B. en W. van Heemstede voelen niets voor speciale subsidiecommissie gfl v. Imp eter Kort geding van „Propria Cures tegen Elseviers Weekblad „In 1970 zal in de IJmond een stad gereed moeten zijn DINSDAG 26 JANUARI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Monteur met bierglas in gezicht geslagen Grossier veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf '-suan f^lruari Derde ronde bracht tekening in strijd ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Teisterbant winnaar in biljartwedstrijd BRILLEN Salarisverhoging bij gemeente Heemstede Jaarvergadering van Aerdenhout en omstreken Subsidie voor Minerva Theater Schoten en WFC eindigden na matige wedstrijd gelijk Onfortuinlijke nederlaag van HBG tegen West- Frisia (2-3) Het waterpoloprogramma Ir. F. B. Carbasius Weber sprak over India Haarlemse e.h.b.o.-ers winnen rayonwedstrijden Mogelijkheden van vrijere loonpolitiek PROVINCIALE STATEN Spaarndamse coaster vermist op de Middellandse Zee Uitbreiding bebouwing van „Mariënheuvel" Inbraak in slagerij te Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem I De Heemsteedse gemeenteraad zal don derdagmiddag weer moeten stemmen over een motie, waarin B. en W. worden uitgenodigd een nota over het subsidie beleid samen te stellen en het instellen van een speciale raadscommissie voor de subsidies in overweging te nemen. By de behandeling van de gemeentebegro ting hebben vijf raadsleden deze motie in gediend. De raad bleek echter sterk ver deeld, want de stemmen staakten. In de vergadering van donderdagmiddag moet de motie daarom andermaal in stemming komen. B. en W. van Heemstede hebben de raad hun standpunt in deze zaak uiteen gezet en aanneming van de motie ontra den. „Ook na herhaalde overweging van de motie kunnen wij ons niet aan de in druk onttrekken dat zij in haar strek king verder gaat dan bij de bestaande verhouding en verstandhouding tussen uw raad en ons college nodig is," schrijven B. en W. In het bijzonder denken zij hier bij aan de uitnodiging, de instelling van een subsidiecommissie in overweging te nemen. Het college wijst erop dat het alle sub sidie-aanvragen voor dit jaar critisch be zien heeft. Een gevolg hiervan is dat di verse nieuwe subsidie-aanvragen zijn af gewezen. De sinds jaren verleende subsi dies zijn voor dit jaar op één na gehand haafd. Alle gesubsidieerde instellingen dienen namelijk een gemeentelijk belang. Uit de beschouwingen tijdens de begro tingsbehandeling is het college gebleken, dat in de raad opvattingen leven die ver der gaan dan het voordien ingenomen standpunt. B. en W. hebben hiervan ken nis genomen en doen thans de toezegging dat zij de subsidie-aanvragen voor 1961 met een gemotiveerd advies aan de raad zullen voorleggen. Aan een afzonderlijke raadscommissie voor de subsidies hebben B. en W. echter geen behoefte, daar zij voldoende op de hoogte zijn van de belangen die de aan vragers van subsidie behartigen en van de opvattingen in de raad. De toezegging dat de aanvragen met een gemotiveerd advies aan de raad zullen worden voorgelegd, biedt de raad naar het oordeel van B. en W. voldoende waar borgen voor een inzicht in het gevoerde en nog te voeren subsidiebeleid. De raad had kunnen volstaan met het vragen van de toezegging, dat bij de subsidievoorstel- len voor 1961 rekening zal worden gehou den de opvattingen van de raad aan gaande het subsidiebeleid. Verbetering verlichting In de raadsvergadering van donderdag zal eveneens de verbetering van de open bare verlichting ter sprake komen. B. en W. hebben de raad een voorstel gedaan tot algehele vervanging van de gaslan taarns langs de straten door elektrische lichtmasten. In vroeger jaren is de ver lichting al geleidelijk verbeterd, maar de bestedingsbeperking hield een afremming Haarlemse politierechter Tot zes weken gevangenisstraf heeft de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fer- werda maandag een 22-jarige grossier uit Wormer veroordeeld, omdat deze een in woner van Wormerveer met een bierglas in het gezieht zou hebben geslagen. De of ficier van Justitie, mr. J. van den Oever had twee maanden geëist. Verdachte kwam half november 's nachts om één uur een café binnen, waar een personeelsvereniging een beslo ten feestje vierde. De grossier bestelde een glas bier. Hij kreeg dit. maar men zei daarbij dat hij na het te hebben uitgedron ken, weer weg moest gaan. Op een gege ven moment herhaalde een der aanwezi gen, een kennis van verdachte, het ver zoek en hij begeleidde de grossier in de richting van de deur. Plotseling kreeg de man. een monteur, het bierglas dat de grossier in de hand hield, in het gezicht. Het scheelde heel weinig of de man had een oog moeten missen. Verdachte ontken de met het glas te hebben geslagen. Hij beweerde dat iemand anders zijn arm in de richting van de monteur heeft geduwd. Een fabrieksarbeider verklaarde als ge tuige te hebben gezien dat verdachte met het bierglas naar het gezicht van de mon teur sloeg, maar niet dat de monteur was geraakt. De monteur zelf zei als getuige dat dit wel het geval was en de derde ge tuige, een zuivelarbeider beweerde perti nent te hebben gezien dat de grossier de monteur met het glas sloeg. „Buiten mijn schuld. Ik heb niet gesla gen," hield verdachte staande. De politie rechter achtte de mishandeling echter be wezen. Hij legde de grossier genoemde straf op en wees een civiele vordering van de monteur toe voor het reinigen en ver vangen van kleding. Zes weken gevangenisstraf eiste de of ficier van Justitie tegen een 53-jarige schipper en een 23-jarige schippersknecht, beiden uit Zaandam, die terecht stonden wegens diefstal van cacaobonen. De poli tierechter sprak hen echter vrij, omdat er naar zijn mening geen sprake is van dief stal, maar van verduistering en dat was niet ten laste gelegd. Verdachten vervoer den per schip cacaobonen van Amster dam naar een fabriek in Zaandam. Ze ver telden dat zij cacaobonen die door gaten in de zakken naar buiten vielen bij elkaar veegden en ze verkochten aan een koop man in Heiloo. In totaal hadden zij 350 ontvangen. De officier van Justitie zei dat het hier niet om „veegsel" ging, zoals ver dachten het voorstelden. In zeven keer hadden zij 350 kg. cacaobonen verkocht. Hij eiste zes weken gevangenisstraf, maar mr. Ferwerda sprak verdachten om bo vengenoemde reden vrij. De koopman die de cacaobonen had ge kocht werd na een eis van een maand ge vangenisstraf wegens opzetheling veroor deeld tot 250 of 50 dagen onvoorwaarde lijk en een maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De zcon van de schipper die twee zakken ca caobonen naar de koopman had gebracht en daarvoor geld had ontvangen, kreeg conform de eis 60 of 12 dagen. Alleen achtte de officier van Justitie schuldhe- ling, maar de politierechter opzetheling bewezen. van het tempo der verbeteringen in. Nu moeten nog driehonderd gaslantaarns door een elektrische verlichting worden ver vangen. Dit zal in vijf jaar kunnen gebeu ren. Voor het plaatsen van 368 elektrische lichtmasten is een krediet van 225.800 nodig. De raad wordt verzocht dit beschik baar te stellen. Het college wijst er in zijn voorstel nog op dat de exploitatie van de gasverlichting kostbaar is. De lichtsprei- ding van de lantaarns is gering en voldoet niet meer aan de huidige eisen. Daaren boven zijn de gaslantaarns zo oud. dat een stijging van de onderhoudskosten wordt gevreesd. Een krediet van 15.000 wordt gevraagd voor onderhoudswerk aan de gashouders In totaal is voor het, voor zover noodza kelijk, opnieuw roestvrij maken en schil deren van de gashouders 22.500 nodig; in de begroting werd al een bedrag van 7.500 opgenomen. De verwarmingsinstallatie van het bad huis aan de Postlaan vertoont gebreken. De ketels zijn versleten en moeten wor den vervangen. Bovendien is de capaciteit van de boilers te klein. B. en W. willen daarom een nieuwe ketel met een grotere capaciteit in het badhuis laten aanbren gen. De kosten hiervan worden geraamd op 12.000. Voor de noodzakeliike vernieu wing van de elektrische installatie het raadhuis wordt een krediet van 7900 ge vraagd. Advertentie is de tiid voor het snoeien en bespuiten van uw vruchtbomen. Telefoon 3-80-80. Tuinbouwbedrijf Heemstede Damtitel Kennemerland Voor de aanvang van de derde ronde van het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van het district Kenne merland, herdacht voorzitter J. J. Warmer dam de op 20 januari overleden promi nente dammer J. W. van Dartelen, tot wiens nagedachtenis twee minuten stilte in acht werd genomen. Hoewel het nog te vroeg is om aan de hand van de tot nu toe bereikte resultaten te voorspellen, wie vermoedelijk de fina listen zullen zijn, vormden zich in de diverse klassen toch reeds een kopgroep, onder wie de kanshebbers schuil gaan. In groep A van de hoofdklasse bereikte A. de Jong een verdienstelijke overwinning tegen N. Blom, die in een goed opgebouw de stand een damcombinatie over het hoofd zag. F. Langeveld, een van de aan komende spelers, leverde wederom een goede prestatie door W. v. Wort kansloos te kloppen. A. Douma kon tegen J. v. Horick niet verder komen dan remise. De partijen J. v. StratenH. Gerrevink en H. BelienJ. Drayer werden afgebroken. Beide eindstanden zullen vermoedelijk op remise uitlopen. A. Douma en A. de Jong leiden in deze groep met elk 5 uit 3, gevolgd door F. Langeveld met 4 uit 3. F. Slot bevestigde in groep B zijn aparte klasse met een regelmatige over winning op J. v. Kroft. In zijn partij met M. Krijgsman bereikte J. Poppen een voordelige positie, die winstperspectieven bood. Poppen werkte echter niet scherp af, waardoor Krijgsman nog juist remise kon forceren. J. J. Warmerdam boekte enig voordeel in zijn partij met J. ter Haak, doch net iets te weinig om tot winst te komen. Ter Haak bereikte na het omzeilen van vele klippen remise. De partij P. v. d. BergC. Schelfaut werd afgebroken in een stand, welke waar schijnlijk remise zal lopen. De ontmoe ting L. VisserJ. H. Meure werd uitge steld. In deze groep leidt F. Slot met 6 uit 3, gevolgd door M. Krijgsman 4 uit 3. C. Kaan verspeelde in de eerste klasse zijn leidende positie. Hij verloor van W. Persoon. H. Leeuw en W. Gomes (beiden van D.C.IJ) kwamen remise overeen. Th. v. Wort forceerde tegen Th. Bot schijf winst, welk voordeel hij in winst omzet te. J. Oorthuys profiteerde van een fout- zet van H. Ie Noble en won. De partij J. BoerkoelL. Binkhorst werd afgebroken in een zekere remisestmd. W. Gomes en J. Oorthuys leiden in de eerste klasse met elk 4 uit 3. In de tweede klasse boekte S. Lemmers in zijn partij met A. Zandbergen zijn der de achtereenvolgende overwinning. J. Thyms won van C. J. v. d. Does. J. v. d. Wereld versloeg G. ter Wolbeek. L. v. d. Meer boekte winst tegen D. Douwstra en C. Lenaarts zegevierde over J. v. Kempen. S. Lemmers leidt met 6 uit 3. gevolgd door J. de Boer met 4 uit 2 en C. J. v. d. Does en J. v. d. Wereld elk met 4 uit 3. Vrijdag 29 januari worden de wedstrij den voortgezet in het „Hof van Holland" in Haarlem. Advertentie Zaterdagavond had in het gebouw van de sociëteit „Trou moet blijeken" de returnbiljartwedstrijd plaats tussen de sociëteiten Teisterbant en Trou moet Blijeken. De eerste biljartwedstrijd was geëindigd in een gelijk spel; deze return- wedstrijd echter leverde een ruime over winning op voor Teisterbant, dat met tien gewonnen partijen van de twaalf „Trou moet blijeken" achter zich heeft gelaten. De twee overige partijen werden door de heren mr. A, Beets en dr. J. J. H. Vrij- daghs voor Trouw moet blijeken gewon nen. Voor Teisterbant wonnen Jules Cha- pon. Piet van Heerde, Frans Funke en Jan Hesmerg alle partijen, terwijl notaris W Boerlage één partij won en één ver loor. Advertentie ZlJLSrRAAT97- HAARLEM TELEFOON 1 2 7 2 6 B. en W. van Heemstede hebben de ge meenteraad voorgesteld het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel een voorschot van drie percent op een salarisverhoging te geven in de vorm van een uitkering-ineens over het eerste kwar taal van dit jaar. Deze uitkering wordt gegeven overeenkomstig de regeling voor het rijkspersoneel. Aan Gedeputeerde Staten van Noordholland zal, als de raad hiermee akkoord gaat, worden meege deeld dat het voorschot op de salarisver hoging ook behoort te worden gegeven aan de secretaris, de ontvanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand. De onderlinge tuinliedenvereniging „Aerdenhout en omstreken" uit Heemste de, houdt donderdag 27 januari haar jaar vergadering in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. De uitvoerige agenda vermeldt onder meer de gebruikelijke jaarverslagen van secre taris en penningmeester, keuringen en be spreking van ingezonden produkten en de installatie van nieuwe leden. Voor de be stuursverkiezing hebben de periodiek af tredende heren L. Wegman, C. Ruigrok en P. Berkhout zich opnieuw kandidaat ge steld. Na pauze zal de heer A. Nunnink nog een causerie houden over zijn reis door Spanje, welk verslag met een aantal eigen kleurendia's wordt geïllustreerd. B. en W. van Heemstede hebben de raad voorgesteld het Minervatheater over 1958 een subsidie te verlenen van 5750.Ge bleken is dat de bedrijfsuitkomsten dat jaar niet zo gunstig waren als daarvoor het ge val was. B. en W. achten subsidiëring ver antwoord gezien de betekenis van het the ater voor het culturele leven. Het was tussen Schoten en WFC geen beste wedstrijd. De wind deed veel af breuk aan het spel en het geheel bleef onder de maat. WFC speelde voor wat het waard was en verdiende het gelijke twee twee spel ten volle. Aanvankelijk waren de bezoekers wat meer in de aanval en omdat het in de Haarlemse verdediging nog niet al te best klopte, kregen de bezoekers enkele kansen. Er ontstond op een gegeven moment een misverstand tussen doelman Kessens en Warmerdam waarvan de actieve WFC-er Donker handig profiteerde, want via het been van Kessens deponeerde hij de bal in de Haarlemse touwen (01). Schoten kwam hierna wel wat meer in de aanval maar succes bleef uit omdat de WFC-ers de kostbare voorsprong met hand en tand verdedigden en de Schotense voor- waartsen met schieten niet al te gelukkig bleken. Nadat de rust met onveranderde score was ingegaan, kreeg de thuisclub na de pauze het beste van het spel en het duurde niet lang of Wijkhuizen bracht de balans in evenwicht (11). Hierna kreeg de strijd een afwisselend karakter met om beurten beide partijen in de aanval. Schoten kwam het dichtst bij de overwinning toen een klein kwartier voor tijd Dinkelberg met een ver schot doelman De Graaf van WFC verraste (21). Maar WFC gaf zich nog niet ge wonnen. Een fel slotoffensief van de be zoekers volgde en vijf minuten voor het eindsignaal veroorzaakte Warmerdam een penalty. En hieruit scoorde Van Heyningen de alleszins verdiende gelijkmaker (22). HBC heeft tegen West Frisia een bij zonder onfortuinlijke nederlaag geleden. De Heemstedenaren waren verreweg het grootste gedeelte van de wedstrijd in de meerderheid, maar door pech achtervolgd kreeg de thuisclub niet het aantal doel punten. waarop het krachtens verhouding in het veld „recht" had. Na tien minuten joeg Spann het leer uit een voorzet van Jan Duindam in de Enkhuizer touwen, doch tot verbazing van iedereen keurde de scheidsrechter het doelpunt af, omdat Spann naar zijn mening „hinderlijk ge sproken" zou hebben. West Frisia eiste vervolgens de leiding voor zich op. Een fraai schot van Van Oef- felen vloog van grote afstand achter War merdam. De HBC-ers ontketenden een fel offensief, waarbij het doel van West Frisia van alle kanten onder vuur werd genomen. Paal en lat stonden de Enkhuizenaren ter zijde en het duurde tot vijf minuten voor de rust, alvorens Spann de verdiende ge lijkmaker achter Roosendaal kon plaatsen. Ook na de pauze was er sprake van een Heemsteedse meerderheid. Diverse malen waren de zwart-witten dicht bij een doel punt, maar op het laatste moment bracht steeds een Enkhuizer been redding. Twin tig minuten voor tijd greep Warmerdam mis op een schot van Bijl, waardoor HBC met 21 achter kwam te staan. Tien mi nuten later zorgde Jan Duindam voor de gelijkmaker, maar in de beslissende strijd om het winnende doelpunt was West Frisia de gelukkige ploeg. Zeven minuten voor tijd bracht Van Oeffelen de eindscore op 2—3. Voor de eerste ronde van de bekercom petitie KNZB zijn dinsdagavond (kwart over negen) vastgesteld, dames: Haarlem De Vest; heren: DWT I—Het IJ 2. In Zaan dam is voor de derdeklasse heren vastge steld: Neptunus 2HPC 2. In het Sport - fondsenbad in Haarlem wordt op zaterdag 30 januari gespeeld: Dames vierde klasse: HPC 2—DWT 5; dames derde klasse: NVA 1Haarlem 2; heren tweede klasse: Haar lem 1Neptnus 1; heren vijfde klasse: HZV 1Njord 1. Voor de veteranencompe- titie wordt donderdagavond in het Sport- fondsenbad (9 uur) gespeeld: HPC—HVGB. Voor de boeiende lezing met kleuren dia's, die ir. F. B. Carbasius Weber uit Velp maandagavond in „Bloemenheuvel" in Overveen over „India als grens van het westen" hield, bestond van de zijde van de buurtvereniging „Overveen" grote be langstelling. De kleurendia's die spreker als vervolg op zijn lezing na de pauze ver toonde. gaven een prachtig beeld van het Tibettaanse volk, van de Himalaya en de tempels, waarbij hij tevens uitvoe rig uitleg gaf van de symbolen van het geloof van de Tibettanen. De voorzitter van de buurtvereniging, de heer J. H. Senff, heeft ir. Carbasius Weber ingeleid en na afloop bedankt voor zijn belangwekkend betoog. De organisatie van de jaarlijkse rayonwed strijden voor katholieke E.H.B.O.-vereni- gingen was deze keer opgedragen aan de Heemsteedse afdeling „De Barmhartige Sa maritaan". Met als gevolg, dat deze wedstrij den werden gehouden in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. De deelne mers waren ondergebracht in tweeëntwintig ploegen senioren en junioren afkomstig uit Beverwijk, Haarlem. Heemskerk, Heem stede, Uithoorn en Vogelenzang. De wedstrijdopgave voor senioren bestond uit het verlenen van eerste hulp aan enige militairen, die in de loopgraven door gra naatscherven gewond waren geraakt. De ju nioren moesten zich bezig houden met het verplegen van twee van een steiger gevallen arbeiders. Als jury fungeerden de artsen Th. M. Koot uit Haarlem en R. J. P. Muller uit Heemstede. Na afloop van deze. met grote animo be oefende wedstrijden werden als winnaars aangewezen Haarlem 1 (senioren), met 252 2 3 pnt. en Vogelenzang 2 (junioren) met 201 pnt. Hierdoor mogen deze beide ploegen deel nemen aan de districtswedstrijden voor Noordholland, welke zondag 31 januari in Alkmaar worden gehouden. Op de tweede en derde plaatsen eindigden respectievelijk bij de senioren Heemstede 1, met 214 1 3 pnt. en Heemskerk met 205 pnt. Bij de juinoren waren dit Heemskerk 2 met 162 pnt. en Vogelenzang 3 met 157 pnt. De beste commandanten waren mevrouw E. Oud-Moes uit Heemstede met 78 1/3 pnt. (se nioren) en S. Betke met 80 pnt. (junioren). Het gebruikelijk slotwoord werd gesproken door de heer Jan Saase, vice-voorzitter van het district Noordholland, die zijn dank betuigde aan jury, organiserende afdeling en deelnemers. Maandagavond heeft de heer A. van Moerkerken voor de leden van „Patrimo nium" in het jeugdhuis „Weltevreden" in Hillegom gesproken over „Vrijere loonpolitiek". Hij zei dat na de oorlog de geleide loonpolitiek zorgde voor een tame lijk uniform loonniveau, waardoor de so ciale rust verzekerd werd. Nu meer nor male toestanden terugkeren, is er alle aanleiding voor een soepeler loonpolitiek. Met het oog op een goede werkgelegen heid dient de overheid naar het oordeel van de heer Van Moerkerken een vinger in de pap te houden. Door de vrijere loon vorming kan meer rekening worden ge houden met de individuele prestaties van de werknemers. Met minimum-lonen moe ten de economisch zwakkeren echter wor den beschermd. Dank zij deze loonpolitiek worden meer verantwoordelijkheden van de overheid naar het bedrijfsleven overgeheveld. Tus sen werkgevers en werknemers is be raad over de mogelijkheden van deze loon politiek gewenst. Na de uiteenzetting volg de een langdurige discussie. In de vanmorgen voortgezette vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland heeft de heer D e W i t (Partij van de Arbeid) zijn teleurstelling uitgesproken over het besluit van Gedeputeerde Staten om aan de stichting De Kennemerduinen volgens de bodemverordening toestemming te verlenen een nieuwe vijver aan te leg gen. Dat is in strijd met het streekplan Zuid-Kennemerland, waarin vermeld staat dat het gedeelte van Bloemendaal, waar de vijver aangelegd wordt (nabij de Berg weg), voor het natuurschoon behouden moet blijven. Er bestaan al enige vijvers in een ander deel van de Kennemerduinen waartegen spreker geer. bezwaren heeft Volgens de heer De Wit moet het beheer erop gericht zijn, dat het terrein niet be stemd wordt voor massa-recreatie. In dat opzicht worden de Amsterdamse Waterlei dingduinen en het Provinciale duinreser vaat beter beheerd, aldus spreker. Ook had de heer De Wit er bezwaren tegen, dat vol gens de plassenverordening te weinig aan dacht wordt besteed aan de westelijke oever van de Liedè. Daar wordt vuil ge stort en huisjes gelijken op krotten. De heer H a r m s e n (Partij van de Ar beid) was van mening, dat de groei van de Hoogovens in IJmond-Noord sneller zal gaan dan in het streekplan voor de IJmond is verondersteld. Volgens het streekplan zullen er in 1980 20.000 arbeiders werken doch er zijn prognoses, waaruit blijkt, dat dit aantal reeds in 1970 bereikt zal worden. In dit geval zal er ook een nieuwe stad gereed moeten zijn. Dit legt Gedeputeerde Staten een bijzondere verantwoordelijkheid op en spreker hoopte, dat het college zich deze verantwoordelijkheid bewust is. In antwoord op vragen over de IJmond merkte het lid van Gedeputeerde Staten mr. H. Westermann (Partij van de Arbeid) op, dat het betoog van mevrouw Groensmit—Van der Hallen in de vergade ring \an de afgelopen woensdag prettig agressief was. Zij vermoedde dat er van het plan weinig terecht zal komen. Ir. Du- four daarentegen heeft in die vergadering opgemerkt, dat gemeenten zo snel moge lijk ingeschakeld moeten worden. De waar heid ligt vermoedelijk in het midden. In een streekplan mag men niet te veel in details treden, maar men dient datgene te ontwerpen, wat een grote kans maakt be reikt te worden. Spreker gaf mevrouw Groensmit toe, dat de ontwikkeling van de IJmond een dyna mische zaak is. Er dient een stad tot stand te komen speciaal voor arbeiders van minimum 120.000 en maximum 180.000 inwoners. Overwogen zal moeten worden Castricum uit te reiden. Later zal de vraag beantwoord moeten worden, wat er met Uitgeest zal gebeuren. Voor de ontwikke ling van de IJmond en de Zaanstreek komt deze gemeente in de verdrukking De ontwikkeling in de IJmond strekt zich uit over drie gemeenten (Velsen, Bever wijk en Heemskerk) en samenwerking is in de eerste plaats geboden. Dat is vooral het geval bij de bouw van woningen en dat blijkt thans in de uitbreidingen van Oosterwijk. Het plan van Beverwijk is ge realiseerd .en het plan .-Xan vordert. Indien bouwcontingenten toege wezen worden stellen Gedeputeerde Staten geen restricties vast. Het beleid wordt aan de gemeenten overgelaten. De provinciale duinen kunnen niet gebruikt worden voor uitbreidingen, omdat ze van groot belang zijn voor de waterwinning. Wat het vormen van een city in de IJmond betreft, zeide mr. Westermann dat men zich niet een city mag voorstellen met restaurants, bioscopen, enzovoort. Bij het maken van een city dient men ervan uit te gaan, dat een concentratie zal ont staan van het gemeentebestuur, politie, grote kantoren en dergelijke. Ir. Dufour had vragen gesteld over het Noordzeekanaal en mr. Westermann deel de mee. dat de besprekingen over de ver verbreding nog gaande zijn. Een beslissing is nog niet genomen. De onderhandelingen over de Ponthaven tussen het gemeente bestuur van Velsen en de Nederlandse Spoorwegen verkeren in een vergevorderd stadium en vermoedelijk wordt er spoedig aan gewerkt. Mr. Westermann antwoordde de heer De Wit, dat deze de ontwikkeling in de Ken nemerduinen verkeerd ziet. De aanleg van een vijver is voor behoud van natuur schoon van bijzonder belang, want er con centreert zich een groot aantal kinderen en de jeugd komt niet in kwestbare delen van de duinen. Spreker meende dat de critiek op de directeur van de Kennemer duinen niet op zijn plaats is. Op uiterst kundige en gunstige wijze lost hij de pro blemen op. Sprekende over overtredingen van de plassen en andere verordeningen gaf spreker belangstellenden in overweging zich met klachten tot de Provinciale Wa terstaat te wenden, die er grote aandacht aan zal besteden. Sinds vorige week donderdag wordt op de Middellandse Zee de coaster „Karen Marie", eigendom van de visgroothandel firma Joh. Kuijten in Spaarndam, met drie Denen aan boord vermist. Op de avond van 11 januari is het schip, dat 38 bruto register ton meet, ongeladen uit Port de Bouc bij Marseille naar Tunis vertrokken om daar een partij van onge veer vijftien ton paling te laden voor de Spaarndamse firma. Drie dagen later, dus donderdag, zou de coaster in Port de Bouc terugkomen, waar men de paling zou overladen op auto's die de lading naar Nederland zouden vervoeren. De firma Kuijten gaf opdracht het vervoer met de auto's uit te stellen met het oog op de door het weer slechte toestand van de we gen. Later telegrafeerde de firma dat de auto's konden vertrekken, maar toen zij geen bericht ontving, kreeg zij het vermoe den dat het schip wel eens niet in Port de Bouc kon zijn aangekomen. Zij vroeg telegrafisch om inlichtingen. Gisteravond kreeg de firma Kuijten uit Port de Bouc de bevestiging van haar vermoeden. De „Karen Marie" was om zeven uur 's avonds nog niet gearriveerd en elk spoor ontbreekt. Tevens vernam de firma dat het tijdens de reis van het schip bijzonder slecht weer is geweest De firma heeft radio-Scheveningen ver zocht een bericht uit te zenden voor de schepen die zich op de Middellandse Zee trssen Marseille en Tunis bevinden, op dat deze naar de vermiste coaster kunnen •uitkijken. De drie Denen aan boord van de „Karen Marie" aijn een 59-jarige kapitein, een 24-jarige stuurman en een 19-jarige ma troos-kok. Het schip dat in 1939 werd ge bouwd, is volkomen zeewaardig. B. en W. van Heemstede hebben bij de raad een wijziging van het uitbreidings- plan-in-onderdelen „Mariënheuvel" aanhan gig gemaakt De eigenaresse van de buiten plaats wil namelijk het hoofdgebouw uit breiden met een nieuwe vleugel. Hiertegen zijn geen bezwaren ingekomen. In beginsel kunnen B. en W. zich met het plan ver enigen. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Dit is een heel vuil stuk. U hebt er het ergste uitgehaald en voorzien van een wer kelijk teleurstellend commentaar". Deze woorden wierp de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. U. W. T. Sthee- man, de redactieleden van het Amster damse studentenweekblad „Propria Cu res" voor de voeten tijdens het kort ge ding, dat dit blad aanhangig had gemaakt tegen de hoofdredactie van „Elseviers Weekblad". Het betrof hier een ingezonden stuk van de student H. Plas, geplaatst in „Propria Cures", waarin werd gesteld, „dat de journalist W. Levy blij mocht zijn dat hij in de oorlog aan de gaskamers was ont snapt". Dit naar aanleiding van het feit. dat de heer Levy de rel had ontketend tegen het hoofd van AVRO's televisie-sec tie, Siebe van der Zee, wegens een bepaal de uitlating. „Propria Cures" had in een kort onderschrift onder deze brief ge schreven: „Bent u soms de beloofde zoon van Hitier, Heiland Plas?" De hoofdredacteuren van Elseviers Weekblad, de heren H. A. Lunshof en W. G. N. de Keizer, hadden hierop fel gerea geerd in een artikel „Portret van een anti semiet" en in een hoofdartikel. Hierin werd „Propria Cures" ervan beschuldigd aan de wieg te hebben gestaan van de re cente golf van anti-semitisme in Europa en voorts werd gesteld, dat voor „deze man nen niet Amsterdam, maar Cairo de aan gewezen universiteitsstad was". Namens de uitgeefster van ..Propria Cu res", de c.v. J. Clausen, betoogde mr. H. R. Eijl (oud-redacteur van het blad) dat „Propria Cures" geen rel of propa ganda zoekt door middel van dit geding, doch slechts bescherming. De gedaagden hebben in welvoeglijke en gekuiste woor den de ergste beledigingen geuit, die men zich kan denken, aldus mr. Eijl, die zei dat „Propria Cures" sinds 1890 er naar heeft gestreefd humaan, rechtschapen en integer te zijn. De president vroeg zich af waarom „Pro pria Cures" het stuk van de heer Plas had opgenomen als het zo doordrenkt was van anti-semitisme. „Om het verschijnsel te signaleren", aldus mr. Eijl, die meen de, dat indien Elseviers Weekblad niet wordt aangepakt, dit blad steeds bijten der en cynischer zal worden. Mr. Eijl las een brief voor, die hij van de heer Plas had ontvangen en waarin deze „Pro pria Cures" had gevraagd de beledigingen uit zijn ingezonden stuk te schrappen. Hij zegt dat „Propria Cures" echter de meest beledigende fragmenten uit de brief had gelicht. Tegenpleiter mr. A. J. M. van Dal ging zeer uitvoerig in op de geest die ..Propria Cures" ademde. Het blad deed hem den ken aan een bokster die alle spelregels overtreedt maar die huilend naar de arbi ter loopt zodra hij een opstopper heeft gekregen. Over de wijze waarop „Propria Cures" zich pleegt uit te drukken gaf mr Van Dal het voorbeeld dat de heer Luns hof de afgelopen maanden in het studen tenblad ondermeer als „vuilak" en als „zak" is afgeschilderd. Hij betoogde ver der, dat „Propria Cures" steeds de per ken van fatsoen had overschreden, o.a. met godslasteringen en onzedelijke op merkingen. Hij achtte het overigens waar schijnlijk dat „Propria Cures" het inge zonden stuk niet had gepubliceerd uit anti semitische gezindheid maar uit nihilisme en bravour. Nihilisme leidt altijd tot tota- litairiteit en tot ontbinding van de bescha ving, zei mr. Van Dal die opmerkte dat de rector magnificus van de gemeente-uni versiteit van Amsterdam zich terecht had gedistancieerd van „Propria Cures" na de recente aanval van dit blad op de rege ring van Zuid-Afrika, waarover de am bassadeur van dit land zich had beklaagd. Ook wees hij op een anti-semitisch artikel „Israël de zee in?" dat reeds in 1958 in ..Propria Cures" had gestaan en toen vele pennen in beweging had gebracht. „Ze begrijpen „Propria Cures" niet verzuchtte mr. Eijl in zijn repliek. „De tegenpartij ziet alles vanuit de engheid van de burgerlijkheid. Wij zijn niet anti semitisch, zo min als we anti-papistisch zijn". President: „Wat is „Propria Cures" dan eigenliik wel?" Mr. Eijl: „Dat is heel moeilijk te zeg gen. Het gaat erom of men ons blad ver trouwt of niet vertrouwt". Mr. Van Dal: „Wij vertrouwen het niet" President: „Ik kan maar niet begrijpen dat ..Propria Cures", dat toch waarlijk niet op zijn mondje is gevallen, volstaat met een dergeliik laf onderschrift. Ik heb de indruk dat de jongemannen de artike len in Elsevier's Weekblad niet zo erg goed hebben begrepen..." De president bepaalde de uitspraak op maandag 1 februari. Zondagavond is er ingebroken in de wo ning van een slager aan de Binnenweg te Heemstede. Uit de woonkamer wordt een kistje met 1800.— vermist. De dader(s) is (zijn) waarschijnlijk over de daken naar het huis van de slager geklommen. De Heemsteedse recherche verzoekt een ieder, die nadere inlichtingen kan verschaf fen zich met haar in verbinding te stellen, temeer omdat dergelijke inbraken gedurende de laatste maanden meerdere keren zyn voorgekomen. Advertentie HAAST U Onze opruiming biedt u nog: 7 ledikantjes 32.75 - 29.75 11 matrassen 14.90 - 13.99 2 wiegen, geel bekl. 39.75 enkele wieg- en le- dik.garn. af 2.28 enkele wagenjasjes 13.95 Alle niet merkart. 10 korting In onze POSITIE AFDELING nog: enkele rokken, wol. af 15.95 enkele jakjes. Va mouw, af17.75 HAARLEM, 25 januari 1960. BEVALLEN van een zoon: 23 jan.: A. C. Mui-Tromp; N. van Weert-Horree; M. Muijlaert-Visser; 24 jan.: W. L. Mar- kus-Pennink; M. A. M. Ruijgvoorn-Krop- man; M. de Jager-Elberse; M. A. C. Hart man-van Zoen; A. E. A. Bakker-van der Meijden; E. Raap-Haasbeek; C. E. Koops- Ros; M. J. O. Verdoorn-Duijn; 25 jan.: G. A M. Vink-van Roode. BEVALLEN van een dochter: 23 jan.: P. van Rossum-Stam; J. Schoone-Malie- paard; S. H. Koers-Feije; H. Wagner-Veld man; 24 jan.: A. J. van Wooning-de Bie; C. H. M. Arnold-Eckhardt; A. Sikkema- Langenberg; M. de Jager-Elberse: J. Boot van den Berge; C. Q. Smits-Morellato; 25 jan.: C. J. A. Stoute-Grim; J. de Roode- Hutter. OVERLEDEN: 22 jan.: J. Rabenberg- Groot, 79 j., Essenstraat; W. Staub, 85 j.. Kamperlaan; 23 jan.: F. Griekspoor-bij de Leij, 70 j., Rijpstraat; E. Smit, 79 j.. Bak kerstraat; J. Sillekens-de Groot, 44 j.. Linschotenstraat; H. Koolmoes. 79 j., Kam- nerlaan; P. Wijte, 88 j., Middenweg: 24 jan.: A. Stolwijk. 59 j.. Kamperlaan ONDERTROUWD: 25 jan.: G. B. Fran- cissen en A. H. H. Campfens: T. Olivier en van der Wielen; P. van Hooijdonk en P Arink. GETROUWD: 25 jan.: P. Makkelie en G. J. Hartman.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7