KLM krijgt geen nieuwe landingsrechten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nog enige prijsverlagingen binnenkort te verwachten DELICATE SCHOONMAAK IN ALGIERS MORRIS êeforetfouêtuj! Soustelle uit kabinet 46 gulden verdiend Minister De Pons in de Eerste Kamer Kans op overbesteding nog gering In de krant van heden: Opklaringen Erhard thuisgekomen Het woord is aan Gemeentepersoneel in 'Haarlem op 5 mei vrij De Gaulle stelt Algerijnse reis uit wegens schoonmaak in Parijs Bewaakte onbewaakte House of England Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan 74e JAARGANG No 176 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 4 FEBRUARI 1^60 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 24 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De minister van Economische Zaken. drs. J. W. de Pous, heeft in de Eerste Kamer hü de behandeling van zün begroting meegedeeld te verwachten, dat in het eerste kwartaal van dit jaar nog een aantal prijsverlagingen tot stand zal worden gebracht, behalve die reeds zijn aangekondigd. Voor het slagen van het prijsbeleid is een gezonde monetaire en budgettaire politiek een onmisbare voorwaarde. De minister Kaf toe, dat er een aantal factoren zijn, die onvermijdelijk zullen leiden of reeds hebben geleid tot een stijging van de kosten van levensonderhoud. Hij noemde in dit verband de droogte, met als gevolg daarvan gestegen prijzen van agrarische produkten; de prijsstijgingen samenhangende met de maatregelen op 1 april aan staande (looncompensatie) en eventuele grondstoffenprijsstygingen, welke laatste zich tot dusverre gelukkig nog maar weinig hebben voorgedaan. Tegen de min of meer onvermijdelijke gevolgen van deze prijsstijgingen meent de minister echter wel passende maatre gelen te kunnen stellen. Voor deze prijs stijgingen zou hij namelijk compensatie willen vinden door prijsverlagingen elders. Na dit te hebben opgemerkt, kwam hij tot de uitspraak in de aanvang vermeld. De minister is ongeveer drie uur aan het woord geweest en heeft een zeer uitvoeri ge uiteenzetting gegeven over' de economi sche situatie in ons land. Hij verklaarde, dat de economische ontwikkeling in 1959 precies past in het beeld, dat wij ons sinds de tweede wereldoorlog van het conjunc tuurverloop in ons land hebben gevormd. De herstelfase wordt in het begin gety peerd door een snelle toeneming van de export, terwijl in het volgende stadium de investeringen zich herstellen. Dit laatste geschiedde in 1959 omstreeks het midden van het jaar en leidde per saldo tot een toeneming van de bruto investeringen van bedrijven met ruim acht percent ten opzichte van het in 1958 scherp gedaalde investeringspeil. In 1959 heeft de invoer pog Wcerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld. 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving 5, 9 Kunst 7 Agenda van Haarlem en IJmond 9 Feuilleton 11 Horen en Zien11 Boekenhoekje 11 Toch Is Het Zo11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Koudere nacht, morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee het stijgingstempo van de uitvoer inge haald. Naar volume gemeten bedroeg de ze in beide gevallen over het gehele jaar genomen ongeveer twaalf percent. De ver dere verbetering van de betalingsbalans in 1959 het saldo op de lopende reke ning wordt thans geraamd op ruim 1,8 miljard is dan ook voornamelijk toe te schrijven aan een'gunstige ontwikkeling van de ruilvoet, zulks in verband met de hogere prijzen van onze landbouwpro- dukten. Minister De Pous meende, dat voor 1960 van bestedingsinflatie niet gespro ken kan worden, onder het voorbehoud, dat in de internationale conjunctuur geen ingrijpende veranderingen zullen optre den. Er was uit de Kamer van verschillen de kanten aangedrongen op het opnieuw afschaffen van de investeringsfaciliteiten voor het bedrijfsleven. De minister ver klaarde niet te zullen aarzelen de inves teringsfaciliteiten mede in de beschou wing te betrekken, wanneer de ontwikke ling van de conjunctuur zich zodanig zou laten aanzien, dat remmende maatrege len geboden worden. Onder de gegeven omstandigheden is dit niet vereist, al maakte de minister voor de toekomst re serves. die verhonden zijn aan de onze kerheden van het conjunctuurgebeuren. Opschorting van de faciliteiten kan dus noodzakelijk worden, maar de minister was het niet eens met ir. Vos (Arb.), dat deze noodzaak thans reeds aanwezig is. De gedifferentieerde loonbeweging is nog in volle ontplooiing en het zou dan ook stellig voorbarig zijn reeds nu op belang rijke schaal tot loonsverhogingen over te gaan, waar de produktiviteit dit in wezen niet toelaat, dus louter op grond van het zogenaamde coördinatie-argument. Hier mee zou de gedifferentieerde loonvorming in de kern worden aangetast. De minister ontkende, dat er op de bin nenlandse markt nu reeds sprake is van overbesteding. Enige expansie van de be- Het fregat „Johan Maurits van Nas sau" maakte woensdag zijn laatste reis, naar de sloper, door het Noord hollands Kanaal van Den Helder naar Alkmaar. De „Johan Maurits van Nas sau" meet 1400 ton, grootste lengte 91,9 meter, grootste breedte 11,2 meter. Het schip werd in 1943 overgenomen van de Britse vloot. De naam was toen H.M. „Ribble". Van 18 januari 1953 tot november 1953 nam het deel aan de militaire actie in de Koreaanse wateren. (Van onze correspondent in Washington) Amerika heeft geweigerd de K.L.M. landingsrechten in Los Angeles te verlenen. Na afloop van de laatste vergadering der beide delegaties, zei staatssecretaris Stykel: „Ik was het niet eens met hun argumentatie, ik ging er zelfs niet mee akkoord de besprekingen te eindigen, maar ik ga terug naar Den Haag". De slotzitting, die in een armetierig noodgebouw werd gehouden, heeft ruim anderhalf uur geduurd- Verreweg het grootste deel van die tyd werd in beslag genomen door een uitvoerig betoog van de Amerikaanse delegatieleider Vass, die op gematigde toon de Neder landse argumenten nogmaals trachtte te weerleggen en tenslotte pertinent ver klaarde, dat Amerika geen reden kon vinden om aan de Nederlandse verlangens te voldoen. Staatssecretaris Stijkel vermeed al te grote scherpte in zijn korte conclusie. Hij verklaarde dat hij de Amerikaanse rede nering niet kon aanvaarden en geen nut zag in een voortzetting van de onder handelingen. Kennelijk zag hij geen enkele kans om nog voortgang te maken. (Reuter) Op de vraag welke invloed dit resultaat zou hebben op de Nederlands- Amerikaanse betrekkingen, antwoordde de staatssecretaris van Verkeer en Water staat dat hij vandaag om 16.30 uur (Ned. tijd) een persconferentie zou geven waar op deze kwestie zou kunnen worden be sproken. Op de vraag of Nederland van plan is de besprekingen in de toekomst te her openen, antwoordde de heer Stijkel dat de besprekingen altijd zouden kunnen worden hervat volgens de bepalingen van het hui dige burgerluchtvaartverdrag tussen beide landen. (ANP) Bij een vorige mislukte poging om landingsrechten aan de Amerikaanse westkust te krijgen had Nederland wel dergelijke rechten te Houston in Texas gekregen. Nederland had zijn verzoek onder an dere gebaseerd op het argument, dat de K.L.M. moest kunnen meedingen naar een deel van het vervoer naar en van het rijke en steeds belangrijker wordende gebied aan de westkust van de Verenigde Staten. Het had hierbij de steun gekregen van Los Angeles. Het Nederlandse verzoek had veel ver zet van de zijde van Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen ontmoet. Volgens de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen kon Nederland, dat als klein land al op ruime schaal landingsrechten in de Ver enigde Staten geniet, niets bieden dat tegen dergelijke rechten in Los Angeles kon opwegen. Nietzsche: De rijpheid van de man is: de ernst te hebben teruggevonden, die men als kind had bij het spel. Met 23 tegen 14 stemmen heeft de Haar lemse gemeenteraad in zijn vergadering van woensdagmiddag een motie-Voogd (Arb) aanvaard, volgens welke het Haar lemse gemeentepersoneel dit jaar op 5 mei de gehele dag vrij krijgt. Bovendien wordt het college van B. en W. uitgeno digd contact op te nemen met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten tenein de te bevorderen dat in de volgende jaren alle gemeenten hun personeel op Bevrij dingsdag de gehele dag vrij geven. Deze motie werd aanvaard na eén, de bat over de viering van de Bevrijdingsdag, dat ontstond naar aanleiding van het voor stel van B. en W. om f 20.000 ter beschik king te stellen voer deze viering. Voor dit bedrag zal onder meer aan de scholieren van het voortgezet onderwijs een boekje „Volk in verdrukking en verzet 1940- 1945" worden aangeboden. (Zie pagina 5). stedingen kunnen we ons overigens wel veroorloven, verklaarde drs. De Pous. Een beslissing over de eventuele vesti ging van een twee hoogovenbedrijf op het eiland Rozenburg is nog niet genomen. Buiten de Staalstudiestichting om is een nieuw plan ontworpen, waarvan de minis ter de voorlopige opzet ter inzage heeft gehad. Het definitieve plan heeft hem nog niet bereikt. Intussen ontkende de minister, dat hij zich tegen de oprichting van een tweede hoogovenbedrijf zou heb ben uitgesproken. Reeds kort na zijn op treden heeft hij daarover met het Hoog ovenbedrijf in IJmuiden gesproken. Bij die gelegenheid heeft hij zeker niet ge zegd afwijzend te staan tegenover de eventuele oprichting "van een tweede staalbedrijf. De Eerste Kamer heeft verder de begro tingen van de staatsmijnen en van het staatsgasbedrijf afgedaan. Hierbij heeft minister De Pous verklaard, dat hij nog geen beslissing heeft genomen over de ex ploitatie van de in aanleg zijnde Staats mijn Beatrix. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Achter discreet gesloten deuren heeft de Franse regering het opperbevel in Algerije plannen bekendgemaakt voor een delicate chirurgische ingreep: het uitsnijden van het abces der samen zwering in het Franse leger. Naar ik verneem hebben vier kolonels tot nader order kamerarrest gekregen: kolonel Gardes, hoofd van het vijfde bureau, dat met de psychologische oorlogsvoering is belast, de legendarische parachutisten kolonel Bigeard en zijn collega Broizat, alsmede de kolonel d'Argault van de staf Ondersteund door staatssecretaris Ludger Westrick (links) en zijn raadsman dr. Seibt (rechts) verlaat de Westduitse minister van Economische Zaken Ludwig Erhard het vliegtuig bij zijn terugkomst in Bonn uit Cairo. Minister Ludwig, die voor besprekingen naar de Verenigde Arabi* Republiek was gegaan, moest van zijn voornemen afzien toen hij eerst griep en later longontsteking kreeg. van generaal Massu. Ik geef deze namen onder voorbehoud, een militaire woord voerder verklaarde gisteravond, dat hij geen enkele mededeling mag doen over sancties tegen bepaalde militairen. Tevens is huisarrest opgelegd aan Alain de Sérigny, hoofdredacteur van de „Echo van Algiers", sinds jaren de woordvoer der van de ultra's. De Sérigny, die nooit een geheim heeft gemaakt van zijn deel neming aan de complotten van Algiers en die ook de recente opstand in zijn krant openlijk heeft aangemoedigd, poogde aan boord van een vrachtschip Algiers te ver laten. De politie haalde hem echter van boord en in afwachting van een eventuele justitiële vervolging, zit hij thans onder bewaking in zijn villa. Naar verluidt zijn de afgelopen nacht meer dan veertig rechtse extremisten ge arresteerd. De arrestatie van Rodolphe Parrachini en dr. Bernard Lefèvre. twee leiders van de 13de mei-beweging, is offi cieel bevestigd. Diep Hoe diep het mes in de komende dagen in het Franse officierkorps zal snijden is nog niet bekend, maar het gezwel zetelt diep. Zelfs toen de opstandelingen de wa pens al hadden neergelegd misbruikte, vol gens welingelichte kringen, het vijfde bu reau nog de censuur om de voorlichting van Algiers te beïnvloeden in een richting die niet strookt met de opvattingen van generaal De Gaulle. De „junta der kolo nels" was gauw over zijn mismoedigheid heen na het mislukken van de „te vroeg begonnen actie" en begon terstond op nieuw het terrein te prepareren voor ver der verzet tegen De Gaulle's politiek ge zag met betrekking tot Algerije. Dat ver zet hoeft niet noodzakelijk een gewapen de vorm aan te nemen. Gezien de opper machtigheid van het leger in Algerije is lijdelijk verzet, politieke sabotage en voor al de „intoxicatie" met een stelselmatige campagne van propaganda en geruchten door het vijfde bureau genoeg om iedere liberale politiek van Parijs in het zand te doen verlopen. Ondanks de 2500 mutaties, die De Gaulle het afgelopen anderhalf jaar in het Fran se officiers-korps in Algerije heeft aange bracht, ondanks de nieuwe arrestaties, die ook in Frankrijk de verbindingen hebben doorgesneden der complotteursgroepen. die de 13e mei niet De Gaulle, maar een militaire dictatuur aan de macht wilden helpen, blijft dat gevaar voor stelselma tig verzet toch voortbestaan. Het onge makkelijke van een scherp optreden tegen deze hoge militairen is, dat zij zo talrijk zijn en dat men niet het risico kan lopen verwarring te zaaien in de élite-regi menten door al hun commandanten op te sluiten. IJzig De schoonmaak-operatie zal dus. een tijdvergend - zaak zijn. Ook die overwe ging kan bijgedragen hebben tot het uit stel van het bezoek aan Algerije door De Gaulle, dat naar ik van bevoegde zij de verneem niet voor het einde van de maand zal plaatshebben. Op een vrien delijke ontvangst door de burgerbevolking hoeft de generaal trouwens niet te reke nen: als men hem niet met rotte toma ten gooit, dan zal hij toch zeker een ijzige stilte ontmoeten, zo zeggen de Europeanen van Algiers. Ofschoon er officieel geen reden voor het uitstel is opgegeven, zo meldt onze correspondent uit Parijs, zal men de plank wel niet ver misslaan door aan te nemen dat de generaal van oordeel is dat zijn aanwezigheid in Parijs voorlopig nog bij zonder wenselijk blijft. PARIJS Naar AFP meldt maakt Soustelle, minister voor Saharazaken en atoomaangelegenheden, niet langer deel uit van de regering. Het ontslag van Soustelle viel donderdagochtend in een onderhoud van de minister met president De Gaulle. Advertentie BARÏÏHSST HAARLEM TEL. 13439 IEOSfSTRAAT (BU KONWGSPIEW) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Er is gistermiddag op het ministerie van Verkeer en Waterstaai een bespreking ge houden over de gevaarlijke onbewaakte overweg bij Prinsenbeek, waar talrijke ernstige ongelukken zijn gebeurd. Tien tallen schoolkinderen moeten dagelijks de overweg passeren. Sinds vorige week een jongetje door een trein werd aangereden en om het leven kwam, heeft de burge meester de overweg onder politiebewaking gesteld. Bij de bespreking op het ministerie wa ren aanwezig de burgemeester van Prin senbeek en de vertegenwoordigers van het Directoraat-generaal van het Verkeer, van de Rijkswaterstaat alsmede van de Neder landse Spoorwegen. Besloten werd dat gestreefd zal worden naar het op korte termijn uitvoeren van een reeds in voorbereiding zijnd plan. Dit omvat het aanleggen van een parallelweg ten oosten van de spoorlijn, waardoor het mogelijk wordt enige spoorwegoverwegen en wegkruisingen te doen vervallen. De enige overblijvende spoorwegover gang zal dan van een automatische knip perlichtinstallatie worden voorzien. Foto'sDe schoolkinderen passeren nu onder politiegeleide de overweg. Burgemeester Baetens van Prinsenbeek op het Binnenhof in Der. Haag in gesprek met journalisten. Advertentie Op een dubbeltje na: en bovendien benl u 'n orig. Engels Glentwist kostuum rijker, als u de laatste week van de Service-Verkoop nog profiteert van onze korting. Modern 1 - rij, 3-kn model in gedistingeerde ruitmotieven. Normale prijs: f. 229,50, nü met 20% korting1.183,60 Amsterdam Tel. 37880 tegenover TuscKnski 4 februari 1960 Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depone ren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 16de verantwoording P. H. 5. F. d. C.-P 2,50, J. en F. 3. V. V. 20, B. A. N. 2,50, W H. M. 5. Reisvereniging „Op Stap" 10, mevr. A. B.-W. f 100, R. R de G. 25. A. K 15, P. J. 10, M. A. van M. f 10, W. J en H. de W. 10, J. Smit 10. R. W. 10, C. R.- V. 2,50. D. R. 2,50. A. G. O. 5. J. F. 5. J. A. H.-M. 2.50. M. A. B.-Z. 2,50, v. d. L. 2,50. Dagtotaal 260,50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 8000,06.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1