Parijs verwacht actie na herstel van de orde Negen mensen omgekomen bij verkeersongelukken Algiers „Oost-Europese Joden hebben ook recht op schadevergoeding" Datum van onafhankelijkheid voor Cyprus niet te handhaven Joden herkrijgen vrijheid van beweging in Irak Italiaanse communisten congresseren in Rome IJmuidense slepers gaan met middenschip op weg Weer een roofoverval in Gouda Haarlems bedrijf pleitte voor parkeermeters MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 7 De Gaulle zou een reorganisatie in de staat en een referendum overwegen Russisch beroep op alle Italiaanse arbeiders Duitsland en de Joodse „claims" Eis van dr. Goldmann op conferentie in Amsterdam Meningsverschillen zijn nog niet overbrugd Romeinse synode geëindigd Stand van zaken in hervormde kerk Van alles wat Bijzonder transport Coaster „Cato" kwam met zware slagzij binnen Slachtoffer in ziekenhuis (Van onze correspondent in Parijs) Al lijkt het acute gevaar van een bur geroorlog door de krachtige rede van president De Gaulle in Algerije te zijn afgewend, men is zich in regeringskrin gen te Parijs nog scherp bewust dat de veiligheid van de staat aan een zijden draad heeft gehangen en zeker ook nog niet definitief is hersteld. Dat de regering nog steeds ernstig rekening houdt met nieuwe dreigingen en politieke wanhoops daden blijkt ook wel uit de maatregelen die afgelopen weekeinde vooral in Parijs en in Rijssel tegen extreem rechtse or ganisaties en figuren zijn genomen. Er werden nieuwe politie-invallen gelast, waarbij wapens in beslag zijn genomen en een zevental fascistische leiders in ar rest werden gesteld. Onder hen bevindt zich de afvallige communist Georges Sauge, oprichter van een studiecentrum voor sociale psychologie, achter welke hoogdravende naam zich een der talrijke fascistische terreurorganisaties verbergt. De regering heeft met de arrestatie van Sauge tevens de man van het toneel doen verdwijnen, die zich ten doel had gesteld met plaatselijke comités in het hele land de ontvangsten van Kroesjtsjev medio maart in het honderd te sturen, wanneer men er tenminste in slaagt hem zolang vast te houden. Een ander teken dat erop zou kunnen wijzen dat de regering nog altijd vreest voor een nieuwe opstand is het verbod aan alle particuliere vliegtuigen zonder offi ciële toestemming de grond te verlaten. Ter verscherping van de controle op het reizigersvervoer met Algerije zijn ook alle visa weer ingetrokken. Op het Elysée en het Matignon, de resi denties van president De Gaulle en pre mier Michel Debré, heerste tijdens het weekeinde dezelfde koortsachtige activi teit, die hier voorgaande dagen ook ge constateerd kon worden. Terwijl Debré generaal Massu nadere opheldering ver zocht inzake een boodschap van hem aan de rebellen, waarop Ortiz zich in Algiers had beroepen, onderhield het staatshoofd zich onder meer met de presidenten der beide kamers ChabanDelmas en Monner- ville. Men neemt aan dat de kamerpresi denten door De Gaulle waren geroepn om na te gaan hoe de Algerijne politiek van het staatshoofd in de toekomst een bre dere of beter steviger basis kan worden gegeven. Twee wegen liggen hier open: een referendum óf een nieuwe uitspraak van de beide kamers, die dan in speciale zitting bijeen geroepen zouden moeten worden. Het parlementaire reces duurt namelijk tot april. Liberale critiek In liberale kringen in Parijs wordt ge meend dat De Gaulle met zijn magistrale rede van vrijdag de eenheid van het volk en van het leger mag hebben gered. doch. gelijktijdig de kansen van een wapenstil stand in Algerije stellig heeft vermin derd Zijn nadrukkelijke herhaling geen politieke onderhandelingen met het F.L.N. te zullen voeren, en vooral zijn aankondi ging dat het Franse leger in de verre toe komst de orde bij een volksstemming of referendum in Algerije zal verzekeren, zijn niet geschikt om de Algerijnse na tionalisten spoedig uit hun tent te lokken. De gebeurtenissen van de vorige week, waardoor de onverzettelijkheid der Fran sen in Algerije, en de geringe betrouw- heid van het leger verblindend aan het licht zijn getreden, zullen in het algemeen zelfs de meer gematigde leiders van het F.L.N. nog meer kopschuw hebben ge- BAGDAD (AFP) De Iraakse regering heeft een amnestie afgekondigd, waarvan deserteurs van het leger kunnen profi teren als zij zich binnen drie maanden bij hun onderdeel melden. Inmiddels is de wet. waarbij de Iraakse joden van hun staatsburgerschap vervallen werden ver klaard en hun eigendommen geblokkeerd, ingetrokken. Ook zijn alle beperkingen op de bewegingsvrijheid van de Joden opge heven. Zij mogen weer naar het buiten land gaan. De persdienst van de Russische ambas sade heeft het eerste nummer uitgegeven van „Sovjet-Nieuws", een blad. dat in Let Arabisch verschijnt. Begin februari zullen Irak en de V. S. onderhandelingen beginnen voor een cul tureel akkoord, dat uitwisseling op cul tureel gebied en de opening van Ameri kaanse studiecentra in Irak zal omvatten. Irak heeft reeds dergelijke overeenkom sten met Engeland, Spanje en West-Duits- land getekend. maakt om de hand, die De Gaulle hun heeft toegereikt, aan te vatten. Ook op het plan van de regering kan worden verwacht dat de dramatische da gen die Frankrijk nu beleeft hun interne ge volgen nog wel zullen hebben. De Gaulle wordt het voornemen toegeschreven niet alleen in de regering, maar ook in het korps van hoge ambtenaren een schoonmaak te houden om alle elementen te verwijderen, die afgelopen week niet tegen hun taak op gewassen zijn gebleken. Le Monde had krachtig aangedrongen op die zuivering, zonder aanzien des per- soons, opdat bij een volgende bedreiging vooral in de hoogste regionen van de staat, en over de betrouwbaarheid van de ministers en ambtenaren, geen twijfel meer zal kunnen heersen. Het is inder daad opnieuw gebleken dat de bevelen en maatregelen van het staatshoofd of van ministers de laatste week, tot in de rege ring toe, werden doorkruist of gesabo teerd, waardoor het centrale gezag dus al aan de top op losse schroeven kon wor den gezet. Of De Gaulle zich nu echter ein delijk ook van zijn eerste en belangrijkste medewerker, premier Michel Debré, met wie hij zich vorige week in verschillende ernstige conflicten moet hebben bevonden, zal willen scheiden, blijft evenwel twij felachtig. ROME (Reuter) Op het congres van de Italiaanse communistische partij te Rome heeft Michail Soeslov, lid van par tij-presidium van de Russische communis tische partij zondag de socialistische en christen-democratische arbeiders opge roepen tezamen met de communisten de huidige internationale ontspanning te ma ken tot een hechte vrede. Soeslov merkte op, dat de banden tussen de linkse socia listen van Nenni en de Russische commu nisten twee jaar geleden „ongelukkiger wijze" geheel waren verbroken. De Rus sische partij zou hierin echter graag ver andering brengen. De vice-voorzitter van de Nenni-socialisten, Franciscodi Martino, verklaarde dat de soort betrekkingen, die eens tussen de volgelingen van Nenni en de communisten van Togliatti had be staan, „niet geschikt lijkt voor de huidi ge behoeften". De Nenni-socialisten na de christen-democraten en de communis ten de derde partij in Italië besloten vorig jaar op een congres een politiek te volgen, die meer onafhankelijk van de communisten is. Togliatti drong aan op samenwerking tussen socialisten en communisten om een einde te maken aan de regering van de christen-democraten. Het Italiaanse so cialisme mag geen kopie zijn van dat in andere landen, zei hij. Volgens op het congres gepubliceerde gegevens telt de partij thans bijna 1.800.000 leden tegen ruim 2.000.000 op het ogenblik dat het vorige congres in 1956 ge houden werd. West-Duitsland heeft in de afgelopen 10 jaar aan Joodse slachtoffers van het nazi regiem buiten Israel 1.616.411.428,- dollar aan schadevergoeding uitgekeerd. Daar naast zal Israel aan goederen ongeveer 800 miljoen dollar vergoeding ontvangen (waarvan sinds 1953 tot nu toe ruim 452 miljoen dollar aan goederen is verscheept) en tenslotte heeft de Westduitse regering zich in 1952 verbonden, aan de „claims"- conferentie, georganiseerd door de be langrijke Joodse wereldorganisaties 107 miljoen dollar uit te betalen, zij het via een omweg. Voor dit bedrag worden jaar lijks goederen aan Israel verzonden, die daarvoor aan de conferentie de waarde uitkeert. Deze cijfers zijn zaterdag opgesomd door dr. Nahum Goldmann, president van de „claims"-conferentie. die het afgelo pen weekeinde in Amsterdam gehouden is. Dr. Goldmann, die tevens president is van de Wereld-Zionisten-organisatie, zei in zijn openingsrede nog, dat weliswaar de uitbetaling gedurende het laatste half jaar van 1959 enigszins was versneld, maar dat hij ernstige betwij*"lt of Duitsland in dit tempo wel aan al zijn verplichtingen zal voldoen binnen de gestelde termijn (31 maart 1963). Lof voor Nederland Dr. Goldmann roemde Nederland en de Nederlandse regering, „die hun solidari teit met de door de nazi's vervolgde Joden hebben getoond". Vele Nederlanders stel den hun leven in de waagschaal, speciaal voor de bescherming van Joodse kinde ren, zo vervolgde hij. Ondanks het feit, dat zij vele Joden verborgen hielden tijdens de Duitse bezetting, zijn van de 140.000 Ne derlandse Joden 100.000 in concentratie kampen omgekomen. De president deelde voorts mede, dat de conferentie bijzonder teleurgesteld is over het feit, dat Duitsland niet in staat is gebleken positieve stappen te onderne men voor het uitkeren van schadevergoe dingen aan Roemeense Joden en enkele categorieën van Hongaarse Joden. „Er zijn ongeveer 40.000 eisen tot scha devergoeding door Roemeense Joden inge diend, „en nog vele duizenden meer door Hongaarse. De wettelijke erkenning van deze eisen is aan geen twijfel onderhevig. De vraag is slechts: draagt het „Derde Rijk" verantwoording voor de vervolging van Joden in Oost-Europa? Gezien het be wijsmateriaal, dat wij verzameld en aan de Duitse regering verstrekt hebben, zijn wij er rotsvast van overtuigd, dat ook voor deze nazi-slachtoffers schadevergoeding behoort te worden betaald". Nederlands aandeel De penningmeester van de „claims"- conferentie de heer Moses A. Leavitt uit New York. heeft ter vergadering mede gedeeld, dat ook Nederland een deel van de door Duitsland in 1959 aan de conferen tie uitgekeerde tien miljoen dollar heeft (Van onze correspondent in Londen) Alles wijst er op dat de reeds een maand opgeschoven onafhankelijkheidsdatum voor Cyprus, welke thans vastgesteld is op 19 maart, opnieuw zal moeten worden uitgesteld, gezien het meningsverschil tus sen Londen en de Griekse Cyprioten. In dien er niet voor 10 februari overeenstem ming kan worden bereikt, hetgeen vrijwel uitgesloten moet worden geacht, zal het Britse parlement pas over twee of drie maanden tijd kunnen vinden om Cyprus' onafhankelijkheid te bekrachtigen. Aartsbisschop Makarios, die zaterdag dt Londen is vertrokken, acht uitstel geen bezwaar. Ilij is kennelijk van mening dat le tijd op zijn hand is. Sir Hugh Foot, de 'Iritse gouverneur van Cyprus, daarente- cn heeft voor de radio van Cyprus ver- li.ard dat uitstel rampzalig zou kunnen zijn. Dc Griekse Cyprioten beschouwen deze verklaring echter als een Britse poging om een voor Cyprus ongunstige regeling af te dwingen. De Turkse Cyprioten zijn echter bevreesd dat uitstel der onafhanke lijkheid tot nieuwe moeilijkheden met de Griekse Cyprioten zal leiden Uitstel brengt ook de Britten in een lastig parket, daar reeds een aantal Britse functionaris sen, die elders posten gaan bezetten, op het punt staan het eiland te verlaten. De kernkwestie is nog steeds de omvang van de beide Britse bases en het beheer daarvan. Het zit de Cyprioten dwars dat de Britten een gebied op Cyprus willen behouden dat zo groot is als het eiland Malta. Zij verlangen bovendien in deze Britse soevereine gebieden een burgerlijk bestuur, hetgeen Makarios, die zowel on der zware druk van de communisten als van de nationalistische aanhangers van Grivas staat, onaanvaardbaar acht. Ma karios wil veel kleinere bases, uitsluitend met een Brits militair bestuur, maar hij heeft Groot-Brittannië ten behoeve van de militaire verbindingen een ruime arm slag aangeboden in de vorm van speciale faciliteiten buiten de bases, zodat het ge hele gebied waar de Britten kunnen ope reren dezelfde grootte zal bezitten als het terrein dat zij opeisen. Indien de Britten hun eis van een eigen burgerlijk bestuur laten vallen, bestaat er kans dat de Cy prioten bereid zijn grotere Britse bases toe te staan ontvangen. Met deze bijdrage zijn in ons land volgens hem een psychiatrisch zie kenhuis in Amersfoort, een gemeenschaps centrum in Haarlem en een synagoge in Oss tot stand gekomen. Voor 1960 zullen de van Duitsland te ontvangen schadever goedingen in de landen waarover deze verdeeld zullen worden, met name gebruikt worden voor de voltooiing van in aanbouw zijnde scholen, tehuizen voor bejaarden, kinderbewaarplaatsen en clubgebouwen voor de Joodse jeugd. De conferentie zond zondag een telegram met gelukwensen aan prinses Beatrix in verband met haar verjaardag. Verontrusting „De conferentie is in het bijzonder ver ontrust over de versterkte campagne in de Russische pers tegen het Jodendom en individuele Joden. Deze campagne kan op de gewone Sovjetburgers de indruk ma ken, dat zij een anti-semitische strekking heeft. De campagne heeft bijgedragen tot de antisemitische incidenten in de Sovjet- Unie tijdens de Joodse feestdagep in de af gelopen herfst", aldus een motie, die een zestigtal Joodse leiders uit de gehele we reld tijdens het afgelopen weekeinde op de conferentie in Amsterdam heeft aangeno men. ROME (AFP) In de Sint Pieter is zondag op plechtige wijze de Romeinse synode geëindigd in aanwezigheid van 27 kardinalen, tal van aartsbisschoppen en bisschoppen, Romeinse geestelijken, reli gieuzen en leden van het corps diploma tique. Bij de sluitingsplechtigheid in de Sint Pieter heeft de Paus de gelovigen aange spoord de deugden van geloof, hoop en liefde te beoefenen. De Paus zei dat een van de meest ken merkende kanten van de liefde van Chris tus is één te worden. Hij vroeg God de genade om na de Ro meinse synode het algemeen concilie te kunnen leiden en zei, dat hij voor het ko mende concilie de hemelse bijstand van drie grote heiligen had ingeroepen, wier graven zich in de Sint Pieter bevinden. Het zijn twee patriarchen uit het Oosten en een van de grootste pausen uit de ge schiedenis, namelijk Sint Gregorius van Nazianze, Sint Joannes Chrysostomos en Sint Gregorius de Grote. Over de „zwijgende kerk" zei de Paus, dat de gelovigen in de communistische landen recht op bewondering en medelij den hebben, maar met hun vervolgers moet men nog groter medelijden hebben. „Na 2.000 jaar christendom zijn zij nog zo blind, dat zij niet weten dat God altijd de glorievolle en onsterfelijke Koning der eeuwen zal zijn en dat het geloof weer de wereld zal overwinnen". Het aantal standplaatsen in de Neder lands Hervormde Kerk bedraagt thans 1285 tegen 1281 in januari 1959. Het aantal pre dikantplaatsen steeg van 2068 tot 2088. Daarvan behoren er 308 óf tot de moda liteit van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk óf tot de vrij zinnigen. Er zijn 1284 predikantsplaatsen midden-orthodox Er zijn 184 vacatures, waarvan 49 Gereformeerde Bond, 50 vrij zinnig en 85 midden-orthodox. Daarvan zijn 69 vacatures onvervulbaar, namelijk 13 gereformeerde bond, 25 vrijzinnig en 31 midden-orthodox. Friesland staat met 77 vrijzinnige predi kanten bovenaan. In Zuid-Holland worden de meeste predikanten van de Gerefor meerde bond gevonden, namelijk 118. De midden-orthodoxen zijn hier echter verre weg de grootste groep, want zij hebben in deze provincie 268 predikantsplaatsen. In deze provincie worden ook de meeste standplaatsen van de hervormde kerk ge vonden, namelijk 414. In Zuid-Holland en Friesland komt het aantal vacatures boven de 30, namelijk in Zuid-Holland 32 en in Friesland 30 De provincie Groningen heeft het grootste aantal onvervulbare vacatu res, namelijk 18. In Friesland zijn 11 on vervulbare vrijzinnige vacatures. Sedert 1 januari 1957 steeg het aantal predikant- plaatsen in de Hervormde kerk van 2029 op 2088. Vervolg van pagina 1) De situatie blijft inmiddels confuus. De rebellen roepen voortdurend om dat alle defaitistische geruchten vals zijn. Lagail- larde had zelfs een civiele helikopter ge charterd om pamfletten uit te werpen, dat hij tot het einde stand zal houden. De sta king, die Algiers vrijwel had verlamd, is vandaag opgehouden. Toch beginnen de rebellen, vooral die van Ortiz, iets van hun schetterende bravour te verliezen. De bur gerwacht, die het grootste deel van de re bellen uitmaakt, heeft order gekregen zich terstond bij zijn onderdelen te melden. Zo niet dan kunnen zij voor de krijgsraad ge sleept worden als deserteurs. Anderzijds blijft er achter de barricaden een harde kern van desperado's, die vastbesloten blijken niet op te geven voordat zij afge slacht worden. Dat is nu juist wat de ge neraals Challe en Crépin willen vermij den. Het plan is de rebellen moreel en ma- te-ieel van de bevolking te isoleren en ein delijk een werkelijk niemandsland te scheppen rondom de rebellenforten, de be volking weer aan het werk te krijgen, zo nodig de ravitaillering van de rebellen af te snijden, de druk verscherpen en hun uiteindelijk doen realiseren dat zij voor een verloren zaak strijden. Drie punten uit De Gaulle's rede hebben het leger, on danks de bedoelingen van bepaalde kolo nels, zijn welwillende neutraliteit jegens de rebellen doen verliezen: 1. De Gaulle zal niet met het F.L.N. on derhandelen. 2. Hij zal zich persoonlijk voor de meest Franse oplossing van Alge- rije's toekomst inzetten. 3. Het leger zal zelf toezien op het referendum waarin Al gerije zijn toekomstige keuze kan doen. Het leger mag dus eerst zijn victorie op de rebellen proberen te halen. Is de opstand van Algiers een explosie van oprechte volkswoede of een manifes tatie van een handjevol fascistische heet hoofden? Nadat ik twee dagen en nachten grotendeels in het rebellenkamp van Or tiz heb doorgebracht, in de regen en de modder van de straten waarvan de keien nu in de barricades zitten, straten bedekt met sinaasappelschillen, lege wijn- en bierflessen en pamfletten, moet ik zeggen: „Het is van dat alles een beetje." Het gro te plein, waar de massa komt manifeste ren en de Rue Michelet, waar de rebel len zich verschanst hebben, hangen vol met Franse vlaggen en het Keltische kruis in een cirkel van het Franse Nationale Front. Luidsprekers schetteren militaire marsen, steeds weer heft de massa achter de troepencordons de Marseillaise aan. schreeuwt eindeloos Algérie Francaise en Massu, Massu. Er is niet het laaiend en thousiasme van de dertiende mei. Onder de regen, die deze dagen voortdurend over Algiers neerdruipt, zijn de manifestaties vooral vol van wanhoop, bitterheid en haat tegen de toekomst. Ook achter de barricades heerst die fa natieke bitterheid onder de mannen, die een vreemd mengelmoes van wapens en a'le Franse uniformen dragen: er zijn re serve-officieren, ex-parachutisten, matro zen.. vooral veel leden van de burger-r wacht. Zij beschrijven De Gaulle in ter men die ik niet kan herhalen. Zij zeggen" dat hij een broedermoordenaar is, die met de communisten heult, zij brullen iedere bezoeker in het gelaat: „Is het niet tra gisch dat wij tegen Fransen moeten vech ten om Frans te blijven?" De meesten zien er moe uit en zijn ongeschoren. In hun fantasie-uniformen, met hun hand granaten en mitrailleurs over de barrica des hangend, onder gescheurde en zorg vuldig met bloed bevlekte vlaggen, naast d^ kransen en ruwe houten kruisen waar op staat: „Hier stierf Jean X. voor het Franse Algerije", zien zij er oprecht re volutionair uit. Anderzijds krijgen zij hun vrouwen, kinderen en moeders op be zoek, met wie zij, al naar hun aard, op gewonden, pochend of giechelend praten. Zij tonen hun familieleden geruststellend de geweldige bergen brood, kaas, sinaas appels, steenkool en de vaten wijn en bier die tussen de barricades liggen opgeslagen, maar zij accepteren nochtans graag de snijkoek of de snoepjes die worden aange dragen. Er zijn ook bewogen momenten in het rebellenkamp: zondagochtend had men op een van de barricaden een altaar ingericht en hoewel de aartsbisschop geen priester beschikbaar wilde stellen om de mis te le- zt i zong en bad de menigte voor een kruis: „Onze lieve vrouwe van Afrika, redt Frankrijk en redt ons arme zondaars". Daarna hernamen de luidsprekers hun rechten weer en de schorre stemmen van de volksmenners, die de massa toebrulden de militaire cordons te verbreken: „Het uur is ernstig, de strijd begint. De Gaulle moet aan de galg. Vormt een levende bar ricade voor ons, de vrouwen voorop". Die oproep verraadt ook de angst die zij voe len. Op de verkeersweg Ede-Arnhem is ter hoogte van Zuid-Ginkel een verkeersonge luk gebeurd waarbij één persoon om het leven kwam en twee andere zwaar wer den gewond. Tijdens inhalen is een perso nenauto bestuurd door de heer T. ten Ham uit Lunteren, waarin twee verloofde pa ren zaten, geslipt en tegen een uit de an dere richting komende personenauto ge botst. De 24-jarige mej. R. van den Berg uit Lunteren werd op slag gedood. Haar verloofde, die de auto bestuurde kreeg een rugwervelfractuur, een schedelbasisfrac- tuur en een bekkenfractuur. Een derde inzittende, mej. R. Grolleman uit Stroe werd eveneens zeer zwaar gewond. Haar Uit de haven van IJmuiden zou vanmid dag wanneer de weersomstandigheden goed zijn, een korte maar bijzondere sleep reis beginnen. Een tanker zonder voor- en achterschip zal dan namelijk versleept moeten worden. Het is het middengedeelte van de bijna 11.000 ton metende tanker „Esso Amsterdam", die naar een sloperij te Hendrik Ido Ambacht moet worden ge bracht. Van de „Esso Amsterdam", die in 1944 als tanker werd gebouwd, zullen bij de N.D.S.M. te Amsterdam het voor- en het achterschip met de machine-installatie achterblijven. Tussen deze twee delen wordt in opdracht van de nieuwe eigena ren van de „Esso Amsterdam", de Sea- lanes Shipping Company S.A. te Panama een nieuw middenschip gebouwd. Het schip zal dan binnenkort onder de naam „Frixos" als bulk-carrier in de vaart ko men. De 95 meter lange en 21 meter brede middenmoot van de „Esso Amsterdam" zou vanmiddag omstreeks één uur in de Noor- dersluis te IJmuiden worden vastgemaakt door de zeeslepers ..Friesland" en „Hector van de n.v. Bureau Wijsmuller. De twee zeesleepboten zullen het gevaarte over de Noordzee langs de Nederlandse kust naar de Nieuwe Waterweg slepen, vanwaar havensleepboten voor verder transport naar de sloopwerf zullen zorgen. Voor de derde maal binnen twee weken heeft een kustvaarder als gevolg van zware slagzij voor de monding van de Waterweg in nood verkeerd. Ditmaal was het het Engelse kustvaartuig „Cato", dat echter meer geluk had dan de Fjellstö en de Bermuda, die in zicht van de veilige haven ondergingen. De Cato wist, han gend op één oor (35 graden slagzij), zater dagmiddag nog op tijd de Waterweg te bereiken, waar hulp direct toeschoot en het scheepje wist te behouden. Reeds op zee was ook hulp in de nabijheid om de zeventien opvarenden bij te staan als de kustvaarder moéht kapseizen. Die hulp, een loodsboot, een boot van de rijkshaven dienst en de reddingboot van de Hoek. schaduwde de Cato toen deze volle kracht draaiend zich naar de Waterweg haastte. De toestand, waarin de Cato zich bevond, werd te gevaarlijk geacht om de reis naar Rotterdam voort te zetten. Besloten werd de Cato ter hoogte van de Berghaven aan de zuidziide van het vaarwater aan de grond te zetten. In de nacht van zaterdag op zondag werd de Cato door de sleenboten \rgus en Kijkduin vlot getrokken en naar Rotterdam gesleept waar het schip in de Schiehaven werd gemeerd. Daar zou de lading worden overgestouwd. De 23-jarige woonschipbewoonster me vrouw R. Pons-Van Vuuren, is zaterdag avond omstreeks half zeven op een stil weggetje te Gouda overvallen door een nog onbekend gebleven man, die haar keel dichtkneep. Zij kreeg ernstig letsel aan de hals en haar beide ogen werden dichtge slagen. Het slachtoffer verloor het be wustzijn en is toen door de dader over een heg gegooid, waardoor zij onder aan de dijk kwam te liggen. De inhoud van haar boodschappentas lag over een afstand van 70 meter over de weg verspreid. De dader, die kennelijk op roof uit was, kon haar portemonnaie echter niet vinden. Mevrouw Pons is in een ziekenhuis opgenomen. De politie vermoed dat men hier te doen heeft met de man die de laatste tijd in Gouda meer van dergelijke overvallen heeft ge pleegd. Tweehonderd genodigden hebben za terdagavond aangezeten aan het jaar- ijkse diner van de Buitenlandse Pers vereniging in Nederland, waarbij vele gastronomische, maar geen journali stieke primeurs genoten werden. Onder de eregasten waren Prins Bernhard, minister-president De Quay en mi nister Luns. In een rustig hoekje van de eetzaal hadden de Prins en mi nister Luns vóór de maaltijd nog even een apartje, waarbij zij met diep ernstige gezichten het bloemetjes- behang in ogenschouw nemen. Vinden zij net geen aardig patroontje, of gaat het gesprek („Als hier nou Los Angeles ligt, en daar New York misschien weer eens over die vermaledijde kwes tie der K.L.M.-landingsrechten in Amerika? verloofde kwam er met lichte kwetsuren af. Op een onbewaakte spoorwegovergang te Ellecom zijn in de nacht van zaterdag op zondag de 28-jarige motorrijder W. G. A. Goossen en zijn verloofde, de 21-jarige mej. H. P. Camps, beiden uit Dieren, door een trein aangereden. Beiden waren op slag dood. Zij hebben door sneeuwval de naderende trein vermoedelijk niet gezien. Op een kruispunt van wegen te Eind hoven is de 22-jarige automobilist J. van H., die onder drankinvloed verkeerde, in volle vaart tegen een van rechts komen de auto opgevlogen, bestuurd door de 54- jarige H. Kluytmans. Deze en zijn naast hem zittende echtgenote waren op slag dood. Zijn 22-jarige zoon en de 45-jarige A. van den Heuvel, die eveneens in de wa gen zaten, werden zwaar gewond. J. van H., die de botsing veroorzaakt had, werd slechts licht gewond. Hij is door de politie opgesloten. In Boxtel is de 46-jsrrige wielrijder W. M. J. Schelle bij het oversteken van de rijks weg aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. Politiebewaking op overweg Prinsenbeek Het ongeluk op de onbewaakte overweg in de Grindweg in Prinsenbeek, waar bij het zesjarige jongetje Pietje Dirven, oudste kind van een gezin van vier kinde ren, om het leven kwam heeft de ouders van schoolgaande kinderen doen besluiten de kinderen niet meer naar school te stu ren tenzij maatregelen worden genomen om het gevaar van de overweg op te hef fen. Dagelijks passeren 54 kinderen, die de drie scholen in het dorp bezoeken, de overweg in de Grindweg. Bovendien moe ten zij dan eerst nog de dubbele rijbanen van rijksweg 16 oversteken. Burgemeester Baetens heeft nu besloten de overweg onder bewaking van een poli tieman te stellen, die de kinderen vier maal per dag over de lijn moet brengen. Volgens de Spoorwegen passeren dage- Mjks 347 fietsers, 48 auto's en 35 voetgan gers de overweg. Dat is te weinig om 15.000 te besteden aan een knipperlicht- 'nstallatie. (Van onze Haagse redacteur) In het zicht van een wettelijke regeling van het parkeervraagstuk is de strijd over de keuze tussen parkeermeter of parkeer- schijf hevigontbrand. A.N.W.B. en K.N.A.C. bepaalden hun keuze reeds op een par- keerschijf elk van deze wegverkeersor- ganisaties propageert haar eigen model! en op de laatste wegverkeersdag van de K.N.A.C. demonstreerde ook al een half dozijn handelshuizen zakelijke belangstel ling voor de parkeermeter. De Haarlemse n.v. Fabriek en handels bureau „Nederland", die een van de be langrijkste leveranciers van het „straat- meubilair" is, hield dezer dagen in Rijswijk tezamen met de Engelse fabriek Venner een conferentie over het nut van parkeermeters voor een aantal deskundi gen op verkeersgebied. Uit deze omge ving merkten we onder meer de burge meester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, het hoofd van de Haarlemse ver keerspolitie, de heer I. B. Brauckman, de korpschef van de Heemsteedse politie, de heer A. Berentsen, vergezeld van inspec teur Dobbe, en de directeur van het cir cuit te Zandvoort, de heer J. Hugenholtz op. In een inleidend woord betoogde de di recteur van „Nederland" onder meer, dat het er niet alleen om gaat de beschikbare parkeerruimte zo eerlijk mogelijk te ver delen, maar dat het ook redelijk is dat de automobilist betaalt voor ruimte welke oorspronkelijk bestemd was voor rijden de en niet voor staande voertuigen. Uit de opbrengsten van parkeermeters die ge middeld een overschot van tweehonderd tot driehonderd gulden per jaar per meter opleveren kunnen de bouw van parkeer garages en de aanleg van parkeerterrei nen worden bekostigd. Elke parkeerme ter is dan goed voor een jaarlijkse inves tering van 3600 tot 5500 gulden per jaar. Ir. W. Gyr gaf vervolgens een techni sche uiteenzetting over de parkeermeter, die vijfentwintig jaar geleden in Amerika volgens een patent van Magee-Hale, dat nog steeds de basis vormt van de door Neumer gefabriceerde parkeermeters. werd ingevoerd. Tellingen hebben uitge wezen, dat 85 percent van de automobilis ten tot de „kort-parkeerders" behoort, zij nemen in totaal slechts 31 percent van de beschikbare parkeercapaciteit in beslag, maar de „lang-parkeerders", hoewel slechts 15 percent van de automobilisten, hebben 69 percent van de parkeercapaci teit nodig. In Zürich is gebleken, dat de parkeermogelijkheden verviervoudigd wer den na invoering van de parkeermeter. In de Verenigde Staten zijn nu ander half miljoen meters in gebruik, waarvan i New York alleen al vijftigduizend. Er zijn echter ook plaatsen met maar vijftig meters. In Londen, waar het systeem reeds twee jaar wordt toegepast, zullen tienduizend meters worden geplaatst, ter wijl ook Stockholm, Oslo en Kopenhagen zich voor de parkeermeter hebben uitge- sf roken. Ir. Gyr ontwikkelde voorts een reeks be zwaren welke volgens hem tegen de vooral in Frankrijk toegepaste parkeerschijf waarvan hij overigens toegaf dat het een zeer vernuftige vinding is zijn aan te voeren. Spreker ging het verschil na tus sen meter en schijf voor wat betreft het benodigde personeel, het aantal overtre dingen en de kosten. Op grond van de cij fers voor Londen en Parijs meende hij het voordeel van de meter bewezen, maar een der aanwezigen corrigeerde het door ir. W. Gyr gehanteerde cijfermateriaal voor Parijs, dat op grond van de jongste gege vens aanzienlijk gunstiger uitvalt. Als een ongetwijfeld wel belangrijk voordeel van de parkeermeter boven de parkeerschijf noemde ir. Gyr de indeling van de par keerruimte volgens een vast patroon (waarbij de insteekmethode het voorde ligst is), terwijl bij gebruid van de schijf dit aan het publiek zelf wordt overgelaten, hetgeen tot ruimteverlies leidt. Vervolgens werden enige modellen par keermeter gedemonstreerd, waarbij bleek dat bij de parkeermeter een zekere soepel heidsmarge voor tijdsoverschrijdingen mogelijk is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7