Beslissende vraag martelt het FLN: „Nu met de Gaulle praten of met?" Onzekere leiders in Tunesië aarzelen, maar toch....? Westduitse partijen achter de koers Adenauer-Brandt Lagerhuis gaat akkoord met Westduitse kernbewapening Zuidpoolvorsers terug van expeditie VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 WAT DOET HET FLN> Onderling overleg tussen Kenya's partijen Pre-season sale no. 5 „Wij willen het recht op zelfbeschikkingdat heden ten dage ieder volk in Afrika bezit Times acht opheffing commissie-Van Staal „het verstandigst" Vele duizenden Chinezen verlaten Indonesië Lloyd veroordeelt de anti-Duitse campagne (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TUNIS, februari. „Gaan wij naar Parijs om te onderhandelen over een wapenstilstand in Algerije of niet? Gaan wij onze positie, bereikt ten koste van honderdduizend gevallen vrijheidsstrijders, van gemartelde patriotten, van de honderdduizenden in de interneringskampen, van al het leed van vijf jaar af schuwelijke oorlog, in de waagschaal stellen? Gaan wij in feite ons scherpste wapen in de strijd om Algerije s onafhankelijkheid, het „Nationale Bevrijdings leger", neerleggen in ruil voor het erewoord van De Gaulle, dat het Algerijnse volk binnen enkele jaren zelf mag kiezen tussen onafhankelijkheid en verbonden heid met Frankrijk? Leggen wij ons lot in handen van één man, die zeker een eerlijk man, maar ook een sterfelijk mens is, die misschien straks door een leger- dictatuur, die om zijn woorden zal lachen, opzij gezet zal worden?" Dat zijn de vragen die nu eindeloos door de hoofden spelen van de mannen, die in hun sobere kantoor in Tunis' Rue des Entrepeneurs, en in hun bescheiden villa's van Carthago, voor de gok van hun leven staan. Daar is premier Ferhat Abbas, gematigd gebleven, maar ouder geworden door de kwellingen van Algerije's leed, stafchef Abdel Habid Boussouf, de stem van de strijdkachten, de kleine ex-sergeant Krim Belkacem, die hardnekkig probeert te groeien in zijn nieuwe rol van minister van Buitenlandse Zaken, de redelijke optimist Mohamed Yazid, minister van Voorlichting en zijn rechterhand, de joviale pessimist Boumendjel, advocaat aan de Parijse balie, totdat in 1956 zijn broer door Franse parachutisten uit de zevende verdieping werd gesmeten. Wat is hun antwoord op die vragen? Zij hebben het nog niet helemaal gevonden, draaien als een kat om de hete brei, aar zelen als een man met kiespijn, die weet dat de kies er eens uit zal moeten, maar zijn bezoek aan de tandarts toch blijft uit stellen. Zij treuzelen als roulettespelers met-weinig-geld, die weten dat zij om de volle winst te halen op een nummer moe ten spelen, maar de gok niet aandurven. Is dat kinderachtigheid? Zij zeggen: „Wij spelen niet met geld, maar met het leed en de toekomst van ons volk". Hun aarzeling is niet van gisteren. Toen De Gaulle op 16 september zei: „Staakt het vuren, ik beloof Algerije binnen enke le jaren zelfbeschikkingsrecht, de keuze uit: onafhankelijgheid, associatie met Frankrijk of integratie," lieten zij al na het balletje op te vangen, dat De Gaulle hun toegooide. Sindsdien is er een nieuw element in het spel gekomen: de rebellie van blank Algiers, De Gaulle's rede van 29 januari, waarin hij het zelfbeschikkings recht handhaafde en vooral De Gaulle's optreden tegen de opstandige kolonels en de ultra-rechtse elementen, het uit de re gering stoten van Jacques Soustelle, de grootste vijand van het F.L.N. Voor het eerst probeert Parijs werkelijk over Al giers te regeren, wederom zweeft het bal letje door de lucht, voor het F.L.N. mis schien voor het laatst. In concreto liggen de stellingen van De Gaulle en Ferhat Abbas' rebellenregering over het uitgangspunt van het gesprek zeer dicht bij elkaar. Dat van De Gaulle is: „Ik beloof Algerije zelfbeschikkings recht en mijn woord is goed genoeg. Met het F.L.N. wil ik alleen praten over het staken van het vuren, niet over politieke onderwerpen". Dat van het F.L.N. is: „Wij aanvaarden het beginsel van het zelf beschikkingsrecht en leggen ons bij voor baat neer bij de uitspraak van het Alge rijnse volk. Wij zijn bereid het vuren te staken. Wij vragen geen politieke onder handelingen, maar wij wensen eerst de waarborgen te kennen die van het Alge rijnse referendum een werkelijke vrije keuze zullen maken. Wij wensen daarover niet een politieke, maar wel een techni sche discussie". Men ziet: het enige werkelijke verschil punt is, dat het F.L.N. vooraf waterdich te garanties wenst, waarover het zelf wel wat te zeggen wil hebben, terwijl De Gaul le van al zijn torenhoogte, zijn woord niet in twijfel getrokken wenst te zien. Dat is het technische probleem nummer één. Het tweede is: wie doet de eerste stap? De Gaulle zeker niet, het F.L.N. vermoede lijk alleen wanneer het eerst vooraf langs de weg van geheime contacten, die nog niet werkelijk aan de gang zijn, voldoen de waarborgen heeft gekregen dat zijn gang naar Parijs met succes zal worden bekroond. Abbas' voorlopige regering heeft thans voor het eerst werkelijk blan co volmacht van het strijdende rebellen leger om te onderhandelen, maar die re gering weet ook, dat ieder begin van on derhandelen onvermijdelijk weerslag zal hebben op het moreel en de vastbesloten heid van die strijdende troepen. Hoewel iedereen (de Amerikanen, pre sident Bourguiba van Tunesië, prominen te Fransen van links) het F.L.N. bezweert naar Parijs <te gaan, de Algerijnen uitlegt dat zij hun internationale positie verster ken wanneer zij voor het oog van de we reld de onderhandelingen afbreken als Frankrijk hun onvoldoende garanties biedt, durven Abbas en de zijnen dié gok niet aan. Zij willen een voorafgaande waarborg van succes. Zij verbergen hun onzekerheid achter tal van argumenten: „Moudjahids" onderweg met hun brenguns. (Fotodienst van de „Voor lopige Regering der Algerijnse Republiek). Ferhat Abbas wie zegt ons dat De Gaulle'zijn definitie ve krachtproef met het leger al heeft door staan, wie garandeert ons, dat, als wij on ze wapens hebben neergelegd en machte loos zijn, Frankrijk niet langs slinkse we gen ons toch zijn wil zal opleggen? Heeft De Gaulle op 29 januari niet beloofd, dat het Franse leger het Algerijnse referen dum zal mogen controleren? Die argumenten zijn niet zonder grond en toch verbergen zij in feite de werke lijk grote zwakte van het F.L.N. Het F.L.N. heeft geld genoeg (krijgt het uit de uiteenlopendste bronnen, uit communis tisch China en uit West-Duitsland), het heeft vastbesloten strijdkrachten, die on gelofelijke ontberingen en verliezen door staan, het heeft de meerderheid van het Algerijnse volk achter zich. Maar het heeft geen leiders van formaat, geen Bourgui ba, die, zeker van zijn kracht en toekomst durfde te spelen, gewapende druk en ver zoenende onderhandelingen meesterlijk afwisselde. Ferhat Abbas is een aardige man, maar hij en zijn vrienden durven al leen „op zeker" te spelen. Bourguiba heeft hen honderd maal bezworen: „Ga naar Parijs. Praat, breek af, praat weer, dreig, maak ophef. Neem genoegen met compro missen, accepteer eerste stappen, consoli deer ze, begin de weg te gaan die onver mijdelijk naar jullie doel leidt." Totnutoe tevergeefs: de Algerijnen willen bij voor baat weten waar zij aan toe zijn. De mannen van het F.L.N., die in hun hart weten dat zij geen grote politieke lei ders zijn, vrezen ergens die ontmoeting met De Gaulle, geloof ik, duchten dat zij niet tegen hem opgewassen zullen zijn. Zij vrezen vooral, dat hij hun, ondanks zijn verzekering „geen politieke onderhan delingen," een moeilijk afwijsbaar poli tiek voorstel zal doen. Het volgende: „Mij ne heren, laten Frankrijk en het F.L.N. een campagne voeren voor hetzelfde doel: associatie van een Algerije met interne autonomie en Frankrijk, in plaats van haat en bloed, vrijheid en gegarandeerde rechten voor iedereen, in plaats van onaf hankelijkheid en armoede, zelfbestuur in een machtig, modern economisch geheel van samenwerking. Als gij dat accepteert, hebben wij niemand te vrezen: geen ul tra's en geen kolonels, dan hebben wij niet alleen Fransen en Algerijnen, maar de he le wereldopinie achter ons." Onze reisredacteur, W. L. Brugs ma, is na de gebeurtenissen van Al giers, naar Tunis doorgereisd om daar een antwoord te zoeken op de nu beslissende vraag: is de voorlopige rebellenregering van Ferhat Abbas alsnog bereid naar Parijs te gaan en met De Gaulle te onderhandelen over het staken van het vuren? Onze reisredacteur heeft over die vraag urenlang gesproken met de leiders van het F.L.N. Hij kan die gesprekken niet in interviewvorm weergeven, omdat de ministers van de „voorlopige Algerijnse regering zo lang zij geen officieel besluit hebben genomen zich geen vast omlijnde uitspraken willen laten toe schrijven. Maar hij geeft in het bij gaande artikel wel een samenvatten de indruk van de overwegingen die hen nu bezig houden en die hen straks zullen leiden bij het nemen van een besluit of de afschuwelijke en explosieve oorlog in Algiers al of niet zal worden voortgezet. De F.L.N.-leiders zien dat voorstel met beduchtheid op zich afkomen met al zijn grote, niet te overziene en nieuwe impli caties, met nieuwe onzekerheden. Op recht gekweld door hun verantwoordelijk heden, gevangen binnen de cirkel van hun overzienbare, maar simplistische denkwij ze, geremd door hun gebrek aan stoutmoe digheid, durven zij er niet goed aan. Maar het alternatief lokt ook niet: voortzetting van de afschuwelijkste oorlog sinds 1945, zonder uitzicht op een spoedige beslissing, met de kwade kans dat die Frankrijk uit eindelijk in de armen van een militaire dictatuur drijft en de laatste gespreks partner, Charles de Gaulle, van het tapijt zal vegen. Daarom telt de komende beslissing van de onzekere leiders van het F.L.N. mee in de toekomst van Frankrijk en van Euro pa. Zullen zij naar Parijs gaan of niet? Ik geloof het wel. Mensen met kiespijn kun nen hun bezoek aan de tandarts uitstel len, tenslotte gaan zij. Meestal. Een „katiba" compagnievan het Algerijnse Nationale Bevrpdings- leger, op mars in Algerije. Dit zijn de keiharde „Fellagha" die zelfs het respect van de Franse parachutisten hebben afgedwongen. In de laatste maanden hebben grootscheepse Franse acties de meeste Algerijnse eenheden weer opgebroken in kleine groepjes, die op hun beurt terug moeten grijpen naar het wapen van weleer: plaatselijke terreuracties tegen de Franse burgerbevolking. LONDEN (UPI) De Britse minister van koloniën, Iain Macleod heeft de zit ting van de conferentie over de toekoms tige grondwet van Kenya, uitgesteld om de verschillende partijen in de gele genheid te stellen hun onderling overleg voort te zetten. Het overleg tussen de Afrikaanse groep en de partij „Nieuw Kenya" (die open staat voor mensen van alle rassen) is woensdag opnieuw gunstig verlopen. Een woordvoerder van „Nieuw Kenya" deel de mee, dat in principe overeenkomst is bereikt over enkele belangrijke geschil punten. Deze overeenkomst is echter nog afhankelijk van de vraag of men ook op andere punten tot een akkoord komt. Bei de partijen zijn in principe overeen geko men, dat er enkele zetels in de wetge vende raad gereserveerd moeten worden voor minderheidsgroepen. Op aandringen van de Afrikaanse groep is daarbij ech ter overeengekomen, dat de kandidaten hiervoor gekozen moeten worden door het gehele volk en niet alleen door de minder heidsgroep, waartoe de kandidaten be horen. De leider van de Afrikaanse groep, Ro nald Ngala, deelde mee, dat zijn groep de ze minderheidszetels slechts aanvaardt als een tijdelijk compromis. Later zal zijn groep aansturen op een volkomen open verkiezingssysteem. Behalve de Nieuw Kenya-partij, die echter nog weinig aanhang vindt is ook de alleen door blanken gevormde uiterst rechtse „Verenigde Partij" bij het over leg betrokken. Advertentie Naar Amerikaans voorbeeld lanceerde „House of England" vorig jaar met succes haar eerste voor seizoen-verkoop, d.w.z. dat uitsluitend in de maand februari enkele nouveauté's worden aangeboden tegen een speciale prijs, waardoor vroegtijdig kopen uit een collectie, die inder- diid nieuw is, dubbel interessant wordt. Onze eerste aanbieding is ditmaal een kamgaren Supra Twist colbertkostuum In nieuwe, langwerpige rultmotieven 189.50 Deze „striped Glenchecks" in ongemene, zeer modieuze kleurencombinaties. Internat. 1-rij, 3-knoops model. AMSTERDAM Reguliersbree- straat 21-23 Tel. 37880 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse partijen de C.D.U. van Adenauer, de socialistische S.P.D., de li berale F.D.P. en de rechtse Deutsche Par tei hebben woensdag na een over het algemeen tam debat over de buitenlandse politiek één lijn getrokken in de kwestie- Berlijn volgens de Adenauer-Brandt-koers. Volgens Adenauer is de kwestie-Berlijn een geval waaraan men op de aanstaande topconferentie zal kunnen toetsen of de Russen het wel ernstig menen met de ontspanning in de wereld. De houding van de Westduitse regering wordt gesteund door geheel West-Berlijn, aldus Adenauer: door het Westberlijnse huis van afgevaardig den, de Senaat en burgemeester Brandt. Die houding houdt in dat het Berlijnse probleem pas kan worden opgelost nadat er een oplossing is gevonden voor het vraagstuk van de Westduitse eenheid. Iede re wijziging in de huidige Berlijnse sta tus zal geschieden ten koste van West-Ber- lijn, aldus de bondskanselier. Brieven aan Kroesjtsjev Veel aandacht besteedde Adenauer aan zijn verhouding tot Kroesjtsjev. De brief wisseling met de Russische minister-pre sident zal hij voortzetten, „omdat men al tijd moet pogen nader tot elkaar te ko men inzake het gemeenschappelijke doel: de gecontroleerde ontwapening van allen. Dit doel zal beslissen over het lot van de wereld", aldus Adenauer, die overigens zei dat het moeilijk is met een tempera mentvol man als Kroesjtsjev te onderhan delen. „Wij willen het recht op zelfbe schikking, dat heden ten dage ieder volk in Afrika bezit" en dat Kroesjtsjev, vol- Een mortier van de Algerijnse „Fellagha". Door het afgrendelen van de Algerijnse grenzen, wordt het hun weliswaar niet onmogelijk, maar toch steeds moeilijker, ge maakt de aanvoer van wapens en munitie aan de gang te houden. De verliezen aan mensen (gemiddeld 75 tot 100 per dag) worden on middellijk goedgemaakt: voor iedere gevallen „Moudjahid" (vrijheids strijder), staan vier „Moussibilines" (getrainde vervangers) klaar. (Foto dienst van de „Voorlopige Regering der Algerijnse Republiek" De Londense Times heeft donderdag in een hoofdartikel het besluit van de com missie voor onderzoek naar het aandeel van Oberlander in de eerste uitmoording te Lemberg om dit onderzoek te staken en de verkregen documentatie ter hand te stellen van de Westduitse ereraad, die op verzoek van de C.D.U. een dergelijk onder zoek instelt, het verstandigste genoemd, dat deze commissie kan doen. De commis sie is namelijk naar het oordeel van de Times bij uitstek het verkeerde lichaam om beschuldigingen van deze aard te on derzoeken. „Hoewel zij materiaal heeft verzameld in Duitsland, is dit niet onder ede ge schied. Zij heeft geen legale basis. Als zij dit werk doorgezet had en Oberlander ge rechtvaardigd, dan zou de beschuldiging worden geuit of liever herhaald, want zij is al geuit dat de commissie helemaal voor dit doel was opgezet. Had zij echter een tegenover gestelde uitspraak gedaan dan zou zij slechts een critische stem uit het buitenland hebben betekend en juist de afkeer om toe te geven aan buitenland se critiek is wellicht de verklaring waar om Oberlander niet is afgetreden Ieder in het openbaar optredend mens heeft het recht om beschuldigingen, welke tegen hem uitgebracht zijn in zijn eigen land uitgezocht te zien ook al maken veel mensen zich meer zorgen over Ober- landers nazi-verleden dan over enige daar na gevolgde beschuldiging tegen hem, al dus de Times. gens de bondskanselier, aan de Duitsers ontzegt. Hij herinnerde aan de vraag van de Ita liaanse president Gronchi tijdens diens re cent gesprek met Kroesjtsjev: „Is Rus land bereid Berlijn tot een vrije stad te maken na vrije verkiezingen?", waarop Kroesjtsjev antwoordde: „Het zelfbe schikkingsrecht der Westberlijners erken nen wij alleen inzake de sociale en econo mische verhoudingen. Niet verder". Daarop reageerde Adenauer fel met te zeggen: „Berlijn behoort niet aan Sovjet- Rusland, het behoort tot Duitsland en is bezet door de vier grote mogendheden. Er kan geen sprake van zijn dat de Westber lijners niet het recht krijgen zelf over hun lot te beslissen". Strijdvaardig, sarcastisch, bitter ern stig, maar ook soms geestig zo deed de krasse kanselier dit debat af, aan de hand van een paar losse aantekeningen, waar bij hij als toppunt van vitaliteit ten beste gaf: „Wat we in de afgelopen tien jaar hebben gedaan en wat we in de komende tien jaar zullen doen, daarover zal het Duitse volk ons beoordelen." Blijkbaar ziet Adenauer zich ook nog als een man van ver in de negentig in het politieke strijdperk staan Oostduits antwoord In Oost-Berlijn vergaderde tezelfder tijd de Volkskammer, het parlement van Oost-Duitsland. De Oostduitse minister president Grotewohl verklaarde dat ge heel Berlijn tot Oost-Duitsland behoort en dat West-Berlijn nooit Westduits is ge weest. De Volkskammer besloot tot de vor- DJAKARTA (UPI) Vandaag wordt in de haven van Djakarta het eerste Chinese schip verwacht, waarmede Chinezen uit Indonesië zullen worden gerepatrieerd. Het schip heeft een accommodatie voor 2.000 personen. Het Indonesische ministe rie van buitenlandse zaken beschikt niet over cijfers van het aantal Chinezen, dat de wens te kennen heeft gegeven naar China terug te keren, doch dit zijn er „vele duizenden". Alleen in West-Java waar het groot ste aantal Chinezen van het platteland is verdreven willen al 6.000 personen In donesië verlaten. De repatrianten mogen een klein deel van hun bezittingen meenemen. Naar ver luidt hebben zij hun overige bezittingen opgeslagen in de meest nabijzijnde Chine se consulaten. Het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken zal een spe ciaal bureau oprichten om de afwikkeling van het repatriëringsprogramma vlot te doen verlopen. ming van een nationale defensieraad on der voorzitterschap van partijsecretaris Ulbricht. Door deze functie krijgt Ul- bricht alle militaire macht in Oost-Duits land in handen. Zijn raad moet het Oost duitse antwoord zijn op de „verregaande Westduitse bewapening." Algemeen gelooft men te Bonn dat Ul- brichts grootspraak van onlangs dat zijn staat binnenkort raketwapens zal krij gen door de Russen niet gehonoreerd zal worden. Van Russische zijde zou men de laatste tijd Ulbricht juist een seintje heb ben gegeven het wat rustiger aan te doen met het oog op het naderen van de Pa rijse topconferentie. Op die conferentie, zo zei Grotewohl gisteren, wenst ook Oost- Duitsland vertegenwoordigd te zijn gelijk in 1959 in Genève. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse Lagerhuis heeft zich donder dagavond achter de regeringspolitiek je gens West-Duitsland geschaard, door met 322 tegen 233 stemmen een socialistische motie van afkeuring te verwerpen, waarin de politiek van de regering jegens West- Duitsland wat kernwapens betreft, werd veroordeeld. De stemming volgde na een debat van twee dagen. De Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd heeft in het Lager huis de levering van geleide projec tielen aan de Westduitse Bondsrepubliek verdedigd. De oppositie had een motie in gediend tegen de bevoorrading van het Westduitse leger met kernwapens voor de bijeenkomst van de topconferentie in mei, omdat deze daardoor in gevaar kan worden gebracht, speciaal wanneer de Sovjet-Unie, als tegenmaatregel, Oost- Duitsland eveneens gaat bewapenen, waarmee Moskou heeft gedreigd. Sir Winston Churchill, pas teruggekeerd uit Monte Carlo, was woensdag aan wezig. Hij werd luid toegejuicht bij zijn binnenkomst. Selwyn Lloyd zei dat de NAVO-leveran- tie van geleide projectielen een logisch gevolg is van het feit dat de bondsrepu bliek een volwaardig bondgenoot is van het westen. De Britse regering acht een persoonlijke controle over de kernladingen door de NAVO opperbevelhebber een vol doende waarborg tegen eigenmachtig West duits optreden. De oppositie was het met deze zienswijze niet eens. In de praktijk, zo betoogt zij, worden de NAVO bondgenoten niet over een kam geschoren. Sommigen hebben in de geallieerde strategie een speciale taak. Volgens deze redenering kunnen aan bond genoten bepaalde wapens onthouden wor den. Bovendien is de kernbewapening van de Bondsrepubliek volgens de oppositie in strijd met de NAVO-strategie zelf omdat de uitdrukkelijke theoretische functie van de geallieerde grondstrijdkrachten in West Duitsland is een eventuele Russische op mars te vertragen. Voorrang dient daar om te worden gegeven aan de opbouw van de conventionele strijdkrachten in de Bondsrepubliek. De oppositie is vooral on gerust over een recente uitlating van pre sident Eisenhower, waaruit kan worden afgeleid dat West-Duitsland binnen af zienbare tijd, zonder enige beperking, zelf over de kernladingen zal kunnen be schikken. Ook West-Duitsland zelf voelt weinig voor kernwapens, die het door de NAVO werden opgedrongen, aldus de op positie. Selwyn Lloyd zei echter alle ver trouwen in dr. Adenauer te hebben en verklaarde dat de anti-Duitse campagne bewust ten doel heeft de NAVO ten val te brengen. Het is volgens Lloyd uiter mate verheugend dat Adenauer de Bonds republiek politiek en economisch aan het Westen tracht te koppelen zoals Sir Win ston reeds in 1946 te Zürich had bepleit. Uit het debat bleek dat er ook in het La gerhuis ongerustheid bestaat over hetgeen er in West-Duitsland zal gebeuren als Adenauer van het politieke toneel zal zijn verdwenen. De voornaamste oppositiespreker Den nis Healey onderstreepte het gevaar van kernbewapening van de bondsrepubliek, omdat deze zo dicht bij de communistische gebieden ligt, omdat Duitsland verdeeld is en omdat het territoriale aanspraken maakt over de Oostduitse grenzen heen. Healy viel de Britse regering aan omdat zij, ondanks haar aanvankelijke goede be doelingen om ontspanning te bereiken, voor Adenauer was gezwicht. De bonds kanselier heeft alleen in het topgesprek toegestemd omdat er geen beslissingen over Berlijn of over iets anders zouden worden genomen en waarschijnlijk een jaar tot na de Amerikaanse verkiezingen zal worden verdaagd. Er is geen teken van enige belangrijke onderhandelingen aan de top, zei Healy, die voorts waar schuwde tegen een algemene verspreiding van de waterstofbom over een aantal lan den, waaronder China. Het zou rampzalig zijn indien de positieve kansen welke er nu aanwezig zijn om de dreiging van de mensheid af te wenden werden verzuimd zoals ook in 1945 is gebeurd. De oppositie motie dringt ook aan op een uitgedunde militaire zone in Midden-Europa met bij behorende controle. De Britse regering is hier fel tegen, maar houdt vast aan het door Macmillan in februari 1959 in Moskou verkondigde denkbeeld van kleinere geografische proefzones met beperkte bewapening en inspectie. CHRISTCHURCH (Nieuw Zeeland) (UPI) Tien geleerden, onder wie een Neder lander, hebben een tocht van vier maan den door het Zuidpoolgebied voltooid. De groep heeft ongeveer 2500 km afgelegd. De expeditie, die werd geleid door de Nederlandse seismoloog dr. F. van der Hoeven, bestond voorts uit zeven Ameri kanen, een Fransman en een Nieuw Zee lander. Zij maakte gebruik van drie Ame rikaanse „Snowcat"-tractors en werd ge durende de reis van de Scott-basis naar Kaap Hallett door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en marine be voorraad. Negen leden van de expeditie hielden zich bezig met wetenschappelijk onderzoek als seismografische metingen, onderzoek van de ijskap, meteorologische waarnemin gen, kartering en metingen van de zwaar tekracht. Het tiende lid, de Amerikaanse psycholoog dr. William Smith, bestudeerde de reacties van de overige leden van de expeditie op het klimaat, verschillend voedsel etc.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4