SCHEEPVAART Op de wereldmarkt zal de concurrentie toenemen Effecten -en Geldmarkt Expansie van de chemische bedrijven der Staatsmijnen i De S.E.R. over vestiging in de groothandel De beurs (6 VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Koersverliezen op de aandelenmarkt geen reden tot ongerustheid Hogere winst Nefo EEG-functionarissen oriënteren zich over Nederlandse handel Euratoom-steun voor Senn- projectvergroting Benzine als grondstof voor plastic-industrie Ruimer beleid voorgesteld Oscar Smit 7 div. Geen tekenen van achteruitgang Kongo zal lid EEG blijven (Van onze financiële medewerker) Het zijn sterk wisselende aspecten, welke de effectenbeurzen de laatste tyd te zien geven en zU brengen een grote mate van onzekerheid tot uitdrukking. Een onzekerheid, die des te groter is omdat men z^jn verwachtingen voor het jaar 1960 vrü hoog had gespannen, zowel voor de Amerikaanse, als voor de Europese economie en dienovereenkomstig tot een hoge, voor de Amerikaanse shares zelfs tot een zeer hoge waardering was gekomen. De koersdaling, die in januari plaats had en die de beurswaarde van de te Amsterdam genoteerde aandelen met 1 miljard heeft doen dalen, is dan ook van New York uitgegaan en het is ook deze week weer gebleken dat een koersherstel op de Europese beurzen voor een groot deel ztfn beweegkracht aan de stemming in Wall Street ontleent. Hoewel de economische toestand in de Verenigde Staten en in Europa zeker niet identiek is en vooral het koersniveau van de New Yorkse aandelenmarkt niet op één ltfn mag worden gesteld met dat van de Amsterdamse beurs, zullen de nationale factoren, welke haar beheersen, eerst weer ten volle tot hun recht kunnen komen, als de New Yorkse beurs tot rust is gekomen en de Amerikaanse economie de moeilijkheden, welke thans worden gesignaleerd, heeft overwonnen. De Amsterdamsche Bank constateert in haar verslag over 1959 een fundamentele herdistributie van de internationale mone taire reserves ten gunste van Europa, maar die, als zij zich in dezelfde richting zou blijven ontwikkelen, de verhoudingen scheef zou trekken en het vertrouwen in de dollar zou ondermijnen. Europees Marshallplan De rollen zijn dus, sinds het einde van de oorlog verwisseld, zodat genoemde in stelling zelfs een soort „Europees Mar shallplan" bepleit, niet omdat de Verenigde Staten hulp nodig hebben, maar omdat de door dit land tot dusver verleende hulp kan wegvallen en Europa deze taak al thans ten dele zal moeten overnemen. Het zal zich onder meer moeten openstellen voor Amerikaanse goederen en diensten, waardoor in de monetaire verhoudingen weer een verbetering zal ontstaan. Hoezeer deze verhoudingen zich de laat ste jaren hebben gewijzigd, blijkt wel hier uit dat het Amerikaanse aandeel in de wereldgoudvoorraad van 71 percent in 1948 tot circa 50 percent in 1959 is gedaald en de dollartegoeden van het buitenland, welke in 1938 circa 10 percent van de Amerikaanse goudvoorraad uitmaakten, in 1959 tot circa 70 percent zijn toegenomen. Het is, wat de Verenigde Staten betreft, een bemoedigend verschijnsel dat de ge deeltelijke consolidatie van de grote staatsschuld het gewenste resultaat heeft opgeleverd en de Amerikaanse regering, althans voorlopig, van haar zorgen over een juiste financiering der staatsuitgaven is bevrijd. Mogelijk dat dit, tezamen met de lichte daling van de rentestand, in het midden van de week tot een krachtig her stel op de New Yorkse beurs heeft geleid, waarnaast natuurlijk ook technische fac toren. als dekkingsaankopen van baissiers, het hunne tot een koersstijging hebben bij gedragen. Overigens kan worden gezegd dat de baisse-transacties op de New York se beurs tot nu toe van betrekkelijk ge ringe omvang zijn gebleven en in vele kringen nog de mening bestaat dat een economische depressie van enige omvang in 1960 zal kunnen worden voorkomen. In percenten van de hoogste stand der aan delenkoersen voor dit jaar is de sinds be gin januari ingetreden koersverlaging trouwens nog niet van grote omvang. Evenwichtsproblemen Voor ons land, evenals voor West-Duits- land, speelt thans voornamelijk het pro bleem van het evenwicht tussen produktie en bestedingen. Minister De Pous heeft reeds geconstateerd dat de bestedingen in een sneller tempo stijgen dan de produktie toeneemt en ook de beide genoemde bank instellingen signaleren dit verschijnsel als een gevaar voor een overbesteding met alle gevolgen daarvan. De Amsterdamsche Bank wijst er bij voorbeeld op dat een bepaalde percentuele stijging van de consumptie een veel grotere invloed heeft op de conjunctuur dan een zelfde percentuele stijging van de inves teringen. Zo is de waarde van een stijging van de investeringen met 10 percent gelijk aan de waarde van een consumptiestijging met circa 3*4 percent en het is wel zeker dat de eerste bij de laatste achterblijft. Een toeneming van de consumptie dringt ♦ot grotere produktie en dus tot nieuwe investeringen, maar de doeltreffendheid hiervan wordt bedreigd door de daling van het aantal beschikbare werkkrachten. Een daling van de werkloosheid beneden 3 percent betekent dat zich overspannings verschijnselen voordoen en daar het cijfer thans tot circa 2 percent is gedaald en al gemeen loonsverhogingen worden toege- oast, acht de Amsterdamsche Bank het gevaar voor een tot nieuwe overbesteding leidende ontwikkeling van de consumptie niet denkbeeldig. Over het algemeen lag gedurende 1959 het aandelenrendement in Nederland nog op een bevredigend peil. Dit gaf de direc tie van de Nederlandsche Fondsen Maat schappij Nefo n.v. in Amsterdam aanlei ding voor de ter beschikking zijnde midde len in de eerste plaats Nederlandse aande len kopen, aldus het jaarverslag over 1959. Van internationaal standpunt bezien acht de directie de Amsterdamse beurs nog steeds het goedkoopte eiland. Van de gehele portefeuille belegde de maatschappij 84.65 percent in Nederland se fondsen en 15.35 percent in buitenland se. De omvang der Amerikaanse beleg gingen is niet gegroeid. Aan de groep der internationale fondsen werd vrijwel geen uitbreiding gegeven. De verdere ontwik keling van de maatschappij wordt met vertrouwen tegemoet gezien. Aan dividenden werd ontvangen 174.315 145.741) en aan interest 784 4.760). Na aftrek van onkosten etc. res teert een saldo winst van 158.744 136.569). Voorgesteld wordt, zoals ge meld. een onveranderd dividend van zeven percent in contanten, waarvan reeds drie percent ad interim werd betaald, alsmede ^en uitkering in aandelen (belastingvrij) id vijf percent ten laste van de agio- eserve, als gevolg van het kapitaalac- crès. Het kapitaal werd uitgebreid van 1.800 000 tot ƒ2.370.000. Het hierdoor be haalde agio werd ten gunste van de agio- reserve gebracht. Blijkens de balans steeg de rekening „reserve" van 1.152.499 tot 2.882.584. Het resultaat van de inschrijving op de nieuwe staatslening circa 2 miljard voor een lening van 300 miljoen is weliswaar geen absolute maatstaf voor de omvang van de in ons land beschikbare kapitalen, maar zegt in dat opzicht toch wel iets en kan als zodanig, zowel voor de obligatie-, als voor de aandelenmarkt als een stimulerende factor worden aange merkt. Het is trouwens ook tijdens de koersdaling op de aandelenmarkt wel ge bleken dat van een overstelpend aanbod geen sprake is en dat het voornamelijk de sterk gestegen internationale en zware aandelen zijn, die aan de flauwere stem ming hun tol hebben moeten betalen. De stand van zaken ten aanzien van het Nederlandse bedrijfsleven is dan ook niet zodanig dat er reden is om het vertrouwen in de aandelen van onze gevestigde onder nemingen op te zeggen. Ook het koerspeil is, algemeen gesproken, niet buitensporig hoog wanneer men kennis neemt van de verslagen, welke thans verschijnen en de dividenden, welke over 1959 worden uit gekeerd. De banken hebben het in 1959 wel zeer goed gedaan en het dividend van de Amsterdamsche, Rotterdamsche en Twentsche Bank kon dan ook met 2 per cent worden verhoogd, hoewel men on getwijfeld nog belangrijke bedragen aan het oog van de buitenwereld heeft ont trokken. Stijgende vrachten Men ziet het ook aan de forse dividend verhoging bij Van Vlissingen Co (van 14 tot 22 percent). Ook een verslag als dat van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot laat een deel van het verkregen resultaat schuil gaan, maar toont niette min een vrijwel gelijk financieel resultaat als dat van 1958, dat weer grotendeels voor de vernieuwing van de vloot wordt aan gewend. Aandeelhouders ontvangen over een vergroot kapitaal 9 percent tegen 11 percent over 1958, maar kunnen de vol doening smaken dat de maatschappij haar positie op de wereldzeeën voortdurend versterkt door de modernisering van haar schepen, hetgeen thans samenvalt met een vrij algemene opleving op de vrachten- markt onder invloed van een zich uit breidende wereldhandel. In het licht van de positie en de resul taten van de Nederlandse ondernemingen is er dan ook geen reden zich over de Am sterdamse aandelenmarkt al te veel zorgen te maken en te minder als de belegger in zijn effectenportefeuille voor een verant woorde verhouding tussen obligaties en aandelen heeft zorggedragen. Na een bezoek, dat functionarissen van het directoraat-generaal voor de interne markt van de Executieve Commissie der E.E.G. deze week aan Rotterdam en Am sterdam hebben gebracht om zich over de Nederlandse handel te oriënteren, koestert men in de kringen van de Neder landse handel de hoop, dat men ertoe heeft kunnen bijdragen deze functionaris sen het bijzondere karakter van de Ne derlandse handel duidelijk te maken, met name wat betreft de Nederlandse drie- hoekshandel en het transitoverkeer. In het algemeen onderscheidt de Neder landse koopman zich van zijn collega's in de andere landen der E.E.G., die zich meer met import en distributie bezighou den, doch niet de handel georganiseerd hebben op internationale basis. Uit dit verschil, aldus de heer Scholten, ontstaat dikwijls veel onbegrip over de situatie, waarin de Nederlandse handelaar ver keert. Dit internationale karakter van de Ne derlandse handel maakt het voor Neder land een dringende eis, dat met het oog op de afzet buiten de Gemeenschap het buitentarief zo laag mogelijk wordt gehou den. Een hoog buitentarief betekent voor Nederland een vermindering van het con currentievermogen. Het bleek, dat men er zich in de krin gen der E.E.G. te Brussel van bewust is, dat er bij de Nederlandse handel bezorgd heid heerst over de mogelijkheid, dat de betrekkingen van onze handel met het bui tenland, zowel wat de bevoorrading met grondstoffen als wat de afzet betreft, door het bestaan van de E.E.G. kunnen wor den bemoeilijkt. De commissie van Euratoom heeft zich in beginsel bereid verklaard de kosten te dragen van een onderzoek om het ver mogen van de in Italië geprojecteerde kernenergiecentrale van de Italiaanse na tionale maatschappij voor kernenergie (Senn) te vergroten. De Senn voorziet nu reeds de mogelijkheid om binnen enkele iaren het vermogen van de centrale op te voeren van 150 tot 230 miljoen watt, waar door de opgewekte energie aanzienlijk goedkoper zou kunnen worden. De Eura- toomcommissie zal nu met de Senn over een eerste contract van het onderzoek van deze mogelijkheid gaan onderhandelen. Abbedijk 11 te Antwerpen. Abida 13 te Curacao verwacht. Acila 14 te Kaapstad verwacht. Acmaea 11 te Suez v. Mashur. Adonis 11 v. Willemstad n. Tampa. Aeneas 11 te Rotterdam n. Limassol. Agamemnon 11 v. Aruba n. Cumana. Akkrumdijk 12 v. Hamburg, 13 te Londen verw. Algol 11 500 m. o. St. Helena n. Kaapstad. Alhena 11 te Santos verwacht. Alioth 12 te New Orleans. Alkaid 11 1B5 m. w. Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Almdijk 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Alphacca 11 v. Aden n. Madras. Alphard 12 te Lagos. Alwakl 11 dw. Wight n. Marseille. Ammon 12 te Rotterdam. Amstelkroon 11 540 m. n. St. Helena n. Kaapstad. Amstelmolen 11 370 m. n.n.o. St. Hel. n. Durban Angolakust 11 te Porto Amboin. Area 11 v. Nassau n. Curacao. Arendskerk 11 v. Aden n. Port Sudan. Ares 11 v. Callao n. Mollendo. Argo6 11 te Haifa. Artemis 11 650 m. z.w. Flores n. Curacao. Asmidiske 11 500 m. w. Landsend n. Amsterdam Attis 12 v. Puerto Ordaz n. Wageningen. Atys pass. 11 Azoren n. Curacao. Aveldijk 11 640 m. n.w. Azoren n. Le Havre. Baarn 11 250 m. z.w. Landsend n. Londen. Bali 11 te Amsterdam. Balticborg 14 te Amsterdam verwacht. Bantam 11 30 m. w. Guernsey n. Port Said. Batjan 11 v. Philadelphia n. New York. Batu 12 te Tandjong Priok. Bengalen 11 v. Bahrein n. Ummsaid. Bintang 11 880 m. w.n.w. St. Vincent n. Marseille Boissevain 12 te Kaapstad. Bonita 11 te Ceiba. Boskoop 11 v. Guanta n. Punta Cardon. Busum 11 170 m. n.n.o. Curacao n. Europa. Caltex Arnhem 11 te Mena v. Bahrein. Caltex Delft 11 05 m. n. Finisterre n. Brunabtlttel Caltex Delfzijl 12 te Kopenhagen. Calt. Gorinchem 11 in Kielerkanaal n. Frederlcia- Caltex Leiden 11 v. Beira n. Bahrein. Caltex Nederland 11 v. Rastanura n. Djeddah. Caltex Pernis 12 te Calcutta. Caltex Rotterdam 11 195 m. o.z.o. Ras Al Hadd naar Rastanura. Caltex The Hague 11 55 m. z.z.w. Kuria Muria naar Suez. Castor 11 v. Rotterdam n. Piraeus. Ceronia 20 te Suva verwacht. Cinulia 11 750 m. o.n.o. Bermuda n Rotterdam. Cities Service Valley Forge 11 470 m n.w. Ascen sion naar Philadelphia. Cleodora 12 te Mount Maunganui verwacht. Crania 11 600 m. o.z.o. Recife n. Durban. Daphnis 10 te Hamburg n. Bremen. Delft 12 te Antwerpen verwacht. Diemerdijk 11 te Antwerpen verwacht. Diloma pass. 11 Azoren n. Curacao Dinteldijk 11 te Antwerpen v. Cristobal. Diogenes 12 te Rotterdam. Dordrecht 16 te Philadelphia verwacht. Dorestad 10 te Montevideo v. Punta Cardon. Drente 11 330 m. w. Minicoy n. Aden. Duivendrecht 11 te Antwerpen v. Rotterdam. Eemdljk 11 te Port Everglades. Eenhoorn pass. 11 Dover n. Hamburg. Eos 11 v. Mesina n. Melilla.' Esso Nederland 11 800 m. n.o. St. Eustatius naar Amuaybay. Esso Rotterdam 11 275 m. z.o. Malta n. Rotterdam Gaasterkerk 11 v. Djibouti n. Singapore. Gabonkust 11 v. Freetowm n. Takoradi. Giessenkerk 12 te Rotterdam. Groote Beer pass. 11 K. St. Vincent n. Rotterdam Grootekerk 11 te Antwerpen. Hcthor 12 te Lattakia. Hector pass. 11 Kp. Bon n. Cartagena Hecuba 12 v. Guanta n. San Felix. Heemskerk 11 v. Port Elisabeth, 12 te Kaapstad (Van onze correspondent in Limburg) Ten einde de grondstoffenpositie van de chemische industrie der staatsmijnen in Limburg te verbreden zal binnenkort een kraakinstallatie voor olieprodukten ge bouwd worden by het complex chemische bedrijven van de Limburgse Staatsmünen te Beek-Gelcen. Deze installatie zal onder andere grondstoffen voor de vervaardi ging van vele plastic artikelen zoals emmers, flessen, tubes, vaten, buizen, plastic film produceren. Dit heeft de hoofddirecteur der Staatsmijnen dr. ir. J. van Aken donderdag tydens een persbijeenkomst in het chemisch bedrijf der Staatsmynen meegedeeld, daarmee verduideiykend en definitief vaststellend wat reeds in de ryks- begroting in een enkel zinnetje werd gesignaleerd. Rc -2° De chemische bedrijven van de Staats mijnen hebben de kunststoffenfabricage tot een volwaardige sector van het staats- mijnbedrijf doen uitgroeien. Het verder betreden van het nieuwe werkterrein der chemische produktie werd enkele jaren geleden gestadt met het produceren van ureum, dat aanvankelijk voor de vervaardiging van houtlijm, later en in overwegende mate voor kunstmest- fabricage werd aangewend. De produktie- capaciteit van ureum gaat in 1960 zelfs 100.000 ton per jaar bedragen, waarvan De commissie adviezen vestigingsregelingen van de Sociaal-Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken op zyn verzoek advies uit gebracht inzake de grondslagen voor het vestigingsbeleid in de groothandel en de toepassing daarvan op een aantal bedrijven in de sector groothandel in agrarische en voedselvoorzieningsprodukten. Een beperking van de vrijheid van vestiging acht de commissie alleen gerechtvaardigd, indien het algemeen belang en het belang van een goede bcdryfsuitoefening daarmede gediend zijn. De wet bepaalt nadrukkelijk, dat de toelatingseisen niet hoger mogen zijn dan strikt noodzakeiyk is, in welk verband de commissie waarschuwt tegen overschatting van het effect van een vestigingsregeling. De commissie is van oordeel, dat de haar in twaalf punten door de staatsse cretaris voorgelegde grondslagen een goe de samenvatting vormen van een verant woord vestigingsbeleid, waarbij rekening wordt gehouden met de specifieke geaard heid, de structuur en de ontwikkelings mogelijkheden van de groothandel. De commissie heeft er ernstig bezwaar tegen een vestigingsregeling uitsluitend dienstbaar te maken aan het marktorde ningsbeleid, dat overigens ook andere in strumenten vraagt dan de vestigingswet kan bieden. Vooral de groothandel dient met het oog op de E.E.G. over een zo groot mogelijke mate van bewegingsvrijheid te beschik ken. De commissie acht het in verband daarmee gewenst zoveel mogelijk zg. blok- besluiten te vormen, waarbij de strikte eis van specifieke kennis voor de uitoefe ning van een bepaald bedrijf wordt los gelaten. Onder blokbesluit begrijpt de commissie een complex van vestigings regelingen, waarbij is bepaald, dat het voldoen aan de eisen, gesteld in een van deze regelingen, geacht wordt toereikend te zijn tot het uitoefenen van de overige in dat besluit geregelde bedrijven. De commissie handhaaft haar reeds eer der uitgebrachte advies ten aanzien van de groothandel in strovlas en aardappe len, dat hierop neerkomt, dat alleen voor de binnenlandse handel en de export- handel in consumptie-aardappelen een re geling wenselijk wordt geacht. Voorts geeft de commissie in overweging afwij zend te beslissen op het verzoek van een vestigingsregeling voor de groothandel in mengvoeders, in hooi-, stro- en ruwvoe- ders. in boomkwekerijprodukten, in ge distilleerd en likeuren, in wijn, in bier en gazeuse dranken, in bakkerijgrondtoffen, in gedroogde zuidvruchten, specerijen e.d. in meel en bloem, in boter, in kaas en margarine. Ook voor de groothandel in bloembollen en in bloemkwekerijproduk- ten wijst de commissie een vestigingsbe- sluit af. Wel adviseert de commissie vestigings- besluiten tot stand te brengen voor de binnenlandse groothandel en de export- handel in groente en fruit, de groothan del in zoetwaren, de binnenlandse groot handel in vee, in vlees, in vis, in pluim vee, in eieren en de groothandel in krui denierswaren. Ten aanzien van de groot handel in landbouwzaaizaden is de com missie niet tot een oordeel kunnen komen. De ene helft acht een regeling gewenst, de andere helft niet. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van Oscar Smit's Bank n.v. te Haarlem zal worden voorgesteld over het boekjaar 1959 een dividend uit te keren van 7 percent (vorig jaar 6 pet.). het grootste gedeelte als kunstmest wordt afgezet. Verdere chemische bewerkingen brachten een grondstof voor de plastic-in dustrie ter vervaardiging van lakken en verven, die nu ook verdubbeld gaat wor den. In 1953 werd met de fabricage van caprolactam de eerste grote stap gezet op kunststoffengebied met het maken van ga rens, vezels en plastics. In samenwerking met de AKU wordt caprolactam gebruikt als grondstof voor nylongarens en plas tics. Met een na enkele jaren bereikte ze venvoudige produktie kon de fabricage- prijs nu tot de helft van de oorspronkelij ke teruggebracht worden. Enkele jaren ge leden werd begonnen met het winnen van polyethyleen, dat onder de naam stamy- ian een ongekend aantaltoepassingsmoge- lijkheden bezit. Gebleken is echter dat het kraken van olieprodukten, namelijk van lichte benzine, niet alleen onder meer gun stige verwerkingsomstandigheden kon ge schieden dan het kraken van kolen en het scheiden van cokesovengas, maar dat uit 1 ton benzine aanzienlijk meer ethyleen kon worden gewonnen, namelijk 250 kilo gram, terwijl een ton kool slechts 6 kilo gram ethyleen opbrengt. We moeten aldus drukte dr. ir. Van Aken het tegenover de Nederlandse pers uit, staande kunnen blijven in de strijd der reuzen in de chemische sector. Hij achtte het volkomen verantwoord om naast de kolen de olie als grondstof voor chemische winning van kunststoffen te gebruiken, zij het dat deze voorlopig aan vullend is. Daarom is onlangs met de Es so een overeenkomst aangegaan ter leve ring van de benodigde hoeveelheden ben zine voldoende voor de snelle groei der kunststoffabricage bij de chemische be drijven der staatsmijnen. Uit de grote nieuwe uitbreidingen in de chemische sector van de staatsmijnen, al dus dr. Van Aken, zullen wellicht nieuwe bindingen met andere ondernemingen gaan voortvloeien, mede door de Europe se integratie. Bij dit alles is het niet ver wonderlijk dat in de Limburgse mijnin dustrie de chemische sector door haar kunststoffenfabricage meer en meer tot een zelfstandige en volwaardige onderne ming is uitgegroeid en die andere produk- tiemogelijkheden in de mijnindustrie in economisch opzicht zelfs gaat overtreffen De directie van de Amsterdamsche Bank gelooft niet dat er op het ogenblik tekenen zijn die wijzen op een conjunctuurdaling, zo verklaarde zij in de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders. Wel vreest zij dat repercussies van de loons verhogingen op het prijsniveau niet zullen uitbiyven. Acht leden van de raad van commissa rissen, die aan de beurt van aftreden wa ren. werden herkozen. In plaats van dr. S. van Zwanenberg, die zich niet herkies baar had gesteld, werd bij acclamatie ge kozen de heer J. H. Gispen drs., directeur van de n.v. Zwanenberg-Organon in Oss. Helena 11 v. Curacao n. Paramaribo. Helicon 10 70 m. z.o. Key West n. Mobile. Hera 11 450 m. n.o. Flores n. San Juan. Hersilia pass. 11 Fayal n. Emden. Hestia 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Hilversum 11 900 m. o. Bermuda n. Mobile. Holendrecht 11 10 m. z. Sardinië n. Luanda. Hoogkerk 12 te Jose Panganiban. Houtman 11 60 m. n. Flores (Ind.) n. Singapore. Hydra 11 650 m. w.z.w. Fayal n. Bridgetown. Isis 11 v. Maracaibo n. Punta Cardon. Ivoorkust 11 dw. Kp. Villano n. Dakar. Jagersfontein 11 40 m. z. Dakar n. Kaapstad. Jason 11 v. Petitgoave n. Gonaives. Java 11 45 m. n. Belawan n. Singapore. Joh. Frans 11 200 m. n.n.w. Guayaquil n. Balboa. Joh. v. Oldenbarhev. pass. 11 Albany n. M'bourne. Jupiter 11 te Rotterdam n. Tripoli. Kabylia 11 v. Curacao n. Punta Cardon. Kalydon 11 100 m. n.o. Bahrein n. Landsend. Kamperdijk 12 te New York. Kara 13 te Heysham verwacht. Karachi 11 te Genua verwacht. Karakorum 11 te Djeddah. Karimata 11 125 m. n.w. Djeddah n. Port Said. Karsik 11 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Katelysia 11 160 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Kelletia 11 te Curacao verwacht. Kellia 11 v. Punta Cardon n. Boston. Kenia 11 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Khasiella 24 te Trinidad verwacht. Kinderdijk 11 te Antwerpen. Koningswaard 12 v. Punta Cardon n. Curacao. Kopionella 12 te Rotterdam. Koratia 13 te Thameshaven verwacht. Korenia verm. 12 v. Shellhaven n. Curacao. Korovina 14 te Buenos Aires verwacht. Kosicia 13 te Curacao verwacht. Krebsia 13 te Curacao verwacht. Kreeft 11 v Rotterdam n. Vigo. Krvptos 17 te Thameshaven verwacht. Kylix 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Laarderkerk 12 te Port Said verwacht. Langkoeas 11 v. Tripoli n. Venetië. Larenberg 11 te Cristobal verwacht. Lekkerkerk 12 te Aden. Lelykerk 11 te Bahrein. Leuvekerk 11 115 m. o. Gibraltar n Rotterdam. Liberty Bell 17 te Raslanura verwacht. Limburg 11 v. Djeddah. 12 te Djibouti verwacht. Loenerkerk 10 v. Bushire n. Port Sudan. Lombok 11 110 m. n.w. Djeddah n. Suez. Loosdrecht 13 te Khoralami verwacht. Loppersum 11 v. Savannah n. Le Havre. Louis Lantz 11 3 m. z.z.w. Ouessant n. Emden. Lutterkerk 12 te Djibouti. Maas 11 v. Tunis n. Malta. Maardam 11 v. Cobh n Southampton. Maashaven 12 te Las Palmas. Maron 12 te Barranquilla. Meerdrecht 11 v Norfolk n. Antwerpen. Meerkerk 12 te Rotterdam. Merwelloyd 11 v. Rotterdam n. Londen. Mississippilloyd 11 70 m. n.w. Calicut n. Madras Mitra 11 v. Punta Cardon n. Liverpool. Modjokerto 11 590 m. w. Minicoy n. Singapore. Molenkerk 11 ten anker Karachi v. Porbandar. Moordrecht 19 te Landsend verwacht. Muiderkerk 11 v. Marseille n. Genua. Munttoren 11 te Liverpool. Musilloyd 11 97 m. z.z.o Bangkok n. Singapore Mylady 11 85 m. n.n.o. K. Finisterre n. L Palmas Naess Commander 11 170 m. w. Gibralt. n. Mena Neder-Elbe 12 te Muntok. Neverita 11 192 m. n.n.o. Martinique n R'dam. Nias 14 te San Francisco verwacht. Noord wijk 11 180 m. n. Dakar n Las Palmas. Notos 10 te Hamburg n. Amsterdam. Nijkerk 11 35 m. z.z.w. Wight n. Genua. Oostkerk 11 540 m. n.w. I'.- gr Kan n. Geraldton. Oranje 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranje Nassau 11 v. Amsterdam n. West-Indië. Orion 11 80 m. z. Zante n. Tunis. Osiris 11 te Amsterdam n. Hamburg Ossendrecht 11 230 m. z.z.w. Recife n. Newport N Parkhaven pass. 11 Fern. Noronha n. Las Palmas Pendrecht 11 te Bremen v. Banias. Fhilidora 12 te Rotterdam verwacht. Philine 13 in Suezkanaal verw., verm. n. R'dam. Philippia 11 v. Mena Al Ahmadi n. Lavera. Polyphemus 11 v. Baltimore n. Camden. Prins der Nederl. 12 v. Pt. Au Prince n. Aruba. Prins Frederik Hendrik 12 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik 12 te Rotterdam. Prins Willem III 322 m. w Aruba n. Europa. Prins Willem IV 11 120 m. z.w. Ouessant n. Antw Pr. Joh. Will. Friso 11 270 m. n.n.w. Az. n. Halilfax. Pr. Willem V 11 30 m z. Burlings n Antwerpen Purmerend 11 v. Nordenham n. Curacao. Pygmalion 11 ten anker bij Bremerhaven. R&ndfontein 11 te Rotterdam. Reza Shah The Great 11 65 m. n.n.o. Masira naar Bandar Mashur. Riouw 11 te Amsterdam. Rcndo 11 200 m. z.o. Sicilië n. Genua. Rcssum 10 1500 m n w. Willem Barentsz. otterdam 12 te Bahta. ijndam 11 feö'rft. o Kjf'Race n Halifax, ijnkerk 11 te Amsterdam. _aleum 11 48 m z.w. Finisterre n. Dakar. Samarinda 11 220 m. z.o. K. Hatteras n Cristobal. Sanana 11 v. Singapore n. Pnompenh. Schelp wijk 11 460 m. o.z.o. Paramaribo n. Curacao. Scherpend recht 11 40 m. w. Finisterre n. Coryton. Schouten 11 380 m. w. Rremantle n. Mauritius. Senegalkust 11 v. Amsterdam n. West-Afrika. Slamat 11 te Rotterdam. Sloterdijk 11 315 m. z. Kp. Race n. Antwerpen. Soestdijk 11 280 m. w. Landsend n. New York. Sommelsdijk 12 v. New York n. Antwerpen. Solon 12 te Curacao. Stad Amsterdam 11 v. Las Palmas n. Freetown. Stad Dordrecht 11 te Barrow verw. v. Sluiskil. Stad Gouda 11 240 m. z.z.w. L. Palmas n. Emden. Stad Maassluis 11 70 m. z.w. Ouessant n. IJmuid. Stad Schiedam 12 te IJmuiden verwacht. Stanvac Adventure 11 te Rastanura verwacht Stanvac Lirik 12 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Stanvac Sunda 10 v Djakarta. 12 te Buatan. Statendam 11 v. New York. Statue of Liberty 11 300 m. w.n.w. K. St. Vincent naar Port Said. Straat Clement 11 v. Fremantle n. Melbourne. Straat Torres. 10 v. Yokohama. 11 te Shimizu. Str Malakka 12 te Hongkong verw. v. Shanghai. Tabian 11 v. Bone n Port Said. Tahama 11 dw. Lissabon n. Hamburg. Talisse 11 150 m. w.n.w. Gavdo n Genua. Tamara pass. 11 Finisterre n. Antwerpen. Tamo pass. 11 Fernando Noronha n Las Palmas Tara pass. 11 Dungeness n. Rotterdam. Taria 11 te Abadan verwacht. Teiresias 11 40 m. z. midden-Kreta n Marseille Teucer 11 240 m. n w. Menado n. Cebu. Thelidomus 11 v. Havana n. Curacao. Tibia 11 70 m. n. Rastanura n. Djibouti. Tjibantjet 12 tc Mombasa. Tjiluwah 12 te Singapore. Tjinegara 12 te Kaapstad. Tjipanas 11 90 m. n.w. Seychelles n. Singapore. Tjipondok 11 170 m. z.o. Saigon n. Hongkong. Tjitjalengka 11 te Djakarta. Tjitarum 11 240 m. o. Saigon n. Hongkong. Tjiwangi 12 te Nagova. Tomocyclus 12 te Pta. La Cruz. Tweelingen 11 135 m. w. Trondheim n. R'dam. Utrecht 11 v. Singapore n. Tandjong Priok. Van Cloon 11 240 m. z. Suva n. Auckland. Van Heemskerk 11 v. Singapore n. Cebu. Van Neck 11 360 m. z.o. Singapore n. Singapore v Spilbergen 11 550 ra. w.n.w. K Recife n. K'stad Vasum 11 te Curacao. Vivipara 19 te Rotterdam verwacht. Waibalong 11 te Singapore. Waingapoe 12 te Tanga. Waterman 11 350 m. w. Minicoy n. Aden. Weltevreden 11 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Westertoren 11 53 m. z.o. Little Quoin eil. n. Mena Wieldrecht 11 360 m. z. Flores n Puerto La Cruz. Witmarsum 11 v Bremen n Hamburg Woensdrecht 12 te Puerto La Cruz verwacht. Wonosobo 11 v. Zamboanga n. Manilla. IJssel 12 te Alexandrië. Zonnekerk 12 v. Amsterdam n Port Elisabeth Zonnewijk 11 350 m. w.z.w. L'end n. Denemarken KLEINE VAART Aömiralengracht 11 dw Gotska n. Kotka. Areas 10 v. Rijeka n. Triëst. Atlas 11 te Rotterdam n. Malag. Bab T 11 5 m. z. Dover n. Kingslynn. Boreas 11 20 m z. Berlenga n Hamburg. Brouwersgracht pass. 11 ET-16 v. A'dam n. Abö Draco 11 50 m. o Gibraltar n. Tunis. Tlevo 10 v. Adense n. Aalborg Ilias pass. 11 Ouesant n. Rotterdam. Joost 10 van de Tees te Brest. Julia Marv 11 dw. Startpoint n Southampton. Leliegracht 10 dw. Oeland n. Helsinki. Looiersgracht 11 80 m. n o. Gotland n A'dam. Midas 11 25 m. z.w. Noordhinder n. Amsterdam Ponza 10 v. Bergkvara n. Kalmar. SLEEP VA ART Argus 10 v. Rotterdam te IJmuiden. Blankenburg 9 v. Hoek v. Holland te Dover. Maas 10 v. Rotterdam te IJmuiden. Rode Zee pass. 9 Gibraltar n. New Orleans. Tasmanzee 10 v. Rotterdam n. zee. De voormalige Belgische minister van Economische Zaken Jean Rey, die de lei ding heeft van de economische betrek kingen van de Europese Economische Ge meenschap, heeft te Washington de mening uitgesproken dat Belgisch Kongo, na per 30 juni onafhankelijk te zijn geworden binnen de Euromarkt zal blijven. Hij voor spelde dat de regering van Kongo de be staande voordelen die de Euromarkt voor de exporthandel van Kongo biedt, niet zal willen opofferen. Wanneer een kolonie van een lid van de Euromarkt onafhankelijk wordt, kan zij beslissen of zij al dan niet in de Euromarkt zal blijven. FLAUW, MAAR DE STAATS FONDSEN VAST. De vraag naar de nieuwe staatslening had bij de opening de overhand, hetgeen erin resulteerde dat de obligaties de markt verlieten op circa 98 Wie. De overige staatsobligaties lagen goed prijshoudend in de markt. Even veerde de markt voor in ternationals op toen vraa'! loskwam voor Westduitse rekening. AKU stegen toen van 463 tot 466 om op circa 464'/» de markt te verlaten. Philips liep op van 768 tot 773 om tegen het slot weer tot 771 in te zakken. Unilever verbeterde van 745 tot 750 en sloot op circa 748. Kon. Olie steeg van 156.10 tot 156.80. KLM werd. ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. In de scheepvaarthoek beliepen de koersverlie zen van een tot drie punten. Certificaten Deli zwak in de markt en verloren op f 175, na een opening van 178. bijna zeven gulden ten opzichte van de vorige slot- prijs. Aandelen Hoogovens werden iets hoger geadviseerd en aandelen Koninklijke Zout kregen een tiental punten hogere ad viesprijs op 650. Boeke Huidekoper van 160 1. op 155 1.; Figée van 188 op 184 1. VERHANDELDE FONDSEN 10 februari 11 februari Totaal 444 433 Hoger 143 (32.2°/o) 62 (14,3°/o) Lager 212 (47,7«/o) 291 (67.2«Vo) Gelijk 89 (20,1#/#) 80 (18.5®/o) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U462—465 g.l. Kon. Olie 155.50—157.00 Philips 773—778 Unilever 747—750 g.l. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv A.K.U450—460 450 Kon. Olie154.60—155.50 154.80 Philips 767—772 677«/« Unilever 737—743 738 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Ook op de laatste beursdag was de beursststemming bij opening niet opge wekt. De nieuwe koersdaling in Wall Street begint op het Damrak deprimerend te werken. Daarbij kwam dat andere Europese beurzen vandaag geen steun boden. De Westduitse beurzen werden gevoelig lager geopend. Londen was wel kalm, maar toch onzeker begonnen. Met het weekeinde in het vooruitzicht, was de animo aan koperszijde zeer gering. Het Damrak kreeg vandaag enige stoploss- orders te verwerken. Bij de hoeklieden was tevens middenkoers-aanbod aan de markt en dit was een reden waarom de leidende fondsen flink laag werden inge zet. Toch kon men niet van een smijtdag spreken, want het aanbod kon niet groot leed AKU 14 punten verlies, Unilever 11, Philips 5, Kon. Olie 1,60 lager en 1,30 beneden pariteit New York. Onder invloed van deze ontwikkeling waren de andere afdelingen eveneens ongeanimeerd. K.N.S. M. 61/», Delimij bood geringe weerstand. De nieuwe staatslening was een fractie beter. Andere soorten een tikje lager. Vorige slotkoers Advieskoe ra leden 13 45 u Amsterd. Bank 340 322 ex-div. Ned. Handel Mij. 264% 262)4 Rotterd. Bank.... 295 291 Twentsche Bank. 278 277 A.K.U 463H 45lVt Albert Heijn 388 1. 380 505 500 Billiton Mij. II 350'/» 350 Bols 507 505 Bührmann Papier 417 414 Deli-Mij 175.— 175 Dordtsche Olie 722)4 716 304"/» 300 Heineken's 500 495 Hoogenbosch Sch. 22994 230 Hoogovens 715 710 H.V.A 156)4 15194 Indola 368 366 Ketjen 392)4 385 K.L.M 109 109.— Kon. Ned. Zout 640"/» 640 Kon. Olie 156.40 154 80 Müller Nat. Bezit 365.— 360 Nederl. Ford 380 378 Ned. Gist. en Sp. 302 300 Ned. Kabelfabr... 418 415 Philips Gem. Bez. 772"/» 769 Philips Pref 287 286)4 A'dam Rubber.... 120*4 117*/» Sikkens Lak 576 577 Stokvis R.S 213 211 Thomassen Dr. 63294 630 Unilever .a 748% 738)4 Van Berkei's Pat. 280 280 Van Gelder Pap. 245"/» 245 Van'der Heem 220 215 Ver. Machinefabr. 221 220 Wessanen 266 268 Wilton Feijenoord 215% 216 Zwanenberg-Org. 520 515 Interunie 194. 193. 221 50 220.50 Unitas 480.— 480.— Ver Bezit v. 1894 115. 115 HAL 167 165>4 KNS M 18494 178 N Scheepv. Unie 151*4 149 Ommeren v 257 254 Stoomv. Mij. Ned 164 162 Anaconda 60 59V» Kennecott Copper 90'/» 88% Aluminium Ltd.. 32 32% Bethlehem Steel.. 50 49% U.S. Steel 8594 85 Republic Steel 64 63% American Motors 79% 77» 't General Motors.. 47V„ 47% Cities Service.... 46 46 Sheill Oil 71)4 72% Gpdane noteringen. (Verstrekt door de Amsterd-msche Bank) Geen enkel herstel Aandelen kwamen gisteren op de beurs van New York onder druk te staan. De gehele dag bewogen de koersen zich om de vorige slotkoers, en van herstel was nauwelijks enige sprake. Het ontbrak vol komen aan stimulansen, en over het al gemeen verwacht men geen opwaartse be weging tenzij de ontwikkeling tot een cli max komt of de zakenactiviteit aanzienlijk toeneemt Door de geringe produktie van de auto mobielindustrie verloor American Motors ruim 2 dollar. In de staalsector daalden Lukens. Jones and Laughlin en National Steel elk meer dan 1 dollar. Er werden 2.610.000 aandelen verhandeld. Van een totaal van 1.202 verhandelde fondsen waren 404 hoger en 567 lager. Het industriege middelde kwam van 623.36 op 618.57, dat van spoorwegen van 150.77 op 150.16 en dat van openbare nutsbedrijven van 86.06 op 85.72 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15