Hrrnr ome I IrftTn rtn jrsssssssagfcxsKsssflss; De Gaulle wijkt geen duimbreed voor de muiters in Algiers CITROEN Citroën „HOLIDAYS" B.fVS.W. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT J. J. van Kooten RAMBLER HET WEER Onrustige wereld Klemmend beroep op leger om hem te gehoorzamen Opstand, staking en demonstratie Onze reisredacteur is in Algiers $ee MORRIS Ibefore ijou êui/! Geert Hoogeveen „TER CLEEFF In de krant van heden: Plaatselijk neerslag Marine-officier Ludwig tot 5 jaar veroordeeld Nog steeds een zachte winter Grensincident tussen Israel en Syrië Het woord is aan Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan House of England Van Loon's Automobielbedrijf Dodelijke ziekte op Noorse tanker A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf 74e JAARGANG No 172 ZATERDAG 30 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 20 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Crete Hout- TT 1 T\ 11 1 Uitgave Crafisch. Bedrijven Damiate N.V. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel 15295. Bij- I JIJ II 3 f 8*™ g 6j j i J V i fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 1-1 t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks UfKtUnlL nAAitijLmDunE. x P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Na enkele dagen in Parijs vergeefs op zijn visum te hekben gewacht, dat door de autoriteiten in Algiers moest worden bekrachtigd, is onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, met het lijnvlieg- tuig van de Air France vanmorgen in Algerije aangekomen. Met ingang van maandag hopen wij dagelijks zijn in drukken uit Algerije, dat hij van ver schillende vorige bezoeken grondig kent, te kunnen publiceren. De heer Brugsma is de enige Nederlandse journalist, die zich op het ogenblik in Algerije bevindt. Houtplein 18-20 Telefoon 16615-12000 Advertentie BARTËÜÖSSSTR" HAARLEM TEL 13439 LÊIDSSSIBAAT- (SIJ KONINGSPUIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJLWEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 VOOR BETER SCHILDERWERK ICleverlaan $2 - Tel. 60985 - Haarlem CHAUFFEURSUNiFORMEN UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM pag. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 5 Buitenlands nieuws 3, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Kerkelijk Leven 4 Filatelie 4 Puzzel4 Kunst 5 Films 5, 6' Medische verzorging 6 Kerkdiensten 6' Uit stad en omgeving6, 7 Agenda van Haarlem cn IJmond 7 Feuilleton 9 Horen cn Zien 9 Taal-laria 9 Beeldverhalen 9 Boekenhoekje 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Erbij13 tot 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina s waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag. Overwegend ma tige wind uit uiteenlopende rich tingen. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Chaos overalIn het niemandsland tussen de muiters en het leger in Al giers begeleidt een jongetje in para chutistenuniform een vrouw, die van het ene kamp naar het andere gaat. Op de voorgrond een helpster van het Rode Kruis, gereed om hulp te bieden waar dat nodig mocht zijn (boven). Opgewonden stakers hebben gisteren Antwerpen en Brussel onveilig ge maakt. In de Sinjorenstad moesten vele auto's het ontgelden. Deze vracht auto werd op dc Keijzerslei met man kracht omver geworpen (midden). Op zijn Afrikaanse reis werd de Britse premier Macmillan niet overal even hartelijk begroet. Te Blantyre in Ny- assaland had de politie de grootste moeite de demonstranten binnen de perken te houden. Politiewagens reden af en aan om de arrestanten weg te brengen (onder). KARLSRUHE (Reuter) Het hoogge rechtshof in Karlsruhe heeft zaterdag de voormalige Westduitse marine-officier Horst Ludwig veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstiaf wegens verraad, spionage en het aannemen van steekpenningen. De ex-onderofficier Fritz Briesemeis- ter, die van dezelfde feiten is beschuldigd, kreeg vier jaar. Ludwigs zwager Werner Jager, die te rechtstond voor het onderhouden van landsverraderlijke betrekkingen en spio nage, werd veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf en Hanni Jager, de zuster van Ludwig, tot 18 maanden. (Van onze weerkundige medewerker) Merkwaardig was gisteren het grote ver schil in windkracht in ons land. In het westen woei een groot deel ran de dag een westerstorm met windsnelheden van ruim 90 kilometer per uur. In het noorden en oosten van ons land was het bijna wind stil en pas tegen de avond na n daar de wind iets toe. De kou in Scandinavië is de laatste dagen belangrijk toegenomen met in Noord-Zwe den temperaturen in meer dan 30 C. on der het vriespunt. De luchtdruk stijgt daar echter maar langzaam, zodat deze zeer koude lucht slechts met matige vaart naar het zuiden uitstroomt en voorlopig West- Europa in ieder geval nog niet bedreigt. Wel kan het iets kouder worden door luchtaanvoer uit het noordwesten en door uitstraling in de nacht tijdens opklaringen. Daarbij is in het binnenland heel lichte vorst niet uitgesloten. Ook januari is, ondanks de vorstperiode tussen de 9de en de 17de iets zachter dan normaal gebleven. Hier, in het westen is nauwelijks de normale hoeveelheid regen van 50 mm. gevallen Januari bleef wel aan de sombere kant met ongeveer 14 zonloze dagen. Maandag verschijnt februari op de kalender, een maand die volgens de Duitse officiële ver wachting gemiddeld ook naar de zachte kant moet uitvallen. DAMASCUS (AFP) „Israëlische troe pen, die zich verschanst hadden achter een heuvel bij de gedemilitariseerde zone, heb ben vrijdag opnieuw het vuur geopend op Arabische boeren, die hun velden be werkten", zo heeft vrijdagavond een woordvoerder van het eerste Arabische leger in Damascus medegedeeld. S i r i u s Menigeen zou een andere levensbe schouwing aanhangen, indien hij de we reld werkelijk beschouwd had. Advertentie vanaf f 3987.- Vraagt demonstratie Ook voor prima service (Van onze correspondent in Parijs) tij van de muifers hebben gekozen lopen in Algiers nu met het portret van Massu op de borst of op de revers. In Parijs zelf is de toestand niet veel overzichtelijker. Een opinieonderzoek heeft weliswaar uitgewezen dat zeventig percent der Parijzenaars achter De Gaulle staat en vijftien percent de muiters gelijk wil geven, maar helaas moet men vrezen dat een onevenredig groot deel van die minderheid op politieke, administratieve en militaire sleutelposities zit. Er wordt nu openlijk van een conflict tussen De Gaulle en Debré gesproken. De premier zou blijven weigeren hardhandig tegen de muiters op te treden en enkele ministers, onder wie Soustelle staan ach ter Debré. Het is ook bijzonder onrustba rend. dat de politiële actie die eergiste ren in Frankrijk tegen fascistische leiders en organisaties werd ontketend, weer niets heeft opgeleverd. Van een lange lijst die was opgesteld werden steeds meer ndfnen geschrapt omdat die verdachten te nauwe betrekkingen onderhielden met ministers of andere hooggeplaatsten. De onafhankelijke afgevaardigde van Parijs, Jean-Marie Le Pen, is voorlopig in vryheid gesteld. Hij was gearresteerd op verdenking van staatsgevaarlijke activiteit. De conservatieven hebben zich gisteren op een bijzonder congres in Parijs even eens uitgesproken voor een Frans Alge rije, de leuze dus die ook de muiters in Algiers in hun vanen hebben geschreven. Drie conservatieve ministers hebben zich daarna van hun partij gedistancieerd om in het kabinet te kunnen blijven. De gaullistische U.N.R. overweegt daar entegen een eenheidsfront met alle par tijen, de communisten uitgezonderd, op te richten ter verdediging van De Gaulle's vijfde republiek. Uit alle hoeken van het land stromen nog steeds de telegrammen van trouw binnen op het Elysée waar er gisteren alleen al driehonderdduizend wer den ontvangen. Als repliek op de foto's van Massu in Algerije ziet men in Parijs nu wel Mariannesymbolen dragen, die worden geknipt uit een pakje „Gauloises"- sigaretten. De posities voor en tegen de republiek worden zo dus ingenomen en men ont waart daarbij soms ook wel verrassende verschijnselen. Zo heeft het F.L.N., het Algerijnse Bevrijdingsfront in Algerije, zijn volgelingen nu opgewekt voor gene raal De Gaulle te manifesteren. Het is al leen jammer dat die oproep niet wat eer der werd gedaanOok in ander verband geeft het F.L.N., dat men juist iets begon te vergeten weer tekenen van nieuw leven. Aan de Tunesische grens moet een groot offensief zijn geopend op de Franse stel lingen die juist door duizenden soldaten verlaten waren, met het oog op de muite rij in Algiers. Ofschoon het bericht als tragi-komische noot en ten besluite van dit verslag van deze beangstigende gebeurtenissen bijna misplaatst kan lijken moet, volledigheids halve, toch ook nog worden meegedeeld dat de proefexplosie van de kernbom in de Sahara, waardoor Frankrijk zijn groot heid op De Gaulle's bevel juist wilde be vestigen in het aangezicht van de hele wereld, voor onbepaalde tijd is uitge steld. (Men zie ook pagina 4) Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds. vestigen wij de aandacht op de mogelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor doorzending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 12e verantwoording A.A. van B. 2.50; A.v.D. 5.—; G.v.d.St.K. ƒ5.—; C.K. 2.50; N.N. f 1.— Personeel en leerlingen Lagere Technische School 550.76: A.B. f2.50: W.S. f5.—: D.E. f2.50; L.D.H. f 1.—; N.N. ƒ5.—; M. D. B. 5.—; A.H.H. f25.—; Y. f 10.—A P. 10.—; Mevr. M.M.L.P. 5.—; J.H. 2.50; N.N. f 2.50. Dagtotaal f 643.76. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 6.989,93. Advertentie 20°/0 korting óók op onze gelegenheidskleding "Formal wear" gaat vaak te lang mee. Het model verou dert intussen. Koop nu iets nieuws eru.. doe 't voordelig I smoking nü 183,60 rokkostuum nil 183,60 jacquet-f vesl nü 127,60 streeppantalon nil 47,60 15 j. motecht! Eng. piqué- drapée en Franse Vicuna Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie Advertentie Verhuur van nieuwe auto's sonder chauffeur, O.&.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 0 pers. V.W. bu». Alle wagens zijn all-rlsks verzekerd. Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie Advertentie Korte Kleverlaan 30-40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 LISSABON (UPI) De Noorse tanker „Hazlide" (11.000 ton) is vanochtend in Lissabon gearriveerd met een dode en een ernstig zieke zeeman aan boord. Vol gens de eerste berichten zijn zij slacht offers van een ziekte, die op gele koorts lijkt. Artsen zullen vandaag een onder zoek instellen. De „Hazlide" is met een lading olie op weg van het eiland Fer nando Po naar Engeland. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12-16 Bloemendaal Tel.57.500-57.501 (Van onze correspondent in Parijs) ,.Ik gelast u dc rangen onmiddellijk te sluiten". Dat is de strekking van de voornaamste volzin gericht tot alle manschappen en officieren van het Franse leger in Algerije uit de aangrijpende redevoering die generaal De Gaulle gisteravond via alle Franse en vele buitenlandse radio- en televisiestations heeft uitgesproken. Om ook visueel te onderstrepen dat hij zich in de eerste plaats tot het leger wendde, had de generaal zijn uniform voor deze uitzending en gelegenheid aangetrokken. Zijn stem klonk van het begin tot het einde krachtig en soms ook wanneer hij van de rebellenleiders, die hij leugenaars en samen zweerders noemde, sprak diep verontwaardigd. Op geen enkel punt week hij een duimbreed van zijn bekende standpunt af. Tegen de verwachting in maakte hij echter ook geen enkele concrete maatregel hekend. Over blanco volmachten, waarop hij van de grondwet aanspraak zou kunnen maken, zei hij (nog) geen woord. Van een bevel de rebellen op hun barricades aan te vallen repte De Gaulle evenmin. De president der republiek heeft zijn stellingen, poli tiek, psychologisch, en eventueel militair, nog niet willen onthullen. Hij heeft ook geen enkel direct beroep op het Franse volk gedaan en zo dus ook geen referendum aangekondigd. Men heeft de indruk dat De Gaulle als hoogste wettelijke autoriteit een laatste dramatische poging deed het leger zijn normale positie van instrument van de staat weer in te doen nemen. Vermoedelijk wif hij eerst de uitwerking van dit appèl of bevel afwachten, alvorens nieuwe en waarschijnlijk onherstelbare beslissingen te nemen. Generaal De Gaulle begon het Algerijn se drama van het lokale plan, waarbuiten de neuzen van een Lagaillarde, een Or tiz en zelfs van een Massu die niette min heel lang is niet reiken, op het in ternationale niveau te plaatsen. Hij herin nerde aan het hernieuwde prestige dat Frankrijk in de wereld weer overal ver worven had na zijn proclamatie van het zelfbeschikkingsrecht voor de Algerijnen op 16 september. Hij poogde nogmaals de muiters aan het verstand te brengen dat dit zelfbeschikkingsrecht onmiddellijk teniet zou worden gedaan indien Frank rijk de Algerijnen zijn oplossing zou wil len dicteren. „Ik zal dat dan ook nooit doen," zo riep de generaal uit terwijl hij met de vuist op tafel sloeg. Diezelfde vuist hamerde op nieuw op het tafelblad toen hij zijn ande re belofte herhaalde: geen politieke on derhandelingen te zullen openen met het FLN, het Algerijnse Bevrijdingsfront. Over de ontrouw van het leger spreken de, trachtte de generaal de ernst van de situatie nog iets te verzachten door slechts van „enige militaire elementen" te gewa gen. Ook nam hij de uitdrukking „vuile streek tegen Frankrijk" weer in de mond. „Hoe kunt ge ooit de leugenaars geloven," zo riep hij verbolgen uit, „die insinueren dat ik u in de steek zou kunnen laten? Zijt ge dan het half miljoen soldaten vergeten dat Frankrijk u nog altijd ter beschikking stelt om de orde en de vrede in Algerije te herstellen? De duizenden doden, die door families in het moederland worden betreurd en de miljarden die wij jaarlijks uitgeven om Algerije te redden?" In de slotperoratie bereikte De Gaulle zijn meest aangrijpende momenten en ac centen. „Mijn geliefd en oud vaderland. Op nieuw staan wij hier nu dus samen," zo klonk het krachtig en ontroerend, „dat we er in slagen mogen de eenheid te herstel len. En dat we voorkomen zullen dat onze laatste troeven worden verbrand en Frankrijk een armzalig speeltuig wordt op de oceaan van het avontuur." Wanneer woorden en argumenten en re delijke en emotionele overwegingen nog enig gewicht in de schaal kunnen leggen dan kan bijna niet anders worden ver wacht of deze dramatische rede van De Gaulle zal Frankrijk op het laatste ogen blik nog van de ondergang of van een ver nietigende krachtproef of burgeroorlog kunnen redden. Zeker is dat De Gaulle zijn karakter trouw blijft. Hij deinst niet terug voor druk die hij. en dit keer zeker terecht, ais ongeoorloofd, onwettig en do delijk voor Frankrijs voortbestaan be schouwt. Maar zijn de fascistische rebel len en de meerderheid der Franse colons in Algerije die gemene zaak met ze maken en vooral de legerleiders nog toegankelijk voor redelijkheid en voor deze toon van ware grandeur, die sprak uit de woorden van generaal De Gaulle? President De Gaulle, gekleed in de uniform van brigade-generaal van het Franse leger spreekt voor radio- en televisie tot zijn onderdanen over de gebeurtenissen in Algerije. De berichten uit Algerije en helaas ook vele uitlatingen in Parijs stemmen op dit ogenblik allerminst tot vertrouwen. De stad Algiers, die na het vertrek van De- louvrier en Challe, hoge vertegenwoordi ger en opperbevelhebber, naar een onbe kende plaats 30 kilometer van de Alge rijnse hoofdstad, is vrijwel geheel aan de rebellen overgeleverd. De muiters in Al gerije beschikken nu over een eigen radio station. Hun uitzendingen worden begon nen en besloten met de aankondiging: Hier de radio van Algerije, provincie van Frankrijk. Ook in andere steden winnen de rebellen zichtbaar veld ofschoon de twee bevelvoerende generaals in Oran en Constantine nadrukkelijk De Gaulle hun trouw hebben betuigd. Wat de juiste opzet is van het vertrek of de vlucht van Delouvrier en Challe is evenmin duidelijk geworden. Vertrokken ze op eigen initiatief, omdat ze inderdaad geen vrijheid van handelen meer bezaten of op last van de regering in Parijs? Zal het opperbevel nu pogen de stad Algiers met andere en betrouwbare troepen te omsingelen? Die veronderstelling wint inderdaad aan aannemelijkheid doordat de stafchef generaal Ely uit Parijs zich bij Delouvrier en Challe heeft gevoegd. In het geval van een beleg moet in Algiers voor een bloedbad worden gevreesd. Een deel van de troepen in de stad waar zich ook Massu's opvolger, generaal Gra- cieux bevindt, zou vermoedelijk naast en een ander deel tegenover de muiters ko men te staan. In zijn café heeft de hoofdman van de rebellen Ortiz gisteren een cocktail gege ven en hij kan zich nog vrijer bewegen in de stad dan voorheen. Fransen die de par-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1