Wiltrud Urselmann nam twee keer revanche op Ada den Haan Ook Tineke Lagerberg zorgde voor een prestatie van wereldgehalte Matige prestaties bij de Nederlandse kampioenschappen gewichtheffen Allison en Hill 1000 km race winnaars van Buenos Aires Regen van records in Bremen DWR bracht DAW de eerste nederlaag toe Kanoërs gaan minder contributie betalen Nieuw nationaal record van Nolten Geen gewichtheffers naar Rome „Amersfoortse Kei" voor Van der Slikke MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 13 Het waterpoloprogramma Het Olympisch vuur in Morgedal ontstoken Zomerprogramma kanobond Amerikaanse coureur na botsing overleden Nederlanders zeilden op de rede van Cannes Quartus Spencer bleef Typhoon voor F. Tielenburg (Haarlem) kampioen tweede klasse Wiltrud Urselmann, de Duitse schoolslagzwemster, heeft geducht wraak genomen voor de nederlaag, die zfj eind december in Eindhoven leed tegen Ada den Haan. Bij die gelegenheid werd het Duitse meisje niet alleen verslagen door de Eindhovense zwemster, maar bovendien stelde Ada den liaan toen het officieuze wereldrecord 200 meter schoolslag 25 meterbaan op 2 min. 45,7 sec. Zaterdag tydens de internatio nale zwemwedstrijden in Bremen kwam Wiltrud Urselmann tegen onze landgenote echter tot de fantastische tyd van 2 min. 42,7 sec., waarmee ze dus precies 3 seconden beneden de recordprestatie van Ada den Haan bleef. De PSV-zwemster kon niet tegen dit geweld op de tussentijd van de Duitse na 100 meter was 1 min. 17,6 sec. en finishte als tweede in 2 min. 48,3 sec. De Amsterdamse Gretta Kok werd derde in 2.53.2, Betty Heukels vierde (2.55.6) en Rita Kroon vijfde in 2.56.2. Op de 400 meter vrije slag dames bleken de Nederlandse meisjes verreweg de sterk- sten. Slechts Ursel Brunner zorgde er met een derde plaats voor, dat ook nog een Duits meisje in de uitslag voorkwam. Het resultaat was: 1. Corrie Schimmel (Het Gooi) 4.55.4; 2. Marianne Heemskerk (Naar- den) 4.58.7; 3. Ursel Brunner (Did.) 4.59.6; 4. Judith de Nijs (Naarden) 5.02.2; 5. Jans Koster (Het Gooi) 5.04.2; 6. Astrid Ording (Het Gooi) 5.14.4; 7. Cockie Gastelaars (SZC) 5.16.8. Zaterdag werd ook de 200 meter rugslag heren verwerkt. Niet minder dan drie na tionale records sneuvelden op dit nummer. De Duitser Küppers werd eerste in de Duitse recordtijd van 2 min. 21.5 sec. De Oostenrijker Suda tweede met 2.23.2 een Oostenrijks record en de Belg Verbauwen plaatste zich als vierde met 2 min. 28.8 sec., een Belgisch record. Onze landgenoot Ab Lindemans (PSV) deed het in dit gezel schap niet slecht. Hij werd met 2 min. 27.0 sec. derde. Nieuw record voor Verburgt Later op de avond zorgde de Eindhoven- se zwemmer Leo Verburgt voor een ver betering van het Nederlands record op de 400 meter vrije slag heren (25 meterbaan). Hij won dit nummer in Bremen in 4 min. 34.9 sec. en verbeterde daarmee zjjn eigen De wat er polocompetitie In de eerste klasse heren van de water- polocompetitie district Noordholland heeft DWR aan DAW de eerste nederlaag toe gebracht. De wedstrijd werd zaterdag avond in het Sportfondsenbad in Haarlem en gespeeld. DWR kreeg in de eerste helft een paar keer de kans om de leiding te nemen maar alle schoten gingen naast of over. DAW deed het rustiger door goed combinerend aanvallen op te bouwen, maar slechts Hans van Bekkum kon de DWR- doelman passeren. In de tweede helft werd er forser gespeeld. Na een strafworp, ge nomen door Hans van Bekkum, werd het 02 en door Sint aan de andere kant via een strafworp 12. Toen werd de DAW-verdediging door de DWR-aanvallers flink onder druk gezet. Sint zorgde voor 22 en kreeg kort voor het einde een strafworp te nemen waarna met de stand 32 werd afgefloten. De stand luidt nü: DAW 5 8 HPC 5 5 HVGB 5 7 Nereus 5 4 DWR 1 5 6 DWT 5 0 In de wedstrijd HaarlemNeptunus, die gespeeld werd voor de tweede klasse, moest de scheidsrechter flink optreden. Door een strafworp genomen door Jan Paanakker nam Haarlem de leiding, waar na dezelfde speler uit een aanval er 20 en 30 van maakte. Met twee Haarlemmers en één Nep- tunusman op de kant werd door Van 't Hof de Neptunus-achterstand verkleind. Nico Doets bracht de ruststand op 32. Kort na de hervatting zat er al weer een Nep- tuniaan op de kant en door Goedhart werd de Haarlem-spelersmeerderheid uitgebuit 42. Tenslotte was het Van Doorenmalen Hie de eindstand op 52 bracht. De stand :s nu: Haarlem 5 10 Kroosd. 1 5 4 Meptunus 5 6 VZV 5 4 Nereus 2 5 4 HVGB 2 5 2 Voor de derde klasse heeft HPC 2 ge speeld tegen Neptunus 2, welke strijd in een 53 nederlaag voor de Heemstede- laren resulteerde. Hier luidt de stand: t Zwet 4 6 DAW 2 4 2 Neptunus 2 4 6 NVA 4 1 HPC 2 4 5 Voor de vijfde klasse kwam Njord tegen Hillegom in het water. In de eerste helft kreeg de Hillegom-doelman heel wat scho ten van Njord te v .erken, maar hij wist van geen wijken; ook de Hillegom- mers kwamen niet tot inschieten en zo werd met blanke stand de tweede helft ingezet. Met een doelpunt van Wildschut en één van Kees v. d. Veldt kwam Njord met 20 als overwinnaar uit de strijd. Voor de derde klasse dames kwamen de Haarlem-reserves bij NVA op bezoek. Door drie doelpunten van Nicolette Loven en vier van Nel Goedhart boekte Haar lem 2 een 70 overwinning. DWT 5 was in de vierde klasse dames de gast van HPC 2 dat met 62 verslagen werd. Waterpolo-uitslagen: afdeling Veteranen: HPC—HVGB 1—7. Afdeling AJ 2: HVGB— DWR 5—5. Voor de competitie district Noordhol land van de waterpolocompetitie zijn de wedstrijden als volgt vastgesteld. Dinsdag 2 februari in Zaandam: Heren derde klas je: Het Zwet-Neptunus 2. Heren tweede ;lasse: Kroosduikers-Neptunus 1. In het Sportfondsenbad in Haarlem aanvang kwart over negen). Heren vijfde üasse: Haarlem 3-HPC 4; DWR 3-DWT 3. Op zaterdag 6 februari zijn in het Sport fondsenbad in Haarlem vastgesteld: Da mes tweede klasse: DWT 3-DWT 2. Dames eerste klasse: Haarlem 1-DWT 1. Heren vijfde klasse: NVA 2-NVA 3. Heren twee de klasse: HVGB 2-Haarlem 1. Heren eer ste klasse: HPC 1-HVGB 1. Nederlandse record met 4.5 seconde. Het oude record vestigde Leo Verburgt tydens de landenwedstryd NederlandGroot Brit- tannië in het 50 meterbad in Waalwyk op 26 juli van het vorig jaar. Verburgt was een halve seconde sneller dan de Duitser Fugger, die in 4.34.9 tweede werd. Theo Hoogveld werd met 5.15.5 veer tiende. Er „sneuvelde" deze avond nog een Nederlands record. De 4 x 100 meter wis selslag estafette overigens een geheel Nederlandse affaire werd gewonnen door de HDZ in 4 min. 53.5 Sec., dit is 0.8 sec. beneden het record van De Robben op 19 november 1956. Het Amsterdamse vier tal Rini Dobber, Gretta Kok, Jopie Troost en Tine Tenkink bleef overigens Het Gooi slechts anderhalve seconde voor. Het Gooi kwam namelijk tot 4.55.0. De Robben-ploeg werd derde in 5.06.8. De Duitse club Krefeld vestigde met 5.09.2 een nieuw Duits record. Bijna had een fel duel tussen Lenie de Nijs en Rini Dobber geleid tot de verbete ring van nog een Nederlands record. De beide meisjes joegen elkaar op de 200 meter rugslag zo op, dat een verbetering van een Nederlands record binnen het bereik van één van beiden scheen te liggen. Rini Dob ber won tenslotte het enerverende duel in 2 min. 34.3 sec. eentiende seconde boven het Nederlands record. Lenie de Nijs werd tweede in 2.35.0. De Robben-zwemster Hennie van der Velde plaatste zich derde in 2.40.5. Helga Schmidt (Duitsland) werd vierde in 2.43.8. Recordregen Ada den Haan was er helemaal beduusd van. Toen zij zondag na haar tweede nederlaag binnen 24 uur in het Zentralbad aantikte, schreeuwden de opgewonden officials haar al de tijd van Wiltrud Ursel mann toe: 1 min. 16.6 sec. Hoofdschuddend werkte de Eindhovense zwemster zich uit het water. „Dat kan niet waar zijn", was haar enige reactie. Het was ook ongelooflijk. In twee dagen had de 17-jarige hulp in de huishouding uit Krefeld drie maal een officieus wereld record op de schoolslag verbeterd. En hoe Zaterdag verraste ze Ada den Haan al bij de start voor de 200 meter. In een orm tempo werkte- ze haar eerste twee Zwemmen banen af (50 meter in 36.0), zonder te ver slappen ging ze door (100 meter in de offi cieuze wereldrecordtijd van 1.17.6) en fi nishte tenslotte met een voorsprong van bijna drie lengten op Ada den Haan. De pupil van trainer Satori had met 2.42.7 de beste prestatie van Ada den Haan tot nu toe de snelste tijd ter wereld met precies 3 seconden verbeterd. Zondag op de 100 meter schoolslag was het verschil met Ada den Haan ver houdingsgewijs nog groter. Reeds na vijf meter gaf de Eindhovense zwemster zich gewonnen, zij eindigde tenslotte met een achterstand van bijna vijf meter op Wil trud Urselmann, die met 1 min. 16.6 haar nog geen 24 uur oude record met precies een seconde verbeterde. Ada den Haan tikte aan in 1.20.1. Maar niet alleen Wiltrud Urselmann Leo Verburgt zorgde voor een prestatie van wereldge halte. Ook een Nederlands meisje plaatste zich in het middelpunt der belangstelling: Tineke Lagerberg, het frele zwemstertje van Het Gooi, verbeterde het Nederlandse record op de 100 meter vlinderslag (25 meterbaan) met een tijd van 1 min. 9.6 sec. De Europese kampioene, die de afgelopen maanden herhaaldelijk haar meerdere had moeten erkennen in Aty Voorbij en de snel naar voren gekomen Marianne Heemskerk, zorgde daarmee voor een verrassende come-back. Het oude record stond met 1 min. 10.0 sec. sedert 19 augustus 1957 op naam van Aty Voorbij. Marianne Heemskerk werd zondag tweede in 1 min. 10.3 sec. even eens een persoonlijk record. Corrie Schim mel bezette de derde plaats in 1.13.8. Helga Haase werd vierde in 1.14.3. Sterke race Leo Verburgt eiste in „de jacht op de records", zoals de wedstrijden in Bremen wel gekwalificeerd kunnen worden, een redelijk aandeel van de buit op. Zaterdag Tineke Lagerberg verbeterde hij het Nederlands record op de 400 meter vrije slag en zondag dat op de 200 meter. Twee maal bezette hij tevens de eerste plaats voor de Duitser Fugger. In de race op de 200 meter vrije slag tikte de bebaarde Eindhovenaar aan in 2 min. 7.5 sec., Herman Willemse raakte daarmee zijn laatste binnenbad-record kwijt. Hij was sinds 8 januari 1955 de snelste ge weest met 2 min. 8.7 sec. Ook op de vrije slag-sprint zwom de Eindhovense kunstschilder een sterke race. Achter Zierold (57.4 sec.) en Sander (58.0) werd hij derde in 58.1 sec. De Nederlandse kampioen Theo Hoogveld eindigde als zesde in 59.1 sec. Zierold, een uitgeweken Oostduitser, won ook de 100 meter vlinderslag. Hij ver sloeg in 1 min. 1.8 sec. twee van de snelste vlinderslagzwemmers van Europa: Frede- rico Dennerlein (tweede in 1.02.6) en de Tsjech Pazdirek, die tot 1.03.2 kwam. Op de 200 meter vlinderslag nam Pazdirek revanche. Met 2 min. 18.2 sec. was hij de Europese kampioen Dennerlein 1.8 sec. te snel af. Cockie Gastelaars heeft hard moeten vechten om zich te handhaven op de 100 meter vrye slag dames. Want niet al leen verscheen in Bremen vrywel de ge hele Nederlandse sprintelite aan de start, maar ook Ursel Brunner, die juist in top vorm verkeerde. Ogenschijnlijk eindigde de finale in een dead heat. Voor Cookie en Ursel werd dezelfde tijd afgedrukt: 1 min. 4.2 sec. De kamprechter wees de zege echter toe aan de Schiedamse. Ursel Brunner had echter één troost: voor de derde maal in twee dagen had zij een Duits record verbeterd. Zaterdag was zij namelijk als eerste Duitse zwemster met 4 min'. 59.6 sec. beneden de ^rens vatt vij-f minuten 'gebleven. Haai" tüSsënffjd- ójf de 200 meter was toen 2 min. 24.0 sec., eveneens een Duits record. Voor het overige was de 100 meter vrije slag een Nederlandse aangelegenheid, de tweede Duitse zwemster Helga Haase kwam pas od de negende plaats (1 min 6.4 sec.). Vijf Nederlandse meisjes bleven beneden de 1 min. 6 sec.: Cockie Gaste laars eerste in 1.04.2, Corrie Schimmel der de in 1.04.9, Judith de Nijs vierde in 1.05.2. Sita Posthumus vijfde in 1.05.5 en Jans Koster zesde in 1.05.6. Hennie van der Vel de werd met 1 min. 6 sec. zevende en Jopie Troost achtste in 1.06.3. Tina Tenkink ten slotte eindigde als tiende in 1 min. 6.6 sec. Op de 100 meter rugslag domineerden onze zwemsters. En dat ondanks de af wezigheid van Ria van Velsen. Rini Dob ber plaatste zich nu eerste in 1 min. 11.9 sec., Lenie de Nijs werd tweede (1.12.3) en Hennie van de Velde derde in 1.13.0. De Duitse Helga Schmidt kwam op de vierde plaats in 1.14.1. Verrassing De Nederlandse verenigingen leden een verrassende nederlaag op de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames tegen Krefeld 09, dat met. de meisjes Hedemann. Koebsel. Holtappels en Urselmann voor een nieuw Duits record zorgde (4.30.8). Het Gooi werd nu tweede in 4.31.5, de Hollandse Dames Zwemclub derde met 4.33.7 en de Robben- ploeg vierde in 4.34.9. De uitslagen op de overige nummers waren: 200 meter schoolslag heren: 1. Desmit (Belgi°) 2.39.0; 2. Hoogenkamp (België) 2.41.2; 3. Razek (Did.) 2.43.3. 100 meter rugslag heren: 1. Robert Christopher (Fr.) 1.03.4; 2. Herman Ver bauwen (België) 1.04.8; 3. Küppers (Did.) 1.05.2; 5. Ab Lindemans (PSV) 1.06.8. 100 meter schoolslag dames: 1 Wiltrud Urselmann (Did.) 1.16.6; 2. Ada den Haan (PSV) 1 20.1; 3. Greta Kok (HDZ) 1.20.9: 4. mej. Wiegand (Did.) 1.21.8; 5. Rita Kroon (Robben) 1.23.4; 6. Betty Heukels (PSV) 1.23.5. Olympische Spelen Zondagmorgen is in Morgedal in een in Zuid-Noorwegen door een van de oud ste bewoners van de vallei, de heer Eivind Donstad, in vroeger jaren een bekend skiër, het Olympisch vuur ontstoken, dat tijdens de Olympische Winterspelen in Squaw Valley zal branden. Slechts weini gen waren getuigen van de eenvoudige plechtigheid, die plaats had bij een tempe ratuur van 22 graden onder nul. Een esta fetteploeg van tien skiërs bracht de toorts uit het bos naar het dal, waar vandaan de toorts per auto naar Oslo werd gebracht. Via de poolroute brengt een vliegtuig het vuur vervolgens naar Los Angeles, waar vandaan de laatste etappe leidt naar Squaw Valley. ATLETIEK. De Engelsman Gerry North heeft in de Spaanse plaats San Sebastian een cross over 12 km gewonnen. Zijn tijd was 40 minuten 8.8 sec. De tweede en der de plaats was nu voor de Tsjechen Jurek en Bohaty. Voor wie respectievelijk 40.17.8 en 40.22.7 werd afgedrukt. Britse cross specialist Fred Norris eindigde eerst op de vierde plaats in 40.49.5. Kanosport Voorzitter Verwilligen kon zondag op de nogal langdurige jaarvergadering van de Nederlandse Kanobond in Utrecht een verheugend geluid laten horen: het le dental was in het afgelopen jaar met ruim 200 gestegen tot ongeveer 1000, voor namelijk het gevolg van het toetreden van een vijftal nieuwe verenigingen. Daardoor zullen de jeugdleden in het ko mende jaar een gulden en de senioren vijftig cent minder contributie behoeven te betalen. Secretaris T. L. Prins kreeg de erepen ning van de N.K.B., omdat hij reeds 25 jaar bondsbestuurslid is. De Kraaier- beker voor de vereniging met de beste wedstrijdprestaties ging naar De Geu zen in Zaandam, die voor het toerisme naar kanovereniging Viking in Venlo. Zodra het internationale wedstrijdpro gramma bekend is, zullen een aantal ra ces in het buitenland worden aangewezen waaraan de kernploeg, die in training is voor de Olympische Spelen zal deelne men. Vlak voor het vertrek naar Rome zullen de Olympische kandidaten nog een keer in een trainingsweek bij elkaar ko men. De aftredende bestuursleden J. Verwil ligen (voorz.) en C. Molman (penningm.) werden herkozen. De bondswedstrijd commissie blijft ook voor het komende jaar in dezelfde samenstelling gehand haafd. Jeugdkampioenschappen op zondag 24 juli in Haarlem Op de jaarvergadering van de Neder landse Kanobond in Utrecht is het zomer- programma bekend gemaakt. De volgende data werden vastgesteld: 24 april of 1 mei: Bollentocht in Haar lem; 8 mei: gew. kortebaanwedstrijden in Deventer en Haarlem; 15 mei: nat. Dom- melrace in Valkenswaard; 22 mei: presta tietocht in Zaandam; 12 juni: nationale kampioenschappen KI en Cl 500 en 100 m in Hengo; 19 juni: nationale kampioen schappen K2 en C2 500 en 1000 meter in Wormerveer; 26 junt: int. Knobeltocht op de Maas bij Venlo; 2 en 3 juli: open int. lange- en kortebaanwedstrijden in Zut- phen; 10 juli: prestatietocht over 45 km in Amsterdam; 17 juli; nat. kortebaanwed strijden in Tilburg; 24 juli: Nederlandse jeugdkampioenschappen in Haarlem; 14 augustus: drielandenwedstrijd België, Ne derland, Duitsland in België; 21 augustus: 65 km prestatietocht rond de Haarlemmer meer; 28 augustus: handicapwedstrijd in Tilburg; 4 september: nat. kortebaanwed strijden in Eindhoven; 11 september: nat. IJselrace in Zutphen; 18 september: club kampioenschappen in Maastricht. Opnieuw is Ferrari de competitie om het wereldkampioenschap merken (sport wagens) voortreffelijk begonnen. In de 1000 km-race van Buenos Aires, de eer ste wedstrijd die telde voor dit sportwa genkampioenschap, zorgden de Brit Ciiff Allison en de Amerikaan Phil Hill ervoor dat de zege naar het befaamde Italiaan se merk ging. Ook ditmaal hebben de toeschouwers het element strijd vrijwel geheel moeten mis sen. Slechts in de eerste fase van de race zijn er werkelijke duels geleverd. De Ma- serati van Dan Gurney en Masten Gre gory voerde direct na de start het veld van 25 wagens aan. Dat bleef zo 33 ronden lang. In die 33e ronde zette Allison de aanval in. Nu eens kwam de Maserati als eerste voorbij de tribunes, dan weer was het de rode Ferra ri die de leiding had. Het scheen een in teressant duel te gaan worden. Helaas A utomohilisme voelde Masten Gregory zich verre van fit, zodat Dan Gurney vrijwel geen gele- geheid kreeg om zich te laten aflossen en te rusten. Een moment van onoplettendheid werd de vermoeide Amerikaan noodlottig. Zijn Maserati raakte een stro-baal en dat kost te Gurney kostbare seconden. Toen even later de versnellingsbak van zijn wagen defect raakte was de strijd voor de jonge Amerikaan gestreden. Het kostte Allison en Hill uiteraard wei nig moeite de race verder te beheersen Zonder daarna ook maar een moment bedreigd te zijn reden zij hun Ferrari naar de overwinning. Het was trouwens helemaal een goede dag voor het Italiaanse merk want ook de tweede plaats was voor een Ferrari, waar door de fabriek uit Modena na deze eer ste race die telt voor het merkenkam- pioenschap een voorsprong van 4 punten heeft op Porsche. Het officiële eindklassement van de 1000 km-race van Buenos Aires, de eerste wed strijd die telt voor het wereldkampioen schap merken (sportwagens), luidt: 1. HillAllison (V.S.'G.B.) met Ferrari 3 liter de 106 ronden van 9,476 km in 6 uur De Amerikaanse coureur Harry Blan- chard is kort na de start van de 1000 km van Buenos Aires, een race die telt voor het wereldkampioenschap sportwagens verongelukt. Zijn Porsche kwam in bot sing met de wagen van de Zwitser Heini Walter. De Porsche sloeg om en de Ame rikaan overleed onder weg naar het zie kenhuis. Walter bleef ongedeerd. De Nederlandse kampioenschappen ge wichtheffen, die zondag in Leiden zijn ge houden, hebben over het algemeen geen prestaties van formaat opgeleverd. Eigen lijk waren de verrichtingen tijdens deze titelwedstrijden enkele uitgezonderd zelfs bedroevend. In bijna alle gewichts klassen waren de totalen voor de drie Olympische oefeningen, het drukken, trekken en stoten, 5 tot 15 kg beneden die van verleden jaar in Den Haag. Toonden dus de prestaties geen opgaande lijn, ook zag men bij deze wedstrijden van Neder lands sterkste mannen geen enkel nieuw gezicht, en was de winnaar in de zwaarge wichtklasse zelfs een man van 43 jaar. Ab Maas, ambtenaar bij het ministerie van Justitie, die precies twintig jaar geleden met een totaal van 307.5 kg Nederlands zwaargewichtkampioen werd toen was hij 23 jaar en daarna gedurende een aantal jaren de tweede plaats heeft bezet achter Charité, trok drie maanden gele den de gewichtheffers-schoentjes weer eens aan en het ging zo goed dat hij meteen voor de Nederlandse kampioen schappen inschreef. Met een totaal van 327.5 kg voor de drie Olympische oefenin gen 20 kg meer dan in 1940 kwam hij zegevierend uit de strijd, hetgeen tevens duidelijk aantoont hoe het op het ogenblik met de krachtsport in ons land is gesteld. Gewichtheffen Nog een „oudje", de Bredanaar Jan Smeekens, kwam in de zwaarmiddenge- wichtklasse met 365 kg zelfs tot het hoog ste totaal van alle deelnemers. Voor het overige stonden deze kam pioenschappen in het teken van de nieuwe reglementen betreffende het drukken en daarvan werden bijna twee cracks de du pe. Jan Nolten, die er zijn zinnen op had gezet zijn record scherper te stellen, kwam door deze nieuwe bepaling niet ver- Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Krachtsportbond heeft zondag be sloten geen Nederlandse gewichtheffers naar de Olympische Spelen in Rome af te vaardigen. Het bestuur kwam tot dit be sluit naar aanleiding van de geleverde pres taties bij de Nederlandse kampioenschap pen, die in de Stadsgehoorzaal in Leiden werden gehouden. Men gaat namelijk van de gedachte uit, dat de atleten die uitgezonden worden, prestaties van internationaal gehalte moe ten kunnen leveren en hiervoor zouden al leen de Hagenaars Jan Nolten en Joe van Dorp in aanmerking zijn gekomen. Nu de Internationale Gewichtheffedera tie de reglementen inzake het drukken heeft gewijzigd, is echter gebleken dat ge noemde atleten zich in de korte voorbe reidingsperiode niet snel genoeg hebben kunnen omschakelen, zodat, gezien hun verrichtingen, afvaardiging niet verant woord werd -eacht. der dan 85 kg bij het drukken en ofschoon hij twee maal 90 kg omhoogbracht wer den deze beurten unaniem afgekeurd. Met het trekken een nieuw Nederlands record met 95 en het stoten wist hij zijn totaal van 290 kg nog een fatsoenlijk aan zien te geven. Nog ernstiger zag het er naar uit voor de lichtzwaargewicht Van Dorp. De Haagse stucadoor stond na het drukken (87.5 kg) achter op alle overige deelnemers in deze gewichtklasse, en dat hij ondanks een han dicap van 7.5 kg op zijn naaste concurrent De Waard door prachtig trekken en stoten toch nog met 5 kg verschil zegevierde moet aan de vergetelheid worden ontrukt De 28-jarige Van der Wiel uit Waalwijk, die alleen uitkwam in de extra vederge- wichtklasse, prolongeerde zijn kampioen schap met 75 kg drukken, 70 kg trekken en 90 kg stoten hetgeen een totaal betekende van 235 kg. De middengewicht Van der Toorn, stak niet in zijn beste vorm, maar was toch van te grote klasse voor de overi ge rivalen dan dat zij hem maar enigszins konden bedreigen. Ook hier was er een te ruggang. Verleden jaar kwam hij tot 335 kg, dit keer niet verder dan 327.5 kg. Eddy Karstens van KDO uit Den Haag. veroverde op overtuigende wijze het kam pioenschap in lichtgewichtklasse. Sport in het kort IJSHOCKEY. Het Westduitse ijshockey- team heeft m München met 7—3 gewon nen van Tsjecho-Slowakije. De tussen standen waren 40, 22, 1—1. TENNIS. De officieuze wereldkampioen van de proftennissers, Pancho Gonzales, blijkt nog steeds de sterkste te zijn. In Los Angeles had de W'mbledonkampioen Alex Olmedo geen schijn van kans tegen hem. Met 6—4, 63 zegevierde Gonzales VOLLEl'BAL. De volleybalwedstrijd tus- se-n de herenteams van Frankrijk en Tur kije resulteerde in een 31 zege voor de Franse ploeg. De setsanden waren 10—15, 154, 159 en 154. WIELRENNEN. De Zwitsers Roth en Pfenninger hebben in het sportpaleis in Bazel een koppelwedstrijd over 100 minu ten gewonnen met een totaal van 61 pun ten. Zij legden in deze tijd 83,141 km af. De tweede plaats werd bezet door de Australisch-Zwitserse combinatie Arnold— Bucher met 46 punten; 3. Van Steenbergen Severeyns (België), 32 punten; 4. Post— Gillen (Ned.-Lux.), 29 punten. SCHAKEN. Voor de competitie van de KNSB in de schaakwedstrijd LSG (Leiden) —Residentie Schaakclub (le klasse b) ge speeld. De voorlopige uitslag was 53 in het voordeel van LSG. ATLETIEK. De Fransman Rhadi heeft in Mezidon een cross over 9 km gewonnen in 28 minuten en 30 se conden. De Engelsman Anderson werd tweede in 28.54 en diens landgenoot Seal op een seconde derde. De vierde plaats was ook voor een Brit name lijk Dave Perkins die 28.59 voor zich liet afdrukken. Bestgeplaatste Nederlander was Frans Kunen (Sprint-Breda), die als vijfde eindigde met een achterstand op de winnaar van precies een minuut. Hij had een voorsprong van zes seconden op Alain Mimoun. Joep Delnoye van Kimbria uit Maastricht werd tiende in 29 min. 51 sec. TAFELTENNIS. Voor het 6-landen- toernooi van de Nederlandse Tafeltennis- bind, dat 14 februari in Rotterdam zal worden gehouden, bestaat de Belgische ploeg uit Dugardin en Roland. 17 min. 12,1 sec. (gem. 159.580 km/u); op één ronde: 2. Von TripsGhinter (Dld/V.S.) met Ferrari 3 liter; op vijf ronden: 3. Bon nierGraham (Zw./G.B i met Porsche 1600 cc; 4. BarberisHiens (Braz./Dld.) met Ma serati 3 liter; op zes ronden: 5. Von Dory Oelke (Arg.) met Porsche; 6. Goethals Delfosse (Belg./Dld.) met Porsche 1500 cc. De Maserati van Masten Gregory en Dan Gurney verbeterde in de 44ste ronde het baanrecord en bracht dit op 3 min. 22,4 sec. (gem. 168,551 km/u). Het oude record stond op naam van Peter Collins, die in 1958 met een Ferrari tot een gemiddelde van 165,868 km per uur kwam. De stand in de competitie van het we reldkampioenschap merken luidt: 1. Fer rari 8 punten, 2. Porsche 4 punten, 3. Ma serati 3 punten. Zeilen Zaterdag zijn op de rede van Cannes in ternationale zeilwedstrijden gehouden waaraan ook Nederlandse Flying Dutch man zeilers hebben deelgenomen. De eer ste race leverde een overwinning op voor de Fransen Pigoteau en Glikoma met „Rossinante". De Nederlander U. Jager werd met „Good Luck" derde. In de tweede wedstrijd waren de Zwit sers Siegenthaler en Buzzi met „Fantasio" de snelsten. Heike Blok en Dick de Kat werden tweede. De derde race was voor de Denen Fogh en Pettersen met „Skum". Jaap Helder en Van Mechelen werden met „Favonius" tweede, U. Jager met „Good Luck" vierde, Heike Blok en Dick de Kat achtste en Gas Jongeneel en De Korver met „Wervelwind" tiende. Zondag zegevierde in de eerste race van de FD-klasse de Duitser Milke met „Mac- ky". De Nederlandse Flying Dutchman zeilers Verhagen en Lautonschutz werden met Daisy zesde. De tweede wedstrijd was voor de Zwit ser Renevier met Pousse Moi Pas. Verha gen en Lautenschutz werden tweede, de Nederlanders Jongeneel en De Korver met Wervelwind derde. De zesde plaats was voor Helder en Van Meggelen met Fa vonius. Het eindklassement was: 1. Mulka-Re- bien (Did 19,75 pnt; 2. Renevier-Sirkigt (Zwits.) 20 - pnt; 3. Verhagen-Lauten- schutz (Ned) 20,50 pnt; 8. Jager-Walinga (Ned) 33.- pnt. Koersen in Hilversum De uitslagen van de in Hilversum gehouden draverijen luiden: Fuchsiaprljs (2040 m.): 1. Xeres 1.33.5: 2. Wings; 3. Witty Hanover. Winn, 4.50; pi. 1.70, 1.40, 2.80; gek. 8.40; cov. 3.90. Cliviaprijs (2000 m.): 1. Xitty Erebus 1.29.5: 2. Woelewaal S; 3. Xaisine. Winn, 4.20; pi. 1.30, 1.60. 1.20; gek. 7.80; cov. 7.30. Geraniumprijs (2000 m.). 1. Unemde 1.27.3; 2. Thea Drabbe; 3. Uppsala Pluto. Winn. 6.20; pi. 2.10. 1.40; gek. 11.20; cov. 3.00. Hortensiaprijs (2400 m.). 1. Velduil S 1.27.5: 2. Upper Ten; 3. Q Deter van Zora. Winn. 3.30; pi. 1.60. 1.50, 3.60; gek 6.00; cov. 4.30 CyclaamprUs (2000 m.): 1. Quartus Spencer 2.46.5; 2 Typhoon; 3. Lord Scotch. Winn. I 1.50; pi. 1.10, 1.10; gek. 3.10; cov. 3.30. Primulaprijs (2400 m.): 1. Ungoldman K 1.25.7; 2. Tilda O; 3. Urma Norton. Winn. I 12.30; pi. 2.30, 1.30, 2.10; gek. 16.20; cov e 3.50. Cameliaprljs (2400 m.): 1. Woudduif S 1.31.4: 2. Renaldo; 3. Vic Erebus. Winn, 4.40; pi. 2.40, 12.30: gek. 48.50; cov. 15.40. Begoniaprijs (2000 m.): 1. Vrijbuiter 1.28.2; 2. Vita Donum: 3. Wirna O. Winn. 11.50; pi. 3.60, 2.40, 12.90; gek. 7,60; cov. 6.30. Totalisatoromzet 128.503. Tony Timmer is zijn „kei" kwijt. Zater dagmiddag won de 40-jarige Leeuwese rui ter Van der Slikke in het federatiecentrum van de landelijke ruiters te Oud-Leusden de jaarlijkse open indoorwedstrijd om de zilveren Amersfoortse kei en daarmee loste hy Timmer af in de rij van tijdelijke eigenaars van dit kostbare kleinood. Het was voor Van der Slikke niet de eerste maal dat hij deze samengestelde wedstrijd op zijn naam bracht. Ook in 1956 en 1958 werd hij eerste en toen lij zater dagmorgen met Etcetera reeds met een enorme voorsprong uit de dressuur te voor schijn kwam, was het al duidelijk dat deze veelzijdige landelijke ruiter opnieuw met het zilver zou gaan strijken. Bijna dertig deelnemers waren er dit jaar voor de kei-wedstrijd. Daaronder zeer goe- d- landelijke ruiters zoals Van Zomeren (Amersfoort) met Goudster, Cees Pluim uit Wekerom met Bento e.i Van der Slikke met Etcetera maar ook sterk, burgerrui- ters als Irene Jansen met Abendfriede, rit meester Gruppelaar die Passe Pied bereed en de Groninger Huizinga. Jeugdkampioene Wendelien Lans had met ee nieuw paard Redmandv ingeschreven, en daarmee be haalde ze een opmerkelijk resultaat. De uitslag luidt: 1. L. v. d. Slikke (Nieuw en St. Joostland) met Etcetera 316% punt, dressuur: 141%, springen eerste ronde 64, tweede ronde 110 pnt; 2. P. E. Huizinga (Zeerijp) met Incompris 300% pnt (115%, 75, 110); 3. J. van Zomeren (Amersfoort) met Goudster 295% pnt (110%, 75. 110); 4. Wer ner Philips (Eindhoven) met Donnerhall 276% pnt. (101%, 65, 110); 5. Wendelien Lans (Arnhem) met Redman; 269 pnt (104, 65, 100): 6. Irene Jansen (Beek) met Abend friede 262% pnt. (122%, 50, 100). Biljarten De Haarlemmer F. Tielenburg, lid van de driebandenclub Trio, heeft in Arnhem het Nederlands kampioenschap 2e klasse drie banden behaald. De eindstand was als volgt: 1 Tielenburg 201 5 10 0.496 2 Witjes 191 5 8 0.430 3 Franken 189 4 8 0.425 4. Koot 182 4 8 0.420 5 Rolie 184 5 8 0.389 6. Beekman 181 6 6 0.386 7 v. Garderen 161 4 4 0.387 8 Gulickx 160 6 4 0.347

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13