PHILIPS WERELDNIEUWS BESLISSENDE WEEK VOOR DE BRUSSELSE RTC Vermoedelijke stichter van elf branden in Lüneburg gepakt Straf voor synagoge-schenders van Keulen ver onder de eis j ^Praatótcel j Spoorwegstaking in Engeland lijkt onvermijdelijk ZICHTBAAR GEZOND HOOGTEZON 3 Stamhoofden sluiten verbond met de PNP tegen een voorlopige regering Syrië verwerpt Israels voorwaarde voor overleg Nieuw en oud in Engeland Dibelius: Wij hebben het recht ons te schamen door Raadpleeg uw arts Herademing in een bedreigde stad erontwaardiging en verbazing over vonnissen van respectievelijk 14 en 10 maanden Treinbrand in tunnel A fleidingsvuur 0p de Eerste Franse kernproef deze week verwacht MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 (Van onze correspondent in Brussel) De Rondetafelconferentie is vandaag haar laatste week in gegaan. De conferen tie moet haar rapport en haar resoluties klaar hebben tegen volgende week maan dag. Dadelijk na afloop van de R.T.C moet het Belgische parlement de wets ontwerpen in zake de organisatie van de Kongolese onafhankelijkheid in behande ling nemen. Zaterdag beraadslaagde de Belgische regering over d* Kongo-kwes ties met de presidenten van de rooms katholieke en liberale partijen. Het wordt dus een beslissende week. Intussen heeft de Nationale Progressieve Partij (P.N.P.) van Kongo een verbond gesloten met de delegaties van de traditionele stamhoof den. Het is de eerste maal dat er een po litiek akkoord tot stand komt tussen een politieke partij en de traditionele chefs De P.N.P. en de chefs verwerpen het denkbeeld van een voorlopige Kongolese regering, welke in hun opvatting een on democratische instelling zou zijn, daar zij niet de steun zou hebben van het Kon golese kiezerskorps. De heer Bolya, vice- president van de P.N.P. en van de R.T.C. beschuldigde de leiders van het ..kartel ervan, dat zij aan de pers verklaringen afleggen over standpunten, die zij later in de zittingen van de R.T.C. niet ter sprake brengen. Zaterdag werd in de commissie voor de structuur van de Kongolese staat nog over eenstemming bereikt over de bevoegdhe den welke aan de centraal Kongolese rege ring zullen worden toegekend: defensie rijkswacht, financiën, belastingen, de mo netaire politiek, het hoger onderwijs, PTT en openbare werken van nationaal belang Van het weekeinde maakten enige Kongo lese leiders gebruik om propaganda te ma ken. In de socialistische „Peuple" ver scheen een vraaggesprek met Kasavoe- boe, die verklaarde dat er om de orde in Kongo te garanderen en het nodige ver trouwen te herstellen, onverwijld een voor lopige Kongolese regering moet worden gevormd. Loemoemba, de president van de Nationale Kongolese Beweging sprak voor de studenten van de Brusselse univer siteit de noop uit, dat er samenwerking tus sen België en Kongo zal blijven bestaan Enkele studenten gooiden rookbommetjes in de zaal en scholden Loemoemba uit. Minister Scheijven heeft bij het Belgi sche parlement een wetsontwerp aanhan gig gemaakt, waarbij de regering voor stelt aar Kongo in 1960 een financiële hulp te verlenen van 2,7 miljard Belgische frank (ongeveer 200 miljoen gulden). De ze hulp staat buiten de steun, welke Kongo zal ontvangen van het Europese fonds der overzeese investeringen, waarin België over een periode van vijf jaren met 3 1 CAIRO (Reuter) De minister van Oorlog en opperbevelhebber van de V.A.R., Abdel Hakim Amer, is onver wacht uit Damascus in Cairo aangeko men en heeft president Nasser verslag uitgebracht over de jongste botsingen aan de Syrisch-Israelische grens. De plaatsvervangend minister voor presidentiële zaken, luitenant-kolonel Ab del Kader, waarschuwde in een verkla ring aan de pers opnieuw dat de V.A.R. „niet lijdelijk zal toezien als Israel zich inlaat met de Arabische rechten in de ge demilitariseerde zone". De Syrische minister van Binnenlandse Zaken, kolonel Abdel Hamid Serraj, ver klaarde in een vraaggesprek met het blad „Al Gomhoeria" dat Israëlische troepen thans de gedemilitariseerde grenszone bezetten. „Het lijdt geen twijfel, dat Is rael zijn gebied tracht uit te breiden ten koste van de Arabieren". Het huidige geschil zal de meeste voor rang hebben op de bijeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken der Arabi sche Liga. die maandag begint. Een UNO-woordvoerder in Jeruzalem maakte zondagavond bekend, dat Syrië en Israel hebben ingestemd met een be spreking in de gemengde bestandscom missie over de moeilijkheden in hun grensgebied, maar zij zijn het niet eens over de details voor het gesprek. Het voorstel voor het gesprek is de vorige week door Israel, via UNO-vertegen- woordigers gedaan. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken meende zondagavond, dat de Syrische tegenvoorstellen neerkwa men op een verwerping van het Israëli sche voorstel, doch de UNO-woordvoerder gaf de hoop nog niet op. Het Koninklijke Artillerie Regiment te Woolwich in Engeland heeft afscheid genomen van de oude artillerie en een nieuw wapen gekregen: de „Thunder- bird"-raket. Het nieuwe wapen paste niet helemaal in het ceremonieel van de parade, waarin afscheid werd ge nomen van de oude wapens en het nieuwe werd ingehaald. miljard frank participeert en waarvan Kongo 1 '/j miljard frank toegewezen krijgt. De Belgische steun staat ook buiten het kapitaal van de ontwikkelingsmaat schappij voor Kongo, een investerings maatschappij, die België en Kongo zullen oprichten om de buitenlandse leningen van de onafhankelijke Kongostaat te ga randeren. Het verstrekken van deze giften aan Kongo is bedoeld als een middel om de Belgische onderhandelingspositie, inzake de veiligheid van de Belgische en buiten landse kapitalen in Kongo' te versterken. De hulp zal waarschijnlijk in 1961 worden voortgezet, althans wanneer de onafhan kelijke Kongostaat aan België redelijke garanties verstrekt. I BERLIJN (Reuter) Bisschop Otto Di belius, voorzitter van de raad van de Duit se evangelische kerk, heeft zondag in een preek in Oost-Berlijn gezegd, dat hij als jong student critiek op zekere aspecten van het Jodendom had gesteund. Ieder die de toestand in Berlijn in de laatste twin tig jaar van de negentiende eeuw had ge kend. zou dat begrijpen, aldus Dibelius. Maar, zo zei hij tot zijn enkele duizenden toehoorders, dergelijke critiek heeft niets te maken met de agressieve nazistische houding tegënover de Joden. „Van het ogenblik dat de Jodenvervolging begon, moesten wij de Joden helpen en wij de den dat ook. Daarom hebben wij nu het recht ons te schamen, dat deze antisemi tische geest, die tot uiting komt in het be smeuren van synagogen, weer onder het Duitse yolk de kop opsteekt". Een woordvoerder van het secretariaat van de bisschop, dat onlangs een verkla ring bevestigde, dat Dibelius in 1933 een artikel had geschreven waarin de Joden waren aangevallen, zei, dat het welbe kend is, dat bisschop Dibelius zich verzet had tegen de vervolging van Joden, zelf verscheidene Joden had beschermd en on der de nazi's zijn functie verloren had. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) De 57.000 inwoners van de Noordduitse stad Lüneburg kunnen waarschijnlijk ein delijk rustig slapen na vier maanden angst en schrik voor brand. Aan de Frans- Duitse grens bij Kehl werd namelijk za terdagmiddag de 19-jarige Herbert Rade- macher gearresteerd, die ervan verdacht wordt niet minder dan elf branden in deze 1000-jarige zoutstad in de Lüneburgerhei- de te hebben gesticht. Bekend heeft Rade- macher overigens nog niet. De Lünebur- ger politie speurde maandenlang ver geefs. De brandenserie, waarbij de dader het in het bijzonder begrepen had op his torische gebouwen, begon op 9 oktober met de brand in het kantoor van een aan nemer. Op 13 oktober volgde een bijge bouw van een station. Op 7 en 14 novem ber brandde het in het gebouw van een autohandel. Op 13 december laaiden de vlammen op in het kantoor van een twee dehands goederenzaak. Op 25 december brandde het historisch van grote waarde zijnde Alte Kaufhaus af. Op 29 december een deel van een station, de oude stads bibliotheek en het Lüneburger museum.Op 14 januari het restaurant „Zur Krone", Ver onder de eis van de officier van justitie is het Keulse Landgericht geble ven met zijn uitspraak tegen de beide 25 jaar oude plegers van de aanslagen op de Keulse synagoge en het verzetsmonument. Waar tegen de bakker Strunk twee jaar en drie maanden was geëist on-tegen de kantoorbediende Schonen een jaar en ne gen maanden, daar kwam dit tweetal er af met respectievelijk veertien en" tien maanden gevangenisstraf. Mild. zeer mild. veel te mild dat was het oordeel dat in de rechtszaal zaterdagmiddag heerste. Er ging een golf van verbazing, om niet te zeggen van verontwaardiging door de zaal toen de president van de rechtbank Mftzc dit vonnis bekend maakte. De officier had er reeds blijk van gege ven dat hij het geval niet tot een grote politieke zaak wilde opblazen. Toeschou wers en vele van de ongeveer tachtig aan wezige journalisten waren het daarmee, na wat zij uit de mond van Schonen en Strunk over politiek hadden gehoord, wel eens. Hier stonden twee geestelijk onvolwaar dige jongelieden terecht, al eens gestraft wegens bedrog en diefstal, die politiek ge zien dilettanten van het mmste soort wa ren. Maar had de officier vrijdagavond zelf niet gezegd: „Wij kunnen het ons in Duisland niet veroorloven te lachen om daden en lieden van dit soort". Welnu de uitspraak doet vermoeden dat het Land gericht de schandelijke daad van Schonen en Strunk, die een golf van antisemitische en neo-nazistische daden in de Bondsrepu bliek en daarbuiten ontketenden, eigenlijk wel om te lachen, althans banaal, vond. „Nóg niet" De president verklaarde dat de strafka mer van het Landgericht het eens was met de officier dat de twee warhoofden zonder enige gefundeerde historische kennis, in hun impulsen door buitenstaanders moe ten zijn beïnvloed. Hij verdedigde de lage straffen met erop te wijzen dat de afstand in tijd tussen daad (25 december) en pro ces verhinderd heeft dat de rechter het slachtoffer zou worden van de, overigens volkomen gerechtvaardigde, golf van ver ontwaardiging over het antisemitisme. Hij ontkende dat de rechtbank de schandelij ke daden niet ernstig zou opvatten of ze zou bagatelliseren. Anderzijds wees hij op de psychopatische karakters van de da ders. Voorts zei hij er van overtuigd te zijn dat de schanddaden van Strunk en Schonen de staatkundige orde van de Bondsrepubliek niet op bijzondere wijze hebben in gevaar gebracht, waarop een joodse getuige de president onderbrak met de woorden-: „Nóg niet". De president: „Inderdaad, nog niet en dat is voor de wandaad van Schonen en Strunk juist. De strafkamer zit hier niet om te oordelen over eventuele toekomstver schijnselen van eenzelfde soort, maar moet een rechtvaardig oordeel vellen". Geen spijt Zaterdagmorgen had Schonen nog een staaltje van zijn bijzondere mentaliteit ge toond. Hij zei: „Ik houd het niet voor on mogelijk, dat ik precies als Schlageter de geschiedenis zal ingaan als een strijder voor de Duitse soldateneer". Schlageter was een jonge Duitse student, die zich in de eerste wereldoorlog had onderscheiden, daarna als vrijkorpslid tegen communis ten vocht en als reserve-luitenant door de Fransen in 1923 werd gefusilleerd wegens sabotage en spionage tegen de Franse be zetters van het Ruhrgebied. In nationalis tische kringen werd hij daarna als een held vereerd. Enig woord van oprechte spijt of berouw klonk noch uit Schönens noch uit Strunks laatste woorden. Onbewogen hoorden zij zowel de eis als de uitspraak aan. „show-proces"? Wil men nu vragen stellen over deze rechtszaak die niet veel opheldering heeft gegeven over de invloed van rechts-radi- cale elementen in deze gebeurtenis dan komt men onder meer tot het volgende: 1. Qua persoonlijkheid waren de beide daders ver beneden de maat. Politiek moeten zij door de neo-nazistische Deut sche Reichs Partei beïnvloed zijn. Indien evenwel een partij dergelijke derderangs lieden onder haar leden kan tellen is de vraag gerechtvaardigd of juist door dit ge halte van de D.R.P.-leden niet een nieuw soort N.S.D.A.P.-mentaliteit, vol onberede neerde wrok tegen de maatschappij zal ontstaan, gelijk voor 1933. 2. De strafkamer van het Keulse Land gericht heeft meegedeeld, dat zij los van de golf van ontzetting over het antisemi tisme van de laatste tijd wilde handelen. Men vraagt zich daarbij af waarom van dit proces naar buiten toe dan een „show proces" is gemaakt: de goed tachtig Duit se en buitenlandse journalisten stond een reeks telefooncellen en twee perskamers ter beschikking. Fotografen en televisie- al evenzeer van historische betekenis en op 27 januari een ander oud gebouw. Dat waren dus elf branden in vier maanden. De Lüneburgers wisten zich geen raad: iedere nacht weer trokken gro te politie- en brandweerpatrouilles door de straten van de stad, maar de dader bleef onvindbaar en de angst en de schrik namen met de dag toe. Er waren huis vrouwen die geen aanstekers voor het doen ontvlammen van kolen durfden te ko pen uit vrees verdacht te zullen worden. Zakenlieden met hun bedrijf in oude ge bouwen beschermden hun panden met eigen prikkeldraadversperringen, anderen die in het pand zelf woonden hadden een „vluchtpakket" klaargezet voor het ge val er brand zou komen en men zou moe ten vluchten! Kinderen sliepen om dit alles in de slaap kamers der ouders. Hotels namen aparte nachtportiers in dienst, een groot hotel bewapende zijn portiers en stelde vier stu denten aan voor wachtlopen op de gangen. Des nachts leek de stad de laatste maan den een belegerde plaats, wachtende op het alarmplan-F, volgens hetwelk de hele stad in een paar minuten volkomen kon worden afgesloten van de buitenwereld bij een nieuwe brandHet was geen wonder, dat men te Lüneburg sprak over de „vuurduivel" en dat de burgemeester een beloning van 10.000 mark had uitge loofd voor het opsporen van de daders. Vrijdagmiddag werd het de politie dui delijk, dat er maar één man voor de bran den verantwoordelijk kon worden ge steld. de 19-jarige Herbert Rademacher uit Lüneburg, een smalle, slanke jongen, die al verscheidene malen in een opvoe dingsgesticht heeft gezeten en die woonde vlak bij de gebouwen waarin de branden zijn gesticht. Hij zou volgens de politie al le branden hebben gesticht om tot dus verre niet bekende redenen. Zeker is dat hij op 21 januari een overval pleegde op een korporaal van het Westduitse leger, wie hij een snelvuurgeweer afpakte. De schade die hij zou hebben aangericht loopt in de miljoenen. Vrijdagavond bleek Rademacher ge- FLORENCE (Reuter) De 160 passa giers van een- sneltrein van Florence naar Bologna (Italië) hebben zondag een be nauwde voettocht moeten maken door een lange spoorwegtunnel nadat de trein in brand was geraakt. De brand brak uit in de locomotief, toen de trein ongeveer halverwege de zeven kilometer lange tunnel was. De trein kon snel tot stilstand worden gebracht, doch de brand sloeg over naar de wagons; er ontstond een korte paniek, waarbij ruiten werden ingeslagen en vier passagiers gewond werden. Het personeel van de trein slaagde er evenwel in een aftocht te organiseren. Op de viereneenhalve kilo meter lange tocht door de tunnel zijn 45 mensen bevangen door de rook, die in de tunnel bleef hangen. Zij moesten later in een ziekenhuis worden opgenomen. LONDEN (UPI) Zaterdag hebben dui zenden Londenaren gedacht, dat de derde baby van koningin Elizabeth geboren was, toen de saluutbatterijen in Hyde Park en bij de Tower 101 schoten losten. De tele foons op de Londense krantenredacties hebben urenlang staan rinkelen en de bob- bies bij Buckingham Palace werden be stormd met vragen, totdat het tot de Brit ten was doorgedrongen dat koningin Eliza beth zaterdag de elfde verjaardag van haar troonsbestijging vierde. Maar voor het zover was had de woord voerder van Buckingham Palace officieel moeten meedelen: „de koninklijke baby wordt dit weekeinde niet verwacht". vlogen te zijn: via radio, televisie en te lex waarschuwde men de bevolking voor de gewapende wilde jongen, die tegen be kenden had gezegd, dat hij naar het Vreemdelingenlegioen wilde gaan. Zover bracht hij het net niet: precies aan de grensovergang van Duitsland naar het Franse Straatsburg, bij Kehl, kon hij wor den gegrepen, vier maanden na het begin van de brandenserie, die hij waarschijn lijk is begonnen bij gebrek aan nuttiger werk, want Rademacher was het totnu- toe niet gelukt ook maar een maal een normale baan te vinden. Advertentie Verlichte tijden Wat een tijje, wat een tijje waar we in leven. Als je mij vraagt: is er nog wat te klagen? Geen woord! Mensen kinderen, hoe er voor je ge zorgd wordt! Eerst hadden we onze Drees. Dat was me wat! Maar dat was nog niet genoeg. Toen kregen we onze Suurh'off. Die begon er om zo te zeggen mee te s mij ten. En nu Van Rooy! We zitten al te popelen om te weten wie we na hèm krijgen en wat die nou nóg meer zal gaan afschuiven. En daar wordt niks aan ver diend door de schatkist, dat is juist het móóie En dan het nóg veel mooiere. Niet alleen in bar-bare guldens komen ze ons tege moet, béje gek! Néé, man! Neem nou onze kinderen op de scholen. Elke dag een kwart flesje melk met een rietje voor een heel kwartje in de week. Of dat prachtig is! Maar nou, bij dat jongetje van mij zit nóg een jongetje, weer een ander jongetje van de twee-en-veertig die er in de klas zitten. Die had een briefje van z'n moe meegekregen dat het er echt niet af kon, dat het kwartje er bij zullie niet an zat. Nu zou je gaan denken: zielig, maar ja, dan het jongetje géén melk. Niks daarvan. Hij kreeg natuurlijk tóch zijn kwart flesje. Dat betaalt de gemeenschap. Jij en ik. Wij met z'n allen! Een paar weken later kwam er bij de juf een briefje: „Dank je wel voor dat Koosie toch zijn fles krijgd. dat doed u zeker. Uit dankbaar- hijt kom ik uw vragen, kom es langs voor bak koffie op een aved en gezellig blijv ook nog wat. We hebbe teelevizie. U die zich noempt de moeder van Koosie." Jan van Ees NIGER V Explosiepunt Franse A-bom IngesWde gevarenzone DE GEVARENZONE OP EUROPA GEPROJECTEERD fgH PARIJS (Reuter) Volgens doorgaans betrouwbare Parijse kringen verwacht men dat Frankrijk in het begin van deze week zijn eerste kernbom tot ontploffing zal brengen. In het gebied van Reggan, het proefterrein in de Sahara, zou nu alles klaar zijn. Het wachten zou slechts zijn op gunstige weersomstandigheden. „Paris-Jour" meldde zaterdag dat de experimenten vandaag zouden beginnen. Men verwacht dat de eerste Franse kern bom te groot is voor militair gebruik. Franse vliegtuigen zullen de explosie fil men en naar schatting zevenduizend Fran sen, verspreid over een gebied van vijftien honderd kilometer, zullen vanaf de grond getuige zijn van deze proef die Frankrijk toegang moet verlenen tot de „kernclub". technici mochten een waar-offensief ont ketenen. De president hield bij zijn dag indeling zelfs rekening met de wensen der journalisten 3. De vraag kwam steeds weer naar vo ren, waarom Custodis, de door het D.R.P.- hoofdbestuur afgezette en geroyeerde voorzitter van de Keulse D.R.P. niet als getuige is gehoord. Hij wist wat Schonen en Strunk van plan waren. Zij hadden hem namelijk gevraagd mee te doen. Custo dis geldt zelfs als de man die de politie na de schanddaden meteen over de twee daders heeft ingelicht. Desondanks werd hij niet opgeroepen. (Van onze correspondent in Londen) De looncrisis bij de Britse spoorwegen drukt zwaar op Groot-Brittannië. Er res ten nog maar zes dagen om de aangekon digde algemene treinstaking, welke vol gende week maandag ingaat, te voorko men. Vandaag zal het Britse verbond van vakverenigingen, het Trade Union Con gress, een poging doen om de staking te verhinderen, maar de kans dat dit zal lukken is gering. Gisteren hebben over het gehele land de districtsraden van de nationale unie van spoorwegpersoneel de staking volledig gesteund en de nodige or ganisatorische maatregelen getroffen- Slechts een onmiddellijke aanzienlijke loonsverhoging zou de spoormannen op andere gedachten kunnen brengen. De algemene secretaris van de spoor wegvakbond, Green, heeft, met eigen ef fectenbezit als onderpand, een lening van een miljoen pond sterling gekregen van de Bank der Coöperatieve Beweging, waar door de financiële kant van het conflict is gedekt. Met dit krediet achter zich kan de unie van spoorwegpersoneel de staking waarschijnlijk vier of vijf weken volhou den. De stakingsuitkeringen zullen de bond wekelijks op meer dan zes miljoen gulden komen te staan. Reeds thans hebben tal rijke bedrijven ver in de omstrek autobus sen en vrachtauto's gecharterd om hun eigen personeelvervoer te verzorgen zo lang de spoorstaking duurt. Vrijwel alle hotelkamers in Londen zijn gereserveerd door forensen die liever in Londen over nachten dan erbuiten. Op dit ogenblik is het echter nog te vroeg om te zeggen, dat de staking onvermijdelijk is. Alles hangt af van de verzoeningspogingen achter de schermen. Het T.U.C. heeft Sir Bryan Ro bertson, de voorzitter van de Transport commissie, een dadelijk ingaande verho ging verzocht. De organisatie van locomotiefmannen en de bond van administratief spoorweg personeel, die tegen de staking zijn, om dat zij zich verbonden hebben het resul taat van de commissie van onderzoek naar een herziening van de loonstructuur in het spoorwegbedrijf af te wachten, heb ben zulks vooral gedaan omdat zij hopen op betere resultaten voor zichzelf. Hier heeft men te doen met een inwendig con flict, zoals dat in vele bedrijfstakken in Engeland bestaat, tussen geschoolden en ongeschoolden. De Nationale Unie van Spoorwegpersoneel, welke voornamelijk de laatste groep omvat, wil staken omdat deze bond vreest er anders slechter af te komen dan de geschoolden. Omgekeerd vrezen de beide andere bonden dat een tussentijdse verhoging, welke voor het ge hele spoorwegpersoneel gelijkelijk zal gelden, een nadelige invloed z?' uitoefe nen op hun positie. Tc gemakkelijk. Volgens een zondag in Moskou gepubliceerd decreet van de communistische partij en de regering, zal het stelsel voor het toekennen van wetenschappelijke graden en titels, dat volgens critiek in de Russische pers als te slap werd beschouwd, verscherpt worden. Krachtens het decreet, dat in het communistische partij-orgaan „Pravda" is afgedrukt, moeten alle dissertaties zorgvuldig onderzocht wor den op hun originaliteit en praktische toepassing in de industrie. Vijandschap. Een strijd tussen twee auto's met een snelheid van 130 km per uur nadat de ene bestuurder weigerde de andere te laten passeren, is zaterdag avond in Moscow Hills, Missouri, ge ëindigd met de dood van vier mensen. Voorts werden vier personen ernstig gewond. De voorste auto raakte met grote vaart tegen de berm van de weg, maakte vervolgens een draai en botste toen tegen de tweede auto. Zonder overstappen. Op 29 mei wordt een directe treindienst tussen Parijs en Moskou geopend, welke gedurende de zomer dagelijks wordt onderhouden. De passagiers zullen tijdens de gehele reis van 32 uur niet van rijtuig hoeven te wisselen. Ontkerkelijking. In Kopenhagen is een vereniging opgericht onder de naam „Rationeel humanisme", die wil optre den tegen de invloed van de kerk en christelijk onderwijs op school en ijve ren voor een nationaal geboorteregis ter in plaats van het kerkelijke, vervan ging van de kerkelijke bevestigings plechtigheid door een jeugdfestival en burgerlijke huwelijks- en begrafenis plechtigheden zonder deelneming van kerkelijke instanties. Dezelfde. Twee zeelieden van de Ameri kaanse torpedobootjager „Benner" ont dekten enige tijd geleden dat zij de zelfde vrouw hadden. In december werd door een rechtbank de ongeldigheid van het huwelijk van een der zeelieden ge constateerd en de ander- verkreeg de ze week echtscheiding Directeuren. Kortgeleden zijn 250 direc teuren van Poolse staatsbedrijven ont slagen, zo wordt uit Warschau gemeld. Zij waren al veroordeeld voor verduis tering en diefstal. Uitgehouden. Volgens het blad „Sovjet- Rusland" heeft een vrouw in de streek van Altai (Siberië) die einde december tijdens een sneeuwstorm in een berg stro schuilde, het eenentwintig dagen onder de sneeuw uitgehouden. Haar adem had een opening in de dikke sneeuwlaag in stand gehouden. Toen de vrouw eindelijk door 2 mannen werd bevrijd, kon zij naar het ziekenhuis ver voerd worden, waar enkele vingers ge amputeerd moesten worden. Verder schijnt haar niets te mankeren. Bondgenoot. De minister-president van Ja pan, Noboesuke Kisji heeft zaterdag in het parlement verklaard, dat elke aan val op een basis van de Verenigde Sta ten in Japan als agressie tegen Japan zelf zal worden beschouwd. Vermindering. Een waarnemer van com munistisch China op de conferentie van het Pact van Warschau, Kang Tsjeng heeft volgens radio-Peking op deze con ferentie verklaard, dat communistisch China sinds 1951 zijn strijdkrachten met 50 percent heeft verminderd. Hervatting. Het ministerie van defensie van nationalistisch China heeft meege deeld dat de communistische kustbat- terijen in het noorden van Foekien za terdagmorgen, na een onderbreking van verscheidene maanden, weer zijn begon nen de nationalistische eilanden te be schieten. De batterijen richtten hun vuur op het eiland Kaiteng. Valse schaamte. Een militaire rechtbank te Havana heeft de persfotograaf Ser gio Leal Gamboa veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, „wegens een po ging een groep aanhangers van Fidel Castro, die de communistische groet brachten, te fotograferen", „Fotopers bureaus hadden de gewraakte foto's over de gehele wereld kunnen versprei den, hetgeen in het nadeel van Cuba zou zijn geweest."

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3