TEN BOOM Boerenknecht werkte 50 jaar lang voor f 2.50 per week Mishandelingen en diefstallen voor Haarlemse politierechter Hendrik Bally's leven begon bij 65 Agenda voor Haarlem en de IJmond Vijftigjarig Schoten hield receptie Gevonden granaat ontplofte, jongen gedood ^Brieven aan de redactie MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Velsen-lJ muiden Santpoort Beverwijk „Zomer in december" Eerste merels waren er eind januari al Haarlem had weinig moeite met VSV Strijd om Kennemer damtitel spitst zich toe ATAX.TAXI 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand Haarlem van Tegen het gratiebeleid Adres van de Joodse kerkgemeenschappen Februari-conferentie van Oecumenische Jeugdraad De tweedeklassers Zandvoortmeeuwen en HBC wonnen „Zandvoort" hield zeer geslaagde foto-expositie Jaap Termes overleden Zandvoort won opnieuw het Harvey-toernooi 3 Hendrik Hally uit Diepenveen kan zijn geluk niet op: hij heeft een bril. .een stel nieuwe kleren en zelfs een gehoorappa raat. allemaal zaken die voor deze 65-jari- ge kromgewerkte, eenzame boerenarbei der een ongekende luxe zijn waarvan hij twee maanden geleden nog niet durfde dromen. Bijna vijftig jaar lang heeft hij ge zwoegd en gezweet op de boerderij De Kolkbosch in Diepenveen bij Deventer, waar hij achtereenvolgens vader en zoon A. Kolkman vrijwel als een horige heeft gediend voor het bittere loon van een rijksdaalder per week. Een loontje, waar op sedert de oorlog en de tabaksschaarste, bovendien nog elke week twee kwartjes werden gekort voor pruimtabak. Zo omstreeks 1910 kwam Hendrik Bally een teruggetrokken dove jongen, hele maal alleen op deze harde wereld via een doorgangshuis van de stichting Hoen- derloo als jonge inwonende knecht onder de hoede van de familie Kolkman in Die penveen. De voorwaarden waren voor die tijd beslist niet slecht, integendeel: Bally zou kost, inwoning en alles wat daarbij be hoort genieten. Bovendien nog een rijks daalder zakgeld per week krijgen. Hen drik was er dan ook bar tevreden mee en werkte dat de stukken eraf vlogen. Zo is het altijd gebleven, al die vijftig jaar. Hendrik werkte van de vroege mor gen tot de late avond. Zo nu en dan kreeg hij eens wat afgedragen kleren van de boer en verder bleef het bij die ene rijks daalder per week. Bally, door zijn doofheid in een volko men isolement levend, liet heel de veran derende wereld aan zich voorbijgaan.( Hij merkte niets van c.a.o.'s, vakbeweging, medezeggenschap en wat dies meer zij. Hij merkte alleen dat er van die rijksdaal der loon hoe langer hoe minder overbleef: er moest een verzekeringetje van betaald worden, een premietje voor een nette be grafenis en dan waren er nog precies een paar dubbeltjes over voor Bally's enige luxe in deze wereld, wat pruimtabak. Maar ook daar kwam en daar kon boer Kolkman ook niets aan doen een eind aan. In de oorlog werd de tabak schaars en was er tenslotte helemaal niets Advertentie HORLOGERIE SEDERT 1837 ALPINA SPECIALIST Barteljorisstraat 19 - Tel. 11541 Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Toneel groep Theater met „Een staatsman van ver dienste" Dinsdag 20 uur: De Haagse Comedie met „Sauls dood". Minerva Theater: Dinsdag 20.15 uur: Concert N.PH.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woens dag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Valstrik", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petti coat", 14 j. Lido Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De Indische graftempel", 18 j. Luxor Theater: Vandaag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Het meisje der zonde", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Sayonara", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De moord zaak L.L.", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Tanganyika", 14 j. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Theater Monopolc (Zandvoort): Vandaag tot en met woensdag 20 uur: „Orfeu Negro". 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 maart dagelijks van 10—22 uur: Expo sitie van tekeningen v. Hans Mulder. Woning Spaarndammerd(jk 100 (Spaarn- dam): Tot 21 februari dagelijks van 10.30 tot 16.30 uur: Expositie van werken van Tan van Geem. DIVERSEN Zomerlust (Zandvoort): Vandaag 20.15 uur: Opvoering van „Het hemelbed" (Culturele kring 't Helm). (Verder raadplege men de rubriek „Uitgaan in Haarlem" van vrijdag 5 februari). MAANDAG 8 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „De verlaten stad". Rex, 20 uur: „Schaduwen van het derde rijk". Cultureel Centrum, 20 uur: aquarium vereniging Velsen. DINSDAG 9 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „De verlaten stad". Zaal Abelenstraat, 20 uur: Alcoholics Anonymus. MAANDAG 8 EN DINSDAG 9 FEBRUARI Musis Sacrum, Provinciaal Ziekenhuis, van 19—21 uur: expositie teken- en schil derwerk van patiënten. MAANDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Tus sen twee vrouwen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „The Captains Paradise". W. B. Theater. 20 uur: „De held van Java" DINSDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tussen twee vrouwen". Luxor Thea'ter, 19 en 21.15 uur: „The Captains Paradise". Kennemer Theater, 20 uur: Geheelont houdersvereniging „Nieuw Leven" met ..In 't Gouden Haantje". meer te krijgen. Maar Bally pruimde zo ongelofelijk graag en dus nam hij van de eigenbouw die zijn boer kweekte. Daar was ook helemaal niets op tegen, alleen., voor niets gaat de zon op en dus moest Hendrik Bally voortaan elke week twee kwartjes minder loon ontvangen vanwege die tabak. Zo is het gebleven, ook na de oorlog. Breuk werd verlossing In 1951 werd Hendrik Bally gehuldigd, compleet met een verhaaltje en een plaat je in de krant vanwege zijn veertig jaar trouwe dienst. En elke week weer was er die ene onnozele rijksdaalder. Elke dag weer was er het werk van vroeg in de ochtend tot laat in de avond, weinig vrien delijkheid en veel bittere eenzaamheid. Toenzo omstreeks kerstmis van het vorige jaar begon het geluk te dagen: Hendrik Bally kreeg een beklemde breuk en moest naar het Deventer ziekenhuis. Hij werd er vertroeteld door de zustertjes en kreeg er bezoek. Tijdens zo'n bezoek gebeurde wat in die 49 jaren nog nooit eer der was voorgevallen: Bally klaagde zijn nood dat alles toch zo verschrikkelijk duur was tegenwoordig en dat je van een rijks daalder maar zo weinig kon doen. Pas toen werd de buitenwacht gewaar wat zich hier al die jaren had afgespeeld: een boe renknecht die in 49 jaar nooit een cent loonsverhoging had gehad, voor wie geen c.a.o.'s en wettelijke bepalingen schenen te bestaan! Allerlei instanties werden in geschakeld. als een prins Bally ging niet naar de boerderij terug, maar heeft nu een leven als een prins in het rusthuis „Het Weterman" in Diepen veen. Op de boer kon nog twee jaar loon worden verhaald. Men kon zijn a.o.w. nog voor hem in orde krijgen en hij beurde een verzekeringetje. Zo heeft Hendrik Bally dan nu voor het eerst in zijn een zame doorzwoegde leven zélf een bril, helemaal nieuwe kleren en kan hij dank zij het van de eigen centen gekoch te hoorapparaat normaal met zijn me demensen praten. Voor Henrik Bally is het leven pas be gonnen op zijn oude dag. A mateurtoneel De toneelvereniging „Heemstede-West" is niet ongelukkig geweest met de keuze van het stuk, dat zaterdag in hotel „De Leeuwerik" werd opgevoerd. Het was „Zo mer in december" door James Liggat, een van die typisch Engelse komedies, waarbij nauwelijks van een intrige spra ke is. Soms krijgt men zelfs de indruk, dat de schrijver eenvoudig een aantal con trasterende figuren het toneel heeft opge stuurd, welke personages dan verder hun weg zelf maar moeten vinden. De conflict stof ontstaat louter door hun samenzijn, vooral omdat Amor een overheersende po sitie komt innemen. De traditionele fatale vrouw dreigt het jong geluk van een pas getrouwd paar te verstoren en een veelbe lovend romancier voert een fanatieke strijd tegen de herinnering aan de over leden echtgenoot van zijn jeugdvriendin; een strijd, die zoals het in een blijspel past, met een glorieuze overwinning ein digt. Verder wordt. de. lief de .ontdekt door een gevoelig meisje en een kostschool knaap met een blaffende kblonel als „opvoeder" en ziet een door zijn vrouw verlaten echtgenoot zich ten slotte weer gelukkig met haar verenigd. In tal van vlot geschreven scènes kre gen de leden van „Heemstede-West" stuk voor stuk een dankbare gelegenheid te be wijzen, of zij al of niet over de voor een blijspel benodigde talenten mochten be schikken, een examen, dat over het alge- mee bevredigend werd afgelegd. Daar naast was het een verdienste van regis seur J. van der Veldt, dat hij in deze voor stelling de lichte toest liet overheersen, want het stuk bevat talrijke scènes, waar in de spelers zich gemakkelijk tot een te veel aan dramatische accenten zouden kunnen overgeven. De lichte blijspeltoon overheerste dus, met een bijzonder goed door Frans Bennaars vertolkte Edward Kingsley in de voorste gelederen. De twee mooiste scènes van deze avond kwamen dan ook van hem, waarbij hij eerst uitste kend werd geassisteerd door Wil Dalman als de sensitieve Angela en later door Lien Wijnstroom, als zijn tot inkeer geko men echtgenote. Van het echtpaar, dat voortdurend zo capricieus tussen twist en verzoening dartelt, won Leni van Baak het van haar toneel-echtgenoot in natuurlijk heid. Vermakelijke typeringen zagen wij verder van Anton Jansen, als de „bulder- kolonel," met de gedienstige Effie, die al lerminst op haar mondje is gevallen van Annie Jeltema en het dwaze mannetje, dat Ton Wijnstroom van monsieur Anatole wist te maken. Ans Visser speelde de fa tale vrouw met overgave en temperament. Met waardering moet ook melding wor den gemaakt van Joke van der Veldt, Dick Kluit, Henk Russel en Wim Jansen. Op nieuw was aan het décor bijzonder veel zorg besteed. Men had op dit betrekkelijk kleine toneel zelfs een trap naar boven we ten te „versieren". Het succes bij het pu bliek was in alle opzichten verdiend. In ons blad van zaterdag berichtten wij dat op 5 februari in „Thijsse's Hof" in Bloemendaal de eerste merel zong. Door dat dit zo vroeg in het jaar gebeurde, heb ben we deze Bloemendaalse vogel als re cordhouder beschouwd. Achteraf blijken er echter dit jaar merels te zijn, die nog veel eerder door hun zang de komst van de lente hebben aangekondigd. Ze zong er op 25 januari een bij de Zijlbrug en de volgen de dag bij het Krelagehuis in Haarlem. De ze vogels „sloegen" de Bloemendaalse merel dus met bijna twee weken. Overigens doet dit niets af of toe aan 't feit dat de klok bij de vogels dit jaar wel een heel stuk vooruit is gezet. In de pol ders ten oosten van Haarlem werden dit weekeinde al wulpen gesignaleerd, die daar anders pas een maand later worden gezien. Trouwens, wie in de tuinen let op de bloeiende sneeuwklokjes en de krokus sen ziet ook de nadering van het milde jaargetijde, ondanks vorst en koude oos tenwind. Inbraak. In de nacht van zaterdag op zondag is in een café in de Spaarnwouder- straat in Haarlem ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft via een w.c.-raam pje. Uit een niet-afgesloten geldlade werd 200, alsmede een polshorloge weggeno men. De voetbalvereniging Schoten uit Haar lem Noord, heeft zaterdagmiddag tijdens de receptie ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan in restaurant Brinkmann duidelijk kunnen merken dat tallozen de jubilerende club een goed hart toedra gen. Uit alle delen van het land waren afgevaardigden van clubs en bonden naar Haarlem gekomen om van hun belangstel ling blijk te geven en de jubilerende club met het gouden feest te complimenteren. Voor de heer J. Klein, een der oprich ters van Schoten, werd het ook een onver getelijke middag. Want deze pionier werd het Bondsonderscheidingsteken overhan digd door de vice-voorzitter van de knvb, de heer Egberts. En Schoten zelf ontving de Bondswimpel van de heer Egberts. Aan de lange rij van sprekers kwam schier geen einde. De heer Egberts voer de namens de KNVB het woord, de heer H. W. van Turnhout sprak namens de af deling Haarlem van de KNVB en bood het bestuur de gebruikelijke enveloppe met in houd aan namens de aangesloten vereni gingen. Vrijwel het voltallige HVB-be- stuur was aanwezig. Wethouder Geluk, vergezeld van de heer Schippers, bracht zijn gelukwensen over van het Haarlemse gemeentebestuur 'en de heer P. C. van Houten sprak vriendelijke woorden na mens de Landelijke Vereniging van Ama teurclubs. De heer Beets bracht zijn feli citaties over namens de Haarlemse sport raad. HFC liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een fraai geschenk. Er volgden hierna nog vele verenigings afgevaardigden die allen hun sympathie voor de jubilerende club toonden. Ook de voorzitter van de honkbalclub Schoten, de heer Pols, richtte zich met welgekozen woorden tot het voetbalbestuur en de jeug dige voorzitter van het vijftigjarige Scho ten, de heer M. Gregoire jr. stond voor de moeilijke taak elke spreker zijn dank te betuigen voor de gebrachte hulde. Hij deed zulks op voortreffelijke wijze en kon aan het einde van deze middag op een wel zeer stijlvolle receptie terugzien. Een 17-jarige jongen uit het opvoedings gesticht De Dreef te Heerde (Gld.) is over leden, nadat hij door de explosie van een granaat ernstig was gewond. Samen met een vriend had hij bij een wandeling over de terreinen van het ar tillerieschietkamp bij Oldebroek een pro jectiel gevonden. De jongens namen de granaat mee naar het gesticht, waar een van hen trachtte haar te demonteren. Er volgde een ontploffing, waarbij de jongen zodanig werd gewond, dat hij tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Zwolle overleed. De jongen was afkomstig uit Heerenveen. VSV en Haarlem hebben de vrije zon dag gebruikt om in het sportpark „Schoo- nenberg" in Velsen een vriendschappelij ke wedstrijd te spelen, die verdiend door de Haarlemmers met 0-4 werd gewonnen. Voor deze ontmoeting bestond weinig be langstelling en het moet gezegd worden, dat de wegblijvers ten opzichte van VSV weinig hebben gemist. In het bijzonder het spel van de voorhoede was zeer ma tig zodat doelman Keesman een gemakke lijke middag heeft gehad. De VSV-keepers Geerlofs (voor de rust) en Vader (na de rust) hadden het aanmer kelijk drukker. De Haarlem-voorhoede, met Vreeken en Sybrandi op de rechter vleugel, Doorenbosch op de midvoorplaats en De Graaf en Groeneveld op de linker vleugel, trok zich namelijk van de reputa tie van Spaans en de zijnen niets aan. Voor de rust gaf Groeneveld zijn club de leiding en na de hervatting scoorde Dooren bosch nog drie keer waardoor het tenslotte een verdiende 0-4 zege voor de roodbroe- ken werd. celstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tot twintig gulden boete of vier dagen hechtenis. Bovendien werd als bijzondere voorwaarde gesteld, dat verdachte voor het einde van de proeftijd de 150 gulden schade aan gedupeerde te rug moest betalen, dit in afwijking van de eis van de officier van Justitie, die dit bedrag voor 1 juli terugbetaald wilde zien. Voor de Haarlemse politierechter mr. G. H. Ferwerda stond vandaag een 39-jarige chauffeur uit Haarlem terecht op beschul diging van mishandeling. De man, die reeds zes maal eerder veroordeeld was, had een eigenaar van een kledingmagazijn in diens winkel een klap gegeven. De winkelier was kort tevoren het huis van verdachte bin nengegaan om een mantel terug te nemen die de vrouw van verdachte thuis op zicht had. Verdachte verklaarde dat hij zich op gewonden had over het feit, dat de eige naar van het kledingmagazijn zonder zijn toestemming zijn huis was binnengegaan. Of verdachte toestemming had gevraagd om de winkel binnen te gaan en de eige naar daarvan te mishandelen, vroeg de officier van Justitie, mr. J. Bredius. Hij eiste een boete van honderd gulden of zes dagen hechtenis. De politierechter veroor deelde verdachte tot 75 gulden boete of 25 dagen hechtenis. n „„.„..Vpetb^lincident Bij een voetbalwedstrijd in november vorig ;aar tussen WH en Spaarnestad had een 23-jarige werkman van de P.T.T., lid van het elftal van Spaarnestad, een speler van het andere team een zodanige klap tegen de mond gegeven, dat hierdoor voor de gedupeerde een schade van 150 gulden ontstond. Het slachtoffer van de klap eiste schadevergoeding. Een tweede getuige, die grensrechter bij de wedstrijd was geweest, had gezien dat verdachte de klap toediende. De politierechter, mr. H. J. Ferwerda, veroordeelde verdachte conform de eis van de officier van Justitie tot een maand Tijdens de vijfde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van het district Kennemerland hebben vooral de leiders van de verschillende groepen zich flink geweerd. In groep A van de hoofdklasse zagen wij het treffen tussen de leiders De Jong en Douma. Veteraan De Jong aarzelde niet toen zijn concurrent in de Hollandse opening een typezetje over het hoofd zag, dat Douma een schijf-verlies bracht en tenslotte verlies van de partij. Drayer ont kwam op het nippertje aan verlies, omdat Van Straten een voordelig eindspel slordig afwerkte met remise als resultaat. Ger- revink toonde zich in een klassieke partij de meerdere van Langeveld en won. Blom en Belien deelden de punten na een fraaie partij. Van Wort moest uit de strijd wor den genomen. De situatie aan de top van de ranglijst vertoont nu het volgende beeld: De Jong 9 uit 5, gevolgd door Douma en Drarye met elk 6 uit 5. Slot boekte in groep B de vijfde achter eenvolgende overwinning, nu tegen J. Warmerdam. Krijgsman aanvaardde on regelmatig spel in zijn partij met v.d. Kroft en won door een beter spelinzicht. Meure ondervond sterke tegenstand van Ter Haak. doch geholpen door een zwakke zet van zijn tegenstander forceerde hij schijfwinst en won. Schelfaut verzuimde in zijn partij met Visser een eenvoudige winstvariant, waardoor hij met remise ge noegen moest nemen. Poppen voerde in zijn partij met v.d. Berg een geraffineer de meerslagcombinatie uit, waarmede hij de partij in zijn voordeel besliste. Slot heeft met 10 uit 5 de leiding onbe dreigd in handen. Hij wordt gevolgd door Krijgsman en Meure met elk 7 uit 5. In de eerste klasse leverde Bot een uit stekende prestatie door de leider Oort- huys remise af te dwingen. Gomes zag zijn aansluiting op de leider verloren gaan door een verliespartij tegen Persoon. Boerkoel maakte een flinke sprong naar boven door een winstpartij tegen Leeuw. Kaan en v. Wort kwamen remise overeen, evenals Mast en Binkhorst. Oorthuys behield de leiding met 7 uit T, maar hij wordt bedreigd door Boerkoel met 6 uit 4 en Binkhorst met 6 uit 5. De deelnemers tweede klasse kwamen tot de volgende resultaten: Lemmers- Thyms 2-0; v.d. Doesrde Boer 0-2; ter Wol- beek-v.Kempen 2-0; Douwstra-Zandber- gen 2-0 en v.d. Meer-v.d. Wereld 2-0. Dc Boer leidt met 8 uit 4. Lemmers is tweede met 8 uit 5 en v. d. Meer derde met 6 uit 4 Vrijdag 12 februari worden de wedstrij den voortgezet in het „Hof van Holland". Werkgever mishandeld Tegen een 26-jarige steigerbouwer werd 150 gulden of dertig dagen hechtenis ge- eist wegens mishandeling van zijn werk gever. Verdachte had toen hij in de ziektewet „liep" op een bromfiets gereden. Zijn werkgever die dit had gezien, gaf opdracht zijn ziektewetuitkering te staken. Ver dachte had dit nogal hoog opgenomen, was naar het 'kantoor van zijn werkgever ge reden en had deze een paar klappen tegen hét hoofd gegeven, waardoor hij 'éen her senschudding opliep. Het vonnis'luidde twee maanden hechtenis, waarvan één maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een 57-jarige taxichauffeur uit Haarlem nam hierna, beschuldigd van diefstal, plaats in de verdachtenbank. Verdachte had bij een klant even binnen mogen wachten. Uit een portemonnaie, die op tafel lag had verdachte toen 85 gulden weggenomen. Het geld had hij in Amster dam opgemaakt. Zijn verdediger, mr. J. Jansonius, wees erop dat het toch wel een grote verleiding voor zijn cliënt, die reeds meermalen was veroordeeld, betekende toen hij de porte monnaie vlak binnen zijn bereik op tafel zag liggen. Hij pleitte clementie. De officier van Justitie eiste vijf maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De politierechter veroordeelde ver dachte tot vier maanden met aftrek van voorarrest. (Verkort weergegeven Dempen. Haarlem-West (Leidsebuurt) is onder de vier stadsdelen van Haarlem het zorgenkindje. Er wordt geen rekening mee gehouden dat deze dichtbevolkte buurt van de zomer weer geplaagd zal worden door ratten en muggen: de verwekkers van ge vaarlijke ziekten. De bewoners van de Westergracht kunnen hierover meepraten. Er zrjn maar weinig mensen, die hun ra men open durven doen, vanwege de vieze modderlucht, welke het huis binnendringt. Maakt men gebruik van het houten brug getje over het water, dan dient men snel de zakdoek te pakken om niet onpasselijk te worden. Ook kleine kinderen, die bij tientallen bij het water spelen staan bloot aan besmetting. Meermalen is over deze onhoudbare toestand geklaagd. Waarom die moddertroep niet gedempt? Het zou een mooi parkeerterrein zijn en het aanzien al daar verhogen. C. OOSTENRIJK. Haarlem Advertentie BEVALLEN van een zoon: 5 febr.: W. ManneveldJonker, T. LapVan Wijk, M. B. WeijersBooms. BEVALLEN van een dochter: 5 febr.: C. BestebreurtjeVan Oers; 6 febr.: J. M. H. de OudeTurnhout, J. CartonBeijer, M. R. van der ZwanHogerheijde. OVERLEDEN: 5 febr.- A. M. Janmaat- Van der Geest, 57 j., Kamperlaan. B. Deen, 57 j., Jan Gijzenkade. A. L. Ellermeijer, 66 j., Steenbokstraat. J. A. J. A. Nieuwen- huijsMuijsert, 75 j„ Floraplein. A. van Mastrigt, 73 j„ Gasthuisvest. GEHUWD: 6 febr.: B. Bakker en P. Beu- mer. De drie Joodse kerkgenootschappen in Nederland (het Nederlands-Israelietisch Kerkgenootschap, de Portugees-Israelieti- sche Gemeente en het Verbond van Libe rale Religieuse Joden in Nederland) heb ben zich thans ook tot de leden van de Eer ste Kamer gewend met het verzoek er bij de minister op aan te dringen, dat deze een verdere gratieverlening aan de nog in gevangenschap vertoevende Duitse oor logsmisdadigers niet in overweging zal ne men. De kerkgenootschappen hebben bezwaar tegen het uitgangspunt van de minister: dat het gratiebeleid ten aanzien van deze oorlogsmisdadigers niet los gezien kan wotden van het gratiebeleid van gewone delinquenten. Zij staan op' het standpunt dat de oorlogsmisdadigers verantwoorde lijk zijn voor de dood van duizenden en tien duizenden (voor het merendeel Joodse) landgenoten. Zij hebben door deze verantwoordelijk heid op zich te nemen hun sadistische nei gingen botgevierd en bevredigd, aldus de Joodse kerkgenootschappen, die menen dat een verdere gratieverlening aan deze misdadigers niet alleen het rechtsgevoel van de Joodse bevolkingsgroep ten zeerste zal kwetsen, doch ook grote gevaren met zich mee zal brengen omdat er van enig toezicht geen sprake kan zijn wanneer de vrijgelatenen over de grens zijn geleid. Voor het eerst zijn jongeren actief naar voren getreden op de landelijke februari- conferentie van de Oecumtaische Jeugd raad in Nederland, die zaterdag en zondag in Almelo is gehouden. Vijf tot verschil lende kerken behorende jongeren hebben voorstellingen ingeleid betrekking hebben de op het thema „De kerk van morgen". Een paar gedachten welke hier werden ge uit, luiden: de zielzorg is niet uitsluitend de taak van de ambtsdragers, maar ook van de mondige leek; de kerk van morgen moet het beeld vertonen van kleine, mo biele eenheden, omdat de tegenwoordige ge meenten dikwijls te groot en te onpersoon lijk zijn; de eenheid moet vernieuwd wor den. Deze stellingen werden in discussie groep besproken en naar aanleiding daar van werd onder leiding van dr. J. H. van Beusekom, hervormd predikant te Amster dam. in de avonduren een nabespreking gehouden. De conferentie was geopend door de voorzitter van de oecumenische jeugdraad, ds. N. O. Steenbeek, die in zijn welkomst woord het overlijden memoreerde van dr. Geelkerken, die hij een der pioniers van de oecumenische beweging in ons land noemde. De 350 deelnemers woonden zondagmor gen een dienst bij in de gereformeerde kerk, die geleid werd door ds. O. Jager. Zandvoort Door Kenncmers met 1-0 te verslaan heeft HBC zondag een kostbare overwinning be haald. De Heemstedenaren, die de punten broodnodig hadden, kunnen thans weer wat ruimer ademhalen. HBC was over al le linies sterker en reeds na twaalf minu ten gelukte het De Reus doelman Groot met een ver schot te passeren 0-1. De Wij- ker doelman, die bij dit doelpunt niet vrij uit ging, kreeg daarna volop gelegenheid zijn kwaliteiten te tonen. De HBC-ers dron gen fel op en namen het Kennemers-doel van alle kanten onder schot. Keeper Groot was echter prachtig op dreef en mede door dat de Heemsteedse voorwaartsen enkele malen pech hadde' bleef de score tot een doelpunt beperkt. Na de pauze zakte het spelpeil. HBC was in deze periode lang niet meer zo goed op dreef, maar omdat van De Kennemers heel weinig uitging kwam de voorsprong nauwelijks in gevaar. Drayer, die voor de rust voor de geblesseerde Henny Kors was ingevallen speelde in de HBC-ploeg een goede partij. ZandvoortmeeuwenVitesse 4-1 Zandvoortmeeuwen heeft een verras send ruime zege van 4-1 behaald op het sterke Vitesse. Als excuus voor de Castri- cummers geldt dat de ploeg liefst vijf in vallers telde, hetgeen uiteraard van nade lige invloed was op het spel van de bezoe kers. Het eerste half uur zag het er nog niet naar uit. dat de geelhemden met zulke overtuigende cijfers zouden gaan winnen Vitesse weerde zich verdienstelijk en slaagde er in het doel van de Zandvoor- ters enkele malen ernstig in gevaar te brengen. Jacobs en Heyne lieten twee op gelegde kansei. voor de thuisclub onbenut. Na ruim een half uur spelen onderging het beeld van de wedstrijd een sterke ver andering. De Zandvoorters namen het spel in handen en het was Michels, die met een doelpunt van klasse de score voor Zand voortmeeuwen opende. Wel wist Bartes kort daarna de gelijkmaker achter Ter Wolbeek te deponeren, maar uit een vrije trap van Water werd het in de veertigste minuut 2-1. In de laatste ogenblikken voor de pauze werd Michels op de rand van het straf schopgebied ten val gebracht. De scheids rechter wees naar de witte stip, maar na dat Halderman en Michels hem er op had den gewezen, dat de overtreding niet in het beruchte gebied was geschied, veran derde de scheidsrechter zijn beslissing en kende hij de thuisclub een vrije trap toe. Halderman nam deze vrije trap en het ge lukte de Zandvoorter daaruit de voorspron voor zijn club op 3-1 te brengen. Na de pauze is Vitesse er vrijwel niet meer aan te pas gekomen. Al spoedig voerde Michels de stand naar 4-1, wat voor de Castricummers het einde van alle illusies betekende. Hollandia 18 31 Zandvoortm. 16 16 Purmersteyn 17 23 Schoten 18 16 Vitesse 18 20 HBC 17 14 HRC 16 19 Kennemers 18 14 West-Frisia 18 18 DEM 16 9 VVB 18 17 WFC 16 9 Boom viel te vroeg. De 55-jarige H. Dreves uit Velerveen, die bezig was met het omhakken van een boom, wilde, even voordat de boom zou vallen, zijn fiets in veiligheid brengen. De boom viel echter iets eerder dan hij had verwacht. Hij werd door de stam getroffen en zo zwaar ge wond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. De amateurfotografenvereniging „Zand voort" heeft zaterdag en zondag ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan een foto expositie in het Gemeenschapshuis gehouden. De tentoonstelling werd in het bijzijn van een groot aantal genodigden geopend door de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema. De voorzitter van de vereniging, de heer E. Reurts, gaf een overzicht van het tien jarig bestaan der vereniging. De laatste ja ren waren moeilijk, doch juist de laatste maanden is het ledental met meer dan hon derd percent toegenomen en heeft zich een grote aktiviteit bij de leden geopenbaard. Ook de belangstelling voor de expositie was bijzonder groot. Inwoners van Zandvoort zonden 68 foto's in, waarvan er 27 deel uit maakten van de tentoonstelling, nadat deze door de jury waren beoordeeld, die bestond uit de heren A. de Brouwer in Zandvoort. A. J. Lohr in Heemstede en J. van Sonsbeek in Haarlem. Bovendien brachten de leden 114 foto's voor de expositie bijeen, waarvan 49 in de beginnersklasse. Dank bracht spreker aan de heren Kals- hoven. Vos en Beenhakker, drie oprichters der vereniging, die zich bijzonder verdienstelijk maakten voor deze tentoonstelling en vervol gens aan allen die de expositie mogelijk maakten. Twee kinderen boden daarna de burgemeester bloemen aan voor diens echt genote, terwijl mr. Van Fenema een fotolijst ontving met de mededeling, dat men de zijns inziens mooiste foto van de expositie daarin zou laten inlijsten. De burgemeester herinnerde eraan, dat dit reeds de vierde expositie van de Zandvoortse amateurfotografen is. De leden blijken alge meen veel liefde te hebben voor hun hobby en hier groeit zelfs uit amateurisme vakman schap. Mr. Van Fenema opende de tentoon stelling door een druk op een knop, waar door van dit moment automatisch een foto werd gemaakt. Voor de inzendingen van de inwoners was de uitslag: 1ste prijs: mevr. M. de Boer-Veen (met eervolle vermelding); 2de prijs: W. v. d. Erve, 3de prijs: J. Keur; 4de prijs Kees den Adel (13 jaar en jongste inzender) met eer volle vermelding. Leden (beginners): 1ste prijs: E. Reurts; 2de prijs: D. den Adel (met lof van de jury); 3de prijs: A. M. Rooy (met eervolle vermelding); 4de prijs: W. Gebe (met eervolle vermelding). Leden (gevorderden): 1ste prijs: L. v. d. Mije (met buitengewone lof van de jury); 2. R. G. Bannink en H. K. van Es; 3. C. J. Ou- werlen. Kleurendia's: 1. L. v. d. Mije; 2. H. Vos; 3. R. G. Bannink en 4. D. den Adel (met eer volle vermelding). De expositie is met buitengewone zorg en toewijding ingericht. Foto's uit Zandvoort met besneeuwde duinlandschappen en strand gezichten wisselden af met foto's uit het buitenland, terwijl we van de verscheidene humoristische foto's speciaal willen noemen: „Nachtmerrie van een circuit-directeur", waar men op de tribune op het circuit slechts een zielig aandoend mannetje ziet zitten. Ook de prachtige serie kleurendia's geeft blijk van het vakmanschap dat verscheidene leden van de vereniging zich in de loop der jaren hebben weten te verwerven, waardoor het,, woord- ..amateurisme" nauwelijks meer gehandhaafd kan blijven. In de loop van zaterdag en ook zondag trok deze fraaie expositie, waarmede de amateur- fotogfafenvereniging „Zandvoort" grote eer heeft ingelegd, zeer veel belangstelling. In het Diaconessenhuis in Haarlem is in de nacht van zaterdag op zondag op 68- iarige leeftijd overleden de heer Jaap Termes, in Zandvoort algemeen bekend als „Ome Jaap". Met hem ging opnieuw een rasechte Zandvoorter heen, die in brede kring po pulariteit genoot. Van kind af aan was de heer Termes als badman op het strand. Hij exploiteerde vele jaren lang zijn zee- en zonnebad Termes. dat bij de badgasten zeer bekend was. De heer Termes maakte vooral van de zeestromingen veel studie, zag enorme mo gelijkheden wat betreft de geneeskracht van het zeewater en werkte wat het laat ste betreft in de voor-oorlogse jaren veel samen met de Zandvoortse bad-arts dr. Varekamp. Hij vervaardigde in de jaren na de oorlog een instrument voor het me ten en vaststellen van de onderstroom, waarvoor veel belangstelling bestond. Zijn grote kennis van de zee werd hoog aan geslagen. Hij heeft vele lezingen gehouden. Tot het laatste toe was hij een actief be stuurslid van de Zandvoortse strandpach- tersvereniging en vele jaren voorzitter. Ook het Zandvoort van voorheen had zijn bijzondere voorliefde. Hij ijverde zeer voor de Zandvoortse buurt- en folklorevereni- ging .de Wurf". Van zijn grote kennis van Zandvoorts verleden werd een dankbaar gebruik gemaakt. Ongeveer dertig jaar ge leden was de thans overledene enige tijd lid van de gemeenteraad. Het stoffelijk overschot zal woensdag middag om drie uur op de algemene be graafplaats ter aarde worden besteld. De Zandvoortse hockeyclub heeft zich zondag volledig kunnen wijden aan het Harvey-toernooi van de Amsterdamse hockeyclub FIT. Alle overige competitie wedstrijden voor de dames- en herenelf tallen werden afgelast. Het toernooi van FIT werd vier jaar geleden voor het eerst gespeeld. Zandvoort werd toen winnaar. De wisselprijs moest zondag verdedigd worden, wat met succes is geschied. De prijs blijft in Zandvoortse handen. Voor het resultaat golden zowel de re sultaten van het deelnemende dames- als herenelftal. Er werd een halve competitie gespeeld tegen de andere deelnemende verenigingen, te weten Amsterdam, Hur ley en de organiserende vereniging FIT, waarvan de elftallen in de hier genoemde volgorde eindigden met respectievelijk 7, 5 en 3 punten. Zandvoort behaalde negen punten. Hiervan kwamen er 5 op rekening van de dames met het fraaie resultaat van twee gewonnen en een gelijk gespeelde wedstrijd. De heren wonnen twee van de drie wedstrijden en verzamelden daarmee 4 punten. Dames: HurleyZandvoort 1-2, Zand voortAmsterdam, 4-0, ZandvoortFIT 1-1; Heren: HurleyZandvoort 0-2, Zand voortAmsterdam 02, ZandvoortFIT 10. Bij de zaterdagmiddag gespeelde jeugd wedstrijden wonnen de beide jongens jeugdteams. Zandvoort A won in Heem stede met 4-0 van Alliance c; Zandvoort C thuis met 4-1 van Alliance b.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5