€sso ZWITSALETTEN kdpen U eraf F, r WERELDNIEUWS Rondetafelconferentie is een moeilijke week ingegaan Fa. B. ENGELENBERG Van dag tot dag Poliieperikelen STEEDS MEER CDU-ERS EISEN AFTREDEN VAN OBERLANDER raatótoel M A A N) A G 1 FEBRUARI 1960 3 J Amerikanen signaleerden weer Russische raket Deens poolschip kwam moeilijkheden te boven President" Joseph Kasavoeboe in Luik opgedoken Mijnongeluk in Japan Explosie sloot 65 man af, 22 ontsnapt dieper Insrcslotenen bii Coa'brook dan men dacht Smalle schachten thans dicht tot hen genaderd Oproep aan Indonesiërs: ruk op naar West-Irian de De piek'raar in de puzzle-rit man die 't altijd tegenzit het jonge stel op ouwe ploffer de reiziger met monsterkoffer en wie er meer op Neerlands wegen iets aan zijn motor is gelegen zij allen weten wat beduidt met ESSO bent u beter uit! Partijbestuur houdt hem de hand boven het hoofd OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Antisemieten veroordeeld in Wilhelmshaven Chinees-Birmaans akkoord Op de Al. Mok De ministr van Justitie heeft, gelijk za terdag gemtd is, alarm geslagen over de personeelsmeilijkheden bij de Rijkspoli tie. Dat is pen nieuw geluid. Herhaalde lijk zijn jok in dit blad noodkreten gesignaleerc van politieautoriteiten, die door gebrel aan „mannetjes" niet meer weten, hoe tij hun vele politiële taken naar behorn moeten vervullen. Ook de chefs van d gemeentelijke politiekorpsen klagen al jren steen en been over deze noodtoestan. Tot nu toe echter bleven hun waarsc'uwende stemmen die van roe penden in <e woestijn. Wij wisten alleen niet, hoe erstig de situatie in feite is. De minister beijfert thans dat het jaarlijkse tekort aan jonge wachtmeesters bij de Rijkspolitie >p meer dan 200 man per jaar gesteld moe worden. Voeg daarbij het ge taxeerde mnco aan agenten bij de ge- meentekorpsn in de drie grote steden (globaal op 100 man getaxeerd) en ge be grijpt dat ei alle reden is voor de „ingrij pende maategelen" die de regering thans volgens minster Beerman overweegt om hierin verarlering te brengen. De kostba re werfcanvagnes in dagbladen en tijd schriften hoben totnutoe geen noemens waardige vebetering van het personeels bestand bij de politie bewerkstelligd; zij hebben allen maar geld gekost. En dat lag voor de hand, want het is een alge meen erkenl feit, dat een politieloopbaan in verband net de slechte salariëring voor de meeste jongelui geen aantrekkings kracht meei heeft. Vooral het lagere per soneel word, gezien in het licht van zijn grote veran woordelijkheid, zwaar onder betaald. Misschien kan de ontsporing van een aantal wachtmeesters van verkeers- groepen der Rijkspolitie, die zich door ver- keersovertrcders lieten betalen ter afko ping van een proces verbaal, hieruit ook verklaard worden. Dergelijke excessen zijn gelukkig hoge uitzondering, maar ook bij de normale, integere politieman dreigt de slechte bezoldiging een stemming van geprikkeldheid te ontstaan, die op den duur tot verbittering en mindernauwgezet- te plichtsbetrachting kan leiden. Het per soneelsverloop bij de politie is groot en nieuwe gegadigden zijn bijna niet te vin den. Nu al moeten de wervingsbureaus vaak kandidaten aannemen, die normali ter afgewezen zouden zijn. Wil hierin ver andering ten goede komen, dan moet heel de loonschaal voor het politiepersoneel op de helling en wel hoe eer hoe liever. Dat over dit aspect van de zaak in mi nister Beerman's noodkreet met geen woord gtrept wordt stemt ons op zijn zachtst gezegd tot grote bezorgdheid. WASHINGTON (AFP) De Russen hebben klaarblijkelijk zondag weer een ra ket naar het door hen aangegeven proef gebied in de Stille Oceaan afgeschoten. In een door het Amerikaanse ministerie van defensie uitgegeven communiqué werd gezegd, dat een vliegtuig van de Amerikaanse marineluchtvaartdienst, dat in de omgeving van het betrokken gebied patrouilleerde, omstreeks 18 uur Neder landse tijd een verschijnsel had waarge nomen, dat geleek op een raket, die terug keerde in de dampkring. Het verschijnsel had zich voorgedaan in „het algemene gebied" dat Moskou inder tijd had aangeduid. De mededeling van het Amerikaanse ministerie bevatten geen verdere bijzonderheden. Op 20 januari namen de Russen hun eer ste proef in een reeks, die bedoeld zou zijn om vluchten naar andere planeten en het lanceren van reusachtige aardsatellieten voor te bereiden. Het proefgebied ligt halverwege tussen de Hawaii- en de Fidji-eilanden, enige graden ten noorden van de evenaar. Vol gens de Russen kwam de neuskegel van de op 20 januari in de omgeving van het Aralmeer (ten noorden van Perzië) afge schoten raket op 2,01 km. van haar doel terecht, na met een snelheid van 25.000 km. per uur een afstand van 12.400 km. te hebben afgelegd. LONDEN (UPI) De Australische Overzeese Radiomaatschappij heeft van het 1957 ton metende Deense poolexpedi tieschip „Magga Dan" een bericht opge vangen, waarin wordt meegedeeld dat door zwaar weer en ijsgang de deklast is gaan schuiven en onder de waterlijn een gat is ontstaan. In een zware strom is de „Magga Dan" ter hoogte van Lewis Island in het zicht van open water vast geraakt in het ijs. Bij pogingen het open water te bereiken raakte het schip door ijsschotsen lek. Eenmaal in open water begon de deklast van oliedrums los te schuiven, terwijl in de stuurkamer en de machineruimten water binnenkwam door het gat onder de waterlijn. De helikopters, welke het expeditie schip aan boord heeft zijn als hijskranen gebruikt om de deklading weer te stou wen. De bemanning heeft het gat dichtge maakt door er een plaat overheen te las sen. De helikopters hebben een weg naar een andere open plek aangewezen, maar wegens de storm is besloten in open wa ter bij te draaien. De „Magga Dan" is met voorraden op weg naar expeditiebases in het zuidpool gebied. (Van onze correspondent in Brussel) De Rondetafelconferentie is vandaag haar derde week ingegaan en de vraag komt op of deze week zonder ernstige incidenten zal aflopen. Was de Rondeta felconferentie in een optimistische stem ming begonnen, een optimisme dat ten top steeg toen de datum van de onafhankelijk heid van Kongo werd bekend gemaakt, thans wordt de discussie over de structuur van de Kongolese staat en de organisatie van de verkiezingen, evenals de formatie van de Kongolese regering, in de loop van deze week een mogelijke bron van contro versen en moeilijkheden. Minister De Schrijver zal zijn reeds zwaar op de proef gestelde, maar tot nu toe geslaagde, tac tiek van de diplomatie der overreding, nogmaals naar voren moeten brengen. Hèt gebeuren van dit weekeinde was het opduiken van Joseph Kasavoevoe, de pre sident van de Abako. De Kongolese leider verblijft in Luik na een korte reis naar Duitsland, wat hem in vele Belgische krin gen zeer kwalijk wordt genomen. Kasa voeboe Het zaterdagmiddag door een van zijn Luikse relaties, een nogal slecht be kend staande advocaat, droogjes aan de Brusselse kranten telefoneren, dat zij een redacteur dienden af te vaardigen voor de persconferentie van president Kasavoe boe. zaterdagavond in café „Derby" te Luik. Verontwaardigd over zoveel aanma tiging weigerden de meeste Brusselse kranten een verslaggever te sturen. Kasavoeboe zei dat Neder-Kongo voor aan geen belasting meer aan België zal betalen. Hij sprak tegen dat er een split sing in de Abako is en hij voegde hieraan toe dat de delegatie van de Akabo die op de Rondetafelconferentie is gebleven geen bevoegdheid heeft nu hij is vertrok ken. „Ik heb het mandaat van het volk. Het volk oordeelt over miijn positie", al dus Kasavoeboe. SAPPORO (UPI) Als gevolg van een mijngasexplosie in een steenkoolmijn te Joebari op Hokkaido werden zondag 65 Japanse mijnwerkers van de buitenwe reld afgesloten. De reddingspogingen wer den bemoeilijkt door het gevaar van brand en van nieuwe explosies. Door de zware explosie stortte een schacht in en raakte een lift buiten dienst. Drie van de 65 man slaagden erin onmid dellijk weg te komen. Nog acht, allen licht gewond, slaagden er vóór het aan breken van de dag in boven te komen. Nog een presteerde dat halverwege de och tend. Volgens latere berichten zouden nóg 10 man erin geslaagd zijn zich in veiligheid te brengen in de Joebari-miin. Functiona rissen vaq het kantoor van Hokkaido Taor ko Kisen in Tokio, welke onderneming eigenares van de Joebari-mijn is, ver klaarden dat nog 43 man van de buiten wereld zijn afgesloten. Van dezen heeft men tekenen van leven gehoord, zodat er nog hoop voor hen bestaat. Achttien jaar geleden heeft een soortge lijk ongeluk in dezelfde mijn aan 160 mijn werkers het leven gekost. De mijn produ ceert dagelijks 230 ton van de beste Japan se steenkool. COALBROOK (UPI) De pogingen om de 440 ingesloten mijnwerkers en Coal- brook te bereiken, hebben maandag op nieuw tegenslag ondervonden. De boor- ploegen kwamen namelijk tot de ontdek king ,dat de mijnwerkers dieper zitten dan men oorspronkelijk had aangenomen. Naar schatting bevinden zij zich minstens 7,5 meter verder onder de grond. Met de boren heeft men nu een diepte van 160 meter bereikt. De met tungsten versterkte diamant- boor waarmee een luchtschacht geboord wordt naar het deel van de Clydesdale- mijn, waar de mijnwerkers door een in storting opgesloten raakten, was zondag middag om vier uur tot op 32 meter af stand gekomen van de ingestorte mijn gang. waar de ingeslotenen zich naar men meende bevonden. Pijpleidingen waar mee men water en soep omlaag wilde stu ren werden al gereedgemaakt. Zodra de luchtschacht gereed zou zijn wilde men een microfoon neerlaten, met eraan vast een lantaarn. Chemici hielcjen apparatuur gereed voor het nemen van luchtmons- sters. DJAKARTA (Reuter) Het Indonesi sche „Nationale front voor de bevrijding van West-Irian" zal op 11 februari het tweede jaar van zijn- bestaan vieren met een oproep aan de bevolking van de repu bliek, op te rukken naar Nederlands Nieuw-Guinea, aldus melden bladen in D jdksrtd DJAKARTA (UPI) Een hoge functio naris van de Indonesische communistische partij, Sudisman, heeft het leger geerti- seerd om het grote bedrag, dat in de begro ting aan het leger is toegewezen. Hij critiseerde Nasution ook nog op an dere punten. Volgens Sudisman heeft het „Nationale front voor de bevrijding van West-Irian", waarvan Nasution voorzitter is, in het afgelopen jaar niets bereikt. „Er is het Nationale front voor de be vrijding van West-Irian en er is ook het zogenaamde Bureau West-Irian, waarvan de minister van Buitenlandse Zaken Su- bandrio het hoofd is. Maar er is niets re eels ondernomen om West-Irian te bevrij den," aldus Sudisman. In antwoord op de vraag of hij zich naar Luik zou begeven, zei de onder-voorzitter van de Kongolese delegatie en van de ron detafelconferentie, Daniel Kanza, Kasa- voeboe's tegenhanger in de Abako, met een lachje: „Ik ben niet uitgenodigd", maar het was duidelijk dat de Kongolese leider deze nieuwe zet van Kasavoeboe niet op prijs kon stellen. Gematigder en verzoeningsgezind was de Kongolese Abako-leider, Nzeza-Landoe, Kasavoeboe de president-stichter van de Abako, ver klaarde, dat de vervanging van Kasavoe boe door de Kongolese socialist Alphonse Ngoevoeloe, aan het hoofd van de delega tie van het kartel, niet betekent dat de Abako haar voorzitter, Kasavoeboe, af valt. Integendeel, de meeste afgevaardig den van het „kartel" zijn overtuigd van de gegrondheid van de stellingen van Kasa voeboe, welke deze in een brief tot de voorzitter van de rondetafelconferentie, de Belgische vice-president van de regering, professor Albert Lilar, heeft uiteengezet. Tevens heeft Kasavoeboe schriftelijk de voorwaarden medegedeeld, die vervuld moeten worden, wil hij opnieuw aan de rondetafelconferentie zal deelnemen. De voornaamste voorwaarde is de oprichting van een voorlopige regering voor Kongo, die zelf de Kongolese verkiezingen zal or ganiseren en zelf zal oordelen welke be voegdheden de centrale Kongolese rege ring in de eerstkomende jaren nog aan België zal overlaten. Hiervoor kan deze week een gevaarlijke spanning ontstaan. Waarnemers van de Belgische regering achten het onmogelijk op die eis van de Abako-leiders en voornamelijk van Kasa voeboe, in te gaan. Alleen het Belgische parlement kan aan Kongo onafhankelijk heid verlenen, op grond van wetsontwer pen der Belgische regering. Die wetsont werpen zullen in samenwerking met de Kongolese delegaties worden opgesteld. Het zullen in feite niets anders zijn dan de in wetteksten gegoten resoluties van de Rondetafelconferentie. Afgevaardigden van het „kartel" heb ben de eis gesteld, dat de komende verkie zingen in Kongo voor de eerste regering van de nieuwe staat onder toezicht van de UNO zullen staan. De niet bij het „kar tel" aangesloten Kongolese afgevaardig den stelden echter voor een gemengde commissie van Kongolezen en Belgen te benoemen om een democratisch verloop van de stemming te waarborgen. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw hebben vooraanstaande Bonds dagleden van de Westduitse regeringspar tij, de C.D.U., zich tegen een langer aan blijven van de minister van Vluchtelin genzaken professor dr. Th. Oberlander verklaard, niettegenstaande het partijbe stuur van de C.D.U. zich vrijdag achter Oberlander had geplaatst. Het aftreden van Oberlander, wiens lid maatschap van Hitler's partij en wiens vroegere uitgesproken nazi-denkbeelden geen geheim zijn, werd het luidst in het re geringskamp geëist door het Bondsdag lid Bucerius, die het afgelopen weekeind medestanders kreeg. Het geziene parle mentslid professor Böhme, die indertijd voor de Bondsrepubliek de bevredigende besprekingen met Israel over een schade vergoedingsovereenkomst heeft gevoerd, plaatste zich achter Bucerius. De „Bond voor vrijheid en de waardigheid van de mens", waarin Böhme een leidende figuur is, zond een brief aan Oberlander waarin deze gevraagd werd af te treden. Een van de jongere en veelbelovende C.D.U.- Bondsdagleden, Von Guttenberg, zei open lijk: „Ik voel mij niet wel wanneer ik me voorstel dat heer Oberlander minister is". Men zegt te Bonn dat steeds meer C.D.U.-parlementsleden zich achter Buce rius scharen en diens eis „Adenauer en de C.D.U.-fractie moeten Oberlander naar huis sturen" ondersteunen. Men spreekt zelfs van een breuk, die dwars door de C.D.U.-bondsdagfractie loopt. De meer derheid van de 277 C.D.U.-Bondsdagleden zou thans, zo wordt verder gezegd, tegen Oberlander stemmen, indien het tot een stemming over zijn aanblijven zou komen. „Lastercampagne" Maar het C.D.U.-partijbestuur verklaar de dat de verwijten over Oberlander's na zi-verleden niet geheel juist zijn. Het be stuur spreekt ten deze over een algeme ne lastercampagne, die begonnen is in de Advertentie Doelstraat 39 Haariem Lel. 13232 STOFBRILLEN - MASKERS communistische landen. In het bestuur gaf bondskanselier Adenauer te kennen, dat hij niet van plan is Oberlander ook in de toekomst te laten schieten. Indien thans, aldus het bestuur, Oberlander tot aftreden zou worden gedwongen, zou men daar mee de communisten tegemoet komen. Letterlijk wordt ten slotte gezegd: „Ove rigens wordt er aan herinnerd dat minis ter Oberlander na grondige onderzoekin gen door Duitse en Amerikaanse instan ties voor zuiver is verklaard en rleeds in 1950 in het coalitie-kabinet in Beieren, on der de sociaal-democratische minister van Binnenlandse Zaken Högner, tot staatsse cretaris voor het vluchtelingenwezen is benoemd". WILHELMSHAVEN (Reuter) Een rechtbank te Wilhelmshaven heeft een 28- jarige werkloze kleermaker, Fritz Wal- lat, en een 28-jarige werkloze matroos. Kurt Ahlers, tot respectievelijk een jaar en acht maanden en een jaar en tien maan den gevangenis veroordeeld omdat zij in de nacht van 22 op 23 januari te Schortens 48 grafstenen op een Joodse begraafplaats hadden omgegooid en nazistische leuzen op de muur van de begraafplaats hadden aangebracht. Tijdens de berechting werd de rechter een brief uit Dresden in Oost-Duitsland overhandigd volgens welke de Oostduitse televisie melding had gemaakt van de grafschennis te Schortens. De brief, die gericht was aan een inwoner van Schor tens, had als poststempel 21 januari 19 uur. BERLIJN (UPI) Een paar uur voor dat de Westduitse president Heinrich Lüb- ke een krans zou leggen bij het monu ment voor nazi-slachtoffers in West-Ber- lijn werden er antisemitische en neo-nazis- tische pamfletten aangetroffen. Ze lagen op dezelfde plaats waar de president een krans zou leggen ter ere van de Joodse sl ichtoffers van het naziregime. De politie van Osterrode in Neder-Sak- sen heeft een voormalige ambtenaar van het stadhuis, de 34-jarige Kurt Jahn, ge arresteerd in verband met antisemitische uitlatingen. Jahn was geschorst als amb tenaar omdat hij ervan wordt verdacht inlichtingen verstrekt te hebben ten be hoeve van Oost-Duitsland. Het nationale theater in Mannheim heeft aangekondigd „De koopman van Vene tië" waarin de als onsympathiek be schouwde figuur van de Jood Shylock voor komt, van zijn repertoire te zullen schrappen. PEKING (Reuter) China en Birma hebben overeenstemming bereikt over hun Tensgeschil en een verdrag van vrie: nap en non-agressie getekend. NE'vV DELHI (Reuter) De premiers van India en Nepal, Nehroe en Koirala verklaren in een communiqué, dat hun landen belang hebben bij eikaars vrij heid. integriteit, veiligheid en vooruit gang. De twee regeringen zullen in zaken van gemeenschappelijk belang overleg plegen. Volgens het communiqué, dat is opge steld na vijf dagen van besprekingen, zal India Nepal 140 miljoen roepies verstrek ken voor economische ontwikkeling. Ook zal India voor Nepal een kanaal aanleg gen, waarmee 30 tot 40 miljoen roepies ge moeid zijn. Het laatste kleinood De pogingen, al dan niet met succes be kroond, om in de verdachte huizen aan de Amsterdamse walletjes vrouwen te wur gen, schijnen tot de periodiek terugkeren de gebeurtenissen te gaan behoren. Ook wie een onoverwinnelijke weerzin koestert voor het bedrijf van deze dames, wordt ge schokt als hij weer van zulk een laffe aan slag verneemt. Franz Werf el merkt in een van zijn romans ik meen dat het „Der Abituriententag" is op, hoe moeilijk moorden op prostituées zijn te achterha len, hetgeen door de gebeurtenissen in Amsterdam wordt bevestigd. Ofschoon behept met een waakzaam in stinct voor recht en onrecht, zouden deze moorden mij temidden van zoveel andere misdrijven en maatschappelijke euvelen misschien minder treffen, indien mij niet een oude, maar niettemin hechte herinne ring verbond met het millieu waarin ze plaatsvinden. Ik heb namelijk enige van mijn jeugdjaren op betrekkelijk korte af stand van de Amsterdamse walletjes ge woond. De weg naar school voerde door deze ook toen. reeds in een kwade reuk staande buurt en onze, gelukkig overheer sende, kinderlijke argeloosheid werd er af en toe op een bedenkelijke proef gesteld door dronkemanstonelen en andere ver schijnselen die ons al te jong een kijkje verschaften op de donkere kanten van mens en samenleving. Op een dag deed een nieuwe gedienstige haar intrede in mijn ouderlijk huis. Ze droeg de niet vreemd klinkende naam Ma rie, maar haar antecedenten waren iets minder alledaags, althans voor een dienst bode. Niet dat wij kinderen geacht werden iets van Marie's verleden af te weten, maar ook toen reeds beschikten kleine pot jes over grote oren en de mijne hadden op gevangen dat Marie via de een of andere vereniging bij ons was terechtgekomen. Ik herinner me haar als een tamelijk tengere vrouw, die in een vakje onder de glazen kast een boek had neergelegd, getiteld „Het laatste Kleinood"Het moet een dra kerig verhaal zijn geweest, maar ik genoot van het Kleinood, want ik las alle boeken die ik in handen kon krijgen en dus ook dit beduimelde, vergeelde werkje, met ge droogde bloemetjes tussen de bladen. Op een zondagochtend gingen mijn zusje en ik met Marie een wandeling maken. Niet de kant van de walletjes uit, maar naar de grote, statige Amsterdamse grachten. Het was nog stil op straat. Auto's waren in die dagen zeldzaam en de talrijke sleperskarren stonden op stal. Af en toe ratelde ons een rijtuig voorbij en dan onderbrak Marie even het verhaal waarop ze ons vergastte. Het was een droevig verhaal en we hielden van droevi ge verhalen. Een klein zusje van haar zo mooi als een engeltje was ziek ge worden en we kregen uitvoerige bijzonder heden te horen over het geduld en de lief lijkheid waarmee het arme kind had gele den en ten slotte was gestorven. Marie was minstens zo ontroerd als wij. Ze boog haar hoofd, alsof zij het licht van deze wereld nauwelijks meer kon verdra gen. Het was echter niet zozeer het licht waarvoor ze terugdeinsde, als wel een schaduw. Een lange schaduw, die zich eensklaps concretiseerde' tot de hoge,'for se gestalte van een man. „Zo, meid!", ze hij 'óp een toon die kloïik alsof hij haar op iets schandelijks had betrapt. Er volg de een korte woordenwisseling, tijdens welke Marie ineen scheen te krimpen. Ik had echter geen flauw idee van wat er aan de hand was. We sloegen de terugweg in en dicht bij onze straat zei Marie: tiGaan jullie nou maar naar huis, ik kom zó wel!" Ze moet nog komen. Toen we onze moeder van de ontmoeting vertelden, schrok ze hevig en sloeg dadelijk aan het telefoneren. Wat het resultaat daarvan ook geweest moge zijn, Marie is nooit bij ons teruggekeerd. Haar geringe bezittingen zijn vermoedelijk af gehaald, maar „Het laatste Kleinood" heeft nog jaren deel uitgemaakt van mijn kinderbibliotheek. Misschien leeft de wet tige eigenares ervan nog. Zij zou nu in ieder geval veel te oud zijn om nog een aantrekkelijke prooi voor een wurger te vormen. Nieuw geweer. Het Amerikaanse leger heeft deze week zijn nieuwe geweer van het type „m 14" in gebruik geno men. Dit is een semi-automatisch wa pen, dat sneller vuurt dan een mi trailleur: 750 schoten per minuut. Grondverschuiving. In een mohamme daanse wijk van Algiers zijn volgens de eerste berichten vier mensen omge komen door een grpndverschuiving als gevolg van de langdurige regen. Zestig mensen werden dakloos. Men verwacht dat het aantal slachtoffers groter zal zijn. Brandweerlieden en militairen zijn de gehele nacht van vrijdag op zaterdag met reddings werk doende geweest. Pionier. De Franse luchtvaartpionier Paul Codos is zaterdag op 64-jarige leeftijd in Parijs gestorven. Hij was de eerste, die in beide richtingen over de Atlantische Oceaan vloog. In 1936 werd hij chef-vlieger van Air-France en in 1938 inspecteur-generaal van deze maatschappij. de afgrond. Ten noorden van Bogota in Columbia zijn zaterdag 42 mensen om het leven gekomen en 17 gewond doordat de bestuurder van een bus met 70 personen de macht over het stuur verloor en het voertuig over de leuning van een brug in een ravijn schoot. Het merendeel van de slachtof fers bestaat uit boeren uit de streek, die van sen feestje naar huis terugkeer den. Nachtwake. De Amerikaanse Nobel prijswinnaar (scheikunde) prof. Li nus Pauling, die sedert zaterdagoch tend vermist werd, is zondagochtend in goede gezondheid teruggevonden. Hij was tijdens een wandeling op het terrein van zijn landgoed in Monterey (Californië) verdwaald en bracht de nacht door op een ingesloten rots aan de kust. In Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50 Maagprotest De militaire autoriteiten hebben twee kranten in Djakarta, de Daily Times en de pro-communistische Bintang Timur, voor onbepaalde tijd verboden. Bintang Timur werd verbo den wegens een hoofdartikel over Sukarno's redevoering tot studenten, waarin verteld werd waarom het prijs peil zo hoog is in Indonesië. Het blad schreef „Surkarno's verklaring zal wel onze harten, maar niet onze magen ra ken". Wachten. De nationale raad van de fede ratie van Amerikaanse geleerden heeft zondag op een bijeenkomst in de Co- lumbia-universiteit te New York een resolutie aanvaard, waarin wordt ge pleit voor r n verlenging van de vorig jaar gestelde termijn, waarbinnen de V.S hun kernproeven niet zullen her vatten. Onder indruk. De secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld, is zon dag van zijn reis naar 24 landen en ge-* bieden (voornamelijk in Afrika) in New York teruggekeerd. Hij zei met de meeste Afrikaanse leiders te hebben ge sproken en onder de indruk te zijn van hun verantwoordelijkheidsgevoel. Vervelend. Do leiders van 19 Indianen stammen in de V.S. zullen bij president Eisenhower protesteren tegen sommi ge televisie-uitzendingen, waarin de In dianen worden voorgesteld als „bloed dorstige plunderaars en moordenaars". Onmiddellijk. Twee Chinezen, die be- beschuldigd worden van samenzwe ring tegen het communistische bewind zijn door een volksrechtbank in Amoy ter dood veroordeeld en onmiddellijk terechtgesteld. Een derde Chinees werd eveneens ter dood veroordeeld, maar zijn vonnis is twee jaar opgeschort Tekortkomingen. Nicolas Goerejev, vice- premier en lid van het presidium van het centrale comité der communisti sche partij in de Oekraïne, is van deze functies ontheven en benoemd tot voor zitter van het bestuur der Sovjets in het gebied van Loegansk, aldus meldt de Pravda van de Oekraïne". Zijn degra datie schijnt in verband te staan met de in de Oekraïne op het gebied van de veeteelt geregistreerde tekortkomingen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3