Opvarende van de „Frans Elza zwaaide nog met stakellicht Natu-raLax „Opheffing huurblokkering onvoldoende gemotiveerd" Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! »co mpleet« en bondig Niels overtrefI Regenkans is gering Kamer wil geen V.N.-beheer over Nieuw-Guinea 2 Meerderheid zvijst socialistische suggestie van de hand Nozem-veldslag in Hengelo Monteur veroordeeld wegens schuld aan dodelijk ongeluk Boek van dr. Brongersma over Antarès-expeditie Kerkelijk Nieuws to vitaminen 12 mineralen. N.V. PHILIPS-DUPHAR AANVARING „KA REL DOORMAN" 11 A.R.-critiek op het kabinet-De Quay „Zwak, nerveus en niet evenwichtig céyehnaat day in day uti Emigrantenkind vermist in Canada Nederlands echtpaar in Californië beroofd Utrechtse wurgmoord opgehelderd Chauffeur bekent VELE KAMERLEDEN MENEN: Huiseigenaarsdie de wet aan hun laars lapten worden daarvoor nu beloond Zeshonderd kuikens omgekomen J DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 (Van onze parlementaire redacteur) De woordvoerder van de K.V.P., de heer B 1 a i s s e, heeft gisteren in de Tweede Kamer de bewering van mr. Burger op de kaderdag van de P.v.d.A., dat het gezag van onze regering ook in het buitenland „hollende bergafwaarts" gaat, misplaatst genoemd en onwaar. Zulke uitlatingen verzwakken onze internationale positie. Het zelfde verwijt maakte de heer Van de Wetering (C.H.U.) aan het adres van de heer Patijn (P.v.d.A.), die de suggestie had gedaan, in de Verenigde Naties het voorstel aanhangig te maken Nieuw-Guinea onder beheer van de Verenigde Naties te stellen en dit beheerschap gedurende nog tien jaar op te dragen aan Nederland. Nadat de V.V.D. de socialistische suggestie reeds van de hand had gewezen, deden dit gisteren ook de woordvoerders van de K.V.P., A.R. en C.H.U., omdat het voorstel alleen maar nieuwe onzekerheid zou scheppen. De meerderheid van de Kamer voelt er niets voor. Heeft de heer Patijn wel bedacht vroeg de heer B 1 a i s s e (K.V.P.), dat over een beheerschap volgens de spelregels van de Verenigde Naties eerst overeenstemming moet worden verkregen tussen de direct betrokken staten, waartoe ook Indonesië behoort? Het is uitgesloten dat Indonesië er mee akkoord zou gaan. omdat het dan zou erkennen dat Nieuw-Guinea geen In donesisch gebied is. Bovendien is goed keuring nodig van de algemene vergade ring der Verenigde Naties met een meer derheid van twee-derden der stemmen. Het behalen van die meerderheid kan In donesië met zijn bondgenoten blokkeren. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties ziet geen heil in een beheerschap over Nieuw-Guinea. Het voorstel Patijn zal niet worden begrepen door de bevol king van Nieuw-Guinea en ook niet door Australië. Zulke voorstellen die onzekerheid schep pen, ondermijnen de werklust en het ini tiatief van degenen die in Nieuw-Guinea aan de opbouw van het land werken, zei de heer Van de Wetering (C.H.U.). Het wekt twijfel aan onze taak in Nieuw- Guinea. Ook de heer Biesheuvel (A.R.) concludeerde dat het voorstel geen uitzicht biedt. Hij was het eens met het regeringsbeleid dat er op is gericht de be volking van Nieuw-Guinea zo spoedig mo gelijk zelfbestuur te verlenen. Ds. Zandt (S.G.P.) had voor het voorstel maar één woord: Tegen. Voor een verhoging van de Nederland se bijdrage aan het speciale fonds der Verenigde Naties voor de economische ontwikkeling van minder ontwikkelde lan den, hebben gisteren ook de heren .Blaisse en Biesheuvel gepleit. Vorig jaar heeft Ne derland een bijdrage geschonken van ruim negen miljoen gulden, het grootste bedrag na dat van de Verenigde Staten. Voor 1960 wil onze regering de bijdrage verlagen tot zes miljoen gulden, indien de andere landen niet aanzienlijk meer geven. De toezegging van de andere landen is inmiddels verhoogd van totaal 25 miljoen dollar tot 35 a 40 miljoen dollar en daar om werd verwacht dat de regering haar toezegging gestand zal doen. Overigens maande de heer Blaise wel tot voorzich tigheid, want landen als België en Portu gal tonen zich wel enthousiast voor zulke ontwikkelingsplannen, maar alleen in de hoop dat er voor hun overzeese gebieden Advertentie ZO vü het pak in de bordenI brinta -tarwe De Hengelose politie heeft woensdag avond een eind gemaakt aan een gevecht tussen Hengelose en Enschedese jongelui. In de vooravond trokken ongeveer 50 Enschedese jongens per fiets en brommer naar Hengelo om daar af te rekenen met leeftijdsgenoten (ongeveer 20 jaar) met wie ze eerder op danspartijen in conflict waren gekomen. De politie kreeg echter tijdig een tip, zodat direct maatregelen konden worden getroffen. Nauwelijks wa ren in de binnenstad de eerste klappen ge vallen of van alle kanten doken politie mannen op. De gevechten werden in de kiem gesmoord, 13 knapen werden aange houden en zijn in het politiebureau inge sloten. Allen waren in het bezit van slag wapens als ploertendoders, fietskettingen. gummislangen, rijzwepen en wat dies meer zij. Gebleken is dat zij hun brommers in een stille straat dicht bij de binnenstad had den geplaatst. Alle bromfietsen zijn even eens door de politie meegenomen. Daar de knapen hadden verteld dat zij per bus of trein waren gekomen, worden de meege nomen vervoermiddelen als gevonden voorwerpen behandeld. De jongens zijn in de loop van de nacht na verhoor een voor een weer in vrijheid gesteld. ook iets afvalt. Nederland draagt boven dien ook nog 4,8 miljoen gulden bij in de technische hulp aan de onderontwikkelde landen, totaal dus bijna 14 miljoen gulden, ongeacht onze bestedingen in Nieuw-Gui nea, Suriname en de Antillen. Geen geld naar Indonesië Zoals bekend is wordt een wereldbank voor hulpverlening aan minder ontwikkel de gebieden opgericht. Zijn er waarbor gen gesteld, vroeg de heer Berkhou wer (V.V.D.), dat er geen gelden worden verstrekt aan landen, zoals Indonesië, die hun verplichtingen niet nakomen? Erkenning van de republiek Zuid-Moluk- ken kon de heer M e u 1 i n k (A.R.) thans van de regering niet verwachten. „Maar het brengt de Ambonezen hier tot razer nij, omdat hun de Indonesische nationali teit in hun paspoort wordt opgedrongen. Waarom kunnen zij niet worden be schouwd als staatloze vluchtelingen?" vroeg hij. Van alle kanten werd aangedrongen op een verdere verhoging van de subsidie aan de Europese Beweging in Nederland. De verhoging van 9000 gulden per jaar tot 12.000 gulden vond men te weinig. In België krijgt de Europese beweging 36.000 gulden subsidie per jaar. De heer Patijn (P.v.d.A.) had er dinsdag over geklaagd dat er geen grote lijn zit in ons buitenlands beleid, maar dat er een „klachtenpolitiek" wordt ge voerd, waarbij te veel drukte wordt ge maakt over bepaalde kleine nationale be langen. Dat is op zijn tijd nodig, repli ceerde gisteren de heer Biesheuvel (A.R.), die opmerkte dat de heer Patijn zich ten slotte ook druk had gemaakt over het geschil met Duitsland over de Rijn vaart. Is het juist, vroeg de heer Schuijt (K.V.P.) dat Nederland er mee akkoord is gegaan dat Duitsland zich er tegen blijft verzetten dat het geschil wordt voorgelegd aan de internationale rechter? Dat is in strijd met de Grond wet, die voorschrijft dat de koning gehou den is de internationale rechtsorde te be vorderen. Europese eenwording Met het oog op een bepaald nationaal belang had de heer Blaisse er behoefte aan te zeggen dat hij de -weigering van Amerika landingsrechten in Californië te verlenen aan de K.L7M. eèft' schérpe en „hoogst onsympathieke" discriminatie vond. Hij drong, evenals de heer Bies heuvel aan op een vereniging van de E.E.G. en de kleine Europese Vrijhan delszone. Atlantische economische samen werking is prachtig, maar dat behoeft geen beletsel te zijn voor een zo groot mogelij ke Europese eenheid. Hoewel men waardering had voor het succes van De Gaulle die zijn Gelderse afkomst niet verloochent, merkte de heer Diepenhorst op was men toch zeer bezorgd over de nationalistische po litiek van Frankrijk, waardoor de Europe se eenwording wordt geschaad. In het kader van het Wereldvluchtelin- genjaar drong de heer Diepenhorst aan op financiële hulp aan de vluchtelingen, nu Nederland niet in staat is vluchtelingen op te nemen. Tenslotte hebben de heren Berkhouwer (V.V.D.) en Van de Wetering (C.H.U.), die bij Tsjang Kai Sjek in Formosa zijn ge weest, aangedrongen op nauwere betrek kingen met nationalistisch China, dat voor komt dat het communisme opdringt naar het zuiden. Minister in Londen Minister Luns zal volgende week ant woorden. Hij is gisteravond nog naar Londen gegaan, waar hij vandaag de ver gadering bijwoont van de ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europe- se Unie (Engeland en de zes Euromarkt- landen). De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 53-jarige monteur uit Voorschoten wegens het veroorzaken van een ernstig verkeersongeluk in Haarlemmermeer, waarbij een dode en twee ernstig gewon den vielen, veroordeeld tot een maand hechtenis en een jaar ontzegging. De man reed op 24 augustus van het vo rig jaar op de rijksweg Amsterdam-Den Haag met een kleine vrachtauto, die aan een trekstang een andere vrachtauto sleepte. Van deze laatste wagen was de voetrem defect Doordat de combinatie ging slingeren kwam zij achterstevoren op de rijbaan voor het tegemoetkomende verkeer en botste tegen een personenauto. De vrachtwagencombinatie reed op het moment van het ongeluk ongeveer 50 km per uur.Volgens de officier van Justitie had de snelheid niet hoger dan tien a vijftien kilometer mogen zijn. Zijn eis luidde veer tien dagen geleden twee maanden gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. In het buitenland blijkt veel belangstel ling te bestaan voor de wetenschappelij ke expeditie, die vorig jaar onder leiding van dr. L. D. Brongersma is gemaakt naar het sterrengebergte op Nieuw-Gui nea. Van de hand van dr. Brogersma, die ook voor ons blad verscheidene artikelen over de expeditie schreef, zal omstreeks april een boek verschijnen over de expe ditie. Het wordt uitgegeven bij Scheltens en Giltay. De belangstelling uit het bui tenland hiervoor is verrassend groot. Het gevolg is dan ook dat het boek gelijktijdig in niet minder dan elf landen zal uitko men. Beroepen (toez.): L. J. Westzaan: J. meer. Ned. Herv. Kerk te Uitgeest-Krommeniedijk Huisman te Finsterwolde; te Pras, kand. te Watergraafs- Geref. Kerken Aangenomen naar Drachtstercompagnie: D. de Heer, kand. te Rotterdam; naar Scheemda: F. van den Bos, laatstelijk vrij gemaakt predikant te Goes. Beroepen te Blokzijl: W. Bakker, kand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam: C. Verhage te Hilversum-Oost en R. Slofstra te Harder wijk. Beroepen te Sneek: G. J. Buys te Papendrecht. Advertentie dohyfral De ideale gezondheidsdragee voor U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f 4.20 De eerste getuigen, die gisteren in de rolzaal op het Haagse Binnenhof voor de Marineraad verschenen, toen deze het on derzoek inzake de aanvaring tussen het vliegkampschip „Karei Doorman" en de Belgische kotter „Frans Elza" uit Oosten de voortzette, waren de 23-jarige matroos der eerste klasse A. J. Breevaart uit Hoornaar en de 26-jarige korporaal-navi- gatiegevechtsinformatiedienst P. J. Druy- ven uit Den Helder. Zij traden in de nacht van 24 op 25 september ten tijde van de aanvaring op als „tactisch piot-officier" en „chef commandoccntrale" op de „Ka- rel Doorman". Beiden verklaarden, dat er zeer veel scheepvaart was in de vaargeul, waardoor het vliegkampschip naar Hamburg voer en dat er dus veel contacten op het radar scherm te zien waren. Deze hoefden, al dus de getuigen, echter niet naar de brug te worden doorgegeven, omdat daartoe van de officier van de wacht geen speciale orders waren ontvangen. Alleen die echo's moesten gemeld worden, waaruit blijken zou, dat er gevaar dreigde. Eigener bewe ging hoefde de bezetting van de comman do-centrale alleen maar contacten aan de brug door te geven bij slecht zicht of wan neer er een zo genaamde ram-koers geva ren werd. Op een vraag, waarom het contact, dat omstreeks 0.20 uur op het scherm ver scheen en dat waarschijnlijk van de veron gelukte kotter was, niet naar de brug was gemeld, antwoordde de korporaal Druy- ven, dat dit niet nodig was, aangezien het schip dat deze echo gaf, nadat het dichter bij was gekomen, evenwijdig aan de koers van de „Karei Doorman" liep. „Iets ongewoons" De 39-jarige bootsman Kaak uit Hilver sum wras, met het oog op de aankomst de volgende morgen in Hamburg, met zes man op de bak (in het voorschip) aan het werk gedurende de nacht van 24 op 25 sep tember. Aangezien de mannen „zo uit de kooi vandaan" aan de slag waren gegaan, ?ing de-typofsipap omsLroeks„halfeen Jiofr ie voor hen halen. Toen hij terugkwam en 7iet luide stemaankondigde, dat er kof- ie gedronken kon worden de Marine- raad en de overige aanwezigen kregen van deze recht-door-zee-bootsman een demon stratie hoe alles zich precies had toegedra gen, hetgeen zowel achter als voor de ta fel enkele malen de lach deed doorbreken in deze overigens zeer ernstige affaire zag hij hoe de matrozen aan stuurboord uit de gaten aldaar keken. Opgewonden stemmen vertelden hem, dat er iets zeer ongewoons te zien was. Toen hij zelf naar buiten keed, zag hij op korte afstand een rood en een wit licht. „Op dat moment dacht ik: Onmiddellijk actie nemen" aldus bootsman Kaak, „Ik vloog naar de telefoon om de brug te waar schuwen, maar het was al te laat. Want vrijwel gelijktijdig hoorde ik een dof ge rommel onder ons, waaruit bleek dat de aanvaring al was gebeurd". Lichten ineens dichtbij Eén van de matrozen, die onder boots man Kaak op de bak aan het werk waren, was de 21-jarige matroos der derde klasse zeemilicien J. den Haas uit Katwijk aan Zee. Toen hij door het gat aan stuurboord Op een vergadering van de Anti-Revo lutionaire Kiesvereniging te Velp heeft dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het cen- traal-comité en lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P., een beschouwing gegeven over de politieke situatie op dit ogenblik. Sprekende over het beleid van de huidi ge regering, noemde dr. Berghuis „het op treden van dit kabinet tot nu toe niet spec taculair, niet krachtig en niet evenwich tig, hetgeen koren op de molen van de Partij van de Arbeid is geweest". Ernsti ge aandacht verdient de relatie tussen Staten-Generaal en kabinet, waarbij zelfs van de zijde.der regeringspartijen nog niet altijd de juiste sfeer en de juiste in stelling zijn gevonden. Bij het kabinet is nog een zekere aarzeling te bespeuren bij het zich instellen op de nieuwe situatie. De spreker miste voorts bij dit kabinet nog al eens een krachtig optreden. Dat het nog al eens concessies heeft gedaan pleit voor dit kabinet, meende dr. Berghuis. Hij vroeg zich voorts af of het kabinet het sa menspel met het parlement wel goed aan voelt en dat er niet juist op het punt van de algemene leiding een zekere zwakheid optreedt. Juist bij enkele knelpunten waarvan dr. Berghuis noemde de wetsont werpen betreffende de voetbaltoto, de mammoetwet en de inpoldering van de Lauwerszee, wekt het kabinet de indruk dat het zich soms nerveus gevoelt. Juist ten aanzien van deze punten wordt er zowel van het kabinet als van het par lement wijsheid vereist, waarbij beide re kening zullen moeten houden met alle fa cetten. Deze punten kunnen en mogen niet leiden tot een kabinetscrisis. „Wij zullen het kabinet onze steun hebben te geven ook al gaat het om een extra-par lementair kabinet. Zakelijke critiek behoe ven we het echter niet te besparen. Hier staat echter tegenover aldus dr. Berg huis, dat de regering zich moet realise ren. dat zwakheden welke verband hou den met persoonlijke situaties niet rem mend mogen werken voor vast beleid. keek, zag hij op een afstand van naar schatting 1000 meter twee witte lichten, waarvan deze matroos die zes jaar als visser heeft gevaren dacht dat het een achterlicht en een rondschijnend licht in de voormast van een vissersvaartuig was. Toen hij even later keek, zag hij, dat de lichten heel dichtbij waren gekomen en dat er nu ook een rood licht zichtbaar was geworden. Hij schatte de snelheid van wat toen duidelijk in het gezichtsveld was ge komen als een vissersschip, op ongeveer 2 a 3 mijl. Hij had niet zien „stakelen" met een wit licht zwaaien). Wel had hij het schip zien ondergaan. „Ik kreeg de indruk dat het scheepje in de midscheeps geraakt moet zijn, want ik zag het kantelen over stuurboord Uit deze en andere verklaringen bleek, dat de schipper van de „Frans Elza" ken nelijk vlak voor de „Karei Doorman" was langsgevaren en op het laatste mo ment nog getracht heeft door een uitwijk manoeuvre van het vliegkampschip vrij t lopen. Op een vraag van commandeur mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk wat er naar het oordeel van deze ooggetuige zou zijn gebeurd wanneer de vissers schuit niet op het laatste moment van koers zou zijn veranderd, antwoordde matroos Den Haas, dat de „Karei Door man" dan waarschijnlijk zo rakelings langs de kotter zou zijn gevaren dat aan genomen moest worden dat dit kleine scheepje dan last van de zuiging zou heb ben gehad. Op de vraag waarom de „Frans Elza" nu juist bakboord was uitgelopen, ant woordde de matroos Den Haas, dat hij ver onderstelde dat het scheepje over bak boord viste en het in dat geval vanwege de stroming onmogelijk zou zijn over stuurboord te draaien met het vistuig ach ter de kotter aan. „Als met een magneet" Ook de 21-jarige matroos der derde klas se, zeemilicien S. P. Vereecken uit Sche- veningen, was één van de mannen, die met. bootsman Kaak op de bak werkten. Hij had eveneens de lichten gezien en al had hij aaltVankelijk geen fdeeigehad wat bet voor lichten warqn ^ijn vorige be=. itaep was Kftivook geen visser, maar eta leur, zodat hij minder zeker in deze din gen bleek dan zijn collega Den Haas had hij ten slotte de indruk gehad dat hier een gevaarlijke situatie ontstond. „Ik had de indruk dat het scheepje dat de lichten voerde als door een soort magneet naar ons grote schip werd getrokken", verklaarde deze getuige, die ook nog zei, wel iemand met een wit licht te hebben zien zwaaien. Volgens hem moest de kot ter doormidden gebroken zijn, want hij had een stuk van het overvaren schip aan stuurboord half onder water liggend zien langskomen. Ten slotte kwam nog de 22-jarige seiner der eerste klasse R. Gevers uit Amster dam zijn verklaringen afleggen. Hij had tijdens zijn wacht op betrekkelijk korte afstand hij schatte 100 a 150 meter, maar zei erbij dat het ook iets meer kon zijn geweest een vissersboot waarge nomen. Ook hij had de lichten waarge nomen en hij had ook met een lantaarn zien zwaaien aan boord van het scheepje. Hij had. toen hij meende dat het scheepje ongewoon dichtbij was gekomen, de ser geant-seiner gewaarschuwd, die hem had opgedragen het dan maar goed in de gaten te houden. Dat had hij gedaan, maar na dat het kottertje bakboord was gedraaid, ging alles heel snel. Hij had, toen hij van stuurboordzijde omgelopen was, van de bakboord-seinbrug af 't rode licht van het schip nog even recht voor de „Karei Door man" uit gezien. „Toen verdween-ie er onder", zei hij. Nadat deze getuige zijn verklaringen had afgelegd schorste de voorzitter de zit ting tot maandagmiddag 8 februari. Dan zal gehoord worden de heer Roland Viaene schipper van het Belgische vissersvaar tuig „Jenny", de Oostende 281, dat tege lijkertijd met de verongelukte „Frans El za" in de nacht van 24 op 25 september in de buurt van Helgoland aan het vissen was. Advertentie de regelmaat van de klok E«n uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60Ubl.ft.35 PORT CREDIT (UPI) In de Canade se stad Port Credit wordt sinds maandag avond een zesjarig zoontje Joop van een Nederlands immigrantenechtpaar Ver heul vermist. Men vreest dat hij ontvoerd is door iemand met sexuele afwijkingen. De politie heeft een onderzoek ingesteld bij de mensen die als zodanig bekend staan, echter zonder succes. Onderzoekingen met speurhonden leverden evenmin resultaat op. Bij het onderzoek wordt o.m. gebruik gemaakt van vliegtuigen. Men probeert nu het spoor terug te vinden van een auto die maandag gezien werd in de buurt van de school van de jongen. De familie Verheul kwam drie jaar gele den naar Canada. PALM SPRINGS (UPI) Het echt-, paar Ch. van Spaendonk uit Tilburg is dinsdag in een hotel te Palm Springs (Ca lifornië) beroofd van 1500 dollar in reis- cheques en 135 dollars in contanten. On bekenden waren de kamer van het echt paar binnengedrongen toen dit afwezig was. De veertigjarige publieke vrouw A. J. M., die zondag dood in haar woonschuit in de Vecht te Utrecht werd gevonden, is. ge wurgd door' de maandag gearresteerde verdachte, de 28-jarige Utrechtse vracht autochauffeur J. C. van D. De man heeft gisteren een bekentenis afgelegd. Hij was door de recherche aangehouden omdat hij in de nacht van zaterdag op zon dag als laatste in de onmiddellijke omge ving van de woonschuit was gesignaleerd. Aanvankelijk ontkende hij alles; later gaf hij toe, dronken in de boot geweest te zijn. Pas na twee dagen verhoor bekende hij, de vrouw om het leven te hebben gebracht. Met militaire eer. Op de nieuwe Oos terbegraafplaats te Amsterdam is de 30 januari in de hoofdstad op 86-jarige leef tijd overleden dr. Gerhard Paul Utermöh- len, generaal-majoor b.d. van het K.N.I.L. met militaire eer ter aarde besteld. Dr. Utermöhlen was ook een bekend arts. Hij kreeg vermaardheid door zijn therapie voor bepaalde stoornissen in het evenwichtsorgaan. Eervol ontslag. Bij Koninklijk Be sluit is met ingang van 1 april 1960 aan ir. J. W. M. Stevens wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek als hoofdinspec- Arbeid in vaste eervol ontslag verleend teur-directeur van de dienst. Premieverhoging. De Amsterdamse ziekenfondsen delen mede zich als gevolg van de algemene stijging der uitgaven ge noodzaakt te hebben gezien de premie voor de vrijwillige verzekering met ingang van 7 februari tê verhogen tot 2,25 per persoon per week. Verzekerden aan wie een reductie is verleend blijven een korting van 70 ct. op de premie genieten. Even eens met ingang van 7 februari wordt de premie van de aanvullende ziekenhuisver zekering wegens de stijging van de kosten van ziekenhuisverpleging en de uitbrei ding van de rechten met een bijdrage In de kosten van kinderuitzending verhoogd tot 15 ct. pqr persoon per week. Buit van 25.000. De Bredase recher che speurt naar de dader van een inbraak die een Bredase brandstoffenhandelaar 25.000 gulden heeft gekost De inbreker heeft het geld uit de brandkast gehaald. Men vermoedt dat hij met valse sleutels te werk is gegaan. Advertentie Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind De Tweede Kamercommissie voor het wetsontwerp tot opheffing van het Groot boek woningverbetering zegt in haar thans verschenen rapport dat zeer vele van haar leden menen dat de regering in gebreke was gebleven haar standpunt ter zake van de opheffing der huurblokkering behoor lijk te motiveren. De laconieke medede ling dat de huurblokkering geen bevredi ging hpeft gebracht, achten zij als zoda nig onvoldoende. In afwachting van hetgeen de regering alsnog ter motivering van haar voorstel mocht aanvoeren, opperden vele leden te gen het ontwerp ernstige bezwaren. Na de inwerkingtreding van de wet hadden do toenmalige bewindslieden nauwlettend moeten toezien of de huiseigenaren de wet in acht namen. Voorts hadden zij, nadat was komen vast te staan dat het overgro te deel der huiseigenaren de wet aan zijn laars lapte, bij wijze van straf voor deze overtreders een wijziging van de Huurwet moeten voorstellen waarbij de huurverho ging van 1957 alsnog werd gehalveerd. Nu noch het een noch het ander is gebeurd, konden deze vele leden het niet anders zien dan dat aan de huurders in 1957 ten on rechte een huurverhoging van 25 percent werd opgelegd. Handhaving van de wet is een eis, aldus deze leden, die klaarblijke lijk voor huiseigenaren niet geldt. Niet al leen wordt hun kwaad niet gestraft, het dreigt nu zelfs te worden beloond, name lijk met opheffing van het Grootboek Wo ningverbetering en met een nieuwe huur verhoging. Huns inziens zou het zojuist in gediende wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet weder ingetrokken dienen te worden tot een volgende huurverhoging van twintig percent, althans de in 1957 dooi de huiseigenaren ten onrechte geïncas seerde huurverhoging van 12'/j percent als- rog ongedaan te maken. Vele andere leden meenden bij de be oordeling van het onderhavige wetsont werp niet voorbij te kunnen gaan aan het feit dat de politieke samenstelling van het huidige kabinet een andere is dan van dat, hetgeen verantwoordelijk was voor de in diening en totstandkoming van de wet, die nu voor intrekking wordt voorgedragen. Weer vele andere leden meenden daar entegen dat een verandering in politieke situatie deelnemers aan een compromis niet zonder meer van de naleving ervan ontslaat. Vele, weer andere leden juichten de op heffing van het huns inziens ongelukkige Grootboek Woningverbetering van harte toe. Sommige leden hiervan ondersteun den de door andere léden geoefende drang op de regering om over haar voornemens ten aanzien van het verzekeren van een redelijk onderhoud klare wijn te schen ken. Zeer vele leden drongen er op aan dat de regering voor woningwetwoningen een regeling treft waardoor gelden, die bij handhaving van het Grootboek voor oningverbetering zouden zijn bestemd, ter beschikking komen van de woning bouwvereniging of gemeente, teneinde als nog voor dit doel te kunnen wordpn aan gewend. Andere leden vermochten voor alsnog de reden voor zodanige reservering .iet in te zien. Van verscheidene zijden worden in het voorlopige verslag vragen gericht tot de redering over de fiscale aspecten. In het Drentse dorpje IJhorst is een woning door brand totaal verwoest. De bewoners het echtpaar L. Thalen, met drie kinderen, konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. De brand is vermoe delijk ontstaan in het achterhuis waar zes honderd kuikens werden verwarmd door een oliekachel. Van de inboedel kon niets worden gered. Een auto. een bromfiets en enige fietsen werden een prooi der vlam men en ook de zeshonderd kuikens kwa men in het vuur om. Het K.N.M.I. deelt mee: Het depressie- gebied ten westen van de Britse eilanden trok verder in noordoostelijke richting. Een front ervan passeerde in de nacht ons land maar het veroorzaakt slechts onbete kenende hoevelheden regen. De depressie zal verder in noordoostelijke richting weg trekken waarna een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over de Britse eilanden naar het vasteland van West-Europa zal uitbreiden, hetgeen met opklaringen ge paard gaat. De temperaturen zullen dan ook vooral in de nacht weer enige daling ondergaan. Op de oceaan bevinden zich ta melijk zuidelijk enkele nieuwe storingen welke zich in de richting van de Golf van Biscaje uitbreiden. De invloed hiervan op het weer in ons land zal vrijdag echter nog niet merkbaar worden. De kans op regen is morgen dan ook gering. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. a S Vrqdag 5 februari Zon op 8.16 uur, onder 17.33 uur. Maan op 12.00 uur, onder 2.12 uur. 4 februari 12 februari 20 februari 26 februari Maanstanden 15.27 uur eerste 18.24 uur 00.48 uur 19.24 uur kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 februari Hoog water 8.42 en 21.09 uur. Laag water 4.07 en 16.35 uur. Vrijdag 5 februari Hoog water 9.35 en 22.07 uur. Laag water 4.52 en 17.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel be\< zzw 7 3 Ypenburg onbewolkt z 8 2 Vlissingen zwaar bew z 8 0 Eelde regen z 7 1 De Bilt zwaar bew. z 8 1 Twente regen z 8 0 Eindhoven zwaar bew z 9 0 Zd Limburg regen z 9 0,1 Helsinki zwaar bew z -13 0,2 Stockholm geheel bew z -2 0 Oslo sneeuw ozo -3 1 Kopenhagen zwaar bew zo -1 0 Aberdeen geheel bew zzw 11 1 Londen regenbui zw 11 2 Amsterdam zwaar bew. z 8 3 Brussel zwaar bew. zzw 10 0 Luxemburg mist zzw 6 3 Parijs zwaar bew. zw 10 0 Bordeaux licht bew. zzw 13 7 Grenoble regen 0 11 0,1 Nice zwaar bew n 12 0 Berlijn geheel bew ozo -2 0 Frankfort geheel bew ono 7 0 München geheel bew o 2 0 Zürich zwaar bew ozo 3 0 Genève regen zw 8 0.1 Locarno licht bew. zo 5 0 Wenen onbewolkt zo -4 0 Innsbruck onbewolkt windst. 5 0 Athene onbewolkt n 5 0 Rome regen z 12 3 Ajaccio zwaar bew óno 14 0 Lissabon onbewolkt wnw 14 0 Belgrado mist windst. -4 0 Mallorca half bew. nw 15 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2