Frankrijk wacht met spanning op de toespraak van De Gaulle Kamerleden vragen: „Waar blijft de regering?" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Huiszoeking bij activisten in Parijs en omgeving HET WEER Zaterdag voortzetting van het overleg met busbedrijven Kasavoeboe stelt schriftelijke eisen Bittere kritiek op het uitblijven van hulp uit 'sRijks Kas 74e JAARGANG No 170 DONDERDAG 28 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 18 REBELLEN DEMONSTREREN IN ALGIERS Moslims afzijdig In de krant van heden: Enige regen President van Peru naar Nederland Macht in de staat Democratie vastgelopen De Gaale onwrikbaar wjoretfou viti Le Pen gearresteerd Anna van Gogh-Kaulbach vanmorgen overleden OPRUIMING Belgische straaljager bij Eindhoven neergestort Het woord is aan VERGOEDING RAMPSCHADE Tanende macht van besturen over vakbondsleden N.Z.H. STAAKT VOORLOPIG NIET Voor de slachtoffers -77 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) Een nieuwe dag waarin, voor de buitenwereld althans, vrijwel niets gebeurde, is gisteren in Algerije voorbijgegaan. De muiters lijken zich achter hun stellingen steeds beter te organiseren en moeten nu zelfs over hospitalen en operatiezalen en de nieuwste snufjes op chirurgisch gebied kunnen beschikken. Zij nemen de schijn aan zich voor lange tijd achter hun barricades te willen installeren. Er is in Parijs een nieuwe bijzondere zitting van het kabinet gehouden, waarvan echter vrijwel niets is uitgelekt. Na afloop zei de minister van Voorlichting Frey tegen de journalisten dat de regering eenstemmig de instructies van enkele dagen tevoren aan de generale staf en de hoge vertegenwoordiger in Algiers Delouvrier had bevestigd. Aangezien die richtlijnen zelf al vrij vaag waren herstel van de orde zonder het leger echter van de staat te verwijderen ligt de veronder stelling van de hand dat dezelfde kardinale kwestie over het gebruik van geweld tegen de muiters de ministers nog altijd verdeeld houdt. Het bezoek van De Gaulle aan Algerije zou nog altijd op het programma staan en misschien wordt de aanvankelijke datum van 5 februari zelfs wel vervroegd. Volgens de meeste waarnemers in Parijs zou De Gaulle nog altijd het meest voelen voor de forse hand en moet hij zich zeer verbolgen hebben getoond omdat de raddraaiers van de rebellie, die niettemin vrij rondlopen, niet werden gearresteerd. In Parijs en andere plaatsen in Frankrijk zijn tegen het aanbreken van de dag huis zoekingen verricht bij rechtse extremis ten. In Parijs en omgeving bij ongeveer honderd in getal. De huiszoekingen wer den verricht bij militante elementen beho rend tot rechtse organisaties als „Jonge Natie" en „Volksbeweging van de 13-de mei". Robert Martel, de felle leider van „M.P. 13" bevindt zich in Algiers op de commandopost van Pierre Lagaillarde. Alle blikken in Frankrijk en in Algerije zijn nu al gericht op de televisieschermen, waarop zich morgen het gezicht van De Gaulle opnieuw zal vertonen.wanneer het staatshoofd voor televisie en radio zijn nieuwe rede zal uitspreken. Dan zal, zo neemt iedereen aan, de teerling worden geworpen. In politieke kringen wordt over het algemeen verwacht, dat De GAulle dat bekend zal maken dat hij door middel van artikel 16 van de grondwet zich blan co volmachten ofwel dictatoriale bevoegd heden toekent In dat verband wordt ook over het algemeen het bezoek gebracht, dat De Gaulle gisteren aan de raad van state heeft gebracht. In het weinig opwekkende beeld, dat de betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije nog altijd bieden, heeft zich niettemin een lichtpunt voorgedaan. Het is nu wel heel duidelijk geworden dat de moslims zich door deze nieuwe revolte in Algiers het hoofd niet meer op hol laten brengen. In tegenstelling met de meidagen van 1958 heeft men nu vrijwel geen enkele moham medaan op of achter de barricades gesig naleerd. Vandaag zouden de muiters trou wens in de Kasbah van Algiers hun op wachting willen maken, een inval die ge makkelijk tot nieuwe botsingen zou kun nen voeren. Oudstrijders zouden „hand in hand met hun mohammedaanse kamera den" van de Kasbah naar het gebarrica deerde centrum marcheren. Men ziet hierin een poging om de sfeer van verbroe dering uit de meidagen van 1958 weer op te roepen. Bij de barricaden zal dan hulde gebracht worden „aan de patriotten die zich op 24 januari opofferden, opdat Alge rije Frans zal blijven". Woensdag bij het vallen van de avond, keken naar schatting ■pag. \V eerrapporten 7, 2 IJit het binnenland2, 11, 1 '3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 9 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving 5, 7, .9 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Kunst 73 Feuilleton 75 Horen en Zien75 Toeh Is Het Zo75 Beeldverhalen 75 Bockenhoekje 75 Economisch nieuws77 Beurs 1 Scheepsberichten 77 Sport 79 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk enige regen. Overwegend mati ge wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Lagere tempera turen, vooral in het midden en zuiden van het land. Volledige weerrapporten op pagina twee. Naar wij vernemen zal de president van Peru, de heer Manuel Prado in het begin van maart een officieel bezoek aan ons land brengen. Dit zal het eerste staatsbe zoek aan Nederland zijn van een Peru viaanse president. tienduizend mensen toe toen de rebellen de vlaggen streken. Daarna zong men ge zamenlijk de Marseillaise. De „patriotten" hebben in een commu niqué melding gemaakt van het besluit om de staking van het personeel van de vita le overheidsdiensten op te heffen, omdat het voortduren van de algemene staking de economische activiteit in Algerije scha de zou kunnen berokkenen". Afgezien van enkele geïsoleerde stem men in parlement en pers wordt in Frankrijk zelf het optreden van de muiters in Algerije eveneens eensluidend en met kracht afgekeurd. Uit het hele land stro men op het Elysée telegrammen van po litieke, culturele en kerkelijke verenigin gen, alsmede van vakbonden binnen, waar in aan De Gaulle onwankelbare trouw be tuigd wordt. Ofschoon men in de mei-da gen van 1958 heeft gezien dat betogingen ten bate van de republiek niet steeds een heel verre strekking hebben, is, zo niet de strijdvaardigheid dan de omvang van deze manifestaties, nu toch wel aanzien lijk groter en overtuigender dan bij de vorige stormloop op het centrale gezag. En vooral voelt ieder dat De Gaulle in zijn bewogen carrière al voor zovele he te vuren heeft gestaan en niet de man kan zijn, die voor een Lagaillarde of een Go- ritz op de vlucht zal slaan. Helaas gaat deze vergelijking, of beter tegenstelling, tussen mei 1958 en januari 1960 op een ander essentieel punt weer mank. In beide gevallen is er namelijk één punt van angstwekkende gelijkenis, te we ten de geringe betrouwbacaheid van het leger als instrument van de'staat. Tot zon dag had men durven hopen dat het leger ondanks grondige meningsverschillen over de toekomst van Algerije niettemin op het beslissende moment achter De Gaulle zou staan. Die hoop is echter nu voor een groot deel een illusie gebleken. Zelfs De Gaulle kan zich door het leger niet onvoorwaardelijk meer doen gehoor zamen. Het leger is een eigen macht ge worden in de staat en het is een beklem mende gedachte dat zo'n situatie totdus- ver bijna altijd automatisch naar de dic tatuur heeft geleid. Het leger lijkt voor een belangrijk deel te hebben gekozen voor het kleine miljoen Fransen, die in Algerije zijn gevestigd, en daarmee dus tegen ze ker 95 percent van de 45 miljoen overige Fransen, die in het moederland wonen en in wier naam De Gaullo het recht heeft te spreken en te handelen. Dat is de conclusie die men zich wel ver plicht voelt te trekken uit deze eerste vier dagen van het oproer in Algiers. De Mid dellandse Zee blijkt politiek gesproken on overbrugbaar te zijn. Voor de democrati sche argumenten van de parlementaire meerderheid of inzake het overweldigende percentage van ruim tachtig percent ja- stemmers bij het referendum voor De Gaulle nauwelijks een jaar geleden zijn de colons in Algerije doof en de legerleiders blijken voor een groot deel aan diezelfde doofheid te lijden. Onder die omstandighe den, waarvoor men de ogen moeilijk lan ger sluiten kan, is de impasse, waarin De Gaulle geraakt is, zonder althans demo cratisch uitzicht. Men vreest dat de keuze op iets langere termijn slechts zal gaan tussen een harde en een meer verlicht dic tatuur. Het laatste experiment met de de mocratie in Frankrijk, waarover De Gaul le meermalen heeft gesproken, heeft blijk baar niet mogen lukken. (Reuter) In Parijs begint men weer wat optimistischer te worden. Functiona rissen gaven woensdagavond de verzeke ring, dat tekenen er op wijzen dat de re bellen zich onzeker beginnen te voelen. De algemene staking is voor een deel afgelast en de mohammedaanse bevolking begint zich duidelijk uit te spreken voor De Gaul le. (Vervolg op pagina 9) Advertentie BARTELJORISSIR HAAftLEM TEL. 13439 LtlDSESTRAAI (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE HERENJASJES - JACKETS PARIJS (AFP) Jean Marie Ie Pen. afgevaardigde in de Franse Nationale Vergadering en leider van een uiterst rechtse organisatie, is in Parijs gearres teerd. Eerder had de politie huiszoeking by hem gehouden. In doorgaans betrouwbare Parijse kringen deelde men mee, dat de rechter van instructie Robert Magnin, die een onderzoek instelt naar de pogingen om de veiligheid van de staat te ondermijnen, arrestatiebevelen uitvaardigde tegen 80 mensen, onder wie Le Pen en ex-afgevaar digde Pierre André. De Parijse politie heeft woensdag de edities van de weekbladen „France obser- vateur" (links), „La voix commupiste", „Aspects de la France", „Rivarol" (rechts) en een speciale editie van het satirische blad „Charivari" in beslag ge nomen. Er werd geen reden voor gege ven. BRUSSEL, (ANP) In een brief aan de rondetafelconferentie in Brussel over Kon go heeft de Kongolese nationalistische lei der Kasavoeboe de volgende eisen gesteld: 1. onmiddellijke en onvoorwaardelijke overdracht van de soevereiniteit; 2. de vorming van een voorlopige Kon golese regering, waaraan de voorbereiding van de verkiezingen in Kongo dient te wor den opgedragen. Advertentie MAANDAGAVOND 1 FEBRUARI aanvang 20 uur precies in onze zaak LEZING „AQUARIUMFOTOGRAFIE" met fototechnische bijzonderheden door de heer Van den Nieuw enhuizen Dia's van KORAALVISSEN VISSEN UIT AFRIKA REPTIELEN Gaarne tijdig bericht van uw komst FOTOHANDEL HEUPERS LOHR ZANDVOORTSELAAN 163 - TEL. 40702 HEEMSTEDE-AERDENHOUT Vanmorgen is te Haarlem op negen tigjarige leeftijd overleden de schrijf ster mevrouw Anna van Gogh-Kaul bach. Zij schreef ongeveer veertig romans, zij vertaalde vele romans en hoorspelen, en heeft enkele jeugdboe ken op haar naam staan. Dinsdag na aankomst van de trein van 12.03 te Driehuis-Westerveld zal haar stoffe lijk overschot worden gecremeerd. (Men zie verder pagina 13) Advertentie HOEDEN - VESTEN SHAWLS Nabij Eindhoven is vanmorgen een Bel gische straaljager neergestort. De piloot is omgekomen omdat hij te weinig hoogte had om van zijn schietstoel gebruik te kunnen maken. De straaljager kwam neer in een weiland. Anna van Gogh-Kaulbach: Herinneringen zijn onberekenbare we zens. Zij kunnen rustverstoorders zijn, die ons met een smartelijk heimwee vervullen, of troostende vrienden, die ons hart vervullen met een zoet gevoel van vertedering. In de Tweede Kamer zal de heer Koer sen (K.V.P.) aan de ministers van Binnen landse Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Maatschappeiyk Werk de volgende vragen stellen: 1. Is het juist, dat de minister van Binnenlandse Zaken op 26 januari in de Eerste Kamer de positieve mededeling heeft gedaan, dat de schade aan persoon lek bezit geheel zal worden vergoed door het Na*tionaal Rampenfonds? Waarop ba seert de minister deze mededeling? 2. Is het juist, dat de minister even eens heeft gezegd, dat, zolang er nog geen „schuldige" is aangewezen, niemand ook het rijk niet zal willen zeggen: „Ik be taal maar vast wat vooruit"? Betekent dit, dat b.v. voor schade aan roerende goede ren nog geen regeling is of wordt getrof fen en deze dus blijft drukken op de ge dupeerden zelf? 3. Acht de regering het niet juist, dat de gedupeerden op korte termijn volledig worden geholpen en niet behoeven te wachten tot de schuldvraag is vastgesteld? 4. Is de regering niet van mening, dat bij een ramp, als die in Amsterdam-Noord iedereen de burger, de gemeente, de provincie en het rijk zo spoedig mogelijk naar vermogen moet helpen om de gevol gen voor de gedupeerden weg te nemen? Positief geluid gewenst 5. Is zij niet van mening, dat, nu par ticulieren, gemeente en provincie reeds snel en doelmatig hulp hebben geboden, dit de regering niet ontslaat van de ver plichting, eveneens haar deel bij te dra gen? 6. Indien de regering hiermee instemt, waarom heeft zij daaraan dan niet positief uitdrukking gegeven en stelt zij in haar antwoord van 23 januari 1960 op een schriftelijke vraag alleen maar, dat de eventueel van haar te verwachten mede werking afhankelijk is van het initiatief van het gemeentebestuur? 7. Wil de regering de toezegging doen, dat, zodra het initiatief van het gemeente bestuur haar heeft bereikt, zij bereid is op redelijke wijze haar financiële medewer king te verlenen om de gevolgen van de ramp te elimineren? (Vervolg op pagina 13) Op de schietbaan bij Den Helder zijn woensdag de eerste demonstraties ge geven met een radiografisch bestuurd vliegtuigje van Amerikaanse makelij die door middel van een startraket gelanceerd worden en een snelheid van 370 km per uur bereiken kunnen. Aan een nylondraad van 75 meter lengte voeren deze vliegtuigjes een sleeoschijf met zich mee, die gebruikt wordt voor schietoefeningen van de Lichte Luchtdoelartillerie. Totnutoe werden deze „oefendoelen" gesleept door bemande vliegtuigen van een luchtreclamebedrijf, welker snelheid echter niet meer in overeenstemming is met die van de tegenwoordige oor logsvliegtuigen. Voorlopig krijgt de Luchtdoelartillerie de beschikking over 24 van deze doelvliegtuigjes, die aan parachutes kunnen neerdalen. Zij kosten 14.000 per stuk. Op de foto's: Een der raketvliegtuigjes op zijn start baan van achttien meter lengte. Daar naast: de luitenant M. Lausberg, com mandant van het Belgische detache ment specialisten die de instructie in Den Helder verzorgen, met de hand op het apparaat, waarmee het vliegtuigje gestart wordt. ANEGANG 24-FPANKESTR.3 (Van onze Haagse redacteur) De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken alsmede de staatssecretaris van Sociale Zaken heb ben woensdagavond op het departement van Verkeer en Waterstaat de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorga nisaties welke betrokken zijn in het over leg over de lonen en tarieven der streek- vervoerondernemingen ontvangen. Op deze bespreking, die ruim twee uur duurde, is „de lucht opgeklaard", zoals staatssecretaris Roolvink na afloop in me teorologische termen over deze poging tot verbetering van het klimaat tussen de partners verklaarde. In een communiqué hebben beide partijen unaniem geconsta teerd, dat de wilde stakingen bij de bus diensten „een ernstig gevaar voor het functioneren van het georganiseerd overleg inhielden". Voorzitter St. Raphael optimistisch Het concrete resultaat van het gesprek van woensdagmiddag vormt de afspraak om het door de regering afgebroken over leg aanstaande zaterdagmorgen voort te zetten. Hetgeen betekent dat dan de vol tallige delegaties van regering en be drijfsleven weer bijeen zullen komen. Re gering en organisaties gaan ervan uit. dat de rust in het vervoerbedrijf dan zal zijn teruggekeerd. De voorzitter van de rooms- katholieke vakvereniging „St. Raphael" waagde zich zelfs aan een voorspelling. Hij achtte het „niet aannemelijk, dat dan geen concrete resultaten zouden worden bereikt". (ANP) Tijdens een vergadering van het N.B.M.-stakingscomité met enkele afgevaardigden van de W.S.M. en de NACO, de vervoerondernemingen uit het Westland en rond Alkmaar, hebben de he ren De Later en Corbijn als hoofdbestuur ders van de N.V.V.-organisatie, de Ne derlandse Vereniging van Vervoerperso neel, een uiteenzetting gegeven over de huidige stand van zaken inzake het loon- overleg tussen regering, werkgevers en vakorganisaties. Geen van beide heren wenste in Hilversum, waar deze bijeen komst gisteravond werd gehouden, de pers toe te laten en zij weigerden even eens voor een groot aantal persvertegen woordigers een verklaring af te leggen. De N.B.M.-stakingsleider, de heer P. Bos, had voor de vergadering reeds mee gedeeld, dat de komende dagen van N.B.M.-zijde zeker geen nieuwe staking valt te verwachten. Juist nu de KN..V.T.O. er op aangedrongen heeft de tariefsclau sule in het loonoverleg te laten vallen, al dus de heer Bos, is de weg vrij om onze (loon)verlangens ingewilligd te zien. Het is de bedoeling dat vertegenwoordigers van de K.N.V.T.O. (organisatie van werkgevers van vervoersondernemingen) vrijdagmiddag in Zeist met de dochter ondernemingen van N.S. zullen beslissen om alle bus-ondernemingen te adviseren mee te werken deze tariefsbepaling te la ten wijken. Het is vooral de directeur van de N.Z.H.V.M. geweest, die zich ervoor gespannen heeft om tot deze maatregel te geraken. (Vervolg op pagina 2) In de afgelopen nacht hebben enkele honderden leden van het personeel van de Noord-Zuidhollandse Vervoersmaat schappij te Haarlem op voorstel van een personeelskern besloten voorlopig niet te slaken, gezien de huidige stand van zaken in het regeringsoverleg. Voor een uitgebreid verslag van deze veelbewogen vergadering zie men pa gina 2. Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 10de verantwoording; N.N. 5, N.N. 1, F. W 5, D C. B. 2.50, mrs. 5. H. L. 5, fam. J. H. f 2.50, P. R. 10, A. J. R. 5, N.N. 5, A. F. 5, Lek 3, mevr. G. H. B. 10. C. H. 10, E. K. K. 3.50, mevr. G. 10, R. T. 5, A. W. 2.50, Maretje 5, F. A. de B. 10, Jub. Schilderspatroons Haarlem e.o. 102,50, J. L. M 10, mw. P. W. S. 2. W. F. H. 10, Marja 0.75. Joost 0.75. J. A. K. 2.50, kienavond Kennemer Kunstkring 50. Dagtotaal 288.50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 4394,08.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1