Staatssecretaris Stijkel is beheerst verontwaardigd Drie Franse ministers vandaag naar Algerije Citroën B.M.W. „HOLIDAYS" CITROEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT V.V.D. wil „enkele zwakke ministers" zien vervangen J. J. van Kooten RAMBLER HET WEER Soustelle werpt het masker af en gaat in de oppositie Overeenstemming over lonen N.S. „Men mag niet teveel ineens verlangen" 74e JAARGANG No 178 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 26 State Department: Onderhandelingen zijn definitief geëindigd In de krant van heden: Vorst Loonsverhoging 5 Voor de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan Van Loon's Automobielbedrij Geert Hoogeveen Het woord is aan en IJmuidee Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- I I I li I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I- i 1^^^ C I 1 I ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I f I I fr™ I I 1 I Abonnement p. week 59 cL, p. kwartaal 7.65, kantoor^aarlem-NSocLdaplein, TeL 577^ 1 1U-U.1 lUlllO U LKJ.KA W t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Na vruchteloze onderhandelingen in de V.S. is vrijdag staatssecretaris Stij- kel op Schiphol teruggekeerd. Tesamen met president-directeur Aler en direc teur Van den Beugel van de K.L.M. hield hij een persconferentie, waar hij niet al te vrolijk over de afloop der onderhandelingen kon spreken. (Van onze Amsterdamse redacteur) „Het spijt mij, ik had met een beter resultaat thuis willen komen, maar het is niet gelukt". Met deze woorden stapte staatssecretaris van Verkeer en Water staat" E. G. Stijkel, gistermiddag als eerste uit het New Yorkse toestel van de K.L.M., dat om kwart voor drie op Schiphol arriveerde. „Zo is het leven nu eenrnaai", was de reactie van K.L.M.'s president-directeur I. A. Aler, die hem onder aan de vliegtuigtrap stond op te wachten. „U zoudt misschien denken, dat ik teleurgesteld ben, maar dat woord wil ik niet gebruiken", zo verklaarde de heer Stijkel even later op de persconferentie, die in „De Wijde Blik" werd gehouden en waar hem werd gevraagd naar zijn ervaringen over de mislukte ondehandelingen over de landingsrechten van de K.L.M. in Amerika. „Het woord teleurstelling wekt associaties met passiviteit en daarvan is in genen dele sprake. Ik zou liever willen spreken van een beheerste verontwaardiging". De staatssecretaris zei, dat hij de Ame rikaanse delegatie alle cijfers had overge legd, die konden aantonen dat de K.L.M. over voldoende verkeerspotentieel be schikt om te vliegen op de westkust van de Verenigde Staten. Andere maatschap pijen is het landingsrecht op dezelfde voor waarden wel toegestaan. Het feit, dat de Amerikanen hebben geweigerd een over eenkomst te sluiten noemde de heer Stij kel een discriminatie van Nederland en de K.L.M. Dit te meer, omdat ons land sinds eeuwen is aangewezen op de export van vervoersdiensten en de internationale han del. „Ik vond de argumentatie voor het feit dat men op dit moment geen beslissing kon nemen, niet acceptabel. Ik heb daar om geweigerd die verklaring te accepte ren. Ik heb mij voorts niet bereid ver klaard om het op enig punt met de dele gatie eens te worden, dus ook niet over de beëindiging van de besprekingen. Wij kun nen dus altijd nog van ons recht gebruik maken door op deze discussies terug te ko men". pag Weer rapporten I, 2 Uit het binnenland2, 5, 9 Amsterdams Allerlei2 Van Dag tot Da°3 Op de Praatstoel 3 Wij en de wereld3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 Op en om het Binnenhof4 Filatelie 4 Puzzel 4 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 8 Medische verzorging 6' Agenda van Haarlem en IJmond 7 Films 7, 11 Kerkdiensten 8 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Taal-laria 9 Beeldverhalen 9 Kunst 11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Scheepsberichten 12 Erbij13 tot 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen maar aanvankelijk nog hier en daar mist of laaghangende be wolking. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee De heer Stijkel zei geen aanleiding te hebben te veronderstellen, dat er speciaal vanwege de Pan American Airways druk op de Amerikranse regering zou zijn uit geoefend. „Ik heb er overigens geen on derzoek naar ingesteld". De staatssecre taris zei tenslotte er niet aan te twijfelen, dat de landingsrechten op den duur zullen worden verleend, mits „wij eensgezind zijn en wij duidelijk laten zien, dat wij het ernstig opnemen". Op de vraag wie hij met „wij" bedoelde, antwoordde de heer Stijkel: „Gewoon: Wij. En daarmee be doel ik de gehele Nederlandse bevolking er is immers geen enkele maatschappij te noemen, die zo in ons volk leeft als de K.L.M.?". WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is het niet eens met de verklaring van staatssecretaris mr. E. G. Stijkel: een hooggeplaatst functionaris van het minis terie verklaarde vrijdag dat wat het mi nisterie betreft „de luchtvaartonderhan delingen niet geschorst, verdaagd of op reces zijn. Ze zijn definitief geëindigd" Derhalve, zo verklaarde deze functionaris, kunnen de onderhandelingen slechts her- orend worden twee maanden nadat de Ne derlandse regering om een heropening van de besprekingen heeft gevraagd. Bovendien is het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken de mening toegedaan, aldus de zegsman, dat het zin loos zou zijn als Nederland formeel om nieuwe onderhandelingen vroeg: slechts indien er een nieuwe basis wordt gevon den voor het overleg kan er sprake zijn van een hervatting. De afwijzing van het Nederlandse verzoek om landingsrechten in Los Angeles wordt gemotiveerd met de verklaring dat de argumenten, welke van Nederlandse zijde voor het verzoek zijn aangevoerd, ontoereikend waren en een toekenning van het verzoek derhalve niet rechtvaardigden. Ten slotte verklaarde de zegsman dat de Nederlandse delegatie, door bijna een maand lang in de V.S. te blijven, de vij andigheid welke Amerikaanse luchtvaart- belangen tegen het Nederlandse verzoek koesteren, slechts heeft vergroot, en er to taal niets bij gewonnen heeft. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se Raad voor de burgerluchtvaart („Civil Aeronautics Board") heeft een aanbeve ling aan het ministerie van Buitenlandse Zaken opgesteld, waarin geadviseerd wordt de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" een rechtstreekse route te "trienen van Parijs naar Los Angeles. Naar wij vernemen zijn de onderhande lingen inzake loonsverhoging bij de Ne derlandse Spoorwegen in het kader van de meer gedifferentieerde loonpolitiek tus sen de vertegenwoordigers van de be drijfsleiding en die van de personeelraad vrijdagavond afgesloten. In beginsel werd volledige overeenstem ming bereikt over een loonsverhoging van 5 percent met ingang van 1 april 1960. Binnenkort zal het resultaat van dit vooroverleg in een vergadering van di rectie en personeelraad worden behandeld, waarna indien partijen deze voorstellen overnemen zij ter goedkeuring zullen wor den voorgelegd aan de minister van Ver keer en Waterstaat en het College van Rijksbemiddelaars. PARIJS (Reuter en AFP) Na de eerste bijeenkomst van de gewijzigde Franse regering is bekendgemaakt, dat de ministers van Justitie (Michelet), Binnen landse Zaken (Chatenet) en de Strijdkrachten (Messmer) vandaag naar Algerije vliegen ten einde ter plaatse de maatregelen te bestuderen om orde op zaken te stellen. Op deze kabinetsvergadering zijn voorts de algemene lijnen vastgesteld voor wijziging van het wetboek van strafrecht met betrekking tot de binnen landse veiligheid. De nieuwe minister van Voorlichting, Terrenoire, deelde mede dat de drie ministers, na hun bezoek aan Algerije volgende week woensdag op de gewone vergadering van het Franse kabinet rapport zullen uitbrengen over hun bevindingen. In Algiers wordt het onderzoek naar de mensen achter de schermen tijdens het oproer van de vorige week, voortgezet. Er heerst een zekere ongerustheid onder degenen die zich achter het onroer geschaard hadden, over het bezoek van de Franse ministers. Er worden vele wijzigingen in de bestuurs- en militaire posten verwacht. Minder door de gezichten van de minis ters dan door een herverdeling der belang rijkste portefeuilles, was het niettemin een nieuwe Franse regering, die gistermiddag onder voorzitterschap van generaal De Gaulle in het Elysée bijeen kwam, zo meldt onze correspondent. De nieuwe mi nister van Oorlog, Messmer, die Frank- rijks laatste Hoge Vertegenwoordiger in Equatoriaal Afrika is geweest, werd per speciaal vliegtuig in Algerije opgepikt, waar hij juist als reserve-kolonel voor her halingsoefeningen was opgeroepen. De vroegere bewindsman van Oorlog. Guillau- mat, die te zachtzinnig met de hoge gene raals in Algerije was omgesprongen en vlak voor de jongste gebeurtenissen in Al giers al de spons over het vraaggesprek van Massu meende te kunnen halen, is tot gedelegeerd minister bij de premier van dit sleuteldepartement weggepromoveerd. Enkele andere staatssecretariaten zullen komende dagen of weken nog van nieuwe titularissen worden voorzien. Met deze ingrijpende hervorming heeft De Gaulle, door de invloed van compag nons van onbesproken persoonlijke trouw of van vakministers te verhogen, zijn greep op het kabinet ontegenzeglijk aanmer kelijk versterkt. Het is de zesde maal dat De Gaulle zich genoodzaakt heeft gezien zijn regering op de helling te plaatsen. Na de conservatieve minister van Financiën, Antoine Pinay, die een paar weken gele den vertrok, heeft met Jacques Soustelle. nu opnieuw een man, die als een kracht figuur stond aangeschreven, de regering verlaten. Zowel Soustelle als Cornut-Gen- tille en indertijd ook Pinay zijn ont slagen en zij hebben de eer dus niet aan zich mogen houden. Sommige kranten zoe ken trouwens de oorzaak van deze formu lering van de verbreking van hun betrek kingen met de regering, ook wel in een heel andere hoek Als ontslagen ministers hebben beide heren nu nog zes maanden recht op hun salaris, dat per maand onge veer 4000.- bedraagt. Op een tractement als kamerlid kunnen zij geen recht meer doen gelden. De grondwet van de vijfde republiek bepaalt dat een minister auto matisch afstand doet van zijn zetel in het parlement. Cornut-Gentille had vorige week, tijdens een der vele heftige discussies in de re gering over de wenselijkheid eventueel ge weld tegen de opstandelingen te gebrui ken, het nog wenselijk geacht met zijn por tefeuille te rammelen. Op dit geritsel moet De Gaulle toen langs zijn neus in de minis terraad hebben opgemerkt, dat het mis schien niet geheel boven zijn kracht zou zijn gelegen een andere geschikte minis ter voor de P.T.T. te vinden. Aan de breuk met Soustelle kan aanzien lijk zwaarder politiek gewicht worden ge hecht. Met het vertrek en Soustelle wordt nu de sterkste brug met de ultra's in de regering zelf opgeblazen. Soustelle heeft, nog geen uur nadat hij de bons had gekre gen, een communiqué uitgegeven, dat in ronkende termen als een oorlogsverklaring aan De Gaulle kan worden omschreven. Na bijna twintig jaren contractuele trouw aan de generaal word ik, aldus Soustelle. Soustelle bedankt, ofschoon het staatshoofd mijn verdiensten voor Algerije en het kernener gie-onderzoek zelf nadrukkelijk heeft er kend. Het enige motief van mijn uitslui ting is dan ook gelegen in mijn onverzet telijke trouw aan de zaak van Frans Al gerije. De verstoten minister merkt voorts in zijn verklaring nog op, dat in zijn ogen de tegenstelling groot is tussen de lank moedigheid waarmede „de terroristen, schuldig aan de afschuwelijkste misdaden en hun defaitistische en communistische handlangers worden ontzien en anderzijds de politiek van onderdrukking en revan che, die jegens de Fransen en Soustelle zinspeelt hier op Lagaillarde en consorten wordt gevolgd". Na met meer of minder succes sinds bij na twee jaren van het weder optreden van De Gaulle, zijn ware gezicht en meningen verborgen te hebben gehouden, toont Sous telle in dit communiqué dus wel heel dui delijk waar nog altijd zijn werkelijke sym pathieën zijn gelegen. Daarop doelde dan ook De Gaulle, toer. hij zijn minister tijdens een korte audiëntie liet weten, dat zijn afwijkende inzichten het onmogelijk ma- Op de vrijdag in Sonsbeek te Arnhem gehouden „Gelderse Landbouwdag' van de V.V.D.die door vele belangstel lenden, onder wie Kamerleden en hoofd bestuursleden werd bijgewoond, heeft de voorzitter van de V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, een in leiding gehouden over de politieke toe stand, waarin hij er onder andere op wees, dat „mee-regeren nog ingewikkel der is dan het verkeren in de oppositie" Mee-regeren vraagt zijns inziens bereid heid tot overleg en speciaal onze minis ters moeten daarbij voorkomen, aan de negatieve kant, die tegenstanders van het beeld van de partij naar voren brengen, te beantwoorden. Het ver anderen van beleidsvormen vraagt enige jaren, aldus de spreker. „Het beleid in de afgelopen jaren is gevoerd door be kwame socialisten, hetgeen meegebracht heeft dat er „een zekere lijn in zit". Op belangrijke technische posten zullen mensen moeten komen met een andere gezindheid". Voldaan toonde spreker zich over het be leid van minister Toxopeus inzake de bur gemeestersbei oemingen. Men zal er zijns inziens zeker van kunnen zijn dat de libe ralen op dit punt behoorlijk aan hun trek zullen komen. Als de partij zich echter niet bereid toont, op basis van gelijkwaardigheid te onderhandelen, zal het moeilijk zijn, hier mee te reageren. Een zeker negativisme achtte spreker in dit verband gevaarlij ker dan het verkeren in de oppositie. Men zal zijns inziens niet teveel ineens mogen verlangen. Buitengewoon belangrijk achtte spreker het, in te gaan tegen het oproepen van schijnbeelden van de V.V.D.. die een bete re samenwerking met andere partijen be lemmeren. Spreker was ervan overtuigd, dat bij vervanging van enkele zwakke fi guren in het huidige kabinet de regering haar tijd wel uit zal dienen. De zwakke ministers bewijst men slechts een dienst d^or het proces zich niet tot aan het einde vsr. de regeringsperiode te laten voltrek ken. Heroriëntering gewenst Sprekende over „een nieuw begin" wees de heer Van Riel op de mogelijkheid van toenemende welvaart in verband met o.a. wijzigingen in de internationale econo mische situatie, (de Euromarkt enz.) De ze ontwikkeling vraagt een heroriëntatie van alle partijen. Spreker voorspelde in dit verband, dat het inkomen van de klei ne ambtenaar en de kleine middenstander in toenemende mate zal achterblijven bij dat van de industriearbeider. Hun situa tie zal steeds moeilijkeworden als men de toestand maar op zijn beloop laat. De P. v.d. A. zal, overdreven geschetst, de partij worden van de geconsolideerde po sitie en de V.V.D. van de „have-nots". Dit vraagt volgens spreker een sterke heroriëntering. Juist voor de liberalen ligt een grote taak het voor dit soort ach tergebleven groepen op te nemen. Reeds uit rechtvaardigheidsoverwegirtgen wordt omschakeling gevraagd. Hoewel belas tingverlaging gewenst is, betekent dit niet dat men wordt ontheven van de verplich- t:ng de verschillende belangen tegen el kaar af te wegen. Wat men onder de om standigheden kan doen, is ingrijpen wan neer een bepaalde groep het slachtoffer wordt van de ntwikkeling, aldus mr Van Riel. ken, nog langer samen te werken nu in Algerije met energie een nieuwe weg moet worden ingeslagen. Uit de toon en de in houd van Soustelle's verklaring kan ze ker worden opgemaakt dat deze gevaar lijke, want scherpzinnige en tevens gedul- dig-voorzichtige, oud-professor in de Me xicaanse beschavingsgeschiedenis, zich voorbereidt opnieuw de leiding van de ul tra-rechtse oppositie op zich te nemen. Tof dusver was De Gaulle, vermoedelijk te recht, altijd van mening geweest dat Sous telle minder kwaad kon doen binnen dan buiten de regering. Maar het uur van de scheiding kon, na de krachtproef van vori ge week, toch moeilijk langer worden uit gesteld. Breuk Men verwacht dat de breuk tussen bei de mannen ook in de gaullistische partij, de U.N.R., die door Soustelle werd opgericht nog wel haar nasleep zal vertonen. In de noordelijke departementen, waar de U.N.R. een sterk activistisch karakter ver toont, hebben de eerste tekenen van poli tieke rebellie tegen Parijs zich trouwens al geopenbaard. Nu Soustelle zijn masker onvrijwillig heeft moeten afwerpen, lijkt het waarschijnlijk, dat zijn fascistische geestverwanten in de U.N.R., die toch a) moeilijk in de door De Gaulle gecomman deerde pas konden blijven lopen, de partri spoedig met haar oprichter zullen ver laten. Maar het politieke getij heeft Sous telle voor het ogenblik gelukkig zeker niet meer mee. Advertentie vanaf f 3987.—. - Vraagt demonstratie Ook voor prima service Houtplein 18 - 20 Telefoon I^IS-ISOOH Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds. vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 18de verantwoording Wilhelmina Kleuterschool te Zandvoort 35; A. V. 2; E. B f 2,50; G S. 2,50 A. Q. 10; de W. 2,50; C. S S. f 10 E. H -KI. f 100; L. D. 1; J. E P. 5 W. B. f 5; J. K. 10; W. C. B. 25. Dagtotaal 210,50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 8.631.86. Advertentie Korte Kleverlaan 30 - 40 - Rloemendaa Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 Advertentie DE EERSTE'COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJIWEG 63 ltlEfOON.}5141(2 LIJNEN) Advertentie Verhoor van nieuwe auto's tonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en B pers. V.W bus Alle wagen9 rijn all-rlsks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEMTEL 13439 IEIOSE STRAAT (Bil KONINGSPIEINJ AMSTERDAM Tfl 273594 CAMlL MONTY COATS 'Advertentie Hoofdagent v Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornellsstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJL WEG 26 - HAARL. - TEL 17296 Oscar Wilde: Een egoïst heeft nooit goede manieren. Want goede manieren komen uit het hart. Aan het zogenaamde „Staalproject Ro zenburg" zijn de laatste weken en maan den heel wat gedrukte woorden gewijd. Maar men kan helaas niet zeggen, dat al die gedrukte woorden er veel toe hebben bijgedragen, de kwestie waar het om gaat voor het publiek te verduidelijken. Inte gendeel, er blijkt een steeds grotere be gripsverwarring inzake het „Staalpro ject Rozenburg" te ontstaan. De eerste grote verwarring in dit op- z'cht kwam voort uit de in 1957 aan de Duitse firma Krupp gegeven opdracht, een ontwerp te maken van een voorpro ject voor een klein ijzer- en staalbedrijf op Rozenburg. Geheel daargelaten de vraag of het nu wel gewenst was, dat Ne derlandse initiatiefnemers zulk een op dracht verstrekken aan een Duitse firma die uit de oorlog een zó slechte reputatie had overgehouden als Krupp, moet toch een misverstand gesignaleerd worden: tet was niet de bedoeling dat Krupp met dc exploitatie van de te bouwen staalfa briek zou worden belast, alleen met het ontwerpen en misschien met de inrichting ervan. Toch vatte de mening post, dat Krupp zijn staal-imperium ook tot Rozen burg zou gaan uitbreiden en dus actief zou gaan deelnemen aan de staalproduktie in Nederland. Dit was bepaald niet de be doeling. Een ander misverstand was, dat de di rectie van de Hoogovens te IJmuiden ernstig gekant was tegen he zogenaamde „plan Rozenburg" omdat het concurren tie vreesde van een tweede staalbedrijf in Nederland. Hoe ongegrond die veronder stelling was, bleek wel toen ir. A. H. In- gen Housz, destijds voorzitter der directie van Hoogovens-IJmuiden, eind 1957 be reid bleek zitting te nemen in het curato rium van de Staalstudie-Stichting (die het Rozenburg-project wilde realiseren) en hij er dadelijk op aandrong dat het ont werp voor de nieuwe fabriek zou worden afgestemd op., een driemaal grotere pro- di ctie dan men eerst had overwogen! De heer Ingen Housz ging daarbij van het standpunt uit, dat een kleine staalfabriek (met een capaciteit van ongeveer 300.000 ton per jaar) niet rendabel zou zijn en dat de zaak dus groter zou moeten worden op gezet. Dat is niet bepaald het standpunt van iemand die concurrentie vreest. Uit de uiteenzetting van Hoogovens- I muiden, die wij gisteren hebben afge drukt, blijkt duidelijk zij het tussen de regels door dat de dingen in de Staal studie-Stichting daarna niet erg vlot zijn verlopen. Nadat het voorontwerp van Krupp in juni 1959-ongeschikt was bevon den en men ging beraadslagen over een mogelijke amendering van dit ontwerp, werd de directie van de Hoogovens niet bij die beraadslagingen betrokken. De di rectie van de Nederlandse Kabelfabrieken ging toen min of meer op eigen gelegen heid verder, en in'IJmuiden vernam men niets omtrent de resultaten. Deze stil zwijgendheid rchijnt achteraf te moeten worden goedgepraat door een nu in som mige persorganen gelanceerd bericht dat ir. Ingen Housz verleden jaar juli zou heb ben verklaard dat Hoogovens-IJmuiden niets voelden voor deelneming aan de op richting van een tweede staalbedrijf in Nederland. Een dergelijke verklaring heeft de heer Ingen Housz, naar wij met zekerheid menen te weten, nooit afgelegd e' zij zou trouwens weinig zin hebben ge had omdat er nog geen enkel concreet pro ject bestond waaraan zou kunnen worden deelgenomen en een afwijzing-in-principe wel zeer zou hebben ingedruist tegen de bereidheid van de heer Ingen Housz om zitting te nemen in het curatorium van de ^taalstudie-Stichting. Wij zouden deze gehele kwestie niet tot onderwerp van een redactioneel commen taar hebben gemaakt, als er met de con troverse omtrent Rozenburg geen natio naal belang was gemoeid. Staal is een van de allerbelangrijkste grondstoffen van de moderne industrie op elk gebied en voor Nederland is het een kwestie van grote be tekenis welke positie het binnen de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal kan innemen. Dat onze staalproduktie moet worden uitgebreid is wel zeker Of dat moet gebeuren op Rozenburg („op zichzelf bezien een gunstige vestigings plaats voor een staalbedrijf", ook volgens de directie van de Hoogovens) of in IJmui den, waar de uitbreidingsmogelijkheden nog verre van uitgeput zijn, is een zaak voor de deskundigen. Maar daarbij be hoort dan ook alléén deskundigheid de be slissende fac*or te zijn en mag begripsver warring niet in de hand worden gewerkt. Alleen op zuiver economische grondsla gen kan in een geval als dit het nationale belang wordjn gediend. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1