„Het begrip bezitsvorming wordt ons opgedrongen" KOU GEVAT ITALIANO Kosten van tuinonderhoud aftrekbaar voor I.B. de lekkere Rapport over Oberlander wordt wellicht in maart uitgebracht HILLMAN SUNBEAM NUMBER Kort en bondii Lichte dooi in het noorden VRON-auto werd niet uit Duitsland „teruggelokt" Rampenfonds betaalt ook de schade aan huizen en bedrijven Automobielbedr. J. J. Nijman Brand in ijsfabriek Stichting wil het fietsen bevorderen Kinderen met moeite uit brandend huis gered Amsterdam moet meer nachtcafés hebben 2 ProfSchermerhortx op Fakkeldragersdag T uindorp-Oostzaan 19 cent per rol. Westduitse minister moet nog eens gehoord worden Fiscaal nieuws voor h u izen bezi tters Nederlands schip nam bij Ceylon raket waar Financiële bronnen Bang-Jensenlijst Oekraieners in opspraak Mutaties bij luchtmacht Horecaf meent: ja cS MAANDAG 8 FEBRUARI I960 Prof. dr. ir. W. Schermerhorn heeft op de centrale fakkelsdragersdag van de Partij van de Arbeid te Utrecht aandacht gevraagd voor twee problemen, die vol gens hem beide in socialistische kringen een klassiek karakter hebben, doch waar van hij meent, dat zij schuil dreigen te gaan onder de machten van het ogenblik. Prof. Schermerhorn ging hierbij in op de fundamentele motieven en drijfkrachten in het geheel van het maatschappelijk bestel, in het bijzonder in het productie proces. Daarnaast besprak hij de wijze, waarop de democratie functioneert, in het bijzonder hoe enerzijds de enkeling daar in tot gelding komt en anderzijds besluit vorming mogelijk is. Door de conserva tieve partijen, aldus de heer Schermer horn, hebben wij ons het begrip bezits vorming laten opdringen. De Partij van de Arbeid tracht dit zo goed mogelijk te fat soeneren, zodat de partij zich er niet al te zeer door gegeneerd voelt. Toch ver zuimt de partij naar zijn mening al te vaak na te gaan of de gedachten die aan de verheerlijking hiervan ten grondslag liggen, misschien in strijd zijn met een socialistische maatschappij-opvatting. De redenering van de tegenstanders van de Partij van de Arbeid in deze, past, al dus de heer Schermerhorn, in een wereld waarin concurrentie en produktie om winst de primaire economische motieven zijn en waarin het bezitsdenken reeds op deze gronden, zij het vaak onbewust, bij de mens voorop komt te staan. Prof. Schermerhorn noemde het tegenwoordig mode om te zeggen, dat eigen bezit een bijdrage levert tot de vorming tot de men selijke persoonlijkheid. Hij meent even veel recht te hebben om te zeggen dat het streven naar bezit schade doet aan de menselijke persoonlijkheid en noemde het bijzonder merkwaardig dat zij, die zich graag christelijk laten noemen, juist degenen zijn, die als de grote kampioenen van dit bezitsdenken optreden. Volgens prof. Schermerhorn is het bijzonder een voudig uit de bijbel uitspraken aan te ha len, die een radicale veroordeling beteke nen van een levenshouding, waarin het vergaren van aards bezit op de voor grond staat Maatschappelijke orde Vervolgens besprak prof. Schermer horn de vraag, hoe enerzijds de mens als persoonlijkheid tot gelding komt. terwijl daarnaast toch een maatschappelijke or ganisatie nodig is, waarin speciaal op cri- tieke momenten de juiste besluiten worden genomen en verantwoordelijkheden aan vaard. Wanneer wij, aldus prof. Schermer horn. het staatkundig bestel in de demo cratische landen van West-Europa na gaan, dan is het de primaire vraag op wei- Dé? in beslag genomen zender Naar aanleiding van de inbeslagneming van de laatste zending apparatuur voor de zender aan boord van het in Emden liggen de schip van de V.R.O.N., vrijdagavond jongstleden aan de grenspost Ter Apel, vernemen wij van welingelichte zijde dat de vrachtwagen, waarmede een en ander werd vervoerd, nog niet de Duitse grens post had verlaten. Er zijn berichten die de indruk wekken dat de auto, toebehorende aan het bedrijf van de technische directeur van de V.R.O.N., de heer H. Oswald, te Amster dam, reeds door de Duitse douane zou zijn vrijgegeven toen en dit op verzoek van Nederlandse autoriteiten de chauffeur het verder rijden zou zijn belet. Voor het vervullen van een, aldus deze berichten niet belangrijke formaliteit, zou de chauffeur naar de Nederlandse douane post zijn terug „gelokt", waarna toen tot in beslagneming zou zijn overgegaan. Volgens een ons van betrouwbare kant verstrekte lezing, stond de vracht auto nog vóór de gesloten Duitse slagbomen. Het vereiste triptiek was niet in orde, op grond waarvan de Duitse douane niet bereid was, de wagen door te laten. De chauf feur kreeg het advies naar de Nederland se post terug te rijden. De chauffeur gaf aan deze raad gevolg, doch meldde zich voor nadere informatie niet bij de Neder landse douane, maar reed door naar Gro ningen. Pas een uur later kwam de wagen terug bij de grenspost Ter Apel. Omdat er toen twijfel rees of de inhoud van de wa gen nog wel in overeenstemming was met hetgeen op de papieren stond vermeld, werd de auto opgehouden in afwachting van de komst van een technische deskun dige van de P.T.T. Bij diens controle werd de aanwezigheid van een zendapparatuur geconstateerd. Daarop volgde inbeslagne ming. Wij vernamen nog, dat er onder enkele aandeelhouders van de V.R.O.N. ongerust heid is gerezen. Zo vraagt men zich af, wat er van het gestorte aandelenkapitaal ter grootte van 250.000.- is overgebleven. Het niet tijdig kunnen uitvoeren der plannen van de V.R.O.N. zal, zo wordt gevreesd, een belangrijk deel van het ka pitaal reeds hebben gevergd. De inrich tingskosten van het schip, en vooral de onrendabele ligtijd in Emden hebben moeilijkheden veroorzaakt, die tevoren niet waren begroot. Nu opnieuw de Nederlandse autoriteiten hebben ingegrepen, betekent dit wederom grote financiële problemen voor de V.R.O.M., hetgeen, zo verluidt, een her nieuwd beroep op de aandeelhouders no dig kan maken. De waarde der in beslag genomen apparatuur beloopt ongeveer 10.000.-. De officier van justitie te Groningen heeft inmiddels beslist dat de apparatuur vandaag voor nader onderzoek naar het laboratorium van de P.T.T. in Den Haag zal worden overgebracht. De eveneens in beslag genomen bestelauto zal na uitla ding van de goederen worden vrijgegege- ven. De heer Oswald zegt dat het in beslag genomene bestaat uit versterkermate riaal. Bij een voorlopig onderzoek is even wel vastgesteld, dat er zendapparatuur bij is o.a. voor een f.m.-zender en een gedeel te van een middengolfzender. Volgens de Telegraaf- en Telefoonwet is degeen die radio-elektrische zendinrichtingen aan legt, aanwezig heeft of gebruikt zonder de vereiste vergunning, strafbaar. ke wijze men voorkomt dat de politieke leiding achter de feiten aanloopt, in plaats van er voor te zorgen, dat het proces in de historie wordt geleid. De burgerlijke wereld heeft voor dit probleem helaas tot nu toe geen andere oplossing gevonden dan de verlichte recente dictatuur van De Gaulle, aldus prof. Schermerhorn. Waar het om gaat, zei hij, is of men de democratie ook op een andere wijze en op een voor de enkele mens meer grijpbare wijze tot gelding kan brengen dan op het ogenblik in de politieke democratie ge schiedt. Ook in dit opzicht drukt, naar de mening van prof. Schermerhorn, het ka pitalistisch stelsel een stempel op de or ganisatiemogelijkheden in het arbeidsle ven. Zo is het probleem van de rechtsorde van de arbeid, zoals dat na de oorlog door de Partij van de Arbeid is gesteld, toch eigenlijk eerder achteruit gegaan dan dichter bij een oplossing gekomen, aldus prof. Schermerhorn. De politieke demo cratie kan zeker hervormingen aanbren gen, maar het lijkt erop, zo zei hij, dat in onze westerse wereld de meest fundamen tele, die, welke samenhangt met de over heersende positie van het bezit, niet langs die weg gerealiseerd kan worden. De Partij van de Arbeid eist niet het ver draaien van wat schroefjes aan het me chaniek van de maatschappelijke orde, doch een grondige wijziging, een „beke ring", zo besloot prof. Schermerhorn. Forum Een forum beantwoordde voorts vragen. Het voor en tegen van een voetbaltoto vormde wel het belangrijkste onderwerp. Mevrouw Van der Goes van Naters-Van der Plaats verwierp de idee van een voet baltoto, niet op grond van de bijbel, maar op grond van Marx. Zij noemde het mee doen aan toto's, in welke vorm dan ook. een gegok, dat gestimuleerd wordt door het publiceren van foto's van winnaars en verzette zich tegen een arbeidsloos inko men. De partijvoorzitter, de heer E. Ver meer, zei er niet direct bij na te denken wanneer hij aan de voetbaltoto meedoet. „Ik speel omdat ik het leuk vindt", al dus de heer Vermeer. Het Eerste Kamerlid mr. G. J. P. Cam- melbeek begreep niet dat de tegenstan ders van een voetbaltoto hun principiële bezwaren laten varen, wanneer de hoofd prijs slechts tot 25.000 komt. Toch wilde ook hij wel beperkingen, omdat men niet mag gokken om de goklust. Mr. Burger toonde zich een voorstander van een vrije toto, omdat de sportbonden hiervan groot profijt trekken. Op de beurs, zei hij, kan men zo veel gokken als men wil en dat is getolereerd. Bezitsvorming Over het vraagstuk van de bezitsvor ming was het forum het eens, dat dit niet eerder ter sprake mag komen dan wan neer de lonen een zodanig peil hebben be reikt, dat de loontrekkenden ook werke lijk sparen kunnen. Mr. Cammelbeek pleit te voor een g'eestelijke en culturele be zitsvorming, waaraan yolgens hem nog ontzaglijk veel mankeert. Mr. Burger zei, dat de grootste kracht van de be zei, dat de kleur in de klank van dit woord wel zal vergaan, nu het kabinet de kans heeft zonder socialistische ministers met plannen voor de dag te komen. Het Nationaal Rampenfonds heeft zich bü uitzondering bereid verklaard, aan de slachtoffers van de overstroming in Tuin- dorp-Oostzaan ook de schade in de niet- persooniyke ffeer te vergoeden. Dit be tekent, dat het Rampenfonds ook uit keringen zal doen wegens geleden schade aan onroerende goederen, voor zover deze niet het eigendom van de gemeente of van bouwverenigingen z\jn, en wegens schade, toegebracht aan kerken, verenigingen en dergelijke en wegens bedrijfsschade van middenstanders. Deze schaden zullen, in overeenstemming met hetgeen door de re gering is meegedeeld, worden vergoed vol gens het systeem dat is toegepast na de watersnood van 1953. Advertentie EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Van onze redacteur) In het afgelopen weekeinde is de inter nationale „commissie Oberlander" voor de derde keer in Den Haag voltallig bij een geweest. Deze commissie, welke uit een aantal vooraanstaande figuren uit het voormalige verzet in verscheidene Euro pese landen en een Zwitserse hoogleraar bestaat, heeft zich tot taak gesteld te on derzoeken wat er waar is van de beschul diging dat de Westduitse minister Ober lander betrokken is geweest bij het bloed bad dat omstreeks juni en juli 1941 werd aangericht onder de bevolking van de poolse stad Lwow (Lemberg). De secretaris van de commissie, de heer Joop Zwart uit Amstelveen, deed medede ling van een omstandig, in het Duits ge steld communiqué de voertaal van de ze commissie waarin geen Duitsers zit ting hebben is Duits waarin wordt mee gedeeld, dat zij zich deze keer heeft bezig gehouden met „het rumoer dat is ontstaan omtrent de initiatiefnemers van deze commissie". Volgens het communiqué is dit rumoer drie maanden nadat de com missie werd geïnstalleerd ontstaan en heeft het zich in hoofdzaak voltrokken bin nen de Union Résistance pour l'Europe Unie (U.P.R.E.), waaruit het initiatief tot instelling van de commissie-Oberlander is voortgekomen. In het communiqué wordt dan gestipu leerd, dat de commissie verder geheel zelfstandig haar taak volbrengt en dat zij zich uitsluitend beperkt tot de rol welke Oberlander bij de genoemde gruwelen in Lwow zou hebben gespeeld. „De commis sie heeft niet tot taak verleden of politieke positie van de Westduitse minister aan een oordeel te onderwerpen", aldus het com- het voorts.heet.dat „alle ming~tnrde klank van het woord zit. Hijl Iëden van dë commissi? hetzleïr tot een plicht hebben gerekend dit onderzoekings werk aan te vatten op grond van humani taire overwegingen, ook en vooral tegen over het Oekraiense volk". (Van onze belastingmedewerker) Sedert de wereldoorlog hebben de hui zen al dikwijls in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Van de huurbe- scherming en van de weinig gelukkige huurblokkering weet iedereen. En onze oudere lezers zullen zich nog herinneren, dat de overheid zich ook tijdens de oorlog 1914-1918 met de huren heeft bemoeid, al heeft dit toen ni§t zo lang geduurd, omdat vraag en aanbod op de woningmarkt spoe diger in een redelijk evenwicht waren. Door verschillende oorzaken is dit even wicht thans niet zo spoedig teruggevonden en is er een abnormale toestand ontstaan op het gebied van de woningvoorziening, die zo langzaam aan als normaal wordt beschouwd. Het is niettemin jammer, wanneer er een fiscale beslissing wordt genomen, die het abnormale in de situatie accentueert. In dit verband willen we onze lezers wij zen op het arrest van de Hoge Raad van 14 oktober 1959, dat voor hen, die een eigen huis bewonen, van belang kan zijn. Het ge noemde arrest ging over de onderhouds kosten van een tuin, en betekent ongetwij feld op dit punt een koersverandering. Ten aanzien van de onderhoudskosten van een tuin heeft in de fiscale jurisprudentie, we zeggen niet sinds mensenheugenis, maar toch wel zeer lang, de stelling gegolden, dat de kosten van tuinonderhoud alleen dan van het inkomen mochten worden af getrokken, wanneer de huurwaarde van het huis door het nalaten van het onder houd nadelig zou worden beïnvloed. In de praktijk kwam dit hierop neer, dat voor een gewone stadstuin de onderhoudskosten niet aftrekbaar waren. Algemeen werd aangenomen, dat de verwildering van zulk een tuin de huurwaarde van het huis niet deed dalen. Alleen bij buitens en bij huizen met zeer grote tuinen werden de kosten, gemaakt voor onderhoud, als kosten van verwerving van de huuropbrengst aan vaard. Deze kosten moesten dan beperkt worden tot die uitgaven, welke nodig wa ren om de tuin voor verwildering te vrij waren. Men denke aan wieden, grasknip pen enzovoort. Andere kosten, die de ver fraaiing van de tuin ten doel hadden of al leen uitvloeisel van een liefhebberij wa ren, kwamen niet in aanmerking. Merkwaardigerwijs heeft het genoemde arrest van 14 oktober 1959 hierin verande ring gebracht. In dit arrest heeft de Hoge Raad overwogén, dat als onderhoudskos ten van een vast goed moesten wor den beschouwd, die kosten welke bin nen de grenzen der redelijkheid ertoe strekken het vast goed in zijn geheel in behoorlijke staat te houden. Ver der wordt gezpgd, dat de huurwaarde van een onroerend goed bij verwaarlozing zal dalen en voorts dat de kosten, gemaakt „loüter voor het genoegen van de bewo ner" niet aftrekbare kosten rijn. Op grond van deze overwegingen werd de belasting plichtige in het gelijk gesteld. Hij kreeg zijn aftrek voor het noodzakelijk onder houd. Volgens deze beslissing zullen dus de kosten, die binnen de grens der redelijk heid tot onderhoud van de tuin dienen, steeds aftrekbaar zijn naar de uitgaven „louter voor liefhebberij van de bewoner", evenals tot nogtoe, niet. We kunnen onze lezers niet vertellen, wat ons hoogste rechtscollege bewogen heeft, terug te komen op een jaren en ja ren lang vaststaande jurisprudentie. Voor degenen, die een eigen huis bewonen, is het goed nieuws, en we hopen, dat zij er fiscaal plezier van zullen beleven. - Bij wijze van nabetrachting moet ons toch een opmerking van het hart We zei den reeds, dat het jammer is, wanneer er fiscale beslissingen komen, die de abnor male woningtoestanden accentueren. Als we de besproken uitspraak in dit licht bezien kan de slotsom, waartoe we komen, toch geen andere zijn, dan dat hij dat inderdaad doet. De fiscale voorschrif ten hebben degene, die een eigen huis be woont toch al in een voordelige positie ge bracht vergeleken bij de huurder. De eer ste kan de onderhoudskosten van zijn huis* geheel van de huurwaarde aftrekken als kosten van verwerving, terwijl de laatste, die in onze tijd van woningnood niet zelden grote uitgaven voor ohderhoud doet, zich van fiscale tegemoetkoming verstoken ziet Het besproken tuin-arrest zet deze lijn voort. Want er zullen toch wel heel weinig huiseigenaren zijn, die gratis het tuintje van hun huurders voor de zondag laten op knappen. Het wordt ook niet van hen ver wacht. De huurder moet 't dus doen of la ten doen, maar hij kan de kosten niet af trekken. We achten het arrest ook daarom niet bijzonder gelukkig, omdat het kosten in aftrek laat brengen, die typisch kosten van de bewoner zijn en niet van de eige naar. De eigenaar-bewoner doet deze uit gaven onzes inziens als bewoner en niet als eigenaar. Misschien gaat de bezitspreiding nog eens zo ver, dat iedereen in een eigen huis woont, waarmee dan het vraagstuk vanzelf opgelost zou zijn. Maar dat zal toch nog wel even duren. Het Nederlandse schip Amstelvaart heeft gemeld, in de Indische Oceaan, bij Ceylon, een kunstmaan of een raket te hebben waargenomen. Tenslotte betoogt de commissie, dat zij zich niet als een rechterlijk college of als een openbaar ministerie beschouwt: zij wil uitsluitend de gebeurtenissen in Lwow ophelderen, waartoe zij getuigen heeft uit genodigd, materiaal onderzocht en docu menten getest. Wij vernamen, dat het rapport van de commissie in maart verwacht kan wor den. De heer Zwart deelde in antwoord op vragen mee, dat dan tevens een inzicht zal worden gegeven in de financiële bron nen van de commissie. Op het ogenblik be taalt het „Nationaal comité ter bestrijding van het concentratiekampsysteem" de kosten. De secretaris ontkende dat hij honderdduizend mark subsidie van de Westduitse regering voor dat doel zou hebben ontvangen. Zijn aandeel in het door de Westduitse regering gesteunde orgaan Deutsche Korrespondenz heeft negen jaar geleden in een - adviseurschap bestaan. Financiële banden bestaan er niet, zij het dan dat zijn echtgenote eraan meewerkt. De heer Zwart ontkende de auteur te zijn van een onlangs in een weekblad versche nen artikel, waarin werd betoogd dat de „onschuld" van Oberlander reeds vast staat, maar hij Verklaarde persoonlijk wel achter die publikatie te staan. De heer Zwart zei voorts dat het niet in de bedoeling ligt de namen van de getui gen aan de openbaarheid prijs te geven qtt^ vrees voor repercussies aan meer dan één zijde. Zij staan dus op een „Bang-^en- senlijst", zoals de heer Zwart het uitdruk te. Bij nadere informatie bleek, dat de heer Zwart deze lijst zelf bewaart. De heer Zwart en andere commissieleden trekken met een bandrecorder half Europa door om de ongeveer driehonderd getuigen te horen. Er komen dagelijks nog brieven binnen van mensen die als getuige gehoord willen worden. Het is wel zeker dat Oberlander zelf ook nog een keer gehoord zal moeten wor den, al staat het niet vast waar dit zal ge beuren. Het kan zijn, dat de beschuldigde naar Den Haag moet komen, het kan ook zijn dat men een plaats in Duitsland af spreekt wanneer men toch in de buurt ge tuigen heeft te horen. De achter het ijzeren gordijn wonende getuigen die de commissie heeft opgeroepen en die alle daaruit voortvloeiende kosten vergoed krijgen hebben zich blijkbaar niet vrij kunnen maken. De heer Zwart gaf toe, dat zowel Ober lander als de Deense oud-minister Kraft, die lid is van de commissie, aanhanger is van de zogenaamde „Morele herbewa pening", maar hij vond dat „niet zoveel zeggen". Na afloop van de mededelingen van de heer Joop Zwart hebben wij nog een ge sprek gehad met drs. O. Kuschpeta, voor zitter van de Bond van Oekraieners in Nederland en een vooraanstaande figuur in de Oekraiense onafhankelijkheidsbewe ging. Drs. Kuschpeta was als belangstel lende op de persconferentie aanwezig om dat volgens hem nu ook de Oekraieners, die volgens de in West-Europa gangbare opvatting met de Duitsers hebben gecolla boreerd, in opspraak zijn gebracht wegens het hun toegeschreven aandeel in dezelf de wandaden waarvan Oberlander wordt beticht. Indertijd werd in de in ERBIJ verschenen artikelen „Tussen tirannie en heimwee" reeds gewezen op de gecompli ceerde situatie van de Oekraiense bevol king, welke zich tussen Russische hamer en Duits aambeeld bevond. Drs. Kuschpeta ontkende niet, dat er wellicht sprake kan zijn van individuele Oekraiense deelne ming aan bepaalde Duitse acties, maar de onafhankelijkheidsbeweging als zoda nig staat daar geheel buiten. De rëgering- Stetsko werd immers door de Duitsers gevangen genomen en de leider Ste- pan Bandera huisarrest opgelegd nadat zij de onafhankelijkheid van de Oekraiene, een week na. de Duitse inval in Rusland, hadden geproclameerd. Er is wel sprake geweest van een technische samenwerking tussen het Duitse leger en Oekraiense uit voerende organen, maar deze had nimmer een politieke achtergrond. Overigens was Oberlander in die dagen volgens drs. Kuschpeta een figuur van het tweede plan. De hoofdrol werd gespeeld door professor Hans Koch, die bondskanselier Adenauer als deskundige begeleidde bij diens be zoek aan Moskou. Advertentie LEIDSEVAART 342 TELEFOON 39517 Een hevige brand heeft zondagavond ernstige schade veroorzaakt in de ijsfa briek Annex Vrieshuis van de firma F. Vorselaars te Tilburg. Met groot materieel heeft de brandweer het vuur, dat vermoe delijk is ontstaan ten gevolge van kortslui ting, bestreden. De zeer kostbare vriesma- chines bleven behouden en een aantal auto's in de opslagruimte kon op één na tijdig naar buiten worden gereden. Het exploderen van een ammoniak-lei- ding maakte gebruik van zuurstofmaskers noodzakelijk. Ondanks deze handicap werd alleen het dak beschadigd. De schade zal pas volledig kunnen worden vastge steld wanneer de koelcellen geopend kun nen worden en de toestand van de daarin opgeslagen vlees- en zuivelwaren kan worden nagegaan. Een stichting, die zich zal bezighouden met het bevorderen van het gebruik van de fiets is definitief in het leven geroepen. Als voorzitter zal optreden de heer S. Schootstra te Leeuwarden. De stichting zal ondermeer aandacht vra gen voor de grote betekenis die het fietsen kan hebben in het belang van de volksge zondheid. Niet alleen het individuele gebruik van de fiets voor nuttig en ontspannings-do^l- einden zal worden bevorderd, doch even eens het deelnemen aan de reeds door zo vele V.V.V.'s en speciale fietsclubs geor ganiseerde toeristische tochten zal in het bijzonder bij de Nederlandse bevolking worden aanbevolen. Het secretariaat is gevestigd: De Laires- sestraat 13 te Amsterdam. Zondagavond is brand uitgebroken in een woning aan de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Halsteren, die wordt bewoond door de heer Maaskant. Er waren slechts vier kinderen in huis, die in bed lagen toen der brand uitbrak. Gelukkig keerde één der bewoners, vader van twee der kin deren naar huis terug voordat het vuur de kamers der kleinen bereikt had. Hij zette een ladder tegen de brandende wo ning op, sloeg een ruit in op de eerste etage en wrong zich hierdoor naar binnen en wist de kinderen te bereiken, die hij, via de ladder en met hulp van de voorbij gangers, in veiligheid wist te brengen. Het woninggedeelte van heer Maaskant is geheel uitgebrand. De rest van het huis heeft veel waterschade. De brandweren van Bergen op Zoom en Halsteren ondervonden- door de geringe druk op de waterleiding moeilijkheden met de blussing. Dodelijke klap van drijfriem. Tijdens werkzaamheden aan een dorsmachine is de 39-jarige landbouwer J. Rulkens uit Buggenum door een losgeraakte drijfriem aan het hoofd getroffen. Hij werd zodanig gewond, dat hij korte tijd na het ongeval overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van negen kinderen. In Duitsland gearresteerd. In Frank fort is een 38-jarige Hagenaar gearres teerd. Hij zou zich aan verschillende dief stallen hebben schuldig gemaakt. Een vrouw zou hij een broche hebben ontsto len. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van drie portefeuille's, acht portemon- naie's en een aantal identiteitsbewijzen. Hij zou ook meermalen hebben ingebro ken in scholen en ziekenhuizen. W. R. Drostt In Kwadijk is overleden de heer W. R. Drost, oud-burgemeester van de gemeenten Kwadijk, Middelie en Warder. Hij was burgemeester van deze gemeenten van 1926 tot 1945. Vóór 1926 was hij secretaris van de gemeente West- zaan. Na 1945 is de heer Drost werkzaam geweest voor de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren. Hij was secre taris van de commissie voor dierenver- pleging in asyls en van de commissie hulp verlening aan dieren bij rampen en be scherming dieren in oorlogstijd. Op 12 februari zal de commandant van het commando luchtverdediging, gene- raal-majoor A. J. de Vries zijn commando overdragen aan commodore A. B. Wolff, die tot dusverre sous-chef was van de luchtmachtstaf. Generaal-majoor De Vries neemt op 5 maart de functie van plaatsvervangend chef luchtmachtstaf over van generaal-majoor H. P. Zielstra, die binnenkort naar de Verenigde Staten vertrekt. Generaal-majoor De Vries zal tot september als plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf optreden en daar na een Benelux-post gaan bekleden in het hoofdkwartier van de geallieerde lucht strijdkrachten in Centraal-Europa. Generaal-majoor Zielstra zal in april in Washington het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse gezamenlijke stafmissie bij het militair comité van de NAVO. In september zal commodore W. den Toom, thans werkzaam bij de NAVO te Parijs, generaal-majoor De Vries als plaatsvervangend chef luchtmachtstaf op volgen. In de, functie van sous-chef van de luchtmachtstaf zal commodore Wolff worden opgevolgd door kolonel J. W. Thijssen, tot voor kort commandant van de vliegbasis Volkel. Na de A.N.V.V. heeft zich nu de afde ling Amsterdam van de Horecaf tot B. en W. van de hoofdstad gewend met een ver zoek het sluitingsuur van de café's op za terdagavond een uur later te stellen. De sluitingstijd van de Amsterdamse café's is thans op 1 uur 's nachts gesteld. Daar naast zijn 80 vergunningen uitgereikt voor bedrijven die van 8 uur 's avonds tot 2 uur 's nachts geopend mogen zijn. B. en W. hebben reeds eerder laten weten dat zij dit aantal van 80 vergunningen niet wen sen uit te breiden. Wel willen zij overwe gen, meer nachtvergunningen' te verlenen voor zaken die dan tot 4 uur geopend kun nen blijven. Op het ogenblik telt de hoofd stad slechts drie van deze vergunningen, Rotterdam daarentegen 18 en Den Haag zelfs 25. Het vroege sluitingsuur in Amsterdam e.i vooral het gemis aan nachtgelegenhe den is een rem op de toeneming van het vreemdelingenverkeer aldus de Horecaf. Reeds heeft men ervaren dat Amsterdam niet langer verlofcentrum is voor de Ame rikaanse troepen in Duitsland, die de voor keur hebben gegeven aan Kopenhagen of Parijs. Voorts is geconstateerd dat op doorreis zijnde zakenlieden geen interesse hebben te overnachten in de hoofdstad, maar liever naar een buitenlands ver- maakcentrum doorvliegen. Ook het aantal drankwetvergunningen is door het plaatse lijk vergunningstelsel in Amsterdam te ruggebracht voor de oorlog waren er 944, thans nog slechts 872. In afwachting van een ruimere gelegen heid voor het vestigen van nachtgelegen heden wil de Horecaf bereiken dat de ge wone café's zaterdagnachts tot twee uur geopend kunnen blijven en de 80 zaken met avondvergunningen tot drie uur. WEERRAPPORTEN ri deelt mede: De vochtige lucht zal zich, zij het uiterst Gedurende het weekeinde stond het weer langzaam, verder in zuidelijke richting uit- ïn ons land onder invloed van een groot breiden, waardoor de kans op mist toe- hogedrukgebied, dat zich in de buurt van neemt. De vorst zal van het noorden uit Schotland had gevormd. In de kern steeg afnemen. In het noorden dooit het reeds de luchtdruk tijdelijk tot 1047 millibar. Het licht, stond via Denemarken in verbdinding met een ander hogedrukgebied van omstreeks 1047 millibar boven Polen. Oostelijke win den voerden koude en droge continentale lucht naar ons land, waarin op de meeste plaatsen in de nacht en vroege ochtend 5 tot 8 graden vorst voorkwam. Slechts in Zeeland, op de Waddeneilanden en in de kop van Noordholland vroor het wat minder. Het gebied met hoge barometerstanden boven Polen is nu echter aan het afnemen terwijl ook in Denemarken de luchtdruk wat daalt. De kern boven Schotland hand haaft zich echter nog vrijwel onvermin derd. Daardoor worden de winden nu bo ven de Noordzee meer noordelijk en stroom minder koude en vochtige lucht langzaam in de richting van ons land. Wolkenvel den, die hiermee samenhangen, bereikten maandagmorgen al de noordelijke provin cies. Dinsdag 9 februari Zon op 8.09 uur, onder 17.41 uur. Maan op 14.49 uur, onder 5.46 uur. Maanstanden 12 februari 18,24 uur volle maan. 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmniden Maandag 8 februari Hoog water 0.43 en 13.15 uur. Laag water 8.26 en 21.03 uur. Dinsdag 9 februari Hoog water 1.50 en 14.07 uur. Laag water 9.30 en 21.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 00 G binnen- en buitenland. O- d 5 w Neerslag: laatste 24 uur. 55 M Q O SB s Den Helder zwaar bew. O 0 Ypenburg onbewolkt no 0 0 Vlissingen onbewolkt no 0 Eelde onbewolkt windst. -ï 0 De Bilt onbewolkt ono 0 Twente onbewolkt nno -ï 0 Eindhoven onbewolkt windst. 0 Zd Limburg onbewolkt no 0 0 Helsinki licht bew. n 2 0 Stockholm motsneeuw w -0 0,1 Oslo geheel bew windst. -5 0 Kopenhagen onbewolkt w -2 0 Aberdeen licht bew. windst. 8 0 Londen zwaar bew. nno 5 0 Amsterdam onbewolkt no 0 0 Brussel onbewolkt no 0 0 Luxemburg onbewolkt ono -1 0 Parijs onbewolkt ono 3 0 Bordeaux onbewolkt nno 6 0 Grenoble licht bew. ono 7 0 Nice zwaar bew. no 13 0 Berlijn onbewolkt w -4 0 Frankfort onbewolkt no 1 0 München onbewolkt ono -8 0 Zürich zwaar bew. no -3 0 Genève geheel bew nno -3 0 Wenen onbewolkt wzw -5 0 Innsbruck onbewolkt windst. -3 0,2 Athene zwaar bew. n 11 0,5 Rome regen ono 10 0,6 Ajaccio zwaar bew. ozo 10 1 Madrid licht oew. n 8 0 Mallorca half bew. no 10 36 Lissabon onbewolkt n 15 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2