TIP TOP iwwtëRltövefv Hertevlees A. TROMP Ziekenfondsraad bestudeert wensen der verzekerden Geringe seizoenstijging van de arbeidsreserve Een droom van louter plezier... Gronings Studentenblad verwijt hoogleraren „wangedrag" Vandalisme in clubhuis Wrak van vergane „Bermuda" gevonden Produktschap wil erkenningsregeling behouden Wijziging pachtprijzen in de landbouw Aapje werd Utrechtse moordenaar noodlottig Marineraad komt pas donderdag hijeen jongeman „WIC0" VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Verpleeghuizen en wijkverpleging kunnen ziekenhuizen ontlasten DE WERKLOOSHEIDSCIJFERS Adverteert in dit blad Lakens vanaf slechts f 9.75 Slopen vanaf f 6.25 per paar EEN SPANJAARD PRODUCT LAKENS-KRIMPVRIJ DOOR 'SANFOR „CINDERELLA" lakens en slopen en alle andere „CINDERELLA" artikelen De Ziekenfondsraad overweegt in hoe verre het wenselijk is langdurig zieken te doen opnemen in verpleeghuizen en welke mogelijkheden er zijn gezinsverzorging en wijkverpleging te verbeteren ter ver lichting van de ziekenhuizen. Daarnaast hoopt men nog meer aandacht te beste den aan de revalidatie dan de laatste ja ren reeds het geval is geweest. De lijst van verstrekkingen is bijzon der lang. Ook lang is de lijst van wensen, die de verzekerden hebben geuit Het in willigen van deze wensen vraagt een rijp beraad, omdat de kostprijsdekkende pre miepercentages binnen redelijke grenzen dienen te blijven. De premie van de verplichte zieken fondsverzekering is de afgelopen vijf jaar van 4 pet op 4,8 pet. gebracht Er zijn voor deze stijging diverse oorzaken aan te wijzen. De belangrijkste oorzaak ligt in het feit dat de verstrekte hulp in om vang is toegenomen als gevolg van een vergroting van de mogelijkheid om hulp te verlenen zowel als van de geneigdheid om hulp in te roepen. Deze toeneming van de hulp is slechts voor een klein deel het gevolg van wijzi gingen in dé omvang der verstrekkingen (de invoering van langdurige ziekenhuis- verpleging voor een bepaalde patiënt en enige verruiming ten aanzien van het ziekenvervoer), maar heeft zich op een heel andere wijze geopenbaard. Naar raming per verzekerde zal het aantal verpleegdagen in ziekenhuizen in 1960 ten opzichte van 1955 met 15 pet. zijn gestegen en de omvang van de spe cialistische hulp zelfs met 45 pet. Het aan deel van de kosten van specialistische hulp en ziekenhuisverpleging in de totale uit gaven der verplichte verzekering is dan ook van 45 pet. in 1955 tot 50 pet. in 1960 opgelopen. De ontwikkeling van de medische we tenschap heeft ertoe geleid, dat steeds nieuwe medicamenten en behandelings methoden beschikbaar komen. Ook de ontwikkeling op het terrein van de psy chotherapie maakt een étijging van de kosten onvermijdelijk. De beheerskosten van de ziekenfondsen inclusief de kosten van inning van pre mies en de kosten van de ziekenfonds raad hebben geen invloed gehad op de premiestijging. Immers, deze bedroegen 7,7 pet van de totale uitgaven in 1955 en 6,1 pet. in 1960. De verhoging der hono raria van artsen en tandartsen is van wei nig invloed geweest Ofschoon de honora ria en tarieven niet zijn gekoppeld aan de beweging van het loonpeil, is er toch een samenhang aan te wijzen. Bij een stijging van het loonniveau nemen echter bij een gelijkblijvend premiepercentage ook de premieontvangsten toe. Of het premiepercentage in de toe komst op 4,8 pet kan worden gehand haafd is moeilijk te voorspellen. In ieder geval was het niet langer verantwoord ge bleken een lagere premie te heffen dan voor een sluitende rekening nodig is, zo als de afgelopen vier jaar het geval is ge weest waardoor de reserves snel zijn ge slonken. In 1959 werd het couponstelsel afge schaft dat tot gevolg heeft gehad een ver snelling van de premie-inning, dat weer leidde tot een verbetering van de liquidi teit van het Vereveningsfonds. Op grond daarvan werd een vermindering van het gewenste niveau der reserve van 65 mil joen gulden tot 50 miljoen gulden (of zelfs tot 45) mogelijk geacht. De stijging van het uitgavenpeil maakt echter een verho ging van dit bedrag noodzakelijk. De al gemene norm dient naar het oordeel van de grote meerderheid van de Zieken fondsraad te zijn, dat de reserve 10 pet. der uitgaven in het eerstkomende jaar uitmaakt, vermeerderd met een bedrag van 5 miljoen gulden voor incidentele, on voorziene omstandigheden. Bij het huidi ge uitgavenpeil komt dit neer op rond 55 miljoen gulden. Het premiepercentage der verplichte verzekering (waaronder 8 miljoen men sen vallen) wordt steeds voor één jaar vastgesteld en kan tussentijds niet wor den gewijzigd. In het Groninger studenten-weekblad ..Der Clercke Cronike" werd vorige week op de voorpagina een soort requisitoir ge houden onder de titel „Hooggeleerd en welgeboren moraal van het fatsoen". Daarin werd gewaagd van het in opspraak brengen van de goede naam van de Gro ninger universiteit door enkele gevallen welke zich in de kring der hoogleraren hebben voorgedaan, gevallen zoals werd aangeduid van „zedelijk, maat schappelijk of ander wangedrag". De schrijver meende „dit eens met name te moeten noemen, al was het alleen maar om een einde te maken aan het op bedrieg lijke wijze gehanteerde sprookje van de „waardigheid van de hoogleraar". Bo venstaande publikatie en de elders in hetzelfde nummer voorkomende zinsnede: „de meestal lachwekkende, onbenullige oraties van hoogleraren" heeft grote verontwaardiging gewekt in academische kringen te Groningen. Na ter verantwoor ding te zijn geroepen, legt thans de redac tie van het studentenblad in het nummer van deze week een verklaring af waarin volmondig wordt toegegeven dat „niets is gedaan om de indruk van insinuerend ka rakter weg te nemen, waardoor de hele kwestie in een onplezierig daglicht is ko men te staan, want dat uitsluitend gehan deld is uit ernstige verontrusting". Aan het slot wordt gezegd: „Mocht de schrijver verkeerd zijn ingelicht, dan be treurt hij dat zeer, doch anderzijds kan het hem tot vreugde stemmen dat zijn mening op onwaarheid gebaseerd blijkt te zijn". Collectieve schuld De rector magnificus prof. dr. P. J. Bou- man opent het nummer van deze week met een artikel over deze aangelegenheid waarin hij o.a. schrijft: „Ik weiger, de re dactie kwade trouw toe te schrijven, maar." zo luidt het verder in dit artikel, „het zijn niet de subjectieve bedoelingen van de schrijver die de doorslag geven, maar de indruk die gewekt wordt en die de reputatie van de universiteit opnieuw schade doet." En verder: „Laten wij vast stellen dat de hoogleraren als groep zwaar geschokt zijn door een aantal gebeurtenis sen. Een terugblik op 1959 dwingt hen tot zelfkritiek. Wij wijzen onze collectieve schuld niet van de hand, doch wensen evenmin op zo insinuerende toon aange sproken te worden als hier geschied is. Als het werkelijk om het heil van onze uni versiteit te doen was, hadden redactie en schrijver de problemen die hen zwaar op het hart lagen, eerst eens rustig kunnen bespreken eer zij op deze manier in het openbaar werden gebracht." Zes Scheveningse jongens van 16 tot 20 jaar zijn door de politie aangehouden om dat zij als vandalen tekeer zijn gegaan in het clubhuis „Jeugdhaven" in Schevenin- gen. Op 23 januari pleegden zij een inbraak in het clubhuis. Er verdwenen 75.- en 20 repen chocolade. Zes dagen later moest de clubhuishouder 2 jongens van 19 jaar die de orde verstoorden, de deur uitzet ten. Ze hebben als wraak vele ruiten van het clubhuis vernield en de volgende nacht opnieuw ingebroken, maar nu uitsluitend met een baldadig doel. Het biljart werd met water overgoten. Met een steekbeitel werden de pianotoetsen vernield. De ver sterker werd onklaar gemaakt, flesjes li monade werden in koektrommels leegge goten, kasten werden opengebroken en de inhoud over de vloer verspreid. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft een analyse gepu bliceerd van de jongste werkloosheidscij fers. Het aantal werkloze mannen daalde in januari met ruim 1000 tot 68.744, ter wijl de bezetting der aanvullende werken met rond 4350 toenam tot 17.011. De gere gistreerde arbeidsreserve van mannen vertoonde als geheel een stijging met on geveer 3300 tot 85.755. De oorzaak van de ze stijging is gelegen in een verder terug lopen van de seizoenwerkgelegenheid, al dus het ministerie. De gunstige economische ontwikkeling en de daarmede gepaard gaande expansie drang van het bedrijfsleven hebben tot ge volg gehad, dat een deel van de arbeids krachten, die na afloop van het land- bouwseizoen werkloos werden, in de in dustrie en in de dienstensector werden op genomen. waardoor de daar bestaande te korten werden verminderd, zij het, dat dit voor een groot deel een tijdelijk karakter zal dragen in verband met de terugkeer van een groot deel hunner naar de land bouw bij het begin van het nieuwe seizoen. Hierdoor, alsmede door het gunstige weer in januari is de seizoentop in de werkloos heid aanmerkelijk afgevlakt. Het werk loosheidsniveau van mannen, dat is het voor seizoen gecorrigeerde werkloosheids cijfer, is met rond 6000 gedaald tot 53.000. In de landbouw nam de werkloosheid slechts in geringe mate toe. Daarenboven vonden vele werkloze landarbeiders werk in andere bedrijfstakken, onder andere vanuit de kop van Noordholland in de in dustriële bedrijven van de Zaanstreek en de IJmond, vanuit GoereerOverflakkee in het Rotterdamse haven- en industriege bied en vanuit Westelijk Noord-Brabant en Zeeland in de industrie en de havenbe drijven van Rotterdam en Dordrecht. De vraag met name naar jeugdig personeel neemt voortdurend toe. De werkloosheid van vrouwen is in januari slechts zeer wei nig toegenomen als gevolg van het seizoen In alle provincies is de werkloosheid be langrijk lager gebleven dan was venvacht. De lichte stijging van de geregistreerde arbeidsreserve kwam tot uiting in enige toeneming van de seizoenwerkloosheid en van de werkloosheid onder minder ge- schikten. De situatie op de arbeidsmarkt in Noord holland aan het eind van januari heeft ten opzichti van december 1969 weinig veran dering ondergaan. Hoewel de verwachting was dat de geregistreerde arbeidsreserve in januari zou stijgen is het tegendeel het geval geweest. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is namelijk met 61 vermin derd, voor een deel als gevolg van het gun stige winterweer. De geregistreerde arbeidsreserve daal de namelijk van 9.408 tot 9.347. Het aan tal openstaande aanvragen van werkge vers steeg van 5.522 tot 5.883, waarvan 210 in de bouwvakken. Eind januari be droeg het aantal werkloze vrouwen 1.113 tegen 1.118 eind december. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers steeg hier van 6.252 tot 6.424. In het gewest Haarlem-Zandvoort daal de het aanbod van bouwvakarbeiders van 107 tot 91, dat in de metaalnijverheid steeg van 11 tot 12 en het aanbod in de land bouwsector van 23 tot 30. Totaal daalde het aanbod van werknemers van 842 tot 757. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers daalde van 409 eind de cember tot 354 eind januari. Nadat het wrak van de op 20 januari voor Hoek van Holland gekapseisde en ge zonken kustvaarder „Bermuda" sindsdien onvindbaar is geweest, hebben betonnings- vaartuigen het wrak donderdag gelocali- seerd 'en er e?n lichtboei bij geplaatst. Het wrak ligt op ongeveer 2 mijl ten noorden van de Noorderpier van Hoek van Hol land. Zoals gemeld is, zijn bij de ramp met de „Bermuda" (199 brt.) ^lle vijf de beman ningsleden verdronken. Het schip was on derweg van Kingslynn naar Wijeghem bij Antwerpen met een lading biergerst. De worsteling van de „Bermuda" met de ele menten heeft geduurd van 's morgens half vijf tot vijf minuten voor drie 's mid dags, toen het schip, reeds gesleept door de sleepboot „Gele Zee" kantelde en in de golven verdween. Man nam aan dat de vijf bemanningsleden in de stuurhut op gesloten zaten. Er zijn nog geen stoffe lijke overschotten geborgen. Aan boord van het schip, eigendom van de rederij „Bermuda" te Delfzijl, bevon den zich de 43-jarige kapitein A. Westers uit Suffolk in Engeland, de 19-jarige best man J. Schokkenbrcek uit Stadskanaal, de 17-jarige matroos J. Sturm uit Vlissingen. de 19-jarige matroos F. Kats uit Den Haag en de 16-jarige kok A. L. Hofstra uit Leeu warden. Nachtelijke hulp. In samenwerking met de K.N.A.C. heeft de B.O.V.A.G. het initiatief genomen tot oprichting van een „autohulpdienst". Verspreid over het hele land zijn 634 garages bereid gevonden ge strande automobilisten hulp te verlenen. De automobilist die met pech langs de weg staat kan via de Wegeninformatiedienst (telefoon 614241 Den Haag) vernemen, welke dichtstbijzijnde garage hem hulp zal willen verlenen. Van negen uur 's avonds tot zes uur 's morgens kunnen informaties over garagehulp worden verkregen op telefoonnummer 636561 Den Haag. Groenten en fruit Het bestuur van het Produktschap voor groenten en fruit zal de minister van land bouw en visserij doen weten - dat het de erkenningsregeling in de tuinbouw wil be houden. De aan de minister te richten brief zal gebaseerd zijn op een nota, die donderdag in de bestuursvergadering be sproken werd. In de nota wordt ingegaan op het afwij zende advies van de Sociaal-Economische Raad ten aanzien van vestigingseisen in de tuinbouw. Opgemerkt wordt dat met de bestaande, door het produktschap ge hanteerde vestigingsregeling ook de daar op gebaseerde teeltregeling, althans in haar huidige vorm, zal verdwijnen. De S.E.R., aldus de nota, heeft bij de voor bereiding van zijn afwijzend advies slechts de vraag onderzocht of een bepaald mid del i.e. vestigingseisen, een bepaald doel, t.w. verhoging van de vakbekwaamheid, kan dienen en deze vraag ontkennend be antwoordt. De S.E.R. heeft echter welbewust de vraag buiten beschouwing gelaten of ves tigingseisen wellicht aanvaardbaar zou den zijn om andere, bijv. marktordenen- de doeleinden na te streven. De argumen tatie van de S.E.R. ten gunste van zijn afwijzend advies vindt volgens de nota geen steun in de gegevens omtrent het gevolgde onderwijs en de recrutering van bedrijfshoofden in de tuinbouw en even min in de verschijnselen die de achter grond van dat onderwijs en die recrute ring vormen. De thans bestaande erkenningsregeling, zo zegt de nota verder, geeft objectieve criteria voor de toelating van nieuwe ge gadigden ten aanzien van de teelt van pro- (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer E g a s (P.v.d.A.) enige vragen gesteld over de op handen zijnde herziening van de pachtnormen. Het ligt inderdaad in de bedoeling, antwoordde minister Marijnen, te bevorderen dat de regelen ten aanzien van de hoogst toelaatbare pachtprijzen worden gewijzigd. De onmiddellijke aan leiding hiertoe vormt het thans bij de Ka mer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet. Indien de huren van de woningen in de niet agrarische sector wor den verhoogd, dan dienen ook de pachten van de boerenwoningen te worden aange past. Enige andere correcties (meer verschui vingen tussen grond en bedrijfsgebouwen dan verhogingen) waarvan de noodzake lijkheid in de praktijk is gebleken, zijn in overweging. Zij zijn gegrond on een tus sentijds rapport van de commissie van ad vies voor het grond en pachtprijspeil. De ze correcties zijn voorgelegd aan het Land bouwschap en aan de commissie van ad vies voor het grond en pachtprijspeil. Het advies van het Landbouwschap komt pas in de loop van deze maand. Nadat beide adviezen zijn ontvangen, zal de minister zijn standpunt definitief bepalen. dukten welker produktieomvang gelimi teerd is, zij bedoelt de vakbekwaamheid der adspirant-telers te verhogen en is een element bij de teeltbeheersing in die zin, dat de laatste soepel kan worden gehan teerd. Voor enkele bedrijfstakken is een teeltregeling niet strikt noodzakelijk, doch voor de opengrondsgroenteteelt en in het bijzonder voor die van de grovere groen ten lijkt zij dringend geboden. De huidi ge stand van de ontwikkeling der E.E.G. noopt volgens de nota niet tot het afschaf fen van een teeltregeling. Eerst even kijken bij Parfumerie Paarlaarsteeg 3-5-7 Grote Houtstraat 129 Gr. stuk Badzeep 30 ct Stukjes Lavendelzeep 17 ct Doos Vaseline 20 ct Tube Vaseline 33 ct Toiletsponsen (Levant) 60 ct, 1.05, 1.65 en 2.25 Krullenkammen vanaf 15 ct Herenkammen 20 ct Zakkammen v.a. 10 ct Rubber Handschoenen p. p. 98 ct Massageborstels 35 ct Badmutsen, rubber, 98 ct en 1.25 Nachtnetten v.a. 10 ct Tandenborstels vanaf 23 ct 10 Scheermesjes 0.08 mm 25 ct Ziet de etalages Let op de prijzen Een klein aapje is de 28-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D., die maandag gear resteerd werd in verband met de moord op de Utrechtse prostituee A. J. M. ook wel genoemd „Blonde Jopie" noodlottig geworden. Toen de verdachte een verkla ring moest geven voor de krabben op zijn gezicht, zei hij tegen de rechercheurs, dat deze een gevolg waren van een aanval van zijn aapje. Onmiddellijk werd het dier in beslag genomen en onderzocht door een Utrechtse dierenarts die goed bekend is met apen. Ook de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium van het mi nisterie van Justitie, dr. Zeldenrust, die reeds zondag sectie op het slachtoffer had verricht, onderzocht nog eens de krabben op het gezicht van de Utrechtse chauffeur Hij constateerde dat de krabben van de chauffeur door mensennagels veroorzaakt moesten zijn De dierenarts kwam tot een zelfde conclusie en ook het vuil onder de nageltjes van het aapje vertoonde geen sporen van menselijk vlees of bloed. Dit was de laatste schakel in de keten van bewijzen die de Utrechtse recherche opstapelde tegen de verdachte. Na zijn ar restatie verschafte de man een bijna slui tend alibi, dat door de recherche nauwkeu rig werd onderzocht. De man was in de nacht van zaterdag op zondag J.l. in gezelschap van Blonde Jo pie gezien. Hij bezocht met haar en nog andere kennissen verschillende cafés en was daarna spoorloos verdwenen. Later bezocht hij in zwaar beschonken toestand de schuit van het slachtoffer. Er is toen on enigheid ontstaan, waarop van D. Blonde Jopie naar de keel greep. Dit gebeurde zo krachtdadig, dat zij het bewustzijn verloor en kort daarna overleden moet zijn. Uit België is bericht ontvangen, dat de heer Roland Viaene, schipper van het Bel gische vissersvaartuig Oostende 281 „Jenny", die als getuige in de aanvarings zaak van de „Karei Doorman" en het Bel gische vissersvaartuig „Frans Elza" maan dag door de Marineraad gehoord zou wor den, die dag niet kan komen, daar hij nog varende is. Daarom gaat de zitting van de Marineraad maandag niet door. De Marineraad zal nu op donderdag morgen 11 feruari bijeenkomen in de Rol zaal op het Binnenhof in Den Haag, om deze getuige alsnog te horen. c\?' /"HAMi is beslist beter! ideaal voor ruwe handen en schrale huid Onmisbaar in ieder gezin! grote doos f 1.2S - gezinsdoos f 2.25 licht, koel, gladsterkCinderella lakens Nooit zag u zoveel plezierige eigenschappen in één laken verenigd, nooit kocht u het allerbeste zo voordelig! De zachte, koele Cinderella lakens zijn Optisch Wit, extra lang (250 cm!) en krimpvrij door Sanfor. Duizenden sterke draden van zachte, glanzende katoen vormen een foutloos weefsel met een extra levensduur van jaren. Wees verstan dig: geef een ietsje meer uit om véél meer te krijgen. Koop nu echte Cinderella lakens met genummerd garantie label! Spanjaard producten voor de moderne hulsvrouw: tafellakens, baddoeken, frotté handdoeken, Rheumanella lakens, Teddy luiers, Kenmore shirts en pyama'i v.a. 1 50 per pond VOLLE HAZEN 6.50 per stuk VERSE BRAADKIPPEN 2.25 per pond VERS KIPPENPOULET 2.per pond SMEDESTRAAT 56 Telef. 12755 koopt u in Haarlem, natuurlijk bij JANSWEG. STATIONSPLEIN In HAARLEMS BEDDENSPECIALIST ZANDVOORT: KERKPLEIN Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor de magazijnadministratie van een automobielbedrijf. Brieven onder nummer 1935 aan het bureau van dit blad. VOOR BETER TEXTIEL STUYVESANTPLEIN 29 - TEL. 52054 Alle „CINDERELLA "-producten verkrijgbaar Voor CINDERELLA LAKENS EN SLOPEN /OSTADESTRAAT 4-6 KLEVERPARK TEL. 51937

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6