Modernisten en leiders jeugdwerk ontmoeten elkaar in „Xeno" Haarlemmer deed zich tegoed in Noordwijkse doktersvilla Israel en VAR beroepen zich beide op Veiligheidsraad Agenda voor Haarlem en de IJmond Weense avond afdeling Haarlem N.R.V. Drie maanden en 15000 boete geëist tegen bloemenwinkelier Zwemcompetitie kring Haarlem KNZB Circus Strassburger met nieuw programma Vergadering Stichting Vogelrampenfonds Brandkast geforceerd bij Bond zonder naam Haarlemmer op de „Orestes" overboord Dit jaar 2 Tulpenrallye's Beerta wilde personeel 5 pet. loonsverhoging geven Werkloosheid iets gestegen N.O.V. gaat met het N.V.V. praten Moord geschiedde niet met Marokkaanse dolk Felle Hongaarse reactie op bericht van de BBC Zes doden in het verkeer DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 I elsen-IJmuiden Santpoort Beverwijk Jubileumviering in mei Haarlemse rechtbank Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Negentien mille aan bankpapier verdwenen Noorzvegen ontkent terugtrekking van contingent uit UNO-politie Een Haarlemse honderd jarige overleden Slotraces in Zandvoort komen te vervallen Raadsbesluit geschorst Minister Casey afgetreden Verdediger van Jaccoud: Mikojan naar Cuba In de Haarlemse modernistensociëteit „Xeno" heeft woensdagavond een ontmoe ting plaatsgehad tussen leden van deze en enkele andere sociëteiten en bestuurs leden van jeugdorganisaties, clubs enz. De bedoeling hiervan was de leiders van het georganiseerd jeugdwerk met de sfeer van de sociëteit kennis te laten maken en een gesprek op gang te brengen over de vraag, hoe men over eikaars werk denkt. Ter inleiding werden twee filmpjes ver toond. Het eerste was opgenomen in „Xeno", had aardige momenten, maar bood soms net niet voldoende afwisseling om geheel geslaagd te zijn. Daarna volg de Momma don 't allow", een Engels filmpje over jongeren die na hun werk in fabriek, op kantoor of in de winkel 's avonds naar een danszaal gaan. De film gaf een goede sfeertekening van de ze danszaal, was echter nogal eenzijdig en daarom een niet zo geheel geslaagde in leiding op het gesprek. Want nadat men deze film had gezien, kwamen bestuursleden van min of meer traditionale organisaties met opmerkin- Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Concert Interscholair jeugdtoernooi; vrij dag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur: Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Valstrik", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14. 19 jen 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Schwarze Nylons, heisse- Nachte", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maan dag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: ,.De Indische graftempel", 18 jaar.- Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De oude man en de zee", alle leeftijden. Vrij dag 14 en 20 uur, zaterdag 14, is en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: ..Het meisje der zonde", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Moutarde van Sonansee", alle leeftijden. Vrijdag, zondag en maandag 20.15 uur: „Savonara", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Salem Aleikum", alle leeftijden. Vrij dag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur. zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De moordzaak L.L.", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Razzia in de onderwereld", 18 jaar. Vrij dag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Hinder laag in Wyoming", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag lot en mot zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De onderwereld van Montmartre". 18 jaar. Vrijdag, zaterdag en zondag 20 uur: „Rio Bravo", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 8 feruari dagelijks van 11 tot 17 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen v. Hans Mulder. DIVERSEN Nasauplein 8: Vandaag 20 uur: Lezing P. Rueter over „Kunst door alle eeuwen heen" voor Theosofische Vereniging. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 30 januari). DONDERDAG 4 FEBRUARI Rex. 20 uur: „French Cancan". Thalia, 20 uur: „Onteerde meisjes". Heidestraat 45, van 1) tot 21 uur: expo sitie Dirk en Jaap Oudes. Hervormd Jeugdgcbouw, 14.15 uur: film voorstelling Huishoudelijke- en Gezins- voorlichting. Jan Campertschool, 20 uur: ouderavond. Pieter Vermeulcnmuseum, Cultureel "entrum: open van 14 tot 16.30 uur. Zaal Abelenstraat, 20 uur: spreekuur Al coholics Anonymous. VRIJDAG 5 FEBRUARI Rex, 20 uur: „Schaduwen van het Derde Rijk". Thalia, 20 uur: „Terreur over Dublin". Cultureel Centrum, 20 uur: beginners avond Fotokring Velsen. Heidestraat 45, van 19 tot 21 uur: expo sitie Dirk en Jaap Oudes. Cultureel Centrum, 20 uur: lezing over Israel voor Volksuniversiteit. Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: toneelavond „Gruno". Bellevue, van 14 tot 23 uur: bazar N.V.V.- vrouwen. Raadhuis, van 11 tot 12 uur: spreekuur wethouder van Financiën. Pieter Vermeulenmuseum: als donder dag. DONDERDAG 4 EN VRIJDAG 5 FEBR. Musis Sacrum, van 19 tot 21 uur: expo sitie teken- en schilderwerk van patiënten Provinciaal .Ziekenhuis. DONDERDAG 4 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Trom melvuur op Monte Casino". Het Centrum, 20 uur: Lezing over de Groninger kustvaart. Gebouw „Grapy", 20 uur: Jaarvergade- ing Speeltuinvereniging „Kindergenot". Kennemer Theater. 20 uur: Toneelavond Rederijkerskamer „Kennemerland". Gebouw K.S.A., 20 uur: Concert gemengd ior „Animo". VRIJDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Pa- chutisten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Taman- ri". W.R. Theater, 20 uur: „Maracaibo". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". gen als „Dit is zinloos gedoe" en „We on derscheiden ons van dieren door de rede; die komt hier niet tot uitdrukking" en „Akelige koude gezichten hebben die jon geren; 't is allemaal zo vreugdeloos". Met deze gesprekken zat men meteen mid den in het gesprek. Gesteld werd dat de film gezien moest worden als een mo ment-opname in een danszaal, die trou wens ook niet bepalend is voor de sfeer in een modernistensociëteit. Maar een van d dames vond dat de jongeren „beter kun nen praten over de zin van het leven". Haar werd tegengeworpen: „Een beetje eng om steeds maar over de zin van het leven te praten. Moet alles wel zin heb ben?" Een van de aanwezigen vond dat vrije gedoe van de huidige jeugd wat be denkelijk. „Wat doen wij dan nog als jeugd leiders? We kunnen wel inpakken?" Vraagje: „Maar waarom wilt u leiden?" Antwoord: „Wie zegt dat ik wil leiden?" Opgemerkt werd dat het traditionele jeugdwerk over een aantal jaren geheel het veld heeft moeten ruimen voor meer lossere contacten tussen jongeren. De jeugd wil niet te veel zekerheden in pas klare vorm voorgeschoteld krijgen, maar wil zelf tastend en zoekend verkennen. De ouderen kunnen daarbij op de ach tergrond blijven en zo nodig bijspringen. Uiteraard werd over nog veel meer ge sproken, bij voorbeeld over de waarach tigheid. de leiding van de ouders en de kloof tussen ouderen en jongeren. Be grijpelijk: is dat er niet zo maar een con clusie kon worden getrokken. Aan het slot stelde de heer A. van Mook van de ge meentelijke dienst voor de jeugdzaken dat e misschien in de loop van het gesprek meer begrip voor elkander is gekomen en dat dit eerste gesprek uitgangspunt kon zijn voor meer ontmoetingen, tijdens wel ke men een groter inzicht in eikaars werk zou kunnen krijgen. Het werd een uniek feit genoemd dat de jeugd in deze socië teit met medewerking van de gemeen te zichzelf kan zijn. Er moet echter steeds weer veel vooroordeel en wantrou wen uit de weg worden geruimd. Het gouden jubileum van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging zal op zaterdag 21 mei in het Con certgebouw te Haarlem op bijzondere wij ze worden gevierd en een belangrijk deel van het programma zal verzorgd worden door het Noordhollands Philharmonisch orkest onder leiding van Marinus Adam. Een Weens programma zal worden uitge voerd en het bestaat uit drie delen. Eerst zal het orkest werken uitvoeren van Schu bert en Mozart, daarna begeleidt het so listen van de Nederlandse opera, die uit Weense operettes zullen zingen en ten slotte speelt het orkest walsen van Johann en Oscar Strauss, waarbij bezoekers ge legenheid zullen krijgen te dansen. Deze mededelingen deed de voorzitter der afdeling Haarlem, de heer A. Verkerk, tijdens de woensdag gehouden bijeenkomst vaDN.-R-V. in, l\gj Concertgebouw. Hij verwacMtc veerj»ffingstelling«w)«ri the-fc h-timeke*é(Mcert. Ot>*cte middag VfirTlByiU= bileumdag houdt het bestuur een receptie en daarna volgt een diner, alvorens men zich naar het Concertgebouw begeeft. De belangstelling voor de bijeenkomst van gisteren was bijzonder groot en wat het vertoonde betreft zal rnen tevreden huiswaarts zijn gekeerd. De filmdienst der vereniging heeft de film gemaakt „Tussen Donau en Adria" en de operateur en re gisseur hebben een autotocht gemaakt in de landstreken tussen de Donau en de Adriatische zee. Het betrof een lange reis en daardoor konden zij op toeristische plekjes maar kort vertoeven. Toch zijn zij er in geslaagd een geheel samen te stellen dat bijzonder boeide. De heer C. C. Cerrese uit Den Haag leidde de film in. Onder de gasten was de vicevoorzitter van het hoofdbestuur van de N.R.V. dr. G. Wallagh uit Amsterdam, die als „peet" van de Haarlemse afdeling optreedt. „ROOIE SIEN" IN HEEMSTEDE. Het Amsterdams Volkstoneel geeft don derdag 11 februari in het Minerva-theater een opvoering van „Rooie Sien", aange kondigd als een „realistisch volksdrama met zang en dans in zes taferelen" door Marinus Spree. De regie is van Beppie Nooy, die tevens de titelrol vervult. Wegens onjuiste belastingaangifte Drie maanden gevangenisstraf en 15.000 boete of drie maanden hechtenis heeft de officier van Justitie bjj de Haarlemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bou- man vanmorgen wegens onjuiste belasting aangifte geëist tegen een 41-jarige Aals- meerse bloemenwinkelier. Verdachte vermeldde op zijn aangifte formulier voor 1957 dat hij 19.147,53 had verdiend, maar in werkelijkheid was zijn inkomen 44 mille. Voor 1958 waren de be dragen respectievelijk 14.913,73 en ruim 34 mille. Over 1957 betaalde hij 9.550 aan belasting te weinig en over 1958 2.260. De winkelier had tijdens het onderzoek toegegeven te hebben geweten dat zijn aan gifte niet geheel juist was. „Ik meende dat de verschillen niet groter waren dan bij een ander", verklaarde hij toen. Thans, ter zitting, zei hij niet te hebben beseft dat de verschillen tussen aangegeven verdiensten en werkelijke inkomens zo groot waren. Twee belastingambtenaren merkten als getuige op dat een klein gedeelte van de onjuiste aangiften uit onkunde is voort gekomen. Hiervoor zijn enkele „technische correcties" aangebracht. Een der getuigen concludeerde dat verdachte in totaal met inbegrip der fiscale boete nog rond 30.000 aan de belasting schuldig is. Bij veroor deling komt de fiscale boete van honderd percent echter zo goed als zeker te ver vallen. De officier van Justitie sprak van een in haar soort vrij ernstige belastingfraude, ondanks het feit dat een deel van de aan giften onopzettelijk is geschied. Uitspraak donderdag 18 februari om half tien. De vierde ontmoeting van de zwemcom petitie Kring Haarlem Koninklijke Neder landse Zwembond werd woensdagavond door zwemclub Haarlem in Stoops bad in Overveen gehouden. Er verscheen weder om een groot aantal deelnemers aan de start. Het programma werd dank zij een goede organisatie in de daarvoor beschik bare tijd afgewerkt. De eerste plaatsen werden ditmaal aar dig verdeeld. Op de 50 meter vrije slag jongens legde B. Pieterse (HPC) beslag op de eerste plaats in 30.9 sec., gevolgd door zijn clubgenoot P. Hunnik in 30,9 sec. Derde werd B. Oomen (DWR) in 33,6 sec. Gerda Drogtrop (DWR) liet met 37,2 sec. M. Bernink (DWT) met 37,8 sec. achter en eindigde als eerste. L. Remer (HPC) moest met Je derde plaats genoegen nemen in 38.1 sec. Op de 200 meter vrije slag dames was Hennie Vlaanderen (HPC) een klasse apart en won in 2 min. 38 sec.; L. Remer (HPC) werd nveede in 2 min. 51,2 sec.; 3. G. Drog trop ..DWR) 2 min. 53,8 sec. De 50 meter rugslag jongens leverde een eerste plaats op voor zwemclub Haarlem, daar M. van Goor met 34.9 de beste tijd ^4q«^felrukècen^. J. van #ensbergen (HPC) 37.T sêë.f 2f. j. Blok (VZVT 39,3 sec. In 39,5 sec. won Nettie Weyers (HPC) de 50 meter schoolslag dames nieuwelingen, gevolgd door Dineke Beelen (Haarlem) 43 sec.; M. van Kooten (VZV) 43,8 sec. D. Beelen (VZV) won op overtuigende wijze zijn serie in de 100 meter schoolslag heren nieuwelingen en werd één geklas seerd met 1 min. 26,3 sec. In de laatste serie ging de strijd tussen J. Kobus (VZV) en F. de Bruyn (DWR). Zij bleven boven de tijd van Beelen. Kobus werd tweede in 1 min. 26.4 sec.; 3. De Bruyn in 1 min. 27.4 sec.# Uitermate spannend was de 3 x 50 meter wisselslag dames nieuwelingen, waarin Njord en Haarlem kampten om de eerste plaats. Voor beide ploegen gaven de klok ken 2 minuten aan; Njord werd eerste ge klasseerd en Haarlem tweede. In de laatste serie deed DWT er 0.4 sec. langer over en werd derde in 2 min. 0.4 sec. Het laatste nummer van het programma, de 3 x 50 meter wisselslag heren nieuwe lingen, werd ook een overwinning voor Njord in 1 min. 44,6 sec.; 2. VZV 1 min 46.2 sec.; 3. Haarlem II 1 min. 48,4 sec. Amsterdam Gem. Univ. Artsexamen eerste ge deelte B J. N. Heems. Haarlem. Bij het controleren van zijn onbeheerd staande villa aan de Rembrandtweg in Noordwijk merkte een Rotterdamse arts op, dat onbevoegden er een bezoek hadden gebracht. Van een raam in het souterrain bleek een ruitje te zijn ingeslagen evenals van de deur naar de achterkamer, glas scherven lagen op de vloeren verspreid, BEVALLEN van een zoon: 2 febr.: J. van DijkAkkerman, N. Brouwervan der Bor. BEVALLEN van een dochter: 2 febr.: M. VisserBoonstra; 3 febr.: T. Gortzak Saarloos. OVERLEDEN: 1 febr." C. PaapDrom mel, 59 j., Gasthuisvest. J. T. van der Put ten, 68 j., Spaarne. A. A. P. Tijssen, 71 j., Brouwersvaart. 2 febr.: P. A. van Riessen, 52 j., Medanstraat. J. E. Neeskens, 68 j., M. van Heemskerkstraat ONDERTROUWD: 3 febr.: R. J. de Vries en M. A. G. van der Veldt. J. Mantjes en H. J. Peute. A. Rietveld en G. Bruins. S. H. Eerhart en H. M. P. Verkerk. H. B. Kersten en H. Mully. K. Poot en W. J. Hartendorp. A. M. Spruit en J. H. M. Schreurs. W. van der Panne en L. N. Jon ker. D. de Rooij en A. Hooghuis. H. P. Bouwman en A. M. M. van Delden. C. Brand en A. W. Beringen. P. J. Oosterveer en B. de Haas. W. Kuijper en A. van Ame- rongen. W. A. Blok en G. E. van den Bosch. P. H. M. van der Pol en P. G. M. Christiaanse. GEHUWD: 3 febr.: N. Schoenmaker en C. J. Mens. R. Stoop en G. H. Gouwenberg. J. B. T. Geerlings en H. L. P. Spijkers. D. Thomasse en M. de Gruijter. J. J. J. Cogh en M. J. Huneker W. A van Es en H. M. Ufkes. A. M. Harren en J F. Beilschmidt. terwijl diverse sporen er op wezen, dat in kasten en laden was gesnuffeld. De dokter zette op de bovenverdieping zijn speurtocht voort, miste op één der slaapkamers zijn scheerapparaat en kwarn op de tweede etage tot de ontdekking dat één der bed den kennelijk pas geleden beslapen was. Een tafeltje op die kamer leverde een compleet stilleven op van een leeg blik appelmoes, leverpastei en een pak crackers, alle ingrediënten afkomstig uit de provisie kast van de arts. De gast had bovendien de vloer bezaaid met vele sigarettenpeuk jes. Meer aandacht had hij aan zijn uiter lijk besteed, daar het vermiste scheermes bleek te hebben gediend bij het maken van zijn toilet. Toen de huiseigenaar in een kast wilde kijken werd de deur aan de binnenkant hardnekkig vastgehouden. Toen de deur eindelijk openklapte stond de dokter oog in oog met de inbreker, die slechts gekleed was in hemd en onderbroek. Op de belangstellende vraag wat de man er toe had gebracht in de doktersvilla zijn bivak op te slaan en zich tegoed te doen aan andermans voorraden, diste de man zulk een leugenachtig verhaal op, dat de politie werd gewaarschuwd. Binnen enkele minuten werd de ongenode gast ingerekend en zo belandde hij uit de kast in de kast. De man bleek een 25-jarige bankwerker uit Haarlem te zijn, die sinds enige weken rondzwierf. Met zijn arrestatie bleek men een goede slag te hebben geslagen. Toen hij door de recherche aan de tand werd gevoeld, volgde een vlotte bekentenis. Tevens bleek dat verdachte zich in de af gelopen weken had schuldig gemaakt aan een fietsendiefstal te Amsterdam en aan een inbraak in een villa te Wassenaar. Hier waren onder meer enkele kostbaarheden ontvreemd, die zich evenwel nog in het bezit van de dader bevonden. De man is gisteren voor de officier van Justitie ge leid. In theater Carré Ondanks de zuigkracht van de televisie blijft het circus met zijn aparte sfeer en directe contact tussen artiest en „hoogge ëerd publiek" nog steeds drommen lief hebbers naar de piste trekken. Dat bleek ook woensdagavond bij de galavoorstel ling waarmee Circus Strassburger zijn fe bruari- en tevens afscheidsprogramma in het Amsterdamse Theater Carré heeft in gezet. De honderden toeschouwers zullen on getwijfeld aan hun trekken zijn gekomen. Men heeft van een over het algemeen uit stekend programma kunnen genieten. Toch misten wij enkele nummers die eigenlijk in eery circus niet mogen ontbre ken. Nummers bij voorbeeld als de klas sieke hogeschool, de gedurfde en toch be vallige acrobatiek op galopperende vol bloeds en het altijd fascinerende spel van roofdier en dompteur. Zij vormen een niet weg te denken onderdeel van het circus, als men wilt van de romantiek van het cir cusleven. Niettemin is l)et programma dat de Strassburgers hun publiek deze maand aanbieden zeker een bezoek aan Carré waard. Adolphe Strassburger toont met een zwierige élégance tot welke bé- vallige prestaties zijn drie Indische oli fanten in staat zijn. De 6 Folco's spotten in hun trampolinenummer lenig en vol bravour met alle wetten van de zwaarte kracht. De zeeleeuwen van captein Dec ker laten zien dat ze niet voor niets de grootste artiesen uit het dierenrijk worden genoemd. Zelfs voor koorddansen draaien ze hun glibberige vin niet om, daarbij het applaus oogstend van hun soortgenoten De zeeleeuw Max verraste met een „zangnummertje" voor de microfoon als toegift. Willy Strassburger bracht knappe staaltjes paardendressuur. Een frappante lenigheid en lichaamsbeheersing demon streerde de contorsionniste (slangenmens zei men vroeger) Gitta Morelly. De wij ze waarop deze jongedame met een pira mide van gevulde glaasjes op haar voor hoofd zich in de onmogelijkste houdingen wist te wringen zonder één druppel te mor sen deed het publiek de adem inhouden. Goed vakmanschap lieten ook de 3 Conti's zien aan hun vliegende trapezes in de cir cuskoepel. Voor uitbundige vrolijkheid zorgden de chimpansé's van Willy Kubler met hun grappige „menselijke" gedragin gen en dwaze capriolen. En natuurlijk ont braken ook de echte clowns niet. De muzi kale potsenmakers Los Paco Perez uit Spanje en Los Paolo's namen bekwaam dit deel van het programma voor hun re kening. Maandagavond hield het bestuur van de Stichting Vogelrampenfonds, Haarlem en omstreken onder voorzitterschap van mr. W. Boers, de jaarvergadering. Na de be sprekingen van de werkzaamheden in het afgelopen jaar bracht de heer E. D. Des- bouvrie, commissaris van materiaal, ver slag uit over de paraatheid der voor een eventuele ramp beschikbare materialen. Besloten werd tot uitbreiding van de reeds aanwezige jnateriajgn. De heer J. A. Dor- rëstèijn. directeur V an Hout en Plantsoe nen der gemeente Haarlem zegde weder om de steun der gemeente Haarlem toe wanneer eventueel tot actie zou moeten worden overgegaan. Besloten werd de ANWB en de KNAC te verzoeken een publicatie te wijden aan het nodeloos uit de portierramen van auto's uitwerpen van etensresten, waar door vele vogels op de snelwegen worden doodgereden. Tevens zal men zich in ver binding stellen met Deense organisaties voor vogelbescherming, daar momenteel langs de Deense kusten vele vogels af gemaakt worden, die met stookolie besmet zijn. Uit door de Stichting genomen proe ven is namelijk gebleken, dat het moge lijk is een groot deel van deze vogels te redden door een reinigingsprocedure. Wel licht zal het mogelijk zijn door samenwer king met de Deense organisaties een deel der besmette vogels in de toekomst te red den. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in het kantoor van de Bond zonder Naam aan de Spruitenbosstraat in Haarlem. Men heeft zich aan de achterkant van het gebouw toegang tot het kantoor verschaft, waarna een brandkast werd ge forceerd. Uit deze brandkast wordt een bedrag van 19.000 aan bankpapier ver mist. Een opvarende van het Nederlandse schip „Orestes" (2700 ton) van de K.N.S.M., de uit Haarlem afkomstige hof meester G. H. van den Berg, is gister middag op ongeveer 20 mijl ten westen van Hoek van Holland overboord geval len. Reddingspogingen hebben geen re sultaat gehad. Aan alle schepen in de omgeving werd verzocht scherp uit te zien. De redding boot „Dorus Rijkers" uit Scheveningen en ook de reddingboot van Hoek van Hol land, de „President Jan Leis" voeren uit om te zoeken. De „Orestes" had opge geven dat de drenkeling over boord moet zijn gevallen tussen zes en zeven uur. Er werd gezocht in een gebied van tien mijl lengte. Even vóór acht steeg van het vliegveld Valkenburg een „Neptune" van de Mari neluchtvaartdienst op om hulp te bieden bij het opsporen van de drenkeling. De „Neptune" cirkelde om halfelf gis teravond nog steeds boven de plaats waar de opvarende overboord moet zijn geval len. Het toestel had toen reeds zes of ze ven parachutefakkels uitgeworpen om de bemanning van zoekende schepen zicht te geven. Behalve de twee reddingsboten wa ren namelijk nog enkele schepen naar de ze plaats gedirigeerd. Het zoeken werd om elf uur gestaakt Kort voor dit tijdstip keerde het vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst naar Val kenburg terug. De „Orestes" vervolgde toen de reis naar Amsterdam en arriveer de om twee uur 's nachts in IJmuiden. NEW YORK (Reuter) Israel heeft woensdag in een brief aan de Veiligheids raad verklaard, dat de „Arabische boe ren", die bij de recente grensincidenten om het leven zijn gekomen in werkelijk heid Syrische militairen waren, bewapend met geweren en mitrailleurs. Terwijl Is rael woensdagavond meldde, dat de Sy- riërs in het grensgebied opnieuw hadden geschoten, beschuldigden de V.A.R. en Is rael elkaar van agressie. Zij deden dit in brieven aan de Veiligheidsraad, zonder dat zij de raad verzochten in te grijpen. Omar Loetfi verklaarde namens de V.A.R., dat Israëlische troepen het vuur hadden geopend op Arabische boeren, die zich tezamen met een waarnemer van de UNO in de gedemilitariseerde zone ten noorden van het meer van Galilea bevon den. De Israëlische afgevaardigde, Josef Tekoah, schreef echter, dat Syrische mi litairen, gewapend met geweren en ma chinegeweren, maar zich voordoende als boeren, de zone waren binnengetrokken om zich van delen hiervan meester te ma ken. Hij noemde de politiek van de V.A.R. een voortdurende bereiding van de vre- Een van de twee honderdjarigen uit Haarlem, mevrouw A. W. Brink-Ten Dam uit de Hoofmanstraat is gisteren overle den. In mei van het vorig jaar vierde zij in huiselijke kring haar honderdste ver jaardag. In december van het afgelopen jaar is mevrouw M. Hovenier-Smaling honderd jaar geworden. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: M. E Paardekooper-Bles- sing, dr.; A. Botmaji-Borg, dr.; F. D. v. Batenburg-Visscher, dr.; C. J. Brouwer van Zeijl, zn.; A. M. Völker-Campfens, dr. ONDERTROUWD: A. P. Heeremans en M. H. Schoorl: A. R. Peddemors en C. de Kleijn; J. N. Bart en J. C. Gorter; J. R. Snoeck Henkemans en W. A. Bruijnes. OVERLEDEN: J. Witte-Groenewegen, 74 jr.; H. Th. van Marken, 49 jr.; M. Brus- Ditsel, 76 jr. Vanmorgen heeft Piet Nortier op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld dat de RAC-West dit jaar niet één, njaar twee „tulpenrallye's" zal organiseren, een internationale en een nationale. Dit om tegemoet te komen aan de wensen van de z.g. a-mateur-rijders, die menen dat rallye's steeds meer het privilege zijn geworden van de z.g. fabrieksrijders. De amateur- rijders worden ingedeeld zoals zfj dat wen sen. waardoor een sportieve strijd is ge waarborgd. De start is in de nacht van 1 op 2 mei in Noordwijk, waar ook de finish zal zijn De traditionele slotraces op het circuit van Zandvoort komen te vervallen. De raad der gemeente Beerta heeft op 20 januari het besluit genomen om het ge- meentepersoneel een salarisverhoging te geven van 5 pet. De raad achtte de 3 pet voorschot, die het rijk toestaat, niet toe reikend. De Kroon heeft thans dit besluit ge schorst. Na dat betreffende Rotterdam Is dit het tweede beslui" van dien aard, dat door de Kroon is geschorst, omdat de re gering meent, dat door dergelijke besluiten haar salarispolitiek doorkruist wordt. De geregistreerde arbeidsreserve in ons land is gedurende de maand januari van dit jaar. met ruim drieduizend mannen toegenomen van 82.457 (eind december 1959) tot 85.755. Het aantal werkloze vrou wen nam met een gering aantal toe van 5.758 (eind december 1959) tot 5.832. Het aantal openstaande aanvragen voor man nen was eind januari 34.779 (eind decem ber 32.487) en dat voor vrouwen 29.664 (28.242). eD geregistreerde arbeidsreserve in de provincies was voor: Groningen 10.082 (eind januari) (eind deiember): 10012) Friesland 9.530 (8.834), Drente 9.941 (9.5741 Overijsel 6.770 (6.456), Gelderland 6.597 (6.266), Utreiht 2.532 (2.235), Noordhollanri 9.347 (9.408), Zuid-Holland 11.092 (10 910) Zeeland 4.977 (4.813). Noord-Brabant 10.611 (10.146), Limburg 4.276 (3.803). De verenigingsraad van de N.O.V. (Ne derlandse Onderwijzers Vereniging heeft de uitnodiging tot een gesprek met het N.V.V.-verbondsbestuur aanvaard. De raad heeft tevoren het in de afgelopen weken gevoerde beleid van het hoofdbestuur met algemene stemmen goedgekeurd. CANBERRA (UPI) De Australische minister van Buitenlandse Zaken Richard Casey, die in de adelstand is verheven, heeft zijn ontslag genomen uit het kabinet Verwacht wordt dat premier Robert Menzies de portefeuille vier tot vijf maan den zal beheren, en dan Sir Garfield Bar- wick. thans procureur-generaal, tot mi nister van Buitenlandse Zaken zal benoe men. Casey zou zijn parlementaire zetel binnen enkele weken ter beschikking stel len. de in het grensgebied. Hetzelfde zei Loef- ti van het Israëlische optreden. Intussen hebben Israëlische afgevaar digden woensdag met secretaris-generaal Hammarskjoeld gesproken over de vaart door het Suezkanaal. Van Israëlische zij- d~ werd ontkend, dat zij de kwestie van het Deense s-hip Inge Toft, dat sinds mei van het vorige jaar in Port Said wordt vastgehouden omdat het met een Israëli sche lading voor het Verre Oosten het ka naal wilde passeren, ter sprake zouden hebben gebracht. Uit Cairo was eerder be richt, dat het overleg van Hammarskjoeld met de Israëliërs wellicht van invloed zou zijn geweest op het besluit van de reder van het Deense schip om de lading te los sen. OSLO (AFP) Het Noorse ministerie van defensie heeft woensdag officieel te gengesproken dat generaal Von Horn, de Noorse bevelhebber van de UNO-troepen in het gebied van Gaza besloten zou heb ben het 800 man sterke Noorse contingent terug te trekken "als er ernstige conflicten zouden ontstaan tussen Israel en de Vere nigde Arabische Republiek. Een woordvoerder van het ministerie, die deze tegenspraak gaf, verwees tevens naar een reeds eerden in Oslo uitgegeven communiqué waarin werd gezegd dat „het Noorse contingent in Gaza zou blijven zo lang het daar zijn zending kan vervullen". GENèVE (UPI-ReuterAFP) De be faamde Parijse pleiter René Floriot heeft zijn acht uren lang pleidooi voor zijn voor moord beschuldigde Geneefse collega Pierre Jaccoud woensdag een sensationeel slot gegeven. Hij zei, dat één van de ex perts, die voor het openbaar ministerie een onderzoek instelden naar de wonden van de vermoorde, hem de vorige week telefonisch had meegedeeld, dat de gaten in de kleren van de vermoorde niet ge maakt kunnen zijn met de 24 centimeter lange Marokkaanse dolk waarmee Jac coud volgens de openbare aanklager de wonden toegebracht zou hebben. Floriot zei dat André Zumbach, de me deminnaar van de verdachte, een grote fout maakte toen hij op de avond van de misdaad zijn verdenkingen tegenover de politie uitte. Hij dacht, dat hij het was naar wie de moordenaar zocht. Maar al les wees op het tegendeel. Op de avond van de eerste mei was André Zumbach tweemaal door een onbekende opgebeld. De eerste maal was hem gevraagd tot hoe laat hij werkte. Met andere woorden, aldus pleiter, de man die opbelde wilde er zeker van zijn, dat hij om 22.45 uur (het tijdstip waarop de moord naar schatting is gepleegd) niet door Andpé Zumbach zou worden ge stoord.^ André "Zumbach was na de mis daad tot de conclusie gekomen, dat het Jaccoud was die hem had opgebeld. BOEDAPEST (AFP) De Hongaarse regering heeft haar diplomatieke verte genwoordigers in Londen, Rome en We nen opgedragen te protesteren tegen de „lasterlijke aantijgingen over voorgeno men executies van jonge Hongaren en an deren. welke reeds lang geleden waren te gengesproken". In een verklaring van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd dat „een woordvoerder van het Fo reign Office zich beijverd heeft een schijn van geloofwaardigheid te geven aan deze leugen uit Amerikaanse bron, die door ver schillende buitenlandse kranten, vooral Britse en Italiaanse, werd overgenomen". Het ministerie zegt voorts verbaasd te zijn over de verklaringen van de Italiaanse so cialist Saragat hierover. Het beschouwt „het verspreiden van de ze leugens een onderdeel van het schaam teloze spel van sommige agressieve krin gen teneinde de internationale spanning te doen voortduren". Voorts is dit „een herhaling van de campagne om Sir Leslie Munroe (van de UNO) te helpen in zijn il- ligale activiteit tegen Hongarije waarte gen Boedapest reeds eerder geprotes teerd heeft," aldus het ministerie. MOSKOU (Tass) Eerste vice-premier Anastas Mikojan is per vliegtuig uit Mos kou naar Havanna vertrokken, waar hij op uitnodiging van de Cubaanse regering de opening van een Russische tentoonstel ling zal bijwonen. Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Nijmegen—Gennep is een 20-jarige Duit ser uit Kaldenkirchen om het leven ge komen. De jongeman bestuurde een zware vrachtwagen met aanhanger en botste tegen een op de weg staande vrachtwagen. De cabine van de Duitse vrachtwagen werd geheel ingedrukt, waarbij de Duitser op slag dood was. Een negenjarige zoon van de familie Heinen uit Beesel (N.B.) kwam woensdag middag om het leven, toen hij onder een door een tractor voortgetrokken wagen viel. Hij was onmiddellijk dood. Op de met knipperlichte' beveiligde overweg te Rijswijk is de 23-jarige J. A. Hilgerson uit Wateringen met zijn motor fiets door een trein aangereden. Hij was op slag dood. In Uden is de 33-jarige mejuffrouw L. Koop, toen zij per fiets de weg Uden— Volkel overstak, door een auto aangereden. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. In een ziekenhuis te Breda is een tot nog toe onbekend gebleven vrouw overleden aan de ernstige verwondingen, die zij op liep toen zij in Breda op haar fiets werd aangereden door een auto. De vrouw was tussen de twintig en dertig jaar oud. In een ziekenhuis te Schiedam is over leden de 77-jarige weduwe S. Wölcken— Boogaard. Zij was enkele dagen gpi"H«n door een auto overreden en ernstig ge wond.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9