Oranjebond in Haarlem-Oost viert 30 april gouden jubileum Verlosserkerk in Delftwijk komt begin april gereed gfl v.Empelen Nationaal muziekfestijn vormt het hoogtepunt van feestprogramma Op het Teylerplein starten 750 muzikanten Agenda voor Haarlem en de IJmond Fa. A. EVERTS ESSST* Geen opruimings-elalage meer! Hugenotenkruis op top van ranke toren Of u Jaarvergadering van de Y.V.D. in Bloemendaal SENSATIE-PRIJZEN! Drie weken hechtenis en vijf jaar niet rijden geëist DONDERDAG 28 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 V elsen-lJ muiden Beverwijk Verhuur sportterreinen aan voethalver. „Halfweg" Examens Jaarvergadering HPC W.'Heidenda^ overleden iuua eÜ*< Boeiende uiteenzetting over kernenergie Voorlichtingsavond over Jeugd Rode Kruis Haarlemse rechtbank Wegens grove schuld aan dodelijk verkeersongeluk ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Feestelijke jaarvergadering van NGLB Fototentoonstelling in Gemeentehuis ZOALS IN ONS BLAD van gisteren reeds is vermeld, viert de Oranjebond „Prinses Juliana" in Haarlem-Oost, afdeling van het Haarlemse Comité voor nationale feesten, dit jaar op Koninginnedag het vijftigjarig bestaan. Over het grootse muzikale evene ment, dat de hoofdschotel van het jubileumprogramma vormt, heeft de organisator, de heer L. Bonkerk uit Haarlem, gisteravond tijdens een bespreking ten huize van een der bestuursleden nadere bijzonderheden bekendgemaakt. Het evenement dat de naam draagt van „Groot nationaal muziekfestijn Haarlem-Oost 1960", belooft voor het oostelijk stadsdeel een grandioos gebeuren te worden. Gedurende de middag en de avond zullen ongeveer twintig korpsen uit diverse plaatsen, in de categorieën harmonie, fanfare, drumband en jeugddrumband, zich met elkaar meten in een marswedstrijd. In totaal zullen ongeveer 750 muzikanten aan dit nationale concours deelnemen. In ons blad van gisteren stond reeds een en ander over de historie van de gouden oranjevereniging. Tijdens de bespreking van gisteravond heeft het bestuur som mige leden nog uit eigen herinnering, aan gevuld met bijzonderheden die uit krante knipsels en foto's naar voren kwamen de geschiedenis van de Oranjebond „Prin ses Juliana" tot aan het begin in het voor jaar van 1910 doen herleven. De eerste vijftien jaar organiseerde de bond festivi teiten speciaal voor de kinderen van de ongeveer 300 leden. Boottochten op het Spaarne, optochten met versierde poppe- wagens en ander rijdend kindermaterieel, koekhappen, zaklopen, kortom al die genoegens die voor de jeugd het begrip Prinsesjesdag uitmaakten, stonden op het Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert Kon. Mannenkoor „Caecilia" en Koor Katholiek Haarlem. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt ihr ewig Leben", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „In de greep der spionage", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lldo Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Dodende liefde", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Scharze Nylons, heisse Nachte", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De man in het donkergrijze pak"-. 1 Vrijdag 14 en 20 uur. zaterdag 14. 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Rio Bravo", 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag geen film. Vrijdag besloten voorstelling. Zaterdag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Hopla Conny", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Salem Aleikum", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag besloten voor stelling. Vrijdag en zaterdag 14.30. 19 en 21.15 uur en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Lemmy Caution Incognito", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Bachelor of hearts". 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „The Bravados", 14 jaar. Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „Meisjes, mam- bö's en whiskey", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 1 februari dagelijks van 117 uur: Exnositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. DIVERSEN Minerva Theater: Vandaag 20 uur: Tournee-avond N.C.R.V. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 januari). DONDERDAG 28 JANUARI Thalia, 20 uur: „Modern Times". Rex, 20 uur: „Jack Slade, de wreker". Heidestraat 45, 1921 uur expositie Dirk en Jaap Oudes. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw 1416.30 uur. Raadhuis. 9.3012 uur: Spreekuur wet houder openbare werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur alcoholics anonymous. VRIJDAG 29 JANUARI Thalia, 20 uur: „De spion met twee ge zichten". Rex. 20 uur: „Levensroman van Joseph Schmidt". Cultureel Centrum, 20 uur: Fotokring Velsen. Heidestraat 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Abelenstraat, 20.15 uur: Jaarvergadering „Door Korfbal Vriendschap". Raadhuis. 11—12 uur: spreekuur wethou der van financiën. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 14—16.30 uur. DONDERDAG 28 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „In einer kleinen Konditorei". Kennemer Theater, 20 uur: „Kennemer Podium" voor r.-k. Culturele Commissie. VRIJDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De dictator". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hopla Connie". W.B. Theater, 20 uur: „De strop wacht" Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holies Anonymous". programma. In die jaren vierde de bond dus de geboorte van prinses Juliana. In augustus 1925 bracht koningin Wil- helmina een bezoek aan Haarlem en tevo ren stuurden negen mensen een circulaire aan de ongeveer 180 bewoners van het Ba- vodorp, zoals het oostelijk stadsdeel toen nog heette, om de landsvrouwe een passen de ontvangst te bereiden. Na het bezoek van de Koningin werd de „Commissie Ba- vodorp" opgeheven. In die tijd was er echter in Haarlem niet veel te doen op Ko ninginnedag op 31 augustus. Opnieuw sta ken de leden der „Commissie Bavodorp" de hoofden bij elkaar en weer ging er een circulaire naar de bewoners. In Haarlem- Oost werd voortaan Koninginnedag ge vierd en uit de hele stad kwamen mensen het feest meevieren. Omstreeks 1930 had de fusie plaats tus sen de Kinderbond „Prinses Juliana" en de „Commissie Bavodorp". Bij elke be langrijke gebeurtenis in het koninklijk huis was het feest in Oost. Een der laat ste evenementen vóór de Tweede Wereld oorlog die door de bond werden georgani seerd, had plaats ter gelegenheid van de geboorte van prinses Irene in Augustus 1939. Het feest kreeg de vorm van een boe renbruiloft en het sloeg danig in. Ir. de be zetting moest de bond uiteraard zijn ac tiviteiten staken en het vaandel inleveren. Na de bevrijding werd de bond een afde ling van het Haarlems comité voor natio nale feesten. Een spectaculaire gebeurte nis was tijdens het feest ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Juliana het uit een vliegtuig gooien van twintig duizend nationale vlaggetjes. Vele van de ze vlaggetjes konden worden ingeleverd tegen een fles „oranjebitter". Ook tij dens de viering van het veertigjarig be staan in 1950 sloeg de vereniging op de grote trom. Nationaal muziekfestijn Het bestuur dat thans bestaat uit de heren G. F. van Dijk. voorzitter; P. J. Dekker, secretaris-penningmeester; N. J. M. Blesgraaf, algemeen adjunct, alsme de A. Ruygrok, J. Hetteling, A. v. d. Vegt, A. van Weel en G. Suykerland, commis sarissen heeft voor de gouden jubileum viering op 30 april een bijzonder program ma samengesteld. De dag begint met de traditionele reveille gevolgd door het opmarcheren van de kin- de Grote Mavkt voor de aubade. Het hoogtepunt van de viering is het na tionale muziekfestijn, dat op verzoek van het bestuur wordt georganiseerd door de heer L. Bonkerk. voorzitter van de „Har monie Kunstkring-Apollo" in Haarlem. Deze heeft honderd muziekverenigingen in het hele land uitgenodigd en tot nu toe heb ben 19 korpsen ingeschreven. Zij zullen hun krachten meten in een marswedstrijd, waarvoor men onder meer prijzen van het koninklijk huis hoopt te krijgen. Een ju ry zal de prestaties beoordelen. De korp sen komen onder meer uit Aalsmeer, Am sterdam. Bloemendaal, Hoorn, W'ormer- veer en Zaandijk en hebben een totale be zetting van circa 750 man. Het ensemble uit Aalsmeer telt alleen al 167 man. Zij nemen deel in de categorieën har monie, fanfare, drumband en jeugddrum band. De middagwedstrijd begint om half drie en de avondwedstrijd om zeven uur. Het beginpunt van de marswedstrijd is het Teylerplein. Dan marcheren de muzi kanten door de Nagtzaamstraat en vloeien door de Amsterdamstraat af. Om twee uur is er voor de besturen van de bezoe kende muziekverenigingen een ontvangst in het parochiehuis. Om half drie treedt dan de eerste van de elf drumbands (drie senioren en acht jeugd) aan die aan de middagwedstrijd deelnemen. In de avond zullen twee muziekverenigingen hun har monie- en fanfareklanken over de omge ving van het Teylerplein uitstrooien en ko men verder nog zes drumbands aan bod. De wedstrijd zal het karakter van een concours dragen. Zij wordt besloten met een taptoe, waaraan behalve de korpsen uit het land als enige Haarlemse ensem bles het tamboerkorps „Bato" en de ..Harmonie Kunstkring-Apollo" hun bij dragen leveren. Verder staat op het programma van de ze gouden Koninginnedag in Haarlem- Oost een oranjebal, 's avonds van acht tot elf uur. De plaats moet men nog vast stellen. Het bestuur van Oranjebond „Prin ses Juliana" heeft dan nog als verleng stuk van de jubileumviering op 8 mei een cabaretavond voor leden en genodigden in petto. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel. 12730 GASFORNUIZEN - GEYSERS B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor drie gemeentelijke sportter reinen langs de IJweg in Zwanenburg te verhuren aan de voetbalvereniging „Half weg" tegen een huurprijs van 250 en een maaivergoeding van 100 per veld per iaar met ingang van 1 februari 1960. Amsterdam Gem Universiteit. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde J. S Meu- lenhoff. Aerdenhout. hoofdassistent aan het labo- -atorium voor galenische farmacie, biochemie en oxico!og:e Amsterdam Gein. Univ. Artsexamen eerste ge deelte: P. G J- Visser, Haarlem. Advertentie Niets gaat zo gauw vervelen. Onze etaleur verzorgt vanaf vrijdag a s. de etalage weer, zoals u dat van ons gewend bent, maar in de winkel gaan de aanbiedingen door. Vlotte Zweedse pullovers in modi euze tinten, zuiver wol, met 10% KORTING. Lange pantalons, elegante snit, vanaf 16.50. Mohair vesten met grote kraag, alle tinten en maten van 44.75 voor 32.75 Een aantal mohair en bouclé rokken prijsden wij af met 1025%. Komt u beslist eens kijken. De grootste sortering in bonnetterie heeft ANEGANG 26 TELEFOON 10643 De Heemsteedse zwem- en poloclub HPC hield woensdagavond de jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openings woord sprak de voorzitter, de heer B. van Rhijn, de hoop uit dat de plannen tot het bouwen van een nieuwe zweminrichting in Heemstede spoedig verwezenlijkt zouden mogen worden en de uitbreiding van het Sportfondsenbad met een open bad ook niet meer zo heel lang op zich zal laten wachten. Matig optimistisch was het jaarverslag van de waarnemend secretaris, de heer M. Th. Mauritz, gesteld. Het financieel overzicht, uitgebracht door penningmees ter J. M. Bakker, stemde tot tevreden heid. De heer B. van Rhijn zag zijn voorzitter schap wederom met een jaar verlengd. In de vacature D. Grimmon werd de heer M. Th. Mauritz gekozen. Met enige hartelijke woorden reikte de voorzitter de diverse prestatieprijzen uit. Rob Kabel mocht het scoreschild in ont vangst nemen; voor de algemene beste zwem- en poloprestaties werd de prijs uit gereikt aan Johan Bontekoe; Hennie Vlaan deren ontving de clubrecord-beker. De heer E. Vrugt, die wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, werd de Hasper-medaille toegekend, daar de heer Vrugt 20 jaar kee per is van het eerste herenzevental. SINDS enige tijd is de omgeving van de Generaal Spoorlaan in Delftwijk een nieuw oriëntatiepunt rijk: temidden van de blokken moderne flatwoningen priemt daar namelijk de drieëndertig meter hoge toren van de gloednieuwe Verlosserkerk van de gereformeerde kerk in Haarlem-Noord de lucht in. Deze toren, waarin een luidklok komt, wordt bekroond met een vier meter hoog Huge- notenkruis, dat in de toekomst 's avonds verlicht zal worden, zodat het al van verre zal zijn te zien. Nadat ds. P. de Ruig on 16 december 1958 de eerste paal voor deze nieuwe kerk in de grond heeft geslagen, is de bouw in zulk een snel tempo gevorderd, dat enige tijd geleden reeds de steigers konden worden weg genomen en dat men verwacht liet kerkcomplex eind maart of begin april in gebruik te kunnen nemen. Daarmee zal dan een eind gekomen zijn aan het afwisselend kerken van gerefor meerden en hervormden in de Nederlands hervormde Sionskerk. Een samenwerking waarvoor overigens de vierduizend zielen tellende gereformeerde kerk in Delft wijk zeer dankbaar is, want daardoor werd hun een verre gang naar de Kloppersin gel- of Noordschoterkerk bespaard. De term kerkcomplex geeft duidelijk aan dat de Verlosserkerk méér is dan een kerk alleen. Behalve een kerkruimte, plaats biedend aan zevenhonderd gelovigen, om vat het complex namelijk bovendien nog een trouwkapel met honderdvijftig plaat sen voor intiemer kerkelijke plechtighe den, een flink aantal lokalen, waaronder een handenarbeidlokaal en instruiflokaal voor jongeren, een kerkeraadskamer, een kamer voor de predikant, een diakenka- Te Heemstede, waar hij de laatste maan den woonde, is op zevenenzeventigjarige leeftijd overleden de heer G. F. Heiden- daal, een bekende figuur in kegelkringen. In het bijzonder heeft hij voor de Haar lemse Kegelbond verdienstelijk werk ver richt als voorzitter van de wedstrijdcom missie en als tweede voorzitter van de bond. De heer Heidendaal was lid en voorzit ter van de kegelclub „Volharding" en hij kegelde al in restaurant Brinkmann, toen het huidige gebouw aan de Tempeliers- De heer Heidendaal in actie bij zijn grote liefhebberij in het gebouw van de H.K.B. straat nog niet bestond. In vele successen van zijn club had hij een aandeel en de thans overledene was een zeer gezien lid. Voor de Haarlemse Kegelbond heeft hij vooral als voorzitter van de keuze- en wedstrijdcommissie veel werk verzet. Als er in de afgelopen dertig jaar een con cours in Haarlem gehouden werd zorgde de heer Heidendaal ervoor, dat de toer nooien een vlot verloop hadden. Vorig jaar april bij het zestigjarig bestaan van de H.K.B. had hij nog een belangrijk aan deel in de voorbereiding van het jubileum- toernooi. Vele jaren was de heer Heidendaal twee de voorzitter van de Haarlemse Kegel bond. Zijn verdiensten voor de bond zijn erkend door de benoeming tot erelid. Ge ruime tijd schreef hij voor het blad van de Koninklijke Nederlandse Kegelbond de kronieken uit Haarlem; van het blad van de H.K.B. was hij redacteur. De heer Heidendaal had vroeger een kap- persbedrijf in Amsterdam en zijn woon plaats was toen Bloemendaal. Maandag 1 februari na aankomst van trein 13.03 uur zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden gecremeerd. iraaj*,, predikant en koster. Omsloten door de hal, de trouwkapel, de kerkruimte en een glazen wand is een binnenplaats ontstaan, die gedeeltelijk betegeld en gedeeltelijk beplant is. Het is een open geheel met bankjes en betonnen bloembakken. Behalve de hoofdingang aan de Gene raal Spoorlaan is er aan de achterzijde van het gebouw een ingang zonder drem pel, waardoor bij voorbeeld invalidewa gentjes binnen kunnen komen. Tevens geeft een achteringang toegang tot het handen arbeidlokaal, dat eigen garderobes en toi letten heeft, zodat de jongeren, die er op bezoek komen, niet via de kerk behoeven te gaan. Voorzieningen Het gebouwencomplex, dat is ontwor pen door de Hilversumse achitect J. H. van der Zee de schepper van onder meel de nieuwe N.C.R.V.-studio en dat door de firma Harm Fokkens uit Naarden voor 514.250 is aangenomen, bevat vele mo derne voorzieningen. Zo is een doelmati ge warmwaterverwarming met oliestook en radjatoren langs de ramen en spira verwarming onder de banken aangesp Vorder is-de verlichting eveneens tisch en doelmatig. De kerkzaal wordt verlicht door diep- stralers, een t.l.-verlichting licht het pla fond aan en geeft een indirecte verlich ting. De schuingeplaatste ramen zorgen voor een prachtig strijklicht op het litur gisch centrum. Voorts is er gedacht aan een koorgalerij, die is geconstrueerd op het orgelbordes tussen kerkruimte en trouwkapel. Inmiddels is ook reeds het orgei besteld, dat door zijn plaatsing zo wel voor kerkruimte als trouwkapel ge bruikt kan worden. Het geld hiervoor 35.000) is bijeengebracht door de vrou wenbreiclubs van de gemeente. De totale kosten van de bouw plus bijko mende kosten bedragen ruim zeven ton. Bijna de helft hiervan 325.000) is bij eengebracht door de Commissie Actie Uit breiding Bouwfonds. Voorts is een subsi die van 75.000 van de gemeente Haarlem ontvangen. Het tekort is door leningen ge dekt. Het gereedkomen van deze kerk te kent de groei van de Gereformeerde kerk in Haarlem-Noord. Een groei, die tevens tot uitdrukking komt door de benoeming van een vierde predikant. Ds. O. Jager uit Almelo, die het op hem uitgebrachte beroep heeft aanvaard, hoopt over enige maanden naar Haarlem te komen. Advertentie ?en klein vaasje bloemen be- •telt, een groter bloemstuk of een bruidsbouquet, het wordt met alle zorg steeds gemaakt tot een origineel stuk bloem- sierkunst. Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 Vogelenzang De culturele vereniging „Le Kern" heeft haar leden woensdagavond laten voor lichten over de laatste ontwikkelingen van de kern-energie voor vreedzame doeleinden. De heer M. A. de Wijs, mede werker van het Reactor Centrum Neder land heeft op populair-wetenschappelijke wijze over de kernenergie verteld en een historisch overzicht van de ontwikkeling ervan gegeven. Hij vertelde over de Fran se geleerde Bequerelle, die ontdekte dat een stuk uranium stralen uitzendt welke toevallig op een fotografische plaat wer den vastgelegd. Ook belichtte hij het werk van het echtpaar Curie. Dat bij het toepassen van de kernener gie heel wat veiligheidsmaatregelen nodig zijn, liet de spreker met films en dia's zien Na de pauze vertoonde de spreker ver scheidene films over de toepassing van kern-energie voor landbouw en veeteelt, industrie en geneeskunde. Buitengewoon boeiend was de film over de kankerbe strijding en over de prachtige resultaten die vooral in het buitenland op dit terrein worden behaald. Dinsdagavond hield de afdeling Bloe mendaal van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie haar jaarlijkse algemene vergadering in hotel „Rusthoek" aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal, welke vergadering door ongeveer veertig leden werd bezocht. In plaats van de afgetreden voorzitter, de heer W. B. Buma, werd de heer K. H. M. Wilmers bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Mevrouw W. A. Lan- ting-Kreeft werd als bestuurslid herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden geko zen: mevrouw J. M. J. Aanstoot-van Vlier den en de heren H. F. Hoyer en R. F. Pasman. De heer ir. P. C. Tirion, gemeenteraads lid van Bloemendaal, aanvaardde de kan didatuur voor een plaats in het hoofdbe stuur van de partij. Na afloop van het huis houdelijk deel van de vergadering, hield de wethouder van Sociale Zaken, Volksge zondheid en Sportzaken van Bloemendaal. mr. H. Wildt Meyboom een causerie over het onderwerp: „Bloemendaal rijk., en toch arm". De wethouder bracht aller eerst naar voren, dat het een voorrecht is om inwoner van Bloemendaal te zijn, niet zozeer vanuit de materiële hoek be keken. doch veeleer door hetgeen Bloemen daal te bieden heeft aan historie, natuur schoon. monumenten, door zijn recreatie mogelijkheden in - de duinen en aan de zee, mits men daar ten minste een open oog voor heeft. Na in een kort en boeiend betoog een overzicht te hebben gegeven van de ge schiedenis van Bloemendaal, waarbij de heer Wildt Meyboom de namen van vors ten, staatslieden, schilders en dichters de revue liet passeren, stelde hij onder meer dat de gemeente Bloemendaal desondanks „toch arm" is, omdat er van deze vroe ger zo schatrijke gemeente maar'weinig is overgebleven, wanneer men de finan ciële toestand beziet tegen de achtergrond van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Tot 1941 kon Bloemendaal. ondanks de grote bedragen, die het in de collectieve pot moest storten met betrekking tot de werkloosheidsuitgaven, het nog „royaal" doen. Ook de afschaffing van de gemeen tefonds-belasting. het vervallen van de ge meentelijke opcenten en nog meer be palingen benadeelden de financiële positie van Bloemendaal ten zeerste. Van de vijf a zes miljoen, die de inwoners van Bloe mendaal als belasting in het gemeente fonds storten, krijgt deze gemeente maar één miljoen terug en dit nadelig saldo van vier vijf miljoen is de factor, die zui ver materieel bezien, aanleiding gaf tot de titel van deze causerie. Het gemeente bestuur doet echter alles, binnen het raam van het financieel-mogelijke, de hem toe vertrouwde taak zo goed mogelijk te ver vullen. waarvan spreker enkele voorbeel den noemde. De heer Wildt Meyboom kwam ten slotte tot de conclusie het raad zaam te vinden het opschrift van zijn le zing te wijzigen in „Bloemendaal arm en toch rijk", want voor alles is Bloemen daal rijk aan natuurschoon, aan historie en aan charme. Vijfhuizen Advertentie Restanten costuums 69. Poplin regenjassen29. Overjassen 39. Sportcolherts19.95 Sterke broeken12.98 Dunne wollen pullovers 14.95 No-Iron overhemden 7.95 Gen. Cronjëstraat la-lb Telefoon 53334 Haarlem Dinsdagavond werd in één der lokalen van de openbare lagere school te Vijfhui zen een voorlichtingsavond gegeven over het ontstaan en het werk van hef Jeugd Rode Kruis. Deze bijeenkomst, welke was georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Nederlandsche Rode Kruis, had zeer veel belangstelling. Allen die op enigerlei wijze met de jeugd en het jeugdwerk te maken hebben, waren verte genwoordigd. zoals hoofden en onderwij zend personeel der plaatselijke scholen, leiders en leidsters van jeugdorganisaties, zondagsscholen en kerkelijke clubs, be stuursleden van „Herwonnen Levens kracht" en de plaatselijke jeugddrum band. In zijn openingswoord vertelde de voor zitter, de heer P. Klaassen. over de uit breiding, die het werk van het Rode Kruis de laatste maanden heeft ondergaan en memoreerde de prachtige resultaten van centrale en de lectuurdienst. Als nieuwste activiteit is hierbij het Jeugd Rode Kruis gekomen, dat reeds actief was bij de ver zending van kerstkaarten aan zieken en bij de jaarwisseling cadeautjes aanbood aan patiënten in het rayon Vijfhuizen. Mej. M. E. van Dijk van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis gaf hierna een uiteenzetting van het Jeugd Rode Kruis, dat eigenlijk toevallig ontstaan is toen in de eerste wereldoorlog een paar jongens hun vaders gingen helpen, die in de Cana- deze stad Quebeck 's nachts pakketten met speelgoed en levensmiddelen voor het Rode Kruis inpakten. Aan de hand van een interessante tentoonstelling vertelde me juffrouw Van Dijk over de verschillende taken op het gebied van hulpvaardigheid, vriendschap en gezondheid. Zo wordt on der meer werk verricht voor de 5000 kin deren. die tenminste een halfjaar in de Nederlandse ziekenhuizen liggen. Er wor den plakboeken gemaakt met jeugdverha len. kaarten verzonden naar patiënten in ziekenhuizen en bejaardeninrichtingen die op oudejaarsavond worden uitgereikt, kaarten getekend voor ongeneeslijke zieke kinderen in andere landen, kalenders ge maakt voor ziekenhuizen, legpuzzels en schilderijtjes voor kindertehuizen, dam borden en relieflandkaarten voor het on derwijs aan blinden en kinderkleding voor het rampendepot van het Jeugd Rode Kruis. Na afloop van deze interessante uit eenzetting werd besloten, dat de aanwe zigen de verdere plannen in school- of verenigingsverband zullen bespreken Over enkele weken zal men dan opnieuw samenkomen, waarbij dan zal worden be sloten een kindertehuis te „adopteren". Het enthousiasme bij de aanwezigen was groot. Ook gaven zich verscheidenen op om in de zomervakantie een week in het Henri Dunanthuis te assisteren. BURGERLIJKE STAND HAARLEMMER* It-DE EN SPAARN- W(?UDE GEBOREN: Bastiaan. z. van G. Arbeek en C. Heemsbergen; Michel A. J., z. van H. A. van Hensbergen en J. van Zonne veld: Neeltje, d. van C. Grauwelman en M. Braam; Johanna F., d. van G. A Ende- rink en A. Aalpol. ONDERTROUWD: R. van der Peet en J. G. A. M. Kloes. H Kroon en M. L. Ver- meersen. OVERLEDEN: T. Braaksma, 6 mnd. J. Zandvliet, 61 j., echtg. van A. K. M. van Opzeeland. N. Molenaar, 70 j.. echtg. van L. van der Aar. Op 14 november van het vorig jaar ge beurde op de provinciale weg in Zaan dam een ernstig verkeersongeluk. Een zestienjarige schildersknecht die naast een fiets met een aanhangwagentje liep. waarop banken werden vervoerd, werd van achteren door een bestelauto gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. Daarbij liep de jongen zulke zware verwondingen op dat hij kort daarop overleed. Beschuldigd van grove schuld aan dit dodelijk onge val hoorde de bestuurder van de bestel auto. een achttienjarige accumonteur uit Alkmaar, vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank de officier van Justitie, mr. J. v. d. Oever, drie weken hechtenis en ont zegging van de rijbevoegdheid voor vijf jaar tegen zich eisen. Verdachte beriep zich erop dat hij op het moment van de botsing door de laag staande zon was verblind. Uit het proces verbaal bleek dat de voorruit van de be stelauto zo vuil was dat men er vrijwel niet doorheen kon zien. De officier van Justitie was van mening dat het verweer van verdachte dat hij plotseling door de zon was verblind niet op ging omdat hij de gehele weg last van de zon moet heb ben gehad. Slechts vanwege de jeugdige leeftijd van verdachte wilde mr. Van den Oever geen lapgere vrijheidsstraf vorde ren. Verdachte's raadsman, mr. W. L. Spyer, achtte geen grove schuld aanwezig, hoe wel hij toegaf dat zijn cliënt onvoorzichtig was geweest door met een vuile voor ruit te rijden. Hij verzocht de rechtbank te volstaan met een geldboete en een voor waardelijke intrekking van het rijbewijs. Uitspraak op donderdag 11 februari 's morgens om half tien. Advertentie Lisse Woensdagavond hield de afdeling Lis- serdijk van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond de feestelijke jaarvergadering, waarop de heer W. Eveleens de voorzit tershamer in handen heeft gegeven van de heer D. Talsma. Hartelijke woorden van afscheid werden tot de scheidende voorzitter gesproken. Voorts werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer Struijk. Een propagandistisch woord sprak de hoofbestuurder R. van Wensen. De voordrachtskunstenaar J. B. Ooster- welder uit Amsterdam heeft de aanwezi gen een uur in spanning bezig gehouden met zijn verhaal over „De goeie ome Willem". OUD GEREF. GEMEENTE. In een woensdagmiddag gehouden ge meentevergadering van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Lisse is beroepen ds. B. Toes van Kinderdijk. AR KIESVERENIGING Hedenavond om acht uur houdt de Anti revolutionaire kiesvereniging „Groen van Prinsterer" te Bennebroek in het gebouw achter de gereformeerde kerk te Benne broek haar jaarvergadering. Ds. W. Bos. gereformeerd predikant te Bennebroek, Zandvoort De door de amateurfotografenvereniging „Zandvoort" georganiseerde fotowedstrijd voor amateur-fotografen belooft een groot succes te worden. Voor deze wedstrijden werden 68 foto's ingezonden. Een jury be staande uit de heer A. de Brouwer in Zandvoort, de beroepsfotograaf Lohr uit Heemstede en de amateur-fotograaf Van Sonsbeek uit Haarlem, zal deze foto's zaterdag beoordelen. De uitslag zal wor den bekend gemaakt direct na de opening der tentoonstelling op zaterdag 6 februari. De burgemeester zal de tentoonsreiling dan 's middags om half vier openen. Voor de tentoonstelling van het werk der leden zijn ruim honderd foto's inge zonden. Voorts wordt een kleurendiawed strijd gehouden. De tentoonstelling wordt gehouden in het Gemeenschapshuis aan het Schoolplein op zaterdag 6 februari van vier tot tien uur en zondag 7 februari van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. CURSUS KLEUTERVERZORGING. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting in Zandvoort organi seert een cursus van acht lessen voor kleuterverzorging Dezëlessen worden wekelijks gegeven -'oor de lerares mejuf frouw Averes In de demon^fratiezaal van 't Gemeentelijk Gasbedrijf aan de Tolweg. De cursus begint op donderdag 4 februari.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7