Minister zwijgt over zijn plannen met Duitse oorlogsmisdadigers Hoogovens IJmuiden gaat uitbreiden HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kiesrecht van negers in V.S. zaak van verkiezingspolitiek schilder zelf met JUSTITIE-DEBAT IN EERSTE KAMER „Men moet rekening houden met het Duitse NAVO-partnerschap" Nieuw droogdok voor Verolme Vijfde Hoogoven en ook produktie van niet-platte eindprodukten Zowel Republikeinen als liberale Democraten hebben een plan II KT h II h poli ssêri. Prado van Peru in Parijs Het woord is aan Voorlopig slechts twee gegadigden voor topprijs Hagenaar wint in Duitse „Lotto" f 277.000.- Loonsverhoging in de suikerverwerkende industrie In de krant van heden: Plaatselijke sneeuwbuien sikkens-tjallema produkt B. en W. Velsen willen samenvoeging Raadpleeg Springer. de boste polisbrenger. Inge Toft naar Haifa Christelijk-gereformeerde kerkbouvvactie slaagde Drie Haagse agenten ontslagen 74e JAARGANG No 187 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 35 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie. Redactie, Administratie Grote Hout- TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I O I 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I li I I J 1 0 I 1 - 1 J 1) J J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 new cL kfP JL ^r- P P- f 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft de Eerste Kamer dinsdag, by de voortgezette behandeling van de justitiebegroting, geheel in het onzekere ge laten over hetgeen hy denkt te doen met betrekking tot eventuele verdere gratiëring van de vier Duitse oorlogsmisdadigers: Aus der Fuenten, Lages, Fischer en Kotalla. De minister heeft de Kamer, zoals bij de replieken duidelyk bleek, ook geen be vredigend antwoord gegeven op het nadrukkelijke verzoek, het toelatingsbeleid voor spijtoptanten uit Indonesië te verruimen. Slechts verklaarde hy, rekening te willen houden met de gevoelens, die in de Kamer op dit punt leven. Zou hy overtuigd raken, dat er iets meer moet gebeuren, dan zal hij niet schromen dit in de ministerraad ter sprake te brengen. Dit was de enige toezegging welke de minister bereid was te doen ten opzichte van de spijtoptanten. De minister heeft het verzoek van mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.), te beloven de Duitse oorlogsmisdadigers niet op jaren te stellen (zulks ter vervanging van de levenslange gevangenisstraf) met kracht afgewezen. Op de tweede, vraag van mr. Cammelbeeck, namelijk of het de bedoeling van de minister is, de vier oorlogsmisdadi gers nu op jaren te stellen, heeft mr. Beer man in het geheel niet geantwoord. Het was vooral mr. Van Bruggen (C.H.U.) die zich bij de replieken met dit antwoord van de minister niet tevreden toonde. Hij wees erop dat zij, die ter dood waren veroor deeld. doch levenslang kregen, zijns inziens daarmee al ,.de beste gratie hebben ge had". Mussert en Blokzijl zijn geëxecu teerd, maar hun misdaden verbleken bij die van deze vier Duitsers, aldus 'mr. Van Bruggen. Als de mening van het Neder landse volk zou worden gepeild, zou blij ken dat de overgrote meerderheid van ons volk zich niet kan verenigen met verdere gratiëring. In antwoord op een vraag antwoordde mr. Beerman, dat, voor zover hem bekend, het verlenen van gratie aan de Duitse oor logsmisdadigers nooit een object in de Nederlands-Duitse onderhandelingen is ge weest. De minister wees er de Kamer op dat men „Duitsland uit verschillende oog hoeken kan beschouwen". „Maar dan moet men ook rekening houden met het feit dat Duitsland partner is in de NAVO". Mr. Beerman herinnerde er voorts aan dat het vraagstuk van de Duitse oorlogsmisdadi gers, in tal van landen al is opgelost. Op dit punt voegde mr. Van Bruggen de mi nister bij de replieken toe dat dit niet ter zake is. Is er een land, waar zoveel Joodse landgenoten zijn omgebracht als in Neder land? Wat aan de orde is, zijn de grote misdaden, die deze Duitsers hebben be gaan. „Een bezonken beslissing, naar eer en geweten, is nodig", aldus de minister die tenslotte van de Kamer begrip vroeg voor de moeilijke keuze, waarvoor hy is geplaatst. (Vervolg op pagina 7) Op Rozenburg is dinsdagmiddag de nieuwste aanwinst voor Verolme's ver enigde scheepswerven in het Botlekge- bied, het 35.000 tons Prinses Irene-dok, 204 meter lang, 38,5 meter breed en 14,5 me ter hoog aan zijn element toevertrouwd. De werf beschikt nu over een dokcapa citeit van ruim 169.000 ton, d.w., name lijk het gegraven 110.000 tons Koningin Wilhelmina-dok, het 22.000 tons Prinses Margrietdok en het 45.000 tons Prinses Marijke-dok. President Manuel Prado van Peru, die een staatsiebezoek aan Frankrijk brengt, heeft een krans gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat onder de Are de Triomphe te Parijs. Presi dent De Gaulle was bij deze plechtig heid aanwezig, evenals de nieuwe mi nister van de Strijdkrachten Messmer (op de achtergrond). Hoogovens IJmuiden gaat een vyfde hoogoven bouwen, waardoor het mogelijk zal zyn de produktie van eindprodukten uit te breiden, waaronder begrepen de pro duktie van niet-platte produkten. De directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en van Breedband n.v. te IJmuiden deelt mede dat, met goedkeuring van de betrokken raden van commissarissen, is besloten tot uit breiding van de ruwstaalproduktie tot 1,9 miljoen ton staal per jaar en tot een dienovereenkomstige vergroting van de produktie van koudgewalste dunne platen, alsmede van vertind blik. Door dit besluit gaat tevens de groei van het bedrijven complex een nieuwe fase in. De produktie-eenheden voor ruwüzcr en staal zyn dan geschikt voor een jaarlijkse ruwstaalproduktie van 2,7 miljoen ton, welke hoeveel heid vervaardigd en verwerkt zal kunnen worden na additionele investeringen in hulpinstallaties en verdere walseryen, waarover te zijner tyd nog moet worden beslist. Coleridge Wat in de politiek met vrees begint, eindigt gewoonlijk met dwaasheid. Minister Beerman De officiële uitslag van de voetbaltoto van afgelopen zondag was bij het sluiten van onze krant nog niet bekend. Wel ver namen wij dat voor de eerste prijs slechts twee deelnemers in aanmerking komen, namelijk de heren H. Kolk uit Genemuiden en P. Raymakers uit Amstenrade. Er zal tevens worden vermeld dat voor de eerste prijs nóg een melding is gedaan, waarvan tot nu toe het totoformulier niet aanwezig is gebleken. De termijn voor reclameringen sluit maandag 22 februari. Pas daarna zal de definitieve uitslag door de notaris worden vastgesteld. Een bedrag van 277.000 is ten deel gevallen aan een 39-jarige bed:ijfsleider van een glashandel, als tweede prijs in de Duitse cijferloterij „Lotto". Reeds een jaar lang speelde hij elke week voor de som van één mark (ongeveer negentig cent) in de loterij mee en steeds vulde hij de zelfde zes cijfers in. Eind januari trof hij doel, toen hij vijf van de zes getallen goed had geraden. Het bleek, dat voor de eerste prijs die week slechts één gegadigde was, waardoor het bedrag dat onder de tweede prijswin naars moest v/orden verdeeld, aanzienlijk steeg, aangezien de hoofdprijs volgens de Duitse wet niet groter dan een half mil joen mark mag zijn. De tweede prijs werd daardoor 307.000 mark groot. Tussen de werkgevers- en werknemers organisaties in de suikerverwerkende in dustrie is overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van vijf percent met terugwerkende kracht van 1 januari 1960 af. Aan het College van Rijksbemiddelaars is verzocht aan deze verhoging goedkeu ring te hechten. De suikerverwerkende in dustrie omvat cacao, de cacaobonen ver werkende industrie, de chocolade- en sui kerwerkindustrie, alsmede de koek-, ban ket-, beschuit-, biscuit- en wafelfabrieken. PW XVeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Agenda van Haarlem en IJ mond 5 Uit stad en omgeving5 Feuilleton 9 Horen en Zien9 Beeldverhalen 9 Kunst 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking mei plaatselijk enige hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige, langs de kust af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. Vannacht in het bin nenland lichte en hier en daai matige vorst, morgenmidda: temperaturen even boven hei vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee Met de thans goedgekeurde investerin gen is bij Hoogovens c.a. 155 miljoen en bij Breedband c.a. 63 miljoen gemoeid. De investeringen van Breedband zullen, naar verwacht wordt, geheel uit eigen middelen kunnen worden gefinancierd. Bij Hoogovens zal, in verband met deze investeringen en de inmiddels aangekon digde emissie van de Dortmund-Hoerder Huettenunion A.G., in de tweede helft van maart een emissie plaatsvinden van ge wone aandelen Hoogovens in de verhou ding van 400 nieuwe per 600 oude aan delen. en wel tegen een koers van 150 per cent. Het geplaatste gewone aandelen kapitaal zal hierdoor worden verhoogd van 77.334.000 tot 128.890.000. De nieu we aandelen zullen ten volle delen in de resultaten van het boekjaar 1960. Het ligt in het voornemen van Hoog ovens over 1959 een dividend van 20 per cent voor te stellen. In een binnenkort te houden buitenge wone algemene vergadering van aandeel- houde-s van Hoogovens zal een statuten wijziging worden voorgesteld. Deze houdt onder meer in dat met ingang van het boekjaar 1960 de winstverdeling wordt ge wijzigd in dier voege dat de uitkerings percentages voor de raad van commissa rissen en voor de directie zullen worden verlaagd. Deze wijziging houdt verband met de genoemde kapitaalsvergroting. In aansluiting op het vorenstaande deelt de persdienst van Hoogovens nog de vol gende bijzonderheden mede: Uitbreidingen Teneinde de ruwstaalproduktie tot 1,9 miljoen ton staal per jaar op te voeren, zal de Oxystaalfabriek worden uitgebreid. De beide in deze fabriek aanwezige staal- converters van 60 ton elk zullen worden vervangen door converters van 100 ton, terwijl een derde van dezelfde grootte zal worden geïnstalleerd. Verder zal een vijfde hoogoven, van dezelfde capaciteit als de vierde, worden gebouwd. Hierdoor zal de ruwyzer- en de staal- capacitelt weer voldoende zyn voor enige volgende uitbreidingen van de produktie van eindprodukten, daaronder begrepen niet-platte produkten. Bij Breedband n.v. zal door de bouw van een tweede elektrolytische vertinnerij en een uitbreiding van de dompelvertinnerij de produktiecapaciteit van vertind blik worden vergroot. Verder zullen voorzie ningen worden getroffen teneinde de pro duktie van koudgewalste platen te ver hogen. Na voltooiing van het onderhavige en het in mei 1959 aangekondigde investe ringsprogramma dat inhield een ver hoging van de staalproduktie tot 1,6 mil joen ton per jaar bij Hoogovens en de bouw van een tweede koudbandwalserij bij Breedband zullen de volgende pro- duktiecijfers kunnen worden bereikt (ter vergelijking zijn de cijfers over 1959 ver meld). Geen beroep op schrootmarkt Daar de vergroting van de staalproduk tie van het huidige niveau tot 1,9 miljoen ton nagenoeg geheel in de vorm van oxy- staal zal geschieden, waarvoor ruwijzer de belangrijkste grondstof is, behoeft voor de produktietoeneming geen beroep op de schrotmarkt te worden gedaan. Voorgesteld wordt artikel 43 lid 3 van de statuten zodanig te wijzigen, dat de uitkeringspercentages voor de raad van commissarissen en voor de directie, indien de „overwinst" der vennootschap een be drag van 5.000.000 overschrijdt, over het bedrag boven 5.000.000 tot een derde worden verlaagd. I Dinsdagmiddag werd bij de Verolme Dok- en Scheepsbouw Mij op het eiland Roozenburg by Rotterdam het 33.000 tons reparatiedok Prinses Irene te water gelaten. (Van onze correspondent in de V.S.) Alle negers in de Verenigde Staten be zitten stemrecht als ze de kiesgerechtig de leeftijd bereikt hebben. Reeds negen tig jaar is dat recht hun door de grond wet gegarandeerd. Maar tot nu toe heeft een aantal deelstaten in Amerika's zuidoost-hoek maling gehad aan dit grond- wets-amendement. Men is er daar in ge slaagd de overgrote meerderheid van de negers weg te houden van de stembus door hun het registreren als kiezers moei lijk te maken of door brute intimidatie. Twee plannen zijn er de laatste tijd naar voren gebracht om verbetering te brengen in deze toestand. Het ene plan heeft de steun van de liberale Democraten, het an dere dat van vrijwel alle Republikeinen. In een verkiezingsjaar zijn beide partijen extra bereid iets te ondernemen wat hun de gunst kan opleveren van de vele ne ger-kiezers in de noordelijke steden. De twee concurrerende partijen zijn in zulk een jaar echter minder dan ooit geneigd eikaars initiatief te steunen. De vraag is: kan men een compromis vinden tussen de twee plannen, die ten slotte hetzelfde be ogen: de neger in het zuidoosten in staat te stellen om te stemmen? Slaagt men daarin, dan zal na negentig jaar eindelijk genoemd grondwets-amen- dement gelding krijgen. Dit luidt: „Het stemrecht van burgers der Verenigde Sta ten zal niet onthouden of beknot worden door de Verenigde Staten of door enige deelstaat om reden van ras, kleur of voor malige slavernij. Het Congres zal de be voegdheid hebben om dit artikel door toe passelijke wetgeving van kracht te ma ken". Het eerste plan om dit te doen is naar voren gebracht door de commissie voor de burgerrechten. Deze commissie heeft voorgesteld, dat de president van de Ver enigde Staten federale registratie-ambte naren zou benoemen, wanneer zou blijken, dat ambtenaren in de deelstaten discrimi natie toepasten tegen negers. De liberale democraten in het Congres bleken te" vin den voor deze maatregel. Zonder steun van de Republikeinen zou den zij zulk een regeling echter niet tot wet kunnen maken en de Republikeinen zijn voor de dag gekomen met een eigen, afwijkend plan. Niemand minder dan William P. Rogers, de minister van Justi tie', die goed bevriend is met vice-presi dent Nixon, heeft in een persconferentie dat plan bekend gemaakt. Rogers stelde voor, dat een neger, die onrechtmatig bejegend werd, een klacht zou indienen. Het departement van Justi tie zou dan een proces aanhangig maken en indien men dit won, zou de rechter „stemrecht-scheidsrechters" kunnen af vaardigen naar dat betrokken gebied, die aan de rechter moesten rapporteren, wie er daar nog meer ten onrechte van de stembus werden geweerd. De rechter zou dan kunnen gebieden de betrokkenen te laten stemmen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 UIDSESTRAAT (BIJ KONWGSPIBNJ AMSTERDAM Ttl 773596 CAMEL MONTY COATS jaarproduktie 1950 1.142.000 ton 1.377.000 1.107.000 444.000 135.000 Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Veisen, Beverwijk, Heemskerk De meerderheid van het college van burgemeester en wethouders van Velsen heeft zich uitgesproken voor samenvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot één gemeente. Zij heeft de gemeenteraad van Velsen voorgesteld te besluiten zulks in een preadvies aan Gedeputeerde Staten van Noordholland kenbaar te maken. Burgemeester mr. M. M. Kwint, die zoals men weet, reeds geruime tijd ziek is, heetf niet deelgenomen aan de beraadsla gingen. Wij menen te weten, dat burge meester Kwint niet voor samenvoeging van de drie IJmond-gemeenten is. Het tweede plan lijkt omslachtiger dan het eerste maar is waarschijnlijk effectie ver in de praktijk. Het eerste plan heeft twee nadelen: het zou de negers alleen maar stemrecht kunnen geven in federale verkiezingen en niet in die van hun deel staat. Verder is Rogers van mening, dat federale registratie-ambtenaren de ne gers wel op kieslijsten kunnen zetten, maar niets belet de plaatselijke autoritei ten bij de stembus die neger alsnog te weigeren. Pas indien er een gerechtshof achter hun registratie zou staan, zou de zaak anders worden. Rogers heeft verklaard, dat vice-pre sident Nixon zijn plan steunde en dat is genoeg om vrijwel alle Republikeinse Congresleden en bloc voor het plan te winnen. Geen Republikeinse politicus keert zich graag tegen de man, die mis schien Republikeins president wordt in november. Maar voor de liberale democraten is het moeilijk om het Nixon-Rogers plan ten bate van de negers te steunen Komt het er door in het Congres, dan zullen de republikeinen in de verkiezingscampagne natuurlijk onderstrepen wat zij voor de negers hebben gedaan. Is een compro mis tussen beide plannen mogelijk? Ro gers heeft duidelijk laten blijken, dat hij daar niet voor voelt. Toch lijkt een enigs zins anders geformuleerd plan, ontdaan van partij-etiketten, het enige wat kans heeft aanvaard te worden. De Senaat be gint half februari met deze zaak. De uit slag is nog onzeker, want een plan waar geen politiek kapitaal in zit, zou voor bei de partijen minder aantrekkelijk zijn. Advertentie Triefovn f-3-6-6r* JERUZALEM (UPI) Het Deense vrachtschip Inge Toft werd woensdag in Haifa in Israel venvacht, aldus is dinsdag te Jeruzalem officieel bekendgemaakt. De Inge Toft verliet Port Said dinsdag met een onbekende bestemming, nadat het schip bijna negen maanden door de V.A.R. was vastgehouden omdat het Is raëlische lading vervoerde. Men neemt aan dat het in Haifa in dok zal gaan, om de mosselen, die zich in de loop van de wachttijd op de scheepsromp hebben vast- genesteld, eraf te laten halen. Nadat de Inge Toft te Port Said gelost was kreeg het schip volgens een bericht uit Jeruzalem geen toestemming om door het Suezkanaal te varen. De kerkbouwactie. die de christelijk-ge reformeerde kerken hebben gevoerd, is thans vrijwel geëindigd. Reeds 148 kerken van de ruim 160 hebben een bedrag van 173.644,36 bijeengebracht. Deze gemeen ten omvatten 54.785 zielen, zodat gemid deld per persoon een bedrag van 3.17 gecollecteerd werd, terwijl 2.- gevraagd was. Het tuchtrechtelijk onderzoek binnen het Haagse politiekorps heeft thans geleid tot het ontslag van drie agenten van de verkeerspolitie, die vorig jaar betrokken waren bij een omkopingsgeval. De officier van justitie, mr. J. C. Maris, had persoon lijk twee hoofdagenten van een verkeers- patrouille op heterdaad betrapt, terwijl zij geld aannamen van een automobilist, in plaats van een proces-verbaal op te ma ken wegens een verkeersovertreding. De derde agent werd later geschorst, omdat hij zijn collega's telefonisch verwittigde van het feit, dat tegen hen een onderzoek zou worden ingesteld. Ook hij krijgt nu ont slag. geraamd produktieniveau op jaarbasis medio 1962 ruwijzer (incl. ruwijzer voor verkoop) 1.700.000 ton ruwstaal 1.900.000 totaal walserijprodukten (eigen staal) 1.500.000 waarvan: koudgewalste platen 700.000 vertind blik 300.000

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1