SCHEEPVAART Mr. Blaisse over fouten in mijnbouwbeleid Produktie nam in 1958 toe ondanks recessie De beurs Stijkel sprak met Merchant Het Senaatsonderzoek naar geneesmiddelen- prijzen American Enka vormt nieuwe bedrijfseenheid IDA-verdrag is thans gereed Israëlische olieprodukten voor Nederland Benelux-handel in november Erhard kon door ziekte ?een zaken doen in Cairo Bijeenkomst E.E.G.- ministerraad MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Gecoördineerde energie-politiek noodzakelijk De KLM-rechten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Publiek betaalt voor de reclame Amerikaanse staat erft 25 miljoen Jaarvergadering Friesche Mij. tot Onderlinge Verzekering van Schepen DE CHEMISCHE INDUSTRIE A mbulanee zette hem op vliegtuig naar Bonn De kolencrisis van de laatste jaren heeft alle Europese landen getroffen, die als producenten van kolen kunnen wor den beschouwd. Men is te laat tot het in zicht gekomen, dat de oorzaken van de ze ongunstige ontwikkeling in hoofdzaak een structureel karakter vertonen en dus van blijvende aard zijn. Natuurlijk heb ben ook conjuncturele en incidentele fac toren hun invloed uitgeoefend, zoals ver schillende zachte winters, de teruggang van de conjunctuur in de ijzer- en staal industrie, politieke omstandigheden en de aanhoudende daling op de vrachten- markt. Met deze woorden begon mr. P. A. Blaisse zaterdag zijn rede voor de in Geleen gehouden vergadering van de Ka tholieke Vereniging van Mijnbeambten, welke organisatie haar derde lustrum vierde. De heer Blaisse wees op de stijging van het aardolieverbruik in ons land van 26 percent in 1955 tot 39 percent in 1959 en op de toeneming van de kolenvoorraden van 335.000 ton per 1 januari '57 tot 1.180.000 ton per 1 januari '60 (voor het E.E.G.-gebied beliepen de voorraden be gin van dit jaar 43 miljoen ton). Het heeft in het verleden ontbroken aan een gemeenschappelijke handelspolitiek, zo stelde spreker de onderhandelaars E.G.K.S.-verdrag voor de zes regeringen aan de kaak, en voorts greep de Hoge Auto riteit te laat in en nam foutieve prognoses als basis voor het beleid. Volgens de heer Blaisse is echter een gecoördineerd energiebeleid in het kader van de gemeenschap van de zes behalve noodzakelijk ook mogelijk. Genuanceer de bepalingen in het E.G.K.S.-verdrag op het gebied der handelspolitie, waarbij protectionisme moet worden vermeden, achtte hij dan ook een eerste eis, hoewel „in dringende gevallen de mogelijkheid dient te bestaan de invoer te beperken". Hij zag een ,langzaam-aan-beleid" ten aanzien van de mijn Beatrix in het Vlodropveld als verantwoord. Verdere prijsdalingen in de kolensector achtte mr. Blaisse overigens niet waarschijnlijk. De kernenergie speelt de eerste jaren geen rol van betekenis, meende spreker nog. In 1975 zal deze krachtbron geen tien percent van het totale Nederlandse ener gieverbruik leveren. Ons land heeft op dit gebied een gevaarlijke achterstand en de ontwikkeling zal dan ook met kracht ter hand moeten worden genomen. Mr. Blais se achtte de vraag op zijn plaats of met het oog op de wenselijkheid tot samen smelting van de drie uitvoerende licha men in de E.E.G. de totstandkoming van Euratoom in 1958 een juiste beslissing is geweest. In het vervolg van zijn rede bepleitte de heer Blaisse het rechttrekken van de loonverhoudingen in het mijnbedrijf. Een verbetering van de financiële positie van het gehele personeel in het kader van een Het Amerikaanse vakblad „Aviation Daily" heeft zaterdag gewag gemaakt van de verklaring die Prins Bernhard bij zijn terugkeer in Nederland van een reis naar Noord- en Zuid-Amerika en de Neder landse rijksdelen, heeft afgelegd over de bilaterale onderhandelingen voor een Cali- fornië-route voor de K.L.M. Het blad noem de de aanval van de Prins op de Pan American Airways „bijna zonder prece dent". Nieuwe ontwikkelingen in de onderhan delingen worden niet voor dinsdag of woensdag verwacht, nadat onderminister Livingston Merchant vrijdag een confe rentie had belegd met de Nederlandse am bassadeur in Washington dr. Van Eoyen en het hoofd van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris Eildert Stijkel. Uit betrouwbare bron is vernomen dat de heer Stijkel veel belang heeft gehecht aan het feit dat een van de hoogste ambte naren van het State Departement tot het houden van het gesprek op zaterdag het initiatief nam. De heer Stijkel zou het op prijs hebben gesteld dat hij in de gelegen heid was het Nederlandse standpunt vol ledig aan onderminister Merchant uiteen te zetten. In aanvulling op overhandiging aan de onderminister van een memorandum waar uit blijkt dat een Califonië-route toelaat baar is binnen het kader van de bilaterale Bermuda-overeenkomst, zou staatssecre taris Stijkel meegedeeld hebben hoezeer de Nederlandse regering en de publieke opinie geschokt zouden zijn indien de route niet zou worden toegestaan. Verwacht wordt dat Merchant over zijn bespreking verslag zal doen aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christian Herter. Spoorwegstaking in de V.S. Een van de drie grote bonden van hei spoor wegpersoneel der Verenigde Staten, de 60.000 le den tellende Brotherhood of Locomotive Firemen and Enginemen heeft de loononderhandelingen met de werkgevers afgebroken. De twee andere bonden hebben gedreigd dit voorbeeld te zullen volgen. De situatie kan uitlopen op een nationale spoorstaking. Communistische conferentie over landbouw Op 2 februari begint in Moskou een landbouw- conferentie van het communistische blok, met uitzondering van communistisch China. Het is bekend dat de droge zomer in alle communisti sche satellietlanden en de Sovjet-Unie een zeer ongunstige invloed heeft gehad op de economi sche plannen. Informatiekoersen gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen voor gouden munten: tientjes 28.00—28.75 27.90— f 28.75), Vreneli 27.25—/ 29.25 27.00—29 00) en 20 Belgische francs 27.2529.25 27.00— 29.00). De overige gouden munten noteren on veranderd. Ook de goud- en zilverprijzen zijn ongewijzigd gebleven. Italië voor associatie van Griekenland en Turkije met E.E.G. De Italiaanse ministerraad heeft zich vrijdag uitgesproken voor associatie van Griekenland en Turkije met de Europese Gemeenschappelijke markt. Dit geschiedde nadat de ministers een uiteenzetting van Giuseppe Pella hadden gehoord over het jongste overleg van de ministers van Buitenlandse Zaken der zes te Rome. Egypte als kunstmestmarkt Acht landen, waarbij Nederland, zijn bezig Egypte te verliezen als exportmarkt voor kunst mest. De autoriteiten schatten dat Egypte tegen eind van dit jaar voldoende kunstmest zal produ ceren om in eigen behoeften te voorzien. vrijere loonpolitiek zal volgens hem boven dien op korte termijn onder ogen moeten worden gezien. Overigens worden de con currentieverhoudingen tussen de kolenpro- ducerende landen momenteel sterk scheef getrokken ten nadele van ons land door op ongelijke wijze de kost prijs drukkende sociale lasten. Rede heer Hennekcns Na mr. Blaisse sprak de voorzitter van de Katholieke Vereniging van Mijnbe ambten, de heer Ant. Hennekens. Het ver trouwelijk beraad dat momenteel in de mijnindustrieraad plaatsvindt rond het voorstel van de Katholieke Federatie in het Mijnbedrijf en soortgelijke voorstel len van andere organisaties, verloopt in gunstige zin, zei hij. De heer Hennekens deelde voorts mee dat thans in beginsel overeenstemming is bereikt over de aan passing van de weduwen- en wezenpen sioenen van het beambtenfonds mijnin dustrie aan de A.W.W. waardoor behoor lijke verbeteringen konden worden be reikt. Terzake zal binnenkort een be stuursvoorstel aan de algemene vergade ring van het B.F.M. worden voorgelegd. De onderhandelingen zijn vooral in het begin stroef verlopen. Namens een grote fabriek van genees middelen is voor een Senaatscommissie toegegeven dat het publiek voor een kal merend middel 65.83 dollar moest beta len, dat aan militaire hospitalen gele verd werd voor 0.60 dollaar. Het publiek betaalde dus meer dan honderd maal zo veel. De betrokken firma is Ciba Phar maceutical Products Inc., een Zwitserse dochteronderneming. Genoemde prijzen betreffen een fles met 1.000 resperpine- tabletten. De voorzitter van de senaats commissie, Estes Kefauver, verklaarde dat dit prijsverschil voor hem onbegrij pelijk was. Hoe het zit, zit het, maar het is wel duidelijk dat de prijzen van de betrokken firma een flink stuk omlaag kunnen. Fabrieksdirecteur T. F. Davies Haines legde uit dat bij de calculatie voor de hospitalen waarschijnlijk een fout is gemaakt. Op die leverantie is geld ver loren. Kefauver zei dat kleinere ondernemingen het middel veel voordeliger leveren aan de apotheker en de consument, maar dat hun de financiële middelen ontbreken om er veel reclame voor te maken bij de dok ters die de recepten uitschrijven. Kefau ver gaf als zijn mening dat als de betrok ken firma haar prijzen voor de apothe kers zou aanpassen bij die welke zij de overheid berekent, er voor haar nog een dikke winst in zit. Getuige Myron T. Pantzer, vice presi dent van Panray Corp., vertelde dat Ciba aan de apotheker 39.50 dollar per 1.000 tabletten berekent en dat Panray ze voor 2.65 dollar verkoopt. Het verschil zit hem in de advertentiekracht van de twee fir ma's. Betaalt het publiek voor adverte ren of voor geneesmiddelen? was toen de onbeantwoorde vraag uit de commissie. Teneinde haar activiteiten op het gebied van met plastic beklede draad en kabel te consolideren en te integreren, heeft de American Enka Corporation, fabrikante van rayon en nylon, besloten tot de vorming over te gaan van een nieuwe afde'ing, de William Brand-Rex Division welke een consolidatie zal zijn van twee dochter ondernemingen. Aldus deelt de directie van de A.K.U. te Arnhem, die een meer derheidsbelang in de American Enka heeft, mede. Naar de heer Philip B. Stull. president van American Enka Corporation, heeft medegedeeld, zal door deze samenvoeging een nieuwe bedrijfseenheid ontstaan, waarvan de verwachte iaarliikse omzet tussen 15 en 20 milinen dollar zal belopen. De consolidatie zal op 1 februari van kracht worden. De artikelen der overeenkomst voor de Internationale Ontwikkeling» Associatie, (IDA) de nieuwe financieringsinstelling, welke men wil oprichten en die een doch terinstelling van de Wereldbank zal wor den, zijn thans gereed om door de rege ringen van de landen, welke mogelijk lid zullen worden, goedgekeurd te worden. De tekst van de artikelen wordt aan de re geringen van de 68 bij de bank aangeslo ten landen toegezonden. Ondertekening kan tot 31 december 1960 geschieden en de vroegste datum, waarop de IDA in wer king kan treden, is 15 september 1960. Al le bij de Wereldbank aangesloten landen kunnen lid van de IDA worden. Het beginkapitaal van de IDA is 1 mil jard dollar. Ruw gesproken zullen de ka- pitaalbijdragen in dezelfde verhoudingen geschieden als voor de Wereldbank geldt. Zo zouden de Verenigde Staten de grootste aandeelhouder worden met een kapitaal- bijdrage van 320,29 miljoen dollar, ge volgd door het Verenigd Koninkrijk met een bijdrage van 131,14 miljoen dollar, de kapitaalbijdrage voor Nederland is vast gesteld op 27,74 miljoen dollar, voor Bel gië op 22,7 miljoen dollar en voor Luxem burg op 1,01 miljoen dollar. Evenals bij de Wereldbank zullen de stemrechten bij de IDA ongeveer in verhouding staan tot de bijdragen. Een uniek kenmerk voor de IDA is dat de ledenlanden in twee groepen verdeeld zijn voor de kapitaalbijdragen. De kapi- taalbijdragen zullen over een periode van vijf jaar voldaan moeten worden en de landen van beide groepen zullen 10 per cent van hun eerste bijdragen voldoen in goud of vrij converteerbare valuta. Voor de overige 90 percent van de eerste bij dragen zijn echter voor de twee groepen afwijkende bepalingen vastgesteld. De eerste groep, welke de 17 meer geïndus trialiseerde ledenlanden (waaronder de Beneluxlanden) van de Bank omvat, zal de 90 percent voldoen in 5 gelijke tranches in goud of vrij converteerbare valuta, maar de tweede groep, waartoe 51 econo misch minder ontwikkelde landen beho ren, zal de resterende 90 percent voldoen in eigen valuta, welke de IDA niet vrij mag inwisselen tegen andere valuta, noch mag gebruiken voor de financiering van de export van een betrokken land, zonder toestemming van dat land. Aan de Amerikaanse staat is een groot bedrag, misschien wel 25 miljoen dollar, vermaakt, dat gebruikt moet worden voor aflossing van de nationale schuld. Op 7 januari overleed te Houston mrs. Clay ton, weduwe van een van de oprichters van Anderson, Clayton and Co., de groot ste katoenfirma ter wereld. Zij was 78 jaar. Haar man, die een zeer bekende katoenmakelaar is geweest, is ook onder minister van Buitenlandse Zaken ge weest. Mrs. Clayton heeft in haar testa ment bepaald dat de helft van haar bezit in de Susan V. Clayton trust no. 2 naar de Amerikaanse regering gaat, om ge bruikt te worden voor aflossing van de nationale schuld. Tijdens een tweedaagse vergadering te Heerenveen heeft de directie van de Frie sche Maatschappij tot Onderlinge Verzeke ring van Schepen verslag uitgebracht over het afgelopen jaar. Hieruit bleek dat het aantal deelgenoten was toegenomen met 21 en dat aan het einde van dit jaar 216 sleepsehepen verzekerd waren met een verzekerde waarde van 9.830.000 en een tonnage van 93.386 ton, alsmede 904 motor schepen met een verzekerde waarde van 40 120.450 en een tonnage van 182.922 ton. Het aantal schadegevallen was even eens toegenomen, zodat voor de afdeling sleepsehepen 76.931,65 werd uitbetaald, waarvoor een omslag geheven zal worden van 89 ets. per ton; voor de afdeling motor schepen 351.944,50 benevens 121.181,01 voor motorschade, zodat voor deze afdeling 1,33 per ton en 0,31 per 100 ver zekerde waarde en 1,71 per pk betaald zal moeten worden. De inboedelschade bedroeg voor de af deling sleepsehepen 826.20 en die voor de afdeling motorschepen 11.095,16. Hier voor zal een omslag worden geheven van respectievelijk 15 en 45' cents per 100 verzekerd kapitaal. De omzet van de Nederlandse chemische industrie kan worden geschat op J 2.060 miljoen in 1957 en 2.155 miljoen in 1958. De toegevoegde waarde die in deze cijfers is opgenomen bedroeg 720 miljoen en 730 miljoen respectievelijk. Aldus wordt geconstateerd in het rapport over het zes de jaar van de Commissie van Chemische Produkten van de O.E.E.S., dat onlangs onder de titel „The chemical industry in Europe 1958-1959" werd uitgebracht. De chemische produktie steeg slechts met 2 percent in 1958 vergeleken met 8 percent in 1957 en 5 percent in 1956. De chemische industrie slaat hiermee toch een beter figuur in 1958, dan de overige be drijfstakken, die tijdens de bestedingsbe perking hun produktie meestal in het ge heel niet opvoerden. In de eerste zes maanden van 1959 was de produktie 5 per cent hoger dan in de corresponderende periode van 1958 en voor het gehele jaar wordt verwacht dat de stijging circa 7°/o zal zijn. Vooral de uitbreiding van de ex port is hierbij van belang geweest. Het aantal arbeidskrachten steeg in 1958 met twee percent van 55.500 in 1957 tot 56.700. Er was in 1958 geen gebrek aan geschoold personeel, zo wordt opgemerkt, maar wel zal de industrie steeds meer zeer betrouwbare krachten nodig hebben in verband met de voortgaande automati sering. Het aantal gegradueerde chemici neemt de laatste jaren toe. Investeringscijfers zijn volgens het rap port niet beschikbaar, maar er zijn wel indicaties dat ze in 1958 lager waren dan in het daaraan voorafgaande jaar. Er werd echter wel met de bouw van enige nieuwe bedrijven begonnen, zoals met een zwavel- zuurfabriek. De produktie van synthetische glycerine startte in 1958 en besloten werd de capaciteit verder uit te breiden. De vraag naar chemicaliën bleef in 1958 sta biel en de prijzen stegen met ongeveer 1 percent; de prijzen van superfosfaten daalden echter scherp, vooral door lagere vrachten voor de grondstoffen. De buitenlandse handel De importen van chemicaliën (inclusief fotografische materialen) waren in 1958 stabiel na in 1957 met 16°/o boven 1956 te zijn gestegen. De invoer uit dollarlanden, na in 1957 met 14 percent te zijn gestegen, daalde weer tot het niveau van 1956. De uitvoer steeg met slechts 4 percent (ver geleken met 22 percent in 1957 ten op zichte van 1956). De export naar de B.L. E.U., West-Duitsland, Italië en Zweden nam toe. De uitvoer naar het dollargebied steeg met 13°/o vergeleken met 19 percent in het voorafgaande jaar. Gedurende het eerste halfjaar van 1959 was de export circa 154 miljoen groot, ongeveer 11 percent hoger dan in dezelfde periode van 1958. De export van de meeste chemische produkten nam toe, behalve die van kunstmest. De invoer steeg in deze periode zelfs sterker dan de uitvoer, na melijk met 21 percent, waardoor deze op $122 miljoen kwam. Vooral de import van farmaceutische produkten nam sterk toe. terwijl alleen in de kunstmestsector een verdere daling te bespeuren viel. Aalsdijk 31 295 m. w. Minicoy n. Singapore. Abbedijk 30 v. New York n. Antwerpen. Abbekerk 31 150 m. z.w. Keylong n. Aden. Achilles 31 250 m. n.o. Flose n. Le Havre. Acmaea 31 335 m. o. Bahrein n. Bandar Mashur. Aegis 30 v. Trinidad n. Mobile. Aeneas 30 te Amsterdam n. Kopenhagen. Alblasserdijk 1/2 te Miami. Alea 31 75 m. n.n.o. Ushant n. Crarleston. Alchiba 30 v. Santos n. Montevideo. Aleor pass. 31 Vitoria n. Ilheus. Algol 1/2 te Lissabon. Algorab 31 v. Rotterdam, 1/2 te Antwerpen. Alhena 31 v. Palmas n. Salvador. Alkes 30 v. Rotterdam n. Bremen. .Alkmaar 30 te Thameshaven. Almdijk 1/2 te Rotterdam v. Antwerpen. Alphard 30 dw. Oporto n. Dakar. Amerskerk 31 v. Melbourne, 3/2 te Sydney verw. Ammon 31 te Rotterdam. Amsteldijk 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelkroon 31 50 m. n. Berlenga n. Las Palmas. Amstellaan 31 940 m. o.z.o. Tokio n. Yawata. Angolakust 31 op Congo n. Matadi. Annenkerk 31 v. Barcelona n. Le Havre. Appingedijk pass. 30 Scillys n. Cristobal. Area 31 te Trinidad. Arendsdijk 31 165 m. n.o. Flores n. Le Havre. Argos 31 v. Tunis, 1/2 te Malta. Artemis 31 te Amsterdam. Asmidiske 31 240 m. n.o. Bermuda n. Norfolk. Asterope 1/2 te Rotterdam. Astrid Naess 31 v. Amba n. Boston. Attis 31 580 m. o. Miami n. Wilemstad. Axeldijk 1/2 te Houston. Baarn 31 v. Port of Spain n. Londen. Bali 31 v. Genua n. Barcelona. Bengalen 31 v. Akaba n. Bahrein. Beninkust 31 v. Freetown n. Lagos. Bennekom 31 te Antwerpen. Boissevain 2/2 te Santos verw. v. Buenos Aires. Bonita 31 v. New Orleans n. Laceiba. Borneo 1/2 te Port Said. Boskoop 31 v. Willemstad n. La Guaira. Bussum 31 360 m. z.z.w. Flores n. Curacao. Calt. Arnhem 31 220 m. o. L. Marques n. Bahrein. Caltex Delft 31 220 m. z.z.o. The Brothers naar Stockholm. Caltex Delfzijl 1/2 te Holtenau n. Pernis. Caltex Eindhoven 2/2 te Savana verwacht. Calt. Nederl. 31 75 m. z.w. Mukalla n. Rastanura. Caltex Pernis 31 210 m. z.w. Karachi n. Bombay. Caltex The Hague 31 te Kandia. Camerounkust 31 40 m. z.z.w. Ouessant n. A'dam. Camitia 30 v. Suezkanaal n. Bombay. Casamance 1/2 te Dakar. Castor 29 v. Rotterdam n. Bremen. Celebes 1/2 te Suez. Ceronia 31 v. Singapore n. Suva. Cinulia 1/2 te New Orleans. Colvtto 31 970 m. n.o. Guadeloupe n. Hamburg. Concepcion 30 360 m. n.n.o. Ascenc. n. Takoradi. Cradle of Lib. 31 750 m. w. Walvisb n. Ph.delph. Crania 1/2 v. Curasao n. Durban. Da homey kust 30 v. Lagos te Rotterdam. Dalerdijk 30 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Daphnis 31 210 m. w. Casablanca n. Ceuta. De Eerens pass. 31 Kp. Guardafui n. Mogadiscio. Delft 30 te Amsterdam n. Emden. Dinteldijk 31 225 m. n.o. Puerto Rico n. Antw. Doris 30 v. Oranjestad n. Willemstad. Diloma 31 v. Thameshaven n. Nordenhamn. Eemdijk 31 345 m. n.o. Azoren n. Miami. Eemland 31 rede'Ilheus. Eenhoorn 31 77 m. n.o. Malta n. Spanje. Elizabeth B 31 400 m. o. Honolulu n. Tokio. Eos 31 te Lattakia. Esso Nederland 31 te Fawley. Esso Rotterdam 31 te Rastanura. Friesland 31 v. Londen te Rotterdam. Gaasterland 31 245 m. o.n.o. Madeira n. L. Palmas. Gabonkust 31 v. Antwerpen n. Fraetown. Giessenkerk 1/2 te Genua. Gooiland 1/2 te Bremen. Graveland 31 400 m. z.z.w. L. Palm. n. L. Palmas. Groote Beer 31 v. Aden n. Suez. Guineekust 30 v. Le Havre n. Amsterdam. Hathor 31 50 m. w. Gibraltar n. Tunis. Hecuba 30 v. Pt. Au Prince n. Santiago de Cuba. Hector 31 te Beyrouth. Heemskerk 30 v. Beira n. Lorenzo Marques. Helena 31 te Port Au Prince verwacht. Helicon 30 v. Georgetown n. Nickerie. Hera 1/2 te Antwerpen. Hispania 31 te Amsterdam. Hoogkerk 31 te Shanghai. Houtman 31 te Brisbane. Hydra 31 v. Amsterdam n. West-Indië. Jacob Verolme 1/2 te Callao. Jagersfontein 31 v. Antwerpen n. Amsterdam. Japara 30 v. Penang n. Belawan. Java 1/2 v. Rastanura n. Singapore. Johannes Frans 31 125 m. n.w. Antofagasta. Joseph Frering 1/2 te Pepel. Kaap Hoorn 1/2 te Balboa. Kamperdijk 31 te Antwerpen. Karsik 1/2 te Balboa. Kgtelysia 31 90 m z.o. Guardafui n. Rotterdam. Kellia 1/2 te Delawarecity. Kennemerland 30 v. Rio Grande n. Porto Alegre, Kerkedijk 31 330 m. o.n.o. Kp Race ri. New York. Koningswaard 31 te Philadelphia. Kopionella 31 v. Gothenburg n. Rotterdam. Koratia 31 180 m. z.o. Port Sudan n. Pernis. Korovina 31 110 m. o.n.o. Curapao n. Buen. Aires. Kosicia 31 v. Saltend n. Trinidad. Krebsia 31 v. Punta Cardon n. Perth Amboy. Kreeft 30 te Rotterdam. Laertes 31 dw. Kp. Sint Vincent n. Liverpool. Langkoeas 31 255 m. w. Dondrahead n. Aden. Lawak 31 te Trinidad. Leiderkerk 31 v. Bremen n. Hamburg. Lekhaven 31 155 m. z.o. Madeira n. Antwerpen. Leopoidskerk 31 te Amsterdam. Leuvekerk 31 100 m. n.o. Port Sudan n. Suez. Lindekerk 31 te Le Havre. Lissekerk 31 te Le Havre. 4/2 te Rotterdam verw. Loosdrecht 31 v. Marseille n. Port Said. Volgens het Israëlische dagblad Lamer- chan worden 700.000 ton geraffineerde olieprodukten van de raffinaderijen in Haifa aan een Nederlandse firma verkocht en daarmee is de eerste grote exportover eenkomst van de raffinaderijen een feit. Het ministerie van Financiën te Tel Aviv weigerde commentaar te geven. Naar het blad mededeelt, is de algemeen directeur van de raffinaderijen, de heer A. Bartel, naar Nederland vertrokken om de over eenkomst te tekenen, fn het bericht wordt niet bekend gemaakt, welk" onderneming het hier betreft, maar wel dat deze kopers in Nederland. België, Denemarken en de Scandinavische landen vertegenwoordigt. Door middel van de overeenkomst zullen de raffinaderijen in staat zijn om uitbrei ding te geven aan un nroduktie. die ver scheidene jaren tot. iets beneden 1,3 mil joen ton per jaar of tot eenderde van de capaciteit was benerkt en uitsluitend be stemd was voor binnenlands verbruik. Het totstand komen van de uitvoerovereen- komst is versneld door het aanleggen van de pijpleiding van Eilath aan de Golf van Akaba naar Haifa over een afstand van 400 kilometer. De capaciteit hiervan zal in mei tot 5,5 milioen ton per jaar worden uitgebreid, doordat de diameter van de pijp over de gehele lengte dan tot 40 centimeter zal zijn vergroot. Volgens mededeling van het secretariaat- generaal der Benelux Douane Unie, be droeg. gebaseerd op cijfers verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek van Nederland en het Nationaal Instituut voor de Statistiek van België de waarde van de invoer van Benelux uit derde lan den in november 1959 f 2.055 miljoen (no vember 1958; 1.774 miljoen), terwijl Bene lux voor een waarde van 1.971 miljoen (november 1958: 1.659 miljoen) naar der de landen uitvoerde; ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1958 be tekent dit derhalve een toename van de invoer met 16% en een toename van de uitvoer met 19%. De intra-Beneluxhandel gaf in novem ber 1959 het volgend beeld te zien: Invoei in de B.L.E.U. uit Nederland 203 miljoen (november 1958: f 163 miljoen); invoer in Nederland uit de B.L.E.U. f 227 miljoen (november 1958: 229 miljoen). De toe name van de intra-Beneluxhandel in 1959 ten opzichte van dezelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid: 24%; van zuid naar noord constateert men een daling van ongeveer 1%. Louis Lantz 31 10 m. n.w. Dakar n Emden. Maasdam 30 v. Halifax n. New York. Mariekerk 1/2 t.e Cochin. Marnelloyd 1/2 tc Portland. Meerdrecht 31 460 m. n.n.o. Azoren n. Hpt. Roads. Meerkerk 31 te Bremen. Memnon 31 15 m. o. Beachyhead n. Curacao. Mentor 30 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Merwede 31 te Abonema. Merwelloyd 1/2 te Hamburg. Minos 1/2 teIJmuiden. Mississippilloyd 31 100 m. n.n.w. Port Sudan naar Bombay. Mitra 31 850 m. z.w. Azoren n. Curacao. Modjokerto 2/2 te Port Said verwacht. Montferland 31 te Brake. Munttoren 30 v. Eastham te Heysham. Naess Command. 31 40 m. n.n.o. Tunis n. Fawley. Nanusa 30 v. Semarang n. Surabaja. Nestor 30 v. Guanta n. Port of Spain. Nias 30 v. San Francisco n. Vancouver. Noordwijk 31 90 m. w.n.w. Lissabon n. Monrovia. Notos 29 v. Sevilla n. Rotterdam. Nijkerk 30 v. Hamburg n. Bremen. Oberon 30 v. Ponce n. Ciudad Trujillo. Oostkerk 31 in Straat Messina n. Port Said. Oranjefontein 31 te Durban. Oranje Nassau 1/2 te Amsterdam verwacht. Oranjestad 30 v. Southampton n. Madeira. Orion 31 v. Tripoli n. Piraeus. Osiris 31 970 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Ouwerkerk 31 450 m. o. St. Helena n. Kaapstad. Pendrecht 31 30 m. z.o. Kreta n. Bremen. Peperkust 31 v. Dakar n. Conakry. P. G. Thulin 31 te Quintero. Philippia 1/2 te Port Said. Polydorus 31 v. Rotterdam n. Singapore. Poseidon pass. 31 Borkum n. Antwerpen. Prins Frederik Hendrik 30 te Alicante. Pr. Will. George Fred. 31 230 m. o. Malta n. Antw. Pr. Willem II pass. 31 Tersch.bank n. Rotterdam. Prinses Irene 31 470 m. n. Azoren n. Plymouth. Proven.singel 31 114 m. n. K. Finist. n Vera Cruz. Purmerend pass. 31 Azoren n. Hamburg. Pygmalion 31 te Tanger. Radja 31 v. Middlesborough n. Hamburg. Ridderkerk 31 te Bahrein. Riouw 31 v. Port Said n. Genua. Roggeveen 31 te Dar Es Salaam. Rondo 29 v. Mombasa n. Aden. Rijndam 30 te Rotterdam v. Le Havre. Saloum 30 v. Bordeaux n. Nantes. Samannda 31 300 m. n.o. Bermuda n New York. Schielloyd 30 v. Galveston n. Orange. Sigli 31 te Sydney. Slamat 30 v. Rotterdam n. Bremen. Sloterdijk 31 te Baltimore. Solon 29 v. Point .a Pitre n. Fort de France. Stad Alkmaar 1/2 op Beninrivier n. Winneba. Stad Arnhem 31 440 m. n.o. St. Helena n. K'stad. Stad Dordrecht 31 60 m. z.z.w. Finist. n. Sluiskil. Stad Maassluis 31 215 m. w.n.w. Freetown n. IJm. Stad Rotterdam 1/2 te Ceuta. Stad Schiedam 1/2 te Benisaf. Stanvac Adventure 1/2 te Pt. Said verwacht. Stad Leiden 31 600 m. w. Finisterre n. Bremen. Stanvac Lirik 31 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Stanvac Sumba 1/2 te Sungeigerong v. Buatan. Stanvac Sunda 1/2 te Singapore. Stanv. Talangakar 30 v. Buatan n. Sungeigerong Statendam 31 v. Grenada n. La Guaira. Statue of Lib. 31 30 m. o. Bermuda n. Ph.delphia St een wijk 31 160 m. n.w. Finisterre n. Curacao. Stentor 31 te Amsterdam. Straat Lombok 1/2 te Mauritius. Straat Magelhaen 31 v. Santos n. Montevideo. Straat Mozambique 1/2 te Port Elisabeth. Straat van Diemen 30 v. Singapore n Hongkong. Sumatra 30 v. P'ort Said n. Barcelona. Sunetta 30 te Singapore. Tabian pass. 30 Oucssant n. Bona. Tamara pass. 31 Kreta n. Banias. Taria 29 v. Singapore n. Abadan. Telamon 30 v. Carigsano n. Ciudad Bolivar. Teiresias pass. 31 Minicoy n. Aden. Tero 1/2 te Buenos Aires. Texelstroom 31 te Amsterdam. Tiba 31 v. Santos n. Ilheus. Tjikampek 31 v. Ilo Ilo n. Hamburg. T.iuluwah 30 te Surabaja. Tjimanuk 30 rede Semarang. Tjinegara 1/2 te Lorenzo Marques. Tjipanas 31 te Dar Es Salaam. Tjitarum 31 840 m. z.w. Colombo n Singapore. Triton 31 100 m. o. New Providence n. Nassau Tweelingen 31 te Rotterdam. Van der Hagen 1/2 te Port Gentil v Lagos. Van Heemskerk 1/2 te Penang. Van Neck 30 v. Brisbane n. Singapore. Van Spilbergen 31 90 m. o. Sabang n. Kp. Town. Van Waerwijck 31 te Wellington. Vivipara 31 v. Muskat n. Rotterdam. Vlieland pass. 31 Ras Al Hadd n. Bari. Vlist 31 650 m. w.n.w. Fayal n. Rotterdam. Waikelo 31 v. Dubai, 1/2 te Ummsaid. Waingapoe 30 v. Aden n. Berbera. Westertoren 31 640 m. z.z.o. Cocos eil. n. Mena. Vvestland pass. 31 Ouessant n. Las Palmas. Wieldveeht 31 op Elbe n. Kopenhagen. Willem Ruys 31 te Sydney. Willemstad 31 V. Paramaribo n. Port of Spain. Woensdrecht 31 v. Le Havre n. Puerto La Cruz. Woltersum 31 100 m. w. Ushant n. Penang. fJssel pass. 31 Ouessant n. Tripolis. Zaankerk 31 v. Djibouti n. Penang. Zonnewijk 31 530 m. o.n.o. Bermuda n. Denemark. Zwijndrecht 1/2 te Zeebrugge. KLEINE VAART Alcetas 31 20 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Ank T 31 5 m. z.z.o. Texel n. Zaandam, .ippingedam 31 te Beachyhead n. Antwerpen. Bab T 28 voor slecht weer te IJmuiden. Flevo 31 dw. Hoek van Holland n. Amsterdam. Ilias 31 dw. Rari n. Ceuta. Inspecteur Mellema pass. 31 Loopheal n. Sligo. Joost 31 te Texel n. Zaandam. Julia Mary 31 dw. Espichel n. Leixous. Kaap St. Vincent 28 te Kalmar v. Kolding. Leliegracht 30 te Amsterdam. Looiersgracht 31 in Finse Golf n. Kotka. ?»Ianto 31 te Barselona verwacht v. Gibraltar. Midas 29 v. Barcelona n. Tarragona. Plato pass. 31 ET-13 v. Aarhus. n. Amsterdam. Schinpersgraeht 30 te Rotterdam. Straho 30 v. Amsterdam n. Rotterdam. Thaletas 29 v. Amsterdam n. Tanger. SI.EEPVA ART Argus 1/2 v. Hoek van Holland n. zee. Cycloop 28 15 m z.w. Holyhead n. Burutu. Hector en Friesland 1/2 v. IJmuiden n. Hendrik Ido Ambacht. Nestor 28 85 m. w. IJmuiden n. Cardiff. Simson 28 85 m. w. IJmuiden vastgemaakt, sleep Nestor en Stentor m. boortoren Triton n. Cardiff. Tasmanzee pass. 30 Vlissingen n. Gent. Titan 28 40 m. w. Brest n. Burutu. Tyne 1/2 te Maassluis. Witte Zee 1/2 v. Zeebrugge te Maassluis. Almdijk 31 v. Antwerpen n. Rotterdam. (Van onze correspondent in Bonn De Westduitse minister van Economische Zaken Ludwig Erhard, die aan een long ontsteking lijdt, is vanmorgen per vlieg tuig uit Cairo naar Bonn vertrokken. De minister, die vergezeld werd door zijn vrouw en arts, had een temperatuur van ?8 graden. Hij werd per ambulance naar het vliegveld gebracht, waar in het ge charterde Lufthansa-vliegtuig een bed was ingericht. Van zijn ziekbed te Caïro af had de Westduitse minister eergisteren zijn dele gatie nog aanwijzingen gegeven voor de verdere onderhandelingen met de Egyp- tenaren. Over deze qnderhandelingen zijn geen onverdeeld gunstige berichten uit Bonn ontvangen. Van Duitse deelneming aan het Assoeandam-comnlex zal geen sprake zijn nu de Russen dit project ge heel voor hun rekening hebben genomen Men gelooft thans dat de Duitsers zullen helpen bij het Kattara-project, de bouw van een elektrische centrale. In elk geval kan Erhards missie in.zoverre als mislukt beschouwd worden, dat er door zijn plot selinge ziekte geen goede gelegenheid voor hem is geweest met de kopstukken uit het Nabije Oosten persoonlijke ge sprekken te voeren op financieel en econo misch gebied. De Westduitse regerings perschef Von Eckardt is dat op politiek gebied de afgelopen weken tijdens zijn reis door het Nabije Oosten wel gelukt. axx»oooooooooocooooooeoooeoooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Gecoördineerde conjunctuur politiek De ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) zal in zijn bij eenkomst van 1 eh 2 februari voorstellen bestuderen van de Europese Executieve Commissie inzake coördinatie van de eco nomische politiek der aangesloten landen en ter verzekering binnen zo kort moge lijke tijd van de vrije migratie van ar beidskrachten als voorzien in het verdrag van Rome. Deze voorstellen zijn uitge werkt door de vice-president van de Euro pese Executieve Commissie, Robert Marjo- lin. Op een persconferentie te Parijs noem de hij de voorstellen vermetel wegens hun nieuwheid, en voorzichtig omdat zij geen element van supra-nationaliteit inhouden. Marjolin beoogt de stichting van twee organen, een permanente commissie voor conjunctuurpolitiek, die door bemiddeling van de Europese Executieve Commissie de ministerraad van de EEG zal moeten voor lichten aangaande noodzakelijke interven ties op economisch en monetair gebied, en een werkgroep, die verbetering zal moeten brengen in het verstoorde evenwicht op de arbeidsmarkten der gemeenschap. Tot nu toe waren de middelen om even- wichtsverstoringen recht te zetten en in flatoire tendenties af te remmen zuiver monetair. Manipuleren met het disconto in het ene land kan door kapitaalbewe gingen zijn terugslag hebben op een land, dat nog niet de volledige produktie-capa- citeit bereikt heeft en een liberale politiek had kunnen handhaven. De commissie voor conjunctuurpolitiek zou bestaan uit drie leden per land (staats- secretarissen of hooggeplaatste economi sche functionarissen) en minstens drie maal per jaar bijeen moeten komen. Naast de bovengenoemde taak van voorlichting aan de ministerraad zou zij ook de tekst kunnen opstellen van een „code voor con junctureel handelen", waarvan het doel is te voorkomen, dat maatregelen, die doo' de ene regering op dit terrein worden ge nomen, andere landen schaden. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv slot A.K.U477—485 gl. 484 Kon. Olie159.60—160.50 160.50 Philips 771—776 775 Unilever 751—757 757 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Met een gematigd optimisme werd de nieuwe week begonnen. In Wall Street hield vrijdag de flauwe stemming aan, maar tijdens het avondverkeer trok men zich hier weinig meer van aan. Vrijdag middag was reeds veel kwaads in hefc koerspeil verdisconteerd. Vanmorgen werd bij opening voorzichtig lager begonnen, waarbij de hoofdfondsen koersverliezen te zien gaven. Geleidelijk trad een verbete ring in en bij opening vanmiddag was de tendens zelfs meevallend te noemen. Alleen AKU viel uit de toon, met koersverliezen van 9 punten op 485. Het fonds was begon nen op 477, de dividendverlaging van Ame rican Enka was daarbij yan invloed. De andere internationale aandelen deden het beter. De verstorende invloed van de opstand in Algiers is weggenomen. Kom Olie steeg 40 tot 70 cents en bleef een gul den boven niveau-Wall Street. Unilever ^ette 5 punten hoger in en Philips begon prijshoudend. Scheepvaartwaarden prijshoudend tot Iets vaster. Cultuurwaarden lagen verlaten !n de markt. Delimij verloor 2.50. Voor de 4 1/4% obligaties Haarlem 1959 die van daag ter beurze werden geïntroduceerd werd bij opening een adviesprijs van 97% genoemd. Vorige slotkoera Advieskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 338 337 Ned. Handel Mij. 260 260 Rotterd. Bank.._ 299% 299 Twentsche Bank— 280 280 A.K.U 496% 484% Albert Heijn 391 L 390 Amstel Bier...... 499 498 Rilliton Mij. II 380 377 Bols 525 525 Bührmann Papier 440% 435 Del i-Mij 188 70 186 Dordtsche Olie 752 751 Fokker 320 320 Heineken's 495 492 Hoogenbosch Sch. 226Ut 226 Hoogovens 785 785 H.V.A 164% 164 380 375 420 415 K.L.M 113. 112.50 Kon. Ned. Zout 671 671 Kon. Olie 161.— 161.10 Müller Nat. Bezit 365 360 Nederl. Ford 395% 390 Ned. Gist. en Sp. 305 305 Ned. Kabelfabr. 440'/2 440 PhiliDs Gem. Bez. 779 775% Philips Pref 290 290 Vdam Rubber. 123% 6 122 Rikkens Lak 585 585 Stokvis R.S 218 217 Thomassen Dr. 655 655 Unilever 75.5% 761% Van Berkel's Pat. 295 295 Van Gelder Pap.. 257 253 Van der Heem 220 220 Ver. Machinefabr. 222% 222 Wessanen 282 280 Wilton Feijenoord 217 217 Zwanenherg-Org. 537 537 Tnterunle 195.50 194.50 223.— 222.— Unitas 520 520.— Ver. Bezit v. 1894 116.50 117. H.A.L 166% 169 K.N.S.M 185% 186 N. Scheepv. Unie 157% 158 Ommeren v. 255 261 Stoomv. Mij. Ned. 170% 176 Anaconda 62% 61 Kennecott Copper 93% 93% Aluminium Ltd.. 32 31% Rethlehpm Steel.. 51% 51 U.S. Steel 90 90 Reoublic Steel 653* 66 American Motors 81 78% General Motors.. 49% 49 Cities Service.... 47% 46% Shell Oil 77% 76% Gedane noteringen. (Verstrekt door do A-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 10