Haarlems gemeentepersoneel krijgt 5 mei de gehele dag vrij BOSCH 't gehele jeer door Motie-Voogd aanvaard met 23 tegen 14 stemmen iBl^: „Verhoging ambtenarensalarissen met 5 percent redelijk" Ernstige gebreken aan huizen in de Einsteinstraat DEBAT OVER BEVRIJDINGSDAG IN RAAD Raad wenst nauwkeurig onderzoek Fa. A. EVERTS Haarlemse Muggenronde waarschijnlijk van 18 tot en met 23 juli f - I Patiënten van Provinciaal Ziekenhuis exposeren teken- en schilderwerk Overspanning arbeids markt wordt gevreesd C. van Baaren directeur gem. handelsavondschool in Haarlem DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Weerstand Prijzen vanaf 532.- N.Y. Willem van Rijn MOTIE-VOSKUILEN ZEGT: ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Soldaat schoot met traan gas op Haarlemse nozems Wagen over sportvelden bij Oudeweg HET HAARLEMSE gemeentepersoneel zal op Bevrijdingsdag de gehele dag vrij krijgen. Bovendien zullen B. en W. van Haarlem zich tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wenden met het verzoek te willen bevorderen dat alle gemeenten in de volgende jaren op 5 mei hun personeel de gehele dag vrij geven. Dit was het besluit dat de Haarlemse raad in zijn vergadering van woensdag heeft genomen, toen hij een motie-Voogd (Arb.) met 23 tegen 14 stemmen aanvaardde. Dit besluit was het gevolg van een debat over de viering van de vijfde mei, warfrvoor'B. en W. een krediet van 20.000 hadden gevraagd. De voorzitter stemde erin toe dat dit debat werd uitgebreid tot het vraagstuk van het al dan niet vrij geven van het gemeentepersoneel op de vijfde mei, waarover de heer Proper (Comm.) vragen had gesteld. Over de andere voorstellen van de 52 pijnten omvattende agenda werd korter gesproken. Iïet aangekondigde voorstel tot het verlenen van een subsidie voor de restauratie van het orgel in de Waalse kerk werd van de agenda afgevoerd, omdat er „zich nieuwe gezichtspunten hadden voorgedaan". Over het voorstel tot het verlenen van een krediet van 20.000 voor de viering van de bevrijdingsdag waren alle frac ties zeer te spreken. De heer Voogd (Arb.) juichte het besluit aan de scholie ren van het voortgezet onderwijs het boek je „Volk in verdrukking en verzet" mee te geven toe, maar betreurde het dat de lagere scholieren geen herinnering krij gen aangeboden. Hij laakte voorts de houding van de op eenvolgende regeringen ten opzichte van het vrij geven op bevrijdingsdag. „Een benepen politiek heeft geleid tot een on waardig gedoe". Het programma van de viering achtte hij niet bepalend voor het al dan niet vrij geven. Het liefst zou hij willen voorstellen het gemeentepersoneel van Haarlem iedere bevrijdingsdag vrij te geven, maar deze stap vonden de an dere fracties wat te groot. Daarom kwam hij met zijn voorstel dit jaar de gehele dag vrij te geven en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in overweging te geven te bevorderen dat alle gemeenten in de toekomst hun personeel op 5 mei de gehele dag vrij geven. De heer Van Liemt (K.V.P.) las ter ondersteuning van dit voorstel de volgen de zinnen uit het door B. en W. aan de v.g.l.o.-schooljeugd aan te bieden boekje voor: „Een feestdag zal het zijn. Fabrie ken, kantoren, scholen enz, zullen vrij zijn De heer Spek (Prot. Chr.) betreurde het dat na 1945 de grote betekenis van de geestelijke en nationale vrijheid wat is verflauwd. Hij wilde óók de lagere school jeugd iets aanbieden. Overigens meende hij dat een vrije dag een vulling moest hebben. Hij wilde zich niet spiegelen aan het rijk, want dat heeft vier jaar niets gedaan. Met het door de heer Voogd voor gestelde verzoek aan de Vereniging van Nedérlaridse Gemeenten kon hij instem men. maar hij wilde voor het gemeente personeel dit jaar de halve vrije dag nog handhaven, in de hoop dat de vijfde mei het volgend jaar over het gehele land een vrije dag wordt. De heer Proper (Comm.) had gehoopt dat alle fracties eenstemmig advies zouden geven. Hij zelf steunde de motie-Voogd. Mevrouw Van Rappard-Kobus V.V.D.) vroeg of de vijfhonderd gulden die B. én W. hadden bestemd voor de Bond van Oud-Illegale Werkers voor een mani festatie op de morgen van de vijfde mei niet konden worden gebruikt voor het hou den van een opstelwedstrijd, aangezien de Drs. J. J. Voogd (Arb.) niet B.O.I.W. had meegedeeld het geld nodig te hebben. Haar fractiegenoot de heer Vink stond achter het voorstel van B. en W. en wilde dit jaar geen hele dag vrijgeven aan het gemeentepersoneel. De voorzitter zei dat overwogen zou worden alsnog iets voor de lagere scholieren te doen. „Als wij iets zinvols vinden gaan wij ermee naar de raad. Wij blijven diligent". Mr. Cremers meende dat Haarlem ten aanzien van het vrijgeven op 5 mei in het verleden als een voorbeeld voor het land heeft gegolden. Hij achtte het onjuist nu opeens een hele dag vrij te geven, alleen omdat het jaartal door vijf gedeeld kan worden". Wél ging hij akkoord met het schrijven van een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De heer Voogd handhaafde zijn voorstel, de heer Spek bleef bij zjjp mening, dat als er de gehele dag vrij gegeven rrtoest wortiiA "dit dan vrije dag moest zijn. De heer Proper noemde het inconse quent dat de gemeente wél een subsidie aan de B.O.I.W. wilde geven voor een manifestatie op de morgen van de vijfde mei, maar dat zij haar personeel niet vrij wilde geven. Mr. Cremers: „Als het personeel naar deze manifestatie had willen gaan, zouden wij geen belemme ringen in de weg leggen". De heer Proper: „Dat is met recht inconsequent". Met 23 tegen 14 (Prot. Chr. en V.V.D.) werd de motie-Voogd aanvaard. De Haarlemse raad drong woensdagmiddag met veel klem aan op een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaken van de scheuringen in een zestigtal gemeentewoningen in de Einsteinstraat. Ook B. en YV. waren voorstanders van een dergelijk onderzoek waarvoor het college een voorlopig krediet van 15.000 had gevraagd dat zij in handen wilden geven van een onafhankelijk technisch bureau. Raadsleden van alle fracties noemden de ernstige gebreken van deze woningen een beschamende zaak voor de gemeente. Zü weten de feilen aan een onvoldoende toezicht by de bouw, dit ondanks het feit, dat B. en W. in antwoord op schriftelyke vragen, die het raadslid mevrouw Van der Wall-Duyvendak (Arb.) had gesteld, meedeelden, dat „tydens de bouw voldoende toezicht" had plaats gehad. Dit toezicht is volgens B. en W. uitge oefend door een bekwame ambtenaar, ter wijl het hoofdtoezicht berustte bij een hoofdambtenaar van de gemeentelijke dienst van Bouw- en Woningtoezicht. De betonafdeling van deze dienst had het toe zicht gehad op de betonwerken van het complex. In dit antwoord deelden B. en W. verder mee, dat na afloop van het in te stellen onderzoek bekeken zou worden welke maatregelen nodig zouden zijn. Mevrouw Van der Wall-Duy vendak (Arb) noemde het geheel een duistere zaak, waarover reeds een jaar lang over en weer wordt gecorrespon deerd. Zij eiste een zeer deskundig onder zoek en deed de suggestie dat alle mensen, die bij de bouw en het toezicht waren be trokken bij elkaar geroepen zouden wor den. De heer Van der Berg (Prot. Chr.) laakte de houding van Bouw- en Woning toezicht dat blijkens een brief had ver klaard geen nut in een onderzoek te zien. Uitvoerig ging de Protestants-christelijke woordvoerder op de gebreken in. Niet al leen de muren op de hogere verdiepingen waren gescheurd, maar er waren ook scheuren geconstateerd op de lagere ver diepingen, hetgeen volgens spreker al leen maar geweten kon worden aan on juiste grondfunderingen. Hij vroeg het on derzoek dan ook uit te breiden tot sonde ringen in de grondlagen. De heer Van der Berg meende, dat Bouw- en Woningtoe zicht niet voldoende aandacht heeft be steed aan het grondonderzoek en aan de daken. Als suggestie gaf spreker de wethouder in overweging een klein krediet toe te staan aan de directeur van de dienst van Volkshuisvesting om in toekomstige nood gevallen direct te kunnen ingrijpen. De heer Van der Berg onthulde dat er niet alleen fouten aan de woningen in de Einsteinstraat kleven. Met name was hem in Haarlem-Noord een aantal huizen be kend, waar de schoorstenen gebreken ver tonen, die het opleggen van een stookver- bod noodzakelijk maakten. Ook bij ande re complexen waren tekortkomingen ge constateerd. De heer Proper (Comm) achtte een nauwgezet onderzoek vooral nodig met het oog op een eventueel verhaal op der den. Ook de heer B e 11 i n k (VVD) wens te een onderzoek. Geen gevaar Wethouder Schippers bracht in her innering dat de huizen in de Einstein straat geruime tijd onderwerp van be spreking hadden uitgemaakt. Hij was het met de raad eens, dat deze besprekin gen niet in de juiste vorm waren totstand gekomen en zegde toe dat de partijen ze ker bij elkaar zullen worden gebracht. Belangrijk noemde hij het feit dat thans reeds de belangrijkste euvelen worden verholpen. Overigens deelde hij mee dat de dienst van Volkshuisvesting niet tot de conclusie gekomen was dat de gebreken moeten worden geweten aan onjuiste grondfunderingen. De suggestie van de heer Van der Berg achtte hij zeker het be kijken waard. De wethouder, die nog vast stelde dat de bewoners geen gevaar lopen, sprak de hoop uit, dat B. en W. de raad op zeer korte termijn zullen meedelen, hoe de stand van zaken is. Mevrouw Van der Wall-Duyvendak vroeg nog of het herstel geen huurverho ging met zich mee zou brengen, waarop de heer Schippers antwoordde dat hij er op vertrouwde dat de kosten niet op de bewo ners zouden worden verhaald. Hij behield zich de vrijheid voor hier later eventueel nog op terug te komen. Voor het onderzoek inzake het beroep dat een rusthuisexploitant bij de raad had ingesteld tegen de afwijzing door B. en W. van een door hem aangevraagde ver gunning, benoemde de raad een commis sie bestaande uit mevrouw Kerkhof-Pet (Arb.) en de heren Fibbe (V.V.D.), Van Marselis Hartsinck (Prot. Chr.), Vissers en Schreurs (beiden K.V.P.). Dit nadat ver scheidene sprekers hadden gevraagd om een jurist als vijfde lid (in welke hoeda nigheid mr. dr. Schreurs werd benoemd) en nadat de heer Voogd de benoeming van drie juristen in de commissie had bepleit. Het denkbeeld van B. en W. om de vier leden van de commissie bejaardenzorg plus een vijfde lid te benoemen werd aanvaard met 24 tegen 12 (P.v.d.A.) stem men. De heer Van der Berg (Prot. Chr.) uitte veel waardering voor het voorstel om voor 1956 aan de besturen van bijzondere kleuterscholen voorschotten te verlenen op de te zijner tijd te verwachten extra vergoeding, bij welke woorden wethouder Geluk zich aansloot Het voorstel om de speeltuin Frans Hals te vergroten ten koste van delen van de tuinen van het kindertehuis en van het te huis voor ouden van dagen ontmoette felle weerstand bij mevrouw Van Rappard-Ko bus (V.V.D.) en de heren Van Marselis Hartsinck (Prot. Chr.) en Steijaart (P.S.P.). Mevrouw Van der Wall-Duyven dak (Arb.) en de heer Van Liemt (K.V.P.) steunden B. en'W. Wethouder Schip pers stelde dat men van twee kwaden het minst erge gekozen had. Een voorstel van de heer Steijaart een deel van de Schotersingel te dempen wees hij af op praktische en financiële gronden. Met 25 tegen 11 (V.V.D., Prot. Chr., P.S.P. en Comm.) werd het voorstel aanvaard. De voorgestelde onbewoonbaarverkla ring van vier woningen aah de Zuidpol derstraat deed de heren Lichtenveldt en Fibbe (beiden V.V.D.) vragen voortaan de eigenaars eerder te waarschuwen. De heer Van Velsen (K.V.P.) vroeg een bestem mingsverordening voor dergelijke straten. Wethouder Schippers zag in een vroeg tijdig waarschuwen van de eigenaars be zwaren, omdat de kans bestond dat zij in dat geval niets meer aan de huizen zouden willen doen. Overigens geloofde hij dat zij door het onderzoek ter plaatse al gewaar schuwd waren. Wethouder Happé zou de kwestie van een bestemmingsverordening hoewel een uiterst moeilijk probleem eens bekijken. De heer Spek (Prot. Chr.) had bezwaar tegen de door de gemeente te dragen kos ten voor verbeteringen aan het pand Spek- straat 14 dat verhuurd zal worden aan de Stichting Bijzondere sociale zorg en maat schappelijk buurtwerk Haarlem. Hij acht te dit een verkapte subsidie. De verbete ringen behoren voor rekening van de stich ting te komen, vond hij. Wethouder Happé antwoordde dat het 'iri het financiële belang van de stichting, en van de gemeente is dat de kosten door de gemeente worden betaald en dat de stichting een huur betaalt, die deze kosten dekt. De andere voorstellen werden alle zon der of met geringe discussie aanvaard. Vermeld moet nog worden dat de heren Vink (V.V.D.) en Van der Veldt (K.V.P.) hun waardering uitspraken over de ver plaatsing van de fustcentrale naar de Oudeweg en dat P.S.P. en Comm. zich te gen de verhuur van een hal van de Hol land Nautic aan de Dienst Bescherming Bevolking keerden. Advertentie Hofdijkstraat 32 Haarlem - Tel. 12181 Showroom Wagenweg 104 - Tel. 12730 SANITAIRE INSTALLATIES Advertentie kom pressor r— |i—- V zorgt voor Uw gezondheid verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging Amsterdam. Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen) De voorbereidingen voor de Haarlemse Muggenronde, die dit jaar voor de zesde keer gehouden zal worden, zijn op het ogenblik reeds in volle gang. Het grootste gedeelte van de zestig deelnemende jon gens heeft zich reeds opgegeven en ook het korps leiders is bijna al weer compleet. Vrijwel alle ploegleiders en kwartierma kers, mecaniciëns en fourageurs die de fietstocht verleden jaar hebben meege maakt, hebben zich opnieuw vol ijver aan het voorbereidende werk gezet. In principe is besloten de Muggenron de van 18 tot en met 23 juli te laten verrij den en voorts heeft men het plan opgevat evenals vorig jaar de route te leiden door Brabant en Limburg. Uiteraard dient al les nog in details besproken te worden, maar reeds nu staat vast, dat Tourleider H. C. van Hulst, die zoals gewoonlijk al le steun ondervindt van de gemeentelij ke instanties, niets aan het toeval wenst over te laten. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE GEBOREN: Karin Doll, dr. v.: H. B. Havinga en S. Dekker; Catharina Apolonia Liduina, dr. v.: J. G. Verburgt en M. S. Jl van der Maat; Leontine Elisabeth, dr. v.: P. Igel en J. J. C. Bijvoet; Lucia, dr. v.: L. G. van Doorn en G. van Walterop: Govert Emile, zn. v.: P. J. Kamerik en E. R. Hellendoorn. ONDERTROUWD: J. A. van Dongen en J. M. E. Dar lang: E. G. W. Kalthofen en M. L. Baggen. GETROUWD: W. J. Turnhout en F. S. L. van der Eem; A. A. Goossens en V. M. J van der Weiden. Met 21 tegen 8 stemmen heeft de Haarlemse gemeenteraad woensdagavond een motie-Voskuilen (Arb.) aanvaard, volgens welke de raad er zyn teleurstelling over uitspreekt dat in het ryksoverleg geen overeenstemming is bereikt omtrent een verhoging van de salarissen van het overheidspersoneel en waarin de raad verder als zyn oordeel uitspreekt dat een verhoging van minimaal 5 percent per 1 augustus 1959 redelyk en wenselyk is. De inhoud van deze motie zal ter kennis van de regering worden gebracht. Het tweede deel van dezelfde motie, waarin werd gevraagd het reeds toegekende voorschot van 3 percent op de verhoging van de ambtenaren salarissen te verhogen tot 5 percent, werd op het nippertje met 15 tegen 14 stemmen verworpen. De motie was het gevolg van het door de raad toegestane verzoek van de heer Voskuilen tot het houden van een inter pellatie over de ambtenarensalarissen. De voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, had de raad geadviseerd af wijzend op dit verzoek te beschikken, om dat het college van B. en W. niet de ge legenheid had gehad zich op het antwoord voldoende te beraden, zodat dit antwoord pas zou kunnen worden gegeven in de eerstvolgende raadsvergadering over drie weken. 'D^" fiëer V olfft u gesteund door de; heren Loerakker (KYP) en Proper, (Comm.) niet beretd zijn aan vrage in te trekken. De heren Spek (Prot.Chr.) en Bettink (V.V.D.) acht ten het echter vrij zinloos een interpella tie te houden als het antwoord pas over drie weken zou kunnen worden gegeven. De heer Voogd (Arb.) was het hier mee eens, maaar toonde zich door de hou ding van B. en W. zeer ontstemd. Hij bracht in herinnering dat het college de raad ook meermalen had overvallen met voorstellen en meende dat de raad in een dwangpositie was gebracht. Als. B. en W. pas over drie weken antwoord zouden geven, vond hij een toelichting thans ook zinloos en hij wilde namens zijn fractie in dat geval van een aanvrage afzien, zij het onder protest. Nadat B. en W. zich geruime tijd had den teruggetrokken om over deze zaak in beraad te gaan, deelde de voorzitter mee, dat de meerderheid van het college had besloten de vragen onmiddellijk „naar best vermogen" te beantwoorden, al handhaafde mr. Cremers zijn persoonlij ke mening, dat het gevolg een slecht voorbereid debat zou zijn. De heer Spek noemde dit een halfslachtige zaak. BB BH Met een kort inleidend woord heeft dr. W. Ploegsma, woensdagmiddag in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort een tentoonstelling van schilder- en tekenwerk van de patiënten geopend. Op deze jaarlijks weerkerende tentoon stelling toonde spreker, eerste genees heer-directeur van het ziekenhuis, zijn vreugde over het vele werk. „Vooral val len de vele portretten hier op", aldus dr. Ploegsma die zich over dit verschijnsel verblijd toonde, aangezien dit een teken was van de toenemende interesse van de patiënten in hun medemens. Dankzij de arbeidstherapie, waarvan de ontspanningsgeneeswijze een onderdeel is, wordt het mogelijk gemaakt de patiënt sneller te doen herstellen en ontslaan. „De patiënt blijft hier in het algemeen korter dan vroeger" verklaarde één van de geneesheren. Naast het tekenen en schil deren, worden de patiënten nog op vele an dere manieren praktisch bezig gehouden. Van de eenvoudigste kindertkening tot een goed afgewerkt portret demonstreert het werk alles van de goede wil en de be reidheid van de patiënt om zich in te zet ten. De heer De Vries heeft jaarlijks gemid deld zeventig leerlingen. Met de aanschaf van tekenbehoeften kosten deze zeventig leerlingen de provincie jaarlijks ongeveer 900 gulden. De zelfwerkzaamheid van de patiënten breidt zich uit over een groot gebied. Op het uitgestrekte terrein van het zieken huis bevindt zich zelfs een winkel, waar de resultaten van de arbeid der patiënten verkocht worden. Naast het werk dat de patiënten echter afleveren, wordt hun ook werk geleverd. In de buurt van de in gang wordt een groot en modern ontspan ningshuis opgetrokken, waarvan de zaal, Advertentie die zeshonderd mensen kan bevatten, een toneel heeft van veertien meter breedte en acht meter diepte. Men hoopt met de bouw begin juni klaar te zijn, waarna het gebruikt kan worden voor toneel en film voorstellingen voor de, volgens de telling van de vorige maand, 1387 patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis. De tentoonstelling in het Provinciaal Zie kenhuis is geopend tot 16 februari, iedere werkdag van 19 tot 21 uur, zaterdags van 14 tot 16 uur en 19 tot 21 uur, en des zon dags van 10 tot 12, 14 tot 16 en 19 tot 21 uur Vier weken gevangenisstraf heeft de auditeur-militair bij de Krijgsraad te vel de West in Den Haag geëist tegen de 20- jarige soldaat H. K. uit Zandvoort. Deze had tijdens een feestje van ongeveer twintig jongens en meisjes in Haarlem op 31 oktober van het vorig jaar een jonge man met de kolf van een revolver op het hoofd geslagen, waardoor een diepe wond ontstond, en een ander aan het oog ge kwetst door vlak voor diens gezicht een traangaspatroon af te schieten. Ter zitting verklaarde de soldaat dat de twee jongens, die hij had gewond, de voor sten waren van een groep van ongeveer twintig Haarlemse „nozems", die hadden getracht, het feestje binnen te dringen. In de daardoor ontstane dreigende situatie had hij de revolver uit zijn jaszak gegre pen en ermee geslagen en geschoten. De auditeur-militair vond het wel begrijpe lijk, dat er in een dergelijke situatie ge vochten werd, maar het gebruik van een vuurwapen achtte hij niet te tolereren. De raadsvrouwe, mej. mr. C. H. Groe- newoud, kon zich voorstellen, dat de be klaagde in een angstpsychose voor nozem- terreur had gehandeld en deed een beroep op noodweer, misschien noodweerexces. Zij vroeg ontslag van rechtsvervolging. De krijgsraad oordeelde bijzonder mild. De soldaat kwam er met f 25.- boete en verbeurdverklaring van het pistool af. P. W. Voskuilen (Arb.) „U antwoordt of u antwoordt niet". In stemming gebracht bleken 23 tegen raadsleden vóór het houden van de inter pellatie te zijn. In zijn toelichting tot zijn vragen schets te de heer Voskuilen nog eens de ach tergrond van de „vrijere loonvorming waarbij tot dusverre het overheidsperso neel is achtergebleven bij de verschillen de loonsverhogingen. Hij noemde het ge middelde van deze loonsverhogingen percent en hij vroeg zich af waarom hier over geen teleurstelling mocht worden uitgesproken door de raad en waarom het reeds verleende voorschot van 3 percent niet kon worden verhoogd tot 5. Vervol gens diende hij zijn uit twee delen bestaan de motie in. De confessionele en liberale fracties vreesden het loonoverleg te doorkruisen door het aannemen van de motie en zij vroegen zich enigszins aarzelend af, of door het aannemen van de motie geen wantrouwen zou kunnen blijken ten opzich te van het regeringsbeleid. Tengevolge van deze overwegingen bleven zij alle maal om de motie heenlopen als een kat om de hete brei. Het dichtst benaderde de heer Loerakker (K.V.P.) de bedoe ling van de socialistische indiener van de motie door te verklaren dat hij een per centage van5 en een datum vani ngang van 1 augustus 1959 redelijk vond. Minder ge lukkig was hij met de voorgestelde verho ging van het verleende voorschot tot 5 per cent. Daar zou hij zich tegen blijven ver zetten, omdat hij vreesde dan het overleg te doorkruisen en hij bovendien het „voor beeld van Rotterdam" (waar een besluit tot een 5 percents verhoging als beloning van verricht overwerk door de minister werd geschorst Red.) voor ogen hield. De heer Bettink (V.V.D.) had hele maal geen behoefte aan de motie. Hij vond het niet elegant haar in te dienen nu het overleg nog gaande is. Bovendien zag hij er een afkeuring van het regeringsbeleid in. De heer Spek (Prot Chr.) vroeg zich eveneens af of de raad zich in een discus sie moest mengen, die op landelijk niveau ligt. Ook vond hij het niet juist de motie ter kennis te brengen van slechts één der bij het overleg betrokken partijen. „Wij kunnen de percentages die hier genoemd zijn niet beoordelen". De heer Spek wilde desnoods wel teleurstelling uitspreken over het feit dat er nog geen overleg is, al zag hij het nut er niet van in, maar wenste het daar bij te laten. De heer Proper (Comm.) daarentegen steunde de motie en meende dat de ge meente Haarlem wel degelijk partij is. Hij vond het voorbeeld van Rotterdam niet ter zake doende, omdat het daar een an der geval betrof. Wethouder Bakker betoogde dat het overleg nog gaande is en dat nog niet be kend is, hoe dit zal aflopen. Hij stelde voor alleen teleurstelling uit te spreken, mits dit woord geen verwijt aan de rege ring inhield. Percentages en datum van ingang kon de gemeente niet beoordelen en een verhoging van het voorschot moest hij dringend afraden. De heer Voskuilen wenste zijn motie in twee gedeelten te splitsen, zodra hij gemerkt had dat hij voor het eerste deel de steun van de K.V.P.-fractie kon krijgen Het bleek dat Eind januari stonden bij het Geweste lijk Arbeidsbureau in Lisse 659 werkzoe kenden ingeschreven. De vraag naar werkkrachten bedroeg 327. Vergelijkt men deze cijfers met die van een jaar daarvoor dan blijkt dat het aanbod met de helft verminderd is en de vraag bijna drie keer zo groot is. In januari 1959 was het aanbod 1291 en de vraag 130. En op het overeenkomstige tijdstip in 1958 be droegen deze cijfers respectievelijk 1374 en 113. De directeur van het Arbeidsbureau, de heer F. G. B. Maas, heeft in een toelich ting op deze cijfers verklaard dat de ont wikkeling van de arbeidsmarkt gaat in de richting van een vrij scherpe overspan ning. Uit de cijfers van de arbeidsreser ve en andere inlichtingen blijkt duidelijk dat de jonge arbeidskrachten weinig be langstelling voor het bloembollenvak heb ben. Bij een enquête onder veertig leerlin gen die een lagere school verlieten bleek, dat zij allen naar een lagere technische school wilden. De vraag rijst of de lagere technische scholen in Hillegom en Noord- wijkerhout, waarvan de bouw is gepro jecteerd, niet spoedig te klein zullen zijn. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrach ten is bijzonder klein namelijk 37, met een aanbod van 151. De vraag naar manne lijke arbeidskrachten is het grootst in de bouwnijverheid, de metaalindustrie en in de beton-, steen- en aardewerkindustrie. In de sector van de land- en tuinbouw is het aanbod 276 en de vraag 50. De vraag zal echter spoedig weer toenemen, als ge volg van de toeneming der werkzaamhe den op het land. Met het oog op de uitbreiding van het in dustrieterrein tën zuiden van de Oudeweg in Haarlem nabij de sportterreinen in ge bruik bij de verenigingen D.S.K. en Dros te, heeft het raadslid de heer A. J. Fort- gens (Arb) schriftelijke vragen aan het college van B. en W. van Haarlem gesteld. Hij vraagt daarin, of als genoemde sport terreinen in gevaar komen bij de uitbrei ding van het industrieterrein, vervangen de sportterreinen beschikbaar'komen. Voorts vraagt de heer Fortgens van het college de toezegging dat niet eerder met de uitbreiding van het industrieterrein zal worden begonnen, alvorens vervangende sportterreinen beschikbaar zijn. Tenslotte dringt de heer Fortgens er bij B. en W. op aan, indien dit nog niet ge beurd is .opdracht te geven om de aanleg van vervangende sporttereinen voor te bereiden. De Haarlemse gemeenteraad heeft heeft woensdagmiddag de heer C. van Baaren uit Heemstede benoemd tot direc teur van de gemeentelijke handelsavond school met vijfjarige cursus in Haarlem. De nieuwbenoemde is thans leaar Neder lands aan het Lourens Costerlyceum in Haarlem en sinds 1 december 1948 reeds aan het gemeentelijk handèlsavondonder- wijs in Haarlem verbonden. De heer Van Baaren werd op 2 juli 1904 in Watergraafsmeer geboren. Van 1920 tot 1924 volgde hij de opleiding van de Haarlemse kweekschool. Zijn eerste be trekking was die aan de Voorwegschool in Heemstede van 1 september 1924 tot 1 augustus 1925. Na het behalen van de hoofdakte ging hij op 1 september 1926 over naar de openbare lagere school num mer 25 aan de Linschotenstraat in Haar lem. In 1930 viel het besluit dat jonge overcomplete onderwijzers zouden wor- 1 "V-.. C WÈÈÊÈ: C. van Baaren den ontslagen en de heer Van Baaren kreeg het advies te solliciteren. Op 1 juli van dat jaar kwam hij aan de (lagere) Dreefschool in Heemstede en later werd hij benoemd aan de Bronstee (mulo)- school. Van 1 september 1938 tot 1 september 1942 was de heer Van Baaren tijdelijk le raar Nederlands bij het handelsavondon- derwijs in Zaandam en van 1 mei 1944 tot 8 juli 1946 was hij verbonden aan de han delsdagschool in deze plaats. Eveneens in Zaandam volgde op 8 januari 1946 zijn be noeming tot leraar Nederlands aan het lyceum aldaar. Inmiddels was hij van 1 september 1941 af gedurende een jaar taakleraar aan de Haarlemse handels avondschool en van 3 september 1943 tot mei 1944 was hij als zodanig werkzaam in Aalsmeer. Op 1 september 1948 kwam de heer Van Baaren terug naar Haarlem, waar hij tot leraar Nederlands werd benoemd aan de hbs a en op 1 september 1956 ging hij over naar de hbs b, het huidige Lourens Cos terlyceum. Op 1 december 1948 kreeg hij een tijdelijke aanstelling aan de Haarlem se gemeentelijke handelsavondschool en op 1 september 1949 werd hij voor vast benoemd. het eerste gedeelte van de motie werd aan vaard met 21 tegen 8 (Prot.Chr. en V.V.D.). Het verdergaande deel (verho ging van het voorschot) werd verworpen met 15 tegen 14 stemmen. Vóór waren P.vdA PSP en Comm.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5