Internationale concurrentie bedreigt onze zeehavens „Onverbloemde discriminatie" P.v.d.A. wil toch uitspraak over Lauwerszee uitlokken Stelde Van R. na Lynn's verdwijning een onjuist radiobericht op? Ferhat Abbas poogt Fransen in Algerije gerust te stellen DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 4 Kamerlid uit Amsterdam geeft aan Coen- en Hemtunnel voorrang boven de lJtunnel Mr. dr. da Costa Gomez spreekt in Amsterdam Pensioenregeling midden- en kleinbedrijf PRVAN ROY EN OVER KLM-RECHTEN Kans op verlening bestaat echter wel op den duur Amendement op de begroting van Verkeer en Waterstaat ingediend Italië zou maatregelen nemen als rechten er niet komen KAPITEIN DE BRUIJN GEHOORD Bekentenis over gevecht in hut herroepen Kort nieuws Beroepsgeheim voor maatschappelijk werk Studiecommissie geïn stalleerd Bedienend personeel van Air France wil staken Zaterdag staking in de Parijse theaters Geen bevoegdheid Bestandscommissie acht Israel schuldig Parijs hervormt administratie en legerleiding (Van onze parlementaire redacteur) „De Duitsers vrezen de ontwikkeling van de Rotterdamse Europoorthaven. Bremen, Hamburg en Wilhelmshafen stellen alles in het werk om zelf de Europoort functie te vervullen. Het is geenszin denkbeeldig, zo zei de heer Roolvink (K.V.P.) gisteren in de Tweede Kamer, dat onze zeehavens in een scherpe concurrentiestrijd zullen worden gewikkeld". Hij was er niet gerust op dat onze havens op die strijd voldoende voorbereid zijn, want de weg trekt steeds meer verkeer naar zich toe en daarom zullen in ons land betere wegverbindingen nodig zijn van de zeehavens naar het noorden en oosten van ons land. Speciaal vroeg de heer Roolvink aandacht voor een betere verbinding met Twente, waardoor ook het aangrenzende Duitse industrie gebied wordt bereikt. Hij merkte op dat men in België aan de aanleg van een autoweg van Antwerpen naar Duitsland grote voorrang geeft. „Het is een rijkstaak, betoogde me vrouw K u i p e r-S t r u i j k (V.V.D.), er voor te zorgen dat van de gunstige ligging van onze havens maximaal profijt kan worden getrokken, nu meer en meer de grote zeehavens voor de vestiging van in dustrie de rol overnemen van de aanvan kelijke vindplaatsen van grondstoffen. In dit verband moeten de kansen voor Euro poort worden aangegrepen. Het is veront rustend dat voor de eerste keer een be drag van slechts 4,6 miljoen gulden voor de ontwikkeling van Europoort is uitge trokken." Voor een geheel nieuwe haven te Uithui- zermeeden aan de mond van de Eems ten westen van Delfzijl, vroeg de heer A a n- t j e s (A.R.) de aandacht. Hij drong ook aan, evenals de heer Cornelissen (V.V.D.) op een eigen vissershaven voor Katwijk. Als argument daartegen wordt altijd aan gevoerd dat de afstand van IJmuiden naar Katwijk gering is, maar voor de Katwij- kers stijgen daardoor de kosten en boven dien is de vissershaven van IJmuiden al overvoerd. Het gaat er overigens om dat de Katwijker vissers, die meest eigenaren zijn van hun schepen, ook een eigen af- slagbedrijf willen opbouwen. Door Katwijk een eigen haven te onthouden wordt het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden kunstmatig bevorderd. Verlanglijstjes Het in opdracht van de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant ontwikkelde Kreekrakplan verdient aller belangstel ling, zei mevrouw Kuiper-Struijk (V.V.D.). Het is een plan dat niet alleen van betekenis is voor de opheffing van de structurele werkloosheid van West- Brabant, maar het is ook nationaal gezien een consequentie uitwerking van de moge lijkheden die het Deltaplan biedt. De heer M a e n e n (K.V.P.) drong aan op een Maas-Rijnverbinding door Lim burg. De sterk toegenomen Rijnvaart krijgt hierdoor een tweede verbinding met Ruhrort. Ook de internationale wegver bindingen moeten worden verbeterd, be toogde de heer M a e n e n, die tevens de aandacht vestigde op de vreemde situatie dat de steden Arnhem, Apeldoorn en Zwol le onderling geen verbinding hebben per spoor voor passagiersvervoer. Het is een grote fout geweest die verbinding op te heffen, verklaarde hij. De sterke toeneming van het autover keer veroorzaakt in Rotterdam moeilijk heden met de verbindingen tussen de bei de Maasoevers. Daarom vroeg mevrouw Kuiper-Struijk of er middelen kunnen ge geven worden voor een versnelde uitvoe ring van de Brienenoord-burg. Tevens pleitte zij voor een versnelde bouw van de Beneluxtunnel onder de Rotterdamse Wa terweg bij Vlaardingen door middel van tolheffing. Tegen tolheffing had de heer A a n t j e s (A.R.) ook geen bezwaar voor de versnelde bouw van een brug over het Haringvliet. Wat de tunnelvoorzieningen in en rond Amsterdam betreft, gaf hij ho ge voorrang aan de Coen- en Hemtunnel omdat deze van nationale betekenis zijn, terwijl de IJ-tunnel meer een Amsterdam se aangelegenheid is, waarvoor Amster dam echter op een behoorlijke rijksbij drage aanspraak mag maken. Voor de IJ-tunnel pleitten de heren Lankhorst (P.S.P. en Bakker C.P.N.), maar de heer Cornelissen (V.V.D.) gaf ook voorrang aan de Coen- en Hemtunnel boven de IJ-tunnel. Wan neer de Coentunnel wordt gebouwd en aan sluitend daarop een rondweg om Amster dam wordt aangelegd met aftakkingen naar de binnenstad, kan het IJ-tunnelpro- ject voorlopig wel worden opgeborgen, zei hij. De IJ-tunnel zou alleen maar het ver keer in de binnenstad overbelasten. Wat Rotterdam allemaal onderneemt uit Rot terdamse beurzen, dwingt bewondering af zei dit Amsterdamse Kamerlid. „Wanneer is de minister bereid," vroeg mevrouw Kuiper-Struijk (V.V.D.) „zijn toestemming te geven dat de lan dingsbaan van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam verlengd wordt? Dan zal het niet meer voorkomen dat toestellen van de K.L.M. niet altijd kunnen landen omdat de landingsbaan te kort is. De heer Duynstee (K.V.P.) betoogde de noodzaak van de uitbreiding van Schiphol om de concurrentie in het wereldluchtver- keer te kunnen weerstaan. De „IJzeren Gordijn-politiek" van Amerika veroor deelde hij. Vandaag antwoorden minister Korthals en staatssecretaris Stijkel. De leider van de oppositie op Curagao, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter van de Curagaose Nationale Volkspartij, zal maandagavond om 8 uur in de aula van de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam een lezing houden onder de titel: „Het statuut van ons Rijk, theorie en prak tijk". Deze bijeenkomst wordt georgani seerd door de Socialistisch-Democratische Studentenvereniging „Politeia", die inder tijd twee Algerijnse woordvoerders naar ons land uitnodigde. Mr. dr. da Costa Gomez, die naar Neder land is gekomen „om besprekingen te voe ren naar aanleiding van de onlangs afge kondigde maatregel van rijksbestuur, waarbij de gedeputeerden van het be stuurscollege van Curagao ontslagen wer den en de macht bij de gezaghebber kwam te berusten", zal in zijn lezing een toelich ting geven op de bestuursmoeilijkheden op het eiland. Bij zijn aankomst op Schiphol zei hij vorige week: „Ik zal hierover van gedachten wisselen met een ieder, die, als enige oplossing voor de ontstane moeilijk heden een normale democratische gang van zaken wenst". De Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf heeft in zijn vanmiddag in het ge bouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag gehouden openbare verga dering besloten een commissie in te stel len, die tot taak heeft na te gaan in hoe verre de door staatssecretaris Schmel- zer geopperde suggesties met betrekking tot de bezitsvorming nadere aanpassing behoeven voor de ondernemers in het mid den-* en kleinbedrijf. Er is reeds een com missie ingesteld door de Raad die deze zaak in studie heeft voor wat de werkne mers in het midden- en kleinbedrijf be treft. SCHIPHOL (ANP) „Ik ben bijzonder teleurgesteld en verontwaardigd over de negatieve resultaten van de luchtvaartonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Nederland", aldus verklaarde dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, die woensdagmiddag met het K.L.M.-toestel uit New York op Schiphol aankwam. „Ik heb minister Herter een memorandum overhandigd waarin de tekst van de motie, zoals deze door de Tweede Kamer is aanvaard, was opgenomen en een verklaring afgelegd over de rede van minister Luns in de Tweede Kamer. Minister Herter heeft mijn verklaring aangehoord, maar hy heeft mij bepaald geen hoop gegeven dat het verzoek binnen afzienbare tijd toch nog zou worden ingewilligd. Eerlyk gezegd, de Amerikanen hebben ons van het begin af gewaarschuwd, dat de zaak er niet goed voor stond. De Nederlandse delegatie heeft tijdens de onderhande lingen ronduit kunnen spreken. De Amerikanen begrijpen onze houding, onze verontwaardiging. Ik ben ervan over tuigd, dat Nederland uiteindelijk landings rechten op Los Angeles zal verkrijgen, maar ik kan zeker op dit ogenblik niet aangeven wanneer." Uitvoerig ging dr. Van Royen vervolgens in op de argumen ten welke van Amerikaanse zijde zijn aan gevoerd. De Amerikaanse luchtvaart wil zich nu en in de toekomst concentreren op vier grote Europese toegangs-of uitgangs poorten, namelijk Parijs, Londen, Frank fort en Rome. Amsterdam is daar be slist niet bij. Hun politiek gaat dus die rich ting uit en het verstrekken van landings rechten aan de K.L.M. zou hun plannen doorkruisen. Vervolgens verklaarde dr. Van Royen: „Het afwijzen van {iet verzoek van Ne derland is een onverbloemde discrimina tie van ons land, dat klein is en econo misch niet zo een machtig potentieel ach ter zich heeft staan, ook niet op het ge bied van het luchtverkeer, eigenlijk ko men de Amerikanen rond voor dit stand punt uit. Een derde argument van Ame rikaanse zijde is om in het luchtverkeer geen liberalisatie toe te passen maar zich te houden aan de mogelijkheden welke door de beide landen op dit gebied gebo den worden. Daardoor komt men in con flict met de Nederlandse opvatting, im mers onze economische basis is voor een belangrijk deel gebouwd op het vrije ver lenen van internationale vervoersdiens ten in de wereld". Dr. Van Royen betoogde dat de Neder landse delegatie de onderhandelingen uit stekend heeft gevoerd, en er niet meer uit heeft kunnen halen. Dat Nederland open lijk uiting geeft aan zijn teleurstelling (Van onze parlementaire redacteur) De fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr. Burger, heeft er dinsdag in de Tweede Kamer tegen geprotesteerd dat hy geen uitspraak kan krygen over het ai of niet afsluiten van de Lauwerszee, omdat de Kamermeerderheid heeft besloten de be handeling van zijn desbetreffende motie enkele maanden uit te stellen. Daarom heeft de heer Posthumus (P.v.d.A.) alsnog een amendement op de begroting van Verkeer en Waterstaat ingediend teneinde door een stemming over dat amendement toch nog de gewenste uitspraak uit te lokken. De stemming over een motie kan men uitstellen, maar met een amendement is dat bezwaarlyk, want dan kan de begroting niet worden goedgekeurd. Het amendement heeft ten doel de uit gaven voor de werken ter beveiliging te gen stormvloeden en tot daarmee samen hangende verbetering van de waterstaat kundige toestand te verhogen met drie miljoen gulden. In de toelichting op het amendement wordt gezegd, dat de bedoe ling is daarmee „een uitspraak van de Kamer uit te lokken, waardoor de werk zaamheden voor de indijking van de Lau werszee in 1960 kunnen beginnen". De niet-socialistische partijen kunnen natuurlijk het standpunt innemen dat een verhoging van de uitgaven met drie mil joen voor beveiliging tegen stormvloeden de minister niet verplicht deze gelden te gebruiken voor afsluiting van de Lauwers zee. Een minister is nooit verplicht alle gelden op te maken die hij zou mogen uitgeven. Op die grond zou men tegen het amen dement kunnen stemmen omdat het een slag in de lucht is als men weet dat de minister nog enkele maanden nodig heeft om een beslissing te kunnen nemen na dat hij een inzicht heeft gekregen in de financiële mogelijkheden bij het doen van een keuze tussen de drie oplossingen van de Lauwer szeekwestie. Die oplossingen kosten respectievelijk ongeveer 50 mil joen, 100 miljoen en 120 miljoen. Voor de veiligheid zijn alle drie de mogelijkheden deugdelijk, heeft minister Korthals ver klaard. De woordvoerder van de K.V.P., de heer Maenen, heeft er prijs op gesteld te zeg gen dat bij zijn fractie de veiligheid voor op staat. De K.V.P.-fractie staat geens zins onverschillig tegenover de kwestie, maar omdat de zaak- al zo lang aanhangig is, sedert 1955, acht zij een kort uitstel niet onredelijk. Het amendement-Posthumus zal waar schijnlijk pas volgende week in be handeling komen en dan wel tot een le vendig debat aanleiding geven. heeft niets te maken met de werkelijke verhouding tot onze bondgenoot, noch heeft dit consequenties voor onze NAVO- verplichtingen. De onderhavige aangele genheid moet worden gezien in de juiste proporties, meende dr. Van Royen. Vergeldingsmaaf regelen? MONTREAL (UPI) De weigering van de Verenigde Staten om landings rechten voor de K.L.M. in Los Angeles toe te staan, heeft oude wonden opengereten. In het hoofdkwartier van de internationale burgerlijke luchtvaartorganisatie van de Verenigde Naties en in de internationale luchttransportvereniging te Montreal ver luidt dat men niet verrast zou zijn als een aantal landen vergeldingsmaatregelen zullen nemen tegen wat zij een onredelij ke protectionistische houding van de Ver enigde Staten achten. Deze landen zouden wellicht overeenkomstige maatregelen te gen de Verenigde Staten treffen totdat de ze hun houding verzachten. Amerikaanse lof voor de K.L.M. De Amerikaanse Academie voor Inter nationale Zaken, een particuliere organi satie in San Francisco, heeft dezer dagen een „staatsalmanak" het licht doen zien die velerlei wetenswaardigs over alle lan den en vele belangrijke personen bevat. De K.L.M. komt in deze uitgave goed aan haar trek. De almanak noemt de Neder landse luchtvaartmaatschappij in zijn „eresectie" de „koningin van de lucht" en de ..beste luchtvaartmaatschappij ter we reld". Volgens gezaghebbende zegslieden in Washington zal de Italiaanse regering zich schrap zetten indien de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Ilitalia geen Californi- sche landingsrechten en andere concessies in de Ver. Staten krijgt. De Italiaanse de legatie, die geleid wordt door generaal Kenato Abriata. heeft voor Alitalia lan dingsrechten in Los Angeles gevraagd, een verlenging van de route van Rome naar Montreal tot Chicago en het recht om voor bij New York verder te vliegen naar La- tij ns-Amerika. Volgens de zegslieden wilde de Ameri kaanse delegatie opschorting van de onder handelingen voor de duur van ongeveer twee weken alvorens een definitief ant woord te geven. Abriata zou, naar ver luidt, geantwoord hebben dat zijn delegatie zolang niet kon wachten en was dadelijk naar Rome teruggekeerd. Het State De partment zal zijn besluit volgende week aan de Italiaanse ambassade mededelen, zo wordt vernomen. De zegslieden zeiden dat de Italianen be togen dat twee Amerikaanse luchtvaart maatschappijen naar en voorbij Italië vlie gen, terwijl slechts een Italiaanse maat schappij op de V.S. vliegt. Indien de Ame rikaanse regering Alitalia geen bevredi gende concessies verleent, zal de Italiaan se regering in overweging nemen de reeds verleende concessies aan Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen te herzien, aldus de zegslieden. BOSTON (AFP, Reuter, UPI) Kapi tein De Bruijn van de „Utrecht", het schip van de Nederlandse marconist Van R. die momenteel te Boston terechtstaat op beschuldiging van moord op de passa- giere Lynn Kauffman, heeft woensdag voor de rechtbank getuigd vat Van R. hem bekend had, met Lynn in haar scheeps- hut gevochten te hebben en intieme om gang met haar gehad te hebben. Van R. had dit de kapitein verteld op 30 septem ber in een cel van het politiebureau in Brooklyn, de dag van zijn arrestatie. De kapitein voegde eraan toe dat Van R. even later zijn bekentenis over de ru zie met Lynn had herroepen, maar niet zijn verklaring over de intieme verhou ding. Kapitein De Bruijn bracht voorts naar voren dat Van R. op de avond van de fa tale 18de september tussen 6 en 8 uur de enige dienstdoende dekofficier was ge weest, maar dat hij zich tussen 6.17 en 7.25 uur viermaal op de brug had laten zien. De eerste keer had hij de kapitein ge vraagd of hij contact zou opnemen met de kustwacht wegens de verdwijning van Lynn Kauffman. De kapitein had hem toen opgedragen een boodschap samen te stellen en uit te zenden nadat de Utrecht Cape Cod Canal zou zijn gepasseerd op weg naar Brooklyn van Boston. De Bruijn getuigde, dat toen de bood schap hem werd voorgelegd ter parafe ring, hij enkele correcties aan had moe ten brengen wat betreft de richting van het schip, de afstand die het had afgelegd en de koers die het schip uit de haven van Boston had genomen. De officier van Justitie MacAuliffe had bij de opening van de zitting van het pro ces al verklaard dat Van R. „een mislei dende radioboodschap" had uitgezonden om de autoriteiten op een dwaalspoor te brengen als ze naar het lichaam van Lynn Kauffman zouden gaan zoeken. Boodschap herschreven De kapitein werd voorts gevraagd wie de laatste zin van de radioboodschap had geschreven. In die laatste zin werd name lijk gezegd dat mevrouw Kauffman „zich niet goed voelde vandaag". Aan kapitein De Bruijn werd gevraagd of hij of Van R. die laatste zin hadden opgesteld. „Ik geloof dat ik het heb gedaan", al dus De Bruijn, maar later gaf hij toe daar niet zeker van te zijn. Later herinnerde MacAuliffe De Bruijn eraan dat hij had gezegd, correcties in de boodschap te hebben aangebracht die al leen maar richting, afstanden en koers betroffen. De Bruijn zei toen: „Ik her schreef de hele boodschap". Vraag: Was die zin er dus al in toen u het bericht van Van R. ter controle ont ving? Antwoord: Daar ben ik niet zeker van. De boodschap was om 's nachts nul uur 19 klaar en een tweede boodschap was om Omgeslagen. Bij een oefening met amfi bievoertuigen in de zee voor Melbourne zijn woensdag enkele boten afgedreven en omgeslagen waardoor tien soldaten verdronken. Er konden 64 man worden gered. De voorzitter van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk, prof. dr. R. Schippers, heeft in Den Haag de studie commissie geïnstalleerd, die het vraag stuk van het beroepsgeheim en verscho ningsrecht voor maatschappelijk werk(st)ers zal bestuderen en daarover rapport zal uitbrengen. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Verder hebben in de commissie zitting: hoogleraren, leden van de rechterlijke macht, leidende figuren uit het maat schappelijk werk en vertegenwoordigers van de bonden van maatschappelijk wer kers. Prof. Schippers wees er in zijn in stallatierede op dat de discussies over het beroepsgeheim van de maatschappelijk werker niet van vandaag of gisteren date ren, maar reeds enkele jaren oud zijn. Dat nu de tijd is gekomen, deze zaak op nieuw aan de orde te stellen, ligt o.a.aan het feit, dat in de kringen van de bonden een ontwerp van wet op de titelbescher- ming is voorbereid. En verder is er dan een speciale aanleiding, omdat zich eind 1959 vrij plotseling een aantal gevallen voordeed, waarbij een rechterlijke uit spraak ten aanzien van het verschonings recht moeilijk kan uitblijven. Daarbij heb ben vooral de zaak van mej. G. te IJmui den en het arrest van het Amsterdamse hof de gemoederen bewogen. Het maatschappelijk werk kan niet ge zond en vruchtbaar fungeren, wanneer niet tussen de maatschappelijk werker en de cliënt in vele, in juist de moeilijkste en belangrijkste gevallen, een vertrouwens relatie wordt opgebouwd, aldus prof Schippers. Samenvattend vroeg spreker vooral voor de volgende vragen de aandacht van de commissie: 1. is zonder verschoningsrecht de uit oefening van het beroep van maatschap pelijk werker mogelijk? 2. is de vrijheid van de cliënt zonder verschoningsrecht voldoende gewaar borgd? 3. is er een algemeen belang aan het verschoningsrecht verbonden? Met het uitspreken van de hoop dat de commissie erin zal slagen tot een aan vaardbare oplossing te komen verklaarde prof. Schippers de commissie voor geïn stalleerd. Prof. mr. G. E. Langemeijer sprak hier na namens de commissie. Het onderzoek, zo zei hij, zal geenszins eenvoudig zijn, want het zijn tegenstrijdi ge en bovendien moeilijk scherp te omlij nen belangen, die hier zo goed mogelijk in overeenstemming moeten worden ge bracht. Hij gaf de verzekering dat de com missie ernaar zal streven haar taak zo snel en deugdelijk als mogelijk is te vol brengen. acht voor halfeen uitgezonden. In die tweede boodschap stond: „Vrouwelijke passagier vermist tussen boei nummer 5 en Cape Cod Canal. Let scherp op s.v.p." Kapitein De Bruijn verklaarde de twee de boodschap niet van te voren te hebben gelezen. MacAuliffe ging diep op die tweede boodschap in en vroeg De Bruijn of hij tegenover de Bostonse politie had ver klaard, dat hij niets van die tweede bood schap afwist. De Bruijn antwoordde dat hij van het be staan van die boodschap wel afwist, maar niet van de inhoud ervan. Hij verklaarde dat de eerste boodschap voor de kust wacht was bedoeld, maar dat de tweede een nooabericht voor alle schepen op zee was geweest. De kwestie van het logboek Overigens was de getuigenis van de ka pitein zowel wat tijden als plaatsen be treft nogal vaag met veel antwoorden als „Ik herinner het me niet". Wel herinner de hij zich dat Van R. hem had gevraagd, of hij zijn logboek zou meenemen naar de Newyorkse politie toen deze Van R. op 22 september wilde ondervragen. Onder aanhoudende vragen hield de kapitein vol, niet te weten of Van R. er enige bij zondere reden toe had om dat boek mee te nemen of om die kwestie met hem te bespreken. Op de vraag of Van R. had ge zegd het boek nodig te hebben om verant woording af te leggen van zijn doen en la ten tussen acht en negen uur 's avonds op de dag dat mevrouw Kauffman ver dween. antwoordde De Bruijn tot twee keer toe: „neen". De kapitein verklaarde nog dat hij Van R. bij zich had geroepen om hem te on derhouden over een verhaal dat in de „New York Journal American" had ge staan en waarin over een romance tussen Van R. en Lynn Kauffman werd ge schreven. Ik vroeg hem „wat denk je daarvan?" Hij antwoordde: „Hoe komen ze erbij, zo iets te doen"," aldus kapitein De Bruijn, die voorts zei dat er „verder geen dis cussie hierover" was geweest. De jury werd in het onzekere gelaten over een radioboodschap die zou hebben geluid: „Wij hadden weinig hoop bij de eerste boei". De Bruijn werd gevraagd of een dergelijke boodschap in het logboek voorkwam, waarin ook de twee andere radioboodschappen vermeld stonden. De Bruijn zei dat die derde boodschap niet geregistreerd was. Vader Kauffman getuigt De industrieel Theodore Kauffman uit Chicago, de vader van de vermoorde jon ge vrouw, vertelde de rechtbank daarna het levensverhaal van zijn dochter. Hij vertelde over haar kinderjaren, haar kortstondige huwelijk, haar scheiding en haar bezigheden nadien. Op zijn wens is indertijd haar lijk vrijgegeven voor cre matie. Over deze crematie heeft zich vóór het proces al een dispuut ontwikkeld tussen het openbaar ministerie en de ver dediging, omdat de crematie zo vlugi ge schiedde dat de verdediging geen karfs heeft gekregen het lijk te doen onderzoe- ken. Op zoek naar een dokter De raadslieden van Van R. laten in de stad Halifax zoeken naar een dokter die Lynn Kauffman vermoedelijk kort voor haar dood heeft onderzocht. Op 16 en 17 september was de Utrecht in Halifax en Lynn Kauffman behoorde tot de elf passagiers die aan wal gingen. Wellicht heeft zij onder de naam Lynn Tucker een arts geconsulteerd. PARIJS (Reuter) Het bedienend per soneel aan boord van de vliegtuigen van de „Air France" heeft bekendgemaakt, dat het vrijdagochtend het werk voor twee dagen zal neerleggen, als zijn eis inzake kortere werktijden in straalvliegtuigen niet wordt ingewilligd. Op het ogenblik werkt men tachtig vlieguren per maand. Op routes waar straalvliegtuigen woi'den gebruikt, wil men slechts zestig uur per maand werken. Intussen zijn de acteurs en actrices van de genationaliseerde Parijse theaters de Opéra, de Opéra Comique en de Comé- die Frangaise opgeroepen zaterdag te staken voor een hoger salaris en betere arbeidsomstandigheden. De spelers van het Théatre National Populaire, dat ook subsidie ontvangt, moeten zelf beslissen of zij aan de actie deelnemen. De staking zal geen invloed hebben op de voorstellin gen in het Théatre de France, waar de spelers een afzonderlijk contract hebben. Het Franse kabinet heeft woensdag be sloten, dat de salarissen van de ambtena ren dit jaar in drie fasen met vijf per cent zullen worden verhoogd. Met terug werkende kracht van 1 januari krijgen zij twee percent, een percent per 1 augus tus en twee percent met ingang van no vember. LONDEN (UPI) Er was er eens een zeer onderontwikkeld land, dat de UNO om hulp vroeg ter verbetering en uitbrei ding van de veestand. De UNO bekeek de zaak van alle kanten en kon het eindelijk eens worden over het zenden van een stier naar het zeer onderontwikkelde land. De veeteelt bleef echter kwijnen. Een waarzegger ging naar de kudde om poolshoogte te nemen. „Wat is er eigenlijk aan de hand", vroeg hij de stier. „Ik ben een vertegenwoordiger van de UNO", zei de stier, „ik ben hier alleen in de kwaliteit van adviseur". Het sprookje werd verteld door Lord Birdwood, de afgevaardigde van Engeland op de laatstgehouden zitting van de UNO, in een praatje tot de leden van het konink lijk middenaziatisch genootschap in Londen. Radio-C airo: CAIRO (AFP) De gemengde be standscommissie heeft Israel schuldig ver klaard aan de incidenten in het begin van deze maand in het Syrische-Israelisch grensgebied, zo meldt radio-Cairo. De commissie meent dat de actie van de Israëlische troepen op 1 februari tegen het dorp Tawafik in de gedemilitariseerde zo ne, een „flagrante schending van de be standsbepalingen" was. De bestandscom missie heeft de Israëlische autoriteiten verzocht alle militaire stellingen in de ge demilitariseerde zone te ontruimen en af te breken, aldus de Egyptische radio. Naar aanleiding van deze veroordeling heeft het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken het eerste rapport gepu bliceerd van de waarnemers der UNO, die hadden bevonden, dat het dorp Tawafik, dat door Syriërs was bezet, omgeven was door .stenen borstweringen en loopgraven. Zoals gemeld hadden de Israëliërs de Sy riërs verweten dat zij het dorp hadden versterkt. In het eerste rapport van de UNO was ook niet gesproken van doden. In de re solutie, waarin Israel wordt veroordeeld, is echter sprake van twee doden en twee gewonden aan Syrische zijde. Terwijl gisteren de negen voornaamste oproerlingen waarop, na de muiterij van einde januari in Algiers, de Franse autori teiten de hand wisten te leggen, naar de Santé-gevangenis in Parijs werden over gebracht, waar hun medesamenzweer ders Lagaillarde en Biaggi al eerder een geforceerd onderdak gevonden hadden, hield Ferhat Abbas, de leider der voorlo pige Algerijnse regering in Tunis, een re de waarin hij zich in het bijzonder tot de Fransen in Algerije richtte. Beide gebeur tenissen lijken er op te wijzen dat de ont wikkeling van het Algerijnse probleem in versneld tempo een nieuwe episode tege moet kan gaan. De verhuizing van de Franse oproerkraaiers van Algiers naar Parys bcwyst in ieder geval d»t De Gaul le hun berechting niet op de lange baan wil schuiven. De Franse regering heeft gisteren, na haar zitting, officieel bekend gemaakt, dat de administratie en de le gerleiding in Algerije ingrijpend zullen worden hervormd. Verscheidene activisti sche kolonels, die begin van deze maand in Algiers van hun functies werden onthe ven, hebben van de regering gelijktijdig bericht over hun nieuwe commandopos ten in Frankrijk ontvangen. Ferhat Abbas heeft in zijn rede nog maals herhaald dat het voorstel van De Gaulle inzake het zelfbeschikkingsrecht van het Algerijnse volk terstond tot het einde van de oorlog zou kunnen voeren. Hij wees er echter ook op dat het enige doel van zijn regering op de totale onaf hankelijkheid van zijn land zou blijven ge richt. Abbas wees met kracht iedere op lossing van de hand, die op een verdeling van Algerije tussen Europese en inheem se bevolkingsgroepen zou kunnen leiden. Over de mogelijkheid van een associatie tussen Frankrijk en Algerije, de formule die De Gaulle in het bijzonder voor ogen staat, maakte de leider der Algerijnse na tionalisten echter geen enkele toespeling. Zijn rede was gematigd en klaarblijkelijk bedoeld om de Fransen in Algerije gerust te stellen, dat zij van de onafhankelijkheid niets te vrezen zouden hebben. Abbas volgde in dit opzicht en in zekere zin het voorbeeld van zijn grote tegenspeler De Gaulle, die de Algerijnen een volwaardige positie in het kader van een Franse Ge meenschap had aangeboden. De Algerijn se leider beloofde de Fransen dat hun waardigheid als mens in een Algerijnse republiek geëerbiedigd zou worden. Van een scherpe intuïtie of zelfs maar van een hoge mate van politieke handig heid getuigde de rede overigens niet. Door lang en nadrukkelijk uit te wijden over de koloniale ambities, die de Fransen nog steeds niet konden laten varen, zal Abbas het gehoor, waartoe hij zich speciaal wil de richten, eerder tegen zich in het harnas hebben gejaagd. Het ware van zijn kant intelligenter geweest, desnoods onder ze kere reserves, in beginsel de handschoen van De Gaulle op te rapen een deputatie naar Parijs te sturen en de Franse colons hun illusies over de uitslag van een referendum voorlopig niet te ontnemen. De Algerijnse Fransen hebben al moeite genoeg alleen het beginsel van het zelfbe schikkingsrecht te verwerken. Niettemin liet de verklaring een verzoe nend geluid horen en bovendien is meege deeld dat Ferhat Abbas voor het einde van deze week het woord opnieuw zal nemen. In ieder geval is de dialoog tussen Frank rijk en de Algerijnse nationalisten opnieuw geopend, terwijl De Gaulle, na zijn forse reacties op de revolutie in Algiers, thans over grotere bewegingsvrijheid beschikt dan hij totdusver ooit genoten heeft. Soustelle (AFP-Reuter) Het centrale comité van gaullistische „Unie voor de Nieuwe Republiek", de grootste partij in het Fran se parlement, heeft in een communiqué verklaard „nota te nemen van het besluit van Jacques Soustelle weer gewoon bur ger te worden en bijgevolg zijn politieke activiteit te onderbreken." Soustelle zelf heeft echter dadelijk tegengesproken dat hij zou afzien van alle politieke actie. ..Een man als ik ziet niet af van twintig jaar gaullistische actie en vijf jaar strijd voor een Frans-Algerije. Trouw aan mijn opvatting zal ik blijven doen en zeggen wat mijn geweten mij voorschrijft. Ik ver plicht me tot niets. Ik ben weer gewoon burger, geen minister, parlementslid of bestuurslid van de U.N.R.. zo zei hij, en als gewoon burger en strijder zal ik even als elke Fransman gebruik maken van mijn geestelijke vrijheid". In de Franse staatscourant is maandag een wijziging in het wetboek van straf recht afgekondigd, welke de mogelijkheid opent dat personen, met het oog op een vooronderzoek van misdrijven tegen de binnen- en buitenlandse veiligheid van de staat, vijf dagen worden vastgehouden. Tot op heden bedroeg deze termijn 48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4