Pierre Lagaillarde capituleert Opstandelingen hebben de barricades in Algiers verlaten en zijn weggevoerd Twee-ploegentoeslag (6 voor vervoerspersoneel SUNBEAM OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Militairen beginnen orde rustig te herstellen HILLMAN Hulde aan jarige prinses Kaasprijs omlaag „Vriendelijke" brief van Kroesjtsjev aan Adenauer Israel deed uitval naar Syriërs Het woord is aan Doodstraf geëist tegen Alan Pope In de krant van heden 1 Kans op mist Lafaards Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan MET TERUGWERKENDE KRACHT Overleg over zes percent ingaande 1 april Compromis Felle gevechten in de gedemilitariseerde zone Skodh trotMert iê jaraa! èeè MORRIS êeforeijouèuij! Auiomobielbedr. J. J. Nijman 74e JAARGANG No 173 MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 21 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie,,Grote Hout- I I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). InJ I Ol 1 g I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If li I I fr™* I I I 1 if iflilllll] Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA Mm 1 wlllO VA Ar fr. p.p. t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urADuniii nnnnuLiviounL uu ui\ain i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ALGIERS (UPI). De Fransè opstandelingen in Algiers hebben op het middaguur hun barricades ver laten, waarmee zonder bloedvergieten een einde is ge komen aan de anti-Gaullistische opstand. Pierre Lagail larde verliet zijn vesting gevolgd door de overgrote meerderheid van zijn gewapende strijdkrachten. Met ongeveer vijfhonderd mannen liep de 29-jarige opstan delingenleider door het cordon van de soldaten die hem omsingeld hielden. Ze maakten een opening voor hem en lieten hem met strakke gezichten passeren. Op de Boulevard Laferrier stapten Lagaillarde en zijn man nen in legertrucks, die met onbekende bestemming vertrokken. De capitulatie werd voorafgegaan door een korte militaire plechtigheid, waarbij de stoottroepen van de parachutisten, met hun gezicht naar de barricades, het geweer presenteerden voor de Franse driekleur die een voorhoede van de opstandelingen presenteerde. Terwijl Lagaillarde met een grimmig gezicht in zijn parachutistenuniform naar de wachtende vrachtwagens liep, begonnen groepen opstandelingen met tranen in de ogen de barricades af te breken. Er werd een haag ge vormd van parachutisten waartussen door de opstande lingenleider met zijn mannen naar de auto's konden gaan. Volgens onbevestigde berichten zou een van de voorwaarden tot overgave zijn, dat de opstandelingen zou worden toegestaan zich bij het leger te voegen om tegen de moslemse rebellen te vechten. De opstand begon al tijdens de nacht aan kracht in te boeten toen de territoriale troepen in grote getale uit de rijen van de opstandelingen begonnen te deserteren. De positie van de tweede topfiguur uit de opstand, de caféhouder Joseph Ortiz, is nog niet precies bekend, maar naar verluidt zou hij gisteravond al voorstander zijn geweest van „een eervolle capitulatie". De meeste van zijn aanhangers hadden zijn hoofdkwartier echter al verlaten. Toen de overgebleven opstandelingen het kamp begonnen te verlaten brak de samengestroomde menigte van burgers spontaan uit in het zingen van de Marseillaise. Jonge demonstranten die zich op de daken hadden genesteld, riepen„Lang leve Lagaillarde". [nayat Khan: Omdat de geest de lichamelijke grenzen niet erkent, is hij dezelfde in alle mensen. In het afgelopen weekeinde is de kaas- prijs gedaald, met welke daling reeds ge ruime tijd rekening werd gehouden. Op de jongste beurs te Leeuwarden noteerde Goudse volvette kaas negentien cent min der dan de vorige week, namelijk 1,84 1,85 vergeleken met f 2,032,04 per kilogram. Bij de Edammers trad een daling op van circa tien cent, waarmee de note ring kwam op 1,711,73. De boterprijs handhaaft zich onveranderd. Herhaaldelijk hebben grote menigten getracht in Algiers door de cordons, welke de ordetroepen rond de oproer lingen hadden gelegd, heen te breken. Hier worstelt een vrouw met een para chutist om bij de oproerlingen te ko men. Op de achtergrond wordt een Franse driekleur omhooggestoken door een andere vrouw. (Telefoto) DJAKARTA (UPI) De officier van Justitie van het militaire gerechtshof te Djakarta heeft in de zaak tegen de Ameri kaanse piloot, Alan Pope, de doodstraf geëist. pag. Weerrapporten 2 Uit het binnenland .2, 4. 7 Van Dad tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4. 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Kunst 9 Toch Is Het Zo 9 Boekcnhoekje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport U, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina s Verwachting tot morgenavond: Op vele plaatsen mist, maar ook hier en daar opklaringen. Over wegend droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst, morgen o\crdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Ma tige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS. De Europese bevolking van Algiers heeft gisteren onafgebroken de militaire cordons belegerd, waarmee de nieuwe commandant van Algiers, generaal Crépin, de opstandigen op de barricades van de bevolking wil scheiden. De troepen, parachutisten, bergjagers, stormtroepen en infanterie, die vele rijen dik voor de trucks stonden, waarmee de straten naar Algiers centrale plein waren afgesloten, hielden tot laat in de middag stand. Toen braken een twee duizend manifestanten door de afzettingen, stormden het lege plein op, zwaaiden Franse vlaggen, zongen de Marseillaise, schreeuwden „Algérie Fran9aise" en juichten voor de barricades van Ortiz en Lagaillarde. De troepen, die order hebben niet te schieten, probeerden de manifestanten temg te drukken, maar de geweldige duwpartijen eindigden onbeslist. De nerveuze situatie aan weerszijden van de barricades dreigde 's ochtends even uit de hand te lopen toen op vijftig meter afstand van waar ik mij bevond in een rebellenfort van Ortiz een donderende explosie weerklonk. Aan de andere kant van de barricade zag ik vier dode para chutisten liggen, waarvan er een aan stuk ken was gescheurd. Onmiddellijk maakte het leger bekend dat die ene een als para chutist vermomde „Fellagha" was, die ge probeerd had een bom op de barricade te werpen om zo leger en rebellen het vuur op elkaar te doen openen. Dat is best mo gelijk. maar ik vond enkele minuten later een stuk van een aanvalshandgranaat. Misschien was een parachutist alleen maar onvoorzichtig geweest, maar hoe het zij, bij de algemene zenuwachtigheid die heerst tussen het leger en de tot de tanden gewapende rebellen kan de gering ste provocatie of het kleinste incident tot een schietpartij van onvoorstelbare gevol gen leiden. Een belangrijk aspect in de Algierse cri sis, een week nadat hij losbarstte met een bloedbad, dat haast dertig doden en 150 ge wonden eiste, is vandaag veranderd. De verbroedering tussen rebellen en militai ren is voorbij. De Gaulle's redevoering heeft het leger aan het nadenken gezet over de consequenties van zijn halfslach tige houding. Dat leger is nu bereid te ge hoorzamen aan zijn staatshoofd en aan zijn oppercommando. Zelfs de parachutis ten beginnen hun sympathie en vooral hun geduld met de rebellen en manifestanten te verliezen, vooral nu de rebellen hun op roep tot de vrouwen van Algiers richten zich voor de barricades op te stellen en hun mannen en zonen te beschermen „T afaards", rchreeuwde een parachutis ten-officier, „jullie zijn bereid te sterven voor je Algérie Frangaise hè, maar dan achter jullie vrouwen." Dit waren de belangrijkste ontwikkelin gen van het afgelopen weekeind. 1. Lagaillarde maakte zaterdagavond bekend, dat hij een ultimatum uit Parijs om zich over te geven heeft verworpen. Hij verklaarde zich bereid met al zijn troe pen de strijd aan te binden tegen het F.L.N. als De Gaulle belooft dat Algerije Frans zal blijven 2. Het ontslag van de stadscommandant generaal Gracieux en de volmachten aan Massu's opvolger, de gaullistische gene raal Crépin, die in een radiorede zei: „Het leger heeft zijn evenwicht hervonden. Zijn taak is duidelijk: gehoorzaamheid en dis cipline. De manifestaties en de staking moeten ophouden. De rebellenbolwerken zullen nu eindelijk ontruimd moeten wor den. 3. Voortdurende onderhandelingen tus- r-n de minst hardnekkige van de twee re bellenleiders, Ortiz, en de parachutisten kolonel Godard over een eervolle uitweg uit het conflict, met bemiddeling van een aantal Algerijnse afgevaardigden Voorts de boodschap van aartsbisschop Duval dat hij voor God kan verklaren dat het le ger hem had beloofd Lagaillardes bolwerk niet met wapens aan te vallen. (Vervolg op pagina 7) Pierre Lagaillarde, een van de aan voerders der Franse muiters in Algiers, doet een hartstochtelijk beroep op het publiek om een levend schild te vor men ter bescherming van de „patriot ten" op de barricaden. Correspondentie gaat voort (Van onze correspondent in Bonn) In een, wat men hier noemt „vriende lijke", brief heeft de Russische minister president Kroesjtsjev het afgelopen week einde de boodschap van 14 januari van bondskanselier Adenauer beantwoord Men verwacht in de Westduitse hoofdstad dat deze Westduitse-Russische briefwisse ling, welke door Kroesjtsjev de afgelopen zomer is begonnen, ook in de komende maanden zal worden voortgezet. De nieuwste brief van de Russische re geringschef is veertien pagina's lang en gaat opnieuw over problemen als Berlijn, Duitse eenheid en ontwapening. Over de inhoud van de brief wordt officieel hard nekkig gezwegen. Ook de inhoud van Adenauers brief van 14 januari is nog altijd niet bekendgemaakt. Het afgelopen weekeinde had te Bonn eèn gesprek nlaats tussen de Russische am bassadeur Smirnov, die de brief van Kroesjtsjev overhandigde, en de Westduit se bondskanselier en zijn minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano. Men neemt aan dat van Westduitse kant de nieuwste dreigementen van de Oostduit«e nartijleider Ulbricht te berde zijn gebracht In die dreigementen heeft Ulbricht ge sproken over bewapening met kernraket ten van de Oostduitse strijdkrachten. Refererend aan de oproep tot hulD aan de slachtoffers van de overstroming, uit gaande van het Ramnenfonds. vestigen wij de aandacht on de mogelijkheid voor onze-lezers om hun gift voor dit doel hij onze kantoren te denoneren. waarna wij zullen zorgen voor doorzending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons in komende giften in de krant vermelden. 13e verantwoording R. ƒ2.50; W.J. f 1.25: D.L. f5.—N.N. ƒ10.—; F.K. f 10.J.C.K (2.50; v.D. (2.50; C.B. ƒ2.50; K P. (10.—; J.S.B. (10.—; F.Z.B. (5.—; J.E.V. ƒ5—. Dagtotaal 66.25. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 7.056.18. Ter gelegenheid van de twee-en-twintig- st' verjaardag van Prinses Beatrix heeft het uit dertig man bestaande tamboer korps der Koninklijke Marechaussee, ge kleed in ceremonieel tenue, haar zondag in de tuin van paleis Soestdijk een muzi kale hulde gebracht. Prinses Beatrix is beschermvrouwe der Koninklijke Marechaussee. De tamboer- maitre, wachtmeester-trompetter A. Boer meldde om even over twaalf zijn dertig mannen bij de jarige prinses, die de muzi kale hulde vriendel'ik lachend in ontvangst nam. Achter één der paleisramen sloegen de Koningin, Prins Bernhard en de prin sessen Margriet en Marijke het fleurig schouwspel gade. Na afloop dankte Prin ses Beatrix de tamboer-maitre en de der tig jonge marechaussees voor hun muzi kale verjaardagsgroet. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft zondagavond in een radiotoespraak de jarige prinses gelukgewenst (Van onze Haagse redacteur) Wanneer het College van rijksbemidde laars daarmee vanmiddag akkoord gaat en het is vrijwel zeker dat dat het geval zal zijn zal bij vele streekvervoerbe drijven een twe-ploegentoeslag worden ingevoerd en enkele diplomatoeslagen worden verhoogd, waardoor een loonsver betering van ongeveer zes percent wordt verkregen, met terugwerkende kracht van 1 augustus van het vorige jaar af. Bovendien zal het overleg over de door de werknemersorganisaties in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek in gediende eis van zes percent ingaande 1 april w-orden voortgezet. Dat zijn de voornaamste twee resulta ten van de zaterdag gehouden bespreking tussen de vertegenwoordigers van de in het personenvervoer over de weg ener zijds en de ministers van Verkeer en Wa terstaat, van Economische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid met hun adviseurs waar onder de voorzitter van het College van rijksbemiddelaars, anderzijds. De twee ploegentoeslag, waarover in feite reeds in juli van het vorige jaar over eenstemming was bereikt, zou oorspronke lijk gelden voor een vijftal grote en mid delgrote ondernemingen in het westen van het land, namelijk de N.Z.H. Maarse en Kroon, Naco, W.S.M. en Citosa. Thans heeft zich daarbij een reeks andere be drijven aangesloten, waaronder de N.B.M. Bij de besprekingen van heden middag met de Rijksbemiddelaars wor den de vijf westelijke bedrijven vertegen woordigd door de heren J J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H.en W. Maarse, directeur van Maarse en Kroon, en de voerige ondernemingen door de heer Jur rissen alleen Intussen gold het overleg van zaterdag dat drie uur duurde, voornamelijk het ver langen van de busbedrijven om de be drijfseconomische consequenties van de loonsverhogingen zo nodig door tariefaan passingen op te vangen. In het over de besprekingen op het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat ver strekte communiqué stond, dat de volle dige overeenstemming werd bereikt op ba sis van en onder instemming met het door de regering gevoerde prijsbeleid. Tijdens een zaterdagmiddag in de kantine van het hoofdkantoor van de N.Z.H. te Haarlem gehouden persconferentie antwoordde de heer Jurrissen, die vice-voorzilter is van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transportondernemingen (K.N.V.TO.), op onze vraag naar de be tekenis van deze formulering, dat ten aanzien van de doorberekening een com promis is bereikt, waarover men tevre den maar niet voldaan is. Verondersteld mag worden, dat de eventuele noodzake lijke tariefaanpassingen per bedrijf beke ken zullen worden, hetgeen toch al het ge val was. De heer Jurrissen wees er voorts op, dat de thans verkregen twee- ploegentoeslag in andere bedrijfstakken reeds voor de invoering van de regels der vrijere loonvorming van kracht was. Dit heeft belangrijk bijgedragen tot het be reiken van het compromis over de door berekening. De heer Jurrissen, die gewaagde van een zeer prettige sfeer hoopte vooral, dat de werknemers in het vervoer zich niet zul len laten leiden door verkeerde, subver sieve elementen. De vakorganisaties ge nieten, ook al is hij het niet altijd met ze eens, zijn volle vertrouwen. Wilde acties kunnen het gunstige klimaat slechts be derven. De Heer Jurrissen wees er op, dat de wilde stakingen van de vorige week de resultaten voor de werknemers veeleer hebben vertraagd dan versneld. Waren deze acties er niet geweest, dan zou ver leden week woensdag reeds uit de bus zijn gekomen wat nu pas zaterdag werd be reikt Personeelsdelegaties vragen rust tot dinsdag In tien streekvervoerbedrijven zijn naar aanleiding van de moeilijkheden in de loonsector personeelscommissies ge vormd. Deze commissies van de N.B.M. de W.S.M., de B.B.A., DE N.A.C.O., de Citosa, De Twee Provinciën, de G.T.W., de V.A.D., de N.Z.H.V.M. en Maarse en Kroon hebben onderling contact opgeno men. De delegaties zullen aanstaande dinsdag verder beraad houden over de thans bereikte overeenkomst van zes per cent twee-ploegentoeslag voor chauffeurs van streekvervoerbedrijven. Namens de gezamenlijke personeels commissies heeft een woordvoerder van de W.S.M.-commissie een oproep gericht tot het personeel der streekvervoerbe drijven „zich niet te laten leiden door ge voelens, gewekt door welke uitslag van de besprekingen tussen werkgevers- en werknemersorganisaties en de regering dan ook". Voorts wordt gevraagd „niet tot enige actie over te gaan en de delega ties in de gelegenheid te stellen de belan gen van het personeel in de vergadering van aanstaande dinsdag ten volle te kun nen behartigen". DAMASCUS (UPI) In de afgelopen nacht heeft een bittere slag gewoed tussen Israëlische en Syrische strijdkrachten om het plaatsje AI Tawafik in de gede militariseerde zone bij het meer van Ga- lilea. Een militaire woordvoerder te Damas cus deelde mee, dat artillerie en tanks bij de strijd waren ingezet. In het vier uur du rende gevecht waren twee arabieren ge dood en vier gewond, terwijl de Israëliërs „zware verliezen" zouden hebben gele den. De Syrische woordvoerder zei, dat de Israeli's het dorpje met tanks hadden be zet en dat het eerste leger van de Verenig de Arabische Republiek een tegenaanval had ondernomen van de omringende heu vels uit. Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv deelde mee, dat een Israëliër was ge dood en twee gewond. Hij had het niet over tai.ks maar zei wel, dat er een artillerie duel had plaatsgehad, dat tot vier uur in de morgen had voortgeduurd. Op het ogen blik werd een staakt het vuren van een UNO-commissie van kracht De Israeli's hielden op met schieten en vijftien minu ten later stopten de Syriërs ook. De woord voerder zei ook dat het Israëlische leger Syrische legeropstellingen in het dorpje had vernietigd, die zij in het dorpje in de gedemilitairiseerde zone zouden heb ben ingericht Ook zijn verscheidene gebouwen verwoest, die door de Syriërs tot militaire steunpunten waren ge maakt. De Israëlische actie was vol gens de woordvoerder te Tel Aviv „het rechtstreekse gevolg van provocatieve da den en agres:le van de Syriërs gedurende de afgelopen dagen in de zuidelijke gede militariseerde zone. In onofficiële kringen te Tel Aviv wordt te verstaan gegeven dat de Syriërs om veertig minuten na middernacht met schie ten begonnen en dat Israëlische strijdkrach ten het vuren beantwoordden en vervol gens de Syrische posities in het dorp be stormden, van waaruit de beschietingen plaats hadden. Advertentie zit advertentie op pagina 14 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT <BIJ KONINGSPLEIN] AMSTERDAM TEL 223594 WINTERSPORTKLEDING Advertentie LEIDSEVA ART 342 - TELEFO TELEFOON 39517

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1