Bonn heeft geen plannen om een kernbom te maken WITTER DAN DE WITSTE POES Sunil wast stralend wit SUNIL J r WERELDNIEUWS Twee kanten Macleods plan voor Kenya aanvaard MACMILLAN OPGETOGEN TERUG VAN ZIJN AFRIKAANSE REIS Op de Koning Boude wijn zal de eerste Kongolese regering formeren GRIEP Van dag tot dag NEVEDA WOL Het heeft Frankrijk ook niet geholpen (<Pr raatatoel AKKERTJES DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 3 Brei mooier met Welterusten Vooruitgang en samenwerking zijn hem opgevallen Geen spoor meer van een onderzeeër in Golf Nuevo Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak Souterrain biedt de beste bescherming tegen bestraling Of hij soeverein blijft is nog niet zeker Monarchie of republiek in Afrikaanse staat Ghana? dreigt overal! neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Het kan in zeker opzicht een verheugend verschijnsel genoemd worden dat het N.V.V. heeft besloten om samen met de Centrale Arbeidersverzekeringsbank een spaarbank te gaan oprichten. Verheugend omdat de socialistische vakbeweging in feite met dit initiatief te kennen geeft de bezitsvormingspolitiek waarvan het ge premieerd sparen een onderdeel vormt van de tegenwoordige regering te onder schrijven. De bedoeling van deze politiek is de tegenstellingen tussen kapitaal en ar beid te verkleinen en de klassenstrijd te mitigeren. Het N.V.V. ziet kennelijk de re delijkheid van dit streven in en poogt te gelijkertijd in de vruchten ervan te delen. Men kan zich natuurlijk afvragen of de oprichting van een spaarbank naast de bestaande instellingen van deze aard wel zo dringend noodzakelijk is, maar met sparen zijn ook sociaal-ethische belangen gemoeid en in zoverre heeft het N.V.V. gelijk. Het plan bestaat om een rente van drie percent te betalen, maar hierover zou den wellicht juist in socialistische kring nog wel eens moeilijkheden van ideologische aard kunnen ontstaan. Dat het N.V.V. ook het voornemen heeft een beleggingsmaatschappij op te richten is een aangelegenheid waarover men ver schillend kan denken. Een directe deelne ming in het eigen bedrijf lijkt ons aan trekkelijker voor de werknemer dan deel neming in een maatschappij die weinig ver schilt van de reeds bestaande instellingen van dien aard. Deze „leven" niet voor de arbeider-aan deelhouder in dezelfde mate als het eigen bedrijf dat doet en juist daarin ligt de kracht van de argumenten der voorstan ders van werknemers-aandelen. Als men een bezwaar tegen de nieuwe initiatieven van het N.V.V. zou willen aan voeren, dan zou dit er een van sociaal- psychologische aard kunnen zijn. Vakbon den raken steeds sterker betrokken bij de bestaande maatschappelijke orde, en dat geeft minder ruimte voor actie en krach tig optreden in geval van conflict. Niet dat wij ook maar op enigerlei wijze de ar- beidsvrede niet zouden verkiezen, maar er kunnen zich situaties voordoen, waar in een vakbond zijn voornaamste functie, het behartigen van de belangen zijner le den desnoods ook met het stakingsmiddel, moet kunnen blijven uitoefenen om zijn bestaansrecht niet te verliezen. Bij de jongste busstaking bleek dat niet altijd overal evenveel vertrouwen meer bestaat in de vakbondsbesturen, juist om dat deze naar de mening van de leden te veel „verburgerlijkt" zouden zijn. De op richting van een spaarbank en een beleg gingsmaatschappij kan daarom ook een voor het N.V.V. minder aangename kant hebben, want de leden kunnen er een symptoom van dezelfde „verburgerlij king" in zien, waardoor de afstand tussen hen en de vakbondsleiding nog zou groeien. Daarvan heeft niemand op den duur enig voordeel, immers de arbeids- vrede is het best gediend met een krach tige, bona fide vakbeweging waarin lei ding en leden elkaar aanvoelen en be grijpen. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) West-Duitsland heeft, op grond van de Parijse verdragen van 23 oktober 1954, af gezien van de eigen produktie van „atoom"-, biologische en chemische wa pens en is van plan zich aan die belofte te houden. Van enigerlei Westduitse ma teriële of wetenschappelijke hulp aan de totstandkoming van de Franse kernbom is geen sprake. Dit heeft de Westduitse re geringsperschef Von Eckardt meegedeeld tijdens een persconferentie te Bonn. Von Eckardt zei zich af te vragen waarom toch zoveel lawaai wordt gemaakt over de Franse bom: men wist toch allang wat de Fransen van plan waren.. Het staat Frankrijk en zijn regering, aldus vertolk te Von Eckardt het Westduitse regerings standpunt, vrij een kernbewapening tot stand te brengen gelijk ieder land dat mag waarbij de bondsrepubliek een vrijwilli ge beperking op zich heeft genomen. Frankrijk heeft niets gedaan wat met de rechten van'de Franse natie in strijd is. Gaat Frankrijk er mettertijd, op grond van de kernproef toe over zelf bruikbare kernbommen te vervaardigen dan zal dit, aldus Von Eckardt, neerkomen op een versterking van de Atlantische gemeen schap, dus ook van de Bondsrepubliek. Ironie over Europa Ironisch verwees Von Eckardt de stel ler van een vraag over het verband tussen de kernbom en de Europese statenbond naar de verre toekomst. Hij noemde die bond een mooi doel, waarnaar men moet blijven streven, maar waarvan de verwe zenlijking een kwestie van decennia is. Hij wenste de vragensteller een goede gezond heid opdat hij die realisering nog eens zal meemaken, hetgeen wel een zeer iro nische, bijna cynische beschouwingswijze is van een probleem dat nog niet eens zo lang geleden doorging voor een der voor naamste programmapunten van de West duitse buitenlandse politiek en waaraan bondskanselier Adenauer volgens velen de politieke gelijkwaardigheid van de Bondsrepubliek in de Europese gemeen- Advertentie Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen,- neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. (Van onze correspondent in Londen) Samenvallende" met Macmillans terug keer in Londen is bekend geworden, dat op de Londense Kenya-conferentie maan dag zij het met enige reserve de nog niet gepubliceerde voorstellen van de Britse minister van Koloniën Macleod door alle partijen, behalve de extreme blanke groep van kolonel Brigg, waren aanvaard. De reserve slaat op de geëiste waarbor gen voor de Europese en Aziatische min derheden, waaraan nog gewerkt wordt. De positie van de inheemsen in het parle ment, de wetgevende raad, zal aanzien lijk worden versterkt en zij krijgen meer zeggenschap in de regering. De vérgaan de Afrikaanse eisen inzake onmiddellijk toe te kennen enkelvoudig algemeen kies recht zullen echter niet worden ingewil ligd. Ook de Afrikaanse wens om het ambt van regeringshoofd te mogen uitoefenen blijft onvervuld. Evenmin zullen de Afri kanen absolute controle in het parlement krijgen, zoals zij hadden geëist, want de Britse gouverneur houdt voorlopig een vinger in de pap. Van een Afrikaanse op- perleiding zal dus voorlopig geen sprake zijn. Maar de Afrikaanse delegatie zal, zo wordt verwacht, de voorstellen definitief aanvaarden als een eerste stap op de weg naar onafhankelijkheid. De conferentie zal waarschijnlijk woensdag of donder dag eindigen. Dat zo snel ondanks onover komelijk lijkende moeilijkheden over eenstemming kon worden bereikt, is een groot succes voor Macleod, die een van de krachtigste figuren is in de zo sterke li berale vleugel van het Conservatieve ka binet. Hij bereikte op de conferentie voor al resultaten door zijn soepele aanpak, steeds allerlei mogelijkheden bewust openlatend. Hij schijnt erin geslaagd te zijn vooral de liberale elementen onder de Europeanen in Kenya mee te krijgen. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan is gisteravond op London airport teruggekeerd van zijn reis door Afrika, waar hij in zes weken dertigduizend kilometer heeft afgelegd en bezoeken heeft gebracht aan Ghana, Ni geria, de federatie van de Rhodesia's, Nyassaland en de Unie van Zuid-Afrika. Bij zijn aankomst gaf Macmillan een uit voerige beschouwing over de tocht, die hij een fascinerende belevenis noemde. Macmillan is de eerste Britse premier die in zijn bewindsperiode bezoeken brengt aan de meeste landen van het Gemene best en thans heeft hij tevens gebieden bezocht welke binnen afzienbare tijd daarin zullen worden opgenomen. Mac millan heeft de grootste waarde aan per soonlijke contacten gehecht. Hij gewaag de van de grote gsatvrijheid, welke hij overal ondervond, en van de aanstekelij ke opgewektheid van de begroetingen van 'iet Afrikaanse continent. Overal heeft hij opvallende vooruitgang gezien, waar in Europese bekwaamheid, ijver en finan ciën zeer groot aandeel hebben. Dit jaar zal de Unie van Zuid-Afrika haar gouden jubileum vieren en Nigeria, de grootste Britse kolonie, zal onafhankelijk worden. Over Rhodesia en Nyassaland sprekende, zei Macmillan dat de problemen daar moeilijk zijn, maar niet onoplosbaar. Hij zei de beginselen van de Britse politiek in de gebieden, waar Groot-Brittannië nog verantwoordelijkheid draagt, zo helder mogelijk te hebben uiteengezet. Indien deze worden aanvaard dan is er goede hoop voor de toekomst, zo zei hij. Mac millan legde er de nadruk op dat vóór al les geduld, verdraagzaamheid en onder ling begrip vereist zijn. Er is geen een vormige, dramatische oplossing. Extre misme is uit den boze. Integendeel, men zal voor alles rustig te werk moeten gaan, Groot-Brittannië heeft op het ogenblik nog 38 koloniën of afhan kelijke gebieden met een totale bevolking van tachtig miljoen. Als Nigeria, met zijn 35 miljoen inwoners, in oktober van dit jaar onafhankelijk wordt, zal Groot-Brit tannië de helft van dit koloniale aanhang sel verliezen. Nigeria zal zich evenals eer tijds Ghana, aansluiten bij het Britse Ge menebest, waartoe binnenkort ook de re publiek van Cyprus zal behoren. Nigeria wordt het elfde lid van het Gemenebest. Met de intrede daarvan zal de conferentie van premiers van het Gemenebest in Lon den voor het eerst in meerderheid niet meer uit blanke minister-presidenten be staan. schap jarenlang heeft opgetrokken. Bonn, zo bleek hieruit in elk geval nog eens, heeft haar Europese idealen op een lager niveau geplaatst. Bondskanselier Adenauer zelf verklaar de te Keulen, dat na de Franse kernproef één ding vaststaat: algehele gecontro leerde ontwapening is bitter noodzakelijk en alle kernwapens dienen zo snel moge lijk van de aardbodem te verdwijnen. Hij verklaarde dat de bondsrepubliek geen aanspraak zal maken op deelneming aan de topconferentie op 16 mei te Parijs ten einde te verhinderen dat ook Oost-Duits- land daar zal verschijnen. Op de vraag of hij in 1961 een vierde bondskanselierschap op zich zal nemen antwoordde de 84-jarige Adenauer: „Wat God iemand op de schou ders legt, moet hij geduldig dragen BUENOS AIRES (AFP) De onbeken de onderzeeboot, die al sedert 30 januari de Argentijnse vloot in de Golfo Nuevo volop bezig houdt, is al in 36 uur niet waar genomen en zou dus mogelijk ontsnapt zijn, zo is maandagavond meegedeeld door senor Justo Villar, de Argentijnse minis ter van Defensie. Kort nadat deze een on derhoud met president Frondizi had ge had vertelde hij aan journalisten: „We weten niet of de onderzeeboot erin ge slaagd is aan onze waakzaamheid te ont snappen". Hij voegde eraan toe in de war te zijn gebracht door Mikojans uitspraak („het enige wat ze zullen doden is een hoop vis") en de verklaring van de Rus sische ambassade over de afwezigheid van Russische oorlogsschepen bij Argen- tinié's kusten. In Argentijnse marinekringen meende men er overigens zeker van te kunnen zijn dat de onderzeeboot van Russische na tionaliteit was. Het blad La Nacion be treurde maandag het stilzwijgen van de Argentijnse regering over de kwestie, waardoor de geruchten maar aangewak kerd worden en men niet meer weet wat waar en wat overdreven is. Waar is in elk geval, aldus het blad, dat op de stran den van de golf grote aantallen vissen en pinguins aanspoelen, die door diepte bommen gedood zijn. Deskundigen (Reuter) De Amerikaanse marine maakte maandagavond bekend dertien deskundigen voor de bestrijding van on derzeeboten naar Argentinië afgevaardigd te hebben voor de jacht in de Golfo Nue vo. De Argentijnse regering had om deze adviseurs verzocht voor het Amerikaanse materiaal dat de vorige week was aange komen. De Amerikanen zouden echter niet actief aan de jacht deelnemen. In een communiqué van de Argentijnse marine wordt gezegd dat de schepen en vliegtuigen, die deelnemen aan de opspo ringsoperaties in de Golfo de Nuevo, op dezelfde voet zullen doorgaan. De berich ten over de vondst van het lijk van een kikvorsman worden in het communiqué te gengesproken. Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat het 25 landen heeft gevraagd of zij al dan niet onderzeeboten hebben, die op het ogenblik in het gebied van de Golfo Nuevo opereren. (AFP) Volgens een Britse deskundi ge zijn Russische onderzeeërs zeer actief ter hoogte van de kust van Newfound land, waar hun echtej; buiten de territo riale wateren niets in de weg gelegd kan worden. Advertentie SUN 58 2 K 300 e Te droes! Voorjaar! Niet alleen de directies van reisbureaus en andere publieke vermakelijkheden zien en voelen de lente joechheisa-joechhei blij kens hunne advertentiën naderbij ko men, de ware natuurliefhebber ziet en hoort het met eigen ogen en oren. Alwie, als ik, met botaniseertrommel en vlinder- net de wijde natuur intrekt, heeft dezelf de blijde ervaring, want niet alleen dat hij de knoppen aan boom en struikgewas ziet zwellen, hij hoort ook in der vogelen zang de nadering van het blij getij, waar in het dartelen met de boerenmeidjens ge blazen is. Nog maar enkele weken en 't stoeise rollen op deel en hooizolder, 't schalkse knijpen in groenezeepfrisse koon tjes is er weer bij. Hoe verheug ik mij weer de Schotse drije te dansen op 't ach tererf als vrolijk sluitstuk van 't koeien- melken. Te droes! De emmers nu aan kant de armen op de schonken, de benen van de vloer, de vedel onder de kin.zo zal het zijn als ieder jaar en als ieder jaar zal 't een vrolijke vreugd voor gemoed en kuiten zijn. Der vogelen zang Wel, daar was weer het olijke tjuuk- tjuuk-tjuuk van het bronsgroene korlvink- je. Hoe ging het mannetje tussen de hees ters te keer! En hoe ijl klonk het antwoord van 't vrouwke! Menig mensenpaar kan aan dit lieve lokken een voorbeeld nemen, dacht ik, terwijl ik voortliep langs 't bos pad naar de open plek in 't woud, waar ik het groene opsalamandertje aanwezig wist, dat lief reptiel, dat kwikzilvervlug tussen het fluitekruit. verdween zodra ik mij voorover boog om te trachten 't van dichtbij te aanschouwen. Maar wacht eens! Klinkt daar niet dui delijk en sonoor het roekoekoe-roekoekoe van het Zeeuwse weerhaantje (gallus gal lus domesticus), als het ware afgewisseld door het langgerekte gepiedewiet van de blauwe IJslandse kuitenprikker, die lieve trouwe gast van Neêrlands houtbestand? Neen, de lente is nog niet in 't land vrien dinnen, vrienden. Nóg is de R in de maand en zolang de oester victorie kraait op de borden der smullers, blijft bruintje beer slapen in z'n holletje. Doch reeds zwellen de knoppen van mat- en netelroos, van papa- en mamaver en wanneer het droge, ijle pierewiet-pieriewietwiet van de robuuste garnaalscholver zich mengt met het harde hatsjie-ie-ie van de gekuif de pechvogel, is de dag niet ver verwij derd meer, dat de blaadjes van de blauwe hazewinde zich openvouwen naar 't voor jaarszonnetje. Daarom ben ik vrolijk thuisgekomen, vriendinnen, vrienden, en kneep Mien-de- melkmeid eens extra schalks in de blote armen. Er was een twinkeling in haar blik, die mij 't beste beloven deed voor de lente. 't Zal niet lang meer zijn of 't wordt ru moerig op de deel! Elias WASHINGTON (Reuter) Men heeft het vorig jaar een gebouw van de Ameri kaanse commissie voor kernenergie ge bruikt om de bescherming, die schuilplaat sen tegen radio-actieve neerslag van kern ontploffingen bieden, te beproeven. .De commissie is tot de slotsom gekomen dat souterrains de meeste bescherming bieden en dat het noodlottig kan zijn als er gecon centreerde neerslag in dakgoten terecht komt. (Van onze correspondent in Brussel) Op de Rondetafelconferentie te Brussel is eensgezind de volgende resolutie aan vaard: koning Boudewijn zal de eerste Kongolese regering formeren, en in deze regering zal tenminste een minister per provincie zitting hebben. Deze regering zal zich voorstellen aan de Kongolese As semblee en zal, na het vertrouwensvotum te hebben gekregen, de eerste officiële re gering van Kongo zijn. Het vraagstuk van het staatshoofd van de onafhankelijke Kongostaat werd maan dag uitvoerig besproken. Een woordvoer der verklaarde dat de vraag: Wordt ko ning Boudewijn de koning van Kongo in een personele unie met België?, verkeerd is gesteld. De enige vraag die de R.T.C. te behandelen krijgt is de volgende: blijft koning Boudewijn gedurende de werk zaamheden van de constituerende verga dering in Kongo het voorlopige staats hoofd? Over deze vraag werd langdurig gediscussieerd. Een meerderheid van de conferentie, de nationale progressieve par tij, de traditionele stamhoofden en een aantal kleine partijen, was vóór dit voor stel van minister De Schrijver, een min derheid, die in Kongo een grote politieke invloed heeft, namelijk de Abako en de Nationale Kongolese Beweging van Loe- moemba, was er tegen. De zaak wordt voorlopig in beraad gehouden. De R.T.C. heeft haar agenda, zoals ver wacht werd, maandag niet kunnen afwer ken en zal waarschijnlijk tot woensdag avond moeten voortgaan. Sommigen ge waagden zelfs van nachtzittingen. De ,,kartel"-partijen verklaarden dat zij zich op een congres van Kisantoe voor een re publikeinse staatsvorm hadden uitgespro ken en dat het psychologisch beter is na 30 juni meteen de banden van Kongo met de Belgische kroon te verbreken. Of koning Boudewijn de soeverein wordt van de Kongostaat van 1 juli 1960 tot aan het eind van de Kongolese constituante is een probleem dat ook voor België conse quenties heeft, omdat tweederden van het Belgische parlement de wenselijkheid van een grondwetswijziging moet onder schrijven. Minister De Schrijver zei er nochtans van overtuigd te zijn dat koning Boudewijn die functie zal aanvaarden wanneer een grote meerderheid der Kon golezen zulks wenst. Eensgezind aanvaardde de R.T.C. nog een resolutie over de installatie in de Kongolese hoofdstad van een speciale ver tegenwoordiger van koning Boudewijn en van een technische Belgische missie. Be sloten werd dat de constituerende verga dering niet in Leopoldstad maar in Loe- loeaburg de hoofdstad van de centraal ge legen Kasai-provincie, zal zetelen. De taal waarin de besprekingen van deze consti tuante zullen worden gevoerd is het Frans, maar in de loop van de zittingen zullen de debatten worden vertaald in de vier grote inlandse talen, namelijk Kikongo, Tsjiloeba, Swahili en Lingala. Beurs In herstel De verklaring van de Belgische minis ter Scheyven die met de financiële en eco nomische kwesties van Kongo is belast, en van talrijke Kongolese afgevaardigden over de veiligheid van de Belgische inves teringen in Kongo heeft maandag op de Brusselse beurs een plotselinge ommekeer verwekt. Waar vorige week een golf van verkooporders toestroomde, en de koersen van de Kongolese aandelen aanzienlijk naar omlaag drukte, stegen de koersen van deze aandelen maandag ineens met tien tot twintig percent. Het verlies van de vorige week werd hierdoor gedeeltelijk ongedaan gemaakt. Over de positie van de Belgische kapitalen en investeringen in Kongo, evenals de persoonlijke toestand van de Belgen in de bedrijven, was de stemming in Belgische kringen gisteren buitengewoon optimistisch. Ook de meest extremistische Kongolese politieke lei ders, voornamelijk Joseph Kasavoeboe heb ben de garantie gegeven dat de veilig heid van de Belgische investeringen zal worden gerespecteerd en gaven als hun mening te kennen dat de economische sa menwerking van België en Kongo een noodzakelijke voorwaarde is voor de ex pansie van de Kongolese economie. ACCRA (Reuter) De verenigde partij (oppositie) van Ghana heeft maandag ge opperd, dat het land een monarchie dient te worden. De vorsten zouden bij toerbeurt uit de regionale stamhoofden moeten wor den gekozen. Ghana, als onderdeel van het Britse Ge menebest, erkent op het ogenblik nog ko ningin Elizabeth van Engeland als soeve rein. de regering heeft echter onlangs be sloten dat het land een republiek diende te worden. Vergelijking. De 35-jarige Franse natuur kundige Jean Charron, die werkt voor de Franse commissie voor kernenergie beweert de „algemene vergelijking" te hebben gevonden waarin het elektro magnetisme, de zwaartekracht en de kernenergie met elkaar worden ver bonden. De geleerden zoeken reeds lang naar een dergelijke formule in de hoop op die manier achter het geheim van het ontstaan en de wetten van het heelal te kunnen komen. Onderzoek. De raad der Organisatie van Amerikaanse Staten heeft te Washing ton met grote meerderheid van stem men besloten zijn inter-Amerikaanse vredescommissie een onderzoek te la ten instellen naar aantijgingen dat de Dominicaanse Republiek de rechten van de mens zou schenden. De enige onthouder was de republiek zelf, ter wijl Cuba en Bolivia zich van stemming onthielden. De resolutie, ontsproten uit een aanklacht van Venezuela, was Cu ba niet krachtig genoeg gesteld. Verloren? Volgens het Amerikaanse week blad „U.S. News and World Report" hebben niet met name genoemde „inlich tingenbronnen" verklaard dat „Rusland vier pogingen heeft gedaan om vanaf de raketbasis bij het Aral meer, 280 km. ten oosten van de Kaspische Zee, een mens in de ruimte te brengen. Doch „een der lanceerraketten is ontploft, een is verdwenen in de ruimte en de an dere twee mislukten. De mensen gingen verloren." aldus dit bericht. Verborgen. Een der leiders van de recen te rechtse revolte in Algiers. Joseph Or tiz, houdt zich schuil in het Eifelgeberg- te in West-Duitsland, waar hij door Franse officieren verborgen wordt ge houden, zo meldt het Westduitse week blad „Der Spiegel". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn verklaarde maandag des gevraagd, dat hij hiervan niets wist. Aangezet. Een twintigjarige Amerikaanse soldaat, die te Friedberg bij Frankfort is gelegerd, is in de nacht van zater dag op zondag door de Westduitse poli tie op heterdaad betrapt, toen hij ha kenkruisen schilderde op de muren van de kerk en het stadhuis van Fried berg. Ook had hij tweemaal de leuze „heil Hitler" aangebracht. Tot zijn ver ontschuldiging voerde hij aan. dat Duit sers hem tot zijn actie hadden aange zet. Bezoek. De premier van Nieuw-Zeeland, Walter Nash, zal op uitnodiging van de Russische regering in april een bezoek van een week aan de Sovjet-Unie bren gen. Hij wordt op 18 april in Moskou verwacht Actie. Meer dan vierhonderd Zuidafri- kaanse politiemannen hebben in het afgelopen weekeinde een oveiyal ge daan op Edenvale, een inheemse ne derzetting bij Johannesburg, en vijf honderd negers aangehouden. Het doel van de actie was, misdadigers en clan destiene drankhandelaren in te rekenen. Onder de invloed. Een commissie van de Russische Academie van Wetenschap pen in Leningrad heeft in een verslag gezegd, dat erupties op de zon vooral invloed hebben op mensen met hart- of vaatziekten. De commissie is ook van oordeel, dat veranderingen in de zonne straling de bloedvorming in de mens be- invloeden. Hysterisch. De nationalistisch-Chinese consul-generaal in San Francisco, Pa trick Sun, heeft zijn plan om een huis in een geheel blanke wijk van San Fran cisco te kopen laten varen, wegens ver zet van de omwonenden, die „hyste risch" waren geworden toen zij van de huidige eigenaar van het huis verno men hadden, dat zij het huis aan de Chinees wilde verkopen. Ingerekend. De Japanse politie heeft maandag in Nagoya zes leden van de Japanse communistische partij gearres teerd, na hun aankomst met het Neder landse schip „Ommenkerk". De arres tanten, die uit communistisch China kwamen, worden ervan beschuldigd dat zij Japan indertijd zonder toestem ming hadden verlaten. Vriendschap. In Moskou zal dit jaar een „volksvriendschapsuniversiteit" wor den opgericht voor opleiding van buiten landers tot ingenieur, dokter, econoom en landbouwdeskundige. Men verwacht dit jaar vijfhonderd studenten en op de duur drieduizend zo is op een internatio nale conferentie in Moskou meegedeeld door de voorzitter van de „Unie van Sov jet-verenigingen" voor vriendschap en culturele betrekkingen met het buiten land. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3