Eisenhower vraagt een miljard meer voor buitenlandse hulp CDU-ereraad zou Oberlander inzake Lemberg rehabiliteren Macmillan bracht verslag uit van zijn Afrikaanse reis RTC komt vandaag niet gereed WITTE KRUIS met ESSO bent u beter uit WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 4 Hij vindt dat vaststaande nationale politiek Pensionering per 1 mei zou dan niet zijn gebaseerd op zijn nazi-verleden Opnieuw sonarcontact met onderzeeërs bij Argentinië DDR-passen voor militaire westelijke missies QQQOQQQQ Voorkom griep en bestrijd griep met DE £Ckte PIJNSTILLER Antisemitische acties niet georganiseerd Ondergrondse staking Duitse hulp aan. VAR: mijnenvelden opruimen Ketellappers, moppentappers, keizers, koningen en kappers; Winnaars, minnaars; bonafide, uitgekookte zakenlieden; Slagers, jagers, ordedragers, weifelaars en alles-wagers, ook zij weten wat 't beduidt: Geen nadere veroordeling der apartheidspolitiek Verklaring van Ferhat Abbas aangekondigd Kroesjtsjev en Nehroe zijn het zeer eens Concessie in Genève Russen laten controle van „verdachte schokken" toe WASHINGTON (UPI) President Eisenhower heeft het Amerikaans Con gres verzocht 4.175.000.000 in het komen de fiscale jaar te bestemmen voor hulp aan het buitenland. Het gevraagde be drag ligt bijna een miljard dollar hoger dan het vorig jaar. Voor militaire hulp aan het buitenland vraagt Eisenhower twee miljard. 400 mil joen meer dan vorig jaar en 700 miljoen meer dan het Congres ten slotte toestond. De militaire hulp die wordt verleend krachtens het program voor wederzijdse veiligheid is volgens de president „vast staande nationale politiek", voorgeschre ven door Amerika's eigenbelang en tra ditionele idealisme voor de goede zaak. Collectieve veiligheid tegenover de groei ende militaire en economische macht van Rusland en communistisch-China is niet slechts verstandig, aldus Eisenhower in zijn aanbeveling, maar onontkoombaar. De rest van het bedrag, ruim 2,17 mil jard. is bestemd voor economische hulp, zoals: speciale hulp aan Pakistan en India voor de constructie van 's werelds groot ste irrigatiesysteem in het Indus-gebied; een maximum-bijdrage aan nationalis- listisch-China ter stimulering van de eco nomische ontwikkeling op Formosa, als „een overtuigend bewijs dat onder vrije instellingen een snelheid en mate van ont wikkeling mogelijk zijn die de resultaten onder een totalitair bewind overtreffen" en een geconcentreerde injectie van Ame rikaanse kredieten voor India en Pakistan, waar 'n half miljard mensen vechten voor een beter leven zonder hun toevlucht te nemen tot het communisme. De Amerikaanse hulpprogramma's voor het komend jaar zullen, volgens Eisenhowers wens, verder omvatten: 700 miljoen als aanvulling voor het kapitaal van het fonds voor ontwikkelingskredie ten, 724 miljoen voor militaire hulp aan arme bondgenoten, 286 miljoen voor spe ciale bijstandsprojecten, ruim 172 mil joen voor technische bijstand, 175 miljoen voor bijzonderheden en 101 miljoen voor kleinere programma's als bij voorbeeld de hulp aan vluchtelingen. Advertentie Vooruitlopend op de critiek van het Con gres op deze uitbreiding van de hulpgelden in een tijd van ontwapeningsoverlég en ontspanning, zegt Eisenhower in zijn aan beveling, dat de dreiging van het commu nistisch imperialisme blijft bestaan on danks het feit, dat de Sovjet-Unie het af gelopen jaar belangstelling heeft getoond voor vermindering van de spanning. Hij verklaart verder, dat de macht van Rus land en communistisch-China groeit en wijst op Tibet, Formosa, Laos en de In- disch-Chinese grens. De president zegt verder: „De Europese landen dragen in toenemende mate hun deel van de gemeenschappelijke verdedi gingstaak. Van onze NAVO-bondgenoten ontvangen nog slechts Griekenland, Tur kije en IJsland economische hulp. In fei te verlenen de andere NAVO-leden in toe nemende mate economische hulp aan an dere landen". is iw.. i >m <i a 9 SS m jg! ff m ïi i Wt 3* jÉ/ (Van onze correspondent in Brussel) Op de Rondetafelconferentie te Brussel werd dinsdagavond nog geen overeen stemming bereikt over het voorlopige staatshoofdschap van Kongo. De Belgische regering lijkt thans minder nadruk te leg gen op dit punt van de agenda. Sommige waarnemers menen dat men de Belgische kroon niet „in een Kongolees avontuur moet storten". De Kongolese regering, die op 10 juni haar taak zal aanvaarden zou zelf overleg kunnen plegen met de Belgi sche regering over het voorlopig staats hoofd. In ieder geval zou de koning der Belgen in de Kongolese hoofdstad worden vertegenwoordigd door een speciale am bassadeur, of door een Belgische minis ter, die de titel zal dragen van minister resident. Andere oplossingen, welke een verge lijk zouden vormen tussen de Belgische opvatting en die van de Kongolese leider Kasavoeboe, werden eveneens ter sprake gebracht. Deze stelde voor dat de voorlo pige Kongolese regering zal worden ge presideerd door een Belgische minister. Wanneer België dit voorstel aanvaardt, aldus de leider van de Nationale Kongole se Beweging Kalondji, zullen alle Kongo lese delegaties bereid zijn de overeen komst te tekenen betreffende de garantie voor de veiligheid van de personen en goederen in Kongo. Intussen is het de vraag of de R.T.C. haar werkzaamheden vanavond zal kun nen beëindigen. Het ziet er naar uit dat ook donderdag en vrijdag moet worden vergaderd. Gescheiden (UPI) Het ministerie voor Kongo te Brussel heeft bekendgemaakt dat het po litieke beheer over de mandaatgebieden Roeanda en Oeroendi nu gescheiden is van dat over Kongo. Deze administratieve maatregel is noodzakelijk geworden nu Kongo op 30 juni onafhankelijk wordt. (Van onze correspondent in Bonn) De Bondsdagfractie van de Westduitse regeringspartij, de C.D.U., heeft gisteren het vijfde lid van de ereraad van deze partij benoemd, die een onderzoek zal in stellen naar de verwijten tegen de C.D.U.- minister voor Vluchtelingenzaken profes sor dr. Th. Oberlander. Tegelijk werd te Bonn bekend gemaakt dat 't nog 'n open vraag is of deze raad inzage zal krijgen in de documenten van de internationale on derzoekingscommissie in Den Haag. Deze internationale commissie van de „Unie van verzetslieden voor een verenigd Euro pa" heeft gepoogd een onderzoek in te stellen naar Oberlanders gedragingen in juli 1941 in de Poolse stad Lemberg. De C.D.U.-ereraad zal onder voorzitter schap staan van de 79-jarige Keulse ban kier dr. Pferdmenges, 'n persoonlijke vriend van bondskanselier Adenauer. Pferdmen ges bedankte tijdens het Hitler-regime voor een deel van zijn talloze functies in het Duitse bankleven. In 1944 werd hij we gens de aanslag op Hitier korte tijd in ar rest gesteld. De vier andere leden van de ereraad zijn de 47-jarige jurist Höcherl, leider van de Beierse C.S.U.-groep in de Bondsdag, de 63-jarige historicus Heinrich Höfler, Bondsdaglid, de 61-jarige jurist dr. Weber, Bondsdaglid, en de 66-jarige pre dikant Cillien, voorzitter van de C.D.U. in de deelstaat Neder-Saksen. Deze ereraad kan slechts aanbevelingen aan de Bondsdagfractie van de C.D.U. doen. De mogelijkheid bestaat, dat zij de fractie aanbeveelt een openbaar fractie- besluit te nemen. Het onderzoek van de commissie-Pferdmenges zal slechts ver wijten betreffen, die de eer van Oberlan der aangaan. Hieruit kan men opmaken dat zij alleen een onderzoek zal instellen naar de kwestie-Lemberg. Oberlander verschijnt voor de commissie niet als be klaagde, maar als getuige in eigen aange legenheid. Het voordeel van het bijeenroepen van de commissie-Pferdmenges voor Ober lander is, dat het hem enige maanden respijt geeft. Hij kan in ieder geval tot 1 mei minister blijven. Op die dag wordt hij 55 jaar en pensioengerechtigd als mi nister. Oberlander verwacht dat de fractie-commissie hem wat Lemburg be treft zal rehabiliteren, waarna hij rustig ontslag zou kunnen nemen. Zijn ontslag BUENOS AIRES (UPI) Twintig man personeel van de Amerikaanse marine zijn dinsdag in Buenos Aires aangekomen om de Argentijnse marine „behulpzaam te zijn bij het gebruik van onderzeeboot- bestrijdingsmiddelen". Zij zijn onmiddel lijk doorgereisd naar Puerto Madryn aan de Golfo Nuevo, waar naar verluidt twee duikboten van onbekende nationaliteit zijn ingesloten. Van officiële zijde in Puerto Madryn is medegedeeld, dat dinsdagavond opnieuw sonarcontact is gemaakt met een van de twee onderzeeboten. Onmiddellijk werd een aanval met dieptebommen uitge voerd. Berichten als zouden de onderzee boten ontsnapt zijn werden met nadruk ontkend. OSLO (UPI) De Russische vice-premier Anastas Mikojan heeft dinsdag in Oslo verklaard, dat de duikboten voor de Ar gentijnse kust geen Russische geweest zijn. Hij maakte de berichten waarin dit gezegd werd belachelijk, zeggend, dat zij afkomstig zijn van mensen, die bang zijn voor de groeiende populariteit van de Russische vredespolitiek. „Als onze zee lui in Argentinië willen gaan zwemmen, kunnen zij ernaar toe gaan als toeristen", zei hij. „Toen ik de berichten las, besefte ik weer, hoeveel dwaze mensen er nog op de wereld rondlopen". De Russische vice-premier zei dit op een persconferentie, die hij gaf voor zijn ver trek uit Oslo naar Moskou, na een verblijf van enkele dagen in Noorwegen. Over de studenten, die hem zondagavond uitfloten op een studentenbijeenkomst, zei hij ver goelijkend. dat het jeugdige mensen waren die nog moeilijk laster kunnen onder scheiden. BONN (Reuter) De Russische mili taire autoriteiten in Oost-Duitsland heb ben aan de westelijke militaire missies nieuwe passen verstrekt, die in tegenstel ling tot de vorige passen niet meer voor de Sovjet-zone, maar voor „de Duitse Demo cratische Republiek" gelden. Voorts staat op de passen, dat zij op het Oostduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken zijn ge registreerd. De regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk beraden zich erover, of men met de nieuwe be woordingen akkoord kan gaan. zo heeft een woordvoerder van de Britse ambassa de te Bonn bekendgemaakt. wordt evenwel niet geëist, om de kwestie Lemburg maar wegens zijn nazi-verleden in het algemeen! Ook voor de regering- Adenauer acht men een aftreden van Oberlander na een eventuele rehabili tering door de commissie-Pferdmenges aanvaardbaar, omdat in dat geval dit aftreden niet het gevolg zou zijn van com munistische agitatie. President Manuel Prado van. Peru die op het ogenblik een staatsiebezoek aan Frankrijk brengt, werd bij zijn aan komst op het Elysée te Parijs ont vangen door het hoofd van de Franse Republiek. President De Gaulle be groette het echtpaar Prado op de trap van zijn ambtspaleis. Advertentie Tabletten, poeders of cachets! (Van onze correspondent in Bonn) In de Bondsdag te Bonn zal de Westduit se minister van binnenlandse zaken Schro der morgen een witboek van de regering over de anti-semitische wandaden, die se dert de Kerstnacht in de Bondsrepubliek zijn voorgevallen, bekend maken. Uit dit witboek blijkt volgens een bericht in de Frankfurter Allgemeine Zeitung van he denmorgen, dat er geen gesloten acties zijn voorgekomen bij de anti-semitische uitbarstingen. Rechts-radicale of commu nistische organisaties staan, volgens het witboek niet op de directe achtergrond. In het witboek worden alle anti-semiti sche gevallen van de afgelopen twee maanden onderzocht. Bij een derde van het aantal beschuldigden waren politieke motieven de achtergrond van de daad, maar slechts in 73 van deze gevallen kon men de daders grijpen. Ongeveer 20 van deze gevallen hadden een echte Jodenhaat tot achtergrond. Bij tweederde van de wandaden ging het er om louter verniel zucht of daden van jongeren of kinderen. In totaal heeft men 685 gevallen ontdekt, waarvan er 39 in de deelstaat Baden- Wüttemberg zijn voorgekomen, 69 in Beieren, 123 in Berlijn, 7 in Bremen, 50 in Hamburg, 59 in Hessen, 105 in Neder- Saksen, 167 in Noordrijn-Westfalen, 34 in Rijnland-Palts, 3 in het Saargebied en 29 in Sleeswijk-Holstein. Men heeft in totaal 234 daders kunnen grijpen, van wie er 63 in een snelle recht spraak konden worden veroordeeld. Vijf daders kregen meer dan een jaar gevan genisstraf. Van de 234 tot dusver gepakte daders zijn er 130 onder de 20 jaar, 49 in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, 22 tussen 30 en 40 jaar, 16 tussen 40 en 50 jaar, 11 tussen 50 en 60 jaar en 6 boven de èo jaar. Een duizend stakende mijnwerkers zijn maandag door de straten van Dover naar de kantoren van de „Na tional Coal Board" gemarcheerd, bij wijze van steun aan 130 mijnwerkers, die in de gangen van de Betteshanger- mijn in Kent zitten uit protest tegen het ontslag, dat aan 140 „overbodige" collega's is aangezegd. De stakers, die achter de mijn-harmonie naar het N.C.B.-hoofdkwartier marcheerden, eisten dat de ontslagen ongedaan ge maakt zouden worden. CAIRO (AFP) De overeenkomsten, die de vorige maand gesloten zijn door pre sident Nasser met de Westduitse minister van economische zaken, L. Erhard, hadden onder meer betrekking op een groot elek- trificatieproject. Volgens dit plan zou wa ter uit de Middellandse Zee door kanalen gevoerd worden naar het dal van Quatta- rah en zou dit stromende water gebruikt worden voor het doen functioneren van elektrische centrales. De terreinstudie, welke het eerste sta dium is voor de verwezenlijking van het project, stuit echter op een grote moeilijk heid. Het gebied van Quattarah ligt vol met mijnenvelden uit de jongste oorlog. Het ge- heie gebied van de woestijn van Libië, ten noorden en ten zuiden van het dal, is met mijnen bedekt door Engelsen, Duitsers en Italianen, die het afwisselend bezetten tij dens de schommelingen ih de strijd in Li bië in 1941 en 1942. Men heeft de woestijn nog nooit volledig van mijnen gezuiverd en beschikt ook niet over complete plannen voor het leggen van deze mijnenvelden. Er is daarom een overeenkomst gesloten tussen de regering van de Verenigde Arabische Republiek en die van de Bondsrepubliek volgens welke Westduitse deskundigen gezonden zullen worden, die het gehele gebied van Quatta rah van mijnen zullen zuiveren, waarna 02'SpeCïaliStëh' bp hün beurt de woestijn zullen kunnen doorkruisen om het elektri- ficatieplan të bestuderen. Advertentie (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan werd gistermiddag met gejuich ontvangen, toen hij tijdens het vragenuur de zaal van het Lagerhuis betrad. Sir Winston Churchill was aanwe zig om naar hem te luisteren. Macmillan werd meteen door de oppositie onder vuur genomen, voornamelijk over de moeilijke situatie in de Centraal Afrikaanse Fede ratie (Zuid- en Noord-Rhodesia en Nyas- saland). Labour voert al enige tqd een campagne om Nyassaland toe te staan de federatie desgewenst de rug toe te keren en een geheel zelfstandige staat te wor den. Volgens Macmillans vroegere uitla tingen zou het slechts de keus krijgen om de tegenwoordige toestand, waarbij het als kolonie onder rechtstreekse bescherming van de Britse regering staat, te handha ven, óf met de federatie, in haar toekom stige hoedanigheid als onafhankelijk lid van het Gemenebest, in zee te gaan. De toestand is uiterst delicaat en Mac millan heeft Sir Roy Welensky, de pre mier van de nog onvoltooide federatie, niet voor het hoofd willen stoten en daar om nooit de belofte willen geven, dat Nyas saland eventueel het recht zou moeten heb ben uit de federatie te treden. Zolang de commissie-Monckton de mogelijkheden ter plaatse onderzoekt, een onderzoek dat pas eergisteren is begonnen, probeert Macmillan er verder het zwijgen toe te doen. Het was reeds een belangrijke tege moetkoming tegenover Nyassaland, dat het zich niet tegen zijn zin bij een onaf hankelijke federatie behoeft aan te sluiten. Macmillan is op zijn tocht door Afrika, en met name in Salisbury, de hoofdstad van de Federatie, en in Kaapstad, zo ver gegaan als zijn verantwoordelijkheid zulks toeliet. Van oppositiezijde werd erkend dat zijn rede in Kaapstad, waarin hij op beleefde doch overduidelijke wijze ver klaard heeft het niet eens te zijn met de apartheidspolitiek, een prachtig voor beeld heeft gegeven, al zei oppositieleider Gaitskell dat woorden alleen niet genoeg zijn. Macmillan zei het beter te achten op het ogenblik niets toe te voegen aan hetgeen hij in Afrika heeft gezegd. Een Conservatief lid merkte op dat in Londen gesproken woorden in Afrika vaak op over dreven manier worden uitgelegd. De partijpolitiek deed zich echter on verminderd gelden en de oppositie was slechts moeilijk te bewegen om de sput terende Macmillan met rust te laten. De premier las een uitvoerige verklaring voor over de lessen die hij in Afrika had geleerd. Hierin onderstreepte hij de de monstratieve betekenis van deze reis en zijn vorige tochten naar landen van het Gemenebest, met het oog op de komende topconferentie met de Russen. Hij be toogde zoals hij herhaaldelijk heeft ge daan, dat Groot-Brittannië op deze confe rentie geen klein land is, maar een onver breekbaar onderdeel van het wereldomvat tende, door een hechte band van kame raadschap bijeengehouden gemenebest met zeshonderd miljoen inwoners. De Britse premier zei nogmaals dat hij er meer dan ooit van overtuigd is dat er voor de uiteenopende vraagstukken in Afrika niet slechts één pasklare oplossing bestaat. Men zal moeten geven en nemen, passen en meten Hij verklaarde dat hetgeen hij heeft aan schouwd, zijn werk in Londen zal verge makkelijken, al koestert hij niet de illusie na deze korte bezoeken plotseling een deskundige te zijn geworden. Hij zal ook geen boek over zijn reis gaan schrijven, ook niet wanneer hij er een uitgever voor zou vinden. Deze opmerking wekte dave rend gelach. Macmillan is door familieban den nauw verbonden met een bekende uit geverij van deze naam. PARIJS (Reuter) Nieuwe aanvallen van de Algerijnse verzetsbeweging in Al- gerië en Frankrijk hebben de publieke belangstelling voor de rede, welke pre mier Ferhat Abbas van de Algerijnse op standelingenregering vandaag in Tunis zal houden, doen verminderen. Maar politie ke waarnemers te Parijs geloven dat Ab bas een nieuw voorstel in de kwestie van bestandsbesprekingen zal doen, mogelijk door nieuwe afgevaardigden te benoe men in plaats van de verzetsleiders in Franse gevangenschap, die in november als vertegenwoordigers werden aangewe zen. TUNIS (UPI) Mohammed Yazid, mi nister van voorlichting in de voorlopige Algerijnse regering, heeft te Tunis meege deeld dat Ferhat Abbas zich zal richten tot de Europeanen in Algerije en dat de ver klaring van internationaal belang zal zijn. NEW DELHI (Reuter) Na het ver trek van Kroesjtsjev uit India is dinsdag in Nieuw Delhi een gemeenschappelijke Russisch-Indische verklaring gepubli ceerd, waarin wordt gezegd dat de betrek kingen tussen de twee landen nog nooit op zo'n stevige basis hebben gestaan als nu. Kroesjtsjev en Nehroe hebben bij hun be sprekingen van de afgelopen dagen met tevredenheid geconstateerd, dat er in de internationale politiek een duidelijke ont spanning is opgetreden en zij spreken dan ook de hoop uit dat dit tot gevolg zal heb ben dat de komende topconferentie tussen Oost en West zal slagen. De twee premiers herhalen dat zij voor stander zijn van een verbod van kernwa pens, met als eerste stap een verbod van kernwapenproeven. Kroesjtsjev heeft tegenover Nehroe ver klaard dat hij de neutraliteitspolitiek van India bijzonder op prijs stelt, aldus het communiqué. De Sovjet-Unie is er van overtuigd dat deze politiek een „aanzien lijke bijdrage is voor het handhaven en versterken van de wereldvrede". Kroesjt sjev wenste de regering en de bevolking van India succes bij de voortzetting van dit beleid. GENèVE (UPI) Op de besprekingen over de stopzetting van de kernproeven, die door de grote drie te Genève worden gehouden, heeft de Russische afgevaar digde Tsarapkin dinsdag officieel meege deeld, dat Rusland het voorstel van Eisen hower inzake een verbod op kernproeven, voor niet-registreerbare onderaardse ex plosies afwijst. Tsarapkin zei dat het plan in feite neerkwam op een aanmoediging tot hervatting van de proeven. Hij zei voorts, dat Rusland nu bereid was om toch inspectiegroepen ter plaatse toe te staan een onderzoek in te stellen naar elke verdachte aardschok, die een il legale kernontploffing zou kunnen inhou den. Hij stelde bij deze concessie wel de voorwaarde dat het Westen akkoord moest gaan, dat van tevoren wordt vastgesteld hoeveel van die inspectieteams, jaarlijks op Brits, Engels en Russisch grondgebied een onderzoek mochten instellen. Aange nomen wordt, dat Tsarapkin hierbij een klein aantal inspecties op het oog had. GENEVE (Reuter) Tsarapkin beoog de naar hij zeide tijdelijk vereenvoudigde criteria om inspectie te kunnen beginnen van veronderstelde kernontploffingen". Deze criteria, dienend voor ontdekking en localisering maar niet voor identificering van ontploffingen, zouden allengs ver zwaard kunnen worden. Uitgesloten van inspectie zouden schokken zijn op dieper dan 60 km. onder het aardoppervlak, schokken wier epicentra in de diepten dei- open zee liggen of schokken, die duidelijk tot het voor- of naspel van een aardbeving der zesde grootte behoren. Deze criteria zouden eerst voor twee of drie jaar gelden. Westelijke woordvoerders begroetten deze nieuwe Russiche bereidheid met in stemming, de bereidheid dus om inspec tieteams toe te staan om alle aardschok ken, die worden geregistreerd na te gaan en te onderzoeken. Zij spraken er echter hun twijfel over uit of Rusland ermee in zou stemmen, dat daartoe een „enorme" hoeveelheid inspecties voor nodig zijn. Het merkwaardige in Tsarapkins voor stel is, dat hij van het Westen eist, dat het eerst akkoord gaat met het principe van een vast aantal inspecties per jaar vóór dat de onderhandelingen over het aantal van deze inspecties is begonnen. Boven dien- liet Tsarapkin doorschemeren dat dat vastgestelde aantal klein zou moeten zijn. Toen men hem eraan herinnerde, dat het Westen in zijn laatste voorstel 20 jaarlijkse inspecties op grondgebied van Engeland en de Verenigde Saten aan Rus land had aangeboden, om alleen al de gro te ontploffingen ondergronds te kunnen nagaan, zei Tsarapkin: „Dat zijn maar denkbeeldige getallen uitgevonden door Amerikaanse woordvoerders om een groot aantal inspecties te kunnen krij gen". Streepje. Baron Jon Bille Brahe, in be roep gegaan van een rechterlijke uit spraak volgens welke hij zijn dubbele achternaam alleen mocht gebruiken met een verbindingsstreepje er tussen, is door het Deense opperste gerechtshof in het gelijk gesteld en kan dus het streep je weglaten.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4