Woonark ging overstag Zedelijke waarden van de sport mogen niet verwaarloosd worden TEN BOOM Agenda voor Haarlem en de IJmond Provisorisch herstel van 60 huizen aan Einsteinstraat HELENA H. BEGEMANN Bestuur van RCH is afgetreden ^ÏBrieven aan de redactie. MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rector Boymans voor Haarlemse Sportraad: Velsen-IJ muiden Beverwijk ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Michel van der Plas sprak voor Geloof en Wetenschap Glubkampioenschap op de home-trainers Asfaltering van Santpoorterstraat Ben W. vragen krediet van vijftien mille E. Vermeer spreekt in Haarlem HORLOGERIE PRISMA HORLOGES Kweekschooldirecteur Meester nam afscheid Burgerlijke Stand van Haarlem Beroep van exploitant van Haarlems rusthuis Schipt ramt Catharijne- brug Dr. M. J. Prinsen opende textielbeurs Schoonheidsinstituut Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot spreekt in Heemstede A. A. Hillebrand overleden UIT STAD EN STREEK „Meer nog dan aan sportterreinen en gymnastiekzalen heeft de sport behoefte aan leiders en leidsters die overtuigd zijn van de diepere, zedelijke waarden van de sport en die deze overtuiging willen uitdragen. De sport is niet alleen van grote betekenis voor de ontwikkeling van het lichaam, maar ook voor de vorming van het karakter, de persoonlijkheid, de ziel. Lichaam en geest zijn in de sport niet te scheiden, zij vormen een twee-eenheid. Op hen die zich geroepen in de sport leiding te geven rust een verantwoordelijke maar ook schone taak de mens te leren als compleet mens, dus met lichaam èn ziel, zijn sport te beoefenen. In de opleiding en het vormingswerk van sportleiders en -leidsters moet daarom het bezit van pedagogische kwaliteiten op de voorgrond staan". Deze woorden sprak rector P. Boy mans, geestelijk adviseur van de Neder landse Katholieke Sportbond, op de bij eenkomst van de Haarlemse Sportraad, die vrijdagavond in het kantinegebouw op het sportterrein aan de Kleverlaan in Haarlem is gehouden. Het onderwerp van de inleider was „De betekenis van de sport voor de vorming van de jonge mens". Rector Boymans wees erop dat het nog niet zo lang geleden is dat aan de sport uitsluitend materiële betekenis werd toe gekend. Men beoefende sport om een goed ontwikkeld lichaam en sterke spieren te krijgen. Langzamerhand is echter de er kenning gekomen dat de sport niet alleen maar een biologisch verschijnsel is. Vol gens spreker staat het intellect nog te veel buiten de sport. Kunst en wetenschap wij den nog niet die aandacht aan de sport die zij als fenomeen verdient. Een vergelij king trekkend tussen de lichamelijke con ditie van de mens van vroeger en nu meende spreker dat de praktische ge oefendheid van eerstgenoemde beter was. „Het gemakkelijke moderne vervoer maakt de mens gemakkelijk. Het aanpas singsvermogen van de man en vrouw van tegenwoordig is minder dan die van vroe ger. Men loopt zo min en zit zo veel mo gelijk. Het slaafs navolgen van de mode verhindert een normale uitgroei van het lichaam. Als gevolg van te nauw schoei sel heeft 92 percent van de bevolking van Europa een voetgebrek". Spreker legde er de nadruk op dat de leiding niet uitsluitend aan de „cracks" aandacht moet schenken, maar dat juist Stadsschouwburg: Dinsdag 20 uur: To neelgroep Ensemble met: „Het Tuinfeest". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donder dag 14 uur: „In de greep der spionage", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Schwarze Ny lons, heisse Nachte", 18 jaar.-- Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Rio Bravo'', 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „Aparte tafels", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Salem Alei- kum", alle leeftijden. Roxy Theater: Maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Razzia in de onderwereld", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag dinsdag en woensdag 20 uur: „Een vrouw wist teveel", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 18 februari dagelijks van 11 tot 17 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Hans Mulder. DIVERSEN Nieuwe Kerk: Vandaag 20 uur: Kerkcon- cert door Hoorns Kamerkoor en organist Klaas Bolt. Brinkmann: Vandaag 20 uur: Openbare vergadering houders van rusthuizen, ver zorgingshuizen en pensions. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 30 januari). MAANDAG 1 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Het beest in mensen gedaante". Rex, 20 uur: „De levensroman van Joseph Schmidt". Heidestraat 45, 19—21 uur: Tentoonstel ling Dirk en Jaap Oudes. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Tavido met „Piqué Dame". Patronaatsgebouw, 18 en 20 uur: Film voorstellingen Ornajevereniging IJmuiden- Oost. Raadhuis, 1012 uur: spreekuur loco burgemeester. Pieter Vermeulenmuseum, 1416.30 uur in Cultureel Centrum. DINSDAG 2 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Het beest in mensen gedaante". Jeugdgebouw, 20 uur: Toneelavond Palvu. Heidestraat 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Heidestraat 45, 20 uur: Lezing „Het naakt in de kunst". Abelenstraat, 20 uur: Spreekuur Alco holics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. MAANDAG 1 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verraderlijke voetstappen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Hopla Connie". W. B. Theater, 20 uur: „De mummie". Het Centrum, 20 uur: Lezing voor de Partij van de Arbeid. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond van K.D.O.: „Zo begon het Jullanaschool, 20 uur: Ouderavond. Jan Ligthartschool, Oosterwtfk, '20 uur Ouderavond. Doopsgezinde kerk Meerstraat, 20 uur: Lezing door drs. Schneiders. DINSDAG 2 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verraderlijke voetstappen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Trom melvuur op Monte Casino". d- minder begaafden die aandacht ver dienen. Vooral de lichamelijk gehandicap ten delen nog te weinig in de vreugde die de sportbeoefening hun kan geven. Rector Boymans onderstreepte de gro te betekenis van de sport voor de volks gezondheid en als middel ter voorkoming van ziekten en kwalen. Sport is echter niet alleen een lichamelijke zaak. Sportleiders en -leidsters hebben de niet lichte taak er voor te zorgen dat de sport een spel is van de gehele mens en niet het zielloze handelen van een robot. Spreker was er van overtuigd dat, indien de leiding kan en durft getuigen voor de diepere waar de van de sport, de jeugd haar in ver trouwen zal volgen. „Met schelden op de jeugd komen wij ouderen, die zelf mea culpa kunnen zeggen, er niet. Wij moeten hen tegemoet treden als mede-broeders e mede-zusters die hen helpen willen". Sprekend over de plaats van sportvereni gingen in de maatschappij zei rector Boymans dat de clubs een probaat mid del kunnen zijn tegen de vereenzaming van de mens en de gemeenschapszin kun nen bevorderen. Hij hield de aanwezige sportleiders en sportleidsters voor, on danks de financiële moeilijkheden waar mee de sport heeft te kampen, hun vor mingswerk enthousiast vol te houden. „Als de hulp vandaag niet komt dan moet zij morgen komen als de vijfdaagse werk week er is. Dan zal men gedwongen wor den met duizenden te smijten om te repa reren waar wij wilden voorkomen", aldus spreker. Rector Boymans besloot zijn toespraak met een dringend beroep op de leiders en leidsters door hun voorbeeld de sport op een hoger geestelijk niveau te mengen. Onder hen die het betoog van rector Povmans met grote aandacht volgden was ook de wethouder van jeugdzaken, de heer J. A. Schippers. Advertentie „Zondaars en heiligen in de heden daagse christelijke romanlitteratuur" Voor leden van Geloof en Wetenschap sprak vrijdagavond in de Tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem de dichter Michel van der Plas over Zondaars en heiligen in de hedendaagse christelijke roman". Hij nam als uitgangspunt de vraag waarom er in zoveel romans over zondaars wordt geschreven en antwoordde daarop met Newman: „Het zou een contradictio in terminis zijn: een zondeloze litteratuur over de zondige mens". De spreker hekelde de zelfvoldoening die achter de vraag schuil kan gaan (zondaars zijn de Ande ren!) en wees anderzijds op het gevaar dat litteratoren zich aan modeschrijverij kun nen bezondigen door een fikse zondaar als hoofdfiguur even fiks aan het slot weer op zijn pootjes terecht te laten komen en trok wat dit laatste betreft een parallel met het socialistisch realisme van achter het IJzeren Gordijn; daar propaganda, hier bekeringstendenswerk. De spreker roemde de boeken, waarin de auteur durft te twijfelen met de twijfelen den, bang is met de bangen, wankelt met de wankelen. Hij citeerde Kierkegaard: „De schrijver moet de christenen de illusie ontnemen dat zij christenen zijn". Maar ook wees hij op het door Walter Nigg ge signaleerde gevaar: „Het idee dat de chris ten de hemel kan bereiken langs de om weg over de hel, komt de mens al te zeer tegemoet". Michel van der Plas pleitte voor de met talent geschreven christelijke roman, waar in de gezapige christen de kans krijgt zich zowel te dóórzien als te herzien, kortom zich bewust te worden van zijn existen tiële opdracht. Daarbij verklaarde hij dat christelijke litteratuur óók kan ontstaan, wanneer een auteur het kwaad gestalte geeft zonder dat uit christelijke overwe gingen te toen. „Ook op het gebied der niet-christelijke litteratuur zijn christelijke waarden te ontdekken", zei hij. „Wat er litterair gerealiseerd wordt is voorwaarde of er überhaupt iets christelijks in de litte ratuur verschijnt; pas de verbeelding ver andert een mening in waarheid". Na de pauze las de dichter tot slot uit eigen werk voor, waarna de voorzitter van Geloof en Wetenschap, mr. Bijvoet, hem hartelijk dgnk bracht. In het clublokaal „Kennemerland", Rijksstraatweg 433 in Haarlem-Noord houdt de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" op maandagqvond 1 februa ri voor de eerste maal het clubkampioen schap op home-trainers. Onder de deel nemers aan dit kampioenschap, die twee maal duizend meter moeten afleggen op de „rollen", bevinden zich onder meer: Eddy Riethoff, Aad Straver, gebroeders Jansen, Hein Koger, Wil Blommaert, Ro nald Hendriks etc. De aanvang is be paald op acht uur. In de krant van vrijdag staat in het artikel over de rioleringswerkzaamheden in het Kleverpark een zin die wellicht misverstand kan wekken. De zin „Even eens van een voorlopig asfalt wegdek zal worden voorzien de Santpoorterstraat tus sen de Wouwermanstraat en het Lorentz- lyceum" gelieve men te lezen „Eveneens van een voorlopig asfalt wegdek is voor zien de Santpoorterstraat enz." Dit weg gedeelte is dus reeds voor het verkeer toegankelijk. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad een krediet van 15.000 voor provisorische voorzieningen aan een com plex vanjjsestig gemeentewoningen aan de Einsteinstraat, die ernstige gebreken ver tonen. De bewoners van deze huizen hebben B. en W. gewezen op deze gebreken en het raadslid mevrouw Van der Wall-Duy- vendak (Arb.) heeft hierover schriftelijke vragen aan het college gesteld. B. en W. delen thans de raad mee, dat naar de oorzaken van de gebreken en om trent de vraag wie daarvoor eventueel aansprakelijk zijn, momenteel een onder zoek wordt ingesteld. Voor de direct uit te voeren herstelwerk zaamheden is naar een zeer voorlopige ra ming een bedrag van ongeveer f 50.000 nodig. Ten behoeve van dit onderzoek naar de oorzaken en voor het treffen van pro visorische voorzieningen vragen B. en'W. echter voorlopig slechts een krediet van f 15.000. Woensdag 10 februari zal op een leden bijeenkomst van de Partij van de Arbeid de voorzitter van de partij E. Vermeer in het zaaltje aan de Oranjekade I in Haar lem de huidige politieke situatie bespreken. Onder meer zullen de wet op de voetbal toto en de zogenaamde mammoetwet die in de komende maanden in de Tweede Kamer worden behandeld, aan de orde komen. Advertentie SEDERT 1837 Barteljorisstraat 19 - Tel. 11541 Onder zeer grote belangstelling heeft na bijna een halve eeuw het onderwijs te hebben gediend zaterdagmiddag de heer A. Meester, directeur van de Rijks kweekschool te Deventer, afscheid geno men. De heer Meester, in 1895 te Winschoten geboren, begon zijn onderwijsloopbaan aan de openbare lagere school te Oude Pe- kela. In 1918 kwam hij aan de lagere school te Winschoten. In 1921 werd hij leraar aan het Instituut Hommes te Hoo- gezand en twee jaar later volgde zijn be noeming tot leraar aan de Rijkskweek school te Leeuwarden. Hij doceerde hier geschiedenis, aardrijkskunde en biologie en studeerde peadagogie. In 1944 volgde zijn benoeming tot directeur van de Rijks kweekschool te Deventer, die door inbe slagneming door de Duitse bezetters in een desolate toestand verkeerde en slechts 97 leerlingen telde. Als voorzitter van de Kweekschoolbond en lid van de commissie uit de drie orga nisaties, die met de minister confereerde over de vernieuwing van het kweekschool- onderwijs, had de heer Meester een groot aandeel in de vernieuwing van de oplei ding van toekomstige onderwijzers die grondige verbetering inhield. Zijn ver diensten werden in 1952 gehonoreerd met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Opvolger van de heer Meester is de ad junct directeur van de school de heer J. D. Brinksma. BEVALLEN van een zoon: 27 jan.: G. A. Oonk-Kerkman; 28 jan.: C. Dam mers-Tervoort; 29 jan.: J. van Eeden-Jan- sen; W. Wuite-Gouderjaan; M. K. Kusters- Peters; 30 jan.: J. Luinstra-Pilat; M. M. Timmerman-Rang; M. L. Kabel-van Leeu wen. BEVALLEN van een dochter: 28 jan.: T. A. van Houwelingen-Postma; 29 jan.: C. A. G. M. Verschuren-van den Eeren- beemt. ONDERTROUWD: 30 jan.: M. Veldhuis en C. P. Mieras. GETROUWD: 30 jan.: P. A. W. Onnekes en E. G. van Batenburg. OVERLEDEN: 28 jan.: M. E. Rooden- burg, 83 j., Hasselaersplein; J. Negerman, 85 j., Reguliersstraat; T. Dorrepaal, 82 j., Nassaulaan; 29 jan.: J. Portegijs, 80 j., Thorbeckestraat. B. en W. stellen onderzoek door raadscommissie voor B. en W. van Haarlem stellen de raad voor in zijn vergadering van 16 maart te beslissen over een beroepschrift, dat door de exploitant van een rusthuis in Haarlem Zuid is ingediend tegen een afwijzende be schikking van B. en W. op het verzoek om een exploitatievergunning. Gezien het bijzondere karakter van deze zaak (het gaat hier om het rusthuis tegen welks directrice destijds proces-verbaal is opgemaakt wegens het onder meer over treden van de bepalingen van de gemeen telijke verordening op de verzorgings- en verpleeghuizen Red.) stelt het college van B. en W. de raad voor het onderzoek op te dragen aan een commissie uit de raad, bestaande uit de vier leden van de commissie van bijstand voor de bejaar denzorg, aangevuld met een vijfde lid. Bovendien delen B. en W. mee, dat zij, eveneens gezien het bijzondere karakter van deze zaak, hebben besloten voorlopig geheimhouding op te leggen van de inhoud van de stukken welke betreffende deze zaak aan de raad worden en zullen worden overlegd. Het college stelt de raad voor de opgelegde geheimhouding te bekrachti gen. Omstreeks tien uur zaterdagmorgen heeft het 608 ton metende sleepschip „Le na" uit Raamsdonkveer de Catharijnebrug over het Spaarne in Haarlem geramd. De averij aan het schip was vrij behoorlijk, terwijl de brug zelf slechts lichte schade bekwam en weer voor het wegverkeer opengesteld kon worden. De „Lena" werd gesleept door de sleep boot „Jelgri" en was ongeladen onderweg van Hillegom naar België. Bij de Catha- rijnebrug kwam het sleepschip dwars in de brugopening. Eerst werd het remming- werk, dat ter bescherming van de brug dient en waarvan een dwarsbalk afknap te, geramd en vervolgens kwam de „Le na" in aanraking met de brug. Deze kwa daardoor in beweging en raakte op zijn beurt de den van het schip. Deze den werd ontzet en zodoende kwamen de erop rus tende luiken omhoog. Voor een goede af dichting van de luiken zal deze den eerst gerepareerd moeten worden. Het beweeg bare deel van de Cathrijnebrug bekwam door deze aanvaring slechts lichte schade en kon weer voor het wegverkeer geopend worden. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft hedenochtend in het RAI-gebouw te Amsterdam de negende federatieve textiel- grossiersbeurs geopend. Dr. Prinsen memoreerde de belangrijke plaats die de textielindustrie heeft ingeno men bij- de economische ontwikkeling van vrijwel alle landen. Als voorbeeld gaf hij Engeland, waarvan in het midden van de 19de eeuw 63 percent van de totale uitvoer bestond uit textielprodukten. Dr. Prinsen zei voorts dat thans in Nederland van alle gezinsuitgaven 12 tot 13 percent besteed wordt in de textiel sector. De beurs is tot 6 februari voor detail handelaren geooend. Advertentie Behandelingen met de modernste preparaten en apparatuur tegen jeugdpuistjes, vette huid. droge, voehtarme huid. rimpelige, slappe hals. Verwijdering van overtollig haar Middenlaan 9 - HAARLEM-Z. - Tel. 34857 Waarschijnlijk doordat de ballastla- ding te zwaar was is zondagmorgen de in de Jan Gijzenvaart bij de Spaarndamse- weg in Haarlem-Noord liggende woon schuit „Marianne", eigendom van een 48- jarige Haarlemse suppoost, water gaan maken en na het breken van de kabel, waarmee het schip veranderd lag, ge kapseisd. De inventaris kreeg het van het binnenstromende water zwaar te verduren en de schade is dan ook nogal ernstig. De eigenaar van de „Marianne" is alleen tegen brand en aanvaring verzekerd. De Haarlemse brandweer heeft bijna een dag werk gehad om de schuit leeg te pom pen en recht te trekken. 's Morgens om half negen ontdekte de echtgenote van de suppoost bij het openen van een ruimluik dat in een der vakken van het betonnen casco water stond. De brandweer begon met het leegpompen van het ruim, maar wat zij niet heeft kunnen voorzien de verankeringskabel brak en de „Marianne" maakte zware slagzij. Er stroomde zoveel water naar binnen dat de brandweer een grotere pomp moest laten aanrukken en toen ook deze het niet kon bijhouden kwam er nog een grotere pomp. Met deze drie pompen slaagde men er in de schuit leeg te krijgen, waarna men haar met een takel recht sjorde. Tijdens het werk van de brandweer bleek dat er in het casco ongeveer tien kubieke meter zand als ballast was geladen. De eigenaar had dit gedaan om het casco vaster in het water te doen liggen. Men veronderstelt dat de natte sneeuw, die za terdagnacht is gevallen, het schip nog die per in het water heeft gedrukt, waardoor het water door de roosters naar binnen kabbelde. Doordat het water aan de kant ondieper is dan meer naar het midden van de vaart trok het schip scheef en begon de ballast te schuiven. Toen daardoor de kabel brak was de ramp compleet. Onder moei lijke omstandigheden en in kille koude, werkten beroepspersoneel en vrijwillige leden van de brandweer tot de avond om de „Marianne" leeg te pompen en recht te trekken. Om half zes rukte de laatste wagen in. Vrijdagavond 5 februari om acht uur zal het Tweede-Kamerlid dr. J. A. H, J. S. Bruins Slot tijdens een gemeenschappelijke ledenvergadering van de antirevolutionaire en christelijk-historische kiesverenigingen in Heemstede in de Pinksterkerk aan de Camplaan spreken over „Grondvragen van de hedendaagse politiek". Het bestuur van RCH is afgetreden. Dit besluit is hedenochtend per circulaire aan de lëften bekend gemaakt. Er was al enige tijd een oppositie tegen het beleid van het tegenwoordige bestuur in verschillende aangelegenheden. Een commissie van goede diensten wist de rust echter terug te brengen, maar andermaal hebben de opposanten critiek geuit, waarna het bestuur van mening was dat het ver richten van vruchtbare arbeid in rustige sfeer verder onmogelijk was. Op achtentachtigjarige leeftijd is over leden de heer A. A. Hillebrand, oud-archi tect van Openbare Werken te Haarlem. In die functie heeft hij de gemeente bijzon dere diensten bewezen doordat een aan tal belangrijke werken onder zijn leiding tot stand kwamen. De thans overledene werd op 28 april 1871 in Dokkum geboren en trad op 1 ja nuari 1904 als eerste tekenaar in dienst bij Openbare Werken te Haarlem. Op 1 janua ri 1910 promoveerde hij tot adjunct-archi tect en op 1 januari 1919 tot architect. We gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd verliet de heer Hillebrand op 1 januari de dienst der gemeente Haarlem met pensioen. Met grote nauwgezetheid en toewijding heeft de heer Hillebrand zijn taak in dienst van Openbare Werken verricht en onder diens leiding zijn in de loop der jaren be langrijke bouwwerken in Haarlem tot stand gekomen. Wij noemen de bouw van een drietal hogere burgerscholen, de ver bouw van het voormalige weeshuis aan het Groot Heiligland tot Frans Halsmu seum en verschillende uitbreidingen en verbouwingen van het Openbaar Slacht huis en andere gemeentegebouwen. Hier bij waren de inrichting van de voormalige Janskerk tot gemeente-archief en de bouw van een centrale post van de Haarlemse brandweer. Vroeger heeft de heer Hillebrand zijn krachten gegeven aan de voormalige af deling van het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren, van welke afdeling hij geruime tijd bestuurslid is geweest. In deze functie heeft hij de belangen van de ambtenaren op bijzondere wijze behartigd. De heer Hillebrand, die van jongsaf hard horend is geweest, heeft als bestuurslid, later als voorzitter en tenslotte als ere voorzitter zijn krachten gegeven aan de afdeling Haarlem van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen van Slecht horenden. Van de landelijke vereniging was hij bijna vijfentwintig jaar lid van het hoofdbestuur en vervulde de functie van penningmeester. Verder had hij zit ting in de Landhuis-commissie, de redac tie van het orgaan „Naar het volle leven", de onderwijscommissie en de commissie Hulp bij arbeidbemiddeling. Van de lande lijke vereniging was de heer Hillebrand lid van verdienste. Vandaag is het stoffelijk overschot in stilte teraardebesteld. (Verkort weergegeven) Busstaking. Met verbazing las ik het stuk van de heer G. M., alsof de vakbe weging niet in de bres staat voor de arbeiders. Het feit dat zij reeds acht maan den geleden nieuwe loonvoorstellen aan hangig heeft gemaakt, zegt de heer G. M. blijkbaar niets. Zij kan tenslotte de werk gevers en regering niet dwingen, of moet dat soms door stakingen? De vakbeweging heeft steeds gewaarschuwd tegen deze loonpolitiek. Als „slachtoffer" van de groep kantoormachine-monteurs weet ik van nabij hoe ook hier reeds vijf maanden onderhandelingen gaande zijn, maar tot nog toe zijn in deze lage lonen ook nog geen verbeteringen gekomen. J. B. Tuindorp-Oostzaan. Met enige veront waardiging las ik dezer dagen in uw blad dat de regering van steun aan de bewoners van Tuindorp-Oostzaan afziet. Die komt voor rekening van het Nationale Rampen fonds en het Nederlandse volk. Is er wel sprake van een ramp? Gezien de in het algemeen geringe opbrengst der straat collectes zijn de meeste mensen van mening dat het geen ramp is. Er was alleen sprake van een verzwakte dijk. Wel is het voor de slachtoffers een verschrikkelijke ramp dat zij een groot deel van hun be zittingen kwijt zijn. Als er voldoende toe zicht op alle polderdijken bestaat, mag zo iets als in Tuindorp-Oostzaan is gebeurd, niet plaatshebben. Dit is een blamage voor Nederland in het buitenland. Waarom de polder eerst helemaal moest vollopen is mij ook een raadsel. Had men niet ter stond de stroom door het dijkgat kunnen stuiten door het tot zinken brengen van bakken met zand? De ambtelijke molen kwam in dit opzicht veel te langzaam op gang. B. H. L. Nieuws in het kort Wijziging spreekuur. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week vrij dag 5 februari om elf uur spreekuur hou den, in plaats van op donderdag 4 februari. De Haarlemse wethouder van Volkshuis vesting, Economische Aangelegenheden en Jeugdzaken, de heer J. A. Schippers, houdt deze week geen spreekuur. Aankoop pand. B. en W. van Haarlem stellen voor het perceel Jacobijnestraat 20, waarvan de benedenverdieping reeds sinds 1938 in huur is bij de gemeente, aan te kopen voor 18.000. Wegens het overlijden van de eigenaresse is het perceel thans te koop. Met het oog op continuëring van de huisvesting van de incassa-, stortings- en ophaaldienst wensen B. en W. tot aankoop over te gaan. Trouwe dienst. De Nederlandse Ver eniging voor Huisvrouwen heeft aan me juffrouw S. B. van der Meulen wegens twaalf en een half jarige trouwe dienst bij de familie Voerman aan de Schotersingel 87 in Haarlem de medaille met oorkonde der vereniging uitgereikt. Franse Alpen. Vrijdag 5 februari houdt Kees Hana onder auspiciën van de Volksuniversiteit in de bovenzaal van het Minerva Theater in Heemstede een cause rie met kleurendia's over „Van laagvlakte tot eeuwige sneeuw in de Franse alpen". Aan de flora, fauna en folklore in deze streken wordt in deze lezing bijzondere aandacht besteed. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5