Uwkoutlijft maar zitten SCHEEPVAART Economische ontsluiting van onderontwikkelde landen De beurs De Westelijke hulp aan de ontwikkelingsgebieden Grafische export boekte nieuw record Algemene Europese verlaging van tarieven in bespreking Claimemissie Landré Glinderman Meer steun voor Britse vliegtuigindustrie Wijers houdt stijgende omzetten Genève voorgesteld als zetel van de EVA Vijfdaagse werkweek bij De Merwede Inleggingen 200 miljoen DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Nederlandse industrie pikt graantje mee Eén op de drieëntwintig onderzochte mogelijkheden had positief gevolg Japanse deelneming vormt probleem The Financial Times: Russische handelsmissie bezoekt ons land Twentsche Kabelfabriek 6 interimdividend Uitkering uit agioreserve te verwachten Bij spaarbank voor Stad A msterdam Trekking premielening Dordrecht (Van onze Haagse redacteur) Onlangs hebben wij naar aanleiding van een door dr. M. Weisglas gehouden lezing een uitvoerige beschouwing gepubliceerd over het werk van de Stichting Vertegen woordiging Nederlandse industrie voor in ternationale belangen. Deze stichting, die uitgaat van het Nederlandse bedrijfsleven houdt zich bezig met het opsporen van mogelijkheden in het buitenland voor de Nederlandse industrie, door middel van le veringen, technische hulp, beheersadvie- zen en financiële bijstand. Uit het thans verschenen overzicht van de werkzaamheden over de periode 1958- 59 blijkt dat tot nu toe veertig landen be werkt worden. Zo bezocht de algemeen vertegenwoordiger dr. W. A. F. Stokhuy- zen vijf keer het Midden-Oosten, waarbij bezoeken werden gebracht aan Cyprus, Egypte, Griekenland, Irak, Israel, Jorda nië, Libanon (zelfs dertien keer), Perzië, Syrië en Turkije. Zijn collega mr. J. E. van Hoogstraten nam Ceylon, Singapore, Thailand, Tunesië, de Verenigde Staten en Canada voor zijn rekening: de twee laatstgenoemde landen met het oog op de inschakeling van de Nederlandse industrie bij de liquidatie van de Amerikaanse agra rische surplusprodukten. De algemeen vertegenwoordiger de heer C. den Hollan der bereisde inzonderheid het Verre Oos ten en West-Afrika: Afghanistan, Austra lië, Birma (zes keer), Cambodja, Came- roun, Ghana, Hongkong, India, Laos, Li beria, Malaya (zes keer), Nigeria, Pakis tan, Singapore (elf keer), Thailand (zeven keer) en Vietnam. De vierde industriële ambassadeur richtte zich vooral op Cen traal- en Zuid-Amerika: Costa Rica, Cu racao, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Liberia, Mexico, Nicaragua, Panama, Peru, Suriname en Venezuela en bovendien in Afrika acht keer Tunesië en zeven keer Marokko. De laatste twee lan den werden ook door drs. H. R. van Dijk bezocht. De stichting gaf vierhonderdvijftig ad viezen over produkten, maar het accent lag toch op het geven van informaties over en het leggen van contacten met projecten van grotere allure welke voor de Neder landse industrie van belang kunnen zijn. Dikwijls betreft het de levering van kapi taalgoederen al of niet gepaard met kre dietfaciliteiten. Daarbij doet zich de ten- denz tot zogenaamde „turn-key"-projec- ten steeds sterker gevoelen: de levering van complete fabrieken of andere grote objecten, waarbij de Nederlandse indus- Verwacht wordt, dat te Washington om streeks 9 maart een conferentie zal wor den geopend van westelijke economische deskundigen, waarop gesproken zal wor den over de wijze, waarop de stroom van kapitaal-op-lange-termijn naar de econo misch minder ontwikkelde landen vergroot kan worden. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten. Canada. Engeland, België, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Portugal en de Executieve commissie va*n de Europese Economische Gemeen schap. Alvorens definitieve regelingen getrof fen kunnen worden, zal nog een beslissing genomen moeten worden over de moge lijke rol van Japan bij de lopende plan nen tot coördinatie en uitbreiding van de Westeuropese en Noordamerikaanse hulp programma's voor die gebieden. De te houden conferentie vloeit voort uit de westelijke economische besprekin gen, die de vorige maand in Parijs zijn gevoerd en waarop de Verenigde Staten, Canada en leden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking be sloten tot vorming van een nieuwe groep voor reorganisatie van de westelijke eco nomische samenwerking en vergroting van de hulp aan economisch minder ontwik kelde gebieden. Welingelichte kringen deel den mede, dat men er bij de beraadsla gingen langs diplomatieke weg niet in ge slaagd is alle tot uitdrukking gebrachte bezwaren tegen het Japanse verzoek tot associatie met de nieuwe organisatie uit de weg te ruimen. Naar men zei toonden enkele O.E.E.S.-landen aarzeling. Het wa ren de landen, die nog steeds wantrouwig staan tegenover de Japanse handelsprak tijken en daarom weigeren dit land de behandeling van meest begunstigde natie toe te staan. De Nederlandse grafische export heeft naar geldswaarde in 1959 een nieuw hoog terecord gevestigd, zo deelt de Stichting Grafisch Exportcentrum te Amsterdam mede. De totale export, gebaseerd op ge gevens van het CBS, was 116,1 miljoen groot en gaf ten opzichte van 1958, toen voor f 100,1 miljoen werd uitgevoerd, een stijging te zien van 15,8 percent. Hiermede werd de uitvoer in het topjaar 1952 108.7 miljoen) voor het eerst overtroffen. Tevens werd het bedrag van 47 miljoen inge haald, waarmede de export naar Indo nesië in 1952 groter was dan die in 1959 In 1952 werd naar Indonesië nog voor circa 47,4 miljoen geëxporteerd tegen slechts 1,3 miljoen in 1959. Gerekend naar gewicht was de stijging ten opzichte van 1958 14,1 percent. Het totale gewicht van de geregistreerde export bedroeg in 1959 namelijk 23,2 miljoen kg tegen 20,3 miljoen kg in 1958. Gespecificeerd was de uitvoer in 1959 als volgt: geregistreerd 91,7 miljoen (vorig jaar 78,9 miljoen), 25 percent voor niet-geregistrearde export 23 miljoen 19,7 miljoen) en 1,4 miljoen 1,5 mil joen) aan cliché's en dergelijke. Bij de ge registreerde uitvoer namen boeken, tijd schriften en drukwerk zowel naar waarde als gewicht opnieuw de voornaamste plaat sen in. In 1959 werd aan boeken uitgevoerd 28,7 miljoen 25,2 miljoen), aan tijd schriften 17,9 miljoen 16,9 miljoen) en aan drukwerk 21,2 miljopn 17,1 mil joen). trieën dus tot een gecombineerde offerte dienen te komen. Ook ligt het zwaartepunt vaak op de levering van vakkennis, even tueel gepaard met levering van materia len en deelneming in het kapitaal. Gedurende de afgelopen twee jaren be handelde de stichting 368 projecten van deze soorten. In 279 gevallen ging het om voorstellen welke door de stichting zelf in het buitenland waren opgespoord en voorbereid. Twaalf keer had men daar mee succes, in 157 gevallen was het re sultaat negatief, honderdtien projecten zijn nog in behandeling. Derhalve leidde één op de drieëntwintig door de stichting aangeboorde bronnen tot een gunstig re sultaat. In het verslag wordt erop gewezen, dat het percentage van de positief volbrach te projecten altijd vrij gering zal blijven. De omvang van de projecten, gemeten naar het economisch belang voor de Ne derlandse industrie, loopt sterk uiteen. De betekenis van het welslagen van één pro ject kan de kosten, moeiten, en teleur stellingen van het mislukken van vele an dere ruimschoots compenseren, hetgeen in de praktijk der laatste twee jaren dan ook verscheidene keren is voorgekomen. Op de voorpagina van „The Financial Times" komt een artikel voor, waarin de verwachting wordt uitgesproken dat de ze ven landen van de Europese Vrijhandels Associatie besprekingen zouden beginnen met twintig landen over een voorstel tot algemene tariefsverlagingen in Europa op basis van de meest begunstigde natie clau sule. Aan deze besprekingen, welke ver moedelijk in de derde week van maart zouden worden gehouden, zal worden deel genomen door alle landen van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.), de Verenigde Staten. Canada, de E.E.G. en het G.A.T.T. Er bestaat op het ogenblik nog geen over eenstemming over het voorstel en de mo gelijkheid bestaat dat deze in het geheel niet wordt bereikt totdat de ministers van economische zaken van de zeven landen op 12 maart in Wenen bijeen zijn geweest. Het plan heeft het voordeel dat de tarief discriminaties tussen de twee handels- groepen in Europa voorlopig worden opge heven en dat er op die manier tijd komt om een definitieve oplossing in bespreking te brengen. De grootste tegenstand zou van Frank rijk kunnen worden verwacht, terwijl ook de Verenigde Staten niet akkoord zouden kunnen gaan met algemene verlagingen, al zouden zij toch gedwóngen worden om aanzienlijke, zo niet noodzakelijkerwijs even grote concessies te doen. De raadzaamheid van een dergelijke op zet schijnt men tijdens de besprekingen tussen hooggeplaatste ambtenaren van de zeven landen in Londen, welke zaterdag werden afgesloten, in bijzonderheden te hebben overwogen, zo schrijft de diploma tieke correspondent van het blad. Over eenstemming werd bereikt over een voor stel om de zetel van de E.V.A. in Genève te vestigen. Voorts zal het verzoek van de Sovjet-Unie om de tariefsverlagingen tot Russische goederen uit te breiden, van de hand worden gewezen en over de toelating van Finland tot de associatie zullen des kundigen van de zeven landen de volgen de week een studiebijeenkomst houden. Op donderdag 25 februari stelt de Twentsche Bank n.v. de reeds aangekon digde inschrijving open op nominaal 551.300 aandelen, groot 100, ten volle delende in de resultaten van I960 en de volgende boekjaren, in Landré en Glinder man n.v. in Amsterdam, tegen 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claims. Inlevering van één claim geeft recht op toewijzing van één nieuw aan deel groot nominaal 100. De claimhandel zal op de incourante markt ter beurze aan vangen op woensdag 17 februari. Het bedrijf heeft in de na-oorlogse jaren een snelle ontwikkeling doorgemaakt. Door het vastleggen van steeds grotere be dragen worden hogere eisen aan de liqui diteit gesteld. Als verdere stap op de weg naar een betere verhouding tussen het uit staande kapitaal en de allengs vergrote omvang van het bedrijf en mede met het oog op de bestaande plannen voor de toe komst is besloten over te gaan tot deze emissie. Over 1959 werd een dividend van 13 percent, waarvan 5 percent in aandelen (onveranderd) gedeclareerd. De behoefte aan kapitaalgoederen, welke door de n.v. worden verhandeld, is nog zeer groot en behoeft in de toekomst zeker niet af te nemen, aldus de directie. De directie ziet de naaste toekomst voor het bedrijf niet ongunstig in en. indien de in de laatste maanden van 1959 behaalde omzetten kunnen worden gecontinueerd, neemt zij aan te mogen verwachten dat over I960 een redelijk dividend over het verhoogde kapitaal zal kunnen worden uitgekeerd. Een Russische handelsdelegatie onder leiding van de heer V. N. Nichkor, presi dent van Exportles te Moskou, zal op uit nodiging van de minister van Economi sche Zaken en van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland een bezoek aan Nederland brengen met het oogmerk, bestaande ban den met het bedrijfsleven te versterken en nieuwe aan te knopen. De missie zal daartoe bezoeken brengen aan een groot aantal bedrijven en voorts door contacten met vertegenwoordigers van overheid en de zakenwereld gelegen heid krijgen zich hier te lande te oriënte ren. Het bezoek zal vermoedelijk van 6 tot 20 maart plaatsvinden. Advertentie Uw zakdoek is de schuldige. Ja heus, het is Uw zakdoek. Maar U zit ook in het complot! U koestert immers zo zorg vuldig de microben in Uw zakdoek? Op die manier blijven ze Uw neus opzoeken. En U maar klagen dat U niet van die kou afkomt! Doe er iets aan wees practisch! Na het gebruik, 'wèg met Uw zakdoek! Een TEMPO zakdoekje wel te verstaan. Dan vermijdt U „zelf- infectie". TEMPO zakdoeken worden gemaakt van teel zachte ce/stof. Omdat ze antl-bacte- risch bestraald zijn, zijn ze bijzonder hygiënisch. Na het gebruik verdwijnt een TEMPO zakdoekjesamen met Uw ver koudheid. Elk pakje bevat 2x10 doekjes: 10 voor direct gebruik en 10 als reserve. 20 stuks US ct met menthol 50 ct De regering zal de Britse vliegtuigin dustrie meer steun verlenen, zo heeft de Engelse minister van Luchtvaart, Dun can Sandys, in het Lagerhuis bekendge maakt. Hij verklaarde dit naar aanleiding van de recente reorganisatie van ge noemde industrie in vijf hoofdgroepen. De minister was van oordeel, dat een scherpe daling van militaire orders van de regering die tot dusver een belang rijk deel van het werk van de vliegtuigin dustrie vormden het dringend noodza kelijk maakte om de verkoop van burger vliegtuigen uit te breiden. Met het oog hierop zullen voortaan de regeringsop drachten op genoemde vijf groepen wor den geconcentreerd. Tevens zal de rege ring ernaar streven, de typen transport vliegtuigen voor de militaire en de bur gerluchtvaart zoveel mogelijk gelijk te maken. De Engelse regering laat zich veel ge legen liggen aan ontwikkeling van de vliegtuigindustrie. Onder pressie van de regering verenigden de diverse bedrijven zich in vijf groepen. De Havillands en Hawker Siddeley smolten samen, evenals Vickers, English Electric en Bristol. De ze twee groepen produceren zowel vlieg tuigen als raketten. Een andere groep legt zich toe op de vervaardiging van helikop ters, de twee overige groepen houden zich voornamelijk bezig met de bouw van mo toren. Door de raad van commissarissen der n.v. Twentsche Kabelfabriek te Haaks bergen is besloten een interimdividend van zes percent over het boekjaar 1959 uit te keren (over 1958 werd geen interimdivi dend uitgekeerd). In het per 1 oktober begonnen boekjaar 1959/60 zijn de omzetten van J. P. Wyers Industrie- en Handelsonderneming n.v. te Amsterdam blijven stijgen. In de eerste maanden niet zo hard, doch sinds februa ri in sterke mate. De directie hoopt, zo deelde zij desgevraagd in de heden gehou den jaarvergadering mede. dat dit ook in de grote seizoenmaanden maart t m mei het geval zal zijn. Ook de prijzen zijn over het algemeen iets oplopend. De hogere prijzen van fabrikanten als gevolg van loonsverhogingen worden door Wyers wel doorberekend, echter zonder de winstmarges te verhogen. Voor het ko mende seizoen is de onderneming voldoen de gedekt om zonder prijsverhogingen door te kunnen werken. Ook in België zijn de verkopen enigszins hoger en de andere kleinere deelnemingen werken mede be hoorlijk. De liquiditeit wordt door de di rectie zeer ruim geacht. In het seizoen wordt-wel eens- voor'kofté tijd een beroep gedaan op bankiers, doch dit wordt als de göedkóöpste "manier van financieren be schouwd. Gezien de koersontwikkeling op de Am sterdamse Effectenbeurs en de in een vo rige vergadering door aandeelhouders ge maakte opmerkingen over de enigszins ge spannen verhouding tussen eigen en vreemde middelen,, is het bestuur overge gaan tot vervroegde aflosbaarstelling van de converteerbare obligatielening. Het meerdere bedrag aan dividend over het verhoogde kapitaal hoopt men door een vergrote omzet te verdienen. Het ligt in de bedoeling de agioreserve, die uit de con versie ontstaat, aan aandeelhouders ten goede te laten komen. Gezaghebbende Londense kringen heb ben medegedeeld, dat Genève voorge steld is als zetel voor het hoofdkwartier van de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A.). Dit geschiedde door functiona rissen uit de 7 landen, die vrijdag en za terdag niet-openbaar te Londen bijeen kwamen. Genoemde kringen voegden hieraan toe, dat er, als alle zeven landen met de aanbeveling akkoord gaan, in de loop van deze week een mededeling zal worden gedaan. Eerst was Parijs hiervoor uitgekozen, maar de Franse regering had er bezwaar tegen, dat haar hoofdstad het centrum zou worden van een organisatie waartoe het eigen land niet behoort. De directie van de Scheepswerf en ma chinefabriek „De Merwede" n.v. heeft in principe besloten om op 1 januari 1961 de vijfdaagse werkweek van 45 uur in te voe ren. De uitvoering van dit plan hangt echter af van vele factoren. Per afdeling zullen produktiviteitscommissies worden samengesteld om het vraagstuk van de ar beidstijdverkorting te bestuderen. De ver korting moet gepaard gaan met een even redige stijging van de produktiviteit. Ook de „spelregel?" voor arbeidstijdverkorting, zoals die gelden voor alle scheepswerven en machinefabrieken, moeten in acht geno men worden. Op 11 februari heeft de Spaarbank voor de Stad Amsterdam een nieuwe mijlpaal bereikt: een van de 324.250 spaarders maakte de 200 miljoen gulden aan inleg gerskapitaal vol. Gisteravond heeft de directie deze spaarder, de 31-jarige mon teur F. A. Baltzer uit Tuindorp-Oostzaan met zijn familie in het Carlton Hotel te Amsterdam voor dit heugelijke feit een aantal cadeaus overhandigd. Sinds haar oprichting op 16 mei 1848 had de spaarbank 106 jaren nodig om de eerste 100 miljoen gulden te bereiken. De tweede 100 miljoen vroeg nog geen 5% jaar. OLIECENTRUM IN CHINA Midden in de Gobi-woestijn, in de Chinese provincie Sinkiang. is een nieuw oliecentrum ontstaan, Karamai. Het is in vier jaar tijds ge groeid van een dorp tot een stad van 50.000 in woners, aldus het persagentschap Nieuw China. Aardijk 15 400 m. z.o. Azoren n. Miami. Aalsdijk 16 te Surabaja verwacht. Abbekerk 15 50 m. w. Napels n. Genua. Abida 15 v. Curasao n. Baltimore. Acila 27 te Fremantle verwacht. Acmaea pass. 15 Pantellaria n. Turku. Aegis 15 dw. Jamaica n. Maracaibo. Alamak 15 360 m. z.o. Chagos eil. n. Aden. Alcor 15 dw. Lissabon n. Antwerpen. Aldabi 15 te Santos verwacht. Algorab 15 265 m. z.z.w. L. Palmas n. Rio de Jan. Alhena 16 te Buenos Aires. Alioth 15 te Houston verwacht v. New Orleans. Alkaid 16 te Rotterdam. Alkmaar 15 te Rotterdam. Almdijk 16 te Rotterdam. Ameland 15 te Curasao. Ammon 15 220 rn. w.z.w. Scillys n. Guadeloupe. Ampenan 16 te Nasugbu. Amsteldiep 15 840 m. z.z.o. Cocos eil. n. Colomb.o Amstelland 15 50 m. z.w. Ouessant n. Amsterdam. Amstelkroon 15 1000 m. n.w. Capetown (bestem.). Amstelmolen 15 330 m. z.z.-w. St. Helena n. Durban. Amstelsluis 15 410 m. n.w. Guam n. Sydney. Amstelvaart 15 200 m. o. Kp. Padaran n. Japan. Angolakust 15 v. Pointe Noire n. Santhome. Annenkerk 15 te Bremen. Appingedijk 15 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Area 15 v. Curacao n. Punta Cardon. Arendskerk 16 te Suez. Artemis 15 150 m. n.o. Sombrero n. Curasao. Astrid Naess 15 te Aruba. Atys 19 te Curasao verwacht. A verdijk 15 v. Chittagong n. Colombo. Axeldijk 15 120 m. w. Scillys n. Le Havre. Banggai 15 250 m. w. Rangoon n. Puluabukom. Bantam 15 50 m. o. Algiers n. Port Said. Bawean 15 te Ba: Bengalen 15 85 tn. z.o. Khor Al Mufatta (bestem.). Beninkust 14 v. Victoria n. Bih-iftüP- 1 Bintang 15 te Marseille verwacht. Boskoop 16 v. Maracaibo n. Europa. Bussum 15 8-10 m. o.n.o. Puerto Rico n. Europa. Calamares 15 te Puerto Armuelles. Caltex Arnhem 15 90 m. w.z.w. Little Quoin eil. naar Suez. Caltex Eindhoven pass. 15 Lissabon n. Pernis. Caltex Leiden 15 410 m. o. Mombasa n. Bahrein. Caltex Nederland 15 50 m. o.n.o. Kuria Muria naar Djeddah. Caltex Rotterdam 15 v. Bahrein n. Suez. Calt. The Hague 15 140 m. n.n.o. P. Sudan n. Sue.z. Calt. Utrecht 15 60 m. n.o. Ras Al hadd n. Cochin. Camerounkust 15 te Amsterdam Camitia 15 150 m. n.o. Socolra n. Curasao. Casamance 17 te Bordeaux verwacht. Castor 15 25 m. n.n.w. Kp. St. Vincent n. Piraeus. Celebes 15 te Marseille. Ceronia 20 te Suva verwacht. Cinulia 15 100 m. n.w. Flores n. Rotterdam. Clavella 24 te Curasao verwacht. Cleodora 19 te Geelong verwacht. Colytto 15 tc Bremen. Congokust 14 v Freetown n. Antwerpen. Cradle of Lib 16 v. Ph.delph. n. Bandar Mashur. Crania 15 440 m. z.z.w. St. Helena n. Durban. Dalerdijk 15 te San Francisco. Daphnis 14 v Bremen n. Antwerpen. Delft 14 te Amsterdam n. West-Indië. Diloma 24 et Curasao verwacht. Doris 15 v. Port of Spain n. Londen. Drente 15 v Aden n. Port Said. Duivendrecht 15 140 m. w.z.w. Scillys n. Houston Eos pass 15 Oran n. Melilla. Esso Rotterdam pass. 15 Burlings n. Rotterdam Gaasterkerk 15 300 m. w. Minicoy n Singapore. Gabonkust 15 te Lagos v. Takoradi. Geertje Buisman 16 te Rotterdam. Giessenkerk 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Gooiland 15 50 m. n. Madeira n. Buenos Aires. Guineekust 14 te Amsterdam. Hathor 15 te Piraeus. Hector 16 te Burriana. Heemskerk 15 v Kaapstad n. Las Palmas. Helena 15 te Paramaribo. Hera 15 600 m. w.z.w. Flores n. San Juan. Hestia 15 v. Rotterdam. 16 te Amsterdam. Hilversum 18 te Mobile verwacht. Hydra 14 900 m. n.o. Martinique n. Bridgetown. Isis 14 v. Willemstad n. Haiti. Ittersum 15 v. Houston n. Galveston. Jacob Verolme 15 v. Chaneral n. Balboa. Jagersfontein 15 te Takoradi. Jason 14 v. Ponce n. Europa. Japara 15 v. Djeddah n. Suez. Joh. Frans 15 220 m. z.z.w. Havana n. N. Orleans Kalydon 20 in Suezkanaal verw n Landsend. Kara 15 v. He.vsham n. Hena A1 Ahmadi. Karimata 15 dw. Gavdo p. Napels. Karsik 15 v Dar Es Salaam n. Penang. Katelysia 16 te Rotterdam. Kelletia 15 te Punta Cardon. Kellia 16 te North Wyemouth verwacht. Kenia 15 175 m. n.n.w Guardafui n. Gibraltar. Kerkedijk 16 te Norfolk. Kermia 15 60 m. z. Rhodos n. Berre. Khasiella 21 te Curasao verwacht verm n. R'dam Koningswaard 11 n. Curacao. Kopionella 15 te Oslo. Korenia 17 te Stanlow verwacht. Kosicia 15 v. Curacao n. Rotterdam. Kp. Hoorn 15 780 m. z.w. Sierra Leone n. Luanda Krebsia 15 te Punta Cardon. Kreon 16 v. Rotterdam (proeftocht). Kryptos 15 70 m. n. Lissabon n. Rotterdam. Kylix 15 120 m. n.o. Bahrein n. Aden. Laarderkerk 15 100 m. n.o. Port Sudan n. Dubai. Lawak te Matadi verwacht. Leersum 16 te Lagos verwacht. Leiderkerk pass. 14 Ouessant n. Beyrouth. Lekkerkerk 15 110 m. z.o. Daedalus n. Port Said. Leopoldskerk pass. 15 Ouessant n. Beyrouth. Leuvekerk 15 50 m. z.z.w. Ouessant n Rotterdam. Lib. Bell 15 30 m. z. Ras Al Hadd n. Rastanura. Loenerkerk 15 180 m. n. Socotra n Port Sudan. Loosdrecht 15 10 m. z. Kuria Muria n. Rastanura. Loppersum 15 735 m. n.o. Bermuda n. Le Havre. Maas 15 te Piraeus verwacht. Maashaven 15 100 m. z.w. Vigo n Rotterdam. Maaskerk 16 dw. Ceylon n. Aden. Maasslloyd 15 t.e Balboa. Maetsuyeker 15 v. Port Swettenham n. Penang. Bij een trekking van de 2% percent premielening Dordrecht 1956 werden 200 obligaties van 100 uitgeloot. De hoofd prijs van 100.000 viel op obligatie nr. 70895. De premie van f 25.000 viel op nr. 64609. die van f 5.000 op nr. 37097 en die van f 2.500 op nr. 54250. De nummers 46368. 554, 46306 10545 en 85634 zagen zich een premie van f 1.000 toegevallen. Voorts lootten nog vijf obligaties met 250 uit. Mataram 15 te Rotterdam verwacht v. Londen. Meerkerk 15 215 m. n.n.o. Villano n. Marseille. Mentor 14 te Mobile verwacht v. Cumana. Merseylloyd 15 te Antwerpen verwacht. Minos 15 v. Helsinki n. Kotka. Mississippilloyd 15 v. Madras 16 te Calcutta verw Mitra 15 540 m. n.o. Barbados n. Liverpool. Modjokerto 15 250 m. o. Dondrahd. n. Singapore Moh. Reza Shah pass. 15 Texel n. Wilhelms-haven. Moordrecht 15 320 m. w.z.w. Fayal n. Isle of Grain. Munttoren 15 315 m. n.o. Horta n. Curacao. Mylady 15 te Las Palmas verwacht. Naess Commander 15 65 m. n.w. Malta n. Mena Naess Lion 15 80 m. wji.w. Kp. Bon n. Banias. Naess Tiger 15 900 m. w. Gibraltar n. Paulsboro. Nanusa 16 te Singapore verwacht. Neder-Weser 15 v. Rotterdam. 16 te Bremerhaven. Nestor 15 90 m. z.w. Key West n. Tampa. Neverita 26 te Rotterdam verwacht. Nias 15 te Los Angeles. Noordwijk pass. 16 Finisterre n. IJmuiden. Notos 14 te Rotterdam n. Tunis. Nijkerk 16 te Genua. Oberon 15 570 m. w. Kp. Finisterre n. Londen. Oostkerk 15 740 m. w. Cocos eil. n. Geraldton. Oranjefontein 14 te East-London. Oranjestad 16 te Trinidad. Or. Nassau 14 550 m. w.z.w. Scillys n. Barbados Osiris 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Ossendrecht 15 620 m. o. P'maribo n. Newport N. Ouwerkerk 16 te Lorenzo Marques. Parkhaven 15 200 m. o.z.o. St. Vine. n. L. Palmas. Pendrecht 16 65 m. n.o. Ouessant n. Banias. Philidora 21 in Suezkanaal verwacht n. Mena. Philine 15 150 m. z.o. Kreta n. Gibraltar. Philippia 15 315 m. o.n.o. Aden n. Lavera. Polydorus 15 dw. Socotra n. Singapore. Madeira; Pr. Fretf. Willem 15 420 m. n.w. Az. n. Le Havre. Alexander 15 te Famagusta. Prins Casimir 15 dw. Gibraltar n. Tel Aviv. Prins der Nederlanden 15 te La Guaira verwacht. Prins Willem II 15 50 m. z. Finisterre n. R'dam. Prins Willem III 350 m. n.o. Pto Rico n. A'dam. Prins Willem IV 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Prins Willem V 15 te Antwerpen. Prinses Irene 15 v. Bremen n. Rotterdam. Pygmalion 14 te Hamburg n. Amsterdam. Radja 15 140 m. z.z.w. Ouessant n. Lissabon. Raki 14 te Duinkerken. Roebiah 14 v. Calcutta n. Penang. Roepat 15 v. Marseille n. Halifax. Rondo 13 te Genua. Rossum 15 1500 m. z. Kaapstad n. Will. Barendsz. Rotterdam 16 te Santos. Rijnkerk 15 105 m. z.w. Ouessant n. Marseille. Sanana 16 te Phnompenh verwacht. Schie 15 te Izmir. Senegalkust 15 100 m. z. Lissabon n. Freetown. Silindoeng 16 tc Singapore verwacht. Sloterdijk 15 600 m. n.n.o. Azoren n. Antwerpen. Soestdijk 17 te New York verwacht. Solon 14 70 m. z.o. Sant. de Cuba n. Jacksonville. Sommelsdijk 15 190 m. o. Kp. Race n. Antwerpen. Stad Alkmaar 15 20 m. w. Monrovia n. Freetown. Stad Gouda 15 13 m. w. Finisterre n. Emden. Stad Utrecht 15 360 m. w.z.w. L'end n. Vlaarding. Stanv. Adventure 15 400 m. w. Karachi n. Aucki Stan vac Madura 15 te Perth. Stanvac Malacca 14 v. Sungeigerong n. Bangkok. Stanvac Lirik 15 500 m. z.z.o. Bangkok n. B'kok. Stanvac Riau 17 te Port Swettenham verwacht. Stanvac Sumba 16 te Buatan verwacht. Stanvac Sunda 15 te Buatan. Statendam 15 v. San Juan n. Curasao. Steenwijk 15 te Cristobal verwacht v. Curacao. Steven 15 v. Rotterdam n. Kanarische eilanden. Straat Singapore 15 150 m. o. Beira n. Kaapstad. Sunetta 15 150 m. z.o. Formosa n. Yokohama. Tabian 15 te Port Said. Tamo pass. 15 Kaap Verdische eil. n. Las Palmas. Tara 15 v. Rotterdam. 16 te Antwerpen. Tarakan 15 40 m. z.w. Aden n. Port Said. Taria 15 v. Abadan n. Karachi. Tawali 15 47 m. w. Minicoy n. Aden. Tegelberg 16 te Mauritius. Teiresias 15 v. Marseille n. Liverpool. Telamon 16 te Curacao. Themis 15 v. Nickerie n. Curacao. Tiba 15 280 m. n.w. Dakar n. Las Palmas. Tibia 18 te Djibouti verwacht. I jibantjet 15 te Tanga. Tjiluwah 16 700 m. z.w. Hongkong n. Hongkong Tjimanuk 15 240 m. n.w. Surabaja n. Auckland. Togokust 15 te Amsterdam. 'i omocyclus 19 te New York verwacht. Utrecht 15 te Tegal. Van Linschoten 16 te Freetown. Van Spilberg. 15 115 m. z.w. Oranjeriv. n Matadi Vivipara 15 125 m. o. Gibraltar n Rotterdam. Vlieland 15 160 m. n.n.w. Alexandrië n. Mena. Vlist 15 200 m. z Kp. Race n. Norfolk Waikelo 15 te Abadan. Waingapoe 16 te Mombasa. Waiwerang 15 230 m. n.o K. Varella n. Hongkong. Waterman 15 v. Aden n. Suez. Weltevreden 16 et Durban. Westertoren pass. 15 Muscat n. Suez. Wieldrecht 16 600 m. n.o. Barbad. n Pto. La Cruz. Willem Ruys 17 te Callao verwacht. Willemstad 15 60 m. z.w. Wight n. Londen. Woensdrecht pass. 15 Pto. Rico n. Philadelphia. Wonosari 16 te Livorno. Wonosobo 15 te Cebu v. Ilo Ilo. IJssel 15 te Beyrouth. Zeeland 16 te Tandjong Mani Zonnekerk 15 60 m. w. Gibraltar n. Las Palmas Zonnewijk pass. 15 Terschelling n. Aarhus. Zuiderkerk 15 te Amsterdam. KLEINE VAART Admiralengracht 15 te Pellinge n. Kotka. Alcetas pass 15 Terschell.bank n. Amsterdam. Areas 15 45 m. n.w. Bari n. Bari. Bab T 12 te Kingslvnn v. Bayonne. Bloemgracht 15 v. Gdansk n. Mantyluoto. Boreas 15 10 m. z. Noordhinder n. Hamburg. Draco 14 te Tunis n. Malta. Flevo pass. 15 ET-11 v. Aarhus n. Amsterdam. Joost 15 in Golf van Biscaye n. Calais. Julia Mary 15 12 m. n.o. Villano n. Lissabon. Kaap St. Vincent 13 v. IJmuiden n. Gothenburg Leliegracht 14 te Helsinki. Looiersgracht 14 te Amsterdam. Manto 14 te Antwerpen n. Amsterdam. Mare Liberum 15 te Estacapoint n. Dakar. Midas 14 te Hamburg n. Aalborg. Nero 15 20 m. o. Barfleur n. Bilbao. Schippersgracht 14 te Mantyluoto. Strabo 14 v Oporto n. Vigo. Thaletas 15 rede Limassol v. Oran. Tilly 13 v. Rotterdam n. Vilvoorde. Twee Gebroed. 15 30 m. z. Athene n. Tessaloniki. SLEEPVAART Cycloop 16 150 m. z.z.o. Las Palmas n. Burutu. Friesland 16 30 m. w. Milford Haven n Ardrossan Gele Zee 16 v. Londen n. Rouaan. Oostzee 16 te Honolulu. Simson 16 v. Texel tc IJmuiden. Stentor en Zeeland 16 v. IJmuiden n. zee. Titan 16 v. Las Palmas n. Cadiz. INTERNATIONALS STELDEN TELEUR De internationale waarden stelden voor de eerste dag van de nieuwe beursweek teleur. Men had op een dergelijke teleur stelling niet gerekend temeer, daar Wall Street vrijdag niet onvriendelijk sloot De gedrukte stemming van vanmiddag kwam hoofdzakelijk door geringe verkopen van het publiek waartegenover slechts vraag op lagere prijzen aanwezig was. A.K.U. daalde tot 447% en verliet de markt op circa 449. Unilever zakte in van 732 tot 727 en sloten op circa 728. Ook in de overige afdelingen werden de koersen beneden die van vrijdag geadvi seerd met de toevoeging, dat de handel zeer gering was. Prolongatie 3% percent. (ANP). Boom Ruygrok steeg een punt van 172 naar 173. VERHANDELDE FONDSEN 12 februari 15 februari Totaal 416 428 Hoger 50 (12.0*/.) 86 (20.1*/.) Lager 296 (71.1253 (59.1%) Gelijk 70 (16.9%) 89 (20.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U448—433 Kon. Olie 154.20—152.50 Philips 755 g.l.—738 Unilever 723 g.l.—706 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvak 2de tijdv. Slot A.K.U421 g.b.—426 423 Kon. Olie151.80—152.50 152.00 Philips 724—732 726 Unilever 690—700 g.l. 692 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. Zeer flauw Vandaag kon met recht van een flauwe dinsdag worden gesproken, maar of daarop een vaste woensdag zal volgen moet wor den afgewacht. Bij opening van de markt zag 't er nog niet naar uit. De beurs zette flauw in en gaf aanvankelijk nog geen tekenen van weerstand, integendeel het koerspeil liep verder terug. Wall Street had gisteren de koersdaling hervat en vooral te New York genoteerde Nederlandse fondsen moesten het ontgelden. Dit bleef niet zonder invloed aan het Damrak. Gis teravond moesten grote fondsen reeds een veer laten, waarna vanmorgen de daling verder voorzette. De ooening kwam van middag beneden het laagste niveau van de voorbeurs. Er was aanbod van verschillen de kanten en zowel locale winstnemingen als aanbod uit het buitenland drukten het koerspeil. Kopers waren uiteraard terug houdend en wilden slechts tegen belangrijk lagere koersen materiaal uit de markt nemen. Kon. Olie 2.lager maar bleef pari New York. Philips 35 lager en Uni lever 27 lager en liep daarna nog 7 punten terug. AKU 23 punten in reactie. De flau we stemming in de internationale sector werkte deprimerend op de andere afdelin gen. KNSM -5, A'dam Rubber -3, Delimij -5. Vorige slotkoers Advleskoer tieden 13.45 Amsterd. Bank 315 310 Ned. Handel Mij. 254"/» 250 Rotterd. Bank 274 270 Twentsche Bank. 274 270 A.K.U 448% 423 Albert Heijn 380 375 Amstel Bier 485 Billiton Mij. II 338 330 Bols 495 Bührmann Papier 407% 400 Deli-Mij 181.— 175.10 Dordtsche Olie 715% 703 Fokker 304'/* 300 Heineken's 490 480 Hoogenbosch Sch. 224 224 700 H.V.A 154 151 Indola 355 352 370 350 KLM 109.50 109.— Kon Ned. Zout 629 Kon. Olie 154.80 152.30 Müller Nat Bezit 359 355 Ned. Ford 375 370 Ned. Gist. en Sp. 292 292 Ned. Kabelfabr... 400 398 Philips Gem. Bez. 757 716 Philips Pref. 278 275 A'dam Rubber 122% 119% >ikkens Lak 570 565 stokvis R.S 209 206 Thomaccon Dr. 605 600 Unilever 724 692 Van Beri--"c Pat 278 275 Van Gelder Pap. 240 235 Van der Heem 216 210 Ver. Machinefabr 215 214 Wessanen 265 262 Wilton Feijenoord 209% 205 «rn rt en herg-Org. 495 192.— 190 Robeco 219. 217.— Unitas 481. 470 Ver Bezit v. 1894 113. HAL. 165% 162 KNSM 178", 175 N. Scheepv. Unie 146% 145% Ommeren v 248 245 "toomv Mij. Ned. 160 159 Anaconda 59 58", Kennecott Copper 88", 88% Muminium Ltd 32 32 Bethlehem Steel. 48% 48% U.S. Steel 85% 84", Republic Steel 65 64% American Motors 78 73 Oeneral Motors. 47% 47 """ities Service 44% 44% >hell Oil 71% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank Lager slot De Newyorkse effectenbeurs kreeg maandag tegen het slot een golf van ver kopen te verwerken, waardoor een on regelmatige lijst veranderde in een over het algemeen lagere. De tickers bleven bij het slot bij de handel ten achter en de meeste prijzen sloten op of dichtbij hun laagste dagwaarde. Great Western Sugar monteerde ruim 2 dollar. Bij de autowaar den viel American Motors op met een ver lies van rond 5 dollar. Youngstown daalde ongeveer 2 en U.S. Steel ongeveer 1. American Home Products daalde ongeveer 4 dollar. De sporen noteerden over het al gemeen lager. General Electric moest 2 dollar prijsgeven. De totale omzet was 2.780.000 aandelen Van 1.206 verhandelde fondsen sloten 369 hoger en 588 lager. Het industriegemiddel de kwam van 622,23 op 617,58, dat van spoorwegen van 151,20 op 150,25 en dat van openbare nutsbedrijven van 85,47 op 85,34.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11