Indonesië gaat thans het laatste Nederlandse bezit opdelen Marokko zegt diplomatiek akkoord met Parijs op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Akkoord over tweejarige CAO voor personeel busbedrijven Regering heeft definitieve beslissing genomen „Trek-Air"-directeur liet brief van omgekomen piloot verdwijnen Alle onroerende eigendommen van Nederlanders buiten Indonesië Betrekkingen wel of niet verbroken Lonen globaal zes percent hoger MORGEN TREKT EEN WONDERLIJKE OPTOCHT DOOR AMSTERDAM jan doornbosch éèe MRRIS 'éefot'e ijoitêmj! Kamermotie aan Herter overgebracht Standpunt bleef gehandhaafd In de krant van heden: Enkele sneeuwbuien accordeon- en gitaar-les Gevolgen voor NZH W eer een verzoek van Caryl Chessman afgewezen Het woord is aan Vijf totoformulieren zoekgeraakt, waaronder een foutloos ingevuld De KLM •rechten Alsu gaat verhuizen. DF AMBTENARENSALARISSEN i 74e JAARGANG No 186 i Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 34 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bij het onderzoek dat de rijkspolitie heeft ingesteld naar het verongelukken van de Fokker S 11 van de „Trek Air", het Maastrichtse luchtreclamebedrijf, bo ven het Kanaal op 22 januari van dit jaar, is onder andere sprake van de geheim zinnige verdwijning van een brief, die de piloot vóór zijn noodlottige vliegtocht naar Engeland in zijn pension te Maastricht zou hebben achtergelaten. De politie vond geen spoor van zo'n brief. De thans aangehouden luchtvaartbedrijfs directeur M. S., zou, naar wjj vernemen, hebben bekend, samen met e«n broer van de omgekomen piloot met de „Trek Alr"-piloot T. Verhoeven, in bedoeld pen sion te Maastricht de persoonlijke bezit tingen van de piloot te hebben afgehaald. Daarbü zou een envelop gevonden zijn, welke slechts als adres droeg: „Aan de heer B. Kleijn". In de veronderstelling, dat de piloot deze brief aan zichzelf had ge richt, zou het drietal, aldus de mededeling v*n de verdachte, besloten hebben de en velop te openen. Daarbij ontdekte men een blanco velletje papier. Men meende, dat dit een sinistere grap van de jonge piloot was en had papier en enveloppe verbrand. Later, toen de rijkspolitie naar deze brief een onderzoek instelde, kwam de mededeling van verdachte de politie autoriteiten zeer twijfelachtig voor. De officier van Justitie, mr. A. W. Ro- singh heeft ten aanzien van een en ander, hangende het onderzoek dat verder in de justitiële sfeer zal worden voortgezet, vol ledige geslotenheid betracht. Pat Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Agenda van Haarlem en IJmond 5 Uit stad en omgeving 5, 7 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Globetrotter (Garcia de Léon) 9 Boekenhoekje 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele hagel of sneeuwbuien. Vannacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag temperatuur overal enkele graden boven het vriespunt. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens matige wind tussen zuidwest en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. In Krimpen aan de IJssel zal mevrouw E. van Hall-Nijhoff, echtgenote van de burgemeester van Amsterdam a.s. za terdag de tewaterlating verrichten van de 36.000 tons turbine-tanker „Esso Amsterdam". Het machtige schip op de helling. DJAKARTA (AFP) De Indonesische regering heeft heden nieuwe voorschriften uitgevaardigd met betrekking tot de eigen dommen in Indonesië van Nederlanders, die zich buiten Indonesië bevinden. Deze komen onder beheer van de Indonesische overheid. Het betreft hier eigendommen, die niet vallen onder het vroeger uitge vaardigde nationalisatiedecreet. Volgens het besluit van heden, dat met ingang van 9 februari in werking is ge treden, zullen alle onroerende goederen in Indonesië, toebehorend aan Nederlan ders, binnen twee maanden onder beheer van de overheid worden gesteld, waarna ze zullen worden verkocht aan Indonesiërs. De Indonesische regering heeft reeds vrijwel alle grote Nederlandse onderne mingen genationaliseerd. De nieuwe maatregel heeft betrekking op onroeren de eigendommen van Nederlanders als huizen, kleine ondernemingen en andere eigendommen. Het nieuwe voorschrift bevat ook bepa lingen volgens welke Indonesiërs, die tot nu toe Nederlandse eigendommen in ge bruik hebben, deze moeten overdragen aan het ministerie van agrarische zaken. (UPI) Een speciaal comité, dat voor gezeten wordt door dr. Sadjarwo, de mi nister van landbouw, zal de toewijzing van de Nederlandse ondernemingen en eigendommen aan Indonesiërs, die daar voor aanvragen indienen, regelen. Het comité zal vermoedelijk de instan tie worden waarlangs de landhervorming uitgevoerd wordt. De opperste adviesraad van president Sukarno houdt zich reeds enige tijd bezig met agrarische hervor mingen en verwacht wordt, dat het voor malig Nederlands grondbezit thans opge deeld zal worden onder een aantal Indo nesiërs die daarom vragen. Sadjarwo heeft hier reeds naar verwezen toen hij opmerkte, dat de landhervorming erop ge richt is „het land opnieuw te verdelen, en een eind te maken aan grondbezit door mensen die niet op de grond wonen." Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken verklaarde te genover onze Haagse redacteur, dat de jongste maatregelen van de Indonesische regering een bevestiging inhouden van de sinds 1957 gevoerde „spoliatie-(plunde- rings-)politiek" jegens Nederland en een poging tot legalisatie van wat reeds on rechtmatig is geschied. In feite gaat het hier om Nederlandse bezittingen, welke sinds geruime tijd buiten bereik waren van wettige eigenaren. Het betreft voor- Hierop is, naar de woordvoerder ver klaarde, eveneens van toepassing, wat reeds gezegd werd in de Nederlandse pro testnota, welke de vorige maand in Dja karta werd overhandigd, waarin de aan dacht werd gevestigd op het discriminatoir karakter van de Indonesische maatregelen en waarin opnieuw een beroep op Djakar ta werd gedaan het geschil inzake Neder lands Nieuw Guinea aan het Internatio naal Gerechtshof voor te leggen. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft bekend gemaakt, dat 13 voormalige Nederlandse verzekerings maatschappijen in Indonesië Indonesische benamingen hebben gekregen. RABAT (Reuter) Marokko heeft zijn ambassadeur in Parijs teruggeroepen en het verdrag van 1956 met Frankrijk, dat voorziet in overleg in politieke zaken van wederzijds belang, opgezegd. Naar offi cieel in Rabat wordt meegedeeld, geschiedt dit &'ls protest tegen de Franse kernproef in de Sahara. Marokko heeft ook Frank rijk het recht ontzegd Marokko te ver tegenwoordigen in landen waar het geen diplomatieke missie heeft. PARIJS (AFP-UPI) In Parijs weet men nog niet wat precies de betekenis is van het terugroepen van de Marokkaanse ambassadeur. Hij kan voor overleg ont boden zijn, maar het kan ook een afbre ken van de betrekkingen betekenen. Pa- rijse waarnemers geloven echter niet, dat dit laatste het geval is. Het opgezegde diplomatieke verdrag houdt onder meer het volgende in: 1. wederzijdse hulp, 2. overleg in geval van gevaar, 3. gezamen lijk optreden naar buiten, 4. Frankrijk steunt Marokko bij internationale instan ties, 5. Frankrijk behartigt de belangen van Marokko in tien met name genoemde landen. Het optreden van de Marokkaanse re gering doet denken aan dat van Tunesië na het bombardement van Sakiet Sidi Joussef. Ook toen werd de ambassadeur in Parijs teruggeroepen. Tunesië heeft tot op heden nog niet formeel tegen de Franse kernproef geprotesteerd. De Tunesische minister van Voorlichting heeft wel ver klaard dat het Tunesische volk „diep ge schokt en beledigd" is dat Frankrijk, on danks de protesten van de volken van Afrika, de kernproef heeft laten doorgaan. NEW YORK (Reuter-AFP) Vermoe delijk komt de Afrikaans-Aziatische groep van UNO-leden vandaag in New York bij een om de toestand te bespreken die is ontstaan na de Franse kernproef. Maan dag zijn daartoe op initiatief van Marok ko voorbereidende besprekingen gevoerd. Vorig jaar november verzocht de UNO- Assemblee Frankrijk geen kernontploffin gen teweeg te brengen. Frankrijk lijkt zich, wat de voortzetting van zijn proefnemingen betreft, niets aan te trekken van de koelheid waarmee zijn geallieerde vrienden en de Sovjet-Unie en de protesten waarmee de Afro-Aziati- sche landen de ontploffing hebben begroet. De eerste daadwerkelijke reactie kwam van Ghana, dat alle Franse bezittingen in dit land bevroor. Met het oog hierop is de ambassadeur van Ghana op het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontboden. Tijdens dit onderhoud zou tevens nadere opheldering zijn gevraagd over de „vol strekt ontoelaatbare" verklaringen die de minister van Buitenlandse Zaken van Ghana op een openbare vergadering te Accra had afgelegd. Volgens sommige be richten zou de premier van Ghana Kwame N'Kroemah hebben gezegd de verklarin gen van de minister „betreurenswaardig" te vinden. TRIPOLIS (UPI) De Libische rege ring „voelt zich ernstig gegriefd door Frankrijk" wegens de kernproef in de Sa hara, zo heeft koning Idriss van Libië maandag te Tripolis verklaard in zijn troonrede ter opening van de nieuwe zit ting van het parlement. Aan de Franse ambassade in Kartoem is een protest van de Soedanese regering overhandigd. Reuter meldt uit Rome dat de controle- stations in Sardinië en Sicilië in de afge lopen 24 uur een „zeer geringe toeneming" van de radio-activiteit in de lucht hebben geconstateerd. Deze toeneming is minder dan een honderdste van de hoogst toelaat bare dosis. AFP meldt uit Cairo dat het veiligheids bureau van de commissie voor de Kern energie van de Verenigde Arabische Repu bliek heeft meegedeeld dat boven Egyp tisch gebied geen enkele verhoging van de radio-activiteit is geconstateerd. (Van onze Haagse redacteur) De langdurige onderhandelingen tussen de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.) en de drie erkende vakbonden over de lo nen in de autobusbedrijven hebben maan dagavond laat tot overeenstemming ge leid. Over de gehele linie werd voor het per soneel een loonsverbetering van ruim zes percent bereikt, in sommige gevallen ech ter waarschijnlijk meer. Zo worden de salarissen van de chauf feurs en conducteurs „ontknikt" door het wegnemen van een achterstand van drie cent per uur in vergelijking met de lonen in een overeenkomstige schaal. Op die ontknikking volgt dan een verhoging van vijf percent. De werkelijke ploegentoeslag wordt met zes percent verhoogd. De huur- compensatie van 1957 en de premie uit hoofde van de ouderdomswet wordt uiter aard in de loontabellen verwerkt. De on regelmatigheidstoeslag, welke tot voor kort 34 cent per uur bedroeg, is thans tot veertig cent per uur verhoogd. Het technische personeel krijgt aparte loonschalen, welke zes cent per uur gun stiger zijn dan die voor het niet-technische personeel. Daarop komt dan weer de vijf percent verhoging van zes percent plus de werkelijke ploegentoeslag. De werknemers op maandloon krijgen een verbetering van zes percent plus de werkelijke ploegentoeslag. Dat de maand- loners een percent meer directe verho ging hebben gekregen dan de andere per soneelsgroepen ligt aan het feit dat zij geen pensioenpremiedispensatie ontvan gen. Alle hier genoemde loonsverbeteringen worden in een collectieve arbeidsovereen komst voor autobusbedrijven vastgelegd, welke per 1 april zal ingaan en twee jaar zal gelden. Een en ander uiteraard onder voorbehoud van de goedkeuring door de leden van de K.N.V.T.O. en de drie vak verenigingen, waarna de overeenkomst door het College van Rijksbemiddelaars getoetst dient te worden. Meer dan twintig deelnemers hebben zich reeds opgegeven voor de meest merk waardige automobielrit, die ooit in ons land is gehouden. Onder de naam „Grand concours des constructeurs" zullen zij woensdag, aan de vooravond van de ope ning van de RAI-tentoonstelling, met tal van opzienbarende vervoermiddelen van het oude naar het in aanbouw zijnde nieu we RAI-gebouw en terug rijden. Voor waarde tot deelneming aan deze optocht is, dat de vervoermiddelen huishoudelijke attributen moeten zijn en dat zij zich motorisch dienen voort te bewegen. En zo hopen de Amsterdammers woens dag rijdende ledikanten, badkuipen, stoe len en wasteilen in hun straten te zien. Het meest dwaze voertuig zal worden be kroond met de door DAF-directeur dr. H. van Doorne uitgeloofde Coupe des con structeurs". Het initiatief tot dit festijn is genomen door de redactie van het auto blad „Autovisie" die geïnspireerd werd door de gemotoriseerde badkuip, waar mee de studenten van het Kingston Tech nical College in Engeland op straat ver De heer Zwart, garagehouder uit Wor- merveer heeft reeds proefgereden met zijn gemotoriseerde badkuip. schenen om collectes te ondersteunen. Onder de deelnemers bevinden zich gara gehouders, die tot het scheppen van vreem de constructies het beste in staat zijn, en ook enige wedstrijdrijders onder wie Hans Blonk, Jaap Zwart en Henk van Zalinge. De vehikels zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de heer P. C. M. Lauret, voorzitter afdeling personen wagens van de RAI, de auto-publicist A. Koolhaas Revers, de t.v.-omroepster Ka rin Kraaykamp en de journalist Simon Carmiggelt. Advertentie reigerstraat 112 haarlem-noord Over de datum van ingang is nog enige strijd tussen werkgevers en werknemers geweest. De vertegenwoordigers van de laatsten bepleitten een invoering van de nieuwe c.a.o. per 1 februari. De K.N.V.T.O. wilde hier niets van weten en ook de com promisdatum 1 maart kon geen genade vinden. Aan de andere kant heeft de K.N.V.T.O. een concessie gedaan door de mogelijkheid van de invoering van een premieregeling (meritrating) in overleg met de vakbonden te openen: tot nu toe had men zich daartegen steeds verzet. De K.N.V.T.O. heeft echter het voorbehoud gemaakt, dat dan niet automatisch ook een premiedervingstoeslag zal worden gegeven voor hen die niet onder de pre mieregeling vallen. Tenslotte werden enkele wijzigingen van minder belangrijke aard bereikt, zo als de verplichte vakantie van minimaal vijftien dagen per jaar met een vier per cents vakantietoeslag. De overwerkver goeding wordt administratief eenvoudi ger. De directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen. die als vlet-voorzitter van de K.N.V.T.O. de onderhandelingen van be gin tot eind heeft meegemaakt, toonde zich tevreden over de afloop, hoewel de door de erkende vakbonden bereikte re sultaten zijn bedrijf zeker een half mil joen tot acht ton per jaar gaan kosten. Ook de heer J. de Later, de voorzitter van Be drijfsgroep Beroepsvervoer over de weg van de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel, was van oordeel dat thans een resultaat was verkregen dat men met een gerust hart voor de leden zou kunnen ver dedigen, ook al blijven er natuurlijk altijd wel wensen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (SU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596. HARRIS TWEEDJASSEN SAN FRANCISCO (UPI) Een Ame rikaans districtshof van cassatie heeft geweigerd uitstel van executie te verle nen aan Caryl Chessman, wiens executie in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin is bepaald op vrijdag. Zijn advocaat heeft verklaard dat hij bij het Amerikaanse Opperste Gerechtshof een nieuw verzoek zal indienen. De enige hoop voor Chessman om aan de gaskamer te ontsnappen lijkt clementie van gouver neur Brown en het Opperste Gerechtshof van Californië te zijn. Davis zei dat Chess man en zijn raadslieden besloten hebben niet eerder om clementie te vragen voor de middelen bij de rechtbank zijn uitge put. La Rochefoucauld: Hij, die zonder dwaasheid leeft, is niet zo wijs als hij denkt. (Van onze Haagse redacteur) Het is nog niet zeker, tussen hoeveel winnaars de ruim f 267.000 van de K.N.V.B.-toto de hoogste prijs tot nu toe verdeeld zal worden. Behalve de twee winnaars, die zondagavond bekend werden heeft nu de heer L. Hilgers uit Tuddcrn zich gemeld met 15 punten.Ook hij deelt dus mee, maarer is ook nog een vierde kandidaat bijgekomen: de heer Visser uit Oosthuizen in Noordhol land. Met het foutloos-ingevulde formulier van deze Noordhollander is echter iets vreemds gebeurd. Het is, vermoedelijk tussen Hoorn en Alkmaar, zoek geraakt en het is nog steeds niet gevonden, hoewel de KNVB en de recherche gisteren al met grote voort varendheid aan het zoeken zijn gegaan. Het is niet alleen de heer Visser, die in grote spanning wacht op het resultaat van dit speurderswerk, maar ook zijn club voorzitter, de heer J. Joosten, want het was diens kolommetje op Vissers formu lier, dat foutloos schijnt te zijn geweest. Geen wonder, dat deze beide heren en hun naaste familie in paniek raakten, toen zon dagavond op hun melding aan het bonds- bureau in Den Haag het antwoord kwam, dathun formulier niet aanwezig was. De heer Muilenburg, hoofd van de KNVB toto-afdeling, notaris Bolt en de recher che zijn sindsdien doende geweest, deze knoop te ontwarren, maar vanmorgen was dat nog niet gelukt. Wel was intussen komen vast te staan, dat er niet één uit Oosthuizen afkomstig formulier zoek is, maar vijf! Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat de Nederlandse ambassadeur in Was hington, mr. J. H. van Royen, in Washing ton de motie van de Tweede Kamer over de weigering van de landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles persoonlijk heeft overhandigd aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken A. Her ter. Bij de overhandiging heeft de heer Vaj? Royen een mondelinge toelichting ge geven op het betoog van minister Luns in de Tv/eede Kamer op februari. Naar UPI uit Washington meldt ver telde ambassadeur Van Roijen dat hij twee passages uit de verklaring van minister Luns aan Herter had voorgelezen. De ene is die waarin de minister zei dat duidelijk is geworden dat de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen de Amerikaanse luchtvaartpolitiek zo sterk beïnvloeden, dat deze politiek in feite neerkomt op niets anders dan een onverhulde protectie van de belangen van deze maatschappijen, waarbij de belangen van Nederland vol komen genegeerd worden. In de andere passage wordt gezegd dat de Amerikaanse houding onbegrijpelijk is, als gelet wordt op de overheersende positie die dat land inneemt in de luchtvaart van de wereld. Van Roijen zei dat de Nederlandse trots sterk getroffen is door „dit bijzonder grie vend optreden". Hij zei dat de Nederlan ders de K.L.M. als van groot nationaal be lang beschouwen en dat de verwerping van het verzoek van de K.L.M. gezien moet worden als te zijn genomen zonder ook maar enigermate rekening te houden met het Nederlands belang. De ambassadeur werd op zijn bezoek aan het State Depart ment vergezeld door gevolmachtigd minis ter mr. E. L. C. Schiff. Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend Inlichtingen. F DAMIAANS EN ZN. Zijlvest II Haarlem - Tel 12456-14155-52514 De minister van Binnenlandse Zaken heeft het voornemen maatregelen te be vorderen, die ten doel hebben de salarissen van de volwassen ambtenaren met 5 percent te verhogen en het overige deel der rechtspositie van de ambtenaren te verbeteren tot een bedrag, overeenkomende met ten hoogste 1,2 percent van de salarislast. Bij de verhoging van 5 percent zal een minimum in acht worden genomen van 18,25, waarvan de kosten in mindering zullen komen van het bedrag, dat wordt aangewend ten behoeve van bedoeld overige deel der rechtspositie. Deze verbeteringen zullen ingaan op 1 januari 1960, tenzij zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van de loons verhoging in het bedrijfsleven vóór die datum ligt. In dat geval zal die vroege da tum bepalend worden voor de maand, waarin de verbeteringen zullen ingaan. Het geheel van bovengenoemde maatregelen zal de maximale verbetering der rechts positie voor het overheidspersoneel in houden gedurende een periode van 2 jaar. bijzondere omstandigheden voorbehouden (hieronder onder meer te verstaan de aan staande algemene huurcompensatie). Omtrent de overwegingen van de mi nister vernemen wij van de zijde van het departement nog, dat deze aldus kunnen worden samengevat: „De verantwoorde lijkheid der regering voor haar ambte naren brengt mede, dat ook wanneer er geen overeenstemming is in de Centrale Commissie, doorvoering behoort te worden gegeven aan die maatregelen, welke naar de mening van de regering verantwooio en gewenst zijn in het belang van de ambtenaren". Er kan nog op gewezen worden, dat deze beslissing overeenstemt met het laatste voorstel der regering, in het overleg ge daan, plus een verbetering, in het laatste overleg overeengekomen. Het overleg is hiermede geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1