Verbod op alle kernexplosies, behalve niet-registreerbare WERELDNIEUWS GRIEP In V.S. worden alweer schachten voor kernproeven geboord Spanning in Engeland over spoorwegconflict VAR en Jordanië zijn het oneens over Palestina AKKERTJES PATRICE LOEMOEMBA LIEP WEG UIT DE BRUSSELSE RTC <~Praatóteel VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 3 Rusland wijst Amerikaans voorstel af Alle noodmaatregelen zijn reeds voorbereid Critiek in Amerika Vrijheid van korte duur dreigt overal! neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Betoging tegen Trujillo 0p de WASHINGTON, (AFP) - Presi dent Eisenhower heeft op zijn weke- lijkese persconferentie meegedeeld, dat hij de Sovjet-Unie een overeen komst heeft voorgesteld, die alle kern proeven verbiedt behalve het deel van de ondergrondse, dat niet kan worden geregisteerd. „Op deze wijze", aldus de president, „zal er een eind komen aan de ongerustheid, die men overal in de wereld voelt over de toegeno men radioactiviteit in de lucht". De president kondigde aan dat het voor stel op dezelfde dag op de Geneefse conferentie over een staking van de kernproeven zou worden ingediend met het doel een einde aan de impas se te maken. Amerika, zei hij, is voor algehele afschaffing van de proeven, maar op voorwaarde dat er afdoende inspectie en controle komen. Het voorstel biedt volgens de Amerikaan se president de kans om de belang rijke vorderingen, die tot dusver in Genève zijn gemaakt, te consolideren. Het Amerikaanse voorstel houdt ook in dat Amerika, Rusland en Engeland zich gezamenlijk bezighouden met het onder zoek van de kleine ondergrondse kernont ploffingen, die niet onder het verbod zou den vallen. Naar verluidt zou het hier ont ploffingen beneden de 20 kiloton betref fen. Alle proeven met bommen met een ex plosieve kracht van meer dan 19 kiloton dienen volgens het Amerikaanse plan ver boden te worden. Negentien kiloton is on geveer de kracht van de bom, die in 1945 op Hirosjima werd geworpen. GENèVE (AFP/Reuter/UPI) De Rus sische afgevaardigde op de Geneefse con ferentie over een staken van de kernproe ven, Tsarapkin, heeft het Amerikaanse voorstel tot een verbod van alle kernproe ven behalve de ondergrondse, die niet te registreren zijn, van de hand gewezen. Tsarapkin zei: „Het is beslist onmoge lijk op deze basis tot een akkoord te ko men. Het zou betekenen, dat bepaalde kernproeven kunnen worden hervat, het geen een stap terug is, aangezien er het afgelopen jaar nergens ter wereld kern proeven zijn gehouden. In westelijke conferentiekringen te Ge nève is donderdagavond vernomen, dat de Russische vertegenwoordiger wel heeft beloofd het plan zorgvuldig te bestuderen. Tsarapkin stelde een aantal vragen over bijzonderheden, die van westelijke zijde volledig zijn beantwoord. Groot-Brittan- nië heeft donderdag te Genève na aan vankelijke bedenkingen instemming met het Amerikaanse voorstel betuigd. Amerikaanse ambtenaren hebben ge zegd de Russische verwerping van het voorstel niet als een definitief besluit te willen beschouwen. De Russen zullen een redelijke tijd krijgen voor bestudering van het voorstel. De ambtenaren spraken als hun oordeel uit dat het voor de Russen nogal moeilijk zal blijken te zijn het voor stel te verwerpen. Een moeilijkheid is, dat Amerikaanse en Russische geleerden van mening ver schillen over het aantal kilotons van een ontploffing die op een seismograaf de aan- Van onze correspondent in Londen) De spanning over het al of niet door gaan van de algemene spoorwegstaking, welke maandag in Groot-Brittannië moet beginnen, heeft een hoogtepunt bereikt. Vanmorgen zou Edward Heath, de Britse minister van Arbeid, in het Lagerhuis de laatste stand van zaken onthullen. Er was een glimp van hoop op een bijlegging van het conflict. De minister zei een for mule te hebben gevonden, welke mogelijk voor alle partijen aanvaardbaar zal zijn. Minister Heath, en Sir Brian Robertson, de voorzitter van de nationale vervoers- commissie, hebben berekend hoeveel een voorlopige loonsverhoging van vijf per cent zou gaan kosten. Het is echter nog niet bekend of de spoorwegarbeiders met vijf percent genoegen zouden willen ne men. Sydney Green, de secretaris-gene raal van de Nationale Unie van Spoorweg arbeiders, blijft op zijn standpunt staan, namelijk dat de staking alleen kan wor den afgelast, indien een vastomlijnd loon- aanbod wordt gedaan, in plaats van een vage belofte zoals tot nu toe. Misschien zal de bond op hef laatste ogenblik met een symbolisch bedrag genoegen nemen. Indien er voor middernacht geen oplos sing wordt gevonden, kan de staking moeilijk meer vermeden worden. De lei ders van het Britse verbond van Vakver enigingen, het T.U.C., die achter de scher men proberen te bemiddelen hebben gis teravond met de minister over diens voor stel beraadslaagd. Butler, de plaatsver vangende premier, is in radiotelefonisch contact met Macmillan, die op terugreis is uit Zuid-Afrika en niet voor maandag in Londen wordt terugverwacht. Het publiek is overigens geheel op de staking voorbereid. De regering legt de laatste hand aan een reeks noodmaatre gelen om het verkeer, de openbare diens ten en de algemene bevoorrading zo goed en kwaad als het mogelijk is te laten functioneren. Tot overmaat van ramp heeft het per soneel van een aantal buslijnen in en om Londen besloten van maandag af de nor male extra werktijden te weigeren om kracht bij te zetten aan een looneis, waar door de diensten, waarop bijna iedereen in geval van staking zal zijn aangewezen, aanzienlijke vertraging zullen ondervin den. De ministerraad heeft besloten militai ren in te zetten om de vitale diensten gaande te houden in geval de staking doorgaat. De regering heeft zich op het standpunt gesteld dat de staking een ern stige bedreiging van het economisch wel zijn is en dat noodmaatregelen derhalve gerechtvaardigd zijn. tekening 4.75 geeft. Volgens de Amerika nen heeft bij een ondergrondse ontplof fing van een kernwapen met een kracht van negentien kiloton de seismograaf 4,75 aangewezen. De Russen daarentegen zeg gen, dat daarvoor een ontploffing van 1,7 kiloton voldoende is (één kiloton is gelijk aan de uitwerking van 1.000 ton t.n.t.). Van Amerikaanse zijde te Genève is donderdagavond vernomen dat het nieu we voorstel een belangrijke concessie in houdt aan het Russische standpunt. Wat de mogelijkheid van het houden van in specties betreft, zouden de Amerikanen thans in feite hebben voorgesteld het aan tal inspecties per jaar voor ieder van de drie kandidaat-ondertekenaars van het verdrag de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie te beper ken tot twintig per jaar. De Sovjet-Unie had eerder bij de bespreking over de kwestie van het toezicht gezegd, dat het aantal inspecties per jaar van te voren moet worden vastgesteld. De Amerika nen wilden tot dusver geen enkele beper king. CHICAGO (UPI) De kernfysicus en voorzitter van de Federatie van Ameri kaanse geleerden dr. David Inglis heeft de Amerikaanse regering er donderdag van beschuldigd „gevaarlijke besluite loosheid" te hebben getoond door alleen maar een stopzetting van zware onder grondse proeven voor te stellen. Hij zei, dat het jongste voorstel van Eisenhower zou resulteren in de hervatting van de proeven „ondanks het feit, dat na vijftien maanden onderhandelingen de concessies van de Russen een nog niet eerder voor gekomen gelegenheid boden om een ef fectieve stopzetting van de proeven te bereiken". Volgens hem heeft de Sovjet-Unie tij dens een informele ontwapeningsbespre king op 4 februari „een duidelijke aanwij zing" gegeven, dat het een controlestelsel in overweging wilde nemen dat „onge veer honderd maal" effectiever is dan het voorgestelde netwerk van ontdekkingspos- ten. „Als het onze regering ernst is met haar verlangen voor een stopzetting, waarom heeft zij het plan dan zó opge steld, dat ondergrondse proeven kunnen worden hervat" in plaats van de Russi sche bereidheid' te accepteren van een stelsel, dat beter is dan enig stelsel, dat eerst door de Verenigde Staten werd ge- eist?" zo vraagt Inglis zich af. Hij zei, dat het voorstel en Eisenhowers jongste verklaring over de mogelijkheid meer landen van kernwapens te voorzien getuigen van „een gevaarlijk gebrek aan inzicht" in de wereldomvattende atoom bewapeningsrace. CAIRO (AFP) Op de bijeenkomst van de Raad van de Arabische Liga, die te Cairo wordt gehouden, die zoals bericht is niet bijgewoond wordt door Irak, is een meningsverschil tussen Jordanië en de VAR aan de dag getreden over de toe komst van Palestina. Jordanië is van oordeel, dat het stuk van het voormalige mandaatgebied Palestina dat ten westen van de Jordaan ligt, voort aan deel uitmaakt van het Hasjemitische koninkrijk Jordanië en dat de 600.000 Pa lestijnse vluchtelingen, die sinds twaalf jaar in Jordanië zijn gevestigd, en de 60.000 bewoners van het Arabische deel van Jeruzalem in feite en rechtens Jordaans staatsburger zijn. De Palestijnse vluch telingen die elders in het Nabije-Oosten zijn beland, zouden ook op hun verzoek dit staatsburgerschap kunnen krijgen. De V.A.R. vindt echter, dat Jordanië niet het recht heeft om zijn militaire be zetting van de westelijke oever van de Jordaan als definitief te beschouwen en dat bijgevolg op het ogenblik nog niet de nationaliteit van de Palestijnse vluchte lingen kan worden vastgesteld. Volgens de regering te Cairo moeten de Palestij- nen eens zelf hun toekomst bepalen. (Reuter) De plenaire vergadering, die donderdagmiddag zou worden gehou den, is tot zaterdag uitgesteld. CAIRO (Reuter), Men is het op een eerdere geheime zitting van de raad van de Arabische Liga eens geworden over de omstandigheden, waarin men Israel de oorlog zal verklaren om te voorkomen, dat dit land de bedding van de Jordaan verlegt, zo meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Van de zes gevangenen uit Fresnes (Frankrijk), die er vorige week in slaagden door een tunnel uit hun straf plaats te ontsnappen, zijn er vijf ge grepen. Twee van hen, Andries en Bazin werden achterhaald in het plaatsje Bonny-Sur-Loire. Daar wer den zij gefotografeerd toen zij het politiebureau verlieten op weg naar Parijs. Advertentie (Van onze correspondent in de V.S.) In de dunbevolkte staat Nevada zijn de Amerikanen tunnels aan het boren en schachten aan het construeren. Over een half jaar kan rrietl daar beginnen met nieuwe proeven. De explosieve kracht zal waarschijnlijk niet enorm groot zijn, maar voldoende om kleine tactische atoomwa penen aan een proef te onderwerpen en om na te gaan wat voor explosies men kan bereiken met de ladingen in de punt van de Minute-man Amerika's raket van de toekomst en in de punt van het anti-raket raket Nike Zeus, dat men aan het construeren is. Gaan die experimenten door, dan zal er een einde gekomen .zijn aan de stopzet ting van proeven, waar zowel de Sovjet- Unie als de Verenigde Staten zich bereid toe hebben verklaard. Het heeft in de be doeling gelegen, dat men te Genève tot een afdoend controlesysteem zou komen ten einde alle partijen de zekerheid te ge ven, dat er niet kon worden geknoeid, maar de Amerikanen die hun controle- eisen zeer hoog stellen iijn er vrijwel zeker van dat de Russen niet akkoord zul len gaan met die eisen. De Amerikanen zijn van mening, dat ondergrondse explo sies beneden de kracht van twintig kiloton geheim gehouden kunnen worden. Zij dur ven er niet zonder meer op te vertrou wen, dat de Russen zulke ontploffingen niet veroorzaken en zijn de mening toe gedaan, dat zij in dat geval ook door moe ten gaan met hun proeven. De Britten zou den wat meer vertrouwen willen tonen, maar daar Amerika de grootste verant woordelijkheid draagt in de atoombewa pening van het Westen, zal het Ameri kaanse gezichtspunt wel domineren. Eisenhowers opmerkingen, gemaakt op zijn persconferentie, over eventueel uit handen geven van kernwapens ten behoe ve van betrouwbare bondgenoten, zijn aan leiding geweest tot veel speculatie, zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten. Met name in Parijs schijnt men de indruk te hebben gekregen, dat De Gaulle einde lijk succes zou boeken in zijn streven naar medezeggenschap in het gebruik van Amerikaanse kernwapens. Twee factoren maken het begrijpelijk, dat Amerika wat soepeler zal worden in deze beheerskwestie: 1. Nu, naast de stra tegische, ook de tactische atoomwapenen van groot belang zijn geworden, is het noodzakelijk, dat ook de troepen van de bondgenoten die lichtere wapenen gereed kunnen hebben voor onmiddellijk gebruik. 2. Nu de Russen zulke vorderingen heb ben gemaakt in de modernste wapenen, is het gevaar minder ernstig geworden, dat informatie omtrent Amerikaanse wape nen, via de bondgenoten, de Russen zou bereiken. Toch zou men zich te Parijs vergissen, indien men meende, dat op stel en sprong verandering kan worden gebracht in Ame rika's atoompolitiek. Om te beginnen zou het congres bereid gevonden moeten wor den om de wet te veranderen, die tot op heden de Amerikaanse „mededeelzaam heid" in dit opzicht heeft beperkt. Een voorstel tot zulk een wetswijziging schijnt nog niet eens gereed te zijn. Verder zijn er, binnen de Amerikaanse regering, nog altijd figuren, die niet te ver willen gaan. Zij zijn van mening, dat Frankrijk, ook indien het een atoom-explosie in de Sha- ra heeft gehouden, nog niet tot de „club" van atoom-mogendheden zal behoren. Ook bestaat er in sommige kringen een zekere tegenzin om de Duitsers atoomwa penen in handen te geven. Men denkt uiteraard aan de mogelijkheid dat de Rus sen hun satellieten eveneens van zulke wa penen zouden kunnen voorzien. Toch schrijft het Amerikaanse eigenbe lang voor, dat bepaalde wapens ter stond gebruikt kunnen worden. Men denke bij voorbeeld aan in Engeland gestatio neerde raketten voor middelbare afstand of aan luchtdoel-raketten, die in Enge land Amerikaanse bases moeten be schermen. Vrijwel algemeen zal men het er in de Amerikaanse regering over eens zijn, dat in laatstgenoemde gevallen geen vertraging mag ontstaan ten gevolge van de beheerskwestie. Allereerst zal men er daarom op uit zijn om dergelijke vertra ging te elimineren. Misschien zou men dat zelfs kunnen doen binnen de termen van de bestaande wetgeving. Voor het gebouw nan de UNO te New York heeft een groep Dominicanen een demonstratie gehouden om hun onge noegen uit te drukken over de presi dent van de Dominicaanse Republiek, generaal Rafael Trujillo. De meege voerde spandoeken spraken duidelijke taal... Een speciale werkgroep van vijf, die de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) te Washington heeft ingesteld om de Venezolaanse klacht, dat in de Dominicaanse Repu bliek de rechten van de mens ge schonden zijn, te onderzoeken, heeft aanoevolen de inter-Amerikaanse ure- descommissie een onderzoek naar deze (Van onze correspondent in Brussel) Tussen de leider van de Nationale Kon golese Beweging Patrice Loemoemba en de president van de Conakat, de partij van de provincie Katanga, de heer Tsjom- be, kwam het gistermiddag tot een hoog oplopende persoonlijke ruzie. Zij verwe ten elkaar verkocht te zijn aan financiële groepen, een verwijt dat men tot nu toe slechts in de wandelgangen van de Ron detafelconferentie kon horen. Vooraf had den de beide leiders eveneens een twist gesprek gehad in gematigde termen over de verdeling van de competentie tussen de centrale Kongolese regering en de zes provinciale regeringen, een vraagstuk dat werkelijk enige moeilijkheden deed rijzen. De partijleiders van Katanga, die voor standers zijn van een federale staat, wen sen dat de controle van de mijnen (Ka- tanga is de provincie van het koper, co- balt, uranium en tin) tot de bevoegdhe den van de provinciale regeringen zal be horen, wat in feite betekent dat de par tijleiders van Katanga van oordeel zijn dat de belangrijke bedragen exportheffin gen op de metalen uitsluitend in de schat kist van de regering van Katanga zal mo gen vloeien. Daar die exportrechten meer dan de helft vormen van dé totale inkomsten van de Kongostaat, is het be grijpelijk -,:dat de voorstanders van een Kongolese eenheidsstaat zich formeel te gen deze opvatting van Katanga verzetten. Terwijl Joseph Kasavoeboe, de president van de Abako, rustig bleef en zich niets leek aan te trekken van de herrie, welke de president van de conferentie, minister Lilar, scheen te amuseren, verwekte Loe moemba een tweede incident. Hij zei dat de raadsmannen (Belgen of Kongolezen, die de Kongolese delegaties adviseren) er de oorzaak van zijn dat de conferentie wordt vertraagd. Hij verzocht de presi dent de raadslieden niet meer tot de ple naire vergadering toe te laten. Een nogal zaak te doen instellen. De raad van de OAS, waarbij 21 Amerikaanse staten zijn aangesloten, zal maandag in bui tengewone zitting bijeen komen, om deze aanbeveling te bespreken. Volgens Venezuela zijn in de Dominicaanse Republiek, na het ontdekken van een samenzwering om Trujillo te vermoor den, op grote schaal arrestaties ver richt. Een aantal arrestanten zou ge ïnterneerd zijn in een concentratiekamp in de omgeving van Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek. eigenaardig verzoek omdat de Kongolese delegaties bij de aanvang van de R.T.C. een groter aantal adviseurs wensten. Mi nister Lilar antwoordde dat de Kongolese delegaties niet verplicht zijn hun raadge vers in de zaal toe te laten, maar het thans niet mogelijk is de vastgestelde procedu re en werkmethode van de conferentie te wijzigen. Toen Loemoemba zijn zin niet kreeg verliet hij de zaal, maar zijn vrien den zeiden dat hij vanmiddag opnieuw aan wezig zou zijn. Minister Lilar zei later in een korte uiteenzetting over de zitting dat de raadsmannen „waarschijnlijk minder goede raad hebben verstrekt dan die waarop de Kongolese delegaties hadden gerekend". Loemoemba verklaarde later zelf de oorzaak van zijn nervositeit: de R.T.C. is vrijwel afgelopen. Wij moeten naar huis om onze verkie zingscampagne te organiseren. Met het Belgisch-Kongolees vriendschapsverdrag gaan wij akkoord. De Belgen zijn onze vrienden, maar sommige grote financiële groepen in Katanga ageren tegen het be lang van de Kongostaat, en aarzelen niet afspraken te maken met het buitenland. Die groepen zijn veel gevaarlijker dan de kleine planters die met de Kongolezen in vrede zullen leven. In de wandelgangen van de conferentie •toonden de Kongolese leiders zich giste ren het meest actief. Aan de journalisten werden dertig pagina's gestencilde com- muniqué's en verklaringen verstrekt. Koersverliezen Intussen is het aantal koersverliezen van Kongolese aandelen ter beurze van Brus sel nog groter geworden. Onder de druk van de baisse der Kongolese aandelen was de gehele effectenmarkt sterk gedepri meerd. Een waarnemer ter beurze ver klaarde dat het overwegend kleine beleg gers zijn die hun stukken verkopen, en dat Amerikaanse en Franse belangengroepen op het ogenblik kooporders hebben ge plaatst voor Kongolese aandelen. Ze willen niet Het vervaardigen van schilderijen moet wel een zeer grote innerlijke voldoening schenken. Was deze minder groot, dan zou de gemiddelde schilder het penseel erbij neerleggen, want de uiterlijke voldoening, oftewel de stoffelijke opbrengst van zijn arbeid, is doorgaans minimaal. Maar zelfs de meest lenige psyche kan het niet stel len zonder een in redelijke staat verkerend fysiek en zo ontstaan er dan droeve pro blemen mitsgaders een overproduktie van schilderijen. Mijn vriend Jan de kunstschilder is een van de lieden wier werkzaamheid weinig aandacht trekt, met het gevolg dat de wanden van zijn huis en atelier beter ge vuld zijn dan zijn pannen. Hij gaat onder deze situatie gebukt, maar ze belet hem niet stug door te schilderen en te eniger tijd misschien morgen, misschien de volgende week de roem te verwachten die hem op grond van zijn verdiensten toe komt. Ongeveer een jaar geleden scheen het grote keerpunt in een zeer nabij verschiet te liggen. Jan was in relatie gekomen met een man van een zeker aanzien. Deze man had, voor een kwart van de oorspronkelijk gevraagde prijs, een doekje van hem ge kocht en de verzekering gegeven dat hij zijn vrienden met de weg naar Jans ate lier bekend zou maken. Inderdaad kwam er korte tijd later een heer opdagen, die door de vorige koper was gezonden. Jan, die in het vooruitzicht van de rooskleurige toekomst enkele drin gend noodzakelijke dingen op krediet had aangeschaft, bejegende de nieuwe klant met alle eerbied die een arme drommel gefortuneerde lieden verschuldigd is. Deze belangstellende kijker bleek echter geen koper te willen worden. Hij zei niet veel, schudde met een voor verschillende uitleg gingen vatbare beweging zijn hoofd, kwam tenslotte weer bij de deur van het atelier en verklaarde toen dat hij nog wel eens zou terugkomen. Op hetzelfde ogenblik deed hij een misstap hij was ietwat schutterig in zijn bewegingen en plaat ste zijn voet stevig dwars door een schuin tegen de muur staand schilderij van de reikhalzende meester. Het resultaat was, dat de wereld op slag een kunstwerk armer was geworden en twee ontstelde mannen rijker. Jan bekwam het eerst van zijn schrik en vroeg de kijker, die geen koper was geworden, of hij het bedrag voor dit werk nu dadelijk wilde voldoen dan wel of Jan er morgen over mocht komen disponeren. „Vijfhon derd gulden", zei de schilder, die het aar dige van deze man al lang had afgezien. De ander mocht spartelen als een zojuist gevangen vis en de schilder mocht zo vriendelijk zijn op de vergoeding voor het verlies van het werk honderd gulden te laten vallen, het eind was dan toch dat de kunstenaar vierhonderd gulden kon tou cheren. Er heerste feest in zijn gezin, die dag en nog verscheidene dagen daarna. Want de schilder was door het voorval op een idee gekomen waarvan hij zich zéér veel voor stelde. „Het kan me niet schelen", zei hij, „of ze myn werk kopen. Ze mogen het voor mijn part kapottrappen, als ze maar betalen." Het was dus zaak, wanneer er een belangstellende op komst was, een of meer doeken zo neer te zetten dat men er gemakkelijk doorheen kon lopen. Jan heeft nog een paar keer bezoekers gehad, kijkers die geen kopers werden en zelfs geen schilderijenintrappers. Even spontaan als een kunstwerk tot stand komt scheen zulk een ongeval zich te moeten voltrekken. Het lukte niet meer en toen ik Jan dezer dagen vroeg of hij nog wel eens iets verkocht, ontkende hij en voeg de er met een bittere lach aan toe: „Nee, kerel, ze willen er niet meer in trappen!" M. Mok Moskee. De regering van de Westduitse deelstaat Beieren heeft erin toegestemd dat er in München een moskee wordt gebouwd. München zal na Berlijn en Frankfort de derde Westduitse stad zijn die een dergelijk mohammedaans bede huis binnen zijn muren heeft. Er zijn op het ogenblik 1300 mohammedanen in West-Duitsland, merendeels vluchtelin gen uit de Sovjet-Unie. Verder zijn er nog duizenden mohammedaanse studen ten uit onderontwikkelde gebieden. Spionage. Het hooggerechtshof van Sleeswijk-Holstein in Kiel heeft uit spraak gedaan in het proces tegen drie Westduitsers die ervan werden beschuldigd met een privé vliegtuig luchtfoto's van Westduitse defensie objecten gemaakt te hebben voor de Oostduitse inlichtingendienst. De eige naar van het vliegtuig. Richard Brueg- gert, kreeg tweeëneenhalf jaar, zijn vrouw Erna, die met de foto's naar Oost-Berlijn reisde, kreeg negen maan den voorwaardelijk, en Peter Wingert, een voormalige Luftwaffe-fotograaf die de foto's maakte, werd vrijgesproken. Veilig. De „Angelo Petri", de grootste wijntankboot ter wereld, die ter hoog te van de Californische kust in nood verkeerde, is vöor herstelwerkzaamhe den de baai van San Francisco binnen gesleept. Het Amerikaanse schip, dat tien miljoen liter Californische wijn en lijnzaadolie aan boord heeft, was in een storm aan de grond gedreven, maar la ter naar dieper water gesleept. Toestemming. Verscheidene personen, die tegen de Venezolaanse regering hadden samengezworen en een toe vlucht hadden gezocht in de ambassa des van Peru en Nicaragua, toen hun komplot werd onthuld, hebben toestem ming gekregen om het land te verlaten. Vernomen wordt dat president Betan- court het ontslag heeft gelast van acht hoge legerofficieren, die bij de samen zwering waren betrokken. Merkwaardig. Te Canazei in Italië is een merkwaardig ongeluk gebeurd. Een straaljager brak boven dit plaatsje de geluidsbarrière. Als gevolg van de slag die bij het doorbreken hoort ontstond een lawine, waardoor een van de vijf arbeiders aan een kabelbaan bij de berg Col Di Neve werd bedolven. Zijn kame raden konden hem bijtijds uitgraven en een arts constateerde slechts lichte ver wondingen. Griep In Oostenrijk zijn donderdag vijf mensen aan griep overleden. Er heerst een griepepidemie in het land. Nobel? Volgens het Italiaanse agent schap „Continentale" zou premier Kroesjtsjev zich kandidaat hebben ge steld voor de Nobelprijs voor de vrede- 1960. Het bericht stamt uit „absoluut" betrouwbare bron in Praag, aldus „Con tinentale". Ongeluk. In de Columbiaanse provincie Santander Del Norte is donderdag een autobus verongelukt, waarvan de rem men weigerden toen het voertuig van een steile helling reed. Veertien mensen kwamen om het leven en zeventien wer den gewond. Kandidaat. President Kubitchek van Brazilië heeft, volgens radioberichten, het aftreden aanvaard van de minister van oorlog, maarschalk Henrique Lott. Maarschalk Lott zou zijn afgetreden om zich bij de presidentsverkiezingen in oktober kandidaat te kunnen stellen. Nog één. Twee van de drie oorlogsmisda digers, die nog in Denemarken gevan gen zitten, zijn op vrije voeten gesteld. Beide mannen hadden levenslang ge kregen en vijftien jaar uitgezeten. Een van de twee maakte deel uit van een beruchte troep collaborateurs, die twintig Denen tijdens de Duitse bezet ting heeft vermoord. Strafmiddel. Het Afrikaanse Nationale Congres heeft in een brief aan de bur gemeester van Durban geprotesteerd tegen de opruiming van een huttenwijk te Cato Manor, welke vorige maand het toneel was van de moord op negen politiemannen die optraden tegen clan destiene drankhuizen. Het nationale congres beschouwt de maatregel als een strafmiddel. Op last van het stads bestuur van Durban is een begin ge maakt met het overbrengen van 470 ne gergezinnen uit de wijk naar een nieuwe nederzetting. Meteoor —De grootste meteoorsteen, die volgens mensenheugenis ooit op de aar de is neergekomen, is in februari 1947 in Oost-Siberië terechtgekomen, zo meldt Tass. De steen, die honderd ton woog, was een stuk van een grotere, die in de dampkring uiteenviel. Een regen van meteoorstenen kwam in Oost-Sibe rië neer en liet 122 kraters achter, waarvan er enkele wel elf meter diep zijn. Verdronken. In de Zweedse stad Nykoe- ping zijn waarschijnlijk vier kinderen verdronken bij het spelen op het ijs. Twee van hen zijn dood teruggevonden in de omgeving van een gat in het ijs. Kikvorsmannen zoeken onder het ijs naar de twee anderen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3