Van R. had op 10 minuten na een sluitend alibi PHILIPS Kort en bondig Afnemende wind Purser van de Utrecht als getuige gehoord Majoor Schmidt nog steeds zonder werk Nederland heeft ruim 11,4 miljoen inwoners ZICHTBAAR GEZOND HOOGTEZON voor verkoudheid Twente contra Deventer in derde TH-kwestie Zuidafrikaanse critiek op minister Luns Dure aanvullende werken opgeschort Nederlandse militairen naar Duitsland Tolgeldheffing voor IJtunnel? Politie moest lastige evacués van de Zuiderkruis halen Slachtoffer van gasvergiftiging Papoeagebieden in een Melanesische Unie M.I.R. besluit tot premieverhoging DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 2 De moordzaak-Lynn Kauffman Noorder IJpolder geen verboden gebied meer door Raadpleeg uw arts Kerkelijk Nieuws Examens Oefeningen met geleide projektielen Nederland neemt deel aan Franse landbouwexpositie Kunstveiling in Groningen voor kankerbestrijding BOSTON (AFP-UPI-Reuter) Een vroegere purser van de Utrecht, het schip waarop de in Boston terechtstaan de Nederlandse marconist W. van R. voer, heeft maandag voor de rechtbank aldaar getuigd, dat Van R. hem kort na I.ynn Kauffmans dood vroeg: „Als je iemand iets doet wat dodelijk blijkt af te lopen, is dat dan moord?" De purser, A. P. van Oosten, rei hierop geantwoord te hebben, dat dit doodslag is. Hij had ook voor hem nagekeken welke straf het Nederlandse strafrecht hiervoor kent. Van Oosten sprak voorts over het gesprek dat hij met Van R. had nadat zij op 22 september door de politie van Brooklyn waren ondervraagd. Van R. zou toen heb ben gezegd: „Ze proberen me te pakken te krijgen." Van R. werd door de politie van Brook lyn vier uur lang ondervraagd. Later ver telde hij aan Van Oosten dat hij zich voor de avond van Lynn's dood „op tien minu ten na" had kunnen verantwoorden. Van Oosten zei zich niet te kunnen herinne ren, welke tien minuten het waren. Van Oosten zei voorts dat Lynn Kauff man „levendig en normaal" was geweest tijdens het verjaardagspartijtje dat aan boord was gehouden aan de vooravond van haar verdwijning. Dat partijtje werd gegeven ter ere van mevrouw Stanley Spector. de vrouw van de hoogleraar aan de Washington Universiteit, bij wie Lynn Kauffman als assistente in dienst was. Twee peukjes Van Oosten zei dat hij en ander scheeps- personeel, met inbegrip van Van R., in de hut van de steward waren voordat hij samen met mevrouw Spector naar de hut van Lynn Kauffman ging en deze leeg aan trof. Hij zei dat beide patrijspoorten van de hut aan stuurboordzijde open ston den en dat er twee sigarettenpeukjes in de asbak lagen. Toen men hem vroeg of Van R. tijdens het gesprek hierboven vermeld, de naam van Lynn Kauffman nog had genoemd, antwoordde Van Oosten: „Ik weet het niet. Hij kwam binnen om de wisselkoer sen op te geven". „Stommeling" Vervolgens kwam de 12-jarige Stepha nie Spector, een dochter van prof. Spec tor getuigen. Zij verklaarde gezien te heb ben hoe de Nederlandse marconist op de avond van Lynn's dood in een spiegel in de eetzaal had gekeken, naar zijn beelte nis gespuugd, en zichzelf een „stomme ling" had genoemd. Stephanie noemde Van R. „een vrolijke frans" en zei dat hij vaak met haar broers en haar speelde gedurende de lange zeereis van Singapore. Maar op de avond van de 18e september, zo getuigde ze met een hoog stemmetje, deed Van R. onvriendelijk tegen haar toen zij in de eetsalon naar hem toe ging. Zij deelde ook mee dat hij een appel van de fruitschaal nam nadat hij zijn maaltijd half had opgegeten. In de hut van Lynn Kauffman werd ook een appel gevonden. Later, om kwart over zeven van dezelfde avond, hoorde Stephanie haastige voet stappen op de trap die naar de brug leid de en ging naar buiten om te kijken wie het was. „Kunt u ons vertellen wie het was?" vroeg een rechter. „Sparks" ant woordde ze. (Onder die bijnaam stond Van R. bij de passagiers bekend). Na een kruisverhoor zei ze echter dat zij „alleen maar Van R's benen" had gezien. Van R's Jasje Voorts getuigden twee Newyorkse re chercheurs over het vinden van Van R's jasje in de hut van Lynn Kauffman, welk kledingstuk nu als bewijsstuk voor de rechter lag. Nog geen halve minuut na aankomst van een der rechercheurs was Van R. de hut van het slachtoffer binnen gekomen en had zijn jasje opgeëist, dat hij zei, aan haar gegeven te hebben „om dat ze het misschien koud had." Op vra gen van Van R's verdediger verklaarde de rechercheur Amatucci voorts dat het bed netjes was opgemaakt en dat Van R. De Federatie van Nederlandse oud strijders organisaties heeft aan minister president De Quay, een brief gezonden met het verzoek, op korte termijn maatre gelen te treffen die een passende werkge legenheid voor de ex KNIL-majoor H. C. J. G. Schmidt in overheidsdienst mogelijk zullen maken. De mededleing van de minister-presi dent, dat het inschakelen van de heer Schmidt in het arbeidsproces tot dusverre nog niet tot positief resultaat heeft geleid, heeft de indruk van de Federatie, dat deze zaak als een „sociaal geval" beschouwd wordt, versterkt De Federatie zegt in haar brief van mening te zijn, dat de rege ring de inlossing van haar belofte niet mag afwentelen op de arbeidsbureaus. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal in woners van Nederland op 1 januari 11.416.700 (op 1 januari 1959 11.278.700). In 1959 bedroeg het aantal huwelijken in ons land 88.009 (tegen 91.508 in 1958). Het aantal levendgeborenen steeg van 236.543 in 1958 tot 242.220 in 1959 en het aantal overledenen van 84.175 tot 85.702. Het totale aantal immigranten bedroeg in het afgelopen jaar 37.225 tegen 67.957 in 1958 en het totale aantal emigranten 54.105 tegen 55.861 in 1958. Ook het landelijk gebied van de op 14 januari overstroomde Noorder IJ-polder in Amsterdam-Noord is weer toeganke lijk verklaard voor het publiek. Dit deel van de polder is thans zodanig bemalen, dat het betreden geen moeilijkheden meer oplevert ook iets gezegd had over een aanbod van Lynn Kauffman om zijn jasje te strijken. Deze rechercheurs waren de eersten die de hut na de verdwijning van Lynn Kauff man betraden. Er werd hun een politiefo to getoond van de hut die drie dagen later was genomen en waarop de hut in wan ordelijke toestand is te zien. De recher cheurs verklaarden dat na hun onderzoek voorwerpen moesten zijn verplaatst en weggehaald in de hut. Van R.'s verdediger vroeg een der re chercheurs of hij ook kledingstukken van andere scheepsofficieren in Lynns hut had gevonden, waarop deze bevestigend ant woordde, maar waarover hij niet verder uitweidde. Politiesergeant Burlingham en agent Logue van de Bostonse havenpolitie getuig den hierna dat Lynn Kauffman onder an dere een snee boven haar linkeroog had toen haar halfnaakte lichaam op Specta cle Island werd gevonden. Een andere ge tuige Joseph Smith, zei dat hij het lichaam voor het eerst ontwaarde van een heuvel tje af op Spectacle Island toen het „tegen een rots dobberde". „Hierdoor zouden dus de verwondingen aan haar gezicht veroorzaakt kunnen zfjn", merkte de verdediger op. Ook de loods van de Utrecht Charles Col lins werd verhoord. De openbare aankla ger Mc Auliffe ging diep op de bijzonder heden in over de plaats van de touwlad der waarmee Collins weer van boord ging. Toen Collins het schip verliet, bleef de ka pitein van de Utrecht S. de Bruijn in de stuurhut. Advertentie vxüvtfx-: Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Duten-Bergharen: J. L. Keyzer te Kielwindeweer. Geref. Kerken Aangenomen naar Vlaardingen (vac. dr. E. D. Kraan): H. J. Heynen te Oude en Nieuwe Bildtzijl, die bedankte voor Die ren (vac. H. van der Plaat) en voor Drach ten (4de pred.pl.). Aangenomen de benoe ming tot predikant in vaste dienst bij het gevangeniswezen en de psychopatenzorg: H. Munnnik te Maastricht. Tweetal te Wassenaar: R. Siertsema te Aalten en H. Tien te Nijkerk. Beroepen te Uithoorn: J. van Dalen te Nieuw-Loosdrecht. Bedankt voor Buitenpost: J. H. Kappers te Sint Jacobi Parochie. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Den Helder: P. N. Ribbers te Noordscheschut; voor Haamstede-Kerk- werve: C. Verhage te Hilversum-Centrum; voor Eemdijk: P. op den Velde te Hilver- sum-Oost. Advertentie neem tijdig OP Duphaz doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR In Enschede is maandag een actiever gadering gehouden voor de vestiging van een technische Hogeschool in Twente. Er werd een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat een instelling voor ho ger onderwijs als sluitstuk van de industrië le en culturele ontwikkeling voor Twente te, aldus deze resolutie protesteert met klem tegen het advies vari .de commi&sies- Piekaar en Neher. "Ten aanzien "van de plaatskeuze (Deventer). De resolutie zal ter kennis worden ge bracht van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Verder zal de bewindsman het verzoek worden ge daan om Twente, zonodig na een objec tief nader onderzoek, als plaats van ves tiging voor een instelling van overwegend technisch hoger onderwijs, te willen voor dragen. In de vergadering werd het woord ge voerd door de oud-burgemeester van En schede, de heer M. van Veen, dr. W. T. Kroese, directeur van een textielfabriek, de heer A. J. Grotenhuis, districtsbestuur der van de K.A.B. te Hengelo en ir. B. ter Brugge, wethouder van Almelo. Zij stelden o.m. dat Twente als derde industriegebied van Nederland een gunstig klimaat bezit voor vestiging van een tech nische hogeschool. „Die Johannesburgse Immigratiekomi- tee" een Zuidafrikaans comité, dat zich hoofdzakelijk bezig houdt met de vestiging van Nederlanders in Zuid-Afrika heeft minister Luns een brief geschreven in ver band met diens verklaringen over de po litiek van apartheid. In deze brief zegt het comité dat Zuid-Afrika duizenden Ne derlanders „een beter tehuis biedt dan Nederland zelf". Het comité merkt ver der op dat het niet kan begrijpen hoe mi nister Luns zo vaak verklaringen heeft kunnen afleggen „over een onderwerp dat hij kennelijk niet ernstig heeft bestu deerd". De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Van Rooy, heeft er naar aanleiding van vragen uit de Tweede Kamer omtrent de voorlopige op schorting van enkele wegverbeteringen in Overijsel de aandacht op gevestigd, dat vanwege zijn departement nooit wegen verbeteringen worden gesubsidieerd met als hoofddoel de verbetering van deze we gen, maar dat dit hoofddoel steeds is het creëren van werkgelegenheid. Tengevolge van de snel afnemende werkloosheid moest de uitvoering van de „dure" aanvullende werken uit het pro gramma 1959 worden getemporiseerd. Hierdoor ontstond van deze programma's een veel grotere overloop naar 1960 dan was voorzien, waardoor de voor dit jaar voor „dure" a.w.-werken uitgetrokken middelen ontoereikend bleken. Het was in verband hiermee noodzakelijk de aan vang van het dure a.w.-programma 1960 ten minste naar het najaar te verschuiven en bovendien buiten de probleemgebie den enkele nog niet aangevangen objecten van de dure a.w.-programma's 1959 op te schorten. Wanneer de werkgelegenheidssituatie zulks wenselijk maakt, zal dit najaar de uitvoering van het „dure" a.w.-program ma 1960 kunnen aanvangen. Leiden. Artsexamen: de dames A. M. de Brauw- Roëll, Den Haag en J. M. M. Schepman. Voor burg en de heer R. A. Nagel, Voorburg. Een groep van ongeveer tweehonderd Nederlandse militairen, die gaat oefenen et geleide wapens, is in Handorf in Duits land aangekomen. De groep die in zijn göheel in Duitsland gelegerd zal worden, bestaat uit 650 man. In de loop van enkele maanden zullen nog 450 man naar Duits land vertrekken. Onderdelen van de groep zullen ook in Bentlage en Vörden worden gestationneerd. De groep zal de beschik king krijgen over 36 lanceerinrichtingen. De daarvoor bestemde Nike-raketten zul len binnen enkele maanden worden aan gevoerd. (Van onze Amsterdamse redacteur) Als Amsterdam mocht besluiten de IJ- tunnelbouw zelf te financieren, zal heffing van tolgeld ernstig worden overwogen. De wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, heeft reeds meerdere malen verklaard geen voorstander te zijn van tolheffing, maar bij de huidige stand van zaken wil hij deze mogelijkheid in princi pe niet uitsluiten. Inmiddels is wel duide lijk dat het gemeentebestuur de voor de tunnelbouw benodigde gelden eventueel als het rijk niet bijdraagt hoopt te vinden in het bedrag dat jaarlijks voor in vesteringen bij de bank voor Nederlandse gemeenten kan worden geleend en dat voor Amsterdam circa 250 miljoen gulden bedraagt. De besparingen die de komen de jaren worden verkregen door de ver hoogde rijksbijdragen voor de uitbreidin gen en vernieuwingen van de gebouwen der gemeenteuniversiteit en het feit dat de uitvoering van bepaalde grote werken die minder urgent zijn dan de IJ-tunnel kan worden getemporiseerd, zouden het mogelijk maken vijf jaar achtereen 26 miljoen gulden per jaar uit te trekken of wel in totaal 130 miljoen gulden, precies het bedrag dat de afbouw van de tunnel kost. Ook is geopperd dat bij het ingebruikne- men van de tunnel ponten zouden kunnen vervallen, hetgeen ook een flinke bespa ring zou uitmaken. Daar staat echter te genover dat er ook in de toekomst ponten moeten blijven varen voor het rijwiel- en voetgangersverkeer en voor verkeer dat uit de tunnel zal worden geweerd (auto's met explosieve lading). De heffing van tunneltolgeld zal de Amsterdammer overigens niet verbazen. Immers ook thans moet men betalen om van de ene zijde van het IJ naar de an dere te komen (een gulden voor een per sonenauto). Ter gelegenheid van de „Week van de landbouw 1960" wordt van 1 tot 7 maart in Parijs de grote Franse landbouwten toonstelling gehouden, bekend als het „Concours Agricole". Ararisch Neder land zal op deze tentoonstelling, die meer en meer ook het eindprodukt in de exposi tie betrekt, vertegenwoordigd zijn met een collectieve inzending. Op een oppervlakte van duizend vier kante meter zal met Nederlandse agrari sche produkten worden gedemonstreerd: broedeieren en eendagskuikens, zaaizaden en pootgoed, fokvee en schapen, kaas en andere zuivelprodukten. Drie machtige fokstieren zullen het centrale element van de Nederlandse inzending vormen. In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is een okapi geboren. Het gebeurt zeer zelden dat deze dieren in dierentuinen het levenslicht aanschouwen. Blijdorp heeft de primeur voor Nederland. Het okapi-echtpaar is in april 1957 uit Bel gisch Kongo naar Rotterdam gekomen. Foto: Moeder Mambuti met haar jong Ituri. Het vertrek der twee laatste Tuindorp- se gezinnen van de „Zuiderkruis" is maandagavond op ietwat dramatische wijze verlopen. In het Tuindorp woonden zij in noodwoningen, die afgebroken moes ten worden. Hun vrees was dat, als zij van boord naar een contractpension gingen, hun recht op een woning verloren zou gaan. De hun reeds door Huisvesting aan geboden huizen bevielen niet en waren ge weigerd. Toen twee ambtenaren van Sociale Za ken vergeefs van alles geprobeerd had den om de gezinnen te bewegen, van boord te gaan werd de rijkspolitie te wa ter te hulp geroepen. De politiemannen hielpen met het pakken en het eerste ge zin vertrok per taxi naar een contractpen sion. De man van het tweede gezin was obstinaat en veroorzaakte moeilijkheden. Hij sloeg een ambtenaar van Sociale Za ken en trapte tegen het portier van de wachtende taxi. De portierruit sneuvelde, het slot ging kapot en een lampje werd vernield. Ten slotte wandelde het gezin weg en later kreeg de ambtenaar van So ciale Zaken via een politieposthuis een te lefoontje, waarin om het adres van het contractpension voor het gezin werd ge vraagd. „Hcnri Dunant" vertrokken Vanochtend vertrekt het hospitaalschip van het Rode Kruis, de „Henri Dunant", uit Amsterdam-Noord. Aan boord van dit schip zijn sinds de overstromingsramp een 70-tal zieken uit Tuindorp-Oostzaan verpleegd. De laatste drie zieken zijn ver volgens naar hun woningen vervoerd. Het schip vaart nu naar Rotterdam, waar het een onderhoudsbeurt zal krijgen. Maandagavond is een delegatie van ge troffen tuindorpbewoners aan boord getui ge geweest van de afscheidsreceptie. De heer C. Lebbing bood het Rode Kruis na mens alle slachtoffers een oorkonde voor het schip aan. Woorden van dank voor de hulp van het Rode Kruis werden voorts gesproken door de voorzitter van de afde ling Amsterdam van het Rode Kruis, de heer R. Hoegen, die een plaquette met in scriptie voor het schip aanbood, door prof. dr. A. Querido, directeur van Openbare Ge zondheidszorg Amsterdam en door de vice- voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, mr. W. F. Schokking. De 52-jarige ongehuwde heer F. Hamoen in Maarssen is door gasvergiftiging om het leven gekomen. Toen zij de rentenie rende landbouwer de gehele dag niet had den gezien waarschuwden de buren de politie. Toen deze zich toegang had ver schaft werd de heer Hamoen levenloos m de bijkeuken van zijn huis gevonden. In de keuken stond een waterketel op het gascomfoor. Een gasslang was aan de onderkant gescheurd. Dit schijnt reeds vrijdag tussen vijf en zes uur gebeurd te zijn. De heer Hamoen wilde toen kennelijk thee zetten, want de lege theepot stond met een schep thee erin klaar op de tafel. De Nederlandse staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, rpr. Bot, heeft na zijn reis door Nieuw-Guinea in Australië ge wezen op de mogelijkheid, dat Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de toe komst zullen besluiten samen een onaf hankelijke melanesische unie te vormen. Het doel van de Nederlandse regering is, zei hij, de inheemse bevolking op te voe den tot het ogenblik waarop zij vrij haar eigen toekomst kan bepalen. „Zonder op hun keus vooruit te willen lopen, geloof ik te mogen zeggen, dat het het verstan digste zou zijn, als zij zich bij de inlan ders van het Australisch Papoeagebied en de aangrenzende eilanden zouden aanslui ten tot een soort van unie". De staatssecretaris acht het niet waar schijnlijk, dat West-Guinea zich zal uit spreken voor aansluiting bij Indonesië. In heemse leiders hebben hem tijdens zijn verblijf op Nieuw-Guinea verzekerd, dat zij de Indonesiërs „de zee in zouden drij ven als zij zouden komen". „Deze vijan dige houding tegenover Indonesië was veel sterker dan ik verwachtte, zei mr. Bot. „Ik trof haar overal aan, ook in het bin nenland". Volgens mr. Bot zijn de Pa poea's zich ervan bewust, dat de Neder landers werken in het belang van de in heemse bevolking. „Er is niets op Nieuw- Guinea waarover wij ons behoeven te schamen," zei hij. „Het is een van onze ernstigste fouten en misschien ook van de Australische regering geweest, dat wij de wereld niet voldoende op de hoogte heb ben gesteld van hetgeen wij daar doen." De prinsessen Beatrix en Irene zijn hedenmorgen per trein in Nederland terug gekeerd. Zij hebben enige tijd met va kantie in Oostenrijk vertoefd. Van dak gevallen. Een 39-jarige sloper, J. Koning uit Amsterdam is zater dag van een 16-meter hoog dak van de ambachtsschool op het Timorplein in de hoofdstad gevallen. De man stond alleen op een steiger die was bevestigd aan de dakrand. Hij verloor bij het ophijsen van stenen zijn evenwicht en stortte met een kruiwagen vol stenen omlaag. Met zeer ernstige verwondingen is hij opgenomen in een ziekenhuis, waar hij later is over leden. Nieuwe reddingboot. De directeur van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij heeft de nieuwe motorreddingoot „Oudendijk" aan de plaatselijke commissie te Vlieland overge dragen. De „Oudendijk" is speciaal ge bouwd voor het waddengebied en ver vangt de op Vlieland gestationeerde red dingboot „Rosilee". Nieuwe veerboot. Op de werf van „De Schelde" te Vlissingen is een grote veer boot voor de dienst Vlissingen—Breskens te water gelaten, de „Prinses Irene". Het schip is volkomen gelijk aan de „Prinses Beatrix". Petitie. Een comité uit het bedrijfs leven, dat ijvert voor de verbetering van de Scheveningse haven, heeft namens de bevolking van Scheveningen de minis ter van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, uiting gegeven aan het sterke verlangen naar een moderne buitenhaven voor de groeiende vloot. Onder de petitie, waarin op de ernst en urgentie van deze zaak wordt gewezen, staan 6724 hand tekeningen van Scheveningers, die een levensbelang hebben bij de instandhou ding van hun visserijbedrijf. Minister Korthals verzekerde het comité, dat de verbetering van de Scheveningse buiten haven de aandacht heeft van de regering, maar dat er vele grote kapitaalswerken zijn, die op het ogenblik de aandacht en de middelen van de regering opeisen. Iin zijn maandag in Heerlen gehouden besloten vergadering heeft de Mijnindus- trieraad (M.I.R.) met de grootst mogelijke meerderheid besloten in beginsel de bij zondere premie voor het ondergrondse arbeiderspersoneel van 1,50 per ver richte dienst te verhogen tot 2,De bijzondere premie voor de ondergrondse beambten zal eveneens met een derde deel worden verhoogd. Tevens werd besloten aan de bovengrondse arbeiders de in 1957 vastgestelde, doch niet goedgekeurde, bij zondere premie toe te kennen en deze met een vierde te verhogen, zodat de premie voor de bovengrondse arbeiders van acht tien jaar en ouder 1,25 en voor de boven grondse arbeiders beneden achttien jaar 0,63 per verrichte dienst bedraagt. Ten aanzien van de bovengrondse ad- spirant-beambten en beambten is op over eenkomstige wijze besloten de in 1957 voor gestelde bedragen voor een bijzondere pre mie met een vierde deel te verhogen en vast te stellen op f 31 tot f 81 per maand. Aan bovengrondse technische adspirant- beambten en beambten, die in een uit voerende functie werkzaam zijn zal boven dien een premie van 10 tot 25 per maand worden toegekend, overeenkomstig de in 1957 vastgestelde bedragen. Gisteren is ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding, in Groningen een kunstveiling gehou- de. Meer dan 200 Nederlandse kunste naars hebben voor deze veiling kunstwer ken afgestaan. Na de vorige week in het Groninger Museum tentoongesteld te zijn werden deze vandaag geveild door veiling meester M. Jurrissen uit Zutphen, ten overstaan van notaris R. de Haan uit Gro ningen. De belangstelling voor de veiling was groot en er werd geanimeerd geboden. Aan het slot van de veiling kon de voorzitter van het werkcomité, de heer C. van Eden, mededelen, dat de veiling in totaal 16.000 had opgebracht. Hij dankte in een slotwoord allen die aan de totstandkoming van de tentoonstelling en de veiling had den meegewerkt. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een tamelijk diepe depres sie is over het noordelijke deel van de Noordzee in de richting van Denemarken getrokken. De depressie verwijdert zich nu langzaam verder naar het oosten, waar door er morgen minder wind zal zijn dan vandaag. Ons land blijft echter in de kou de lucht die aan de achterzijde van de sto ring wordt aangevoerd. De komende nacht zal in het binnenland weer lichte vorst kun nen voorkomen, terwijl overdag de tempe ratuur weer tot enkele graden boven het vriespunt zal oplopen. De lucht blijft onstabiel van opbouw, zo dat er naast opklaringen plaatselijk ook sneeuwbuien zullen vallen. Op de oceaan is op het ogenblik geen westelijke circula tie aanwezig. Bij IJsland en Groenland is de luchtdruk namelijk hoog, terwijl er zich bij de Azo- Woensdag 17 februari Zon op 7.54 uur, onder 17.55 uur. Maan op 23.45 uur, onder 9.51 uur. Maanstanden 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 februari Hoog water 6.05 en 18.18 uur. Laag water 1.42 en 14.04 uur. Woensdag 17 februari Hoog water 6.43 en 18.58 uur. Laag water 2.19 en 14.43 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is IC tot 15 minuten vroeger dan te LJmuiden. ren een diepe depressie bevindt, die zich maar langzaam verplaatst. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen se n j5 g binnen- en buitenland. d u E Neerslag: laatste 34 uur. E O SE cS Den Helder zwaar bew. w 4 1 Ypenburg half bew. w 6 1 Vlissingen licht bew. w 4 1 Eelde licht bew. zw 4 2 De Bilt licht bew. wzw 5 1 Twente regenbui zw 4 1 Eindhoven onbewolkt wzw 4 3 Helsinki sneeuw ono -10 3 Stockholm zwaar bew. wzw 0 3 Oslo sneeuw nnw -2 4 Kopenhagen licht bew. w 1 1 Aberdeen sneeuwbui nnw 1 4 Londen onbewolkt w 6 0 Amsterdam licht bew. w 5 0 Brussel onbewolkt zw 5 1 Luxemburg geheel bew. w 1 3 Parijs zwaar bew. zw 6 2 Bordeaux zwaar bew. z 10 0 Grenoble half bew. windst. 9 0 Nice half bew. nw 12 0 Berlijn licht bew. zw -4 0 Frankfort licht bew. zw 6 2 München sneeuw wnw 2 1 Zürich sneeuw wzw 7 0 Genève geheel bew wzw 5 0 Locarno licht bew. windst 5 0 Wenen mist zo 9 0 Innsbruck zwaar bew. wnw 7 0 Belgrado mist nno 4 3 Athene zwaar bew. zo 0 Rome onbewolkt no 14 3 Ajaccio half bew. ono 12 0 Madrid geheel bew windst. 1 Mallorca geheel bew. windst 12 8 Lissabon geheel bew. zzo 10 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2