KILO'S slanker BonKorets Delegaties van buspersoneel vergaderen in Hilversum Auto- en scooferrijlessen Bespreking over resolutie inzake de lonen aan de vakbonden Gehele schade wordt vergoed Anna van Gogh- Kaulbach gecremeerd Ongezonde toestand in IJmuidense vishallen? Rijschoolhouder uit Uithoorn berecht CHAOS IN LONDEN DOOR WILDE STAKING BIJ DE SPOORWEGEN „CIaims"-conferentie krijgt nog 50 miljoen Nationale actie voor spijtoptanten Groningen protesteert tegen lage woning toewijzing Rundveestapel met vijf percent uitgebreid Verrassende verklaring van dr. Adenauer West-Duitsland wil geen betrekkingen met Israel Ontwapen ingsconf erentie in Londen geopend I" ^LEES^PECIAIISI Sparthuis Centrum DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT T uindor p-Oost zaan Hij dupeerde tal van vakantiegangers Straatverkeer liep volkomen in het honderd Overleg met Britten Over invoerrecht snijbloemen Geen vorstperiode van betekenis E.E.G.-voorstellen inzake landbouwbeleid Bezwaren van Kamers van Koophandel „Het wil mij volkomen begrijpelijk voor komen, dat de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam het een ge biedende eis achten, dat de landbouwvoor stellen van de E.E.G. worden herzien in een zodanige zin, dat essentiële belangen van ons land onaangetast blijven". Straalbommenwerper op Porto Rico neergestort Bondskanselier steunt De Gaulle's Algerije-beleid Adenauer legt een krans in Bergen-Belsen Dood van 43 Japanse mijnwerkers gevreesd BROZE BREKENDE NAGELS GAAF EN STERK Elke week één pond lichter met vrijstaand huis een verkoopster Personeelsdelegtaies van de autobus ondernemingen B.B.A. uit Breda, N.B.M. uit Zeist, „De twee Provinciën" uit Slie- drecht, DABO-E.D.S. uit Meppel, T.E.T. uit Enschede, N.Z.H.V.M. uit Haarlem, G.P.W.D. uit Doetinchem, „Rijcentrale Hengelo" en W.S.M. uit het Westland, zijn vanmorgen in Hilversum in vergadering bijeengekomen onder voorzitterschap van de heer I. Wessels van de N.B.M., ter be spreking van het loonbeleid alsmede het toeslagenbeleid. Bij de staking van de N.B.M., die werd gevolgd door de stakin gen onder het personeel van de W.S.M. en de B.B.A., werden 15.000 mensen van de verschillende vervoermaatschappijen in de vakorganisaties teleurgesteld, aldus zei de heer Loomans van de W.S.M. Men dreigde zelfs en bloc het lidmaatschap van deze vakorganisaties op te zeggen. In nacht vergaderingen hebben de delegaties van zusterondernemingen gepleit voor de nodige rust. Men wacht nu de besprekin gen van vandaag af en of daarna de rust gehandhaafd kan blijven is nog een grote vraag, zo zei hij. Gedelegeerden van de verschillende ver voersmaatschappijen gaven hun mening over de stand van zaken bij de maatschap pij. Zo blijkt onder het N.B.M.-personeel grote onrust te heersen. Bij de W.S.M. is het tamelijk rustig. Over het algemeen kan worden gesteld, dat men „een afwachtende houding aanneemt in grote onrust". De besprekingen gaan over de looneisen van alle personeelsleden in de vervoers maatschappijen, dus niet alleen over die van de chauffeurs. Men wil geen verhoging van de toe- Het Nationale Rampenfonds zal de schade, door de overstromingsramp in Tuindorp-Oostzaan geleden, voor zover die valt Jn de zo genoemde persoonlijke sfeer, voor honderd percent vergoeden. Onder „schade in de persoonlijke sfeer" valt schade aan huisraad, kachels, kleding, muziekinstrumenten, boeken, televisie- en radiotoestellen, rijwielen, bromfietsen, mo torrijwielen, scooters, invalidenwagens, werkbanken, ijskasten, wasmachines en aan alle andere voorwerpen van die aard, die het Rampenfonds na de ramp van 1953 daartoe ook gerekend heeft. De vorige week donderdag op 90-jarigc leeftijd overleden schrijfster Anna van GoghKaulbach is hedenmiddag te Drie- huis-VVesterveld gecremeerd. Zeer velen begeleidden de beminde schrijfster op haar laatste tocht. In de aula werd het woord gevoerd door de litterator C. J. Kelk, vriend van de over ledene. Hij sprak namens de Vereniging van Letterkundigen waarvan Anna van GoghKaulbach een maand geleden, ter gelegenheid van haar negentigste verjaar dag, erelid was geworden. „Beter dan wie ook heeft zij begrepen dat in arbeid de grootste troost schuilt", zei hij. „Haar werk was innig. Het sloot aan op de stroming die wij realisme noemen, maar zij gaf meer dan alleen de werkelijkheid omdat zij haar met liefde waarnam. In alles wat zij aanraakte vond zij iets dat de moeite waard was. Zij had zeldzaam gave hoeda nigheden, een weergaloze eenvoud. Ze ging steeds recht op haar doel af en haar grootste wens formuleerde zij nog onlangs op haar verjaardag: „vrede op aarde". Vervolgens sprak de litterator Hans Edinga namens de PEN-club, waarvan de overledene een der drie ereleden was. „Niet uit vertedering benoemden wij haar tot erelid, maar uit erkenning van, en diep respect voor de vrouw en de schrijfster". De litterator Godfried Bomans sprak namens de Haarlemse vrienden en de Sociëteit Teisterbant, waarvan Anna van Gogh-Kaulbach het eerste erelid was. „Zij was tot het laatst iemand aan wie men om raad kon vragen". De heer Bomans zei dat de schrijfster niet veel meer op de socië teit kwam, „maar men hoeft niet aanwezig te zijn, om een centrum te zijn". De spre ker sprak ook tot de familie, aan welke een groot steunpunt is ontvallen. „Zij was een echte grootmoeder, zij verenigde de familie rondom zich en bond haar samen" „Anna van Gogh-Kaulbach was een vrouw bij wie men altijd graag kwam' besloot de heer Bomans. Tijdens het dalen van de kist werd op het orgel de lievelingsmuziek van de overledene ten gehore gebracht entr'acte muziek uit Mendelsshon's Midzomernacht- droom. Mevrouw M. SchroderVan Gogh, doch ter van de overledene, dankte bewogen. Geruchten over bedenkelijke praktijken die zouden zijn (en worden) toegepast in de IJmuidense vishallen, hebben reeds lan ge tijd de aandacht van de Velsense re cherche. Thans heeft de recherche veel belangstelling voor een fél artikel, onder tekend door de heer Van de Vlasakker, hoofdredacteur van het Vakblad voor het Nederlandse visserijbedrijf, waarin heftig van leer wordt getrokken tegen wat ge noemd wordt „een zeer ongezonde toestand in het gehele IJmuider (visserij)-walbe- drijf". Om een snellere behandeling van het snel aan bederf onderhevige produkt gedaan te krijgen, zou volgens de schrij ver een cadeaustelsel zijn ontstaan, waar door sommige personen zouden worden bevoordeeld, terwijl de betrokken bedrij ven benadeeld worden Met dit alles zouden „bedragen gemoeid zijn, die in honderd duizenden guldens lopen". Bij een onderzoek door de belastingdienst is onlangs aan het licht gekomen dat de bijverdiensten van een persoon die werk zaam is in de vishallen enige malen zijn salaris overtroffen. Dit schijnt wel de aanleiding te zijn van het bewuste artikel in „De Visserij wereld". slagen, maar meer loon en wel een vast loon, zodat uitkeringen bij ziekte geen noemenswaardige veranderingen in het loon ondergaan. De voorzitter van het stakingscomité van de N.B.M., de heer Bos. was uitgenodigd door het hoofdbestuur van de N.B.V. om besprekingen te voeren over de loonronde. Hij zou hierover vanmiddag verslag uitbrengen. Men was voornemens een resolutie aan de drie betrokken vakorganisaties te over handigen. Het lag in de bedoeling dat een of meer afgevaardigden van een der vak organisaties (welke is nog niet bekend) naar Hilversum zou komen om de reso lutie over de looneisen in ontvangst te nemen. Aan de besprekingen wordt deel genomen door 9 van de 16 uitgenodigde busvervoersondernemingen. De rechtbank te Amsterdam heeft een 39-jarige rijschoolhouder uit Uithoorn we gens verduistering van in huurkoop ver kregen drie auto's en twee scooters, die nog niet waren afbetaald, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest van drie maanden. Er was twee jaar tegen hem geëist. De man had getracht met de auto's en scooters een rijschool te beginnen. Hij ge raakte mei de afbetalingen in moeilijkhe den en vulde het tekort aan met aan hem toevertrouwde gelden van Nederlandse va kantiegangers, die door zijn bemiddeling een chalet in Oostenrijk hadden gehuurd. Een groot aantal vakantiegangers werd op deze wijze ernstig gedupeerd. Enkelen maakten zelfs een vergeefse reis naar Oostenrijk. (Van onze correspondent in Londen) De gedeeltelijke onofficiële 24-uur sta king bij de Londense spoorwegen veroor zaakte gisteren de meest hopeloze ver keerssituatie welke de Britse hoofdstad in jaren heeft gekend. De bovengrondse treinen liepen normaal door maar een groot deel van het perso neel der ondergrondse staakte, ondanks de aanbeveling van hun leiders om zulks niet te doen. Er heerste de grootste ver warring. Vier ondergrondse lijnen lagen als gevolg van de actie volkomen plat, ter wijl de diensten van vier andere ver onder normaal bleven. Er waren 63 ondergrond se stations gesloten. Het gevolg was dat het bijna onmogelijk was zich anders dan te voet voort te bewegen. Het aantal auto's leek verdubbeld waar door het verkeer in het centrum op vele plaatsen muurvast kwam te zitten. Parti culiere auto's, taxi's bussen en vrachtwa gens vormden een onbeweeglijke muur Uit de haven van IJmuiden is maan dagmiddag een korte maar bijzondere sleeoreis begonnen: een tanker zonder voor- en achterschip. Het is het mid dengedeelte van de bijna 11.000 ton metende tanker „Esso Amsterdam", die naar een sloperij te Hendrik Ido Ambacht gaat. Van de „Esso Amster dam", die in 1944 als tanker werd ge bouwd, zijn bij de N.D.S.M. te Amster dam het voor. en het achterschip met de machine-installatie achtergebleven. Tussen deze twee delen wordt in op dracht van de nieuwe eigenaren van de „Esso Amsterdam", de Sealanes Shioping Company S.A. te Panama, een nieuw middenschip gebouwd. Het schip zal dan binnenkort onder de naam „Frixos" als bulk-carrier in de vaart komen. Een Nederlandse delegatie onder voor zitterschap van de heer K. A. Kalshoven. directeur van de buitenlandse economi sche betrekkingen, heeft in Londen met het Engelse ministerie van handel bespre kingen gevoerd over het effect van de ver hoging van het Britse invoerrecht op an jers en andere snijbloemen w o. rozen Sedert dit invoerrecht in het midden van maart van het vorig jaar aanzienlijk is verhoogd, is de Nederlandse uitvoer van deze bloemen naar het verenigd konink rijk, vergeleken met de overeenkomstige maanden van 1958. met gemiddeld 25 per cent afgenomen. De Nederlandse delega tie heeft duidelijk uiteengezet, dat het op deze wijze voor de Nederlandse tuinbouw onmogelijk werd zij:, redelijk aandeel in de zich uitbreidende markt in het verenigd koninkrijk te verkrijgen. Hierop js geant woord, at in de huidige omstandigheden een verlaging van het invoerrecht niet mogelijk is. De Nederlandse delegatie heeft zich voorbehouden opnieuw op deze kwestie terug te komen indien de ongunsti ge ontwikkeling van de uitvoer van snij bloemen naar het verenigd koninkrijk zich zou voortzetten. Op de slotzitting van de in Amsterdam gehouden Joodse conferentie over aanspra ken op schadevergoeding van Duitsland heeft vice-president J. Blaustein uit Bal- timore verklaard, dat van de totale over eengekomen schadevergoeding van 107 miljoen dollar een bedrag van ongeveer 50 miljoen dollar nog niet uitgekeerd is. Jaarlijks ontvangt "e conferentie van Duitsland ongeveer 10 miljoen dollar, zo dat men nog ongeveer 5 jaar met deze kwestie bezig zal zijn. Deze schadevergoedingen worden vooral gebruikt voor de wederopbouw van ver nielde gebouwen en Joodse centra. De ver goedingen die Duitsland aan individuele Joodse slachtoffers voor persoonlijke ver liezen uitkeert, zijn er niet in begrepen. (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied boven Zuid-Scandi- navië doet zijn best om met oostelijke win den koude lucht via Duitsland naar ons land te blazen. Daardoor staat in het noorden van ons land het kwik nu al van zondagnacht af beneden het vriespunt. Een tweede hogedrukgebied boven Span je en Zuid-Frankrijk voert met zuidelijke winden zachtere lucht naar het noordoos ten. De scheidingslijn tussen beide lucht soorten ligt nog steeds boven ons land. In het westen schommelt het kwik om het vriespunt, verder naar het noordoosten vriest het licht. In Zeeland en Zuid-Lim burg is het vrij zacht (4 a 6 graden). Het lijkt waarschijnlijk dat de vorst de komen de dagen langzaam maar zeker iets ver der naar het oosten zal worden verdron gen. Er zijn geen aanwijzingen voor een vorstperiode van enige betekenis. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van koophan del en fabrieken, mr. dr. K. P. van der Mandelein een maandagmiddag gehou den openbare vergadering van die ka mer, waarbij vertegenwoordigers van mi nisteries, publiekrechtelijke organen en bedrijfsgroepen aanwezig waren. Deze bij eenkomst was gewijd aan de E.E.G. voor stellen inzake het landbouwbeleid. Mr. dr. Van der Mandele deelde mede dat de Kamers van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam en Rotterdam beslo ten hebben aan de raad van ministers een adres te zenden over de ontwerp-voorstel- len. Spreker wees erop dat de opvattin gen van de Europese commissie in de im- oort een louter complementaire functie zien en dat het graanbureau is gedacht als een centrale organisatie tot leiding van de markt. Onder zulke omstandigheden is er naar het oordeel van de kamers geen sprake van, dat een levenskrachtige inter nationale handel, zoals Nederland die thans bezit, zich zal kunnen handhaven Ook de gunstige positie van de veredelings industrie van agrarische produkten in ons land zou. zo wordt gezegd, worden aan getast, wanneer de voorstellen zouden wor den verwezenlijkt. De exportpositie zou niet alleen binnen de E.E.G., maar ook op derde markten ernstig worden ver zwakt. QOOtXOMOOOTOO(OT>^<mvv^^ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In Den Haag is een bijeenkomst gehou den welke georganiseerd was door het ini tiatiefcomité voo- een actie ten bate van de spijtoptanten in Indonesië. Tot de sprekers behoorde onder meer mr. F. H. J. M. Daams, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. Hij drong er op aan, deze zaak buiten de politiek te houden en er een nationale zaak van te maken door alle politieke groeperingen er in te betrekken. Mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D. Zij vroeg aan de nood der spijt optanten de grootst mogelijke aandacht te schenken. Voorts spraken de schrijvers Tjalie Ro binson en Hein Buitenweg, de heer C. J. Stolk, de auteur Johan Fabricius en dr, J. W Meyer Ranneft. De heer Robinson zei dat de regering door per jaar 2000 spijtoptanten toe te la ten, blijk geeft te beseffen dat er nood is. De heer Stolk zei dat als gevolg van een lek in het Nederlandse Hoge Commissa riaat in Djakarta de Indonesische politieke leider E. F. Wens volledig op de hoogte werd gehouden van elke nieuwe visum- aanvrage die door een spijtoptant werd in gediend. De betrokkene werd als gevolg hiervan bedreigd met politieke represail les. De actie, die eerder reeds aangeduid was als nationale actie spijtoptanten, heeft thans de officiële naam „Nationale Actie Steun Spijtoptanten Indonesië", af gekort: „Nassi". Men wil hulp verlenen aan 14.000 gezinnen waarvan het gezins hoofd een aanvrage heeft ingediend. De heer Stolk deelde mede, dat hierbij 9000 aanvragen zijn van mensen wier Neder landerschap in het verleden boven alle twijfel staat en 5000 waarvan onvoldoen de gegevens beschikbaar zijn. Het lage aantal van 1200 subsidietoezeg gingen voor de bouw van woningwetwo ningen heeft het college van Gedeputeer de staten van Groningen zeer teleurge steld. Het college heeft dan ook gepro testeerd bij de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, aangezien de voorgenomen en felbegeerde industrialisa tie zonder de nodige woningen onmogelijk is. zo zeggen zij. DergeitiëëP.terl frï'de próviflcie Gronin gen hebbe^vaq Gedeputeerde Staten be richt ontvangen- van het aantal woningen dat hun werd toegewezen. Deze verdeling leverde grote moeilijkheden op. In tegen stelling tot het vorige jaar, toen 16 gemeen ten geen enkele woning kregen toegewe zen, is nu aan alle gemeenten een toewij zing ten deel gevallen. De toewijzing is in hoofdzaak geschied naar de grondslagen, welke ook bij de landelijke verdeling heb ben gegolden, te weten het statistisch wo ningtekort op 1 januari 1960 en de nood zaak tot krotopruiming. Het vorige jaar konden 1400 woningwet woningen gebouwd worden en 1600 pre- miebouwwonningen. Indien gebouwd zou kunnen worden naar het aantal in het ge west aanwezige bouwvakarbeiders zouden in Groningen 3800 a 4000 woningen gebouw kunnen worden. Wat het bouwen in de vrije sector betreft, wordt in Groningen gevreesd dat de waarborg van 1200 pre miewoningen tevens een maximum zal in houden. Het totaal aantal runderen is sinds december 1958 1958 met 5 percent uitge breid, de melkveestapel met 3 percent. Zo bedraagt de rundveestapel thans 3.163.700 stuks, waaronder 1.548.000 melk- en kalf- koeien, zo blijkt uit de landbouwtelling van december 1959. De sterkste uitbreiding van het rund vee was bij het mestvee, waar ruim 29.000 dieren meer werden geteld (plm. 16 per cent) bij een totaal van 214.600 stuks. Ook de varkensstapel breidt zich nog steeds uit. Hij omvat thans 2.937.600 stuks, d.i. 15 percent meer dan een jaar geleden Nog nooit zijn er in Nederland zoveel var kens geteld. Het zwaartepunt valt bij de mestvar- kens, deze zijn met 11 percent toegenomen tot een aantal van bijna 1,4 miljoen. Het aantal landbouwpaarden is opnieuw teruggelopen en wel met ruim 5.000 stuks. Het aantal schapen (294.000) lag 44.000 stuks beneden dat van het vorig jaar 13 percent). Deze teruggang komt voor 28 percent (32.000 stuks) voor rekening van de fokooien. De kippenstal blijkt zich nog steeds uit te breiden. Er zijn thans 30,6 miljoen hoenders geteld, d.i. 1° percent meer dan in december 1958. Het aantal slachthoenders vertoonde met 3.8 miljoen een toeneming van 550.000 stuks (+17 percent). Het aantal leghennen bedraagt thans ruim 25.3 miljoen, dat is ruim 2.2 miljoen (+10 percent) meer dan een jaar geleden. Rekent men hierbij het aantal kuikens, dat voor de leg is bestemd en waarvan er bijna 400.000 meer zijn ge teld dan in 1958. dan kan er op gerekend worden dat er in 1960 een kleine 500 mil joen eieren méér aan de markt komen dan in het afgelopen jaar. De eendenstapel nam toe met bijna 30.000 stuks (+4 percent) de toeneming betreft slachteenden en de jonge legeenden. De oppervlakte ingezaaide wintertarwe is 27.500 ha (45 percent) groter dan het in mei 1959 aangegeven areaal. SAN JUAN (AFP) Een Amerikaanse straalbommenwerper van het type B-52 is maandagavond op de luchtbasis Ramcy bii San Juan op Porto Rico verongelukt. De zeven Inzittenden zijn omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. van kilometers lengte. De bussen waren stampvol en er stonden steeds meer aan groeiende rijen wachtenden bij de bushal tes. Het spitsuur in de avond, dat anders tegen half zeven zijn einde nadert, duurde drie of vier uur langer. Gisteravond om zes uur lag het verkeer volkomen stil. Tot overmaat van ramp gaven vele auto's het door oververhitting van de motor op, het geen de chaos nog verergerde. Een rit wel ke normaal enkele minuten vergt duurde ^en uur. Om zich van een punt van de stad naar een ander te begeven nam vaak meer tijd xn beslag dan een vliegreis tus sen de Europese hoofdsteden. Hoewel de staking verre van volledig was werd het wegverkeer volkomen ver lamd. Ten minste een kwart miljoen men sen werd rechtstreeks door de staking ge troffen. Voor de ondergrondse stations van de op halve kracht lopende treinen ver drongen zich mensenmassa's die vaak uren geduld moesten hebben alvorens ze d afgestampte perrons konden bereiken. Hoewel de gewone spoorwegstations nor maal open bleven waren zij wegens het uitvallen van de ondergrondse overbe last De nachtmerrie waarvoor iedereen ge vreesd had werd inderdaad werkelijkheid. Indien de staking algemeen was geweest zou de toestand in Loqden onmogelijk zijn geworden. Tijdens de busstaking van vo rig jaar werkte de ondergrondse, welke voor het massale vervoer zorgt, door. Het uitvallen van enkele lijnen daarvan toonde aan dat Londen zonder de onder grondse eenvoudig niet kan functioneren. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft zich in een C.D.U.-bestuursbijeenkomst te Bonn achter de Algerijnse politiek van president De Gaulle geplaatst. Hij zei te hopen dat de Franse regering het Algerijnse probleem snel zal weten op te lossen. Dit vraagstuk aldus Adenauer, is niet alleen een Franse kwestie, het is ook een zaak van Europa ja van het gehele Westen. Als het com munisme, zo ging de bondskanselier voort. Noord-Afrika in handen krijgt, zal dat niet alleen door de Fransen gevoeld worden Deze verklaring van Adenauer is op merkelijk, zo zegt men. Er blijkt name lijk uit dat de bondskanselier met meer dan gewone nadruk pleit voor het steunen van De Gaulle inzake Algerije. Daarmee is Adenauer nog nader tot de Franse presi dent gekomen dan hij in zijn politieke on dersteuning voor De Gaulle reeds was. De vraag is nu of Adenauer met deze steun ook van plan is zich te plaatsen achter de consequentie van de Franse politiek in Afrika te weten: 1) Of de bondskanselier nu ook het ge wicht van de Afro-Aziatische antikolo- föallèttsth'fesgéntilriént' tegen de Franse politiek-in Noord-Afrika mede op zich wil nemen. Gezien zijn weigering om met Is rael, wegens de Westduits-Arabische eco nomische betrekkingen, diplomatieke be trekkingen aan te knopen, lijkt dit onzeker 2) Of Adenauer bereid is De Gaulle's eis aan de NAVO om begrip te hebben voor zijn „missie in Afrika" zal onderschrij ven. Deze eis resulteerde ondermeer in een grotendeels onttrekken van Franse strijdkrachten aan het NAVO-gezag. Men gelooft te Bonn eerder dat Adenauer De Gaulle een steun in de rug, zowel wat het Franse binnenlandse front als wat zijn algemene positie in het Westen betreft heeft willen geven. Daartegenover zou dan wel eens de Westduitse wens kunnen staan naar nog meer Franse hulp terzake van de Westduitse politieke houding in Berlijn Adenauer pleegt hierbij steeds weer te plei ten voor een onveranderd vasthouden aan de westelijke rechten. Van concessies wil hij, in tegenstelling tot de Amerikanen en Britten, niets weten. AMMAN (Reuter) De voornaamste woordvoerder van de Westduitse regering, Von Eckhardt, heeft zondagavond op een persconferentie te Amman, de hoofdstad van Jordanië, gezegd dat bondskanselier Adenauer en de minister van Buitenland se Zaken, Von Brentano, hebben verze kerd, dat de Duitse Bondsrepubliek geen diplomatieke betrekkingen met Israel zal aanknopen. Volgens Von Eckhardt komt de Duitse schadeloosstelling aan Joden dit jaar tot een einde. Daarna bestaan er geen andere br.nden tussen Israel en de Bondsrepubliek dan „zeer beperkte handelsbetrekkin gen". Het is het doel van de Bondsregering de economische en vriendschapsbanden met Jordanië te versterken, aldus de Duit se woordvoerder. Von Eckhardt brengt op uitnodiging van de regering te Amman een bezoek van drie dagen aan Jordanië om te spreken over de behoefte van Jordanië aan economische plannen en over verbetering van de Jor daanse anti-communistische radio-uitzen dingen. BONN (UPI) Bondskanselier Aden auer zal vandaag tegenwoordig zijn bij de kranslegging in het voormalige concen tratiekamp van Bergen-Belsen. Dr. Adenauer en dr. Nahum Goldman, presi dent van het Joodse Wereldcongres, zullen kransen leggen bij de twee monumenten ter nagedachtenis van de duizenden Joden die in het concentratiekamp om het leven werden gebracht. Beiden zullen het woord voeren tijdens een korte plechtigheid in de bioscoop van het nabij gelegen Britse legerkamp. LONDEN (Reuter) Lord Dalton, voor malige Labour-minister van Financiën zal vandaag de openingsvergadering voorzit ten van een rondetafelconferentie over ont v apening in het Westminsterpaleis te Lon den, waaraan afgevaardigden uit negen tien landen, waaronder de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie en zowel Oost- als West-Duitsland deelnemen. Het doel van de conferentie is een gedach- tenwisseling op niet-officieel maar wel gezaghebbend vlak, tussen openbare figu ren uit de NAVO-landen en uit de landen van het pact van Warschau over ontwape- r'ng en aanverwante politieke en econo mische kwesties. De voornaamste spreker is vandaag de Britse Nobel-vredesprijswinnaar Philip Noel-Baker, die een debat zal leiden over de technische en algemene aspecten van de ontwapening. De discussies op de twee de dag zullen geleid worden door dr. Ar- zoemanian, lid van de Opperste Sovjet en het centrale comité van de communistische partij. Donderdag treedt Finn Moe, voor zitter van de commissie van buitenland se zaken van het Noorse parlement, al? discussieleider op. TOKIO (UPI) Maandag zijn 25 en dinsdagmorgen 7 doden geborgen in de mijn bij Joekari op het eiland Hokkaido, waar in de nacht van zondag op maan dag 64 arbeiders door een mijnexplosie van de buitenwereld werden afgesloten. Van 33 arbeiders is thans de dood bekend. Tien worden nog vermist Er is voor hen geen hoop meer. Leden van de reddingsploegen hebben verteld dat 26 mijnwerkers wier lichamen gisteren gevonden zijn, de armen om el kaar heen hadden geslagen in hun rade loosheid, toen na de explosie brand uit brak. Eén man is levend naar boven ge haald. Twintig waren er zelf in geslaagd te ontsnappen. IN TWEE WEKEN Of u kousen spoelt, kopjes wast of brieven tikt - elke vrouw heeft vaak last van lelijke splijtende nagels. Nü kunt u heel vlug van dit ge tob alkomen: met NUNALE, een medicinale olie die diep onder de nagelriem door dringt. NUNALE bevat alle opbouwstoffen om een gezon de nagelgroei te bevorderen. NUNALE - in praktische stift-flacon f2.40 - geneest uw nagels, houdt ze altijd soepel en gezond. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen 7 BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. En zo snel, zo gemakkelijk. Na elke maaltijd een dragee en u verliest ponden per week. Opgehoopt vet 'smelt' weg. De spijsvertering wordt geregeld. Het teveel aan lichaamsvocht wordt verwijderd. Loomheid en verstopping maken plaats voor een licht, opgewekt gevoeL U straalt als een herboren mens. Uw charme is onweerstaanbaar. Begin een nieuw leven. Begin nog vandaag met BonKorets. f 3.30. VERMAGERINGSDRAGEES Te huur gevraagd c.v„ met garage, omgev. Heemstede, Bloemendaal. Haar lem. - Ruil huis Rotterdam mogelijk Telef. 01800/124678 WOENSDAG GEHAKTDAG 1 pong Gehakt 98 cent pond Vet 25 cent pond Rookworst 59 ct (stukje) Kruisstraat 20 naast Automatiek NIEUWE AUTO'S - NIEUWE SCOOTERS Gratis halen, brengen en examenrijden INSTITUUT WICO v. Egmondstraat 41 - Haarlem - Tel. 56424 Voor direct gevraagd STOCK AMERICAN, Kampervest 1, Haarlem zal binnenkort in Haarlem haar 8e filiaal openen. Voor deze modernste speciaalzaak van Europa vragen wij een krachtige figuur voor de functie van algemeen die door winkelervaring, organisatievermogen en leidinggevende capaciteiten in staat zal zijn mede te werken aan de opbouw en het succes van deze zaak. Goede sociale voorzieningen, en honorarium in overeenstemming met de belangrijkheid van deze functie. Met de hand geschreven sollicitaties te richten, t. a. v. de Heer P. M. A. Burgers, aan: Kruiskade 79 - Rotterdam N.V. SPORTHUIS CENTRUM telefoon 010 - 11.90.11 i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7