VOLVO SCHEEPVAART Directie A'damsche Bank vreest nieuwe overbesteding in 1960 JJUCKLEYjj ho,'d"«e"' Iff. f ÏMtikuifUk Bruto winst met 8.7 miljoen toegenomen De beurs Spreiding wereldgoudvoorraad is gewenst Caltex orders voor Hoogovens Hoestende Uitvoer van eieren Geen Japanse autofabriek in Nederland Zeer verschillende salarisschalen V.M.F. kreeg grote opdrachten Dieptepunt bereikt in eiernoteringen De wereldbank in de eerste helft van 1959 13 kinderen? ^KINOERHOESTSIROOP Ministers spraken over Europese landbouwpolitiek Fait atoom-Petten JAARVERSLAG AMSTERDAMSCHE BANK Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPKEUH IE HAARLEMSCHE COURANT Naar de directie van de Amsterdamsohe Bank in het verslag over 1959 schrijft kwamen de krachtigste impulsen voor de ontwikkeling der Nederlandse economie ook in het afgelopen jaar uit het buitenland. Op structureel gebied had de opbouw van de Euromarkt aanwijsbare invloed. De komende concurrentiestrijd wierp zijn schaduwen vooruit. In vele bedrijfstakken werd en wordt naarstig gezocht naar nieuwe vormen van samenwerking. Ook worden contacten gelegd over de lands grenzen. Verscheidene ondernemingen gingen tot fusie over. Helaas kan niet worden gezegd, aldus de bankdirectie, dat het Nederlandse bedrijfsleven zich in alle opzichten gerust voelt op de richting die de politiek der Euromarkt-autoriteiten schijnt in te slaan. Van meet af aan is er dan ook in ons land beduchtheid geweest voor een te pro- tectiomstiscn stempel van de Euro- markt. Daarom wordt van Nederlandse zijde steeds grote betekenis gehecht aan totstandkoming van een Europese Vrij handelszone. De directie hoopt dat in 1960 de nieuwe onderhandelingen tot een aan vaardbare regeling zullen leiden tussen de landen van de zes en die van de zeven. Op conjunctureel gebied heeft de econo mische expansie van ons land de verwach tingen aanzienlijk overtroffen. De ople ving in de internationale conjunctuur was de belangrijkste oorzaak van deze expan sie. Ook de investeringen vertoonden een opvallende toeneming. Naast de export en de investeringen speelde ook de consump tie in toenemende mate een conjunctuur- stimulerende rol. De ontwikkeling op de arbeidsmarkt weerspiegelt de stijging van de produktie. De daling van het per centage werklozen beneden drie percent betekent dat zich knelpunten doen gevoe len en gebrek aan arbeidskrachten gaat optreden. De onderhandelingen over loonsverhogingen doen in 1960 een ver moedelijk tot nieuwe overbesteding lei dende ontwikkeling van de consumptie vrezen. Als de tekenen niet bedriegen moet men een totale gemiddelde loonstij ging per 1 april 1960 verwachten, die be langrijk zal uitgaan boven het niveau dat aanvaardbaar zou zijn zonder een prijs stijging te veroorzaken. Ernstig moet worden gevreesd dat ons land in 1960 an dermaal voor een overbestedingspro- bleem zal komen te staan. De rijksbegro ting 1960 vormt een onvoldoende tegen wicht om een nieuwe inflationistische ont wikkeling te voorkomen. In 1359 hebben de deviezenbanken hun bezit aan buitenlandse valuta zeer aan zienlijk uitgebreid. De nieuwe geldmarkt uitzettingen van de banken werden voor een groot deel gericht op de Amerikaanse geldmarkt. In de eerste elf maanden van 1959 steeg de netto deviezen positie der de viezenbanken dientengevolge met circa 783 miljoen. Dit bedrag vormt in feite een toevoeging aan de Nederlandse devie zenreserve. De ontwikkeling toont aan dat de gebruikelijke scheiding tussen het be drijf van de spaarbanken en dat van de handelsbanken, wat de aantrekking van spaargelden betreft, tot het verleden be hoort. Er tekent zich een duidelijke ont- wikkelfng af in de richting van een situatie zoals die in de meeste Westeuropese lan den bestaat, waar dé handelsbanken als aantrekkers van spaargeld een belangrij ke functie vervullen. De directie bespreekt voorts de interna tionale conjunctuurontwikkeling en het dollarvraagstuk. Zij meent dat de Ameri kaanse betalingsbalanstekorten een zeer gewenste herdistributie van de monetaire wereldgoudvoorraad tengevolge hebben gehad. „Het is uitermate gewenst dat de relatief zo kleine wereldgoudvoorraad (van rond 40 miljard dollar medio 1959) gelijkmatig over de grote handelsgebieden der wereld is verdeeld* want het goud vervult als sal- deringsmiddel in het internationale beta lingsverkeer nog steeds een uiterst be langrijke functie". Alle aandacht is ge richt op voorkoming van inflatie. Onder dergelijke omstandigheden acht de direc tie een verhoging van de goudprijs, met als natuurlijk gevolg een uitbreiding van de goudproduktie, weinig opportuun. De inkoopafdeling van de Nederlandse Caltex-groep heeft in de afgelopen maan den voor een bedrag van 1,3 miljoen gul den aan orders geplaatst bij Hoogovens. Dit betrof onder meer 850 ton tinplaat voor de vestigingen van Caltex in Mombassa en 1.000 ton drumplaat voor de vatenfabriek van de Bahrain Petroleum Company in Bahrein. Advertentie Gelukkig dat met vitamine C de hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichten. Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegeh hoest en verkoudheid. i Bi) apothekers en drogisten Alleemrerkoop: HACO N.V. - Maastricht Na afloop van de maandag en dinsdag gehouden conferentie van de ministers van landbouw van de Europese economi sche gemeenschap, deelde de vice-voor- zitter van de E.E.G., dr. Mansholt tijdens een persconferentie mede, dat de confe rentie voorstellen voor een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek der E.E.G.-lan den heeft besproken, welke in april aan de ministerraad zullen worden voorge legd. Tijdens de informele bijeenkomst de eerste van deze aard werd gespro ken over marktvoorschriften, prijzen, de coördinatie van de handelspolitiek en een mogelijke verkorting van de overgangspe riode voor bepaalde goederen. Dr. Mansholt merkte op, dat een ge meenschappelijke landbouwpolitiek van de E.E.G.-landen altijd rekening zal moeten houden met de handelsbetrekkin gen met derde landen, in het bijzonder met onderontwikkelde landen. Doch alle be staande bilaterale handelsovereenkom sten zullen uiteindelijk multilaterale over eenkomsten moeten worden, zo betoogde hij. Een gemeenschappelijke landbouwpo litiek is alleen mogelijk binnen het kader "an een grote industriële expansie. In tij den van crisis zullen er enorme moeilijk- neden zijn, aldus dr. Mansholt. De ministers waren het er over eens, 'at de prijs- en exportsubsidies voor land- ouwprodukten moeten worden verlaagd "i dat financiële steun dient te worden ge- ?ven voor structurele verbetering. Voorts bespraken de ministers de moge- ikheid van egalisering der tarweprijzen Mansholt verklaarde, dat de ministers in juli een voorstel zullen doen tot onder linge aanpassing van de tarweprijzen voor de oogst 1961. In 1959 werden door de Nederlandse pluimveehouderij 3.150.400.000 kippe- eieren en 4,2 miljoen eende-eieren uitge voerd. Deze export vertegenwoordigde een waarde van 367,4 miljoen gulden. Het vorige jaar bedroeg de exportwaarde 358,5 miljoen gulden. Aan geslacht pluimvee werd uitgevoerd 52.987 ton met een waarde van 132,6 miljoen gulden. De grootste afnemer was ook in 1959 weer West-Duitsland die voor een waarde van ruim 306.5 miljoen gulden afnam aan consumptie-eieren. Kleinere afnemers wa ren Italië, Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Oostenrijk, Saargebied, Engeland, Luxem burg en Algerië. Een der directeuren van de Tojota Mo tor Company heeft het bericht ontkend dat zijn maatschappij van plan is een assem- blagebedrijf in Nederland te stichten voor de produktie van Japanse auto's, bestemd voor de Westeuropese markt. Dit bericht was verschenen in de Financial Times te Londen en er werd in gezegd, dat het as- semblagebedrijf in Rotterdam zou wor den gevestigd. De directeur, On Nakae, zei dat men wel de mogelijkheid had be studeerd, maar dat men besloten had niet tot vestiging over te gaan „omdat we inza gen dat we helemaal geen winst konden maken". Het voorstel om een bedrijf te vestigen was afkomstig van Slavenberg en Huizen n.v. „Deze maatschappij schreef ons in maart van het vorig jaar het voorstel in Rotterdam een fabriek te stichten", aldus Nakae. „We hebben toen twee functiona rissen naar Nederland gestuurd, en zij hebben de voorwaarden in Nederland waaronder kon worden gewerkt, bestu deerd. Twee weken later zijn zij naar To kio teruggekeerd." Nakae liet doorsche meren dat hun rapporten ongunstig waren geweest. Volgens de Financial Times stond de Nederlandse regering volledig achter het voorstel, maar Nakae deelde mee, dat er rinds het vorig jaar geen enkele onderhan deling meer is gevoerd tussen de twee be trokken maatschappijen." t i'ritio topkwaliteit rayon Haarlem OVERVEEN TEL K 2590 18997 55602 - 11123 Aagtekerk 3 v. Bcira n. Porto Amelia. Ij Aardijk 4 te Hamburg. Abbedijk 3 350 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Abbekerk 3 600 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Ablda 3 270 m. w. Ouessant n. Curagao. Achilles 3 20 m. n.w. Ouesant n. Le Havre. Acila 14 te Kaapstad verwacht. Acmaea 3 100 m. n.n.o. Bahrein n. Suez. Aegis 4 te Mobile Agamemnon 3 teNew York v. Baltimore. Akkrumdijk 4 te Londen v. Rotterdam. Albireo, 3 te Karachi. Alca 3 460 m. w.n.w. Finisterre n. Charleston. Alchiba 3 v. Montevideo n. Buenos Aires. Algorab 3 te Hamburg. Altiena 3 255 m. w. Kp. Verde n. Salvador. Alioth 4 te Kingston. Alkaid 3 304 m. n.n.o. St. Paulsrock n. Rotterdam. Alkmaar 3 v. Thameshaven in Pernis. Almdijk 4 v. Rotterdam n. Bremen. Almkerk 4 v. Rotterdam n. Bremen. Alnatt 4 te Rotterdam. Alphacca 3 v. Syracuse n. Port Said. Alphard 3 200 m. z. Las Palmas n. Dakar. Alpherat 4 te Rio de Janeiro. Alwaki 3 te Bremen. Ameland 3 290 m. n.n.o. Dominica n. New York. Ampenan 4 te Semarang. Ammon 4 v. Rotterdam n. Bremen Amstelkroon 3 v. Las Palmas n. Kaapstad. Amstelmolen 3 v. Las Palmas n. Durban. Amstelvaart 3 10 Om. w. Colombo n Japan. Angolakust 3 te Pointe Noire v. Matadl. Annenkerk 4 te Le Havre. Appingedijk 3 500 m. n.o. Azoren n. Cristobal Area 3 te Curasao. Arendsdijk 3 63 m. w. Ouesant n. Le Havre. Ares 3 te Guayaquil verwacht v. Buena Ventura. Argos 3 v. Catania n. Eleusis. Artemis 4 v. Amsterdam n. West-Indië. Asmidiske 3 v. Norfolk n. Amsterdam. Axeldijk 3 230 m. z.o. New Orleans n. Le Havre. Baarn 3 900 m. n.o. Barbados n. Londen Bawean 3 te Khorramshahr. Bengalen 3 40 m. o.z.o. Aden n. Rastanura. Beninkust 3 te Lagos verwacht. Bennekom 3 te Amsterdam n. West-Indië. Billiton 3 v. Bombay n. Cochin. Celebes 3 v. Port Said n. Genua. Boissevain 3 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Borneo 3 dw. Brothers n. Djibouti. Breda 2 1030 m. o.n.o. Martinique n. Pto. La Cruz. Bussum 3 1120 m. n.o. Martinique n. Amuaybay. Caltex Arnhem 3 228 m. n.n.o. Comoro n. Mena. Caltex Delft 3 v. Port Said n. Stockholm. Caltex Delfzijl 3 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Esso Nederland 3 225 m. w. Ushant n. Amuaybay. Esso Rotterdam 3 12 m. z.o. Masira eil. n. R'dam. F.os pass. 3 Rhodos n. Eleusis. Gaasterland 3 250 m. n.n.o. Boavista n. Recife. Giessenkerk 4 te Marseille. Graveland pass. 4 Finisterre n. Amsterdam. Guineekust 3 v. Amsterdam, 4 te Anwerpen. Hathor 3 v. Tunis n. Alexandrië. Hector 3 ten anker Lattakia. Helena 4 te Kingston. Helicon 3 te Curacao verwacht. Hera 3 te Pernis n. Amsterdam. Hestia 4 te Brake. Holendrecht 3 60 m. n.n.o. Algiers n Bagnoll. Hydra 3 100 m. w.z.w. Scillys n. Bridgetown. Isis 1 te Londen v. Zeebrugge. Ittersum 2 37 m. o. Miami n. Corpus Christl. Java 3 550 m. n n.w. Bombay n. Singapore. Johan van Oldenbarnevelt 3 560 m. n.o. Diego Garcia n. Fremantle. Jupiter 3 v. Amsterdam n. Hamburg. Kaap Hoorn 4 te Curagao. Kalinga 3 470 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Kalydon 3 120 m. o.n.o. Massawah n. B. Mashur Kara 3 160 m. z.o. Monrovia n. Landsend. Karachi 3 v. Amsterdam n. Marseille. Karakorum 3 50 m. n.o. Algiers n. Alexandrië. Katelysia 5 in Suezkanaal verw. n. Rotterdam. Kenia 8 te Mena Al Ahmadl verwacht. Kerkedijk 4 te New York. Kermia verm. 4 v. Napels n. Malta Kieldrecht verm. 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Kinderdijk 3 760 m. o. Bermuda n. Le Havre. Kloosterdijk 3 v. Rotterdam. 4 te Antwerpen. Koningswaard 3 v Philadelphia n. Curagao. Kopionella verm. 4 v. Rotterdam n. Stockholm. Koratia 3 in' Suezkanaal verwacht n. Rotterdam. Korenia 8 ter hoogte Landsend verwacht. Korovina 3 300 m. n.o. Paramaribo n. Buen Aires Kosicia 3 200 m. w.n.w Finisterre n. Trinidad. Krebsia 5 te Perth Am boy verwacht. Kryptos 3 150 m. o.z.o. Aden n. Thameshaven. Kylix 3 v. Suez n. Mena. Laarderkerk pass. 3 Wight n. Port Said. Laertes 3 te Liverpool. Langkoeas 5 te Aden verwacht. Laurenskerk 3 v Savona n. Port Said. Leiderkerk 3 v. Hamburg n. Londen. Lekkerkerk 3 v. Bombay n. Bedi Bunder. Lekhaven 3 140 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Lelykerk 3 te Ummsaid. Lemsterkerk 3 v Kuwait n. Bandar Shapour. Leopolds kerk 3 v. Rotterdam n. Duinkerken. Leuvekerk 3 v. Suez n. Port Said Lfhdekerk 3 te Hamburg verwacht v. Le Havre. Lissekerk 3 v. Duinkerken n. Antwerpen. Caltex Delfzijl 3 v. Rotterdam n. Kopenhagen. I i-isseKer* a v. uuinnernen n. ftnmnp Calt. Gorinchem 3 te Brunsbüttel v. Kopenhagen. I Lombok 3 dw. Mogadiscio n. Diibouti. Caltex Leiden 3 200 m. o. Beira n. Lour. Marques. Caltex Nederland 3 120 m. n.o. Kuria Murla naar Rastanura. Calt. Rotterd. 3 455 m. n.n.o. Singap. n. Perz. Golf. Caltex The Hague 3 v. Kadla n. Bahrein. Camitia 3 65 m. w. Aden n. Bombay. Carrillo 3 v. Los Angeles n. Armuelles. Casamance 3 te Kaolack verwacht v. Dakar. CLStor 3 v. Weser n. Hamburg. Ceronia 3 100 m. z.z.w. Bandjer Massin n. Suva. Charis 3 v. Curagao n. Oranjestad. Clavella 3 te Rio de Janeiro. Cleodora 8 te Wellington verwacht. Colytto 3 240 m. w Fayal n. Hamburg Cradle of Lib. 3 90 m. w z.w. Ascension n. Ph.delph. Crania 1 v. Curagao.n, Durban Cumulus (weerschip) 3 v. Rotterdam n. Atl. Oc. Dahomeykust 3 te Amsterdam. Daphnis 3 dw. Kp. Finisterre n. Le Havre. De Eerens 3 te Mogadiscio. Delft 4 v. F.mden n. Bremen. Diemerdijk 3 v. Rotterdam n. Bremen. Diloma 3 v. Nordenham n. Hamburg. Dinteldiik 3 800 m. o. Bermuda n. Antwerpen. Dongedijk 3 90 m. z.z.o. Fayal n. Cristobal. Dordrecht 16 te Philadelphia verwacht. Dorestad 2 240 m. n.o. Fort Aleza n. Montevideo Doris 3 te Carupano verwacht. Duivendrecht 4 te Liverpool verwacht. (Van onze correspondent in Brussel) De vraagstukken die rijzen in verband met de installatie van het Euratoom-ren- trum voor algemeen onderzoek in het Ne derlands centrum van Petten zullen onder meer betrekking hebben op de zeer ver schillende salarisschalen. Aldus kon in de kringen van de Euratoom in Brussel wor den vernomen. Een pas afgestudeerd doc torandus in de fysica zal als Euratoom- rescarch-man al dadelijk een salaris van bijna duizend gulden per maand verdie nen, waarbij dan nog de bijzondere Eur- atoom-vergoedingen komen. De Nederlandse research-mensen zullen aanzienlijk minder verdienen. De Eur- atoom-Commissie heeft zeer tijdig de aan dacht van de Nederlandse regering op dit punt gevestigd. Voor het overige bleken de moeilijkheden op het organisatorische vlak te liggen en die zijn van secundaire orde. De Euratoom-Commissie heeft thans we tenschappelijke akkoorden met het Duitse centrum van Karlsruhe voor het onder zoek naar het gebruik van plutonium me taal, met het Franse centrum van Caclay bij Parijs, voor het onderzoek naar kern fusie, en met België wordt nog onderhan deld om in Mol een bureau voor kernme tingen te installeren, terwijl aldaar door Euratoom ook gebruik zal worden gemaakt van de nieuwe reactor voor het testen van materialen. In het Italiaanse centrum van Ispra, dat veel trager op gang komt dan door de Commissie werd gehoopt, zullen door Euratoom 1200 man personeel wor den tewerkgesteld, in Petten circa vierhon derd. Maar met een investering van 18 miljoen dollar zal het Euratoom-centrum van Petten, dat volgens de overeenkomst met de Nederlandse regering intensief zal worden ontwikkeld, veruit het tweede be langrijkste centrum van Euratoom gaan worden. Het is de bedoeling erover te wa ken dat er geen doublures ontstaan in het research-programma van het Nederlandse Reactorcentrum en het Euratoom-centrum. Men ziet hier de samenwerking met Ne derland met goed vertrouwen tegemoet. De n.v. Apparatenfabriek Stork en Co te Amsterdam en de n.v. Werkspoor, beide samenwerkend in de Verenigde Machine Fabrieken n.v., hebben belangrijke orders geboekt. De n.v. Stork en Co kreeg de op dracht om voor Perzische rekening een melkfabriek te leveren. Het betreft hier een zuivelinstallatie met een capaciteit van 150.000 liter gesteriliseerde melk per dag. Als bijprodukten zullen boter, kaas en naar verwacht wordt ook yoghurt wor den vervaardigd. De fabriek komt te staan in het oliecentrum Abadan. Kort voor deze order kreeg de n.v. Stork een Russische opdracht voor de levering van sterilisatieapparatuur met een capaciteit van 100.000 liter melk per dag, voldoende om een bevolking van een kwart miljoen zielen van melk te voor zien. De n.v. Werkspoor heeft de nieuwe drie- rijtuigentreinstellen van de Nederlandse Spoorwegen in produktie genomen. Nog dit jaar zullen vijf van deze moderne treinen gereed komen. Inmiddels werd door de N S. opdracht gegeven om ook voor I960 en 1961 nog tien van deze treinen te bouwen. Ook zal Werksooor de onderstel len bouwen van een zestigtal druksilo- wagons die gebruikt worden voor het ver voer van poederachtige stoffen. Tenslotte hebben de Spoorwegen 500 goederenwagons bij Werkspoor besteld van een nieuw type. bestemd voor het vervoer van lichte goederen van groot volume. centrale overheid een gunstige ont- 1959. De voor in De over het algemeen ruime liquiditeit van bedrijfsleven en alsmede de grote activiteit op de effectenbeurs resulteerden in wikkeling der bedrijfsuitkomsten van de Amsterdamsche Bank naamste cijfers van de geconsolideerde balans zjjn (in miljoenen guldens): bruto winst 89,8 (81,1). Hiervan was de winst uit interest en wissels groot 45,4 (43,4). uit provisie 40,4 (33,6), uit effecten en syndicaten 4,0 (4,1). De algemene onkosten namen toe van 39,1 tot 40.8. In de pensioenfondsen werd gestort 4,2 (4,1), op gebouwen werd afgeschreven 4,6 (3,3). Belastingen vergden 17,0 (14,0). Het dividend werd, zoals ge meld, verhoogd van twaalf tot veertien percent. Het verslag wijst op een sterke stijging van de toevertrouwde middelen. Hierbij leverden de deposito's de grootste bijdra ge. Terwijl de post „krediteuren" steeg met elf percent van 1264 miljoen tot 1406 miljoen, nam het totaal der termijn deposito's toe met 51 percent van 340 mil joen tot 513 miljoen. Dientengevolge overschreed de belanstelling voor het eerst in de geschiedenis van de bank de twee miljard gulden. De kredietverlening aan de binnenlandse private sector nam weinig toe. Pas in de loop van het tweede halfjaar vertoonde het debiteurencijfer een duidelijke stijging. Het nam toe van 742 miljoen tot 826 miljoen. De top van 1956, namelijk ƒ879 miljoen, werd echter lang niet bereikt. Een deel van de toene ming der debiteuren komt voor rekening van buitenlandse geldnemers. Het grote renteécart tussen Amerika en Nederland had tot gevolg, dat vooral verscheidene Amerikaanse ondernemingen tijdelijk fi nanciering zochten in Europa. Voor het eerst zijn de cijfers van de „Maatschappij voor Middellang Crediet" in de geconsoli deerde balans opgenomen. Het kapitaal van de M.M.C. bevindt zich geheel in han den van de bank. De post „Nederland» schatkistpapier", die in 1958 aanzienlijk was opgelopen, is weer vrij sterk gedaald, namelijk van ƒ588 miljoen tot ƒ451 mil joen. De belegging in dit papier was im mers in verhouding tot de mogelijkheden elders weinig aantrekkelijk. De provisiebaten vertoonden een be langrijke stijging door de grote bedrijvig heid op de effectenafdelingen. De direc- De voorzitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Gar- relds, heeft woensdagmiddag tijdens de openbare vergadering van het produkt schap in Utrecht meegedeeld, dat de no teringen voor de eieren verleden week een dieptepunt hebben bereikt. Hij zei dat de Nederlandse pluimveehouders aan de la ge prijzen zullen moeten wennen, nu in al le landen die naar West-Duitsland (onze grootste eierafnemer) exporteren en in West-Duitsland zelf de eierproduktie op gang begint te komen. Als een van de onmiddellijke oorzaken k van de prijsdaling noemde de heer Gar- relds de omvang van onze eierproduktie. die momenteel groter is dan ooit tevoren. Vroeger liep deze produktie in de maand januari meestal aanzienlijk terug, maar dit is tegenwoordig nu steeds meer hen nen langer aan de leg blijven, niet meer het geval. Daarbij komt dat de stijging van de produktie in West-Duitsland en an dere landen gedeeltelijk samenvalt met de Nederlandse topproduktie. De Nederlandse pluimveehouders zullen volgens de heer Garrelds, zelf moeten be slissen over de vraag, welke produktie- omvang onder de huidige omstandigheden moet worden nagestreefd. Wel verklaarde hij dat voor de prijzen die op het ogenblik op de internationale markt betaald wor den. niemand kan produceren en dat daar om waarschijnlijk eerder een zekere in krimping dan een uitbreiding van de pluimveestapel wenselijk is. tie realiseert zich dat hier sprake is van een sterk wisselvallig verloop, en dat 1959 mogelijk een ongewoon gunstig jaar zal blijken te zijn geweest voor de bedrijfson derdelen die werkzaam zijn in de effecten handel. De stijging van het onkostencij- fer was van beperkte omvang. In 1960, zo meent de directie, moet echter met een aanzienlijke toeneming der onkosten reke ning worden gehouden als gevolg van de salarisverhoging op basis van de nieuwe C.A.O. De directie blijft streven naar een zo groot mogelijke efficiency van het ad ministratieve apparaat. Daartoe werd in 1959 een elektronische apparatuur in ge bruik genomen. Op 31 december had het bedrijf 5078 personen in dienst tegen 4897 het vorig jaar. De extra reserve werd gedoteerd met 2 miljoen. Aan het reservefonds werd 5 miljoen toegevoegd, waardoor dit stijgt tot ƒ54 miljoen Het kapitaal bleef onveranderd 90 miljoen. Het totaal van de balanstelling steeg van 1852 miljoen tot 2191 miljoen. De Wereldbank maakt bekend, dat haar reserves in de eerste helft van het lopende boekjaar (1 juli tot 31 december 1959) met 42 miljoen dollar zijn gestegen tot 462 mil joen dollar. Deze stijging vloeide voort uit toevoeging van de 28,8 miljoen dollar be dragende netto winst aan de extra reserve tegen verliezen op leningen en garanties, en van 13,2 miljoen dollar aan lening commissie aan de speciale reserve. Op 31 december bedroegen deze reserves res pectievelijk 310,9 miljoen en 151,1 miljoen dollar. Het bruto-inkomen, exclusief leningcom missie, was 71.4 miljoen dollar. De kosten bedroegen 42,6 miljoen dollar, inclusief 37,2 miljoen dollar interest op de schulden van de bank, uitgiftekosten van obligaties en andere kosten van deze aard De We reldbank heeft in de eerste helft van het lopende boekjaar 15 leningen van in totaal 349,1 miljoen dollar verstrekt. Sedert haar oprichting heeft de Wereld bank in totaal 249 leningen aan 51 landen verstrekt; einde 1959 beliepen de bruto uitstaande leningverplichtingen van de bank 3.591.2 miljoen dollar. Het ingetekende kapitaal van de Wereld bank bedroeg einde 1959 18.614.4 miljoen zoals bekend is het maatschappelijke kapi taal van de bank op 15 september 1959 verhoogd van 10 tot 21 miljard dollar. De geconsolideerde schuld van de bank steeg in de overzichtsperiode met 84.6 miljoen dollar tot 1.989.8 miljoen dollar. Het bod op Crosse and Blackwell De Nestlé Alimentana Heeft bekendgemaakt, dat haar aanbod van 84 shilling per gewoon aandeel van een pond sterling var de Crosse and Black well (Holdings) Ltd. voor 87 percent van het ka pitaal is aanvaard. Het aanbod blijft tot nader order van kracht. De vangst van de Willem Barendsz Uit Noorwegen wordt gemeld dat het totaal resultaat van de Nederlandse walvisexpeditie Willem Barendsz op 16 januari 37.850 vaten wal vistraan omvatte Op dit tijdstip bedroeg de Ja panse vangst 145.734 vaten traan. Loosdrecht 3 150 m. n.o. Malta n. Port Said. Loppersum 3 v. New Orleans n Mobile. Louis Lantz 3 280 m. z.z.w Las Palmas n. Emden. Maas 3 63 m. n.o. Ouessant n. Tunis. Maaslloyd 3 1200 m. n.w. Christmas eil. n. Balboa. Markab 3 v. Rotterdam n. Agadir. Maron 3 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Medon 3 v. Charleston n. Norfolk. Meerdrecht 6 te Norfolk verwacht Memnon 3 540 m. n.o. Azoren n. Curagao. Mentor 4 te Trinidad. Meres N 3 v. Montevideo n. Paranagua. Merwede 3 te Port Harcourt v. Abonnema. Mississippilloyd 3 170 m. o.n.o. Sokotra n. Bombay Mitra 6 te Curagao verwacht. Modjokerto 3 v. Suez n. Aden. Moordr. 3 450 m.e n.o. St. Eustatius n. Amuaybay. Muiderkerk 4 v. Amsterdam n. Marseille. Munttoren 3 te Avonmouth verw. v. Heysham. Myladi 4 te Rotterdam. Naess Camm. 3 20 m. w.z.w. Lissabon n. Fawley Neder-Weser 4 v. Rotterdam (proeftocht). Nestor 3 v. Cumanaz n. Paramaribo Neverita 6 te Curagao verwacht. Nieuw Amsterdam 2 v. New York n Antiqua. Noordwijk 3 460 m. n.w. Dakar n. Monrovia. Motos 3 30 m. n.o. Casquets n. Rotterdam. Nijkerk 3 v. Bremen n. Amsterdam. Oberon 4 te Port of Spain. Ootmarsum 3 170 m. w.n.w. Flores n. Le Havre. Oranje Nassau 4 te Hamburg v. Amsterdam. Oranjestad 4 te Madeira. Orestes 4 te Amsterdam. Orion 3 60 m. n.n.o. Kp. Malea n. Piraeus. Osiris 3 650 m. z.w. Azoren n Amsterdam. Ossendrecht verm. 5 v. Rio de Jan. n. Hpt.roads Ouwerkerk 4 te Kaapstad. Overijsel 5 te Adelaide verwacht Parkhaven 3 v. B'ienos Aires n. Las Palmas. Pendrecht 3 10 m. n. Kp. De Fer n. Bremen. Peperkust 3 v. Freetown n. Monrovia. Philidora 3 v Port Said n. Gibraltar. Philine 3 te Mena verwacht v. Thameshaven. Pieter S 4 te Rotterdam Polydorus pass 3 Gibraltar n. Port Said. Polyphemus 3 te Balboa n. Yokohama Poseidon 3 te Amsterdam n. West-Indië. Pr. Will. George Fred. 3 20 m. n. Algiers n. Antw. Pr. Willem IV 3 80 m. o Pantellaria n. Cartagena Prinses Irene 4 v. Hamburg n. Bremen. Prins Alexander 3 15 m. n. Ouesant n. Gibraltar. Prins Casimir 3 v. Rotterdam n. Leixous. Prins der Nederlanden 3 te Cartagena v. Aruba. Frins Willem V 3 154 m. w. Haifa n Antwerpen. Proven.singel 3 105 m. z.w. Madeira n. Tampico. Purmerend pass. 3 Ouessant n. Hamburg. Pygmalion 3 48 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Raki 3 te Genua. Reza Shah The Great 3 te Port Said v. Lavrera. Riouw 4 te Genua. Roepat 4 te Djibouti. Rondo 3 v Aden n. Suez Rossum 3 1200 m. w. St. Helena n. Zuidpool. Riinkerk 3 v tBremen n. Hamburg. Saloum 3 te Duinkerken. Scherpendrecht 11 te Corryton verwacht. Siheroet 4 te Singapore. Sloterdijk 4 te Moreheadcity. Stad Alkmaar 3 te Wismeba. Stad Amsterdam 3 v. Rotterdam n. Beira. Stad Arnhem 3 600 m. w.n.w. Walvisb. n. K'stad. Stad Dordrecht 4 te Sluiskil. Stad Gouda 3 550 m. w.n.w. Luanda n Emden. Stad Leiden 3 150 m. w. Ushant n. Bremen. Stad Maassluis 3 370 m. n. Dakar n IJmuiden. Stad Rotterd 3 300 m. o.z.o. Madeira n Freetown. Stanv. Adventure 3 250 m. z.o. Suez n. Rastanura. Stanvac Pendopo 4 te Buatan verwacht. Stanvac Talangakar 4 te Surabaja verwcht. Statendam 3 v. Aruba n. Kingston. Steenwijk 3 455 m. n.w. Madeira n. Curagao. Stentor 3 te Hamburg. Steven 3 te Gania Burriana Straat Bali 3 v. Kobe n. Moji. Straat Lombok 3 v. Mauritius n. Port Elisabeth. Straat Madura 4 v. Sydney n Melbourne Straat Magelhaen 3 te Montevideo. Straat Malakka 3 v Kobe n Moji. Straat Mozambique 3 te Durban verwacht. Straat Soenda 3 te Melbourne v. Adelaide. Straat van Diemen 4 te Hongkong. Straat Clement 3 1230 m. w. Amsterdam eil. naar Melbourne. Sumatra 3 te Barcelona. Tabian 4 te Bona. Tabinta 3 te Port Swettenham. Tahama 3 v. Banias n. Hamburg. Talisse 3 v. Diibouti n. Genua. Tamara 3. v. Banias n. Antwerpen. Tarakan 3 27 m. n o. Djakarta n. Port Said. Taria 3 100 m. o. Ceylon n Abadan Telamon 2 v. San Felix n'. Philadelohia. Texel 4 te Moji. Thehdomus pass. 3 Mona n. Maracaibo. Tiba 4 te Ilheus. Tibia 8 te Abadan verwacht. Tjibantjet 4 te Mahe. Tjitjalengka 3 420 m. n.n.o. Balikpapan (bestem.). Tjikampek 4 te Hongkong. Tjiluwah 3 v. Makassar n. Padang. Tjitarum 3 470 m z o Colombo n. Singapore. Tomocyclus 4 te Chelsea verwacht. Tweelingen 3 v. Rotterdam n. Narvik. Van Cloon 3 600 m. z.o. Torres n. Lautoka. Van der Hagen 3 v. Matadi n. Lobito. Van Spilbergen 3 585 m. z. Cevlon n Kaapstad. Vlieland 3 50 m. w.z.w. Aden n. Bari Vlist 3 345 m. w. Landsend n. Rotterdam. Waingapoe 6 te Mogadiscio. W. Alton Jones 3 100 m. n. Kaap Hatteras naar Newport News. Weltevreden 3 430 m. n.n.o. St. Helena n. K'stad. Westertoren 3 1080 m. z.o Colombo n. Mena. Wieldrecht 3 te Fredericia. Willemstad 4 te Barbados Woensdrecht 3 275 m. w. K. Finist n. P La Cruz. Woltersum 3 420 m. o.n.o. Fayal n. Hamilton Wonogiri 3 te Karachi. Wonosari 3 te Genua. IJssel 3 5 m. w. Kp, Roca n Tripoli. Zonnewijk 3 540 m. z.w. Flores n. Denemarken. Zwijndrecht pass. 3 Startpoint n. Hamptonroads KLEINE VAART Ank T 2 v. Zaandam n. Rotterdam. Areas 2 te Malta n. Venetië. Bab T 3 te Rouen verwacht v Londen. Boreas 3 50 m. z. Kreta n. Hamburg. Elsa 2 v. Vestervik te Zaandam. Ilias pass. 2 Pantellaria n. Ceuta. Joost 31 v. Bergkvara te Zaandam. Julia Mary 3 35 m. z. Finisterre n. Newport. Kaap St. Vincent 28 v. Kolking te Kalmar. Looiersgracht 2 te Kotka. Lijnbaansgracht 3 te Hamina. Manto 2 v. Tarragona n. Valencia. Midas 2 v. Malaga n. Gibraltar Pavo 2 v. Rotterdam n. Bordeaux. Ponza 1 Kiel gepass. n. Stockholm. Strabo 3 40 m z w. Casquets n Bilbao. Thaletas 2 dw. Finisterre n. Tanger. Tilly 1 v Bergkvara n. Zaandam. Westerdok 3 te Cromer n. Kingslvnn. SLEEPVAART Friesland 2 te Vlissingen. LEVER BROTHERS George J. Cole, vice-president-commissaris van Unilever Ltd.. heeft een expansieplan voor de be drijven van Lever Brothers in Malakka bekend gemaakt waarvan de kosten 12 miljoen Malakka- dollar zullen bedragen. Hij deelde mede. dat de maatschappij nieuw materiaal heeft besteld en dat het investeringsbedrag van 12 miljoen Ma- lakkadollar in twee jaar zal worden uitgegeven. Hij was niet bereid nadere bijzonderheden mede te delen. Later lager Doordat de hoogste koersstijging sedert twee jaar in New York werd bereikt kreeg de burger op het Damrak voldoende moed om gisteren tot aankopen over te gaan. Hierbij werd de steun ondervonden van het buitenland. Gedurende het verdere beursverloop nam het aanbod de overhand waardoor de koersen afbrokkelden. Hier door ging een groot gedeelte van de be haalde winst verloren. AKU daalde van 502 tot 498, Philips zakte in van 794 tot. 792. Unilever daalde van 773 tot 768. Kon. Olie op 162.30 ruim een halve gulden hoger. KLM werd, ingevolge Wall Street, een paar dubbeltjes hoger geadviseerd. De scheepvaartfondsen zetten de gunsti ge stemming van de vorige dagen verder voort. Amsterdam Rubber plus twee op 125, HVA een punt hoger en ook Delimij een weinig hoger. In de staatsfondsen trad doorelkaar een licht herstel in. In de lokale sector werden aandelen Van Vlissingen Katoen op 495 k 500 (481) geadviseerd. W. M. Müller kreeg adviesprijs op 380 (375), Frans Smulders op 118 (116), en de groot banken iets hoger Prolongatie 3V2 percent. (ANP). Figé handhaafde zich op 190. Spaarne- stad kwam van 455 op 450 (1.). Boeke en Huidekoper steeg van 164 tot 165, Boom Ruygrok van 170V2 tot 171% en Van Wa- veren Graanhandel noteerde 107. (ANP) VERHANDELDE FONDSEN 2 februari 3 februari Totaal 461 476 Hoger 246 (53.4#M 293(61,5#/o) Lager 112(24.3»/o) 99 (20,8#/o) Gelijk 103 (22.3#/o) 84 (17,7"/.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN slot A.K.U488—495 488 Kon. Olie 158 g.b.-161.70 159.50 Philips 780—789 781 Unilever 756—766 759 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. A.K.U485'/»—488 Kon. Olie159.30—159.50 Philips 777—782 Unilever 755—758 2de tijdv slot 485 159.00 778 756 DE STEMMING BI.I DE OPENING VAN HEDEN. In tegenstelling tot gisteren opende de beurs vanmiddag in gedrukte stemming. Wall Street had voor de zoveelste keer roet in het eten gegooid, en de te New York ge noteerde Nederlandse fondsen ontkwamen niet aan de heersende malaise stemming. Als gevolg hiervan werden hier gisteravond in het avondverkeer koersverliezen voor de hoofdfondsen van 7 tot 9 punten geleden. Bij ochtendhandel werd verder terrein verloren. Vanmiddag opende de beqrs op het laagste niveau van de ochte/idbeurs. De handel was zeer rustig en het aanbod beperkt. Locale kopers hielden zich af zijdig en van buitenlandse zijde kwam weinig interesse. De Westduitse beurzen en Londen toonden bij opening weinig animo. Op het verlaagde niveau bleek kort na opening wel enige weerstand in de markt te komen. Kon. Olie monteerde van 158,70 naar 158,90, waarmee een ver lies van 2,60 werd geleden. Philips ver loor 13 punten, AKU 12, Unilever 10 pun ten. Scheepvaart en cultuurwaarden ver loren gemiddeld 2 a 3 punten. De staats fondsen waren tamelijk zwak met fractio- nele koersverliezen. Vorige Advleskoer, 6lotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 341 341 Ned. Handel Mij. 259% 259% Rotterd. Bank 301% 302 Twentsche Bank. 282% 284 A.K.U 498% 485% Albert Heijn 389 390 500 500 Billiton Mij. II 377 374 Bols 523 523 Bührmnnn Papier 445 443 Deli-Mij 189.80 189 Dordtsche Olie 753 738 Fokker 322 323 495 494 Hoogenbosch Sch. 225 223 Hoogovens 780 780 H.V.A 164 «4 162 385 380 416 412 KLM 115 il5 Kon. Ned. Zout 680% 675 Kon. Olie 161.60 158 60 Müller Nat. Bezit 380'/» 380 Nederl. Ford 400 400 Ned. Gist. en Sp. 320 321 Ned. Kabelfabr 445 445 Philips Gem. Bez. 791 777% Philips Pref 293 291 A'dam Rubber. 124% 122 RikVens Lak 589% 585 Stokvis R S 220 220 Thomassen Dr. 653 653 'Tnilever 766% 756 Van Berkel's Pat. 295 295 Van Gelder Pap. 254 251 Van der Heem 231V* 230 Ver. Machinefabr. 222% 222 Wessanen 283 282 Wilton Feijenoord 225 223 Zwanenberg-Org. 560 555 Tnterunie 197 50 197.— 224.— 224. 520 B 520.— Ver. Bezit v. 1894 117.— 117 H.A L 172% 170'/» K.N.S M. 191% 188% N. Scheepv. Unie 162% 158% Ommeren v 263 75R'/j Stoomv. Mij. Ned. 173 169 Anaconda 63% 62 Kennecott Conner 93% 92% Aluminium Ltd.. 33% 32% Bethlehem Steel.. 5 51V, 'T S. Steel 91% 90 Republic Steel 67% 67% American Motors KV ft 81% General Motors.. 51 50 ""'ties Service 47»/,, 47 Shell Oil 76% 74% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Banki New York: weer in reactie Na twee dagen van winst heeft de Newyorkse beurs opnieuw een aanzienlijke teruggang te zien gegeven. De prijzen van de meeste aandelen vielen terug tot be neden het niveau van vorige week. De voornaamste winnaars van dinsdag, de goudgerande en de elektronische fondsen, waren nu de grote verliezers. De totale omzet was 3.020.000 aandelen Van een totaal van 1214 verhandelde fond sen waren 332 hoger en 665 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 636,92 op 630,97. dat van spoorwegen van 153.15 op 151,34 en dat van openbare nutsbedrijven van 86,22 op 85,82 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13