SCHEEPVAART Koerswaarde in januari met 1 miljard gedaald Worms acht plan-Rozenburg gevaarlijk voor onze industrie De beurs Lagere uitkomsten K.N.S.M. MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DEAMSTERDAMSE BEURS IJsland lid van Kleine Vrijhandelszone? Dividend 9 (11%) A'dam Rubber had uitstekend jaar f2 miljoen gereserveerd Bijeenkomst K.S.G.- ministerraad afgelast Plan van NKF is realiseerbaar De KLM-rechten Belgisch blad spreekt van „sterke discriminatie" Olie-exploratie in Spaanse Sahara Tekort op Westduitse betalingsbalans Economische benadering der chr. sociale politiek Drie Hoefijzers 12% (11%) Besoeki heeft reeds de helft van Bremens tabak verkocht Lening voor Assoeandam: 1150 miljoen roebel „Inge Toft" nog niet gelost door geschil over kosten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Melkverbruik daalde slechts weinig na prijsverhoging Economisch beraad voor Afrika weer zakelijker Dat de koersen van aandelen, officieel ter beurze genoteerd, in de maand januari een dalende richting hebben ingeslagen blykt duidelijk uit de cijfers van het C.B.S., die aantonen een vermindering van de koerswaarde van (in miljoenen guldens) 26 968 in december tot 25.892 in januari 1960. Deze daling is niettemin binnen be perkte grenzen gebleven, hetgeen wordt aangetoond bij vergelijking met de koers waarde van de overige maanden van 1958 die, december uitgezonderd, alle een lagere koerswaarde aantonen dan januari 1960. Na december had november de hoogste koerswaarde met 25.254. Toch heeft zich nog in twee groepen een verhoging van de koerswaarde voorgedaan en wel bij de bankaandelen, waarvan de koerswaarde steeg van 1.041 tot 1.063 (ingevolge hogere dividendvoorstellen over het afgelopen boekjaar) en by de cultuuraandelen. Hun koerswaarde nam toe van 180 tot 183, ingevolge incidentele vraag naar Amsterdam Rubber, H.V.A- en Deli. vijf op de lijst was Hoogovens met 10,1, Robeco met 8,9, Philips cum. pref. met 7,3, KLM met 4,2, Deli met 4 en HVA met 3,9 miljoen. Deze tien fondsen had den een gezamenlijke effectieve omzet van 242,7 miljoen, vergeleken met 259 mil joen in december. De volgende tien op de lijst waren Vereenigd Bezit met 3,8 mil joen. VMF eveneens met 3,8, Dordtsche Petroleum f 3,5, Heineken 3, Unitas, Na tionale Handelsbank, Ketjen, Interunie en KNSM, alle 2,7 en als laatste Zoutindu- strie 2,6 miljoen. Deze twintig fondsen hadden een totale effectieve omzet van 272,9 miljoen, vergeleken met 290 mil joen in december 1959. In de eerste dagen van februari liet de effectenbeurs een min of meer fluctueren de stemming zien. Het algemeen beurs- indexcijfer was per saldo heden op de laat ste beursdag van deze week op 350 nog iets hoger dan op de laatste beursdag van januari. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld dat er op 12 en 13 februari in Londen een vergadering zal worden ge houden van hooggeplaatste ambtenaren uit de zeven landen der Europese vrijhan delsassociatie. Volgens de woordvoerder maakt de vergadering deel uit van een reeks officiële besprekingen, welke op de agenda werden geplaatst, toen verleden jaar in Stockholm het initiatief tot de over eenkomst van de Europese Vrijhandels associatie werd genomen. De zegsman weigerde commentaar te leveren op een veronderstelling die tijdens zijn perscon ferentie werd geuit en inhield dat de toe lating van IJsland tot de associatie wel eens een der onderwerpen van bespreking zou kunnen zijn. Hij zei dat er waarschijn lijk zal worden beraadslaagd over het Rus sische memorandum, dat aan alle landen met uitzondering van Portugal werd ge zonden en waarin werd geëist dat de zeven landen aan Rusland de behandeling van meest begunstigde natie zouden verlenen. De overige rubrieken evenwel gingen in koerswaarde omlaag en wel internationale concerns van 19.153 tot 18.479, handel en industrie van 4.995 tot 4.642 en scheep- en luchtvaart van 962 tot 899. Een jaar ge leden, eind januari 1959, was de totale reële waarde van gewone aandelen aan de Amsterdamse effectenbeurs nog slechts slechts 22.005. De nominale waarde was een jaar geleden 5.229, eind december 1959 5.351 en eind januari 1960 5.381. Voorts geeft het C.B.S. de volgende ge middelde koersen, die, vergeleken met eind december, alle lager zijn, wederom uitge zonderd bankaandelen en cultures. Deze namen toe respectievelijk van 240 tot 244 en van 85 tot 86. Voor de overige groepen waren de gemiddelde koersen als volgt: internationale concerns van 807 naar 773, handel en industrie van 309 naar 285 en scheep- en luchtvaart van 177 naar 166. De totale gemiddelde koers daalde van 504 naar 481. Een jaar geleden was zij nog 421. Voorts vermeldt het C.B.S. als beurswaar de-index (gemiddelde 1953 is 100) voor januari 329,5, vergeleken met 344,9 voor december en 285,1 voor januari 1959. Het gemiddelde voor het gehele jaar 1959 was 301,4. Het algemeen ANP-CBS beursindex- cijfer, 1953 is 100, daalde in januari van 358,11 tot 348,58. Ook in New York, Londen en Parijs zijn de indexcijfers in januari gezakt. Alleen in Brussel en op de West- duitse beurzen viel een kleine stijging waar te nemen. Over de activiteit op de Amsterdamse effectenbeurs heeft men, blijkens de cijfers van de Vereeniging voor den Effectenhan del. in januari over het algemeen niet te klagen gehad. De aandelenomzet was slechts 9 miljoen lager dan in de top- maand december 1959. Toen werd omgezet (nominaal) voor 108 miljoen, in januari voor 99,3 miljoen, tegen 99,9 miljoen in januari 1959. Het maandgemiddelde van het aantal genoteerde fondsen was voor januari 455. Hiervan waren 171 of 37,6 °/o hoger, 187 of 41,1% lager genoteerd en 97 of 21,3 onveranderd. AKU staat ook bovenaan de ranglijst ditmaal van de twintig fondsen, die in januari van alle binnenlandse aandelen ter beurze de grootste omzetten hadden, gerekend naar de nominale bedragen. Deze twintig fondsen hadden een nomi nale omzet van 54,5 miljoen, hetgeen 54,9 percent is van de totale nominale aan delenomzet in januari. AKU staat aan de kop met 8.2, gevolgd door Unilever 7,3, Philips 6,5, Kon. Olie 5,8. KLM 3.7, Philips cun*r=pref, 2,4. HVA 2,3X Deli 2,1, Rob«knr/*T,9, en VMF 1,6 miïjbén. Deze tien fondsen hadden 43,1 percent van de totale nominale omzet. De tien volgen de waren Vereenigd Bezit, Scheepvaart Unie, Nationale Handelsbank, KNSM, Hoogovens, Amsterdam Rubber, Walvis vaart, Nievelt. Spanjaard en Van Gelder. Gerekend naar de ef f e c t ie v e be dragen stond Unilever aan de kop van de ranglijst van twintig fondsen met de grootste omzet. In certificaten Unilever werd namelijk in januari een omzet ge maakt van 56,9 miljoen. Hierop volgden Kon. Olie met 53,5, «Philips met f 51,8, AKU met ƒ,42 miljoen. In deze vier zijn ook opgenomen de omzetten van de voor beurs, nabeurs en avondbeurs. Nummer De depressie in de wereldscheepvaart heeft zich in 1959, aldus het verslag van de KNSM over dat jaar, voortgezet. Slechts tegen het einde van het jaar gaven som mige vrachtenmarkten van iets meer weerstand blijk. Het staat te bezien of deze lichte verbetering vastere vormen zal aannemen en derhalve een meer algemeen karakter zal vertonen. De directie is niet optimistisch. De inzinking op de algemene vraclitenmarkt bleef haar invloed uit oefenen op het vrachtenpeil in het lyn- bedryf. Dientengevolg onderging de gemiddel de vrachtopbrengst per ton lading een da ling die slechts gedeeltelijk werd gecom penseerd door de stijging van de totale in 1959 vervoerde hoeveelheid lading. Door onder andere deze oorzaken bleven de uitkomsten van het bedrijf bij die van 1958 ten achter. De omstandigheden in aanmerking genomen acht de directie deze niet onbevredigend. Het bedrijfsresultaat daalde van 14,2 miljoen in 1958 tot 10,6 miljoen in 1959. Het exploitatiesaldo beliep 22,9 miljoen (vorig jaar 23,2 miljoen). Aan interest en dividenden werd ontvangen 3,6 miljoen Cf 3,9 miljoen). Het bruto overschot was hierdoor 26,5 miljoen 27,1) groot. In 1958 kwam voorts uit reserves 3,1 miljoen vrij. Op het bruo overschot wordt in min dering gebracht 11,8 miljoen 9,1) voor afschrijvingen op de vloot en 4,1 miljoen (f 6,8) voor reserveringen tot vernieuwing en uitbreiding van vloot en overige eigen dommen. Voor dit doel wordt voorts nog extra gereserveerd 1,1 miljoen 1,3). Aan de algemene reserve wordt niets toe gevoegd 2,5). Aan het personeel wordt 3,2 miljoen 4,9) aan tantièmes uitge keerd. Aandeelhouders ontvangen, zoals gemeld, negen percent (elf percent) divi dend over het door een emissie van 43.944.000 tot 58.592.000 verhoogde ge wone kapitaal. Hoewel ook bij de KNSM de tekenen van lichte vooruitgang, die in de scheep vaartconjunctuur te bespeuren waren, konden worden onderkend, viel nog niet vast te stellen of hier van een definitieve wending ten goede kan worden gesproken. De resultaten, die in 1959 onder minder gunstige omstandigheden werden behaald, hebben echter het vertrouwen van de directie in de innerlijke kracht van haar lijnbedrijf versterkt. De produktenza&en van de n.v. Rubber Cultuur Maatschappy „Amsterdam" heb ben, aldus de directie in het verslag over 1959, verheugende resultaten opgeleverd als gevolg van dq belangryke prijsstygin- gen op alle grondstoffenmarkten. De grote voorraden aan het begin van het jaar en de vele contracten konden bevredigend worden afgewikkeld. In verband met de risico's hieraan verbonden, werden in de voorgaande jaren interne reserves ge vormd. De huidige veel kleinere voorraad- positie maakt het mogelyk deze reserves grotendeels over te boeken na*ar de re serve voor afschrijvingen. De vennootschap boekte aan bedrijfs winst en uitkeringen uit deelnemingen f 1.277.346 1.019.603). De inkomsten uit rente beliepen 724.748 952.742). Na af trek van onkosten ad 539.479 661.913) en kosten met betrekking tot nieuwe pro jecten ad 158.253 (nihil), resteert een saldo winst van 1.304.361 1.310.432). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van vijf percent (onv.). Onder de huidige omstandigheden is het, aldus de directie, moeilijk te bepalen wel ke waarde moet worden toegekend aan het vermogen in Indonesië. Besloten werd uit interne reserves 2.000.000 toe te voegen aan de rekening „reserve voor afschrijvin gen", die verhoogd werd tot 29.000.000. Met het vaststellen van de aanslagen in de vennootschapsbelasting over 1950 en vol gende jaren, \verd tot dusverre geen voort gang gemaakt. Definitieve aanslagen over die boekjaren werden nog niet ontvangen. Over het onderzoek naar nieuwe moge lijkheden zegt het verslag dat de onder zoekingen nog steeds voortgang vinden. In verband met de gunstige verwachtin gen ten aanzien van de resultaten der sisal-nemingen van de vennootschap in Afrika, werd de laatste jaren tot aanzien lijke uitbreidingen besloten. Daarmede zijn veel grotere bedragen gemoeid dan die, waarop de oorspronkelijke, veel beschei dener opzet was gebaseerd. De maatschap pij verwierf het gehele aandelenkapitaal van Lugongo Estate Ltd en Bwiti Estate Ltd en nam de financiering voor haar re kening. Daartegenover werd het aandeel van de vennootschap (vijftig percent) in Maramba Estate Ltd aan de Holland Tan ganyika Compagnie overgedragen. De bijeenkomst, van de Ministerraad van de E.G.K.S., die 8 februari in Luxemburg gehouden zou worden, is afgelast. Het eni ge agendapunt was de bestudering van een reeks gevallen van financiële hulp voor de wederaanpassing van ontslagen arbei ders in Duitsland, België, Frankrijk en Italië. Daar een akkoord tussen de verschillen de regeringen waarschijnlijk schijnt, werd de bijeenkomst onnodig geacht. Overeen gekomen is, dat de Ministerraad schrifte lijk zijn akkoord zal uitbrengen. In een geschrift, dat hy onder meer zal zenden aan Hare Majesteit de Koningin, de minister-president, de Nederlandse ministers, de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en de directies van een aantal industrieën in ons land, heeft de Haagse schroothandelaar Louis Worms zijn mening kenbaar gemaakt over het plan-Rozenburg, te weten de vestiging van een tweede staalbedrijf in ons land, en over de saneringsmogelykheden van de Nederlandse schrootvoorziening, terwyl hy tenslotte nog een voorbeeld aanhaalt uit de praktyk van de Nederlandse schroolhandel. De heer Worms zegt onder andere dat hij tegenover het hoogovenproject-Rozen burg, dat door Krupp is uitgewerkt, vol komen afwijzend staat. Hij memoreert vervolgens dat er uit publikaties drie plan nen bekend zijn geworden: A. een plan voor de produktie van 6 miljoen ton staal per jaar, welk plan de heer Worms „ab surd" noemt, B. Een plan voor de produk tie van 3 miljoen ton staal en C. een plan (van de Nederlandse Kabelfabriek) voor de produktie van circa 250- a 300.000 ton Thomasstaai. Kleine fabriek mogelijk De uitvoering van het plan van de Ne derlandse kabelfabriek acht de heer Worms mogelijk, en hij ziet zulks in feite als een uitbreiding van deze fabriek. Een allereerste vereiste ziet hij dan gelegen in een sanering van de schrootvoorziening in Nederland. In het plan-Rozenburg Jnet de heer Worms evenwel een groot gevaar voor de Nederlandse industrie. Hij acht het een tekortkoming dat er, zoals hij zegt in de Staalstudiestichting geen schroot- deskundige zitting heeft. Hij wijst er op dat Nederland zonder export van staal- schroot naar de partnerlanden der E.G.K.S. de eigen behoefte zou kunnen dekken. „Door de misstanden waarop ik heb gewezen zijn er echter spanningen op de Nederlandse schrootmarkt ontstaan," en zo vervolgt de heer Worms „bij toelating van een nieuw hoogovenbedrijf in ons land zullen veel ernstiger spannin gen ontstaan." Concurrentie Hij concludeert ten slotte dat zijns in ziens een evenwichtige uitbouw van de hoogovens te IJmuiden of de start van een klein hoogovenbedrijf op Rozenburg ver antwoord is. De heer Worms wijst er ver der nog op, dat indien synthetische stof fen eenmaal het staal verdringen op plaat sen waar men dat misschien nu nog niet voorziet, alleen die hoogovenbedrijven zich zullen kunnen handhaven, die de con currentie het hoofd kunnen bieden. „Ik heb uitvoerig betoogd dat naar mijn me ning het hoogovenprojekt op Rozenburg dit niet zal kunnen doen en wat veel ern stiger is, de bestaande Nederlandse hoog ovenbedrijven hierin mede zal betrek ken". Schrootkantoor In zijn geschrift gaat de heer Worms vervolgens in op hetgeen hij verstaat on der een nationaal schrootbedrijf, waarbij hij wijst op twee mogelijkheden tot ver werkelijking van zijn ideeën. Zo staat hij stil bij de mogelijkheid een organisatie te vormen waarin de industrieën worden ge bundeld, welke organisatie het schroot van de industrieën inzamelt en het levert aan de Nederlandse hoogovens. Als tweede mogelijkheid ziet hij een Nederlands schrootkantoor. dat een bemiddelende taak verleent tussen de schroothandelaar en de hoogovens. Dit kantoor zou de k taak van de fabrieksleveranciers overnemen'. Ten laatste behandelt de heer Worms een recent praktijkvoorbeeld uit de Ne derlandse schroothandel, waaruit zou zijn gebleken dat „Duitse bedrijven bereid zijn in Nederland schroot aan te kopen tegen prijzen, die logischerwijze niet kunnen worden verklaard." BRUSSEL (ANP) „Een geval van sterke discriminatie" noemt het Belgische blad „De Standaard" heden het Ameri kaanse besluit geen landingsrechten op de westkust, van de V.S. aan de K.L.M. toe te staan. Het blad herinnert aan het scherpe pro test, dat de V.S. destijds hebben aange tekend tegen discriminatie in de invoer van dollargoederen in Europa en betoogt, dat terécht deze handelsbelemmeringen zijn opgeheven nu Europa op de wereld markt een geduchte concurrent is gewor den. Het betoogt of het de vraag is, dat de Amerikaanse handel veel baat zal vin den bij de afschaffing van de restanten van deze discriminatie omdat Europa in de meeste gevallen goedkoper produceert dan Amerika. „Daarom wordt nu in de V.S. veel protectionistisch misbaar ge maakt, hetgeen wel eens zou kunnen lei den tot verhoging van zekere invoerrech ten, hoe ongehoord dat in deze tijd van gemeenschappelijke terugkeer tot de vrij handel ook moge schijnen." De Standaard noemt dan als voorbeeld de Amerikaanse discriminatie jegens de K.L.M., er op wij zende, dat zes andere buitenlandse maat schappijen wel landingsrechten in Cali- fornië hebben verkregen. De Spaanse regering heeft zes Ameri kaanse maatschappijen met hun Spaanse dochterondernemingen concessie verleend voor het zoeken naar en eventueel exploi teren van olie in de Spaanse Sahara. De concessie werd verleend na een jaar van onderhandelingen. Niemand weet, of de Spaanse Sahara, evenals de Franse, rijk is aan olie. Des kundigen achten de kans daarop groot. Ontdekking van olie zou van enorm be lang zijn voor de Spaanse economie. Op het ogenblik geeft Spanje 140 miljoen dol lar per jaar uit aan de Olie-invoer. De maatschappijen waaraan de concessie werd toegestaan zijn: Cities Service, Rich field, Gulf Oil, Caltex, Philips en Atlantic Exploration. Aardijk 6 te Rotterdsm. Abbekerk 7 v. Aden n. Port Said. Achilles 7 te Rotterdam. Algol 7 120 m. Z.7..W. Freetown n. Kaapstad. Algorab 7 tc Rotterdam. Alhena 8 te Bahia. Alkmaar 6 v. Rotterdam n. Oslo. Alphard 7 260 m. w. Freetown n. Takoradi. Alpherat 8 te Bahia. Alwaki 7 te Antwerpen verwacht. Amerskerk 7 v. Newcastle n. Brisbane. Amraon 8 te Hamburg. Amsteldijk 7 te Rotterdam. Amstelkroon 7 250 m. w. Freetown n. Kaapstad. Amstelland 7 v. St. Vincent n. Amsterdam. Amstelsluis 8 te Moji. Annenkerk 7 te Antwerpen, Area 8 v. Kingston n. Nassau. Arkeldijk 7 te Mobile verwacht v. Charleston. Arnedijk 7 te Hamburg. Attis 7 v. Carupano n. Port of Spain. Atys 7 8 m. z. Dungeness n. Curasao. Bali 6 v. Leixous n. Le Havre. Bennekom 8 terug te Amsterdam. Billiton 7 te Tuticorin. Blitar 7 te Mera. Bonita 7 te New Orleans verwacht. Bosco 7 v. Abadan n. Dubai. Calt. Arnhem 7 128 m. z.o. Kuria Muria n. Mena. Caltex Delft 7 180 m. o.n.o. Algiers n. Stockholm. Caltex Eindhoven 7 81 m. w. Kreta n. Sidon. Caltex Gorinchem 8 te Holtenau. Caltex Leiden 7 v. Lor. Marques n. Beira. Caltex Pemis 7 166 m. z. Bombay n. Calcutta. Caltex The Hague 7 v. Rastanura n. Suez. Carrillo 8 te Armuelles. Casamance 8 te Dakar. Castor 6 te Amsterdam n. Rotterdam. Celebes 8 te Genua. Ceres 8 te Guayaquil. Cinulia 6 200 m. o. Miami n. Rotterdam. Clavella 8 te Rio de Janeiro. Cleodora 7 te Wellington verwacht. Dalerdijk 8 te Los Angeles verw. v. Cristobal. Diemerdijk 7 te Hamburg. Diloma 7 20 m. z.o. Landsend n. Curacao. Doris 7 te Georgetown verwacht. Eemdijk 7 te Bermuda. Elizabeth B 7 1160 m. w.n.w. Honolulu n. Tokio. Eos 7 v. Piraeus n. Catania. Esso Rotterdam 8 te Suez. Fravizo 7 19 m. n.w. Guernsey n. Carthagena. Gaasterland 8 te Recife. Geertje Buisman 7 v. Granville n. Bilbao. Giessenkerk pass. 8 Finisterre n. Antwerpen. Gooiland 6 te Amsterdam. Graveland 6 te Amsterdam. Hector 8 te Rhodos. Hecuba 6 v. Kingston n. Bonaire. Heelsum 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Helicon 7 te Miragoane verwacht. Hera pass. 7 Dungeness n. San Juan. Hersilia 6 980 m. z.w. Flores n. Emden. Hestia 6 te Hamburg. Houtman pass. 7 Straat Torres n. Singapore. Isis 6 160 m. w. Havana n. Maracaibo. Ivoorkust 8 te Bordeaux. Jupiter 5 te Hamburg n. Amsterdam. Kaap Hoorn 7 v. Willemstad n. Luanda. Karossa 8 te Port Moresby verwacht. Kerkedijk 8 te Baston. Kertosono 8 te Balikpapan. Khasiella 7 v. Buenos Aires n. Trinidad. Koratia 7 40 m. n.o. Bone n. Thameshaven. Kreeft 6 v. Vigo n. Rotterdam. Laarderkerk pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Langkoeas 7 60 m. w. Djeddah n. Suez. I.eopoldskerk 7 te Bremen. Limburg 7 v. Suez n. Akaba. Liberty Bell 7 100 m. z. Kreta n. Port Said. Lissekerk.7 te Hamburg. Loenerkerk 8 v. Abadan n. Bushire. Loosdrecht 7 v. Port Said n. Rastanura. Louis Lantz 7 170 m. w.z.w. St. Vincent n. Emden. Maas 7 40 m. w.z.w. Cadiz n. Tunis. Maureen 7 v. Panamacity n. Bayonne. Meerdrecht 7 te Norfolk. Meerkerk 7 te Antwerpen verwacht. Mentor 8 te Guanta. Volgens een voorlopige opgave in het jongste maandoverzicht van de Bundes bank had West-Duitsland in het afgelopen jaar een tekort op de betalingsbalans van DM 1,4 miljard. Overschotten werden ver kregen uit de buitenlandse handel (DM 6 miljard) en door de verlening van dien sten, zoals scheepvaart, verzekering en- uit gaven van de NAVO-troepen in Duitsland (DM 2,1 miljard). De kapitaalbewegingen deden echter een tekort ontstaan van DM 6,9 miljard, terwijl voor terugbetalingen en herstelbetalingen nog eens DM 2,6 mil jard nodig was. In het overzicht wordt gezegd dat het overschot op de Duitse handelsbalans, af gezien van de economische vooruitgang in de loon van het vorig jaar over de gehele wereld, te danken was aan de economische integratie van het Saargebied in juli. Het Saargebied heeft steeds een overschot op zijn handelsbalans. De christelijk-sociale politiek is het al gemeen thema geweest van de derde lan delijke christelijke-historische studenten conferentie, die in Amsterdam gehouden is. Prof. dr. J. E. Andriessen, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, die over dit onderwerp sprak, zei, dat in eco nomische en politieke beschouwingen van oudsher de neiging bestaat om individu en overheid tegenover elkaar te stellen. Maar door de opkomst en de groeiende beteke nis van de economische machtsgroeperin gen gaat het eigenlijk om een driehoeks verhouding, waar de spanning tussen overheid en maatschappelijke organisa ties vaak intenser is dan die tussen over heid en individu. Dit is de organisatori sche revolutie in onze maatschappij. Deze heeft ertoe geleid dat vrij veel economi sche macht in handen is komen te liggen van de leiding van belangenorganisaties. Prof. Andriessen constateerde dat deze organisaties in ons land sinds de oorlog hun grote verantwoordelijkheid zijn gaan beseffen. De moderne vakvereniging is ze ker geen organisatie meer, die alleen streeft naar een voor eigen doeleinden zo gunstig mogelijk loonpeil. Men heeft oog gekregen voor de belangen van de maat schappij als totaal, zei hij. Prof. Andriessen noemde de overgang van de geleide naar de vrijere loonpoli tiek een consequente toepassing van de christelijk-historische ideeën omtrent de verantwoordelijkheid. Hij zag in de huidige loonpolitiek drie voordelen. Bij goede toepassing minder kans op inflatie; bedrijfsgenoten krijgen meer belang bij een door eigen produkti- viteit ontstane verruiming en er is min der kans op het ontstaan van achterstan den en schoksgewijze aanpassingen. Prof. dr. P. A. van Stempvoort, hoogle raar in de oud-christelijke letterkunde aan de universiteit van Groningen, hield een causerie over „Fundering van christelij ke politiek". De conferentie werd met een forum, dat onder leiding stond van prof. dr. G. C. van Niftrik, hoogleraar in de theologie aan de Amsterdamse Gemeentelijke Universi teit, besloten. Commissarissen en directie van de n.v. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers te Breda hebben besloten aan de vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958-1959 een dividend uit te ke ren van 12 percent, waarvan 1 percent af komstig is uit het exploitatiesaldo van vo rige jaren (11 percent dividend). Merwede 8 te Lagos. Minos pass. 7 Elbe n. Helsinki. Modjokerto 8 v. Aden n. Singapore. Montferland 7 te Hamburg. Muiderkerk 7 53 m. n.n.w. K. St. Vine. n. M'seille Must 7 v. Singapore n. Cocos eiland. Mylady 7 28 m. z.o. Beachyhead n. Rouen. Naess Commander 8 v. Fawley n. Banias. Naess Lion 7 te Antwerpen. Neder-Waal 8 te Port Swettenham. Nias 7 te Seattle verwacht v. Everett. Nieuw Amsterdam 7 v. Barbados n. Grenada. Oostkerk 7 v. Aden an. Geraldton. Oranje 7 v. Southampton n Amsterdam. Oranje Nassau 6 te Amsterdam n. West-Indië. Orestes 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Overijsel 7 te Melbourne verwacht. Pendrecht 7 85 m. n o. Kp. Villano n. Bremen. Peperkust 7 v. Grandbassa n. Abidjan. Philine 7 30 m. n.n.w. Ras Al Hadd n. Gibraltar. Philippia 7 205 m. n. Socotra n. Mena. Polydorus 8 te Port Said. Prins Alexander 7 te Gibraltar verwacht. Prins Casimir 7 te Leixous v. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik pass. 7 Gibralt. n. R'dam. Prins d. Nederlanden 7 v. Pto. Limon n. Kingston. Prins Willem George Frederik 7 65 m. n. Kaap Finisterre naar Antwerpen. Pr. Willem II 7 55 m. o.z.o. St. Vine. n. Valencia Prins Willem IV 7 v. Cartagena n. Tanger. Prins Willem V 7 16 m. n.w. Kp. Bon n Antw. Prins Joh. Willem Friso 7 v. Le Havre n. Halifax. Radja 7 v. Bremen n. Amsterdam. Randfontein 7 te Antwerpen v. Southampton. Ridderkerk 7 v Bushire n. Khorramshahr. Riouw pass. 7 Gibraltar n. Amsterdam. Roepat 7 te Suez. Roggeveen 7 te Lorenco Marques. Rotterdam 7 v. Port of Spain n. Bahia. Rijnkerk 8 te Antwerpen. Sambas 7 v. Hongkong n. Pnompenh Sanana 7 te Singapore verwacht. Scheldelloyd 6 v. Manilla n. Bangkok. Senegalkust 7 v. Hamburg n. Amsterdam. Silingdoeng 8 te Kuching verwacht. Slamat 6 te Hamburg. Stad Amsterdam pass. 7 K. Finisterre n. L. Palm. Stad Maassluis 6 300 m. z.z.w. Lissabon n. IJmuid. Stad Schiedam 7 95 m. n.n.w. Lisabon n. IJmuid. Stanvac Adventure 7 180 m. n.w. Kp. Guardafui naar Rastanura. Stanvac Sunda 8 te Djakarta verwacht. Steenwijk 7 600 m. z.w. Flores n. Curacao. Stentor 5 v. Hamburg n. Amsterdam. Steven 7 te Berlenga eil. n. Rotterdam. Straat Cook 7 v. Colombo te Galle. Straat Lombok 8 te Port Elisabeth. Straat Singapore 7 te Dar Es Salaam. Straat Soenda 7 te Sydney verwacht. Tamo pas. 7 Kp. Frio n. Las Palmas. Teiresias 8 te Suez. Tiba 7 v. Bahia n. Antwerpen. Tjikampek 7v. Hongkong n. Saganoseki. Tjiluwah 7 v. Tandjong Priok n. Palembang. Tjimenteng 6 v. Moji n. Hongkong. Tomocyclus 7 v. Bostin n. Puerto La Cruz. Triton 7 te New Orleans verwacht v Houston. Utrecht 8 te Singapore. Van der Hagen 7 v. Lobito n. Walvisbaai. Van Noort 8 te Shanghai verwacht. Van WaerwUck 7 te Bluff verwacht. Wieldrecht 7 45 m. w. Brest n. Puerto La Cruz. Wonogiri 8 te Bahrein. IJssel 8 te Tripoli. Zaankerk 7 265 m. o. Ceylon n. Penang. Zuiderkerk 6 te Hamburg. KI.EIXE VAART Ank T 6 5 m. n. Ouessant n. Agaair. Areas 5 20 m. n. Brindisi n. Reveka. Atlas 7 70 m. n. Terschelling n. Bretonferry. Bab T 5 te lie de Bas n. Bayonne. Bloemgracht 5 te Amsterdam. Boreas 7 30 m. w. Galita eilanden n. Hamburg. Brouwersgracht 5 te Amsterdam. Elsa 4 v. Zaandam n. Grangemouth. Inspecteur Mellema 5 v. Sligo te Garston. Joost 7 op Noordzee n. Brest. Julia Mary 6 te Trevosehead n. Newport. Kaap St. Vincent 7 15 m. z.o. Arcona n. R'dam. Leliegracht 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Manto 7 30 m. n.o. Gibraltar n. Cadiz. Mare Liberuni 7 te Fecamp verwacht. Midas 6 dw. Finisterre n. Amsterdam. Prvo 3 v. Rotterdam n. Bordeaux. Plato 7 20 m. n.o. Ouessant n. Tanger. Ponza 5 v. Stockholm n. Bergkvara. Schippersgracht 6 dw. IJmuiden v. Antw. n. Abö Strabo 5 te Bilbao n. El Musel. Thaletas 7 rede Oran. Tilly 5 v. Zaandam n. Rotterdam. Twee Gebroeders 6 Ouesant gepass. n. Algiers SLEEPYAART Cycloop 4 250 m. n.n.w. Ferrol n. Burutu. Friesland 5 v. Den Helder n. Texel. Hector 5 v. Rotterdam te IJmuiden. Nestor 4 v. Cardiff. Simson 3 v. Cardiff. Sten tot 4. y. Cardiff. r Titan 4 100 rh no. Teneriffe n. Teneriffe. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Besoeki Tabak-maatschappij n.v. te Amsterdam van de Javatabak, die zij vo rige week ten verkoop zou aanbieden, reeds vóór deze aangekondigde verkoopdatum circa 2000 pakken onderhands heeft afge daan. Naar bekend heeft de maatschappij destijds circa 4000 pakken Javatabak op de tabaksmarkt in Bremen door aankoop verkregen, zodat hiervan thans de helft is* omgezet. De behaalde prijzen, die geheim zijn gebleven, moeten aan de hoge kant liggen. Aangezien de maatschappij stellig hoge prijzen in Bremen voor de tabak heeft moeten betalen is het moeilijk te beoor delen. of de plaatsgehad hebbende verkoop winst van betekenis overlaat. Als kopers van de verkochte 2000 pakken tabak tra den op de Nederlandse handel en industrie, terwijl ook het buitenland belangstelling toonde onder andere België en Dene marken. CAIRO (AFP) Radio-Caïro heeft be kend gemaakt, dat de lening van de Sovjet-Unie voor de financiering van de dam van Assoean ongeveer 1150 miljoen roebel zal bedragen. Een speciaal comité voor de bouw van de dam, staande onder leiding van de mi nister van Openbare Werken van de Egyptische provincie van de Verenigde Arabische Republiek. Moussa Arafa. heeft in het afgelopen weekeinde de algemene lijnen uitgewerkt van de binnenkort met de Sovjet-Unie te sluiten overeenkomst inzake de financiering van de dam. ALEXANDRIë (UPI) Met het lossen van de „Inge Toft" het Deense schip met Israëlische lading, dat sinds mei aan de ketting ligt is nog steeds niet be gonnen. De reders wensen, dat de regering van de Verenigde Arabische Republiek de kosten van het lossen betaalt. Volgens het semi-officiële blad „Al Ahram" wil Cairo de kosten van het lossen voor rekening van de reders laten komen om ook maar de schijn te vermijden dat de lading „on der pressie" van boord is gehaald. De V.A.R. beschouwt zich nog als zijnde in oorlog met Israel en laat daarom geen Israëlische schepen en schepen met Israë lische lading toe in het Suezkanaal. De „Inge Toft", die Israëlische goederen ver voert, was een proefgeval. Met het lossen zal niet worden begon nen voor de kwestie van de kosten is ge regeld. Deze worden geschat op ongeveer 11.000 gulden. Ontslag van directeuren Het Poolse persbureau heeft meegedeeld dat in enkele maanden meer dan 250 directeuren en be drijfsleiders van staatsondernemingen en coöpe ratieve instellingen ontslagen zijn wegens „eco nomische misdaden" waarvoor zijn met de straf rechter in aanmerking waren gekomen. Het Produktschap voor Zuivel heeft, na de verhoging van de melkprijs per 3 ja nuari met 2 cent per liter, nagegaan of deze verhoging van invloed is geweest op het verbruik. Daartoe zijn over het gehele land omzet cijfers opgenomen bij een 60-tal standaar- disatiebedrijven, die in de week van 1016 januari 41 percent van de landelijke omzet vertegenwoordigden. De algemene indruk is, dat het verbruik als gevolg van de prijs verhoging een aanvankelijke daling heeft ondergaan van nog geen 1,5 percent. De indruk bestaat, dat hier en daar enige ver schuiving heeft plaats gevonden van ge pasteuriseerde flessemelk naar de goed kopere losse melk. TANGER (AFP) Een van de resul taten van de tweede zitting van de econo mische UNO-commissie voor Afrika is za terdag geweest, dat de Franse gemeen schap van staten de facto is erkend. De conferentie, die zich aanvankelijk als po litiek forum scheen te zullen ontwikkelen, is na enkele schermutselingen tot haar economische vraagstukken teruggekeerd. Wat de vrees voor discriminatie en be lemmering van de Afrikaanse eenheid be treft, die is geuit door afgevaardigden van Afrikaanse landen, die niet zijn geasso cieerd met E.E.G.-landen, zei de Franse afgevaardigde Lisette, dat de statistieken van de handel van derde landen met de ze: gedurende het eerste jaar van de ge meenschappelijke markt bewijzen, dat die vrees ongegrond is. De meeste Afrikaanse landen voelden meer voor internationale hulp op multila terale dan op bilaterale basis. Uitgebreid is verder van gedachten gewisseld over de mogelijkheden tot verhoging van het le venspeil in Afrika. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv A.K.U Kon. Olie Philips Unilever Nat. Handelsb.. 489 g.b.—490»/» 489 158.00—158.50 158.00 781—783 781 760—762 762 187 191 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. De nieuwe week zette aan het Damrak niet opgewekt in. Over vrijwel de gehele linie werden bij opening koersverliezen geleden. Het aanbod was niet groot, maar kopers bleven afzijdig en de handel was daardoor rustig. Waarschijnlijk was men vrijdag ten aanzien van de ontwikkeling in Wall Street te optimistisch geweest. Onder invloed van de ongeanimeerde hou ding van New York ging vrijdagavond reeds enig terrein verloren. Londen was bovendien vanmiddag gemakkelijker ge opend. Mede als gevolg hiervan ging op de voorbeurs terrein verloren. Bij opening van de officiële handel bood de markt van middag nog weinig of geen weerstand. Unilever opende 12 punten lager en zakte daarna nog enkele punten in. Philips zette 11 punten lager in en verloor daarna nog 4 punten, terwijl A.K.U. aanvankelijk 4 en daarna nog 2% punt prijsgaf. Kon. Olie kwam onder invloed van V* dollar koers verlies te New York op een 2 lager ni veau en bleef 0,50 beneden pariteit. A'dam Rubber prijshoudend op het jaar verslag. Het jaarverslag van de K.N.S.M. bood ook enige steun voor de koers. Nie velt -4. Voor Nat. Handelsband was enige belangstelling. Staatsfondsen hebben zich eveneens niet kunnen handhaven. Voor de nieuwe staatslening, waarvoor de inschrij ving openstand was grote belangstelling. Waarschijnlijk zal deze 2 a 3 maal over- tekend worden. Vorige slotkoers Advieskoers neden 13 45 u Amsterd. Bank 347 348 Ned. Handel Mij. 264% 264% Rotterd. Bank 302 302 Twentsche Bank. 282 282 A.K.U 493% 487 Alert Heijn 389 390 Amstel Bier 498 497 Billiton Mij. II 370 368 Bols 522 522 Bührmann Papier 431 430 Deli-Mij 189.— 186.— Dordtsche Olie 749' 741 325 32.5 Heineken's 490 495 Hoogenbosch Sch. 226 226 Hoogovens 756 755 H.V.A 162% 159 Indola 380 375 410 405 K.L.M 11350 113 50 Kon. Ned. Zout 669 666 Kon. Olie 159 90 157 80 Müller Nat. Bezit 380 380 Nederl. Ford 401 400 Ned. Gist. en Sp. 321 320 Ned. Kabelfabr... 435 435 PhiliDs Gem. Bez. 789% 778 Philips Pref 290 288 A'dam Rubber 123'/» 123% Sikkens Lak 590 590 Stokvis R S 217 216 Thomassen Dr. 648 648 Unilever 769% 758 Van Berkel's Pat. 293 290 Van Gelder Pap. 252 250 Van der Heem 225 224 Ver. Machinefabr. 225", 226 Wessanen 289'4 280 Wilton Feijenoord 225 222 Zwanenberg-Org. 550 553 Tnterunie 197.— 197. Robeco 594. 224. 523.— 525. Ver. Bezit v. 1894 117. 117. H.A.L 172 171 K.N.S.M 191% 191% N. Scheepv. Unie 159 160 Ommeren v 257'/, 258 Stoomv. Mij. Ned. 169 169 Anaconda 61 60% Kennecott Copper 91% 92 Aluminium Ltd.. 33 32'/, Bethlehem Steel. 51'/,. 51 U.S. Steel 90% 88 Republic Steel 76 65 American Motors 84 83 General Motors.. 49% 49% Cities Service.... 46% 46% Shell Oil 73 72% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Am«' r

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7