Norm voor oude huizen wordt willekeurig genoemd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Frankrijks eerste kernfysicus distancieert zich van de bom slW MORRIS before ijou êmj! Chessman krijgt voor de achtste maai uitstel BELGISCHE KROONRAAD KEURT HET KONGO-BELEID GOED KAMERCOMMISSIE OVER HUURVERHOGING Gedupeerde poolwinnaars willen in beroep gaan Emigranten gedwongen met Amerikaanse schepen te reizen Baron Gevers niet naar Djakarta STUURMALS, COHEN Voorlopig 50 Starfighters voor 300 miljoen Ook onderwijzend personeel 6.2 verhoging Tachtig marinemannen leiden dubbel leven 74e JAARGANG No 189 Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 37 Directie: P. VV. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de krant van heden: Minder koud Bedenkingen van liberale en conservatieve zijde Prof, Perrin acht kernwapen militair waardeloos Het woord is aan Waarschuzving tegen overhaasting bij het liberalisatiebeleid Kamerlid Corver stelt vragen aan minister Diamanten ringen A mbtenarensalarissen Overdag dienstdes nachts havenarbeider 1 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt SAN QUENTIN (IIPI) Caryl Chess man heeft uitstel van executie van zestig dagen gekregen, tien uur voordat hij in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin het leven zou laten. Het is de achtste maal dat Chessman uitstel van execntie heeft gekregen. In Sacramento verklaarde de gouver neur, dat hij uitstel verleend heeft „om het volk van Californië de gelegenheid te geven zich via de wetgevende vergade ring opnieuw uit te spreken over de dood straf". Hij beloofde een bijzondere zitting van de vergadering bijeen te roepen om de kwestie te behandelen. Een andere kwestie, die hem tot zijn besluit had gebracht, aldus Brown, was een telegram dat hij gisterenavond ont ving van de assistent-minister voor inter- Amerikaanse zaken op het State Depart ment en dat als volgt luidde: „Via onze ambassade in Montevideo heeft de natio nale raad van de regering van Uruguay vanavond zijn ernstige bezorgdheid onder de aandacht gebracht van het State De partment over te verwachten van vijan dige demonstraties van studenten en an deren wegens Chessmans executie, wan neer president Eisenhower Uruguay op 2 maart bezoekt". Over de kwestie van doodstraf wees Brown in zijn verklaring op het feit dat de Californiërs „duidelijk verdeeld" zijn over deze kwestie. „De duizenden brieven, die ik over deze zaak heb ontvangen, gingen niet zo zeer over de persoon van Caryl Chessman en zijn leven als wel om de vraag of deze staat de doodstraf zal hand haven. „Indien het volk, via zijn gekozen vertegenwoordigers, beslist dat de huidi ge wet gehandhaafd moet blijven, zal Ca ryl Chessman worden geëxecuteerd". Pag W eerrapporten 1, 2 Tweede Kamer2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Agenda van Haarlem en ljmond 7 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 9 Feuilleton 11 Horenen Zien 11 Esperanto-cursus f11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws13 Effecten en Geldmarkt 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport lö Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met weinig of geen neerslag. Aanvankelijk matige tot zwakke, later matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Vannacht in het binnen land plaatselijk lichte vorst, morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan van daag. Volledige leerrapporten op pagina twee Prinses Marijke, die gisteren 13 jaar werd, kreeg in paleis Soestdijk bezoek van een deputatie van de verbindingsdienst der Koninklijke Landmacht, die een bergmeu bel voor de speelkamer van de Prinses aanbood. Daarna ontving de jarige Prinses de ge lukwensen van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Deze stichting organiseert sedert 1947 vakantiekampen voor minder valide kin deren van alle gezindten van 8 tot 21 jaar. Totaal werden deze vakantiekampen door De jarige Prinses Marijke bekijkt het geschenk van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". ruim 32.000 oorlogsweesjes en ongeveer 3.500 minder valide kinderen bezocht. De deputatie bestond uit de 14-jarige Dorothé Pculussen uit Blerick en de 11- jarige Jan van der Meijden uit Otterloo, begeleid door mevrouw R. Bovend'Eert Drughorn uit Venlo. Zij boden de Prinses twee boekenplankjes aan. vervaardigd door het Goois Scheppend Ambacht, en een fraai bloemstuk. (Van onze correspondent in Brussel) Over de zitting van de Kroonraad die donderdagavond op het paleis van Brussel door koning Boudewijn werd gepresideerd en waaraan ook Paul-Henri Spaak, de se cretaris-generaal van de NAVO. in zijn kwaliteit van minister van Staat deelnam is niet veel uitgelekt. In een officieel com mentaar heet het dat de ministers in hun drie uren durende vergadering de door de regering gevolgde Kongo-poïitiek, die verder door de R.T.C. werd uitgewerkt, goedgekeurd hebben als de enig mogelij ke politiek voor Kongo. De Belgische mi nisters en staatsministers wensen echter dat de Kongolese leiders waarborgen ge ven in verband met de veiligheid van per sonen en goederen in Kongo. Het totnutoe gevoerde Kongo-belcid werd door minis ter De Schrijver toegelicht. Het wekte anderzijds enige verbazing in politieke kringen, dat de Brusselse libe ralen in hun jaarvergadering heftig pro testeerden tegen de meeste besluiten van de R.T.C. De Brusselse senator Hougardy waarschuwde tegen wat hij een verzaken van de Belgische verantwoordelijkheid in Kongo noemde en herinnerde aan het feit dat er op de dag van de proclamatie van de onafhankelijkheid van India honderd duizend doden zijn gevallen. Het gezaghebbende Brusselse blad de „Soir" liet eveneens een conservatief ge luid horen. Het blad schrijft dat de Belgi sche afgevaardigden ter rondetafelconfe rentie te dikwijls belangrijke toegevingen deden zonder dat de Kongolese leiders een tegenprestatie leverden. Wij hopen, aldus de Soir, dat België op de aanstaande eco nomische R.T.C. zal worden vertegen woordigd door sterke mannen, die vast besloten zijn de Belgische belangen te ver dedigen. Overeenstemming Die persstemmen en verklaringen heb ben het optimisme op de R.T.C. niet be- invloed. Integendeel, minister De Schrij ver verklaarde dat er donderdag goed werk werd verricht. Gisteravond bereikte de conferentie overeenstemming over de zestien aanbevelingen, welke aan de Bel gische regering en net parlement zullen worden voorgelegd en die het kort begrip vormen van de talrijke werkzaamheden van de R.T.C. sedert een maand. Het gaat voornamelijk om de organisatie van de verkiezingen voor de Provinciale Staten, de Kamer en de Senaat, de functies van de centrale regering en van de provinciale regeringen, de organisatie van de Wetge vende Vergadering, de uitoefening van de macht tijdens de overgangsperiode en het voorlopig staatshoofdschap. Over de kwestie van de eventuele aanvaarding door koning Boudewijn van de functie als voorlopig staatshoofd van Kongo, werd nog steeds volgens het officiële com mentaar op de kroonraad niet gespro ken. Vandaag zou de R.T.C. de zestien aan bevelingen in voltallige vergadering goed keuren en morgenochtend wordt de slot zitting gehouden, waarbij de pers en tele visie zullen worden toegelaten. Het doek valt aldus zaterdag over een historische conferentie, welke de nieuwe onafhanke lijke Kongo-staat in Afrika zag geboren worden. Ook in het parlement kwamen de Kon golese vraagstukken ter sprake, naar aan leiding van een verklaring van de voor zitter van de socialistische fractie van de Tweede Kamer, de heer Bohy. Hij gaf toe dat de Kongolese vraagstukken ernstig ge noeg zijn om een bijeenkomst van de kroonraad te rechtvaardigen, maar aldus Bohy, opnieuw heeft de regering de oppo sitie niet geraadpleegd over de agenda en de beraadslagingen van de Kroonraad. Bo vendien moeten wij zeggen, aldus Bohy, dat de regering sedert enkele tijd onder druk wordt gezet door sommige financië le kringen. Francis Perrin, die als hoge commissa ris voor de Kernenergie Frankrijk's offi ciële kerngeleerde nummer één is, heeft zich ter gelegenheid van een ontvangst op het gemeentehuis van Dijon naar aanlei ding van de proefexplosie van de eerste Franse kernbom in zeer duidelijke be woordingen van de regering gedistanci- eerd. Als technische prestatie neemt pro fessor Perrin zijn hoed af voor de ontplof fing. „Als we echter maar niet denken, zo ging hij voort, dat we nu ook maar enig recht, op zelfs een klapstoeltje zouden hebben in de kernclub". Professor Perrin acht het daarentegen niet uitgesloten, dat Frankrijk zijn positie in de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie zou kunnen ver sterken. Maar militair is deze bom waar deloos. Geen enkele tegenstander, die we er mee op de vlucht zullen kunnen jagen. We waren bij voorbaat door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittan- nië immers al lang overtroefd. We hadden onze invloed beter kunnen uitoefenen ten bate van de vrede en in die richting waren er voor onze regering bovendien nog veel ernstiger moeilijkheden te overwinnen, zo merkte de hoge commissaris, met een kennelijke toespeling op de Algerijnse oor log, ook nog op. Overgeslagen Het was al jaren een publiek geheim dat ook in Frankrijk de kernfysici de eerste en felste tegenstanders waren van een mi litaire exploitatie van de vruchten van Tolstoi: Wees scherp in uw blik en zacht in uw oordeel. hun wetenschappelijke onderzoekingen. Zijn links-socialistische sympathieën heeft professor Perrin trouwens evenmin ooit onder stoelen of banken gestoken. Ook was Perrin's afwezigheid opgevallen bij de persconferentie van zaterdag, waarbij mi nisters en militairen in koor het loflied van de Franse bom zongen. De regering heeft totdusver niet recht streeks maar wel zijdelings op Perrins afwijzende houding gereageerd. De stort regen van lintjes en onderscheidingen, die gisteren over de hoofden van ministers en militairen, die iets met de bom te maken hadden gehad, ontketend werd, is profes sor Francis Perrin namelijk voorbijge gaan. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft thans haar voorlopig verslag uitgebracht over de voorgestelde huurverhoging. Daaruit blijkt onder meer, dat verscheidene leden de normen voor woningen van voor 1918, die niet voor huurverhoging in aanmerking zouden komen, willekeurig achten. Deze wo ningen, die naar gelang van de grootste tot de kleinste gemeenteklasse een weekhuur doen van 9 tot 5 zijn naar mening van deze leden voor een deel slechte en weinig onderhouden woningen. Het zou huns inziens redelijk zijn de gestelde grens met een gulden per week te verlagen vanwege de aanzienlijke nuurverscnillen in 1940 in deze categorie, mede met het oog op de in uitzicht gestelde compensatie, die dan tot overcompensatie zou leiden. Zij wijzen er op, dat het geschatte aantal van 300.000 woningen in deze groep een zeer aanzienlijk- deel is van het oude woningbezit. In overweging wordt gegeven om de ver huurders van deze panden het verzoek te laten indienen om de huur te mogen verhogen, aangezien het doorgaans om hele complexen gaat. Vele andere leden zijn van mening, dat alle vóór 1918 gebouwde woningen buiten de huurverhoging moeten vallen zolang redelijke verbeteringen en voorzieningen niet zijn aangebracht. Niet alle leden stemmen in met het door de regering op den duur beoogde liberali satiebeleid op het stuk van de huren. Zij menen, dat de volkshuisvesting steeds meer als een sociale voorziening gezien moet worden. Vele andere leden waar schuwen tegen overhaasting van een libe ralisatie. Vele leden maken voorts be zwaar tegen het voornemen van de rege ring om de jaarlijkse bijdragen voor wo- In de haven van Swansea (Zuid-Wales) heeft een oliemaatschappij een nieuwe brandweerboot in gebruik genomen. Op twee vlotten heeft men een toren tje van drie verdiepingen gebouwd met op elke verdieping een aantal water kanons. De boot heeft een capaciteit van zestigduizend liter water per mi nuut. Namens de heren J. Joosten en J. Visser te Oosthuizen, wier pool-formulier waarop een derde van de laatste hoofdprijs zou zijn gevallen is zoekgeraakt, is mr. dr. C. Berk houwer te Alkmaar, tot wie de heren zich om rechtskundige bijstand hehben gewend, voornemens beroep aan te tekenen tegen het besluit van de KNVB om vooralsnog niet tot uitkering van de prijs aan de heer Joosten over te gaan. De heer Berkhouwer beroept zich op het totoreglement en wenst een uitspraak uit de lokken van de notaris, die het geschil zal moeten beslechten. Verder hoopt mr. Berkhouwer voor de commissie van ge schillen door middel van getuigen de juist heid aan te tonen van de door de beide heren uit Oosthuizen afgelegde verklarin gen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 UIOSESTRAAI (SU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TlL 221SV6 NOORSE TRUIEN SOKKEN Het Tweede Kamerlid de heer Corver (V.V.D.) heeft aan de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid gevraagd, of het de minister bekend is, dat een aantal Nederlandse emigranten, dat op grond van de Pastore-Walter-act naar de Ver enigde Staten van Noord-Amerika zou ver trekken en reeds passage op Nederlandse schepen geboekt had, gedwongen is ge worden deze passage te annuleren en over te boeken op Amerikaanse schepen, die bovendien niet uit Nederlandse havens vertrekken? Kan de minister mededelen, op welke gronden deze overboeking van emigran tenpassages aan de betrokkenen is opge legd en is hij niet van mening, dat zoda nige regeling een ongewenste inbreuk is op het recht tot het vrij kiezen van passa ge, dat Nederlandse emigranten steeds ge had hebben? Is de minister niet van mening, zo vraagt de heer Corver verder, dat het op leggen van dwang aan emigranten tot het kiezen van een bepaalde, met name bui tenlandse reismogelijkheid, te kort doet aan de Nederlandse scheepvaartbelangen en bovenal veel ongemak oplevert voor de Nederlandse emigranten? Is de minister bereid te bevorderen, dat aan verdere emigranten vrije keuze van passagegelegenheid wordt toegestaan? ningwetwoningen van gemiddeld 350 tot gemiddeld f 250 te verminderen. De hu ren van nieuwe woningen zullen huns in ziens daardoor met 15 percent stijgen. Zij achten de verlaging in flagrante strijd met de verhoging van he t subsidie voor over eenkomstige particuliere woningen. „Kloof niet kleiner" Vele leden blijken van mening, dat huur verhogingen de kloof tussen vraaghuur en kostprijshuur nauwelijks kleiner hebben gemaakt, doordat met de huren ook de kosten naar boven gaan. Bovendien ach ten zij zo veel mogelijk overheveling van de woningvoorziening naar de particulie re sector eveneens een kostenverhogend element. Andere leden blijken van mening dat de huren van oudere woningen een zo danig peil gaan bereiken, dat onderhoud en verbeteringen uit de normale huur kunnen worden bekostigd. Zij menen, dat op dit punt het wetsontwerp gewijzigd moet worden. Enkele leden wijzen er op, dat oud wo ningbezit als een goede belegging geldt, waarop ter veiling hoog wordt geboden. Dit wijst er huns inziens op, dat exploita tie van dit oude woningbezit nu reeds winstgevend is. Compensaties Verscheidene leden vroegen naar even tuele compensaties voor gepensioneerden voor hen. die sociale uitkeringen ontvan gen en voor „achtergebleven groepen". Ook werd gevraagd naar de uiteindelijke compensatie voor loontrekkenden als de huurverhoging wordt doorgevoerd. Bedrijfspanden Vele leden zijn niet gerust op het voor nemen om de huur van bedrijfspanden in de eerste gemeenteklasse van boven de f 5000 en van f 2500 in de laagste gemeen teklassen op den duur vrij te laten. Is er, zo vragen zij, al een zodanig evenwicht, dat vrijlating niet zal leiden tot ongemo tiveerde prijsopdrijving? Zij wijzen op de soms fabelachtige huurprijsaanbiedingen door het grootbedrijf en zijn bevreesd voor schade aan de middenstand. Mr. W J. G. baron Gevers, die was aangewezen als nieuwe zaakgelastigde bij de Nederlandse vertegenwoordiging in Dja karta, zal deze post niet aanvaarden. In plaats daarvan gaat baron Gevers, die laatstelijk ons land vertegenwoordigde als ambassadeur in de Perzische hoofdstad Teheran, om persoonlijke redenen voor onbepaalde tijd met verlof buiten be zwaar van 's lands schatkist. Over de be noeming van een nieuwe vertegenwoordi ger in Djakarta is nog geen beslissing ge vallen. Advertentie JUWELIERS Houtplein 15 HORIOGERS De minister van Defensie heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat onder het huidige defensie plafond voorlopig 50 Lockheed-F. 104 G- vliegtuigen met reservedelen en uitrusting voor ongeveer 300 miljoen kunnen worden aangeschaft. Op de begroting 1960 konden hiervoor geen budge- iaire voorzieningen worden getroffen. Na goedkeuring van de begroting 1960 kan een suppletoire begroting wor den ingediend. Op goedkeuring daarvan kan de minister bij de onderhandelingen met de industrie echter niet wachten. Hij deelt mede, dat in de desbetreffende over eenkomst zo nodig met het oog op deze goedkeuring een voorbehoud zal worden opgenomen. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt ons mede, dat de algemene salarismaatregelen met betrek king tot het overheidspersoneel, als ge volg waarvan een salarisverhoging van vijf percent (met bepaalde minima), en bijkomende verbeteringen van ten hoog ste 1,2 percent zullen worden ingevoerd met ingang van 1 januari 1960 of ecr^r indien de gemiddelde ingangsdaturrm'oor de loonsverhogingen in het bedrijfsleven vóór die datum zou liggen evepeer.; zullen gelden met betrekking tot hef on derwijzend personeel, waarvan de salaris regeling van rijkswege wordt vastgesteld of aan goedkeuring van rijkswege is on derworpen. Tachtig man. officieel gemonsterd op de scheepsrol by de marine in Rotterdam, hebben sinds november een dubbel leven geleid: overdag vervulden ztf hun nor male dienst aan de Waalhaven, des nachts trokken zy als havenarbeiders naar de schepen om er wat by te verdienen. Zy hadden hun eigen „arbeidsbureau" in de persoon van een dienstplichtig zeemili cien, die voor de baantjes zorgde en de arbeid heel eerlyk over de gegadigden verdeelde. Zonder de mannen straf op te leggen heeft de commandant van de Onderzeedienst Wraalhaven thans een ver bod tot het verrichten van nachtarbeid buiten de dienst opgelegd. De korporaals en manschappen, die er door het schoonmaken van schepen, schilderwerk en het opruimen van ruimen een flinke cent bijverdienden de in komsten lagen tussen f 20.en f 25,per nacht zijn in zoverre in overtreding ge weest, dat zij vooraf toestemming aan hun commandant hadden moeten vragen. Dat hebben zij niet gedaan. Toestemming wordt in de regel wel gegeven onder voorwaarde dat de dienstuitvoering niet in gevaar komt en dat het werk met graad en functie overeenstemde. Dat laatste is ook niet het geval geweest. Een derde klas matroos trad des nachts rustig op als ploegbaas en gaf bevelen aan een korpo raal, terwijl hij zich overdag weer schikte in de normale krijgstucht. Het nachtwerk Is op kleine schaal be gonnen. toen enkelen werk aangeboden kregen. Het extraatje konden de marine mannen best gebruiken, want de salaris sen van het beroepspersoneel, waarover het hier gaat, zijn bijzonder laag. Ze variëren van 100,per maand voor on getrouwde matrozen, tot ruim f 300, voor een korporaal, inclusief de kost. De zaak liep fout toen steeds meer mannen des nachts gingen werken en te laat of oververmoeid en slaperig op het morgen appèl verschenen. De commandant heeft nu de vierhonderd man van zijn dienst aangezegd op te houden met de nacht arbeid.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1