VELPON Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra trainden geducht voor titelstrijd Tour de France 1960 duurt twee dagen korter dan vorig jaar De opstellingen Icare IV de grote favoriet in de Prix d'Amérique Concurrentie zal evenveel groot zijn in Garmisch Partenkirchen Kramer testte een nieuwe spelregel Primeur: tijdrit in de eerste etappe SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE 19 De tweede testmatch Engeland tegen West- Indië all out voor 382 runs BOUWPLATEN Geen voetbal in de HVB dit weekeinde Van der Oord (ex-Vole- wijekers) zondag in team van EDO MET BIJNA 100.000 ALS INZET Quartus Spencer verdient wederom de voorkeur Disney: 500 m in 40,1 sec. ZATERDAG 30 JANUARI 1960 mm Men kan ervan verzekerd zijn, dat, wanneer op 4 februari in de zuid-Duitse wintersportplaats Garmisch Partenkir chen de strijd om de Europese titels kunstrijden op de schaats begint, de na men van twee Nederlandse meisjes, 8joukje Dijkstra en Joan Haanappel door vele duizenden toeschouwers met enig ontzag zullen worden uitgesproken. Sjouk je, de 18-jarige doktersdochter uit Amstel veen en Joan, 19 jaar, zijn beiden immers kanshebster voor de titel bij de dames. Vorig jaar, bij de Europese kampioen schappen in Davos, plaatste Sjoukje zich tweede en Joan bezette de derde plaats. Het kampioenschap kwam toen terecht bij de Oostenrijkse Hanna Walter. Zoals het bij de kunstrijdsters zo dikwijls gaat. ging het ook bij Hanna Walter: de vele aanbie dingen van üsrevnes deden haar zwich ten Enkele maanden geleden tekende zij een contract en daarmede verloor zij haar amateur-status. En dus zal Hanna Walter haar titel dit jaar in Garmisch niet verde digen. De beide Nederlandse vertegenwoor digsters in dit kampioenschap hebben zich duchtig voorbereid. In de zomermaanden heeft Sjoukje Dijkstra atletiek beoefend teneinde haar conditie zo hoog mogelijk op te voeren en na een vakantie zijn beiden reeds in september naar de Richmond- baan gegaan om daar dagelijks te trainen onder leiding van de Zwitser Gerschwiler. ,.Zes uur per dag op het ijs", was het pa rool van Gerschwiler en iedere dag op nieuw hebben Sjoukje en Joan de ver plichte figuren geoefend en hun Kür ver volmaakt. In diverse steden gaven zij demonstra ties: Sjoukje Dijkstra won en passant een internationale wedstrijd in Milaan en Joan Haanappel werd eerste in de strijd om de Richmond Trophy. In het begin van dit jaar streken beiden neer in Davos om daar te wennen aan de ijle lucht en zich voor te bereiden op de grote strijd in Gar misch. Het is moeilijk met zekerheid te zeggen, of Nederland, als op 7 februari de vlaggen in het ijsstadion in Garmisch worden ge- Kunstrijden streken, inderdaad een Europese kam pioene heeft. De Westduitse Ina Bauer, die reeds vele maanden in Amerika traint, is de grootste concurrente van onze beide meisjes. Vorig jaar werd zij in Davos vier de. Het verschil met Joan en Sjoukje was gering. Naast Ina Bauer kunnen ook Regi- ne Heitzer uit Oostenrijk en de Tsjechi sche Jinda Kramperova en misschien ook de Engelse kampioene Pat Pauley door de internationale jury hoog gewaardeerd worden. Het sterke onderdeel van Sjoukje is de Kür. Haar voortreffelijke conditie en haar wilskracht vormen de basis voor haar knap uitgevoerde sprongen. Joan Haanap pel, veel tengerder gebouwd dan Sjoukje, zal waarschijnlijk met haar Kür enige punten op haar concurrenten achter ra ken. Zij heeft een aangeboren elegance, maar is snel uit het veld geslagen wan neer er bij voorbeeld een sprong maar ge deeltelijk gelukt. Vorig jaar in Davos klas seerde de jury haar na haar Kür als ze vende, waardoor zij haar tweede plaats in het eindklassement aan Sjoukje moest af staan. Haar figuren zijn daarentegen zeer sterk, sterker dan die van Sjoukje en de andere concurrenten. Het is alleen de vraag of zij kans ziet met de figuren een zodanige voorsprong te verkrijgen, dat een minder goede Kür niet al te veel af breuk zal doen aan de plaatsing in het eindklassement. Bij de kunstrijders en -rijdsters uit 13 landen, die in Garmisch samen komen, zijn nog twee landgenoten: Toky en Koos Odink uit Den Haag, vele jaren achter een houders van de nationale titel ijsdan- sen. Bij de Europese kampioenschappen 1959 bezette dit echtpaar de negende plaats. Toky Odink reed toen echter met een flinke griep, hetgeen haar vorm uiter aard benadeelde. Een hogere plaats moet dan ook in het verschiet liggen. De Europese titel wordt weer een Brit- Joan Haanappel se aangelegenheid met de kampioenen van het vorig jaar, Doreen Denny en Courtney Jones als favorieten. Interessant wordt het paardrijden. De Europese titelhouders Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler uit West-Duitsland zullen het zwaar te verduren krijgen tegen de Russische deelnemers: een strijd tus sen twee verschillende opvattingen: het Westduitse paar, dat een volkomen een heid vormt en als het ware één wordt met het ijs en de Russen, die kracht aan gra tie paren, doch soms te veel overhellen naar acrobatiek. Bij de heren, waarin Nedèriand.èvèn- als bij het paardrijden, nier vertegenwoor digd is, verdedigt de Tsjech Karol Divin zijn titel. De roodharige Tsjech heeft geen zwakke punten, zowel de verplichte figu ren als de Kür rijdt hij zeer sterk. Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat hij ook Tennis Wimbledonkampioen Alex Olmcdo heeft bij zijn debuut als professional in Amerika in San Francisco tegen Tony Trabert een partij gespeeld, waarbij een door zijn „baas", Jack Kramer, nieuw ingevoerde spelregel werd toegepast. Het gold zuiver als een experiment en de uitslag een overwinning met 64 62 voor Olmedo doet hier dan ook weinig terzake. Volgens de nieuwe regel mag de serveer der de return niet volleren, maar moet hij de bal eenmaal laten stuiten. Het oplopen van de serveerder om te pogen de bal door de volley ineens af te maken, wordt daar door voorkomen, want om de return te kunnen spelen, nadat de bal is gestuit, zal hij achter in het veld moeten blijven. Olmedo en Trabert waren beiden van mening, dat het spel door de nieuwe regel voor het publiek attractiever zou worden, doordat het spel meer gespreid wordt Cricket Dank zij voortreffelijk batten van Ken Barrington en Mike Smith bereikte Enge land op de tweede dag van de tweede testmatch West-IndiëEngeland een sco re van 382 runs (all out). Voor de tweede achtereenvolgende maal zorgde Barring ton voor een century (121). Mike Smith voegde voorts 108 punten aan het Engelse totaal toe. Aan het einde van deze twee de dag had West-Indië 22 runs gescoord zonder een wicket te hebben verloren. In de ochtend de score was toen 220 voor 4 trokken Barrington en Smith naar de wickets. Barrington had voor zijn 121 runs bijna zes uur nodig. Een fan tastische vang van wicketkeeper Gerry Alexander op bowlen van Wesley Hall maakte een eind aan Barringtons innings. Sonnv Ramadhin, de kleine spinbowler van West-Indië, had ook deze dag het .neeste succes. Hij nam drie wickets voor 61 runs. Advertentie plakt u met Ceta-Bever nu als eerste zal eindigen. Dicht hier ach ter komen ongetwijfeld de Fransen Alain Giletti en Alain Calmat en de Oostenrijk se kampioen Norbert Felsinger. In Garmisch Partenkircheö is geen en kele hotelkamer meer voor de eerste week van februari te verkrijgen. 30.000 toe schouwers kan het stadion bevatten. Onge twijfeld zal er op de 7de februari, wan neer de dames aan hun Kür beginnen steeds het aantrekkelijkste gedeelte van dergelijke wedstrijden geen plaats on bezet zijn. Alle voetbalwedstrijden, vastgesteld voor dit weekeinde in het programma van de Haarlemse Voetbalhond. zijn in verband met de slechte toestand van de velden afgelast. Over afgelasting van het programma betaald voetbal en amateurvoetbal van de K.N.V.B. op zondag, was hedenochtend nog niets bekend. Het werd waarschijnlijk geacht dat de meeste wedstrijden nadat de terreinen door consuls en scheids rechters waren gekeurd normaal door gang zouden vinden. Het eerste elftal van EDO heeft een nieuw gezicht in de gelederen. Het is de oud-Volewijckers-speler Van der Oord, die dit jaar geregeld voor het tweede elftal heeft gespeeld. Hij komt als linksbinnen op de plaats van Belfroid, die gebles seerd is. Veertig jaar geleden riep de Franse drafsport-organisatie de Prix d'Amérique in de toen voor het eerst pas op dreef ko mende wintermeeting voor de dravers in het leven en sindsdien heeft dit nummer met een onderbreking in 1940 cn '41 niet meer ontbroken. Wel moest tijdens de Duitse bezetting de naam worden gewij zigd in Grand Prix d'Hiver, doch deze naamswijziging tastte de aard en kaliber van deze draverij niet aan. Hoewel de Prix d'Amérique aanvankelijk niet uit stak boven de andere nummers, is er la ter steeds meer betekenis aan gegeven door steeds maar het prijzenbedrag te verhogen, zodat sinds jaar en dag dit gro te treffen in waarde ver aan de spits staat in Europa. Dit jaar benadert de prijs voor de winnaar de 100.000 een bedrag dat zelfs in Amerika tot de zeldzaamheden be hoort en slechts door de beroemde Ham- bletonian Stakes wordt overtroffen. Het is dan ook geen wonder, dat met de toeneming van het uitgeloofde prijzen- De 47ste Tour de France, die dit jaar op zondag 26 juni in Rüssel start en op zondag 17 juli in Parijs arriveert, gaat evenals de twee voorgaande jaren door het westen, via het zuiden naar het oos ten, dus tegen de wüzcrs van de klok in De Pyreneeën liggen dus weer voor de Alpen in het parcours. De tour 1969 duurt twee dagen korter dan vorig jaar. Er is dit keer een rustdag: op zaterdag 9 juli in Millau. De totale afstand bedraagt 4136 km. (in 1959: 4355 km). Behalve de bekorting heeft de Tour dit jaar nog een primeur. Na de eerste etap pe van Rijssel naar Brussel (110 km) wordt namelijk een tijdrit over 35 kilome ter gereden, waardoor de cracks dus alle gelegenheid krijgen al van de eerste dag af goede plaatsen in het klassement te be zetten. De 19de etappe van vrijdag 15 juli. van Pontalier naar Besancon, gaat over 78 km tegen het horloge. Bij deze twee tijdritten blijft het. De ritten op de Mont Ventoux en de Puy de Dóme van de voor gaande twee jaren hebben naar het oor deel van de organisatoren te zwaar op het verloop van de strijd gewogen, zodat men besloten heeft een bergrit tegen het hor loge te laten vervallen. In de gewone etappes spelen de bergen dit jaar echter weer een grotere rol dan in 1959. Na een aanloop van negen vlakke etappes tot Bordeaux over 1845 km vol gen negen bergritten achtereen door de Pyreneeën, de Cevennes en de Alpen. In het-eerste berg-massief, de Pyrenee- en, staan de renners de volgende hinder nissen te wachten: 10de etappe Mont de MarsanPau: de Aubisque (1710 m), 11de etappe PauLuchon: Tourmalet (2114 m), Aspin (1480 m) en Peyresourde (1563 m)., 12de etappe LuchonToulouse: Ares (796 m) en Portet d'Aspet (1069 m) in de Ce- vennes: 13de etappe ToulouseMillau: Lafontasse (767 m). La Bassine (885 m) en Cause du Larze (872 m), na de rustdag in Millau, in de 14de etappe MillauAvig non: Purjuret (1031 m), Corniche des Ce- vennes (1083 m) en de Montee d'Uglas (670 m). In de Alpen: 15de etappe AvignonGap Perty (1303 m), Sentinelle (980 m)., 16de etappe: Gap—Briangon: vars (2111 m) en Izoard (2360 m), het dak van de Tour 1960 17de etappe BriangonAix les Bains: Lautaret (2043 m), LuitelCham- Wielrennen rouse (1720 m) en Granier (1134 m)., 18de etappe Aix les BainsThonon les Bains: Les Aravis (1498 m). Colombière (1618 m) en Les Gets (1163 m). Na Les Gets vol gen nog drie etappes, waarbij de 78 km lange tijdrit van Pontarlier naar Besan- gon. Er zijn geen nieuwe etappe-plaatsen in het parcours opgenomen. De organisato ren in Parijs hebben bekend gemaakt, dat bij de ploegen die met volledige equipes van 14 renners starten ook de combinatie NederlandLuxemburg is vertegenwoor digd. De KNWU heeft echter al enige tijd besloten met een zuiver Nederlandse ploeg van 8 man te willen uitkomen. Het zelfs lang niet zeker dat Luxemburg aan de tour I960 zal deelnemen. De tour krijgt, zoals bekend, vijf natio nale teams van 14 man elk, uit Spanje. Frankrijk, Italië, België en Nederland- Luxemburg. Dan zijn er vier achtmans- ploegen uit Duitsland, Zwitserland, Enge land en- een inferriaitiörtaai- team- waarin Portugal Denemarken. Opaten rijk gn wel licht ook Zweden, Mexico en Argentinië vertegenwoordigd zullen worden. Vier Franse regionale ploegen, van acht man elk, brengen het totaal op dertien teams van 88 buitenlanders en 46 Fran sen. Het budget voor dit jaar bedraagt ruim-*2,5 miljoen „zware" francs. VOETBAL De op eigen veld spelende ploegen uit Kennemcrland hebben zondag belangrijke opgaven. VSV moet DFC v£M zich afschud den om de weg terug naar de top voor zich te kunnen houden, RCH zal met man en macht moeten proberen via een rede lijk resultaat tegen Hermes DVS van de laatste plaats te komen en EDO moet via een zege op De Valk de bovenste plaats voor zich zien te houden. Móeten winnen is altijd bijzonder onplezierig en de op gaven zullen dus wel niet in alle gevallen met succes worden uitgevoerd. Een zwaar gehandicapt VSV verloor verleden week van het laag geklasseerde RBC en bewees daarmede eens te meer een zeer wisselvallige ploeg te zijn. Mor gen staan de Velsenaren tegenover een veel sterkere tegenstander, namelijk DFC, dat zelfs nog aanspraken wil laten gelden op de bovenste plaats. Een gelijkspel lijkt ons een redelijk resultaat. In dezelfde afdeling staat RCH voor de zware taak via een zege op HDVS van de laatste plaats te komen. Ondanks het feit dat het elftal sterk is gewijzigd en Bies- brouck jr. zijn vader steun komt verlenen, geloven wij niet in een Haarlemse zege. In de eerste divisie A moet Stormvogels zonder al te veel moeite in een uitwedstrijd kunnen winnen van Rigtersbleek, de ploeg die verreweg de meeste tegengoals heeft in de eerste divisie. De standen zijn op het ogenblik: Eerste divisie A Eerste divisie B Alkmaar 19 27 19 31 Leeuwarden 20 27 19 29 VSV '20 26 19 28 Z F C 20 24 19 25 DFC 19 23 19 '24 D H C 20 23 19 20 A G O V V 19 22 18 IK Heracles 20 22 18 17 HDVS 20 20 18 16 Go Ahead 20 20 19 16 Eindhoven 20 19 19 15 S H S 20 17 19 14 Graafschap 20 15 19 13 Helmondia 20 13 19 13 Limburgia 18 11 !9 11 RBC 13 11 18 10 RCH 19 10 G V A V Vitesse B V V N O A D Wageningen K F C Stormvogels H V C Helmond Veendam Volewijckers Excelsior 't Gooi SVV Rigtersbleek Fortuna (VI.) In de tweede divisie zal EDO op eigen veld nog steeds ongeslagen stevig op zijn tellen moeten passen nu De Valk op bezoek komt, een zeer onberekenbare ploeg, die evenwel in uitwedstrijden meestal niet haar beste vorm toont. Hier is de ranglijst als volgt: Tweede divisie A: EDO 17 24 U V s 15 16 Roda Sport 16 21 NEC 17 16 Haarlem 18 21 L O N G A 17 15 E B O H 15 19 O N A 17 12 Wilhelmina 16 18 Baronie 14 9 De Valk 17 18 Xerxes 15 5 4 MATEURVOETBAL HFC trekt zondag in de eerste klasse amateurs naar topploeg Gouda, dat op eigen veld nog niet verslagen is dit jaar. In Haarlem werd het destijds 2-2 in een prima wedstrijd en het zou ons niet ver wonderen als er wederom een dergelijk resultaat behaald werd. De stand is: Gouda 16 22 S V W 16 16 Laakkwart. 17 22 Spartaan 17 16 D C G 16 18 Quick (Hg) 15 15 U V V 16 18 D W V 16 12 HFC 15 17 Emma 16 12 Unitas 16 16 O S V 14 6 ^n de tweede klasse worden gespeeld: ZandvoortmeeuwenVitesse, Kennemers HBC, West FrisiaSchoten, WFCDEM en VVBHRC. Voor de derde klasse zijn onder andere vastgesteld: ADOEgmondia. Wijk aan ZeeZAP, VelsenMeervogels, CSV Beverwijk, NASEVC, PostduivenLisse en TYBBRipperda. Voor de vierde klasse worden gespeeld: ZaanlandiaEHS, GVOBloemendaal, RCZTerrasvogels, DIOKinheim. St. PancratiusHoofddorpse Boys, ETORi valen, Hillegom—Onze Gezellen, Geel Wit Graaf Willem II, AltiorConcordia. ZAALHANDBAL In de veilinghal in Aalsmeer spelen Concordia en De Blinkert zaterdagavond tegen respectievelijk Aalsmeer 2 en Achilles. Voor De Blinkert ligt in het tref fen met de Utrechtenaren (8.45 uur) een redelijke kans op een bescheiden zege op gesloten; voor de Concordianen zijn wij minder optimistisch gestemd, te meer omdat de reserves voor eigen publiek spelen. (Aanvang 8 uur). Voorts speelt Aalsmeer om halftien tegen het hoofdste delijke AHC. VELDHANDBAL Op het terrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem doorbreekt het eerste herenteam van Rapiditas de veld- handballoze periode met een vriendschap pelijk treffen met Lijnden. De wedstrijd begint om elf uur. KORFBAL Zondag vinden in Merksem bij Antwer pen de eerste interland-microkorfbalwed- strijden plaats tussen België en Neder land. Van 3 tot 4 uur spelen de jeugdelf- tallen tegen elkaar, daarna is de wed strijd van de A-ploegen. Op het competitieprogramma staat de streekontmoeting WatervlietAurora die om half drie begint. In Haarlem won Wa tervliet met 11-9 en ook nu zal het weer een zeer spannende ontmoeting worden met vermoedelijk een gelijk spel als eind resultaat. Haarlem onderneemt de reis naar Pur- merend en heeft de lastige taak om BEP op het zeer kleine veld partij te geven. Okwartier gaat zijn derde achtereenvol gende zege behalen tegen staartploeg Vic toria. In de derde klasse zijn geen wedstrijden vastgesteld, wel in de reserve-klassen t.w.: Rohda3O'kwartier 2 (aanvang half drie), Haarlem 2—KZ 2 (2.15-4 uur), DED 2— Watervliet 2 (2.30-4.30 uur). BEP 2—Haar lem 3 (aanvang half één) en Aurora 2 Westerkwartier 3 (2-4 uur). TAFELTENNIS Hoofdklasser Togido staat dit weekeinde weer voor een zware opgave. Men ont vangt Docos, een sterk team uit Leiden. Dit moet het zonder zijn sterkste speler, Bakker, doen en aldus is er een kans, dat Togido de halve winst zal weten te beha len. Togido speelt met Pliester, Boers en Van Eijk. In de overgangsklasse trekt het twee de team van Togido naar Leiden voor de wedstrijd tegen Scylla 2. Luining zal wor den vervangen door Guus Wolters, die dus met Bakker en Boot speelt. De tegenstan der is zeker niet onverslaanbaar en hope lijk zal Togido dus met een punt verras sen! TYBB gaat Maccabi opzoeken en' gezien de enorme zege van de geel-zwarten van de afgelopen competitiedag en de neder laag van de Amsterdammers, moeten wij dus de gasten wel een prima kans geven. Rapidity ten slotte gaat ook al een uit wedstrijd tegemoet tegen Disnie. Alle ploegen uit de staartgroep, en dat zijn er in deze klasse maar liefst zes, gaan alles op alles zetten om tot winst te komen. De ene club stelt zijn oudere spelers op, de andere zoekt het in het sandwichbat, maar hoe het ook zij, het programma wettigt de verwachting, dat de situatie na de aanstaande wedstrijden nog weinig minder onoverzichtelijk zal zijn! HOCKEY Voor de eerste klasse competitie moet BMHC in staat zijn op eigen terrein van HHIJC te winnen. De hockeyers van Klein Zwitserland hebben in vroeger ja ren dikwijls in Bloemendaal beide punten behaald. Of de jonge ploeg van HHIJC. die door de oud-internationaal Kruize wordt gecoached, daartoe ook nu nog in staat is, laat zich betwijfelen. Bij de dames komt Alliance de strijd op nemen tegen BDHC. De thuisclub heeft de beste papieren. Men mag (aanvang twaalf uur) in deze stellig aantrekkelijke plaatselijke wedstrijd de gasten evenwel niet onderschatten. Alliance (heren) krijgt in de overgangs klasse de moelijke opgave om Hurley in Amstelveen niet te veel te laten scoren. Bij de promotieklassers (heren) wordt op Bleek en Berg een aantrekkelijke wed strijd gespeeld tussen HBS en de reserves van BMHC. BMHC II doet een goede gooi naar het kampioenschap van deze afde ling. Dit kan versneld worden als Straw berries uit van Hilversum verliest. Maar daar zijn we nog zo zeker niet van. De andere promotieklassers BMHC III, BMHC IV en Eechtrop gaan in uitwed strijden de sticks kruisen met respectieve- De clubs uit Haarlem en omgeving die uitkomen in het betaald voetbal. zijn voor hun wedstrijden van zondag als volgt samengesteld: RCH (thuis tegen HDVS): Van der Voort; Honout en v. d. Brink; Lief hebber, Rooders, Biesbrouck; Brou wer, Kruyer, Nanai, Biesbrouck jr. en Van der Lippe. VSV (thuis tegen DFC): Geerlofs; Schoon en Pieterse; Mertens, Spaans en Korver: Brom, Brederveld, Faren- horst, Malesteyn en Van der Heijden. Stormvogels (uit tegen Rigtersbleek): De Graaf; Van den Oever en Jansen sr.; Van der Lugt. Pirovano en Tol; Bakker, Van Wooning, Janssen jr., Snoeks jr. en De Boer. EDO (thuis tegen De Valk): v. d. Berg; I'etterson, Berends; Klein, Arnoldi, Leonhard; Plaizier, Duivenvoorden, Spiers, Van der Oord en Koek. Amateurs HFC (uit tegen Gouda): Van der Lee; Dekker en Winter; v. d. Maesen, Mo- lijn en Wijkhuizen; Geerling, Bouw man. Jansen, Molenaar en Moolenaar. Schoten (uit tegen West-Frisia): Kes- sens; Van Veen en Hogendijk; Din- kelberg, Warmerdam en Van Elk; Van der Meer. Geurts, Koppen, Wijkhui zen en Otten. Zandvoortmeeuwen (thuis tegen Vites se): Ter Wolbeek; A. Stokman en Oos- terbaan; Jansen, Koper en Visser; Jacobs, Michels, Heyne, Water en Halderman. De Kennemers (thuis tegen HBC): Groot; Lejeune en v. d. Sluis; Ter voort, Van den Outenaar en Huis man; Telkamp. Kops, Zwanenburg, Verhagen en Mosk. DEM (uit tegen WFC): Aardenburg: Spanjaard en Beentjes; Scheermans, Starmans. Niesten: Stelder, Goderie, Vessies, N.N. en C. van Lieshout. lijk Pinoké, Kieviten II en HIC. In de promotieklasse dames wordt ge speeld door Rood Wit en BDHC II in uit wedstrijden tegen HGC, respectievelijk HHIJC. WA TERPOLO In hetSportfondsenbad in Haarlem wordt vanavond het wedstrijdprogramma ge opend met de dameswedstrijd HPC 2— DWT 5; daarna spelen de dames van NVA tegen de reserves van Haarlem. Vervol gens zullen de heren van Haarlem trachten Neptunus te overwinnen. DWR moet het daarna tegen het nog ongeslagen DAW op nemen. In de laatste wedstrijd komt Hil legom uit tegen NJORD. bedrag ook het buitenland interesse ging krijgen voor dit gebeuren. Het duurde ech ter nog tot 1930 eer een Amerikaanse dra ver aan dit grote avontuur werd gewaagd. Het was Sam Williams via één van zijn in ons land verblijvende zoons (Parisien) van talrijke Nederlandse dravers de groot vader die de eerste serieuze poging deed, maar hij was niet gewend aan de daling en helling van de baan in Vincennes en het liep op niets uit. Maar een jaar la ter was het gebeurd met de hegemonie der Fransen, die voor het eerst met eigen ogen konden aanschouwen hoe de Ameri kaan Hazleton op dit moeilijke terrein al le grootheden met groot gemak versloeg. Het hek was daarmee van de dam, want daarna behaalden nog elf buiten Frank rijk geboren dravers een overwinning. Hieronder waren de legendarische dra vers Muscletone, Walter Dear, Mighty Ned, De Sota. Permit en Mistero. Na de laatste wereldoorlog heeft de Paardesport Franse draverfokkerij, die veel later dan de Amerikaanse fokkerij serieus werd op gezet, met rasse schreden de achterstand op het buitenland ingehaald. Staatsstoe- terijen en hoge subsidies van de staat maakten het binnen enkele jaren moge lijk, dat op de eens gelegde basis een fok kerij en drafsport kon worden gebouwd, die in Europa het beeld al volkomen be heerst en over enige jaren zelfs de Ame rikanen van hun voetstuk zal stoten. De aanwijzingen hiervoor zijn er al, want de Franse hengst Jamin versloeg op de Amerikaanse banen de snelste verte genwoordigers uit deze fokrichting en sinds 1954 is er zelfs in de Prix d'Amérique ondanks vele pogingen daartoe geen buitenlander aan te pas gekomen. En ook voor zondag ziet het er naar uit, dat de Franse fokkerij weer over alle linies zal triomferen. Immers, van de drie Russi sche vertegenwoordigers is niets te ver wachten, evenmin als van de in Italië ge fokte of in Italiaans bezit zijnde Ameri kaanse paarden (Adriana, Ledro, Erro, Double Scotch, Crevalcore). Dat desondanks de kapitale eerste prijs vermoedelijk toch nog de grens overgaat is te danken aan het feit, dat Frankrijk in de afgelopen jaren vele uitmuntende dravers naar andere landen heeft uitge voerd. Hieronder bevinden zich Icare IV (naar Italië) en de in Nederlands bezit zijnde Hairos II. Van deze beide in Frank rijk geboren en getogen paarden zal Ica re IV ongetwijfeld als de grote favoriet aan de start komen, maar de Fransman zelf hoopt op de zegepraal van een land genoot en wel de nieuwe ster Liebelei of de oudstrijder Infante II. De rol van Hai ros II zal die van een zeer wel mogelijke outsider zijn. Maar over het 2600 meter lange par cours, dat in ruim 3'/i minuut door de snel ste paardebenen uit Europa wordt afge legd, kan zoveel gebeuren, dat onmoge lijkheden zelfs mogelijkheden worden, ge- ttifgeFeü'Follet's overwinning in 1954. Koersen in Hilversum Quartus Spencer blijft een gevaarlijk tegenstander. Hoewel hij nu al door zijn gewonnen bedragen in de grote klasse start, bleek afgelopen zondag nog, dat dit paard beter is dan velen hadden ver wacht. Op grond van deze verrichting is er voor deze grote ruin dan ook in het internationale nummer geen enkel beletsel, dat zijn vijfde achtereenvolgende zege zal kunnen verhinderen. Slechts Typhoon en Lord Scotch kunnen hem benaderen, maar niet passeren. Een ander paard, dat in glansende vorm loopt, is l'rma Norton, dat in de Primula- prijs de meeste kans heeft- De snelle Urania kan haar geen 20 meter voorgift geven, evenmin als Qui Suit met een leer lingrijder voldoende heeft aan iijn voor sprong. Slechts indien Ten Hagen dit paard weer zou rijden ligt een verrassing in het verschiet. Ook stal Oosting houdt haar paarden in uitstekende vorm en dit zal er wel weer toe leiden, dat in de Hortensia- prijs de beide vertegenwoordigers (Veld- uil S en Viola Sunshine) aan het langste eind zullen trekken, zij het onder ernstige bedreiging van de sterke Upperten en Torenvalk S. Outsider is Visuil S. Bij deze overwinning behoeft deze suc cesvolle stal het niet te laten, want ook in de Cliviaprij9 staan Xally en Xaisine niet kansloos. Indien echter Woelewaal S zijn laatste prestaties herhaalt, zal dit op komende paard de meerdere zijn. Out siders in dit open nummer zijn Wilma Dear en Xitty Erebus. In het sterk bezette slotnummer is het niet onmogelijk, dat Unaniem zijn derde zege boekt. Is dit het geval dan zal Wally Parisien voor de derde keer weer tweede zijn. doch deze voorspelling kunnen Vita Donum en Xerophvt nog weer doorkruisen, zo gering is het krachtsverschiL De trouwe Thea Drabbe kan het even min als Wally Parisien tot een overwinning brengen, maar nu in de Geraniumprijs de concurrentie niet zo zwaar is, zal het thans wel lukken. Uppsala Pluto kan in dit be scheiden nummer op de tweede plaats komen. Het openingsnummer kan een prooi worden voor William Erebus S, vóór Wings en William V. Tenslotte zal In het leerlingennummer de eindstrijd gaan tus sen Truelv Hollandia en Xetra. waarbij pprr*nnnoom OO») Schaatsenrijden De Amerikaanse schaatssprinter Bill Disney, die al met 41.1 sec. op de zeven de plaats van de wereldranglijst op de 500 m stond, heeft vrijdag op de Olympische baan van Squaw Valley tijdens trainings wedstrijden de 500 m afgelegd in 40 1 sec. Hij bleef hiermee 0 1 sec. onder het we reldrecord van de Rus Evgeny Grishin, die op 22 jan. 1956 in Misurina de Olympische titel met 40.2 sec. op zijn naam bracht. Aangezien er in Squaw Valley geen sprake was van een nationaal kampioen schap of een erkend internationale wed- Si ijd zal de 40.1 van Disney volgens het I.S.U.-reglement niet als nieuw record kunnen worden erkend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19