snuffelt in de Franse historie Misdaad om een erfenis „Waarom wordt in Elten geen volksstemming gehouden?" V: Panda en de meester^diplomaaf Ydo en de Draak KONINKLIJKE BABY IN LONDEN NIET VOOR MORGEN VERWACHT ÏÏLit i)p bFrÏFÖpn fijb DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 9 WEST DUITS BLAD VB AAGT: De radio zeeft woensdag 1 eievisie programma Verandering van diamant door „bestraling" CARCIA DE LEON: Het graf van Petrus ROMAN VAN JANE ENGLAND 200 jaar geleden 64. Zo waardig mogelijk stapten de bei de diplomaten uit de modderpoel. „Nooit neem ik meer een onhandige assistent aan," sprak Smurk, een duistere blik op Panda werpend. „Maar ik kon het heus niet helpen!" riep Panda, „ik bedoelde het goed!" „Goede bedoelingen hebben in de diplomatie geen enkele waarde," ant woordde Smurk koel. „Deze opmerking bewijst weer, dat je er niets van snapt." „Nee, ik snap er niets van," zei Panda, die zich zo lt ngzamerhand kwaad begon te maken. „Ik vind diplomaten rare lui! Neem jullie bijvoorbeeld. Jullie doen al door vriendelijk tegen elkaar, maar in werkelijkheid zijn jullie vijanden, die el kaar steeds dwars zitten of proberen dood te schieten enne„WIJ vijanden?!" vielen de beide diplomaten hem geschokt in de rede, „hoe KOM je op die gedach te?!" Zij sloegen vriendschappelijk de ar men om eikaars schouders en keken Pan da vernietigend aan. „Assistent," sprak Smurk, „dit was wel de meest ondiploma tieke opmerking, die je maken kon. Je bent ontslagen!" „Dat is de derde keer," antwoordde Panda nijdig, „en het kan me niets schelen! Ik heb genoeg van dit baan tje!" Zonder hem nog een blik waardig te keuren, keerden de diplomaten zich om en gingen heen. „Bah", bromde Panda nijdig „moet je ze zien lopen, alsof ze grote vrienden zijn. Maar straks schieten ze weer gaatjes in hun hoedjes!" (Van onze correspondent in Bonn) „Het doet wat eigenaardig aan dat Bonn de teruggave van Elten, de Zelfkant en dergelijke met in totaal 11.000 mensen eis te en ook heeft gekregen zonder een volks stemming. Juist nu de Westduitse rege ring in de internationale discussie er op wijst dat het voor de negers in Afrika reeds vanzelfsprekende recht op zelfbeschikking aan het Duitse volk niet onthouden mag worden, is het merkwaardig dat men de wil om zonder meer naar Duitsland terug te keren vooronderstelt bij de in 1949 van Duitsland gescheiden bewoners van Elten en dergelijke". De schrijft het Münchense onafhankelij ke dagblad „Süddeutsche Zeitung" naar aanleiding van de Duits-Nederlandse over eenkomst. Het blad noemt de onderhande lingen hierover taai maar zakelijk en zegt dat beide onderhandelaars iets hebben ge geven: Nederland de correctiegebieden. de bondsrepubliek een som van 275 mil joen mark voor de Nederlandse slachtof fers van het nazi-regiem, de Auslands- bonds en diverse investeringen. Over de grenscorrectie schrijft de „Süd deutsche Zeitung" voorts dat in Nederland de mening gehoord kan worden, dat Bonn vreest dat de burgers van Elten en de boe ren van Zelfkant helemaal niet zo bijzon der voor de hereniging van hun gebied met de bondsrepubliek zijn en wel omdat zij in ons land diverse economische voordelen genieten, die zij straks in West-Duitsland niet zullen krijgen. Het blad schrijft: „Maar zover zijn we juist nog niet dat men de Europeaan zonder te letten op het na tionale prestige eenvoudigweg daar zalig laat worden, waar het hem in Europa gpedj gaat". Voor Bonn gaat het hierbij ïri de allereerste plaats om het principe van de grenzen van vóór 1937 met het oog op de regeling van de grens in het oosten, waar na 1945 Russen en Polen voormalige Duit se gebieden hebben geannexeerd. Het blad betwijfelt overigens of men ooit bij de communistische machthebbers in Mos kou en Warschau resultaat zal hebben met het argument dat in het westen de grenzen van 1937 toch ook zijn hersteld. „Maar", aldus de „Süddeutsche Zeitung", de buiten landse politiek van Bonn heeft nu eenmaal een neiging tot dergelijk formeel denken". Een ander vooraanstand Westduits blad, de „Frankfurter Allgemeine Zeitung", schreef dezer dagen dat de Westduitse re gering de handen gebonden waren in de Nederlandse eis betreffende de schadever goeding aan nazi-slachtoffers. Bonn staat namelijk voor soortgelijke eisen van elf andere Europese staten. Het ging hier voor Bonn, aldus dit blad, niet om een fi nanciële maar om een zuiver politieke aangelegenheid. Vanwege het bestaan van de Londense schuldenovereenkomst, die HILVKRSUM I. 402 rri. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Lichte mu7. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35—9.40 Waterst VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- cn tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws cn tentoonstellingsagenda. 13.20 Ham mondorgel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconcert. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Radiokoor. 17.15 Lichte muz 17.50 Regeringsuitzend.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Radio-Volks universiteit: Hormonen, door prof. dr. M. Tausk. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen in de veranderende samenleving, toespr. 19.25 VARA- Varla. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.45 Dit is uw leven. 21.40 Gram. 22.00 Jazzmuziek. 22.20 Keuren en kiezen, lezing. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Tus sen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Discussie. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S O.S.ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Licht in de duisternis, hoorsp. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad. 13.25 Promenade-ork. en solist. 14.00 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pianorecital met comm. 17.40 Beursber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van het Christelijk or ganisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Blaasorkest. 20.15 Concertgeb.ork. en sol. 20.50 Canadese kant tekeningen. 21.20 Concertgeb.ork. en sol. (verv.). 22.05 Dameskoor, sopraan en orgel. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverd. 23.00 Mili taire muz. 23.30 Nieuwe klass. gram. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muziek. (Om 12.30 Weerber.). 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 14.00 Schoolradio. 14.45 Operettefragm. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr.orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Operafr.agm. 20.30 Akademie des Diskofielen. 21.30 Moderne Belgische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Pia norecital. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30- 17 40 Int jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz NCRV 20.20 Filmprogr. 20.30 Kunstrubriek. 20.45 Telediscoparade. 20.55 Documentaire. 21.45 Pas gepest. 22.10 Dagsluiting. kwesties als de schadevergoeding aan nazi slachtoffers verwijst naar een vredesver drag met Duitsland, moest een bepaalde groep Nederlanders, die ook door de nazi's waren getroffen, worden uitgesloten. Het blad noemt dit „een schaduw over de Duits-Nederlandse overeenkomst". Wat binnen de voorgeschreven grenzen overi gens mogelijk was, is gerealiseerd, aldus de „Frankfurter Allgemeine Zeitung". JOHANNESBURG (Reuter) Op het laboratorium voor diamantonderzoek in Johannesburg is een machine in gebruik genomen, welke de kleur en de eigenschap pen van diamanten kan veranderen door middel van x-stralen of gamma-stralen. De president-commissaris van de Beers Consolidated Mines, Harry Oppenheimer. heeft medegedeeld, dat deze machine, die de naam „cascade/generator" draagt, zal worden gebrukit voor de „bestraling" van diamanten door elektronen en gamma's. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat tot dusver nog onbekende eigenschappen van diamant zullen worden ontdekt. 6465. Op de stadsmuren was dus alles in gereedheid gebracht voor de verdediging, zelfs de kanonnen waren geladen en klaar voor 't schieten. De soldaten en officieren wachtten in spanning op het bevel, de naderende draak aan te vallen. Ydo, die rustig op de nek van de draak zat, kon die onrust uit de verte al onder scheiden; hij maakte zich ongerust. Ze mochten z'n nieuwe vriend niet aanvallen en geemkufaad doenhet diet~Zou immers ook niemand aanvallen. Ik zat z« duidelijk moeten~ntaken, dat er helemaal geengevaar is. mompelde hij. Als ik dichtgenóeg bij d!h wallen"bëfi, dat ze me kunnen ver'Slaah, zal ik"ze dat toeroepen! Wanneer u tot in achter de schermen zien te krijgen tot Charles Braïbant - finesses wilt weten wat er zich een paar weken geleden van de Franse politiek heeft afgespeeld, moet u toegang de Archives Nationales. TJ vraagt er maar naar monsieur hij is de archivaris. Ik moet u wel waarschuwen dat u van bijzonder goede huize moet komen om nu al inzage te krijgen van de geheime stukken, die betrekking hebben op de Algerijnse tragedie. Naar alle waarschijnlijkheid 'zal de heer Braibant uw verzoek beleefd, maar ferm, af wijzen, al kwam u met een aanbeveling van een parlementslid aandragen. Met goede papieren wil het wel eens lukken andere documenten te zien te krijgen en wees daar dan maar tevreden mee, want ze zijn op zichzelf al belang wekkend genoeg. i «j Meer dan dertien eeuwen Franse his torie, vastgelegd in akten, verdragen en verslagen, zijn op de planken van het oude gebouw aan de rue des Francs- -Bourgeois (3e) gerangschikt. Het zou een aardig spelletje zijn deze planken kop aan staart uit te leggen: we haal den van Haarlem uit dan net Assen niet, maar naar het zuidoosten kwa men we een flink stuk voorbij Roer mond honderdnegentig kilometer be draagt de totale lengte. De Franse volksvertegenwoordiging heeft hiervan in de loop van de tijd zo'n dikke zeven kilometer bijeengepraat. Het oudste stuk dateert uit het jaar 625; het is een door de papa van Dago- bert getekende akte. Een ander oud do cument, dat ons meer aanspreekt, draagt onder de datum. 14 september 774, de handtekening van Karei de Gro te. Op die dag schonk de latere keizer van Klein-Europa het woud van Kins- heim aan het klooster van Liepvre. Al deze papieren liggen er niet zo maar, of omdat het zo interessant is ze te bewaren. Er wordt wel degelijk iets mee gedaan: dag in dag uit steken de geleerden hun speurneuzen in de stof, waaruit de geschiedenis van Frankrijk is opgebouwd en hun gesnuffel wordt niet zelden beloond. Het zelfs niet over dreven te zeggen, dat hier ontdekkin gen aan de lopende band worden ge daan. De tientallen miljoenen stukken zijn vanzelfsprekend nooit van uit alle gezichtshoeken en in hun totale onder linge verband bekeken en u mag er dus niet verwonderd van opkijken wanneer ik u vertel dat bijvoorbeeld een com binatie van al lang bekende feiten be langrijke nieuwe gegevens heeft op geleverd. Daarbij wordt de voorraad regelmatig aangevuld zodat het mense lijkerwijs gesproken onmogelijk is „up date" te blijven. Een geweldige aanwinst, die nog steeds niet geheel is verwerkt, laat staan bestudeerd, verkreeg het archief door een ministerieel besluit in 1928. Hierbij werd bepaald, dat alle bij nota rissen berustende akten die ouder wa ren dan honderdvijfentwintig jaar, naar de Archives Nationales moesten worden overgebracht. In de daarop volgende weken en maanden arriveer den de pakken en kisten in de rue des Francs-Bourgeois en toen men einde lijk mocht aannemen de zaak vrijwel binnen te hebben, berekenden de amb tenaren. dat zij zo'n vijfentachtig mil joen stukken rijker waren geworden. Daaruit is tot nu toe al voldoende uit gekomen om het besluit van die minis ter als uitermate wijs te betitelen. Zon der hem lag het testament van kardi naal Richelieu nog in een stoffige kluis te Narbonne; op 23 maart 1642 heeft de Franse staatsman zijn laatste wilsbe schikking daar bij notaris Falconis ge deponeerd. De ijverige onderzoekers slaakten trouwens kreet op kreet van verrukking bij het vinden van het testament van Voltaire, daterend uit februari 1778, dat van maarschalk Tu- renne (22 augustus 1675) en van Racine, de schilder David en honderden andere grootheden uit het verleden van Frank rijk. De huwelijksakte van Lully en Colbert, mede ondertekend door Lode- wijk XIV en de gehele koninklijke fa milie, was een „trouvaille" van de eer ste orde, maar niet minder opgewon den schitterden de (geleerde) ogen ach ter de brilleglazen bij het opdiepen uit de vergeelde stapels van een brief van Ronsard, waarin de dichter aan de drukker Ambroise de la Porte toestem ming gaf de eerste vier boeken van zijn „Odes" uit te geven. Van geheel andere aard zijn de ver dragen en staatsstukken. Het op 10 fe bruari door de Staten van Holland ge ratificeerde verdrag van Cambrai (Ka- merijk) wordt behoedzaam voor mij uitgespreid en ik mag ook even eer biedig kijken naar het (slordig ge schreven) testament van Napoléon Bo naparte. „Komt het wel eens voor dat bezoe kers kostbare stukken beschadigen?" vroeg ik de ambtenaar die mij rond leidt. Dat valt best mee. De grootste vijanden van documenten zijn licht en vocht, meer dan nonchalante of ver nielzuchtige mensen. Daarom is de uit vinding van de microfilm voor ons van zoveel belang geweest. Alle waardevol le en onvervangbare akten kunnen nu worden bestudeerd zonder dat het no dig is het origineel te voorschijn te ha len." Zoekt de naar enige sensatie vissen de journalist in het archief naar anek doten, dan valt er een sluier over het gezicht van de ondervraagde ambte naar. In een wetenschappelijke sfeer als deze passen geen grapjes, zegt zijn gezichtsuitdrukking. Maar na lang aarzelen heeft hij dan toch een verhaal het mag nu worden vrijgegeven, om dat het voorval in kwestie zich meer dan een halve eeuw geleden afspeel de. De toenmalige directeur van de Ar chives Nationales was het opgevallen, dat een oude heer elke dag inzage vroeg van het door Napoléon op Sint Helena geschreven testament, dat alleen al be roemd is geworden door de zinsnede: „Ik wens dat mijn gebeente aan de oever van de Seine zal rusten, te mid den van het Franse volk, dat ik zozeer heb liefgehad". Hij legde het stuk voor zich op tafel en bleef er dan met zijn hoofd op zijn linkerhand gesteund uren lang naar te kijken. Maar aantekenin gen had men hem nog nooit zien ma ken. Nieuwsgierig en ook enigszins be zorgd voor het welzijn van het kostba re relikwie, ging de directeur op zekere dag vlakbij hem staan. De man verroer de zich niet. Toen boog hij zich over hem heen. De bezoeker sliep als een roos. Een dame, die naast hem zat, had de laatste brief van Lodewijk XVI, ge schreven op de ochtend van de dag, waarop hij werd onthoofd, onder haar hoede. Ook zij sliep. (Nadruk verboden^y (Van onze correspondent in Londen) Wie zich in de steeds toenemende drukte rond Buckingham Palace waagt, voelt de spanning. De hele dag staat er een grote menigte voor de hekken, welke voordu rend aangroeit en alle bewegingen van ko mende en vertrekkende leden van de ko ninklijke familie en andere personen, die met het hof te maken hebben; met vorsen-* de belangstelling gadeslaat- Onder deger„ nen, die op de snel naderende^'blijde ge beurtenis wachten, zijn mensen uit alle delen van het wereldwijde Britse Geme nebest. De verwachting is op het ogenblik dat de geboorte waarschijnlijk pas tegen het einde van de week, of gedurende het komende weekeinde kan worden tege- moetgezien en zeker niet voor woensdag. Prins Philip verliet gisteren het paleis gedurende^andeiTialf uur^om te poseren vering gestaafd zijn volgens, welke de voor eêfi schifder. die de ramert met t<5e1 ap0stel Petrus onder het hoogaltaar van koninklijke figuren maakt voor een nieuwe kapel in St. Pauls kathedraal. Ko ningin Elizabeth heeft tijdens het zonnige, maar gure, weer in de paleistuin gewan deld, zoals zij elke dag doet. De negenjari ge prinses Anne, die uitmunt door vrolijk heid en ongedwongenheid, hoopt dat zij een broertje zal krijgen CONCERT VAN TOONKUNSTORKEST Met medewerking van het Toonkunst kamerkoor onder leiding van Jan Laar veld, geeft het Toonkunstorkest onder lei ding van Marinus Adam vrijdag 19 fe bruari in het Concertgebouw een uitvoe ring. Op het programma staan werken van Rameau, Mozart, Szervansky en Hinde- mith. ROME (AFP) De Italiaanse vrouwe lijke hoogleraar Margherita Guarducci van de universiteit van Rome heeft zater dag in een lezing voor de roomskatholieke lekenorganisatie verteld, dat zij er onlangs in geslaagd is een inscriptie onder de basiliek van de St Pieter te ontcijferen, die bleek aan te geven: „Hier ligt Petrus begraven". Daarmee zou de oude overle- de Vaticaanse basiliek begravenligt, een feit waaraan wijlen Paus Pius XII in 1950 na een onderzoek van tien jaren al niet meer meende te mogen twijfelen. Prof. Guarducci, wier mededeling door het dagblad II Quotidiano werd aangehaald zei dat het opschrift weliswaar dateert uit het midden van de tweede eeuw na Christus toen Petrus' tijdgenoten reeds overleden waren, maar dat er toen nog vele zonen en dochters van hen, die de apostel gekend hadden, leefden. De ont cijfering maakte deel uit van het tweede deel van het onderzoek dat in 1952 begon en nog voortduurt Van 1939 tot 1949 hield men zich met opgravingen bezig, waarvan de resultaten thans uitgewerkt worden. 50) Mijnheer Burgoyne, ik geloof, dat u mijn zoon wat geld geleend hebt, zodat hij een boete kon betalen voor het verplaatsen van vee zonder vergunning. Daar het mijn vee was, moet u mij toestaan u dit geld terug te betalen. Burgoyne staarde haar aan. Hoe weet u dat? vroeg hij. Zij glimlachte bitter. De vee-inspecteur is mijn zoon niet zo goed ge zind als u blijkbaar, zei zij. Hij stelde mij van de zaak op de hoogte. Weet Rob dat? vroeg Burgoyne, na een vrij lange pauze. Zij schudde het hoofd. Ik zal het hem wel vertellen, als ik daarvoor de tijd gekomen acht, zei zij en ik moet u verzoeken het hem niet te vertellen. Rob zal mij zelf wel terugbetalen, zei Burgoyne stijfjes. Zij lachte op een wat onvriendelijke manier en wierp hem een scherpe blik toe. Rob, zei zij, heeft geen geld van zichzelf tot ik kom te sterven en dat is, naar ik veronderstel, de reden, waarom hijwaarom hij mijn vee steelt en het ver koopt. Burgoyne stond met een impulsieve beweging op en zijn grote gestalte scheen de hut te vullen. Mevrouw Timball. zei hij ernstig, ik ken uit de aard der zaak uw gedachten niet, maar ik ken Rob. Ik zou u willen verzoeken hem te zeggen, dat u alles weet en dat u zich realiseert, hoe hij zich inspant. De houding van mevrouw Timball veranderde plotse ling. Inspannen? zei ze met snerpende stem. Inspan nen? De jonge gek! Allemaal voor dat meisje, dat hem de gehele tijd voor de mal houdt. Neen, meneer Burgoy ne, ik vertrouw erop, dat u het aan mij zult overlaten het mijn zoon te zeggen, als ik dat juist acht. Burgoyne ging weer zitten en zijn bruine ogen waren hard. Isabelle was in de loods. Het was een groot en vrij don ker gebouw, waar strepen licht door de hoog in de mu ren geplaatste ramen naar binnen vielen. De open zak, die naast haar stond, liet het witte meel zien, dat glinster de tussen de bruine vouwen van de zak. Zij had een me talen maatbusje in de hand, dat zij regelmatig in de zak stak, waarna zij het meel in de blikken van de kaffers liet vallen. De huid van de antilope, die zij geschoten had, was al op de wand van de schuur gespijkerd. Een kaffer stond achter een stevige houten tafel en hakte het karkas in stukken. Hij gaf het vastgestelde deel vlees aan iedere kaffer en nadat deze hun porties aangenomen hadden, liepen zij met een grijns op hun zwarte gezichten weg. De zon was bijna verdwenen, maar de duiven koerdèn nog half slaperig in de bosjes. Isabelle keek eens naar de lucht, waar de wolken zich weer opstapelden en meen de, dat ze slechts een paar dagen vrij van regen zouden blijven, waarna ze bedacht, dat het maar goed was dat Rob de bak, waar het vee gesausd moest worden had laten schoonmaken en dat zij hem er aan herinneren moest, dat de jonge stieren niet tegelijk met het andere vee gewassen waren en dit morgen beslist gebeuren moest. Ze waren erg wild en hadden er een hekel aan door de bak te gaan. Zij overwoog tevens, dat zij nu maar beter eens naar het nieuwe kippenhok kon gaan, dat terwille van Julie gebouwd was en de kippen voor de nacht opsluiten, terwijl zij dan ook controleren moest of de jongen de leghokken wel schoon gemaakt had. Toen zij zich omkeerde om er heen te gaan, zag zij Rob om een hoek van het huis komen. Hij had een brief in de hand, die hij juist opende. Hij wuifde tegen haar en zij wuifde terug en wees naar de kippenhokken. Rob knikte ten teken, dat hij haar begrepen had en liep in dezelfde richting, terwijl hij de brief las. De kippen waren bijna alle in de hokken. Een of twee laatkomers pikten nog hier en daar wat rond en de zon zond lange schuine stralen over het strodak. Hallo, schreeuwde Rob plotseling hallo, Isabelle! Mevrouw Ferndale is voor een ernstige operatie naar het ziekenhuis en Julie is voor een paar dagen naar Salis bury gegaan om bij haar te zijn. Ze zal binnen een week terug zijn en zegt zoiets dat ze dan ons zou komen opzoeken, tenminste als mevrouw Ferndale goed voor uitgaat en er geen complicaties zijn. Nou, dat zal wel prettig zijn, zei Isabelle en begon aan de knip van de kippenren te morrelen. Ja, zei Rob een beetje aarzelend. Het spijt me van mevrouw Ferndale. Ze is een erg aardig mens, Isabelle. Ik hoop, dat ze weer goed in orde komt. Ik ook, zei Isabelle en rukte wild aan de knip. Een kip kakelde op een verschrikte manier en vloog als een dolle in de ren rond. Het is een eigenaardige brief, voegde Rob er aan toe. Ze schijnt zich ongerust te maken. Ze zegt, dat ze me gauw wil spreken en dat ik me niet ongerust behoef te maken, omdat ze me nooit in de steek zal laten. Waar heeft ze het over? Ik bedoel, het klinkt alsof er iets achter zit. Misschien is ze wat in de war door mevrouw Ferndale. Dat zal het wel zijn, zei Isabelle en zwaaide de deur open. Er vloog een wild kakelende kip langs haar heen en er kwamen er nog twee uit het hok vliegen. O, zeg houd je gemak! riep zij op een ongewoon zenuwachtige manier en liep naar het grootste kippen hok. Het was belachelijk, herhaalde ze bij zichzélf, je zo druk te maken over Julie. Het was gek, maar ze trok het zich toch hevig aan en daar kon zij niets aan doen. Rob stond nog bij de ingang van de ren en staarde een beetje in twijfel naar de brief, die hij in de hand hield. Daarna keek hij op. toen de kakelende kippen langs hem heen door het open hek naar buiten renden. Zeg, Isabelle. begon hij op verbaasde toon, waarna hij plotseling zijn adem inhield en de ren instormde op het ogenblik, dat nog vijf kippen uit het hok kwamen vliegen. Isabelle! schreeuwde hij, stop, idioot, dat je bent! Ga niet naar binnen! Hij greep haar bij de schou ders en wierp haar met een heftige beweging naar ach teren. De kafferjongen had een lange stok tegen de deur van het hok laten staan en Rob greep die op. Terwijl Tiïj dat deed, kwam er een lange, zwarte schaduw, die wel een zweep met een afgeplatte kop leek uit het hok schieten. Een verschrikte kip kon niet gauw genoeg wegkomen. De schaduw sloeg toe en de kip viel dood neer. Rob boog zich wat achterover en toen de slang zich oprichtte om weer toe te slaan, zwaaide hij zijn stok en trof het dier vlak onder zijn kwaadaardige kop, Het dier viel neer en lag kronkelend op de grond, net een zwart touw, dat door een kleine jongen heen en weer geslingerd wordt. Toen draaide Rob zich weer om en greep Isabelle bij de polsen. Doe dat nooit weer, zei hij nijdig, doe dat nooit weer, Isabelle. Loop nooit weer zo'n risico. Je had wel dood kunnen zijn. Ben je hier nu nog niet lang genoeg geweest om dat te weten? Ze stonden elkaar met bleke gezichten aan te kijken, terwijl de slang aan hun voeten lag. De tranen sprongen Isabelle in de ogen en vielen in heldere druppels langs haar wangen. Jij had ook wel dood kunnen zijn, Rob, snikte zij. Jij had wel dood kunnen zijn. Isabelle, lievelingzei hij met zachte stem. O, lieveling. Ze bleef doodstil staan en haar gezicht werd strak en gespannen. Zij bracht een gebruinde hand aan de keel en een kleur als een gloeiende pioenroos kwam op haar wangen. Je schijnt Julie vergeten te zijn, zei ze met luide boze stem. Toen rukte ze haar pols los en liep de kippen ren uit. Rob bleef haar staan nastaren. Hij frommelde de brief van Julie in elkaar en duwde die in een van zijn zakken. Daarna joeg hij de kippen weer in het hok, sloot ze voor de nacht op en liep terug naar de woonhut. De zon was ondergegaan. Een harde rode glans was nog aan de horizon te zien en het zachte blauw van de nachtlucht verspreidde zich over het veld. Een ster hing laag aan de hemel. Rob zag nog altijd bleek en zijn ogen stonden wijd open. Hij schopte tegen de zachte rode aar de en liep langzaam en diep in gedachten. (Wordt vervolgd) „HET LUIPAARD" door V. S. Reid, uitg. Wereldbibliotheek. In de reeks van boeken over Afrika en gewijd aan de span ningen tussen blank en zwart neemt dit prachtige werk van de Westindische schrij ver-journalist Reid naar onze smaak een wel zeer bijzondere plaats in. Door zijn afkomst is hij in staat de botsing tussen de Europese (in dit geval Britse) beschaving en de cultuur van de neger uit de gevoels wereld en het rituele plichtsbesef van de laatste te analyseren. Het is het verhaal van de Kikoejoe-neger Neboe die door de jungle van de Engelse kolonie Kenya een blanke met schitterend beschreven vol harding achtervolgt tot hij hem „mooi kan maken", tot hij hem doodt. De vermoorde blijkt dan zijn vroegere meester te zijn. Met diens vrouw heeft de neger een ver houding gehad; de hieruit geboren manke jongen is bij de vermoorde en Neboe neemt hem nu mee op de lange tocht naar Nairobi, de hoofdstad, waar de neger zijn morele schuld wil gaan afbetalen. Hij is echter gewond door een kogel van zijn vroegere „bwana" en hij wordt achter volgd door het luipaard, dat alleen zwak ken en gewonden doodt. De manke zoon onvergetelijk getypeerd valt ten offer aan de aanval van het dier. Het verhaal culmineert in de rituele triomf van de Kikoejoe als hij een Engelse officier weet te doden. Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 23 February 1760 ADVERTENTIE. Leonard van Rhyn, op de Korte Princegraft by de Vinkestraat t'Amsterdam, onderwyst, zo heele, halve als buyten Kost, de Franse Taal cierlijk en zuyver vol gens de Spel-, Schryf- en Reken-Konst Italiaans Boekhouden &c. De Vreem delingen, aan hem in Kost vertrouwd wor dende, konnen zo door het Frans als door het Spaans van hem in de Nederduytse Taal onderwezen worden; alles zo spoedig doenlyk zy. Hy recommandeerd zig aan de Konstlievende en vleyd zig een ygelyk (zo veel mogelyk) vergenoeging te zullen geeven. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9