Vanmiddag gesprek over het „klimaat" HET WEER De Gaulle zou macht in handen nemen nu het leger niet wil ingrijpen sW MORRIS 'êeforeipu êmj! Kongo onafhanklijk op 30 juni Staatslening van 300 miljoen PARIJS VOL GERUCHT HET VER VOER SCONFLICT Vandaag staakt alleen de B.B.A. Prijsstop voor brood in Zwolle i CAO-zuivelindustrie Zacht winterweer In de krant van heden: Veranderlijke bewolking Koers 98 4l/z rente De ramp hij Coalhrook Ingeslotenen nog op geen stukken na bereikt Het woord is aan Vuil water in Den Helder Libië hield Sabenatoestel met vracht uit Israel vast Als wassen niet meer helpt Voor de slachtoffers 74e JAARGANG No 169 WOENSDAG 27 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 17 Haarlems Dagblad Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie, Redactie, Administratie Grote HoUti 1 III Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). ^1 I ^1^^ ft I 1 />J Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I BI J J I I lil i M f[ jj 2 T 1 I Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal f 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 s!«« JL JL JL ,r;nL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Een politie-overval op een klande- stiene bierbrouwerij in de buitenwijk Cato Manor van Durban heeft een wraakneming van inheemsen uitge lokt, waarbij negen politiemannen vijf inheemsen en vier blanken werden vermoord. De foto toont een groep politiemannen, die het lichaam van een hunner gedode collega's weg dragen. BRUSSEL (UPI) De rondetafelconfe rentie in Brussel heeft eenstemmig be sloten dat Kongo 30 juni onafhankelijk zal worden. De datum werd voorgesteld door de Belgische minister voor Kongo August de Schrijver. Alle aanwezige Kongolese afgevaardigden stemden er mee in. (Zie verder pagina 3). Naar wij vernemen is tussen werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie over eenstemming bereikt over een wijziging van de C.A.O. voor handarbeiders, in het kader van de gedifferentieerde loonvor ming (verhoging 5 percent) en een nieu we C.A.O. voor het administratief perso neel. Beide overeenkomsten zullen aan het College van Rijksbemiddelaars worden aangeboden ter beoordeling. (Van onze weerkundige medewerker) Zodra er geen krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind meer staat wordt de temperatuur in de winter onmiddellijk la ger. Werden rond het weekend maxima tot 11 d 13 C. gemeten, gisteren bleef het bij 5 d 7 graden. Wanneer de atmosfeer meer tot rust komt, heeft er vooral 's nachts een sterke afkoeling plaats. Maar ook al komt het kwik overdag niet hoger dan 4 a 5 graden, dan nog doet het weer, wanneer er niet meer dan een zwakke wind staat, als zeer zacht aan. Nu de lucht in onze omgeving nog zeer vochtig is kan er tijdens enkele opklarin gen in de nacht, als gevolg van de tem peratuurdaling, mist ontstaan. Bijna geheel Europa profiteert momen teel van overwegend zacht winterweer. Het is nu maar de vraag of koning Winter nog weer kans zal zien een aanval te onder nemen. Wij menen hem nog een goede kans te mogen geven zolang ook februari nog niet achter ons ligt. Tot nu toe ge draagt januari zich met ruim 45 uren zonne schijn nog vrij somber. Bijzonder veel re gen valt er overigens tot dusver niet, zo dat de winter in meer dan een opzicht tot nu toe een gunstig verloop heeft. Loonconflict in vervoerbedrijf 1, 2, 11 \V eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 13 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Kunst 5 Agenda van Haarlem en IJmond 5 Uit stad en omgeving5, 7 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking er slechts hier en daar enige regen. Matige wind, in hoofdzaak tus sen oost en zuid. Ongeveer de ielfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 4'/s percent lening groot 300 miljoen tegen een koers van 98 percent. Aflossing vam de lening zal geschieden in 25 gelijke jaar lijkse termijnen, te beginnen op 1 maart 1961. Versterkte of algehele delging is de eerste 10 jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 maart I960; de coupons ver- op de toegewezen schuldbewijzen zal moe- schijnen jaarlijks op 1 rr.aart. De storting ten geschieden op dinsdag i maart 1960. Om de beleggers, die reeds op korte ter mijn gelden ter belegging beschikbaar heb ben, tegemoet te komen, wordt hun tot en met 12 februari 1960 de mogelijkheid ge boden het gehele of gedeeltelijke verschul digde bedrag wegens toegewezen schuld bewijzen vooruit te storten tegen vergoe ding van rente tot 1 maart 1960. Deze rentevergoeding bedraagt 2.25 per 1000 nominaal en mag op het te storten bedrag in mindering worden gebracht. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven in stukken van 1000 en 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterin- Schrijvingen zal kunnen geschieden tot be dragen van tenminste 100.000. Het ligt in de bedoeling de inschrijving open te stellen op maandag 8 februari aanstaande van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amster dam. Opneming van deze lening in de no tering ter beurze van Amsterdam en Rot terdam zal worden bevorderd. Het pros pectus zal binnenkort, vermoedelijk op 1 februari, verschijnen. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen was er in de toestand in Algerije en de ver houding niet Frankrijk nog weinig gewijzigd. Wel stijgt de spanning van uur tot uur. Terwijl het leger passief blijft worden in Algerije nu ook buiten Algiers, de hoofdstad, de andere grote steden als Oran, Bóne en Constantine door de rebellie aangetast. Een goed deel van de activiteit in het land moet lam liggen ten gevolge van de algemene staking. De transporten door de lucht en over zee, tussen Algerije en Frankrijk, worden moeilijker en minder frequent. Ook op het vliegveld van Algiers zou een staking zijn uitgebroken. De censuur laat echter steeds minder berichten door. Evenals in de meidagen van 1958 is er een duidelijke poging te onderkennen van de activisten ook Frankrijk zelf in hun agitatie te betrekken. Zo zijn er onder de Parijse studenten vlugschriften verspreid met de oproep zich solidair met de „strijdende patriotten" in Algerije te verklaren. De geruchten nemen in Parijs bij het uur een alarmerender karakter aan. Debré, die 36 uur niet op zijn bed is geweest, zou gisteren zijn ontslag hebben ingediend, dat door president De Gaulle geweigerd moet zijn. In de regering zouden de ultra's als Soustelle, Guillaumat en Triboulet, een bijna dreigende houding tegen het staatshoofd aannemen. Een bezoek van de kamerpresident, Chaban-Delmas, gistermiddag aan het Elvsée, verhoogt anderzijds de waarschijnlijkheid van de veronderstelling, dat De Gaulle artikel 16 van de grondwet in werking wil stellen, waardoor hem dictatoriale bevoegd heden kunnen worden toegekend. Ook is er sprake van een nieuw referendum om het hele Franse volk rechtstreeks, en dus niet meer door tussenkomst van het parlement, te ver zoeken duidelijk uitspraak te doen over de Algerijnse poli tiek van De Gaulle. De bewaking van het parlement en de ministeries is opnieuw verscherpt. Algemeen werd op het einde van vanmorgen in Parijs verwacht, dat tijdens een kabinetszitting die vanmiddag om drie uur begint belang rijke beslissingen genomen zullen worden. Uitstel van nieuwe stappen kan inderdaad moeilijk nog langer worden geduld. De onbehaaglijke, om niet te zeggen onheilspellende, kalmte die maandag al heerste heeft gisteren in Algiers en ook in Oran, waar nu eveneens barricades worden opgeworpen, voortgeduurd. Ter wijl men zich in Parijs met toenemende beklemming afvraagt of en wanneer de ze stilte misschien door de storm zal wor den afgelost. Het is nu wel zeker, dat de reis die premier Michel Debré, samen met de minister van oorlog Guillaumat in de grootste discretie in de nacht van maandag op dinsdag tussen Parijs en Al giers heen en weer heeft gemaakt, wei nig opbeurende resultaten mocht opleve ren. Gisteren was het op het Elysée al een komen en gaan van ministers en hoge officieren onder wie maarschalk Juin, die hier ook bijna een persona non grata is geworden om zich met het staatshoofd over de volgende stappen te onderhou den ofwel het van spontaan of gevraagd advies te dienen. Terecht of niet maken al deze démarches wel de indruk op het publiek, dat de regering en zelfs De Gaulle een aarzelende houding hebben aangenomen of in elk geval in een uiterst onbehaaglijke positie gedrongen zijn. Naar verluidt moet De Gaulle op de spe ciale zitting van de regering al hebben verlangd dat zonder pardon en vooral zonder verwijl gewapender hand tegen de muiters zou worden opgetreden. Vanwe ge het verzet dat hij bij verschillende mi nisters toen ondervond werden Debré en Guillaumat in het geheim naar Algiers gezonden om zich ter plaatse van de werkelijke machtsverhoudingen tussen leger en opstandelingen op de hoogte te stellen. Deze missie moet, als gezegd, weinig bemoedigende vruchten voor het centrale gezag hebben afgeworpen. De bré kreeg in de vele gesprekken die hij tijdens de zes uren van zijn nachtelijk verblijf in Algiers kon voeren de overtui ging dat het leger beslist zou weigeren het vuur op de „patriotten", zoals de activis ten zichzelf gaarne noemen, te openen. Bovendien zou de overgrote meerderheid der Fransen in Algerije, althans stilzwij gend, de partij van de muiters hebben ge kozen. Enkele uren na zijn terugkeer in Parijs en een lang onderhoud met De Gaulle sprak de premier een radiotoe spraak uit, waarin hij de waarschuwing herhaalde dat „alles verloren kan wor den indien de orde in Algerije niet ter stond zal worden hersteld en daarna ge handhaafd". Nieuwe elementen bracht hij tijdens deze rede echter niet in dis cussie. Gisteren werd in Parijs zelfs bekend dat de hoge vertegenwoordiger in Algiers Paul Delouvrier, aan wiens persoonlijke trouw jegens De Gaulle nooit getwijfeld is en die zeker niet tot de scherpslijpers be hoort, een deputatie van de oproerlingen de belofte zou hebben gegeven, dat het leger in geen geval beginnen zal om ge weld te gebruiken. Een tiental Algerijnse Kamerleden is gisteren eveneens naar Parijs teruggereisd om hier, zoals ze hebben aangekondigd, een beter begrip voor de ware toestand aan gene zijde van de Middellandse Zee te scheppen. De eisen van de oproerlingen blijven onder die omstandigheden dan ook onge wijzigd. De Gaulle heeft zijn politiek van zelfbeschikkingsrecht voor het Algerijnse volk maar in te trekken en de barricades zullen onmiddellijk verlaten en opgeruimd worden. Het rechts-gaullistische avond blad „Paris-Presse", dat de onmogelijk heid van deze eis wel inziet, heeft omzich tig een andere weg aangeduid. De rege ring zou de politiek van 16 september, ge baseerd op de zelfbeschikking, formeel kunnen handhaven, maar tevens haar voorkeur uitspreken voor de meest Tran s' oplossing, welke dan de integratie zou zijn. Gezien de omstandigheid dat het al gemeen bekend is dat De Gaulle terecht alleen heil ziet in de formule van associa tie tussen Frankrijk en het toekomstige Algerije, is het al even onwaarschijnlijk Toen er gisteren een stroom van protes ten was binnengekomen bij de regering tegen de opschorting van de besprekingen met de werkgevers- en werknemersorgani saties in het vervoer, en nadat de regering het debat over de motie-Burger had bijge woond in de Tweede Kamer, heeft zij be sloten de besprekingen toch te laten door gaan. Deze zullen echter een ander karak ter dragen, dan oorspronkelijk was voor genomen. Het gesprek tussen de voorzit ters van de werkgevers- en werknemers organisaties op het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal gaan over het klimaat van op zo kort mogelijke termijn te openen nieuwe onderhandelingen over de loon- voorstellen in het vervoersbedrijf. Ondertussen wordt er weer gestaakt en wel bij de Brabantse Vervoersmaatschap pij B.B.A., ondanks dat de bedrijfsraad zich er gisteren unaniem over had uitge sproken, dat een staking niet aan te ra den is. Van de zijde van het departement van Verkeer en Waterstaat vernemen wij, dat aangenomen kan worden, dat de gister avond aangekondigde bespreking tussen de voorzitters van de werkgevers- en werk nemersorganisaties op het departement van Verkeer en Waterstaat gewoon doorgaat De staking heeft dus kennelijk geen in vloed meer op de houding der regering. De staking bij de B.B.A. Het personeel van do B.B.A. heeft in een vannacht tc Breda gehouden vergadering besloten vandaag een 24-uursStaking te houden. Dit houdt in dat ook de stads diensten te Breda, Tilburg, 's-Hertogen- Bosch en Roozendaal stilliggen. De B.B.A. bestrijkt met haar diensten geheel West en Midden-Brabant. De maatschappij heeft circa 1100 man personeel en de staking omvat niet alle 550 chauffeurs, die een totaal van 370 bussen berijden. De rayons Veghel en Eindhoven werken normaal door, terwijl in de stad Bergen op Zoom de vrachtchauffeurs eveneens normaal door werken. De monteurs van de onderhouds werkplaatsen in de verschillende rayons van B.B.A. willen in principe werken, maar worden nogal gehinderd door stakers, die hen bewegen eveneens het werk neer te leggen. Moeilijkheden hebben zich daarbij niet voorgedaan. In Breda hebben diverse grote bedrijven zeer veel hinder gehad van de busstaking, doordat het personeel fabriek of werkplaats niet kon bereiken. Het stadsbussenverkeer in 's-Hertogen- bosch ligt geheel stil. De bussen van de lijnen Helmond—Veghel—Den Bosch en EindhovenSchijndelDen Bosch rijden wel maar keren aan de rand van de stad terug. Wanneer ze doorrijden naar het sta tion worden ze door de stakers leeg terug gestuurd. De gevolgen voor het bedrijfsleven in Den Bosch zijn, mede als gevolg van het mooie weer, minimaal te noemen. Bij vier grote bedrijven, waar totaal ongeveer 1500 tot 2000 man personeel werken, hebben nog geen 20 man verstek laten gaan door het gebrek aan vervoer. Op de Bossche vee markt, die op woensdag valt was het be zoek vrijwel normaal; de Bossche week markt (goederen en groente) is het zwaarst gedupeerd, ook omdat de goederen hier voor voor een groot deel door de B.B.A. worden vervoerd. De kooplui rekenen op een halve omzet De publieke opinie is in het algemeen voor de stakers. De protesten tegen het ultimatum Er kwamen gistermiddag nog verschil lende telegrammen bij de regering binnen, waarin haar werd verzocht de onderhan delingen vandaag normaal te doen door gaan. Namelijk van het Centraal Werkge vers Verbond, van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, van de Katholieke Arbeiders Beweging, van het Christelijk Nationaal Vakverbond en van het perso neel van de Citosa te Boskoop. Hedenavond 21.15 uur vergadert het per soneel van de Citosa te Boskoop met de In de Tweede Kamer diende de frac tievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Bur ger, een motie in om het overleg in zake de lonen der buschauffeurs, dat door de regering was uitgesteld, toch op de vastgestelde dag (vandaag) te laten doorgaan. De motie werd met 61 tegen 42 stemmen verworpen. vakbonden in het Patronaatsgebouw aan de Rozenlaan. De directeur van het bedrijf heeft bussen voor zijn personeel ter be schikking gesteld. Het stakingscomité van de W.S.M. te Den Haag heeft naar aanleiding van de verkla ring van de regering, dat de besprekingen maandag of dinsdag worden voortgezet, een communiqué uitgegeven, waarin het zegt te willen medewerken de rust zoveel mo gelijk te bewaren. Het adviseeert de andere vervoersbedrijven hetzelfde te doen en zich te voegen naar de maatregelen die de rege ring noodzakelijk acht. Aangezien het onmogelijk was het ver voer gisteren nog te hervatten werd de staking bij de W.S.M. echter tot heden ochtend voortgezet. d .t in deze richting een compromis voor de fundamentele tegenstellingen tussen Algiers en Parijs zou kunnen worden ge vonden. In Algiers worden intussen in versneld tempo nieuwe barricades opgeworpen, doordat de rebellen zich nu, blijkbaar ook al ongestraft, van pneumatische asfaltbre- kers bedienen om het wegdek nog wat grondiger en vlugger te vernielen. De mui ters hebben zich gisteren, eveneens zon der incidenten, door kornuiten kunnen la ten aflossen en de instructies van de ge nerale staf aan de parachutisten om geen nieuwe elementen op de barricades toe te laten worden blijkbaar dus steeds non chalanter gevolgd. Hoe land deze vreem de toestand duren kan is vanuit Parijs moeilijk te beoordelen. Doch ofn politie ke. psychologische en militaire redenen lijkt het ons toch onwaarschijnlijk dat de ze vrede op het kruitvat vele dagen ge handhaafd zal kunnen blijven. (Zie ook pagina 3) COALBROOK (Reuter) De mannen, die met een grote boormachine trachten de 435 in een kolenmijn bij Coalbrook in Zuid-Afrika ingesloten mijnwerkers te be reiken, hebben zes kostbare uren verloren door moeilijkheden met de koppelingsbak van de machine Met de boormachine pro beert men van het aardoppervlak af een schacht te maken naar de ruimte, waarin de mijnwerkers sinds donderdag zijn op gesloten. De boor liep maandag vast op een har de steenlaag, maar nadat de koppelings bak weer functioneerde, kwam men in zachtere lagen, waardoor de eerdere boor- snelheid van 30 centimeter per uur kon worden verdubbeld. Een deskundige heeft dinsdag gezegd, dat overlevenden onder de grond zeker het geluid van de boor zullen horen. Als zij weten wat het betekent, zal dat hun zeker de moed geven nog de twee dagen te wachten die men nodig heeft hen te bereiken. De mijnwerkers bevinden zich 150 meter onder het aardoppervlak. In de staatscourant is een beschikking afgekondigd, waarbij voor volkswitbrood, volksbruinbrood en waterwitbrood voor de gemeenten Zwolle, Zwollerkerspel en Kampen maximumprijzen worden bepaald gelijk aan de prijzen op 17 januari 1959. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij hebben tot deze maatregel besloten naar aanleiding van in de genoemde gemeenten op 11 ja nuari ten onrechte toegepaste broodprijs verhogingen. Deze prijsverhogingen had den achterwege moeten blijven, aangezien de bakkers in de genoemde gemeenten be gin 1959 hebben nagelaten een broodprijs- verlaging van 1 cent, welke mogelijk was dcor de toenmalige daling van de bloem- prijzen, in te voeren. Advertentie Tot 6 februari koopt u in onze Service- Verkoop nog zo n prachtige Valmeline regenjas met 20°/0 korting Div. modellen en kleuren o.a. moderne gemêleerde tinten. In Egypt, katoen en poplin. Ook grote en lengtematenl I 94,50 - 20% 175.60. House of England Amsterdam - Oen Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Arthur Schnitzler: Wij beschouwen als onverzoenlijkheid van meningen vaak datgene, wat niet anders is dan verschil in temperament. Door nog onbekende oorzaak hebben de bewoners van het centrum van Den Helder veel last van rioolwater, dat de kelders doet vollopen. Hier is iemand bezig de wijnkelder van een hotel leeg te scheppen. Langs de tegels sijpelt echter het water voortdurend de kelder in. BRUSSEL (UPI) De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft pas dins dag bekendgemaakt, dat een van haar toe stellen, dat wegens technische moeilijk heden gedwongen was in Tripoli, de Libi sche hoofdstad, te landen twee dagen door de autoriteiten aldaar is vastgehouden, om dat het lading aan boord had die uit Israel afkomstig was. Het toestel landde er op 19 januari en werd xwee dagen later pas vrijgegeven nadat de maatschappij een boete van 3000 Libische ponden had be taald. Er was inmiddels een ander toestel naar Tripoli gezonden om de gestrande passa giers op te halen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LOOSE STRAAT (BU KONINGSPLEIN; AMSTERDAM TEL 223596 CAMEL MONTY COATS Advertentie Advertentie -mmmims Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depone ren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 9e verantwoording E. v. d. S. 25.—; Fam. K. K. 7.50; Salon M. 25.—; N. N. 25.—; M. D. K. 5.—; T. 2.50; M. S. 1.50; v. d. V. 15.—; W. J. te H. 5.—; B. B. 1.—; A. de B. 2.50; S. H 20.—; L. E. 25.—; W. S. T. 25.—; W. K. 25.—; Douwe 20.—; J A. H. 10.—; A. A. D. 10.— J. H. C. M. 10.—; N. N 7.50; A. H. V. 5.—; J. A. B. 5.—; E. H. 5.—. Dagtotaal 282.50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 4105.58. Koninklijke gift Prinses Wilhelmina heeft een aanzien lijke gift geschonken aan het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slacht offers van de overstroming. Miljoen gepasseerd Voor de slachtoffers van de overstro ming is, wat de particuliere giften betreft, het miljoen gulden nu gepasseerd. Op giro nr. 9575 van het Nationaal Ram penfonds, staat thans in totaal 666.150 gul den, op gemeentegiro no. 768 „Watersnood- Amsterdam" 347.774 gulden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1