russen de beelden van Vïgeland f Misdaad oim een erreius PARIJS WEER EUROPEES MODECENTRUM? c Panda en de meester^diplomaat Weinig ophefmakende nieuwigheden in de zomermode 1960 Avonturen van een hond Ydo en de Draak tBLit öf faprlF&pn fijb DINSDAG 26 JANUARI 1960 8 7 elevistefirngrnwma globetrotter Garcia de Leon: Kerkelijk Nieuws ROMAN VAN JANE ENGLAND We maken goede raketten maar slechte costuums 46. De geheime agenten schrokken ge weldig, toen de schatten van sheik Ali Bin Oli plotseling op hen begonnen te schieten. Nummer Een scheen het echter niet zo zwaar op te nemen. Hij knikte zelfs tevreden, toen hij achter een heuvel dek king zocht. „Degelijk werk," mompelde hij, „de sheik laat niet alleen op de auto's schieten, doch ook op degenen, die ze brengen. Uitstekend!" En hij keek tiaar een vliegtuig, dat snel naderbij kwam. „Is dat niet het vliegtuig van Archibald Smurk?" vroeg een geheime agent. „Dat is het," bevestigde Nummer Een, „mijn geachte collega bewijst ons een grote dienst, door op dit moment te verschijnen. De schutters van Ali Bin Oli zullen hem nu onder vuur nemen, inplaats ran ons". „Waarom?" vroeg de geheime agent. „Omdat de sheik denkt, dat het vliegtuig volgeladen is met auto's," antwoordde Nummer Een. „Een droevig misverstand, dat misschien een einde zal maken aan de mooie diplomatieke loopbaan van mijn voortreffelijke collega." En hij nam plech tig zijn hoed af. Het gebeurde, zoals Num mer Een had voorzien. Toen een regen van kogels hun vliegtuig doorzeefde, kre gen Panda en Smurk sterk de indruk, dat er iets mis was. „Ze schieten op ons!" sta melde Panda, „l-laten we zorgen, dat we iveg komen!" „Onmogelijk," antwoordde de diplomaat, „onze motoren zijn stuk ge schoten. Wc zullen dus moeten landen Er is in Parijs momenteel veel te doen over een bericht, volgens hetwelk negen van de meest vooraanstaande Londense mode-ontwerpers naar Parijs zullen ko men om daar hun nieuwe voorjaarscollec tie te tonen. Dit nieuws werd met gemeng de gevoelens ontvangen, omdat het door verschillende Parijse couturiers als een ongewenste invasie wordt beschouwd in een tijd, dat de binnen- en buitenlandse inkopers naar Parijs komen om daar hun bestellingen te boeken. Maar Jacques Heim, voorzitter van de Franse bond van ontwerpers, heeft met nadruk verklaard, dat men niets te vrezen heeft van deze Londense ontwerpers, die ieder met tien modellen en een eigen mannequin hun nieuwste ideeën willen introduceren. Het zou zelfs wenselijk zijn, zo heeft hij tij dens een officieus gesprek doen doorsche meren, dat in de toekomst Parijs tot in ternationaal middelpunt van de mode werd gemaakt. In Italië is het al zo, dat de ontwerpers, die over het hele land verspreid wonen naar Rome en Florence komen om daar hun gezamenlijke shows te geven. Daar mee wordt voorkomen, dat pers en inko pers het gehele land moeten doorreizen, willen ze niets van het mode-nieuws mis sen. Ditzelfde zou misschien op Europese schaal uitvoerbaar zijn met Parijs als cen trum. Nadat Rome een week geleden het middelpunt is geweest van de Italiaanse haute couture, is nu de aandacht ver plaatst naar Florence. De couturiers in Rome bleken niet veel inspiratie te heb ben gevonden voor het komende voorjaars seizoen. Er waren weinig echt originele ontwerpen. In Florence hebben de ontwerpers van meer esprit getuigd. Over het algemeen kunnen we zeggen dat het silhouet echt vrouwelijk is gehouden; de rokken blijven kort en de tunieklijn komt bijna in alle collecties naar voren. Iets nieuws was een lange, bijna tot de knie reikende overrok over een nauwsluitende pantalon. Dit the ma werd vooral bespeeld door Galitzine, die zelfs onder zijn feestelijke cocktailja ponnen nog slank afkledende zijden pan talons had gecomponeerd, die met ap plaus werden ontvangen. Ook Emilio Puc- ci toonde een voorkeur voor deze japon met broek" die hij „capsules" noemde, zeer toepasselijk als we bedenken dat de nauwsluitende sheats de lijnen van het li chaam geheel volgen. De zoom van de pantalon wordt weggewerkt in laars schoentjes van dezelfde stof. De jonge ontwerper Capucci bracht tal van nieuwe ideeën en zoals zijn tailleurs met korte èn met lange jasjes waren, zo was zijn hele collectie vól mogelijkheden en variaties. Schuberth trachtte de aandacht op zijn collectie te vestigen door zijn manne quins (met de film „Jovanka en anderen" voor ogen) kaalgeschoren zijn nieuwe col lectie te laten tonen. Vooropgegaan door de kaalgeknipte actrice uit deze film, Car- la Gravina, betraden de zes met moeite gevonden mannequins de Salla Bianca, die wel even zal zijn opgeschrikt van zo veel vertoon. Natuurlijk werd zijn nieuwe lijn „Jovanka" gedoopt. Als nouveauté's kunnen we nog vermel den de zwarte kousen, die mode gaan wor den en de strandkleding waaraan de ont werpers „niet veel materiaal verspilden". Katy Paryse hoedjes voor de komende zomer De radio zeeft woensdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VAR.»: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 7.23 Grma en reportages. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram. en art. 8.5*) Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11 00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws en tentoonstellings agenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.10 Kamerork. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Pianorecital. 17.15 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Regeringsuitz.: EmigraÜerubriek: Het emi gratiepraatje van H A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Regeringsuitz.: Uitwissclings- progr. over Japan, in samenwerking met Radio- Nederland Wereldomroep. 18.30 R.V.U.: Het be houd en de vernieuwing van de cultuur in de Europese ruimte, door dr. K. J. Hahn. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest en solist. 20.50 Onsterfelijkheid met mars muziek hoorspel. 21.50 Strijkork 22.20 Keuren en kiezen, lezing 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. 23.00 Tus sen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jam Session. 23.35 Gram. 2355—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en ,S.O.S.-ber 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9 30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Ma- -- hoorspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., koor en hobo. 12.37 Ned. Herv. Av.iKa. ij oo Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad. praatje 13.25 Ka- mermuz. 13 45 Gram. 14.45 Pianospel. 15.00 Jeugd- conc. 15.45 Pianorecital. 16 00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber 17.45 Ork.muz. 18.15 Spec trum van het Christelijk organisatie- cn vereni gingsleven. lezing. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Gram 19.30 Radio krant. 1950 Fanfaremuz. 20.15 Philharm.ork. en piano. 21.15 Rijn en onrein, klankb. 21.35 Gewijde muz. 22.05 Afrikaners stellen hun eisen. rep. 22 20 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennieuws. 23.55 oo Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Grair,..„0 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 School radio. 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16 06 Engelse les. 16.21 Gram 1700 Nieuws. 17.10 Liederen. 17.20 Lof van het Vlaamse toneel 1750 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraa! en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse lie deren. 20.00 Klaskb. 20 30 Academie der discofie- len 21.30 Jazzmuziek 22.00 Nieuws. 22.15 Praatje. 2255 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: 17 00 Int. jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.40 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzichi. VARA: 20.20 De wereld van vandaag. V" ',r. 21.00 Reportage ijshockeywedstr. 21.50 Forum. Binnenkort op 13 maart zal het zeventien jaar geleden zijn dat deze be kendste van alle Noorse beeldhouwers overleed. Nog steeds echter is de ba lans tussen zijn bewonderaars en hem die hem verguizen ongeveer in even wicht. Onverschillig of men in het ge zelschap van kunstenaars over hem dis cussieert of het oordeel vraagt van wil lekeurige Noren, de meningen over de waarde en de betekenis van zijn werk blijken tamelijk verdeeld te zijn. Aleen in het oude Griekenland heb ben misschien kunstenaars geleefd die even schitterende kansen kregen om zich volkomen uit te leven. In het be gin van deze eeuw stelde het gemeente bestuur van Oslo een groot gedeelte van het Frognerpark ter beschikking van Vigeland om er vrijuit zijn gang te kun nen gaan. En hij heeft van dit privile ge met een ongelofelijke energie gepro fiteerd. Hoewel het aandeel van zijn talrijke leerlingen in de afwerking van zijn sculptures niet mag worden weg gecijferd, staat toch voorop dat de hon derdnegentig werken van „Vigelands Anleget" hun onstaan danken aan zi.in inspiratie. Zijn profetische blik hield er het oog op, zijn vormgevende be kwaamheid vormde de ziel van dit bi zarre beeldhouwwerk. In zijn jeugd hij werd op 11 april 1869 geboren en stierf een maand voor zijn vierenzeventigste verjaardag legde hij zich met matig succes toe op de houtgravure. Zijn eerste werk als beeldhouwer kwam in 1889 onder zijn handen vandaan en daarna leverde hij zijn (nog bescheiden) aandeel in de restauratie van de beroemde Nidaros- kathedraal in Trondheim. In 1900 bood hij de gemeente Oslo een machtige fon tein aan, een werkstuk in brons: zes reusachtige mannenfiguren die een gro te schaal torsen. Het stuk kreeg een plaats in het Frognerpark en van toen af begon Vigeland daaromheen vreem de, door bomen kronkelende figuren te groeperen de ontwikkelingsgang van de mens van zijn geboorte tot zijn dood. Tussen 1915 en 1926 keerde hij zich van het brons af en begon in graniet te werken. Een welhaast onverklaarbare verandering, te meer opvallend, omdat hij zijn stijl radicaal veranderde. Zijn figuren in brons worden gekenmerkt door hun vloeiende, natuurlijke vormen geheel in overeenstemming met de in vloed van Rodin, bij wie hij een tijd heeft gewerkt en die hij zeer bewonder de. De granietbeelden werden log en massief. Het is dan ook begrijpelijk dat de kritiek zich het sterkst en het Oslo heeft zijn sneeuwmuts opgezet. Overal in de stad zijn banale bomengroepen pittoreske prentjes geworden. Doodgewone straten met blokkedoosachtige land huizen zyn omgetoverd in charmante tafereeltjes. Alleen in de buurt van de haven is het witte tapijt geen lange pronktijd gegund; het verkeer eiste zijn tol en nieuwe vlokken vallen er in een groezelige brij. Maar in het Frognerpark is de vacht alleen in de voornaamste lanen vertrapt. De bijna tweehonderd beelden en beeldengroepen zijn gedeeltelijk door de natuur tegen de winterse kou toege dekt. De altijd weer verbijsterende verzameling, het werk van één meester, Adolf Gustav Vigeland, is er nog onwerkelijker door geworden. Het valt mij op, dat er op een werkdag als deze nog zoveel bezoekers zijn en ik zie zoveel jonge en heel jonge mensen onder de wandelaars. veelvuldigst richt op de laatste groe pen. Ik probeer mij los te maken van wat ik heb gehoord en gelezen Binnen de grenzen van mijn smaak vind ik die veroordeling in menig geval overdre ven. Ondanks de zware proporties is het Vigeland gelukt in verscheidene werkstukken een bewonderenswaardi ge lichtheid en tederheid te leggen. De wat al te forse handen van een man, die zijn vrouw omhelst, drukken de kracht uit van zijn liefde. In de atle tische figuur, gebogen over een jong meisje, ligt een ontroerende symbo liek van bescherming en zachtheid. Teruggekeerd tot het brons, sierde Vigeland de brug in het Frogner park met zestig figuren, voor het merendeel in een stijl, die verwant is aan de kunst van Rodin. Alle beelden stellen iets voor uit het leven van de mens. Hij had zich tot taak gesteld de hele geschie denis van de mensheid in vormen weer te geven en zo zien we deze aardbewo ners in alle fasen van zijn bestaan en in alle tijdperken van de historie, van de oertijd tot nu. Er bestaat zo goed als geen littera tuur over dit vreemdsooitige en unie ke beeldhouwwerk en Vigeland zelf is voortdurend met koortsachtige ener gie bezig geweest, zonder achterom te kijken of zich erom te bekommeren of men zijn symbolen begreep. Verschil lende beschouwers zullen daarom tot verschillende conclusies komen. De verklaring, die ik van Vigelands werk tracht te geven, moet dan ook als strikt persoonlijk worden beschouwd. Ieder een zal niettemin bewogen worden door zijn altijd en overal te voorschijn tredende hartstocht voor levensuitin gen en levensvormen. Hij heeft zich diep in het menselijk bestaan gegraven en daaruit steeds opnieuw de elemen ten geput voor zijn kunst. De voorstel lingen kunnen eenvoudig en begrijpe lijk zijn (een vader, spelend met zijn dochtertje, de levensvreugde van twee jonge mensen, die hun armen uitstrek ken naar de zon) of mysterieuzer (een man met op zijn opgeheven linkerarm een kind, cp zijn rechterarm twee kin deren, op zijn opgetilde rechtervoet een vierde kind: het spel van de mensheid met zijn nakomelingschap?) en hier en daar ronduit onverklaarbaar, zoals de vijf meter hoge monolith, een zuil die geheel is samengesteld uit in en door elkaar gekronkelde mensenlichamen. Of is de voor de hand liggende uit leg de worsteling van de mens naar het licht? Vlakbij de monumentale brug is een stukje van „Vigelands Anleget" inge richt als kinderspeelplaats. Daar staan in een kring de vriendelijke beeldjes, die de ontwikkelingsgang van het kind weergeven van de geboorte af tot het moment waarop het zich moeizaam op richt om de eerste wankele passen te doen. In het ijs van een vijvertje is een bijt gehakt, waarin eenden en zwa nen worstelen met een gebrek aan le vensruimte. „Isen ikke sikker" staat op een bordje, maar ik had zonder dat wel geweten, dat het ijs niet veilig ge noeg wordt geacht om zich erop te be geven. Alle beelden lekken sneeuwtra- nen, want het kwik staat ver boven het vriespunt. De smeedijzeren hek ken, waarmee het park is afgesloten, druipen ook al. Glimmend van het vocht vlechten de grillige diepzeebe woners en reptielen, de bedrieglijk echt lijkende kabels en de menselijke figuren zich door elkaar. Het is mie zerig beginnen te regenen, bepaald on Noors weer naar onze begrippen, een zelfde soort weer dat enkele dagen ge leden de schaatskampioenschappen half deed mislukken. Toen Vigeland stierf was zijn schep pingskracht nog lang niet uitgeput. Hij had nog grote plannen voor de uitbrei ding van het park en men kan slechts gissen in welke richting zijn verbeel ding zou zijn gegaan. Bezeten als hij was door het raadsel van het leven, zou hij zeker zijn inspiratie verder hebben gevonden in alle ontwikkelingsfasen er van. Hoe zou zijn reactie zijn geweest op het juist ingetreden atoomtijdperk? Nadruk verboden Geref. Kerken Beroepen te Rocky Mountain House, Alberta, Canada (Chr. Ref. Church) J. H. Binnema te Lemmer. Aangenomen naar Stad aan 't Haring vliet A. van der Zwaag, kand. te Gronin gen. die bedankte voor Dinteloord, Dirks- horn. Goes, Munnekeburen en voor Schildwolde. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Opende-Surhuister- veen J. D. Janse, kand. te Breda. 2829. Ydo verliet het dorp en ging op weg naar het andere, verderop. Want hoe hij ook rondkeek, van een draak of ander monster was helemaal niets te bekenen. Zie je wel, dacht hij. Als er werkelijk zoiets in de buurt was, had ik het monster toch allang moeten zien? Even buiten het dorp voelde hij zich toch wel 'n beetje moe. Hij had al zo ver gelopen. Ik ga maar eens even hier wat uitrusten, zei hij bij zichzelf. Straks ga ik wel weer verder! Hij zette z'n mars naast zich op de grond en zocht 'n goed plaatsje tegen 'n boom. En even later was hij, met z'n hoofd op z'n knieën, in slaap gevallen 9 32) De politie moest er iets aan doen. In ieder geval was die oude vrouw gek., ze deed zo vreemd. En wat dat geld betreft, dat ze er door gebracht hadden dat mens van Timball en Rob nou, daarvan wist ook niemand, waar het heengegaan was. Aan de farm werd niets gedaan en het geheel ging langzaam maar zeker naar de maan. Fane zat met een plechtig gezicht te luisteren. Hij begon ook te denken, dat er wel eens wat moest wor den gedaan. Ik vraag me af, zei mevrouw Leatherhead plotse ling op zeer luide toon, waarom Wentworth Rob Tim ball moest hebben. Wentworth komt gewoonlijk niet zelf, tenzij er werkelijk iets ernstigs aan de hand is. Ik vraag me af, wat dat wel geweest kan zijn! Zeg, Leslie, bestel nog eens een borreltje. Het had opgehouden met regenen, maar de lucht zat nog dik in de wolken en er was geen maan. De smalle straat van Kantani was glibberig en men kon nauwelijks zien. waar men liep. Rob voelde zich koud en terneergeslagen. Hij was tamelijk dronken geweest, maar nu was hij volkomen nuchter. Zonder moeite volgde hij het spoor van de lichtstreep uit de lantaarn van Wentworth. In die smalle lichtstreep leek de grond koperkleurig en glanzend en aan de kant van de weg stroomde water in dikke koperkleurige beken. Het licht viel op de stammen van peperbomen en werd af en toe onderbroken door het licht, dat uit de huizen kwam. Er was ook nog licht op in het huis van de plaatselijke magistraat en in de winkel van Bennet. Verder waren er geen inwoners, behalve dan dat enige hutten, wat verderop, bewoond werden door aan lager wal geraak te blanken. Even buiten het dorp, bij de zijlijn van het spoor, waren kampvuren, waar inlandse chauffeurs en ossendrijvers voor de nacht kampeerden. Ongeveer dertig ossen graasden op het korte gras aan weerszij den van de brede weg. Het zal je wel genoegen doen te horen, zei Went worth droogjes, dat Baxter niet dood is. Rob uitte een dwaas hoog lachje. En tevens, ging Wentworth voort, dat hij geen vervolging tegen je zal instellen. Ik weet niet waarom, maar hij doet het niet. Burgoyne heeft ons opgebeld. O ja, wist je, dat Menzies ongeveer tien minuten, na dat je Baxter in die wagen had laten liggen, kwam op dagen? Het was een geluk voor je, dat Burgoyne er eveneens bijkwam. Als Menzies alleen was geweest., nou. Rob lachte weer. Hij voelde zich gelukkig. Baxter was niet dood en dus was alles in orde. Hij kon nu naar de farm teruggaan en Julie onder handen nemen. Hij zou bij het aanbreken van de dag weggaan en het er bij de doorwaadbare plaats maar op wagen. Ik kom morgen bij jullie op de farm, zei Went worth. Ik wil je nicht spreken. Wat? Isabelle? vroeg Rob ongelovig. Ja, Isabelle, zei Wentworth. En ook dit nog, Tim ball. Neem een goede raad van mij aan en blijf hier uit de buurt. Ik geef je de eerlijke waarschuwing, dat als jij je hier weer vertoont, ik je in arrest neem. Ik heb nog altijd een opgeschort arrestatiebevel tegen je lopen, dat ik ieder ogenblik actief kan maken, namelijk voor het verplaatsen van vee zonder verlof. Dat is alles. Ik ga met het aanbreken van de dag weg en dus kunnen we dan samen rijden. De doorwaadbare plaats zal niet bruikbaar zijn, zei Rob gemelijk. We zullen er wel overheen komen, zei Wenthworth. Ik had er over gedacht om naar Salisbury te gaan, zei Rob plotseling. Je kunt de volgende week gaan, waarheen je wilt, zei Wentworth. Maar ik wens, dat je morgen met mij meerijdt. Je kunt vannacht beter in het kamp blijven, zei Wentworth. Je zult vanavond op de club niet erg po pulair zijn en ik zou er ieder geval niet voor willen in staan, dat de oude Tom je geen mes in je lijf zou steken. En eerlijk gezegd voel ik er niets voor om Tom wegens moord te moeten arresteren. Ze keerden zich van de weg af en gingen het smalle met karresporen doorploegde pad naar het politiekamp op. Het pad werd aan weerszijden gemarkeerd door witgekalkte hutten. Er hing een lamp aan het gammele hek, dat toegang gaf tot de open plek voor de hutten en een van de leden van de wacht zat op een mondharmo- nika te spelen. Menzies wil je nog even spreken, merkte Went worth op. Hij wierp Rob een sombere blik toe. Hij wil wat weten over een zekere Barney Linton, zei Wentworth. Barney Linton? zei Rob verbaasd. Waarvoor in vredesnaam? Die oude landloper is al jaren niet komen opdagen., niet sedert mijn vader overleden is. Dus was hij er toen wel? vroeg Wentworth. Ja, hij was er, zei Rob. Hij rilde even. Soms droomde hij over die nacht. Hij herinnerde zich Barney zo goed en herinnerde zich, dat na de dood van zijn va der de farm zo leeg had geleken. Alsof alle werkelijk heid er uit was. Toen hij een kleine jongen was, had hij dat niet geweten en had zich alleen maar verloren ge voeld. Maar nu wist hij het wel. Herinner jij je nog iets van je vader? vroeg Went worth. Niets, zei Rob op heftige toon, maar dan ook to taal niets. Heb je in de laatste tijd nog vee verkocht? vroeg Wentworth Wat gaat jou dat aan? vroeg Rob. Niets, zei Wenthworth grimmig, zolang het ten minste je eigen vee is. Ze kwamen bij een hut, waar de lamp nog brandde. Binnen zat Menzies in een schommelstoel. Toen ze bin nenkwamen stond hij op en bekeek Rob met onvriende lijke blikken. Een bezoeker, merkte Wentworth op. Zeg de kok, dat hij nog wat eten brengt. Rob zag groen door een onpasselijk gevoel in zijn maag. Hij bleef een ogenblik staan en knipperde met de ogen tegen het licht, waarna hij naar buiten wankel de en een hevige aanval van onpasselijkheid kreeg. Toen bleef hij met gesloten ogen tegen de wand van de hut staan leunen. Wentworth kwam naar buiten en nam hem bij de arm. Je kunt beter naar bed gaan, zei hij. Ga mee Ik zal je onze logeerkamer wijzen. Ik zal je zelfs een pyjama lenen en dar. zullen we je wat zwarte koffie ge ven en wat te eten. Ik kan niet eten, hijgde Rob. O, ja, zei Wentworth rustig, —f dat kun je wel. Menzies was in de hut terug, toen Wentworth weer binnenkwam. Zijn gelaat had geen enkele uitdrukking, maar er trilde een spier in een van zijn wangen. Went worth keek hem eens aan en glimlachte somber. Het geeft niets, Menzies, zei hij, je bent op het verkeerde spoor. Die jongen is inderdaad niet veel meer dan uitschot. Hij zou Baxter wel hebben kunnen doden, maar Baxter is nog altijd in het land der leven den en wil om zeer goede redenen de jongen niet laten vervolgen en hier wreef hij zijn neus eens je moet je ook wel realiseren, dat mevrouw Timball nu niet precies de meest geschikte persoon is, om een jon gen op te voeden, zoals dat behoort. De gehele sfeer op de farm is bovendien een beetje eigenaardig. Eigenaardig is ze zeker, zei Menzies Het vervelende is, zei Wentworth en hij haalde een pijp te voorschijn, die hij begon te stoppen, dat nie mand ook maar het minste recht heeft om tussenbeide te komen. Tot dat meisje Isabelle eenentwintig is, heeft zij geen aanspraak op de helft van de farm en het geld. (Wordt vervolgd) Brief in Izwestia: MOSKOU (UPI) Rusland maakt bij zonder goede raketten, maar bij voor beeld slechte televisietoestellen en kle ding. Dit zegt een groep Russische arbei ders in een brief aan het regeringsor gaan Izwestia. Deze arbeiders uit een ge- reedschapfabriek te Moskou klagen, dat hoewel de Sovjet-Unie raketten maakt, die de grootste afstanden afleggen, zij televisieapparaten, kleding en andere consumptiegoederen maken, die smake loos en slordig zijn. „We vliegen om de maan, maar we maken buffetkasten en ander meubilair van slechte kwaliteit, onhandige radiotoestellen, slechte was machines en stofzuigers en slechtgemaak- te, onelegante kleding. De dingen, die het moeilijkst zijn doen we sneller en beter. Maar de houding hier is dat als een of ander produkt niet voor de lancering van raketten is bestemd, met de pet kan wor den gegooid naar de fabrikage, schreef de groep. Izwestia beloofde een grote campagne te zullen beginnen voor hoge kwaliteit van diverse goederen. Het blad gaf te ver staan, dat dit strookt met de conclusies van premier Kroesjtsjev. Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 29 January 1760 MIDDELBURG den 21 January Gisteren avond omtrent een quartier na 10 uuren heeft men hier geduurende een halve Mi nuut, te Vlissingen en Vee- re op byna gelyken tyd voor eenen groote Minuut, eene vry heevige Aard- schudding gevoeld, waar door verscheydene Klokken aan het klep pen raakten, hetgeen zommige Lieden al hier tot zes keeren toe distinctelyk be- weeren gehoord te hebben. Binnen de Huyzen wierden alle de Meubilaire Goe deren zichtbaarlyk en gevoelig geslingerd veele Vogelen vielen van de Stokjes op den Bodem hunner Kaauwen, en anderen maakten een ongewoon Geschreew.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8