid waren hun „doorberekeningsverzoek" terug te ne men werd een beslissing geblokkeerd. De Nederlandse bond van vervoerspersoneel meent dat het resultaat van bespreking met de regering op 27 januari aanstaan de dient te worden afgewacht. Zij heeft er echter volledig begrip voor dat het perso neel het geduld heeft verloren. De beloning van de werknemers is ach tergebleven, omdat en een redelijke ver goeding voor zeer onregelmatige dienster en het werken in premie, dan wel or« mie dervingsregeling door de werkgevers niet gerealiseerd zijn. Wanneer de gerecht vaardigde verlangens van het personeel geen recht wordt gedaan, aldus de Ne derlandse Bond van Vervoerspersoneel dan zal het moeilijk zijn soortgelijke confi;' - ten als nu bij de NBM gaande zijn andere ondernemingen, te voorkom?.i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4