ASPRO Dit kabinet stapelt de ene hulpeloosheid op de andere GRIEP? Vorstgrens over ons land Zuur in tulpen kan afdoende worden bestreden „Haarlem wil meepraten in de Amsterdamse havenplannen" Felle kritiek op Oud en Romme Invalide neergeslagen door straatrovers Proces over vier jaar oude brief Publieke vrouw in woonschip gewurgd Polder onder water Barendrecht bij Minister Korthals opent 42ste RAI EVC '58 besluit tot opheffing Gezaghebber neemt bestuur over op Curacao MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 2 MR. BURGER OP HET OORLOGSPAD 2ASPRO 5 U&htuteeb fit/ Examens Twee ontsnapte Duitse gevangenen gepakt Secretaris „Derde Weg" afgetreden Kerkelijk Nieuws Nu ook in Utrecht Wethouder W. FHappé sprak voor Haarlemse huisvrouwen Agent van Duitse toto krijgt proces-verbaal Leden aangespoord tot NVV toe te treden De Partij van de Arbeid zal fellere strijd tegen het kabinet-De Quay gaan voeren. Dat is de conclusie, die getrokken kan worden uit de woorden, welke de P.v.d.A.- fractleleider In de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, zaterdagmiddag sprak op een in de Haagse Dierentuin gehouden „centrale kadervergadering" over de hui dige politieke situatie. „Het gaat vandaag niet om de vraag, welke partijen het kabinet steunen of wel ke in oppositie zijn. Die vraag is belang rijk", zo zei de heer Burger in zijn vaak fel-agressieve, vele malen door luid ap plaus onderbroken rede. „Maar belangrij ker is op dit moment, dat, wie ook de re geringsverantwoordelijkheid draagt, dat doet op een wijze die zich verdraagt met 's lands belang. Wij vragen een kabinet, waarvan leiding uit gaat in het gehele sa menhangende complex van vraagstukken, waarvoor elke regering onvermijdelijker- wijs wordt gesteld, en niet een kabinet, dat bij verrassing van de ene hulpeloos heid in de andere vervalt." Verder zei de heer Burger: „De kern van wat ik te zeggen heb. is mijn vraag aan de feitelijke machthebbers van van daag. de heren Oud en Romme: „Meent gij, dat dit zo door kan gaan? Ik betwist niet uw recht om te regeren zonder de Partij van de Arbeid, al betreur ik dat feit. Ik betwist evenmin het recht der con servatieve krachten om langs democrati sche weg de macht te grijpen. Maar ik be twist uw recht om Nederland zonder pre sentabel bewind te laten. Ik mag en moet dat doen. Ik mag dat doen, omdat in een democratische staat de meerderheid niet almachtig is, maar verplicht is de normen in acht te nemen van behoorlijk bestuur. Ik moet dat doen, omdat weliswaar een ieder de last zal te dragen krijgen van het huidige regeringsgeëxperimenteer, maar uiteindelijk toch de grote massa, als al tijd, de kop van jut zal blijken. Om die bei de redenen verlang ik een kabinet, dat het regeringsgezag aan kan. Tientallen heb ben het ministerschap onder prof. De Quay geweigerd, ik weet het. Ik weet ook, dat het een zware en financieel onaantrekke lijke functie is, waarmee weinig waarde ring valt te oogsten. Als de gulden regel van het verleden nog in acht wordt geno men, dat ministers hun economische com missariaten en functies neerleggen en ik heb de indruk, dat die regel nog bestaat, al ging het met de heer Beerman wat stroef dan zal het ministerschap voor sommigen ook financieel een belangrijk offer kunnen zijn. Voor dat alles ben ik niet blind. Maar Advertentie Zaterdagnacht hebben twee onbekende jongemannen in Amsterdam bij de Bakker straat de 49-jarige heer J. J. Dahmen aan gevallen en beroofd van 25 a 30. Het slachtoffer, die doof is en een spraakge brek heeft, werd vermoedelijk met een hard voorwerp op het achterhoofd ge slagen, waardoor hij een hoofdwond op liep. Hij verloor het bewustzijn en werd enige tijd later op straat gevonden. Na be handeling in het Weesperpleinziekenhuis kon hij naar huis terugkeren. Voor het gerechtshof te Amsterdam zijn pleidooien gehouden in een appèlprocedu re over de ruim vier jaar geleden door de n.v. Bouwbedrijf Wildschut aan B. en W. van Apeldoorn geschreven brief, waarin bezwaren werden geuit over de werkwijze van de n.v. Bouwkas (thans geheten n.v. Bouwfonds) Nederlandse Gemeenten. De n.v. Bouwkas was de procedure be gonnen omdat afschriften van de brief ge stuurd waren aan alle leden van de ge meenteraad en bovendien aan de pers wa ren verstrekt. De eis van de bouwkas, ook tegen de Nederlandse Bond van Bouwon dernemers, die zich volgens de bouwkas achter de brief gesteld zou hebben, be helst drie punten: onrechtmatigverkla- ring, verbod van verdere publikaties en een schadevergoeding van 20.000. De rechtbank te Utrecht had deze vordering van de n.v. Bouwkas in eerste instantie afgewezen. Mr. P. W. van Doorne, optredend na mens de n.v. Bouwfonds, stelde thans, dat de bouwkas veel last heeft ondervonden van de brief. Volgens pleiter waren de mededelingen in de brief voor een groot deel onjuist en dit had de n.v. Wildschut kunnen weten. In de bnief werd onder meer gesproken over: misleidende prak tijken, handelingen in strijd met de wet en de moraal en over contracten, die in strijd zouden zijn met de zeden. Mr. W. Nije, optreden namens de n.v. Wildschut en de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, zei dat het hem niet duidelijk was waarom de bond over één kam wordt geschoren met de n.v. Wild schut. De bond had noch de brief gesch e- ven, noch die rondgestuurd. Mr. Nije bestreed de mening, dat de n.v. Wildschut onrechtmatig gehandeld heeft. Het gerechtshof zal op 11 maart ar rest wijzen. Delft. Kandidaatsexamen scheikund. Ingenieur: J. Oepkes, W. C. J. Quik en D. H. D. van Tonge len, allen te Haarlem. Amsterdam Vrije Univ. Bevorderd tot arts. W. O. Buist, Haarlem. Doctoralexamen economie: S. van Popta, Beverwijk (cum laude). zelfs de heren Oud en Romme kunnen zich niet veroorloven, de macht naar zich toe te trekken en rustig in de Kamer te blijven zitten, terwijl hun regering niet van her of der blijkt te weten. Zijzelf, dan wel fi guren uit hun kring die verstaan wat rege ren betekent, zullen hun verantwoordelijk heid voor de publieke zaak dienen te aan vaarden." „Moedeloos schouderophalen" Zoals de zaken nu staan, wordt de re gering keer op keer door het hele parle ment, door alle politieke groeperingen in de steek gelaten, eenvoudig omdat hoe ongaarne ook zelfs de regeringspar tijden slechts moedeloos de schouders kun nen ophalen voor datgene wat van achter de regeringstafel wordt vertoond. De invloed ten spijt, verkeren de loon- trekkenden, de salaristrekkenden en de pensioentrekkenden volgens mr. Burger in ongunstiger omstandigheden dan zeven, acht maanden geleden. Hij vroeg zich af, welk plan de regering hier tegenover te stellen heeft, vooral daar volgens hem de ze verarming veroorzaakt werd door het regeringsbeleid zelf, dat „alle subsidies zo nodig moest afschaffen, d.w.z. die voor de grote massa op levensmiddelen, terwijl de belastingsubsidies aan ondernemers werden gehandhaafd en die van particu liere woningbouw, in tegenstelling tot de woningwetbouw, juist werden uitgebreid." Ook op het terrein van de buitenlandse politiek had de socialistische fractieleider critiek te over: „Moeten wij niet vrezen, dat niet alleen binnen onze grenzen, maar ook daarbuiten het regeringsgezag in het achter ons liggende jaar hollende bergaf waarts is gegaan?" Dit noemde spreker „wel onze grootste grief tegen het kabi net". Velerlei falen Verder meende mr. Burger dat het ka binet gefaald had bij de belastingverla ging, het beëindigen van het dirigisme in het loonbeleid, het afschaffen van de sub sidies en vooral bij de bestrijding van de woningnood. Eveneens uitte hij kritiek op het terrein van de middenstandspolitiek, de defensielasten-verlichting, de dienst tijdverkorting. de Lauwerszee-kwest:e, de tunnelbouw, de voetbaltoto en de Mam moet-wet, om welke laatste twee grote ver warring zou heersen. Vervolgens besprak mr. Burger uitvoe rig het loonprobleem bij de autobusbedrij ven, hierbij de regering rondweg honend. Hij noemde de behandeling hiervan „geen kwestie van conservatisme van de rege ring, maar een kwestie van onbekwaam heid," en dat achtte hij het ergste. „Dit spul kan toch waarlijk niemand meer ern stig nemen," zo riep mr. Burger vertoornd uit. Het ging de P v.d.A.-fractieleider naar zijn zeggen echter niet om het conserva tieve karakter van het kabinet, maar om „zijn onaanvaardbare onmacfr];' v Ook een conservatief kabinet kan volgensnem res- pectabal zijn (over Colijn sprak hij als een man, die tenminste wist wat gezag was), maar het gaat er om dat dit kabinet vol gens hem geen leiding heeft, niet van voor- of achteruit weet. „Ook de niet-socialistische meerderheid moet tot behoorlijk bewind in staat zijn, al zal ik daar principieel tegenover moe ten staan. Ik vraag slechts, dat zij het ons bewijzen", zo besloot de socialistische fractieleider zijn betoog. Nadat de woningbouwspecialist van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, dê heer J. Bommer, het beleid van minister Van Aartsen volledig had afgewezen in het bijzonder de verlaging van het aantal wo ningwetwoningen, de subsidieverhoging voor particuliere woningbouw en de op heffing van de huurblokkeringsmaatrege- len sprak tot slot van deze centrale kadervergadering partij-voorzitter de heer E. Vermeer. Het was een jegens het ka binet. de K.V.P. en V.V.D. gerichte oratie, geheel in de lijn van zijn „rode bril-praat- jes" van weleer voor de radio. Hij noem de het ondermeer onaanvaardbaar, dat de groepen in het parlement, die twee derde deel van het volk achter zich heb ben, geen regering weten op te brengen, die kan regeren. De regering heeft volgens hem geen vaste grond onder de voet. De vergadering ging uiteen na dit „op maken van de balans van een bewogen week" met de opdracht zich over het ge sprokene te bezinnen om zaterdag a.s. weer bijeen te komen op de z.g. „Fakkel dragersdag". De gemeentepolitie van Heerlen is er zondagmiddag in geslaagd, de beide uit de strafgevangenis Nieuw Vosseveld te Vught ontsnapte Duitse gedetineerden te arresteren. Het waren de 21-jarige Wil helm Peters uit Aken en de eveneens 21-ja rige Johann Hansen uit Herzogenrath. Zij werden sinds de ochtend van dinsdag 26 januari vermist. De mannen werden aan gehouden even buiten Heerlen, terwijl zij te voet op weg waren in de richting van Aken. Ze hadden een traangaspistool en verschillende schroevendraaiers bij zich en waren dus blijkbaar van plan hun mis dadige praktijken weer op te vatten. De gevangenisstraf waarvoor zij in Nieuw- Vosseveld gedetineerd waren, was hun ook voor inbraak opgelegd. Het is nog niet be kend of zij zich in de tijd tussen hun ont snapping en hun arrestatie reeds aan nieu we misdrijven hebben schuldig gemaakt. De secretaris van de vredesbeweging „De Derde Weg", de heer J. W. E. Rie- mens is tijdens de zaterdag gehouden al gemene ledenvergadering afgetreden. Ze ven jaar is hij secretaris geweest. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leeuwarden-Oost (vac J Hoogenkamp): dr. L. G Wagenaar tp Deurne. Geret Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naai Kemptonpark (Zuid- Afrika): W. Boessenkoop te Kapelle aan de IJsel. Geref. Gemeenten Beroepen te Scherpenisse: C. Molenaar te Leiden. Zondagochtend vroeg is de veertigjari ge alleenwonende publieke vrouw Alida Johanna Meijer in haar woonschip „Jo- pie" in de Vecht aan het Zandpad te Utrecht gewurgd. Er zijn geen sporen van een worsteling gevonden en hoewel in het kleine woonbootje bij het politie-onder zoek geen geld werd aangetroffen, zijn er evenmip sporen die erop wijzen dat het hier eeh roofmoord betreft. De politie is onmiddellijk begonnen mensen te horen met wie de vrouw die bekend was als „Blonde Jopie" zaterdagavond een aantal café's heeft bezocht. Zondagavond had dat nog niet tot een definitief resul taat geleid. Wel is komen vast te staan, dat zij alleen naar haar woonboot is ge gaan, waar zij na drie uur in de nacht aankwam. Omstreeks 12 uur zondagmid dag kreeg de politie bericht, dat er een le venloze vrouw lag in de woonschuit „Jo pie", tegenover de woning Zandpad 14. De man, die bij de woonscheepjes in dit ge deelte van de Vecht de huur ophaalt en die dat bij voorkeur op zondag doet, om dat de veelal handeldrijvende bevolking van de bootjes dan thuis is had geen gehoor gekregen bij het schip „Jopie". Hij ging op informatie bij de bewoners van de aan grenzende boot uit, die van mening waren dat de vrouw thuis moest zijn. Samen met de bewoner van dit schip wrikte de huur- ophaler de deur van de „Jopie" open, waarna de mannen de vrouw levenloos za gen liggen. De anatoom-patholoog dr. Zeldenrust heeft bij sectie vastgesteld dat de vrouw met de blote handen gewurgd moet zijn. Bij de politie stond het slachtoffer al jaren als publieke vrouw bekend. De vrouw, een vrij forse blonde ver schijning had een dochter die in de omge ving van de Rodebrug woont. De vrouw woonde alleen in haar woonbootje. Vorige week is als gevolg van de hevige storm een gat ontstaan in de kade tussen de Oude Maas en de buitenpolder van Heinenoord bij Barendrecht. De polder van ongeveer 500 hectare bouwgrond loopt nu steeds bij hoogwater onder. De winter tarwe is verloren gegaan. Huizen in de omtrek lopen geen gevaar. In het afge lopen jaar werd de Rijn-pijpleiding door de kade gelegd. Hierdoor was een zwakke plek ontstaan, die tijdens stormweer be zweek. In de nacht van maandag op dinsdag maakte het water een gat van ongeveer zestien meter. Woensdag heeft men het met 5000 zandzakken dicht gemaakt, maar toen het hoogwater werd, spoelde alles er weer uit. Donderdag werd opnieuw een poging ondernomen, toen met 7000 zand zakken. Ook deze spoelden weg. Op het ogenblik is het gat ongeveer veertig meter groot. Twee aannemingsbedrijven uit Per nis en Strijen brengen nu materiaal in gereedheid om het nog eens te proberen, maar dan met zand en nylonzakken. klei, zinkstukken en stortsteen. Bij de terugkeer van de bewoners van Tuindorp Oostzaan in hun drooggeval len woningen is gebleken, dat veel meer huisraad, voorraden e.d. door het water onbruikbaar zijn geworden dan men aanvankelijk gemeend had. De stapels vuilnis en geruïneerd meubi lair voor de huizen waren zaterdag al dermate hoog geworden, dat de ge meentereiniging het alleen niet meer af kon en de hulp van het leger moest worden ingeroepen. Zondagmorgen zijn daartoe een honderdtal manschappen van de Aan- en Afvoertroepen uit Haarlem met 25 vrachtauto's en ander materieel naar het tuindorp gezonden waar zij direct, in samenwerking met de gemeentelijke reinigingsdiensten, met de verwijdering van de vernielde bezittingen der rampslachtoffers be gonnen zijn. De militairen zullen ter beschikking blijven zolang dit nodig is Vrijdag werd in Bovenkarspel de West- friese bollendag gehouden in de mijnzaal van de veiling West-Friesland. Drs. A. F. G. Slootweg, mycoloog aan het Labora torium voor Bloembollenonderzoek in Lisse, heeft hier de voorlopige uitslagen van een deze zomer gehouden enquête bekendgemaakt. Hieruit is gebleken dat 38 percent van de ondervraagde 336 tul penkwekers minder zuur in hun partijen had. Hieruit kan dus de conclusie worden getrokken, dat het zuur in tulpen afdoen de kan worden bestreden. Indien alle kwekers zich geheel zouden houden aan de wenken van het laboratorium dan zou het zuur binnenkort geen probleem meer zijn. De heer Slootweg gaf toe, dat de en quête toch ook enigszins teleurstellend is geweest. Want tegenover deze 38 percent met minder staat 47 percent met meer zuur en 15 percent waar de aantasting constant is gebleven. Ondanks de vele pu blikaties in de vakbladen In Westfriesland is de situatie nog iets minder gunstig, want daar had zestig percent van de kwekers meer zuur; bij tien percent was het zuur constant geble ven en slechts bij dertig procent was een vermindering te zien geweest. Drs. Slootweg nam de „gulden regels" stuk voor stuk onder de loep. Slechts een enveertig partijen van de 279 waren be- ..Als de plannen die Amsterdam heeft voor de industriële ontwikkeling langs het Noordzeekanaal doorgaan en dit mag alleen als het nationale belang dat eist en niet omdat een stad het zo graag wil dan zal Haarlem meedoen aan deze plannen. Als onze stad aan deze economi sche expansie niet zou meedoen zou zij er alleen de lasten van ondervinden en min der gebied overhouden voor wonen en recreatie," aldus zei de Haarlemse wet houder van stadsontwikkeling en openba re werken vrijdagmiddag in de causerie die hij in de aula van het stedelijk gym nasium aan het Prinsenhof hield voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen afdeling Haarlem. De wethouder had zijn lezing de titel gegeven „Van grafelijk strijdperk tot randstedelijk tijdperk." Hij ging er van uit dat men de toekomst van een stad niet kan voorstellen zonder de historie te be studeren. Haarlem in de tijd van grafe lijke toernooien en Haarlem als onder deel van de Randstad Holland zijn twee uitersten. Wethouder Happé vertelde eerst talrij ke bijzonderheden over de historie van de stad, die ontstond op het punt waar de gro te heirweg langs de duinrand en het Spaar- ne elkaar ontmoetten. Wijken als de Leid- sebuurt, Amsterdamsebuurt, Transvaal- buurt, Indische buurt en Rozenprieel zijn het resultaat van uitbreidingen buiten de wallen en muren van de oude stad. Ze zouden als wijk onbewoonbaar moeten worden verklaard, als er maar geen wo ningnood was. Op een buurt als het Rozen- prieel moet men eigenlijk de bulldozer kunnen zetten om er een moderne wijk op te bouwen. Aan deze wijken zit niet zo veel historie als aan de oude stadswijken die vroeger binnen de wallen en muren la gen. De binnenstad verjongt en vernieuwt zich wat de winkels betreft, maar zij wordt steeds minder geschikt om te wonen. Zij heeft een economische functie voor 230.000 mensen in en om Haarlem. In deze bin nenstad met haar kleinere schaal en cul turele waarden zullen we op een gegeven moment niet méér verkeer kunnen toela ten aldus de wethouder. Daarom zijn er plannen voor een systeem van ring- en ra- diaalwegen en de nodige parkeerruimte onmiddellijk buiten de binnenste ring om de stadskern. Voor de radiaalverbindin- gen tussen de twee ringen zullen enige doorbraken noodzakelijk zijn, maar zo veel mogelijk zal men gebruik maken van bestaande verbindingen. De westelij ke en later ook de oostelijke randweg zijn geprojecteerd als stadsrandwegen voor het onderlinge verkeer in de streek. Gelijkvloerse kruisingen Het doorgaande verkeer gaat in de toe komst geheel buiten de stad om. Het on derlinge verkeer moet echter gemakkelijk de randwegen kunnen oprijden en verla ten. Daarom is Haarlem voorstander van gelijkvloerse kruisingen op de randwegen aldus spreker. De ontwikkeling van de stad is een be leidskwestie, waarin het gemeentebestuur van Haarlem veel verder moet kijken dan de eigen grenzen. Hoe zorgen we er voor dat Haarlem zich zo harmonieus moge lijk ontwikkelt en de mooiste stad van de randstad Holland blijft? Daarom wil Haarlem meepraten in de plannen die Am sterdam heeft voor de uitbreiding van het havengebied langs het noordzeekanaal tot Haarlem en de IJmond. Ter illustratie noemde wethouder Happé de plannen die Haarlem heeft voor het watersportgebied bij de Mooie Nel. De wethouder hoopte ten slotte dat ook de bevolking door het naar voren bren gen van denkbeelden en het uiten van kri tiek op de plannen van het gemeentebe stuur zal helpen bij het volvoeren van de wens Haarlem te doen blijven een stad. waar het goed is te wonen, te werken en zich te ontspannen. De douane-recherche te Amsterdam heeft op verzoek van de Hengelose politie aan de grens bij Glanerbrug aangehouden de Hengelose boekhandelaar H. T. J. A.. die sedert begin november in Nederland Duitse „lotto"-formulieren aan de man bracht. A. bezat in Gronau (Duitsland) een postbus waarin men de ingevulde pool- formulieren kon doen. De boekhandelaar zorgde dan voor afstemoeling en inleve ring bij het Duitse loterijkantoor. Zij die een gokje wilden wagen betaalden f 4,50 per formulier, terwijl A. zelf drie mark afdroeg. Naar schatting verdiende hij in drie maanden tijd minstens f 1.200.Om klanten te winnen, verzond hij naar hon derden adressen in het gehele land for mulieren met een uitleg van dit kansspel. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens overtreding van de loterijwet. De minister van Verkeer en Water staat. de heer H. A. Korthals, zal op don derdag 18 februari de 42ste R.A.I.-tentoon- stelling van personenauto's en kampeer wagens in het R.A.I.-gebouw te Amster dam openen. Op deze expositie zullen 63 verschillen de merken tentoongesteld worden, nl. uit Engeland 18. uit Duitsland 16, uit de Ver enigde Staten 14. uit Frankrijk 7. uit Italië 4, uit Zweden 2. uit Tsjechoslowakije 1 en uit Nederland ook 1 De kamnoorwa- genafdeüng zal in de Apollohal worden ondergebracht. handeld zoals de organisatoren zich ten minste hadden voorgesteld. De eisen wa ren beslist niet hoog geweest. Maar niet één partij was precies zo behandeld als de richtlijnen hadden aangegeven. De belangrijkste factor is wel het uit zoeken van het plantgoed. Vijftig kwekers hrdden het niet gedaan. „Wat zijn dat voor kwekers!" riep deze onderzoeker uit. „Ze halen zich steeds meer narigheid op de hals". De heer Slootweg was ook bij de be spreking van de andere punten beslist niet mals in zijn critiek. De vele honder den kwekers luisterden in diepe aan dacht, want het zuur dreigt een ramp te worden. Een van de opmerkelijkste punten in zijn betoog en ook in dat van anderen is dat er veel narigheid ontstaat door een wanverhouding tussen de verschillende onderdelen van de onderneming. De schuurruimte groeit niet met de beteelde oppervlakte mee, of de verkoopt stijgt harder dan de outillage bij de exporteur. Bovendien mankeren dikwijls zelfs in de modernste schuren, de zo belangrijke hygromet-rs en de mensen die daarme de weten te werken. De heer Slootweg weerlegde de vele be weringen van de mensen uit de praktijk over de invloed van het koppen, de kunst mest, het beregenen etc. Behalve het koppen kunnen dergelijke uitwendinge in vloeden geen zuur veroorzaken. In de middag sprak o.a. de heer W. J. S' >fmeel uit Hillegom, technisch hoofd ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst. Deze waarschuwde de kwekers, dat de buitenlandse eisen steeds zwaarder worden. Er zijn op het ogenblik ziekten die zo gevaarlijk zijn, dat de meest eisen de landen hun grenzen voor de invoer drei- g' n te sluiten. Het groolste gevaar bij gladiolen schuilt in ziekten die zich hier ir Nederland maar moeilijk kunnen hand haven. maar in warmere gebieden enor me verwoestingen kunnen aanrichten. Dat het sluiten van de grenzen geen holle frase is, bewees hij met het voor beeld dat in Engeland zestig tot zeventig percent van de beteelde oppervlakte tul pen door een zeer gevaarlijk aaltje is be smet. Op grond hiervan is de import door een ander land. de heer Stofmeel noem de geen namen maar hij bedoelde kenne lijk de Verenigde Staten, verboden. Verdronken. Op het IJselmeer bij Lemmer is zaterdagmiddag de 20-jarige ongehuwde dekknecht H. van Dijk uit Rot terdam van het motorsleepschip „Julia" over boord gevallen en verdronken. Het buitengewone congres der E.V.C. '58 (Eenheidsvakcentrale 1958), het afgelopen weekend te Amsterdam gehouden, heeft zondagmiddag met 223 stemmen voor en drie tegen besloten de E.V.C. om te vor men tot „Centrum van propaganda voor eenheid en klassenstrijd in de vakbewe ging". Voorts besloot het congres, waar aan 247 gedelegeerden deelnamen, alle le den der bij de E.V.C. '58 aangesloten bon den, de ongeorganiseerden en de confes sioneel georganiseerde arbeiders op te roepen toe te treden tot een van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Alle bij de E.V.C. '58 aangesloten organisaties worden opgeroepen de nodige maatrege len te treffen en uit te werken om dit toe treden te bewerkstelligen, hetzij door on derhandelingen met de plaatselijke afde lingen van de N.V.V. organisaties, hetzij door individueel toetreden als lid van een der N.V.V.-bonden. Het congres besloot dat het „Centrum" zal worden opgeheven zodra alle leden van de E.V.C. '58 in het N.V.V. zijn opgeno men. Met de thans genomen besluiten be krachtigde het congres de voorstellen daartoe van de in september 1959 gehou den algemene hoofdbestuursvergadering der E.V.C. '58. Nadat in de in 1945 opgerichte en nog bestaande —E.V.C. in 1958 een scheuring was ontstaan werd in juni van dat jaar de E.V.C. '58 als zevende vakcentrale in ons land opgericht, waarin de aanhangers van de lgemeen secretaris der C.P.N., de heer Paul de Groot, zijn vertegenwoor digd. De heer De Groot woonde het con gres bij. N.V.V, „Oppassen geboden!" Het commentaar van de voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, op het besluit van het buitengewoon congres der E.V.C. '58 is, zo deelde hij desgevraagd aan het ANP mede: „Dit besluit heeft het N.V.V. verrast omdat dit een bevel van de heer De Groot (algemeen secretaris der C.P.N.) is. Het is echter duidelijk, dat het N.V.V. geen prijs stelt op de aanwezig heid van notoire communisten en niet zal nalaten er voor te zorgen, dat deze buiten zijn rijen blijven". De regering heeft zich tot van de Nederlandse Antillen de regering gewend met het verzoek om in het bestuur van het eiland gebied Curagao te voorzien door de bevoegd heden.en verplichtingen van het bestuurscol lege tijdelijk op te dragen aan de gezag hebber van dat eilandgebied, de heer Gorsira. aangezien het bestuur, als gevolg van het gemis aan vertrouwen tussen het bestuurcol- lege en de Eilandsraad, grovelijk wordt ver waarloosd. Bij algemene maatregel van rijksbestuur van 30 januari is thans bepaald, dat voor Curagao alle bevoegdheden en verplichtingen van het bestuurscollege zijn opgedragen aan de gezaghebber. Deze maatregel zal vervallen op 7 juli 1963, de datum van de eerstvolgende eilandsraad verkiezingen. Zij kan eerder bij Koninklijk Besluit worden ingetrokken. Gezaghebber Gorsira heeft een prokla- matie uitgegeven waarin hij zegt, dat zijn nieuwe taak een noodmaatregel is, die niet verder mag gaan dan de omstandigheden strikt noodzakelijk maken, en dat het ingrij pen van de hogere bestuursorganen dient te zijn gericht op een zo spoedig mogelijk her stel van de normale toestand. De oppositiepartijen in de eilandsraad van Curagao hebben aan minister-president De Quay een telegram gezonden, waarin wordt aangedrongen op het vinden van een oplos sing voor de controverse tussen de Eilands raad en het bestuurscollege volgens de demo cratische weg. namelijk door het uitschrijven van verkiezingen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het K.N.M I. deelt mee: Gedurende het weekeinde is een hoge- drukgebied, dat zich boven Scandinavië bevond, tijdelijk sterk in betekenis toege nomen. terwijl het zich over Duitsland tot naar de Balkan uitbreidde. In Scandinavië kwam strenge tot zeer strenge vorst voor. De koude lucht stroomde over Polen naar de Balkan en naar Duitsland. Met zuid oostelijke winden kwam de koude lucht vandaar naar het noorden van ons land waar het in de afgelopen nacht 3 graden vroor. De vorstgrens lag vrijwel statio nair over het midden van het land In het zuiden handhaafde zich zachtere lucht waarin zondagmiddag temperaturen van 7 graden voorkwamen. Het hogedrukgebied boven Scandinavië wordt nu aangetast door zwakke storingen. Een hogedrukgebied boven Spanje daaren tegen begon zich vanmorgen over Zuid- Frankrijk uit te breiden, terwijl een oceaanfront het Kanaal bereikte. Dit front zal morgen tot het zuidwesten van ons land kunnen doordringen. In het noord oosten van het land zal de koude lucht zich echter weten te handhaven. Daar zal in de Dinsdag 2 februari Zon op 8.21 uur, onder 17.28 uur. Maan op 10.37 uur, onder uur. komende nacht weer overwegend lichte vorst voorkomen. Eelders zal de tempera tuur tijdens opklaringen ook plaatselijk tot iets onder nul kunnen dalen. De neer- siagzone, die het front vergezelt, is van weinig betekenis. Wel kan bij afneming van de wind plaatselijk mist ontstaan. WEF.RR APPORTEN Maximum-teinperaiurei) c binnen- en buitenland ■o-g Neerslag laatste 24 uur So ïu ■j SR 4 februari 12 februari 20 februari 26 februari Maanstanden 15.27 uur eerste 18.24 uur 00.48 uur 19.24 uur kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmniden Maandai 1 februari Hoog water 6.36 en 18.53 uur. Laag water 2.14 en 14.35 uur. Dinsdag 2 Hoog water 7.19 en Laag water 2.51 en februari 19.34 uur. 15.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew. zo 0 14 Ypenburg mist zo 2 0 Vlissingen onbewolkt zo 6 0 Eelde geheel bew. ozo -2 2 De Bilt geheel bew zzo 0 0 Twente motregen ozo -1 6 Eindhoven onbewolkt ozo 4 1 Zd-Limburg half bew. z 7 0 Helsinki geheel bew. nw -15 0 Stockholm half bew w -10 0 Oslo onbewolkt nno -6 0 Kopenhagen onbewolkt O -5 0 Aberdeen regen zzo 4 36 Londen geheel bew zzo -1 0 Amsterdam geheel bew ozo 0 3 Brussel onbewolkt zzo 8 0 Luxemburg mist ozo 6 0,1 Parijs onbewolkt O 10 0 Bordeaux licht bew. wzw 13 0 Grenoble onbewolkt windst 8 0 Nice licht bew. n 15 0 Berlijn onbewolkt O -3 0 Frankfort geheel bew. ono 2 0 München sneeuw O 5 0.5 Zürich onbewolkt nnw 5 0 Genève onbewolkt windst. 0 Locarno onbewolkt z 9 0 Wenen licht bew n -0 0 Innsbruck Poolsneeuw w 6 0 Belgrado zwaar bew no 4 0 Athene zwaar bew nw 0 Rome onbewolkt ono 0 Ajaccio onbewolkt ono 15 0 Madrid half bew. windst. 11 0 Mallorca onbewolkt nw 15 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2