In oorlog vermiste „Liberator" na zeventien jaar gevonden DELFIA CALVE ASPIBIN Haarlemse jongeren musiceerden Vijf ministers naar Brussel Vier doden in het verkeer 100% plantaardig De bungalow" DINSDAG 16 FEBRUARI 196 0 4 VERLOREN IN DE WOESTIJN Eerst het toestel en 100 km. verder 5 geraamten Rusland krijgt een basis op Ambon, menen rebellen Algerijn schoot in Parijs twee politieagenten dood De Beneluxconferentie Voorzitter N.K.M.B. gehuldigd Benoemd tot ridder in de orde Nederlandse Leeuw HET BAK- EN BRAADVET I VAN 100% zuiver gMep werkt snel en veilig „De Meeuw" uitgesteld Lustrumconcert van Overveens Dameskoor Reprise van „Oom Wanja" „Wallensteins Tod" voor de schooljeugd yy A mateurtoneel Kamer muziekavonden in Frans Halsmuseum Conflict tussen Alan Carter en Mascha ter Weeme De negen muzen .JEUGD EN MUZIEK Nederlands Ballet naar Parijs en Barcelona „Dorp aan de rivier" kandidaat voor „Oscar" Concert in Nieuwe Kerk Eind maart 1943, toen de geallieerden druk bezig waren de Duitse en Italiaanse legers uit Tunesië en daarmede, ten lan- ge leste, uit Noord-Afrika te werken, stond op de vliegbasis Morrson in de staat Florida van de V.S. een aantal nieu we viermotorige „Liberator"-bommen- werpers gereed voor aflevering. Het was maar een zeer klein aantal in verhouding tot de meer dan negentienduizend „Libe rators" die gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog werden gebouwd. En het was een te grote taak voor de ontwerpers van de „Liberator", Consolidated Vultee deze meer dan negentienduizend alleen te bouwen, zodat hierbij samengewerkt werd met de Ford-fabrieken, met Douglas en met North American. Een van de voor aflevering op Morri son klaar staande machines van dit type was de no 64. Eerste luitenant-vlieger William J. Hatton uit New York werd aan gewezen als haar gezagvoerder. Hij en zijn bemanning maakten zich vertrouwd met het grote vliegtuig, dat een spanwijdte had van ruim 33 meter, een lengte van ruim 20 meter, van de top van de dubbele kielvlakken tot de grond ruim 5 meter hoog was en dat met een maximale la ding aan bommen in het bommenruim bij na 2500 km met een kruissnelheid van on geveer 380 km per uur zonder tussenlan ding kon afleggen. Het maximum-startge wicht bedroeg meer dan 27 ton. „Lady be good" Hatton en zijn bemanning kozen de ti tel van een jazz-stuk als naam voor hun vliegtuig: „Lady Be Good" en ze schil derden, volgens de gewoonte, eigenhandig deze naam op de neus van de no. 64. De „Lady Be Good" bleef niet lang op Mor rison. nog in maart kreeg Hatton opdracht ermee naar de basis Soluk ten zuiden van Bengasi te vliegen. Bengasi, de hoofdstad van Cyrenaica in Noord-Afrika, was in de loop van 1941, 1942 en 1943 beurtelings in het bezit ge weest van de legers van de as-mogendhe- den en van de geallieerden, maar sinds de ommekeer bij El Alamein in handen van de laatsten. In de omgeving ervan hadden ze een vliegbasis ingericht van waar de aanvallen op Tunesië, op de scheepvaart en op doelen in Italië werden onderno men. Een jaar voordat Hatton met de „Lady Be Good" in Soluk aankwam waren de eerste „Liberator"-bommenwerpers in Noord-Afrika gearriveerd. Het was een twintigtal, dat volgens de eerste plannen Tokio zou bombarderen, maar dat later beter geschikt werd geacht voor aanval len op de olievelden bij Ploesti in Roeme nië. De „Lady Be Good" werd ingedeeld bij het negende Amerikaanse luchtleger en wel bij de 376e groep bommenwerpers. Reeds 4 april 1943 begon de eerste bom- menwerp-vlucht van Hatton en zijn acht bemanningsleden, tweede luitenant-vlie ger Robert F. Toner uit North Attleboro. tweede luitenant D. Plieger D. P. Hays uit Lee's Summit, tweede luitenant John S. Worarka uit Cleveland, en de sergeants Harold S. Ripslinger uit Saginaw, Robert E. Lamotte uit Lake Linden, Guy E. Shel ley uit New Cumberland, Vernon L. Moore uit New Boston en Samuel R. Adams uit Eureka. Om halftwee 's middags stegen 25 „Li berators" op om vliegvelden te bombar deren in de omgeving van Napels, twaalf honderd kilometer ten noorden van So luk. Verwacht werd dat de machines om streeks middernacht op de basis zouden zijn teruggekeerd. Vierentwintig „Liberators" keerden in de nacht van 4 op 5 april op de basis te rug. Slechts elf hadden het voornaamste doelwit kunnen raken, de rest had de bom men op andere doelen gegooid. Het groot ste deel der bommenwerpers had onder weg moeilijkheden met de motoren om dat er, naar later bleek, woestijnzand was ingestoven. Het enige toestel, dat ont brak was de „Lady Be Good". Positie kwijt Om tien minuten na middernacht meld de Hatton zich via de radio. Hij vroeg zijn positie, omdat hij de basis niet kon vin den. Dit was het laatste contact en er werd nimmer meer iets van de „Lady Be Good" of van haar bemanning vernomen. Zeer onlangs heeft, zo bericht het Britse maandlbad Royal Air Force Flying Re view", de bemanning van een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht het wrak van de „Lady Be Good" gevonden op een af stand van 700 km ten zuidwesten van Ben gasi in de woestijn. Het vliegtuig was zwaar beschadigd, maar men vond geen stoffelijke overschotten van de beman ning, zodat werd aangenomen, dat ze het toestel, vlak voordat het verongelukte met parachutes had verlaten. Uit een bericht dat de „American Forces Network" nu heeft omgeroepen blijkt, dat op een honderd kilometer van het wrak thans de stoffelijke overschotten van vijf leden der bemanning zijn gevonden. Na bijna zeventien jaar is het mysterie van „Lady Be Good" tot een oplossing gebracht. GENèVE (Reuter) Mohamad Rasjid de voormalige ambassadeur van Indone sië te Rome, thans woordvoerder van de Indonesische opstandelingen in Europa, heeft heden aan journalisten gezegd dat Kroesjtsjev bij zijn aanstaand bezoek aan Indonesië, ten behoeve van Rusland zee- en luchtbases zal pachten. Hij zei, dat volgens zeer betrouwbare kringen in In donesië, de Russische premier deze bases zou willen vestigen op Ambon, op een af stand ongeveer van 1100 km. ten noorden van Australië. Rasjid legde deze verklaring af in een Frans dorpje, juist over de grens tussen Zwitserland en Frankrijk, daar in Zwit serland een verbod bestaat van politieke activiteit tegen buitenlandse regeringen. Rasjid noemde het doel van Kroesjtsjevs bezoek aan Ambon, zogenaamd om de eer ste steen te leggen voor een universiteits gebouw aldaar, camouflage. Een aanwijzing achtte hij ook dat Russi sche schepen onlangs voor de kust van Ambon peilingen hebben verricht. Rasjid was ambassadeur van Indonesië in Rome, voor' hij de zijde van de tegen regering van Sjafroeddin koos. Rasjid zei verder, dat koning Hoessein van Jordanië zich zeer geïnteresseerd heeft getoond in de zaak van de Indonesi sche rebellen, tijdens een onderhoud, dat de koning met hem had op de Moslem-con ferentie te Jerusalem eind vorige maand, waar twaalf landen vertegenwoordigd wa ren. De koning had daar gezegd met ge noegen een vertegenwoordiger van de te genregering in Amman te zullen ontvan gen. Rasjid gaf echter toe dat men hier uit niet direct mag afleiden, dat Jordanië dan de tegenregering zou erkennen. Tot dusver heeft nog geen enkel land de re- bellenregering erkend. „Ondenkbaar" De woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat de Russische premier op uitnodiging van de Indonesische regering een staatsbezoek aan Indonesië zal brengen. Pachten van zee- en luchtbases achtte hij, als zijnde in strijd met de Indonesische buitenland se actieve onafhankelijkheidspolitiek, vol komen ondenkbaar. PARIJS (UPI) Bij een schietpartij in de oostelijke wijk van Parijs zijn maan dagavond midden op straat twee politie agenten doodgeschoten door de 28-jarige Algerijn Ferhat Ben Amar. De dader werd door voorbijgangers gevangengenomen. ALGIERS (UPI) Een bende Algerijnse terroristen heeft de vier bewoners van een afgelegen boerderij vermoord. De boer, zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zijn zeven tienjarige dochter werden van dichtbij doodgeschoten. Nadat de bewoners gedood waren, werd het huis geplunderd, met benzine uit een opslagtank begoten en in btand gestoken. De viervoudige moord is gepleegd op vijf kilometer afstand van Tiziouzou, een marktplaats 160 kilometer ten oosten van Algiers. Gisteren is een dragline, die gebruikt werd bij de werkzaamheden voor de aanleg van een watertransportleiding nabij de Zonnekade in Haarlem, ten gevolge van een verkeerde manoeuvre gekanteld. De foto toont het gevaarte na het ongeluk in zijn machteloze positie. (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen zal de op zaterdag 20 februavi in Brussel te houden Benelux conferentie over de landbouwproblemen aan Nederlandse zijde worden bijgewoond door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Landbouw en Visserü, mr- V. G. M. Marijnen, de minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van Financiën en van Economische Zaken ad interim, prof. dr. J. Zijlstra. Aan het diner dat vrijdagavond door het Belgische gouvernement aan zijn Neder landse ambtgenoten "wordt ^""aangeboden zal ook de vice-minister-president en mi nister van Verkeer en Waterstaat, drs. «H.i A. Korthals aanzitten. Diens aanwezigheid duidt er op dat de Rijn-Scheldeverbinding op informele wijze besproken zal worden. De afwezigheid van de minister van Economische Zaken. drs. J. W. de Pous, is een gevolg van diens toezegging een voor dracht op het National Congres of Scien tific Management, dat in Sydney in Australië wordt gehouden. Deze toezeg ging heeft minister De Pous gedaan toen hij nog lector te Amsterdam was. De minister zal daartoe juist op zaterdag de 20ste vertrekken. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat minister De Pous toch nog Brussel voor Sydney zal laten gaan. In Den Haag vestigde men onze aan dacht erop, dat het door Libre Belgique gepubliceerde Hollandse standpunt over de landbouwmoeilijkheden door de Neder landse regering niet in de vorm van een nota is gegoten. Bij een verkeersongeluk in Zeist is de 20-jarige dienstplichtige militair B. van Putten uit Epe, gelegerd op de vliegbasis Soesterberg, om het leven gekomen. Hij bestuurde een jeep en heeft vermoedelijk een voor hem rijdende autobus met grote snelheid willen passeren. Daarbij is hij in botsing gekomen met een uit de tegen overgestelde richting naderende vracht auto. De militair was op slag dood. In Hengelo is de 47-jarige W. J. Oude Wolbers, toen hij over de Deldernestraat fietste door de aanhangwagen van een in halende vrachtauto geraakt. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat de wielrijder, die een grote kartonnen doos bij zich had, plotseling begon te slin geren en tegen de auto viel. Hij was ge huwd en had vijf kinderen. Bij een botsing tussen een personenauto en een zwaarbeladen vrachtauto in een scherpe bocht in Roosendaal is de 40- jarige heer Kessels uit St. Oedenrode om het leven gekomen. De heer Kessels, die in de bocht wilde remmen, slipte door de gladheid van de weg en botste met zijn auto tegen de vrachtauto. De 60-jarige landbouwer F. A. Padmos uit Bruinisse is het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Toen hij met zijn bromfiets de rijksweg tussen Ooster- land en Bruinisse wilde oversteken, werd hij aangereden door een personenauto. Zwaar gewond werd de heer Padmos naar het ziekenhuis in Zierikzee vervoerd, waar hij is overleden. In het Kurhaus te Scheveningen is gis termiddag de heer J. A. Koops, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, die 25 jaar deze functie ver vult, gehuldigd. De staatssecretaris van Economische Zaken. dr. G. M. J. Veld kamp. deelde mede dat de Koningin de heer Koops had benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Als eerste van een lange rij sprekers dankte de heer Th. S. J. Hooij, vice-voor- zitter van de bond, de jubilaris voor het ve le werk, dat hij niet alleen voor de bond, maar voor de middenstand in zijn geheel heeft verricht. Hij gaf een overzicht van de „regeringsperiode" van de heer Koops en zei dat deze bijeenkomst tevens officieel het afscheid van de heer Koops als voor zitter betekende, daar hij te kennen heeft gegeven over enkele maanden af te zullen treden. „Dat onze voorzitter nog enkele maan den wacht alvorens te vertrekken, heeft twee redenen," aldus de heer Hooij. „In de eerste plaats wil hij de bond in zijn nieu we gebouw zien trekken en in de tweede plaats wacht hij het moment af dat de nieuwe statuten van de N.K.M.B., waaraan al geruime tijd gewerkt wordt, gereed zijn." Tal van andere sprekers voerden hierna nog het woord. Zichtbaar ontroerd was de heer Koops toen een brief van bondskanse lier Adenauer, waarin deze de jubilaris zijn gelukwensen deed toekomen, werd voorgelezen. In zijn dankwoord wees de heer Koops op het belang van de samenwerking tussen de standsorganisaties en de vakbonden en op de noodzaak tot studeren bij de jonge middenstanders. Bij de velen, die de jubilaris hun geluk wensen kwamen aanbieden, waren onder meer minister Van Rooij van Sociale Za ken, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. H. W. van Doorn, voor zitter van de K.V.P., oud-minister Algera en oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, en drs. J. H. D. van der Kwast, directeur-ge neraal van Handel en Nijverheid van het ministerie van Economische Zaken. Advertentie l I I Advertentie De heer Ton Lutz, directeur van het „Rotterdams Toneel", is in verband met een acute blindedarmontsteking in het St. Fransciscus Gasthuis te Rotterdam opgenomen. Dientengevolge moet de pre mière van „De Meeuw" van Tsjechof, die voor vrijdag op het programma stond, worden uitgesteld. Ter gelegenheid van het zesde lustrum geeft het Overveens Dameskoor op dins dag 23 februari in de Tuinzaal van het concertgebouw een concert onder leiding van Cor Igesz. De sopraan Tineke van Raalte, de clarinettist Piet Honingh en de pianiste Berthe Davelaar verlenen hun medewerking, terwijl Ibel van Gelderen voor de begeleiding zorg draagt. Op het programma staan onder meer werken van Schubert, Schumann en Swee- linck. Ter herdenking van het feit dat Anton Tjsechow 100 jaar geleden werd geboren, geeft de Nederlandse Comedie op zaterdag 20 februari in de Amsterdamse Stads schouwburg een enkele voorstelling van diens Oom Wanja. Het Westdeutsches Tourneetheater Das Schauspiel uit Remscheid begint vandaag zijn derde tournee voor de Nederlandse schooljeugd onder auspiciën van de stich ting Wikor, die zich de kunstzinnige vor ming en ontwikkeling van de leerlingen van het voortgezet onderwijs ten doel stelt. Vorige jaren kwamen de Remschei- ders met met Goethes „Faust" en Von Kleist „Der zerbrochene Krug" en nu wordt Schillers „Wallensteins Tod" ge speeld: negentien uitverkochte voorstel lingen roor in totaal veertienduizend scholieren. Het gezelschap speelt op woensdag 24 februari, aanvang 14 uur, in het Minerva theater in Heemstede. De intendant van het gezelschap, Wil helm Michael Mund, die zelf de rol van Wallenstein speelt, zwaaide tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie lof toe aan het jeugdige Nederlandse publiek en aan zijn leraren, die voor zulk een uit stekende taalkundige "èOorberefding zor gen. Toen twee jaar geleden „Faust werd gespeeld waren de reacties van de jonge Nederlandse toeschouwers opvallend goed. Het gezelschap zal in de nabije toekomst zijn buitenlandse activiteiten uitbreiden Dit jaar wordt voor het eerst voor Finse scholieren gespeeld en er zijn uitnodigin gen uit België, Turkije, Griekenland en Joegoslavië. Onder auspiciën van het Haarlems co mité voor kamermuziek wordt er donder dagavond 25 februari in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum een ka mermuziekavond gegeven door Jeanne Companjen-sopraan, Joh. Jansonius-piano en Lies Dorst van Dijk-piano. Op het pro gramma staan werken van Mozart, Schu bert, Wolf, Granados, Bartók, Brahms. Liszt en Chopin. De volgende kamermu ziekavonden heeft plaats op 10 maart even eens in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. De violiste Anka-Marie Moraven. aan de vleugel begeleid door Kees Steinroth, verzorgen het program ma, waarop werken voorkomen van Ve- racini, Chausson, Brahms en de Ameri kaanse componist Beale. (Van onze Amsterdamse redacteur) Tussen de artistiek leidster van het Am sterdams Ballet, mevrouw Mascha ter Weeme, en haar assistent Alan Carter zijn moeilijkheden gerezen die ertoe heb ben geleid dat deze Britse choreograaf zijn werkzaamheden voor het Amster dams Ballet wil beëindigen. De directe aanleiding tot het conflict is geweest dat Carters ballet „Huis der Schimmen" van het repertoire is afge voerd. Het stichtingsbestuur probeert nu een compromis te bewerkstelligen dat het vertrek van Alan Carter zou kunnen voor komen. Het commentaar van Mascha ter Weeme luidt: „Het spreekt vanzelf dat men het bij het samenstellen van een re pertoire niet altijd met elkaar eens is. Het is nu een beetje hoog gelopen en dat vind ik erg vervelend. Ik hoop dat deze narig heid spoedig achter de rug is". Hein Jordans. De heer Hein Jordans. de dirigent van het Brabants Orkest, is benoemd tot ere-lid van de stichting Gau- deamus te Bilthoven. Presley thans sergeant. Met zijn re patriëring in het vooruitzicht heeft kor- poraal-dienstdoend-sergeant Elvis Presley donderdag bericht gekregen dat hij be vorderd is tot sergeant. De commandant van het tweeëndertigste pantserbataljon, overste Thomas Jones, heeft Presley de chevrons op de mouw gespeld. Binnenkort gaat Presley terug naar Amerika om ge demobiliseerd te worden. Het leger bereidt zich zoals wij in Erbij uitvoerig be richtten voor op de consternatie die het vertrek zal veroorzaken onder de bakvis sen en „teenagers" van West-Duitsland. Dé tweede contaetavond van „Jeugd en Muziek", die maandag, evenals de eerste bijeenkomst op 25 januari, in de gezellige zaal van het nieuwe clubgebouw op het sportveld aan de Kleverlaan werd ge houden, heeft de allergunstigste verwach tingen gewekt omtrent de mogelijkheid om ook te Haarlem te komen tot een defini tieve afdeling van de grote nationale en internationale organisatie van muzikale jeugd. Opnieuw gaven vele jonge muziekvrien- den blijk van hun bijzondere belangstel ling. Zij gold deze keer enige jeugdige in strumentalisten, alle amateur-musici, die een aantrekkelijk programma tot uitvoe ring brachten, hetgeen een ontmoeting be tekende met muziek van waarlijk kunst zinnig niveau. Tineke Floor (fluit) en Ger- rie Grillis openden de avond met een goed voorbereide en tot in details verzorgde vertolking van de fraaie Sonate in Es van Johann Sebastian Bach. Een pittige, vlotte en geestige muzikale typering van een bewust ezeltje gaf Ida Lindeboom op de piano, die al met even veel tact behandeld moest worden als het uitgebeelde koppige, grauwtje! Frits van Rappard en Karei Hoog brach ten hun auditorium hierna terug naar het midden van de 18de eeuw met de door mooie toonvorming en gave tekening op vallende voordracht van de Sonate in D voor fluit en piano van Joh. Christian Bach. Carel Alphenaar (violoncel) en Jen van der Waals (piano) wekten bewondering voor een door technische beheersing en muzikaliteit gekenmerkte uitvoering van een Sonate van Benedetto Marcello, waar na opnieuw voor een blaasinstrument aan dacht werd gevraagd. Het was de klari net, die door Lieuwe de Vries knap en met goede toonvorming bespeeld werd voor de vertolking van een gedeelte van het Concert in Es van Carl Stamitz, waar voor Lex Hoogeveen als begeleider met toewijding de pianopartij verzorgde. Als laatste solist trad Karei Hoog op met een Sequidillas met ritmisch ellan, dyna misch verzorgd en met doeltreffende toon vorming en heldere tekening gespeeld. Het moet aan al deze jonge musici on getwijfeld grote voldoening hebben ge geven zoveel stille aandacht en waarde ring bij de aanwezige vertegenwoordigers van de muzikale jeugd uit Haarlem en omgeving voor hun spel te ontmoeten. Op deze avond was ook het jeugdbe- stuur van de afdeling Beverwijk van „Jeugd en Muziek" uitgenodigd. De voorzitter van dit bestuur Jan Huis man vertelde van de activiteit van zijn afdeling, die op 3 januari 1958 werd op gericht, en van haar ervaringen tot nu toe verkregen. Jan Huisman sprak over de onderlinge muziek-wedstrijden, die te Be verwijk werden gehouden, over uitwisse lingsconcerten, over de gramo-avonden bij de leden thuis en over andere bijeenkom sten, waarvoor altijd ruime belangstelling werd getoond. Jan Huisman was verheugd op de Haarlemse avond aanwezig te kun nen zijn. omdat deze hem de overtuiging had gegeven, dat ook hier een afdeling mogelijk was. Hij verwachtte veel van een toekomstig contact. De heer H. Schuif, lid van het hoofd bestuur voor Kennemerland van „Jeugd en Muziek", sprak met geestdrift over de organisatie en gaf daarover tal van we tenswaardige inlichtingen. Op 14 maart zal wederom een contact avond worden gehouden. P. Zwaanswijk „De bungalow", heet het blijspel van Toine van Bergen, dat voor de r.-k. to neelvereniging „Getosa" uit Santpoort een bijzonder gelukkige ontdekking bete kende. Het beleefde twee succesvolle op voeringen in zaal „Zomerlust" aan de Hoofdstraat. De titel onthult reeds, dat deze komedie zich afspeelt in een van die zomerhuisjes, die zoals in bungalowparken gebruikelijk, telkens voor veertien dagen worden verhuurd. Ten gevolge van een administratieve vergissing is de desbe treffende bungalow dubbel besproken: eerst door twee vriendinnen; hard wer kende meisjes, die hier een welverdien de vakantie willen doorbrengen en direct daarop door twee vrienden, van wie de één een experimenteel dichter, compleet met baard en een cynische levensbe schouwing, waar het de vrouwen betreft. Zij arriveren alle vier op dezelfde dag en doordat geen van allen bereid is het veld te ruimen voor de medegegadigden, be sluiten zij de bungalow gezamenlijk te blijven bewonen. Weliswaar keurig in twee helften verdeeld, waarbij het „ijze ren gordijn" door een strak gespannen touw wordt aangegeven. Uiteraard ont vangt één der meisjes reeds de volgende dag bezoek van haar tante, een dame met strenge beginselen, welke onverwachte visite nog verwarring ten gevolge heeft. Alle moeilijkheden vinden echter een ge lukkige oplossing, mede doordat ook de vrouwenhater door één der charmante vriendinnen grondig van zijn vooroordeel kan worden genezen. Van dit simpele en alles behalve origine le gegeven heeft Toine van Bergen een komedie gemaakt, welke door haar fris se en sprankelende dialoog een der ver rassingen van dit amateurseizoen is. Voor al de hoofdpersoon, de dichter Jack Perk (niet Jaques Perk), worden door de auteur zoveel geestige aforismen en bon-mots in de mond gelegd, dat men de amusante handeling voortdurend met een glimla chende instemming kan blijven volgen. Nu was „Getosa" zo gelukkig voor deze fi guur een jeugdige speler als N. Stuvel te kunnen aanwijzen, die de gehele voorstel ling een brio demonstreerde, dat hem on betwist tot de grote favoriet van de avond stempelde, mede door de manier, waarop hij zijn geestige tekst lanceerde en het vlotte en natuurlijk reageren op zijn te genspelers. De auteur had zich blijkbaar voornamelijk op deze figuur geconcen treerd, zodat van de anderen minder excellerende prestaties werden verlangd. Dit waren H. Stuvel en de dames M. Ter voort en J. Wessels, die gezamenlijk het levendige kwartet hebben rondgemaakt en mevrouw G. van Noort en de heer A. Liefting, respectievelijk als de principiële tante Clara en de gemoedelijke oom. Zij wisten de plezierige blijspelsfeer nog te verhogen. Ten slotte een welgemeend compliment voor regisseur C. Jongejans, die in deze voorstellingen zo'n voorbeeldig tempo handhaafde. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell zal op 7, 8, 9 en 10 mei op treden te Parijs in het Théatre des Na tions. Het Kunstmaandorkest onder lei ding van Anton Kersjes zal de begeleiding verzorgen. De 11e mei vertrekt het gezel schap per vliegtuig naar Barcelona, waar het Nederlands Ballet de volgende dag reeds de eerste voorstelling zal geven van een optreden van vier weken, gedurende het balletseizoen dat gehouden wordt in het Teatro Lyceo, de opera van Barcelo na. Het orkest van de opera dat het ballet zal begeleiden zal afwisselend gediri geerd worden door Anton Kersjes en An- dré Presser. Het Nederlands Ballet zal gedurende deze tijd tweeëntwintig balletten ten tone le brengen, welke alle door de eigen dan sers worden gedanst. Aan dit balletsei zoen zullen nog enkele andere artiesten hun medewerking verlenen, onder ande ren Yvette Chauviré, Svetlana Beriosova en Liane Dayde, echter in eigen soli en pas de deux. Tot de vjjf niet-Amerikaanse films die door het comité van de „Academy of mo tion picture arts and sciences" kandidaat zijn gesteld voor een „Oscar" behoort de Nederlandse film „Dorp aan de rivier" van Fons Rademakers naar het boek van An ton Coolen. De andere niet-Amerikaanse films zijn „Orfeu negro" (een Frans-Braziliaanse coproduktie van Marcel Camus), „Die Brücke" (Duits), „La grande guerra" (Ita liaans, een produktie van Dino de Lauren- tiis) en „Paw" (Deens). Op 27 februari zal de „academy" defi nitief beslissen over de kandidatuur van de vijf films. De prijsuitreiking heeft plaats op 4 april. Om in aanmerking te komen voor een „Oscar" moeten de buitenlandse films de lengte hebben van een normale speelfilm, een niet-Engelse geluidsband hebben en gedurende 1959 in commerciële roulatie zijn geweest in het land waar zij zijn ver vaardigd. Vertoning in de V. S. noch Engelse on dertitels zijn een vereiste voor het toe kennen van een „Oscar". Het laatste kerkconcert in dit seizoen ten bate van de restauratie van het orgel in de Nieuwe Kerk wordt gegeven op maandagavond 22 februari. 20 uur. Aan dit concert werken mee: de sopraan zangeres Gretha Krom. de hoboïst Gé van Koten uit Utrecht, het Oosterkerk koor jnder leiding van Henk van der Velde en de organist Hendrik Lasschuit

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4