SNELFIX Macmillan waarschuwt: een andere wind over Afrika GRIEP! (hefarine 4 E r r TEHUIS Op de Geen Kongolese regering voor soevereiniteitsoverdracht WERELDNIEUWS „Uw politiek heeft aspecten, die steun onzerzijds onmogelijk maken ^Praatótoel fijn FAAM fantastisch 3 Van dag tot dag van Ceta-Bever Sukarno naar Oost-Europa REDE IN KAAPSTADS PARLEMENT 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nèg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie (hefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen Grote stemmenwinst voor communisten in Kerala Kasavoeboe acht overleg met de R TC afgebroken die lekkere drop heet KLAROP! DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 De onderhandelingen over een K.L.M.- lijn naar Los Angeles zijn mislukt. De Amerikaanse regering is klaarblijkelijk gezwicht voor de pressie, op haar uitge oefend door de grootste Amerikaanse con current van de K.L.M. (Prins Bernhard heeft onlangs al wereldkundig gemaakt dat dit de Pan American Airways is), en heeft de particuliere belangen van die maatschappij laten prevaleren boven de gevoelens van vriendschap voor en solida riteit met een trouwe bondgenoot, welke men toch van haar had mogen verwach ten. Het meest trieste aspect van deze af faire is wel, dat Nederland in dit geval op zo flagrante wijze wordt achtergesteld bij andere, grotere landen, omdat die landen nu eenmaal een qua omvang belangrijker tegenprestatie kunnen leveren. Moet Ne derland dus gestraft worden voor zijn klein oppervlak? In Washington vindt men van wel. Air France heeft dezer da gen de opening van een nieuwe lijn op Los Angeles aangekondigd. De Deutsche Lufthansa kreeg al een paar jaar geleden een concessie voor vluchten naar Califor- nië, maar kon daar toen niet eens gebruik van maken omdat de maatschappij niet genoeg vliegtuigen had! In mei opent de Lufthansa nu eindelijk een lijn op San Francisco. Terwijl Westduitsland dus een concessie kreeg toen het die nog lang niet nodig had. wordt Nederland een soortge lijke concessie onthouden hoewel de K.L.M. die wèl dringend nodig heeft en bovendien het gemeentebestuur van de stad, die er het nauwst bij betrokken is Los Angeles in Washington voor het verlenen ervan had gepleit. De Nederlandse politiek van trouw aan zijn grote bondgenoot, van door-dik-en-dun volgen van de Ameri kaanse buitenlandse politiek wordt thans wel op merkwaardige wijze beloond. Prins Bernhard heeft het verleden week wel heel juist gezegd: „Men is bang dat de K.L.M. door goede service passagiers weghaalt." Dus liever de concurrent uit het luchtruim weren dan zelf trachten door een even goede service de passa giers vast te houden! Is dat wat de Ame rikanen verstaan onder de door hen zo graag gebruikte term „vrijheid van de lucht"? Er is maar één woord voor deze politiek, en dat woord heeft Prins Bernhard op 25 januari op Schiphol al gebruikt: „Onge hoord". Tegen de verwachting in hee£t premier Macmillan Zuid-Afrika de waarheid ge zegd over Engelands veroordeling van de apartheidspolitiek. Tot dusver werd alge meen aangenomen, dat Macmillan het be ginsel, dat in het Britse gemenebest ge huldigd wordt, zou handhaven, namelijk dat men zich niet met eikaars interne aan gelegenheden bemoeit. Maar hij zette dui delijk uiteen, zich daarbij op een uitspraak van Paulus beroepende, dat wij allen le den van één lichaam zijn, dat wij door onze daden elkaar treffen en dat isole ment niet langer mogelijk is. Het was een van de moedigste redevoe ringen ooit door een politicus gehouden, vooral omdat Macmillan alle diplomatieke angstvalligheid liet varen en niet be vreesd was de morele factoren op de voor grond te plaatsen. Zijn gesprek met de aartsbisschop van Kaapstad, de uit Rot terdam afkomstige dr. Joost de Blank, de felste strijder tegen de apartheid, beves tigde dit nog. Macmillan kon dit des te ge makkelijker doen, omdat hij Zuid-Afrika ondubbelzinnig wil waarschuwen dat het bezig is zijn eigen graf te graven. Zijn speech herinnerde aan het Britse stand punt in het begin van de negentiende eeuw, toen de Engelsen zich verzetten te gen de slavernij in de kaap en de boeren daarom hun grote trek begonnen. Over de saamhorigheid van de mensheid sprekende, haalde Macmillan ook nog een treffend gedicht aan van John Donne. Macmillan heeft door zijn uitzonderlijk dappere rede het enige lichtpunt voor de nationalisten was dat hij de door La bour voorbereide boycot van Zuidafri- kaanse goederen in Engeland veroordeel de de liberale oppositie in de unie een hart onder de riem gestoken. Maar er was geen twijfel aan, dat hij zijn gastheren diep heeft gegriefd. Men kan wel verwach ten, dat de Afrikaanse politici zich uit be leefdheid nog even zullen beheersen, maar dat morgen, na Macmillans vertrek, de woede zal losbarsten. Advertentie Lijm zonder klemmen met President Sukarno van Indonesië zal in •pril een reis door Oost-Europa maken en officiële bezoeken brengen aan Hongarije. Roemenië en Bulgarije, op uitnodiging van de presidenten en premiers van die landen. Vermoedelijk zal Sukarno ook andere Europese landen bezoeken. 99 Advertentie KAAPSTAD, (Reuter). - De Brit- se minister-president, Macmillan, heeft woensdag tot het Zuidafrikaan- se parlement gezegd, dat men bij de nationale politiek rekening moet hou den met de veranderde wind, die over Afrika waait. Macmillan, die een reis van 28.000 kilometer door Afrika maakt, sprak op een gemeen schappelijke vergadering van de twee kamers van het parlement. „Het zelf bewustzijn van de Afrikanen kan zich op verschillende wijzen manifeste ren", aldus Macmillan, „maar het doet zich overal voor. De opkomst van dit bewustzijn is een politiek feit en allen moeten dit feit aanvaarden. Macmillan verklaarde, dat de Britten „de idee van superioriteit van het ene ras boven het andere" verwerpen. Hij meende te mogen verwachten dat Zuid- Afrika Engeland niet van zijn plicht zal afhouden. „Wij hebben de onafhankelijk heid gegeven aan India, Pakistan, Cey lon, Malaya en Ghana en zullen het nog geven aan Nigeria en andere landen als de enige manier om de toekomst van het Gemenebest en de vrije wereld op een ge zonde fundering te- zetten. Maar als lid van dat gemenebest is het onze ernstig gemeende wens Zuid-Afrika steun te ge ven en te bemoedigen. Ik hoop. dat u het me niet euvel zult duiden dat ik er eer lijk voor uit kom dat uw politiek bepaal de aspecten heeft, die ons dat onmogelijk maken. Dan zouden wij onze eigen diepe overtuiging geweld moeten aandoen over het politieke lot van vrije mensen, die wij in onze eigen gebieden trachten te helpen". De Britse premier, die een aandachtig gehoor had. zei zich de bijzondere aard van Zuid-Afnka's problemen goed bewust te zijn evenals de verschillen met andere Afrikaanse landen, die niet een oude Euro pese bevolking van drie miljoen zielen hebben. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika dank te Macmillan voor zijn openheid. „Wij zouden nimmer kritiek leverdn op het toepassen van andere beleidslijnen in an dere landen, waarvoor u de verantwoor ding draagt. Maar nu. nu we open tegen over elkaar staan, kan ik zeggen dat wij er een andere mening op nahouden". Ver woerd voegde eraan toe. dat er een on afhankelijkheidsstreven onder de volkeren in Afrika bestaat, maar dat er tegelijker tijd recht aan allen moet worden gedaan. „Géén terug" KAAPSTAD (Reuter) Het regerings gezinde Zuidafrikaanse blad „Die Burger" heeft vandaag naar aanleiding van de re de van premier Macmillan voor het Zuid afrikaanse parlement verklaard, dat „de blanke bevolking van het zuidelijke punt van Afrika niet kan terugtreden om het gemakkelijker voor het Westen te maken een strijd te winnen, aan het uiteindelijke succes waarvan wij, gezien de methoden en de haast, ernstig twijfelen". De Cape Times ziet in de verklaring van de Britse premier, dat Engeland de apart heidspolitiek niet kan steunen „zonder zijn diepste overtuigingen ten aanzien van de politieke lotsbestemming van vrije men sen te verloochenen", het werk van een virtuoos. Het blad is van mening, dat men Macmillan in deze kwestie beschouwen kan als een vertegenwoordiger niet alleen van Engeland, maar ook van Amerika en in feite van het hele Westen. Het blad prijst Macmillans openhartigheid. Deelgenootschap De Times schreef naar aanleiding van Macmillans rede: „Het meest overtuigen de, dat gedaan kan worden is de tegen overgestelde politiek, die van deelgenoot schap der rassen in andere delen van Afrika, tot een succes te maken". Als ech ter de tegenkrachten voor dit experiment (zoals het geschiedt in de Centraal Afri kaanse federatie, Oost-Afrika en Noord- Afrika, waar De Gaulle er ook mee be- zjg is) gaan overheersen, dan zal de „baasskap" over de onderworpen rassen van de Zuidafrikaanse Unie slechts ver sterkt worden. Macmillan gaf nog een andere waarschu wing: een nieuwe politieke religie zweeft over het Afrikaanse toneel en waar men erin faalt de harmonie tussen de rassen te bereiken staat het communisme gereed om daarvan te profiteren. De meeste Londense bladen en alle poli tieke partijen hebben Macmillan in hoge mate geprezen. Onder de Conservatieven was men trots op Macmillans moed. Van de zijde van de oppositie werd te kennen gegeven dat Macmillans rede een gevolg was van Labours aandringen. Dit lijkt overdreven, maar Macmillan heeft door zijn rede Labours critiek op zijn hezoek aan Zuid-Afrika volkomen ontzenuwd. Indien Macmillan door zijn rechtervleugel wordt aangevallen, zullen de socialisten hem steunen, zo beloofden zij. De oppo sitie hoopt, dat de Britse regering nu ook de nodige stappen zal nemen in de UNO. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkeer en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezineverpakking 100 tabt. 3.60 TRIVANDROEM (Reuter) De alge mene verkiezingen in de Indische staat Kerala, waarvan de einduitslag nog niet bekend is, heeft voor de communistische partij, ondanks het verlies van de helft van haar zetels, een aanzienlijke stemmen winst opgeleverd. De communisten heb ben nu 43 percent van de stemmen gekre gen, tegen 35 percent bij de verkiezingen van 1957. De overige partijen, die voor de ze gelegenheid hun meningsverschillen aan de kant hadden gezet om een geslo ten front tegen de communisten te vor men, hebben 54 percent van de uitge brachte stemmen op zich verenigd, tegen 61 percent in 1957. Ditmaal heeft 85 percent van de kiezers een stem uitgebracht. In 1957 was het slechts 65 percent. In het laatste parlement beschikten de communisten over 60 van de 126 zetels. Zij vormden in 1957 een regering met de steun van vijf onafhankelijken. I Advertentie De Rondetafelconferentie te Brussel liet ook woensdag haar taak over aan twee speciale commissies ter voorbereiding van de verkiezingen en de studie van de structuur van de Kongolese staat. Om de terugkeer van de Abako-presidcnt Joseph Kasavoeboe mogelijk te maken werden zowel van Belgische als van Kongolese zijde nieuwe voorstellen gedaan in zake de voornaamste eis van de Abako-leider: on middellijke vorming van een voorlopige regering. Minister De Schrijver stelde voor dat in Brussel en in Leopoldstad twee commissies met zeer vergaande bevoegd heden zullen fungeren als hoge controle- organen. naast de Kongolese administra tie. Of de Kongolese leider dit voorstel zal aanvaarden, bleef ook gisteren nog een vraagteken. Kasavoeboe kan namelijk niet aan het overleg deelnemen, daar hij geen lid is van een der speciale commissies. Pas maandag zal de conferentie opnieuw in plenaire vergadering bijeenkomen. De 130 leden van de kamer van verte genwoordigers zullen worden gekozen vol gens het stelsel van evenredige vertegen woordiging. Over de keuze van de hoofdstad van Kon go zijn de discussies nog gaande, maar er is in vele Kongolese delegaties een verzet merkbaar tegen het behoud van Leopold stad als hoofdstad, daar de machtspositie van de Abako in deze stad te groot wordt geacht. Andere kandidaten zijn Loeloe- burg, de meest centraal gelegen stad. en Elizabethstad, de rijkste van alle Kongo lese steden. België zal tot de overdracht van de soe vereiniteit de verantwoordelijkheid over Kongo -blijven dragen en voor die datum de bevoegdheden niet aan een voorlopige Kongolese regering overdragen, zo heeft minister De Schrijver in commissieverga deringen verklaard. De minister, die in dit' Standpunt "wërd gésteund door de Söcia listische Belgische senator Rolin, zegde, haar aanleiding van Kongolese aa'ndrahè tot de vorming van een voorlopige rege ring toe tijdens de overgangsperiode tus sen de afloop van de R. T. C. en de onaf hankelijkheidsdatum van 30 juni van dit jaar naar middelen te zullen zoeken om Kongolezen een stem te geven zowel in de voorbereiding van de soevereiniteitsover dracht te Brussel als bij de uitvoering van de verkiezingen in Kongo. Senator Rolin verklaarde dat de vor ming van een voorlopige Kongolese rege ring niet alleen in strijd zou zijn met de internationale Belgische verplichtingen. Hij betoogde, dat een dergelijke regering ook geen enkele zin zou hebben. Deze eis is afkomstig van Kasavoeboe, die zijn verdere aanwezigheid op de conferentie o.a. van de inwilliging daarvan afhanke lijk heeft gesteld. (AFP) Kasavoeboe heeft minister De Schrijver, in een brief gewezen op de „on menselijke behandeling die de Kongolese bevolking op het ogenblik ondergaat". Hij voegde hieraan toe dat een dergelijke handelswijze op het ogenblik dat Kongo zijn onafhankelijkheid verkrijgt, twijfel wekt over de werkelijke zin van deze onaf hankelijkheid. Hij zegt te hopen dat op dracht zal worden gegeven dat.provoca ties jegens de Kongolese bevolking zullen worden vermeden. Afschriften van deze brief zijn verzonden aan de Koning, de voorzitters van de Kamers, de gouverneur- generaal van Kongo en de gouverneurs van de provincies. Aan de Abako in Leopoldstad heeft Ka savoeboe een telegram gezonden waarin hij bekendmaakte dat het overleg met de R. T.C. is afgebroken en dat dit niet hervat zal worden voordat de regering drie pun ten aanvaard heeft die de Abako ter waar borging van de soevereiniteit van de be volking eist. Hij vroeg de bevolking haar koelbloedigheid bij de wanhopige pogin gen van het kolonialisme te bewaren en bedankte voor haar vertrouwen. Ontvluchtingspoging Is het leven dragelijk? V/aar zijn de stoere mannen en vrouwen die het nuch ter bezien? Wat ieder meestal doet, is het leven ontvluchten. „Ober, een borreltje", is een vlucht uit de werkelijkheid. Een bioscoopje pakken of hoe dat tegen woordig heet is een vlucht uit de werke lijkheid. Zelfs de krant lezen en zich in andermans ongeluk verdiepen is een vlucht uit de realiteit. En waarom zitten we als gebiologeerde dwazen voor het te levisievenster? Ontvluchting uit ons eigen leven! De radio geeft ons dag-in dag-uit vergetelheid, of anders het toneel of de opera. Nee, we houden niet van dit leven. En, als u het mij vraagt, het leven maakt het er naar. Zelfs in ons gewatteerd, goed ge voed, beschermd en verwarmd, gekoes terd en bewelvaart bestaan is het leven maar naar. Het zal wel nooit anders worden. Want om te beginnen is de mens sterfelijk. En daarmee is de aardigheid van het leven er eigenlijk al af. En dan is het zelfs onder goede omstandigheden een geweldig ge vecht. Iedereen wil minister-president worden of miljonair of filmster. En van dezulken is er slechts een gering aantal nodig. De meesten onzer moeten dus te vreden zijn met minder. En dan in persoonlijke verhoudingen: liefde is niet eeuwig en kinderen groeien op en op hun beurt gaan ze door de hel cirkel van geluk, verdriet, geboorte, zor gen, haat en burenruzie. We vluchten dus uit het dagelijks be staan naar een droomwereld. Zelfs de Ouden deden dit met Sagen en Legenden of Sprookjes. Het moet dus nimmer erg prettig geweest zijn. Als we dit nu met ons allen erkennen voelen we ons misschien al een tikje be ter. Als ik hier ruiterlijk zeg dat ik het le ven erg naar vind. misschien helpt dat een eenzame vrijgezel of verlegen vrijgezel- lin of een vreemdsoortige huisnaaister of een bankbediende met steenpuisten (u be grijpt dat dit niet persoonlijk bedoeld is, ik som slechts situaties op die mij onaan genaam lijken). Er is tegenwoordig een uitgebreide li teratuur over de somberheid van het be staan. Natuurlijk zijn er lezers die zeg gen: „Bah nee, geef mij maar wat vro lijks. Er is al ellende genoeg". Dat be vestigt mijn stelling: dat het leven eigen lijk ondragelijk is Vergeef mij dit sombere opstel. Als ik lieg, kunt u het terzijde leggen en de ru briek verkeersbngelukken lezen. Als het de ivaarheid is, weet dan dat we met ons al len zijn. Dit was alleen bedoeld als een korte vlucht uit de nare werkelijkheid. H. B. Fortuin Minnelijke schikking. Twee Peruviaanse 'parlefhfefrtslédèft' dïé besloten 'hadden ee«r,twist door middel van een duel op de degen te beslechten, hebben dit plan moeten opgeven omdat zij niet binnen de voorgeschreven veertien uur een plaats konden vinden om te duelleren. Een parochie-geestelijke verbood een duel binnenshuis „omdat een rooms- katholieke woning niet met "bloed kan worden besmeurd". De voorzitter van de Senaat verbood gebruik van een ver trek van het senaatsgebouw. Men beweert dat het Neder landse Hotelwezen zich de laatste jaren beijvert om ook buiten de twee vrolijke sei zoenen zijn onvermijdelijke gasten enigszins de illusie van een gastvrij tehuis te bieden. Voor zover ik heb kunnen con stateren, is dat wezen nog niet helemaal gekomen waar het wezen moet Het Gooi lag zielig wegge doken onder zijn natte bomen in de vroege schemer van een natterige sneeuwmiddag, maar het Grand Hotel had een bru tale, optimistische lamp ont stoken bij zijn hoofdingang en daarom besloten wij niet lan ger te zoeken. Grand Hotel, een eindweegs buiten de stad. leek op dat moment een con centratie van warmte en vriendschap in een kille wereld. Het had een grote tuin rond om. met brede kiezelpaden doch deze hadden zich in dit jaargetijde gelijkgeschakeld met de rest tot grijze modder. En halverwege tussen het hek en de bordestrap rees een een zame paal omhoog, waaraan een bordje „buffetschei" lang zaam en droef ondersneeuwde. Naast de vier hardstenen trappen brandde de lamp met de witte bol, waarop met zwarte letters „hotel" geschil derd stond. En op de witge pleisterde muur daarnaast was een langgerekt opschrift aan-, gebracht, waaronder een hand. waarvan de wijsvinger ergens diep in de helse, natte schemer van de tuin wees: „Bezoekt ons terras, heerlijk zitje, koel en beschut". Ofschoon dit advies met zijn aanbevelingen moeilijk actueel kon worden genoemd, duidde het toch op léven het gaf de zekerheid dat daarbinnen mensen moesten zijn, die ge wend waren aan het idee dat ip zeker moment volslagen vreemdelingen zouden kunnen oDduiken die om een onder komen zouden vragen Men kan in dit seizoen hotels be zoeken die zelfs dit blijk van menselijk begrip volkomen missen. Grand Hotel had een glazen voordeur, die hermetisch ge sloten leek en waarachter zich een donker hol uitstrekte. Doch schijn bedroog, want de deur liet zich openen en de hal was niet helemaal donker, aangezien zich ergens hoog aan de muur een zwak oranje- bolletje bevond, gloeiend als een verre planeet zonder dampkring. Het was doodstil. De deur sloeg met een dave rende klap achter ons dicht en toen het geluid tot ver in de diepte van gangen en nissen was weggekaatst, verscheen geruisloos uit de zijmuur een klein wezen in het wit, dat geen benen had doch op een halve meter boven de grond voortzweefde. Toen het dich terbij kwam. bleek het wél benen te hebben en een jonge tje in wit jaVie en zwarte broek te zijn. die in opleiding voor kelner was en deswege vooruitgestuurd werd als er gevaar dreigde. „U wenst?" Hij antwoordde niet onmid dellijk op onze vraag of er nog kamers vrij waren. Het was natuurlijk niet zo'n verschrik kelijk tactische vraag, aange zien de intense, dodelijke stilte voor iedereen een duidelijke aanwijzing was van het feit, dat men in Grand Hotel niet met honderden om kamers vocht. Wij moesten hem volgen. Hij leidde ons met bewonde renswaardige zekerheid door de duistere gang. langs ge heimzinnige nissen en alkoven, tussen kamerschermen door naar een ruime zaal met clubs De lounge. Wij dachten dat wij een kunstig vervaardigd diorama van de Beierse Alpen In De Winter binnentraden doch dat kwam door de witte hoezen over de zetels. Hel jongmens verwijderde mei snelle handgrepen een aantal hoezen, waardoor een smelt- plek in het sneeuwlandschap mtstond, waar wij konden ritten. Wij bestelden thee. om onze goede wil en geneigdheid tot verteringen te bewijzen. Aanvankelijk bleef alles duister en stil. Het jong- •nens was weggezweefd om rijn bevindingen aan anderen mede te delen en water voor de thee op te zetten. In de lounge ontstond toen plotse ling enig licht, doordat twee wandlampen aan onze kant ontbrandden. Tegelijkertijd weerklonk ergens in de verte van de zaal enig geruis, dat ongetwijfeld met de verwar mingsinstallaties te maken had. Wij vatten dit alles op als bemoedigende tekenenvan ontdooiende gastvrijheid, al durfden wij zeker nog geen stellige verwachtingen ten aanzien van dat nachtverblijf te koesteren. De verst van ons verwijder de wand van de zaal was af gesloten met tulen gordijnen. Daarachter werd het plotse ling roodachtig licht, en een donkere figuur bewoog zich langzaam langs het gordijn als een Chinese schimmenspeler. Het was een gebogen, bejaarde vrouw, die moeilijk liep. Zij scheen moeizaam een trap te bestijgen, want zij verdween in de lucht en het licht ging weer uit. Aan de andere zijde van de zaal klonk het gerucht van een krakende trede. Uit de grond rees een hoofd op. ge volgd door een lichaam. Een man kwam uit het souterrain omhoog de zaal in en bewoog zich omzichtig in onze rich- ring. Uit de verte leek hij op Karei Appel, vanwege zijn vervaarlijke snor, doch diph- terbij gekomen had hij meer •an een Engelse Peer. De snor bleek oranje en het gezicht kogelrond en blozend boven »en geruit vest en een eng costuumpje. Met afgemeten passen zoals de Lords het Hogerhuis plegen binnen te treden dwaalde hij tussen 3e Beierse Alpen door. angst vallig zorgend niet te dicht in onze buurt te komen. Onder het dwalen kamde hij nu en dan discreet zijn snor met een hele lange kam, die hij ter hoogte van zijn derde vestknoop hield. Hij klopte de clubs bemoedigend op hun brede witte ruggen en voelde aan de verwarmingsradiateu- ren. Hii was dus Mr. Grand Hotel zélf. De thee kwam en daarna gebeurde er een uur lang niets. Tenslotte werden wij. op ons dringend verzoek, naar onze kamers geleid waarbij wij zelf onze schamele bagage moesten dragen. Dat was niet erg. wij deden het met genoegen in ruil voor ons onderdak, maar toch het was niet zo héél Grand, dit Hotel. Groot was het wel. Want achter het jongetje in oplei- iing lienen wij door onmete lijk lange gangen, drie trapjes >p, later weer drie trapjes» af zonder enig resultaat dus eigenlijk naar de portiers loge. die zich bij de zij-ingang bevond. De portier was een gebogen, weifelende figuur, die ons bekeek als pas-gevan gen saboteurs en na lange tijd triomfantelijk zeide: .,Ik zal u moeten inschrijven. Dat moet van de politie." Hij keek- ons daarna aan alsof hij verwachtte, dat wij onmiddellijk de benen zouden nemen. Toen dat niet gebeur de. zuchtte hij en verviel in ?en mummelend drebbelen net registers en sleutels. ..Kom." zei hij tenslotte. Wij kwamen Hij schuifelde ons voor door de duistere gang. met de hand langs de nuur zijn weg voelend en nopperend over de afwezige knopjes van het licht. Hij ?ocht overal knopjes, doch vond er geen. Hij vond ten slotte de lift. doch de deur was op slot en hij schuifelde weer voort naar de trap. die hij krakend besteeg. Ja. hij kraakte, die portier. En hij is ongetwijfeld als klein jonge tje in dat hotel verdwaald ge raakt en er nooit meer uit kunnen komen. Die nacht werden wij ver moord door de Engelse Peer, die een wurgmaniak bleek te zijn en gek geworden was door het waandenkbeeld, dat iemand zijn snor wilde stelen. En door de portier, die jaren lang in duisternis op slacht offers had gewacht. En door de kreupele oude vrouw, die als ionge schone haar man in het Grand Hotel had verloren en nooit meer had kunnen terugvinden. Desondanks sliepen wij uit stekend en de nieuwe ochtend bracht de vreugde van verse, smetteloze sneeuw die kreu- keloos gespreid lag over de ellende van de vorige dag. Met veel kamerschermen was een hoek van de eindeloze eetzaal afgeschut, waar de Peer heen en weer trippelde in een tooi van wapperende oranje linten. Oranie linten overal onder zijn armen over zijn schouders, uit zijn jaszakken. Op zijn revers prijkte een enorme, oranie vlinder, bijna even groot als zijn oranje snor. „Ts er feest?" vroegen wij joviaal. Hij bevroor ter plaatse, keek ons vernietigend aan en zucht te diep. Toen zei hij: ..Onze geëerbiedigde kroon- orinses is heden jarig." En met iets minder blijheid ging hij voort met het vast-, spelden van de oranie linten iver de drie tafeltjes, zich on getwijfeld bedroefd afvragend waarom die vreemdelingen in zijn huis waren gekomen, als het niet was om bij hem het winterse oranjefeest te vieren Wij aten beschaamd ons ontbijt en droegen later onze bezittingen door de zij-ingang naar buiten, de vrije witte wereld in. „Hebt u al betaald?" vroeg ie portier van zijn duistere loge uit. Ja. dat hadden wij al. Wij hadden elkander niets meer te verwijten. Wij waren weer v-reemden. zoals gisteren. In kille vijandigheid wachtend ip nieuwe gasten rees Grand Hotel majestueus uit zijn witte :uin omhoog. Een tehuis van grandioos allure. Radicaal. De Cubaanse regering heeft aan 271 hoge functionarissen van de Bastis- ta-regering, die inmiddels ontslagen zijn schriftelijk opdracht gegeven de sa larissen welke zij van 1954 tot 1958 ge- noTen hebben, totaal 38 miljoen gulden terug te storten in de regeringskas. In dien iemand aan dit dwangbevel niet kan voldoen zullen zijn bezittingen ten be hoeve van de regering-Castro worden verkocht. Hoop. Een woordvoerder van de mijn waarin al dertien dagen ruim 430 man zitten opgesloten, heeft bevestigd dat een boor van negen inch het niveau heeft bereikt waar deze mensen zich moeten bevinden. Er is echter nog steeds niet bekend of er overlevenden zijn. Mankracht. De Britse zakenman Henry Kremer heeft een prijs van vijfduizend pond sterling uitgeloofd voor de eerste geslaagde poging binnen het Britse Ge menebest om een door mankracht be wogen toestel in de lucht te brengen. Advies. General Norstad, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft De nemarken de raad gegeven, de militaire diensttijd niet van zestien tot twaalf maanden te beperken zoals is voorge nomen. tenzij er voor gezorgd wordt dat aan de sterkte en kwaliteit van het Deense leger in het geheel geen af breuk gedaan zal worden. Dit staat in een brief van Norstad. die de Deense de fensiecommissie heeft bestudeerd en la ter gepubliceerd. Waarschuwing. De Verënigde Staten zul len binnen acht maanden een doeltref fend stelsel hebben waardoor het moge lijk zal zijn dat vijftien minuten van te voren een waarschuwing uitgaat voor naderende vijandelijke projectielen, al dus heeft de Amerikaanse minister van Luchtmacht, Dudley Sharp voor een commissie van het Huis van Afgevaar digden te Washington verklaard. Bestseller De twaalf Russische auteurs van het boek over Kroesjtsjevs reis naar de Verenigde Staten, dat in Ame rika een „bestseller" is geworden, zijn voorgedragen als kandidaten voor Le- ninprijzen.» Aan het boek, getiteld „Van aangezicht tot aangezicht met Amerika" heeft ook Kroesjtsjevs schoonzoon Alexei Adzjoebei, hoofdre dacteur van het regeringsblad „Izves- tia", meegewerkt. Levenslang. In de Westduitse stad Stade is de 58-jarige Georg Marshall tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij verantwoordelijk werd geacht voor de dood van een Joodse timmerman die in 1942 op de markt van de Oekrainse plaats Sdolboenov werd opgehangen. In Stuttgart is woensdag een 28-jarige slotenmaker tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een café had gezegd, dat er te weinig Joden waren vermoord. Mislukt. Bij een mislukte start van een KC 135 jet Stratotanker van de Ame rikaanse luchtmacht zijn gisteren de vijf bemanningsleden omgekomen. Het vliegtuig drong een hangar binnen, ver nielde nog twee tankvliegtuigen, en twee auto's. De Stratotanker is een mi litaire versie van de Boeing 707 die door de burgerluchtvaart wordt gebruikt. Brand. Woensdag is de grootste katoen- fabriek ter wereld, de Dunlop-fabriek te Rochdale (Engeland) ernstig door brand geteisterd De hulp van de brand weren uit Lancashire en Yorkshire moest ingeroepen worden Meer dan 1500 arbeiders werden geëvacueerd. De brand werd door een krachtige wind aangewakkerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3