Motoren en snelheden Heemstedenaar reed na aanrijding door L. Vosshard koninklijk onderscheiden Nieuwe inkomstenbron voor werkstudenten Lieve Vrouwekerk iets dichter bij zijn element Krediet voor aanleg van busstation Jeugdkorps „Kunst na Arbeid" gaf concert DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Meer verkeer Oost-West Teisterbant banket UIT STAD EN STREEK Haarlemse politierechter Vice-presidente afdeling Haarlem nam afscheid Gereformeerde kerk koopt terrein in Haarlem-Noord Kleuterklas van Rudolf Steinerschool geopend KNBTB teleurgesteld over vergoeding droogteschade Deens fregat pikte twee sloepen van „Leonore" op Prinses Irene opent tankstation in Amsterdam „Inge Toft" uit Port Said vertrokken Moeilijke berging Krediet voor uitbreiding algemene begraafplaats Lezing over Spanje Benoeming nieuwe leerkracht Economische aspecten van het bevolkingsvraagstuk „St. Gregorius" bestaat veertig jaar /Verzoek om subsidie voor r.-k. HBS Als alle technische voorzieningen ge troffen zijn, zal op 20 maart weer spoorwegverkeer worden onderhouden tussen Lübeck in West- en Herrenburg in Oost-Duitsland. Inmiddels wordt ook ijverig gewerkt aan het herstel van rijksweg 104/105 van Lübeck-Schliitup naar Selmsdorp in Oost-Duitsland en aan het verwijderen van een zand- barrière, om ook het wegverkeer weer mogelijk te maken. Boven: Een foto bij de toekomstige grensovergang Lübeck- Schliitup met links Oostduitse Volks- politie en rechts leden van de West- duitse grensbewaking. Onder: Terwijl Westduitsers toekijken, maken Oost duitse arbeiders rijksweg 104/105 vrij voor verkeer. In het verslag van het lustrumbanket van Teisterbant is een alinea weggevallen wat tot het betreurenswaardige gevolg ge leid heeft dat onze lezers een der belang rijkste gangen van de maaltijd hebben ont beerd. De muze der dichtkunst, die Harrie Prenen bevloog bij het schrijven en uit spreken van een dialoog tussen Bilder- dijk, „graaf van Teisterbant", en Lode- wijk van Deyssel in het hiernamaals, heeft hoe paradoxaal het ook moge klinken in ons blad het loodje gelegd. Vandaar dat we het verslag nu completeren met de regels: dat de door Harrie Prenen af geluisterde en geestrijk nagedichte sa menspraak in het hiernamaals tussen Bil- derwijk, „graaf van Teisterbant", en Lo- dewijk van Deyssel de stemming aan ta fel schraagde en stuwde, wat met harte lijke bijval der aanwezigen bekroond werd. Wij bieden onze lezers onze verontschul digingen aan hun aldus een hoofdschotel als nagerecht te hebben moeten serveren. Bep, stad Nieuws in het kort Opbrengst bridgedrive. Door het weg vallen van een nul is de opbrengst van de door het Comité van Weldadigheidsbridge drives op 13 februari in „Dreefzicht" te Haarlem gehouden bridgedrive ten bate van het Nationaal Reumafonds onjuist weergegeven in ons blad van gisteren. De opbrengst was 1.000,25, in plaats van 100,25. Pauselijke onderscheiding. Op het jaarfeest van de afdeling Haarlem van de R.K. Smedenpatroonsbond „Sint Eligius" is meegedeeld, dat de penningmeester, de heer N. Swart, die veertig jaar deze func tie vervult, toegekend was de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Heemstede zonder water. Als gevolg van een storing in de pompinstallatie van de Amsterdamse Waterleiding in Leiduin is de watervoorziening in Heemstede gisteravond gedurende ongeveer tien mi nuten gestagneerd geweest. Huisbroeiwedstrijd. De leden van de onderlinge tuinliedenvereniging „Aerden- hout en omstreken" zullen op vrijdag 19 februari in de C.A.V. in Aalsmeer deel nemen aan een huisbroeiwedstrijd. Tijdens het keuren der inzendingen worden kleu rendia 's vertoond van het Aalsmeerse bloemencorso 1959. Op woensdag 24 februari houdt de heer P. Hoogeterp in „Het Wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein in Heem stede een lezing met kleurendia's over „De betekenis van het bloemencentrum Rijns burg". Vastenavond. De Heemsteedse afde ling van de Katholieke Middenstandsver eniging viert maandag 29 februari het vastenavondfeest in het verversingshuis „Groenendaal" in Heemstede. Het West- friese cabaretgezelschap onder leiding van Maartje en Jan Keesman verzorgt het vro lijke programma „Bellen blazen"; een bal met attracties, op muziek van het show orkest „De Dominicus" besluit het feest. Jubileum. Donderdag 18 februari hoopt mejuffrouw N. Pielage, cheffin van de mantelafdeling van C. en A. Brennink- meyer, Anegang, Haarlem, de dag te her denken waarop zij vijfentwintig jaar ge leden bij dit concern in dienst trad. Achterspatbord losgescheurd, tnaar verdachte merkte niets Tot een week gevangenisstraf en drie maanden ontzegging van de rijbevoegd heid veroordeelde maandag de Haarlem se politierechter, mr. H. J. Ferwerda, een 46-jarige koopman uit Heemstede, die op 3 december na met zijn auto een aanrij ding te hebben veroorzaakt was doorge reden zonder zich bekend te maken. Verdachte was op het Spaarne tegen de bumper van een andere auto opgereden. Daarbij was het rechter achterspatbord van zijn wagen volkomen afgescheurd. Verdachte hield vol dat hij daarvan niets had gemerkt. Toen de politie de bescha digde auto had opgespoord stond deze in de achtertuin van verdachte. De koopman was niet thuis. Het was zijn gewoonte om na thuiskomst van zijn werk een flinke wandeling te maken, verklaarde hij. Pas toen de politie proces-verba al opmaakte had hij gezien dat er een spatbord aan zijn auto ontbrak. Een getuige verklaarde dat hij de aanrijding had zien aankomen en de koopman nog had gewaarschuwd, maar deze was zonder meer doorgere den. Zowel de officier van Justitie mr. H. Lagerwaard als de politierechter achtte het zeer onwaarschijnlijk dat verdachte niets van de aanrijding zou hebben ge zien of gehoord. Mr. Lagerwaard vorder de een week gevangenisstraf en zes maan den ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter deed van de geëiste bij komende straf de helft af. Ned. Ver. van Huisvrouwen Op de jaarvergadering die de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen maandagmiddag in Brinkmann hield, heeft de vice-presidente, mevrouw A. E. Neurdenburg-Burgersdijk afscheid genomen. De presidente, mevrouw A. Hamaker- Willink, herinnerde er aan, dat mevrouw Neurdenburg negen jaar lang steeds klaar heeft gestaan voor de vereniging en in het werk een groot aandeel heeft gehad. De presidente dankte haar ook voor haar goe de adviezen. Een der bestuursleden trok daarop het gordijn voor het podium weg en hier stond een kleurige tuinparasol. De scheidende vice-presidente was niet zo goed of zij moest er onder gaan zitten, waarop de aanwezigen haar „Lang zal ze leven" toezongen. Verder bood een der le den mevrouw Neurdenburg na het voorle zen van een gedicht enkele grammofoon platen aan. Oude kranten Tijdens de jaarvergadering deelde de presidente mee dat het hoofdbestuur over weegt kaartjes te laten drukken, waarmee men kinderen die langs de deuren komen, kenbaar kan maken dat men geen oude kranten wil geven. Het euvel van kranten ophalende kinderen neemt hand over hand toe. De presidente herinnerde aan wat me juffrouw mr. Krim van de Haarlemse kin derpolitie hierover heeft gezegd en zij liet het woord „fataal" horen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen me vrouw C. E. Schuerr-van Looy uit Haar lem. De kerkeraad van de gereformeerde kerk in Haarlem Noord heeft besloten een perceel grond aan te kopen op de hoek van de Pijnboomstraat en de Achterweg in Haarlem Noord. Op dit terrein, dat on geveer zevenhonderd vierkante meter groot is, wil men te zijner tijd een wijk- jeugdcentrum doen bouwen. Vrijetijdsbesteding. Van 28 maart tot 7 april wordt in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een nationale wedstrijd Vrije tijdsbesteding gehouden. Men kan deel nemen in de categorieën vrouwelijke handwerken, houtbewerking en speelgoed, metaalbewerking, radio-eiektronica en scheepsmodellen. Jubileum bij R. S. Stokvis Vandaag herdenkt de heer L. Vosshard, chef de bureau bij de handelmaatschappij R.S. Stokvis en Zoon n.v. Te Haarlem, de dag waarop hij veertig jaar geleden bij dit concern in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de jubilaris gisteren mededeling gedaan van het feit, dat hem bij Koninklijk Be sluit de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toe gekend. De heer Vosshard is zijn loopbaan be gonnen op het kantoor van R.S. Stokvis en Zoon in Amsterdam. Vervolgens heeft de jubilaris bijna dertig jaar gewerkt op het Rotterdamse kantoor van de ven nootschap, waarna hij irf 1957 naar Haar lem werd overgeplaatst. Vanmorgen is hij te zijnen huize. Terhei- denstraat 33 Haarlem, door de directie en het personeel gehuldigd, waarbij vele waarderende woorden zijn gesproken en hem geschenken zijn overhandigd. Vanmiddag heeft de jubilaris, eveneens te zijnen huize, een receptie gehouden, die door velen werd bezocht. Het was maandag een feestelijke ge beurtenis toen de eerste kleintjes en hun ouders werden verwelkomd in de nieuwe kleuterklas van de Rudolf Steinerschool aan de Westerhoutstraat 24 in Haarlem. De kleuters voelden zich dadelijk thuis en gingen zonder omhaal spelen met het ma teriaal dat door gulle gevers was bijeen gebracht. Het bestuur overweegt in een an dere wijk van de stad een tweede kleuter klas in te richten. Daar deze kleuterklas niet wordt gesub sidieerd, kan men een principe uitvoeren dat voor de opvoeding van deze kinderen als belangrijk wordt gezien, namelijk de combinatie van kleuters van alle leeftij den, dus ook die van drie jaar. Volgens de inzichten van Steiner is er geen enkele doorslaande reden om deze kinderen niet tot de kleuterklas toe te laten. Vandaar dat verscheidene ouders van driejarigen graag deze gelegenheid aangrijpen om hun kinderen een samenzijn met andere kinderen te verschaffen. Nog een principe van de pedagogie van Steiner is het spel: de kleuterklas is een speelschooltje. Er moet niets worden ge leerd. Het leren hoort thuis op de lagere school. De kleintjes moeten onder leiding spelen. Het bestuur van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond heeft in een telegram aan de voorzitter van de fractie der K.V.P. in de Tweede Kamer met betrekking tot de maatregelen, wel ke de regering voornemens is te treffen voor de door de droogte in 1959 getroffen agrarische bedrijven, zijn ernstige teleur stelling uitgesproken. Deze teleurstelling geldt de omvang van de voorgestelde hulp verlening, de wijze waarop deze ten dele schijnt te zullen worden gefinancierd en de vermogens- en inkomenscriteria, wel ke bij de uitkering zullen worden toege past. Het bestuur heeft op de fractie een dringend beroep gedaan om, gelet op de ernstige situatie waarin vele bedrijven zijn komen te verkeren, te bevorderen dat deze hulpverlening naar omvang, finan ciering en uitvoering op een meer bevre digende wijze zal worden geregeld. HULL (Reuter) Een Deens fregat heeft twee sloepen van het 341 ton grote Duitse motorschip „Leonore" naar Huil ge bracht. Naar de mening van de gezag voerder van het fregat moet het Duitse schip zijn omgeslagen alvorens de beman ning van acht in de boten kon gaan. Men meent aan dat de bemanning is ver dronken. Zaterdag seinde de „Leonore", dat zij bij Jutland in zinkende toestand verkeerde. (Van onze Amsterdamse redacteur) Prinses Irene zal woensdagmiddag in Amsterdam het benzinetankstation „Kri- terion" officieel openen. Het tankstation is het eerste in Europa dat door studenten zal worden geëxploi teerd. Het service-station „Kriterion" is met medewerking van de Shell en de ge meente Amsterdam gebouwd aan het cir cuit aan de zuidelijke oprit naar de brug over het Buiten-IJ. Er zullen twaalf stu denten worden tewerkgesteld, die elk ma ximaal twintig uren per week dienst doen en dus voldoende tijd overhouden voor hun studie. Het tankstation is een nieuw initiatief van de stichting Onderlinge Studenten- steun, die sinds 1945 reeds tal van studen ten aan de Amsterdamse universiteiten in de gelegenheid heeft gesteld zelf de kosten van hun studie te bekostigen. De eerste poging om werkgelegenheid te scheppen was de stichting van de bioscoop „Krite rion", die ondanks het feit dat soortgelij ke pogingen in andere Europese steden op niets zijn uitgelopen, in Amsterdam een groot succes is geworden. Een 25-tal stu denten verwerft hier een inkomen van cir ca 250 gulden per maand, waarbij de werk tijden zijn aangepast aan de studie. In de bioscoop werken slechts twee niet-studen- ten, een bedrijfsleider en een technicus. Amsterdam was ook de eerste stad waar door studenten een oppasdienst werd ge organiseerd. Deze is sindsdien uitgegroeid tot een omvangrijke organisatie die over 250 medewerkende studenten beschikt. Nog steeds verheugt deze centrale zich in een stijgende belangstelling. Sinds een zestal jaren heeft Amsterdam ook een studentenarbeidsbemiddelingsbu reau, dat bijzonder nuttig werk heeft gedaan om studenten, die zelf ge heel of gedeeltelijk voor hun inko men moeten zorgen, te helpen aan passende arbeid. Het bureau heeft het af gelopen jaar in 6490 gevallen studenten aan tijdelijke baantjes geholpen. In het zomer seizoen, wanneer zich ongeveer 1200 stu denten laten inschrijven, vinden velen werk als gidsen op rondvaartboten of bij reisgezelschappen. Daarnaast is er met het oog op de vele congressen die in Am sterdam worden gehouden veel vraag naar tolken. Men kan bij het bureau ook terecht voor apothekersassistenten, papiervou- wers, goochelaars, enqueteurs, manne quins, pianisten, poppenkastspelers of fo tomodellen. Op de RAI-automobielenten- toonstelling, die donderdag wordt geopend, zullen vijftien vrouwelijke studenten als vraagbaak fungeren. In menige stand staan studenten de autoverkopers bij om toelichting te geven. Per dag komen dertig tot veertig telefo nische aanvragen van werkgevers binnen. Er zijn er bij die hulpkrachten zoeken voor het dichtplakken van enveloppen, maar soms ook vraagt een arts een semi-arts om in de praktijk te assisteren. PORT SAID (Reuter) Het 4.000 ton metende Deense vrachtschip „Inge Toft", dat sedert vorig jaar mei in Egyp te werd vastgehouden, is maandag 'uit Port Said vertrokken. Het schip werd vorig jaar vastgehou den omdat het het Suezkanaal wilde pas seren met een Israëlische lading aan boord. Nadat de vorige week deze lading bestaande uit potas, cement en koper was gelost kreeg het schip toestemming te vertrekken. De kapitein heeft orders gekregen om naar Palermo of Piraeus te varen om te dokken. Volgens UPI hebben de Egyptische autoriteiten de gezagvoerder van de „Inge Toft" „geprest" geen gebruik te maken van het Suezkanaal hoewel de Is raëlische lading was gelost. Dit was van gezaghebbende zijde in Jeruzalem aan UPI medegedeeld. De gezagvoerder had opdracht vi< het Suezkanaal naar Eilath aan de Rode Zee op te stomen. Kennelijk onder pressie van de Egyptische autoriteiten besloot de ka pitein de veel langere route via Kaap de Goede Hoop te volgen, aldus U.P.I. Zuiger- mofor Straal motor Stuw- straalmotor Raket met vaste brandstof Raket met vloeibare brandstof lonenraket Fotonen- raket i700 km pu 12000 km p u ♦6500 kmpu t 30000 km pu i 55 000 km p i> half miljoen k m p u t tmibard kmpu. Het is waar, ook onze grootouders moesten eerst even wennen aan die griezelige snelheid van 50 tot 100 km per uur, waarmee de eerste vlieg tuigen over hun hoofden vlogen. Later werden zij aan deze snel heden gewoon en keken zelfs niet meer op toen de zuigermotor zo sterk werd, dat er snelheden van honderden kilo meters werden be reikt. Maar of wij ooit helemaal zul len wennen aan de gedachte, dat er voor ons vrijwel geen grens meer aan de bereikbare snelheid is, blijft een open vraag. De mensen die het weten kunnen voorspellen zelfs dat wij binnen de veertig jaar elke hinderlijke belemmering van de snelheidsgrens van ons af kunnen schudden en dat wij fotonenraketten zullen bezitten, die het mogelijk moeten maken om een miljard kilometer per uur te vliegen! En dan te bedenken dat dit allemaal begonnen is met een van die beste grootvaders uit de goede oude tijd namelijk dr. Max Planck. In de winter van 1900 maakte deze zijn quantentheorie bekend en mede door dit nieuwe inzicht hebben we thans die fantastische snelheids raketten. Aan de fotonenraket wordt in Amerika en Rusland, op de tekentafels, reeds gewerkt. Wij zullen u niet vermoeien met een verhandeling over het wezen der fotonen. Het heeft, heel eenvoudig gezegd, iets te maken met het licht, maar dan in kleine stukjes gesneden. Als motor van een fotonenraket zal dan ook iets gaan functioneren, dat lijkt op lampen die ultravioletlicht uitstralen. Daarmede kan dan een vrijwel onbeperkte snelheid van de raket worden verkregen. Een dergelijke fotonenraket is voor ons het hoogst bereikbare voortbewegingssysteem. Een stap terug vinden wij nu de ionenraket, waarmede echter „slechts" een 500.000 km per uur gehaald kan worden. In januari van dit jaar hebben geleerden in Cleveland de grote stap gedaan en is er een ionenmotor gecreëerd. Deze motor heeft thans totaal reeds ongeveer 100 uur gelopen. De motor is het werk geweest van achttien geleerden en de belangrijkheid van deze prestatie kan moeilijk hoog genoeg worden aangeslagen. Er moeten nog verscheidene problemen worden opgelost eer deze motor praktisch gebruikt kan worden, maar dat is volgens de geleerden een kwestie van tijd. Hoe een ionenmotor nu precies werkt is zo moeilijk te verklaren, dat wij maar eenvoudig '.uilen zeggen, dat het iets te maken heeft met elektrisch geladen deeltjes van een atoom en water. Voorlopig valt er met de ionenmotor ongeveer 150.000 km per uur te behalen. In onze grafiek geven wij een overzicht van de snelheidsbalans van de techniek. Duidelijk *ien wij dat het noodzakelijk is om over te stappen op nieuwe systemen wil men hogere snelheden behalen. Thans zijn wij dus gevorderd tot de ■onenmotor, die nog verder ontwikkeld moet worden. Morgen zullen wij overstappen op de fotonenraket en dan wordt, in theorie, elke snelheid mogelijk. Maandagmorgen om elf uur hebben de zeeslepers van de fa. Doeksen op Ter schelling bij hoogwater hun eerste be langrijke succes geboekt bij pogingen om de „Lieve Vrouwekerk" te bergen. Er werd tamelijk hoog water verwacht en alle mogelijke maatregelen waren geno men om het gestrande schip in zijn ele ment terug te brengen. Aan armdikke staalkabels van ruim duizend meter lengte werd een viertal gro te ankers in zee uitgezet, zodat van het schip af met de winches kon worden ge hieuwd. Drie zeeslepers, de Holland, de Doggersbank en de Stortemelk 2 hadden door middel van zes duims staaltrossen van meer dan anderhalve kilometer ver binding met het schip gemaakt en trokken, toen de vloed goed doorkwam, met hun vele duizenden paardekrachten aan de „Lieve Vrouwekerk". Het was bijzonder ongunstig, dat het schip dwars op de Vliehors is gestrand, want nu moest eerst worden getracht het schip weer „slaags", dus met de kop op de zee, te krijgen. Na enkele uren trek ken gelukte dit. De „Lieve Vrouwekerk was toen veertig graden in de goede rich ting gedraaid. Daarna kwam het schip langzaam vooruit en toen de eb weer in zette, was het schip 35 meter over de zand bank naar zee getrokken. Er liggen nog enkele honderden meters strand tussen „Lieve Vrouwekerk" en de zee, maar het terrein helt vrij sterk naar zee toe af. zodat er goede hoop bestaat, dat bij een volgend hcogtij een grotere afstand kan worden afgelegd. Zandvoort De Zandvoortse gemeenteraad verleen de op 23 april 1957 een krediet van 498.000,- voor de aanleg van een bus-sta tion op het Zwarte Veld, de aanleg van een 7 meter brede rijweg voor bussen op de voormalige trambaan van het eindpunt tot aan „het Huis in de duinen" en de aanleg van een parkeerterrein voor auto's op de plaats van het vroegere eindpunt van de tram. De bestedingsbeperking was er ech ter oorzaak van, dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan dit krediet onthiel den en slechts toestemming gaven voor een vereenvoudigd plan, waarbij het eind punt van de bus gehandhaafd bleef aan het einde van de oude trambaan en de aanleg van de busweg van de Kostverlorenstraat af tot aan de Herman Heijermansweg ach terwege bleef. Voor dit vereenvoudigde plan werd een krediet verleend van f 145.000,-. B. en W. van Zandvoort delen thans de raadsleden mee, dat zij het definitieve plan als hierboven omschreven willen uit voeren daar de maatregelen tot beste dingsbeperking daarvoor geen belemme ring meer vormen. Temeer dringt thans de uitvoering van dit definitieve plan, nu met de-botw vati-het nieuwe postkantoor aan het Zwarte Veld, waarschijnlijk in het komende najaar zal worden begonnen. B en W. achten het gewenst, dat tegelijk hiermede het huidige provisorische bus station zal verdwijnen, opdat het Zwarte Veld en omgeving zijn definitieve vorm zal verkrijgen. Voor de uitvoering van dit definitief plan zal 411.000,- nodig zijn. B. en W. stellen de raadsleden voor dit kre diet beschikbaar te stellen. Op 7 oktober 1958 besloot de Zandvoort se gemeenteraad een krediet van 122.000 beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de algemene begraafplaats. Deze uit breiding zou dan worden uitgevoerd in vrij werk. Toen echter begin 1959 de me dedeling werd ontvangen van het ministe rie van Sociale Zaken, dat dit werk voor rijkssubsidie, bij uitvoering in DACW-ver- band, in aanmerking kon komen, kwamen de ten laste van de gemeente blijvende kosten nog slechts op 40.640.-. Daarom werd bij raadsbesluit van 24 maart het eerstgenoemde krediet teruggebracht tot het laatstgenoemde. Nóch in deze, nóch in de vorige winter ble ken echter voldoende DACW-arbeiders beschikbaar te zijn, zodat het werk moest blijven liggen. Thans echter heeft de direc teur van Publieke Werken medegedeeld, dat in verband met de bouw van de riool waterzuiveringsinstallatie, welk werk di rect grenst aan de terreinen, bestemd voor uitbreiding van de algemene begraaf plaats, o.a. door zandafgraving beide wer ken vrijwel gelijktijdig dienen te worden uitgevoerd. B. en W. achten het daarom, gezien de urgentie van de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, niet ver antwoord, met de uitbreiding van de be graafplaats te wachten, tot voldoende DACW-arbeiders beschikbaar zijn. Daarom stellen zij de raad voor, het oor spronkelijk reeds verleende krediet van 122.000 voor uitbreiding van de algeme ne begraafplaats in „vrij werk" te hand haven. In restaurant „Zomerlust" hield de af deling Zandvoort van de Nederlandse Réisvereniging maandagavond een bijeen komst waarop de heer B. Baanen een le zing met kleurendia's heeft verzorgd over Spanje. Na het welkomstwoord vertelde de heer Baanen over Spanje, zijn inwoners en de muziek aldaar. De causerie werd toege licht met kleurendia's en Spaanse muziek. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, in verband met de per 1 maart vacant komende betrekking van onder wijzer aan de Wim Gertenbachschool voor ULO, ontstaan door vertrek van de heer R. Bourgonje. in diens plaats te benoemen de heer W. E. Keizer, thans onderwijzer aan de openbare ULO-school te Brommen KLEEDHOK VOOR HOCKEYCLUB De raad van Zandvoort is voorgesteld een krediet van 1450 uit te trekken voor het maken van een kleedruimte in de berg ruimte van het clubgebouw op het sport park „Duintjesveld" ten behoeve van de Zandvoortse hockeyclub. Ter compensatie heeft het bestuur van de hockeyclub zich bereid verklaard een huurverhoging van 200 per jaar te betalen. Bennebroek Om de ouders en belangstellenden ken nis te laten nemen van de vorderingen van het 80 leden sterke jeugdkorps, heeft het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" maandag in „Reboboth" een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer H. v. Excel ver welkomde onder meer de beschermheer, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht en zijn echtgenote, de ere voorzitter, de burgemeester van Benne broek de heer D. v.d. Hoop van Slochteren en zijn echtgenote, de gemeentesecreta ris, de heer S. P. R. Schutte en ds. H. S. J. Kalf. De voorzitter sprak zijn vertrouwen uit in de medewerking van de ouders door te zorgen dat de kinderen op tijd op de re petities zijn. Dat is ook voor hen die ge heel belangeloos dit onderricht geven, veel aangenamer. Verder wees hij op de grote waarde van het lidmaatschap van een muziekvereniging, niet slechts als vrijetijdsbesteding, maar ook als algeme ne culturele vorming, omdat zij die zelf een instrument bespelen, ook beter het karakter van groter muziekwerken zullen begrijpen. Hierna speelde het korps eerst enige nummers onder ®ding van de directeur, de heer L. ter Braake. De majorettes on der leiding van mevrouw Th. Warmenho- ven-Verheug deden het heel aardig, maar de leidster zal bij sommige meisjes nog gevoel voor ritme moeten bijbrengen. Zes leerlingen van de afdeling muziek lieten op bugels en trompet en twee sopraan saxofoons aardige nummers horen. Het optreden van de beide groepen tamboers besloot het eerste deel van het program ma. Het tweede deel was in vele opzichten een herhaling van het eerste met uitzon dering van de zes solisten. De burgemeester sprak als erevoorzitter een enthousiast slotwoord, waarin hij gro te en kleine leden van „Kunst na Arbeid" aanspoorde, op de ingeslagen weg verder te gaan. Dan zal de vereniging haar uitste kende naam zeker handhaven. Hillegom De heer J. van der Velden heeft maan dagavond voor de Hillegomse afdeling van het N.V.V. in gebouw Haven 50 gespro ken over de „Economische aspecten van het bevolkingsvraagstuk". Hij wees op de snelle toeneming van de beroepsbevol king. Dit jaar moeten zeventigduizend meer dan vorig jaar aan werk worden ge holpen. De uitbreiding van de beroeps bevolking houdt niet zonder meer in dat de groep van de direct-produktieven sterk zal toenemen. Het aantal ambtenaren en beambten zal naar verwachting nog sterk stijgen. Wil men de randstad Holland leefbaar houden, dan zal de overheid de industrialisatie buiten het westen van ons land sterk moeten stimuleren. Door ratio nalisatie en mechanisatie neemt de werkge legenheid in de landbouw af; ook hierdoor groeit het aantal industrie-arbeiders. In vijf jaar tijds zal de produktie met acht percent dienen te stijgen. Becijferd is dat in deze vijf jaar zeven miljard gulden zal moeten worden geïnvesteerd om de be volkingsaanwas „op te vangen". Hoewel de bevolkingsgroei zware lasten met zich brengt, achtte spreker een emigratie op grote schaal voor de eerstkomende jaren nog niet gewenst. Na de causerie sprak de heer J. A. Bax een dankwoord tot de inleider. Lisse Maandagavond hield de zangvereniging St. Gregorius in het K.A.B.-gebouw in Lisse haar jaarvergadering onder voorzit terschap van de heer F. A. N. Beijsens. Na het vertrek van de dirigent J. v. d. Meer hebben verschillende leden hun lid maatschap opgezegd, zodat het ledental thans maar twintig bedraagt, hetgeen een voortbestaan van het koor in gevaar brengt. Het opheffen van het koor zou, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, zeer te betreuren zijn. De vereniging zal op 20 december haar veertigjarig bestaan vieren. Op 20 december 1920 werd St. Gregorius opgericht. Met vijftien leden werd heel sober begonnen onder leiding van de toen malige dirigent, de heer Reeuwijk. Onder de leiding van de heer Willem Mizee uit Leiden beleefde het koor zijn hoogtepunt en vierde het vele triomfen, veel jongeren traden in die tijd toe. Het is een kapitale fout geweest dat men destijds geen jeugdkoor heeft opge richt. Men wilde dit wel, maar op advies van de geestelijkheid is er van de oprich ting van zo'n jeugdkoor niets gekomen. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. Nieuwenhoven, bleek dat de vereni ging op de K.A.B.-zangersdag geen slecht figuur had geslagen en dat °P het bonds- concours in Haarlem een eerste prijs werd gewonnen. Penningmeester A. Wassenaar meldde een voordelig saldo van 135,10 Doordat men niet meer uitkomt in de ere- afdeling was ook het gemeentelijk subsi die verlaagd. Dit bevreemdde het bestuur maar na een brief aan B. en W. werd tweemaal 75 extra subsidie toegezegd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren F. N. A. Beijsens en A. Wassenaar en de dames J. van der Klaauw en G. Wessels herkozen. De onderwijsstichting St. Bonaventura uit Leiden heeft de raad van de gemeen te Lisse het verzoek gedaan om subsidie te verlenen voor zes van de leerlingen op de afdeling A van de plaatselijke H.B.S De afdeling A bestaat sedert september 1959. Zij voldoet weliswaar aan de eisen om voor subsidie in aanmerking te ko men, maar aangezien de rijksbegroting deze subsidie nog niet toelaat, kan zij dus ook niet uitgekeerd worden. Daar pas in januari 1960 rijkssubsidie verstrekt kan worden en gezien het feit dat de noodzaak bestaat deze afdeling voort te zetten, stellen B. en W. de raad voor alsnog voor 1960 een subsidie van 5.400 gulden toe te kennen. Zou de hbs. geen subsidie ontvangen, dan zou de afde ling A per 1 september moeten worden opgeheven. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7