SCHEEPVAART Verbond van Nederlandse Groothandel ongerust over het E.E.G.-verdrag Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam Niet streven naar eerherstel voor aandeelhouders De beurs ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Verdrag Zuidamerikaanse Vrijhandelszone getekend De Duitse benzine-oorlog EV A-hoof dkwartier REDE VAN PROF. DE GAAY FORTMAN Ondernemingsraden moeten commissarissen kiezen J „Afgezien van de vraag of het vervangen van beproefde leveranciers uit derde landen door E.E.G.-leveranciers kwalitatief mogelijk is, is het een dringende com merciële zaak of en in welke mate een vermindering van de importen uit derde landen zal leiden tot het verminderen van de export naar die landen. Het is daarom teleurstellend zo constateert het jaarverslag 1958-1959 van het Verbond van de Nederlandse Groothandel dat de onder auspiciën van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking gevoerde onderhandelingen over een Vrijhandels zone, welke de zes en de overige O.E.E.S.-landen moeten associëren, in een slop zyn geraakt, waaruit geen ontkomen mogelijk schijnt zo lang Frankrijk in zijn gedesinteresseerde, afwijzende houding volhardt. Nederland zal alles in het werk moeten stellen om samen met België en zo mogelijk met steun van de Bondsrepubliek, de gemeenschap te bewegen tot een economische verbinding tussen de zes, de zeven en de overige O.E.E.S.-Ianden". Tal van onderwerpen worden in het verslag besproken, onder meer het prijs beleid, waarover het verslag zegt: „Dat de regering de rechtszekerheid volstrekt ondergeschikt wenst te maken aan de slag vaardigheid van het beleid, zoals uit het ontwerp prijzenwet blijkt, waarin elke norm voor het overheidsoptreden ont breekt, vervult de handel met zorg. Wan neer het de regering ernst is met de er kenning van de verantwoordelijkheid van de ondernemer en van het beginsel der ondernemingsgewijze produktie, kan zij niet volstaan met een toezegging tot over leg, maar dient in de wet zelf de ver plichting te worden opgenomen vóór het nemen van prijsmaatregelen overleg te plegen met betrokkenen of hun organisa ties". Na een prijzend woord over de adviezen inzake het garantiebeleid voor de land bouw, uitgebracht door de Sociaal-Econo mische Raad en, uitsluitend voor de ak kerbouw, door de ministeriële adviescom missie-Blink wordt gezegd, dat de geva ren, die de E.E.G. voor de Nederlandse veredelingseconomie oplevert, voor de landbouwbedrijfstakken acuut zijn. „Vervanging van op de wereldmarkt aangekochte voedergranen en suiker door duurdere E.E.G.-granen en -bietsuiker zou niet slechts waardevolle economische be trekkingen met derde landen uitschakelen en de transitohandel belemmeren, maar de gehele Nederlandse economie in zijn grondslagen aantasten, doordat het vrijwel onmogelijk zal zijn de op basis van duur dere grondstoffen vervaardigde export- produkten tegen wereldmarktprijs in der de landen aan te bieden zonder directe of indirecte subsidies, die in strijd zouden handelsverkeer, zoals deze zijn neerge legd in het G.A.T.T. zijn met de regels voor het internationale Ook de handel in tropische en subtropi sche produkten volgt met zorg de ontwik keling in de E.E.G. Door de associatie van de Franse en Belgische overzeese gebie den met de E.E.G. zullen hun produkten als gevolg van de geleidelijke afbraak van de binnentarieven en de totstandko ming van een hoog buitentarief voordelen genieten boven die van derde landen. Ook hier dreigt voor bepaalde produkten een importvervanging met als gevolg het ver7 lies van relaties met derde landen en be moeilijking van de transitohandel. Voor Advertentie Te Montevideo is het verdrag onderte kend tot oprichting van een Latijnsameri- kaanse vrijhandelsassociatie, waarvan ze ven landen deel uitmaken. Het verdrag wordt volgend jaar van kracht en zal voor de tijd van twaalf jaar gelden. De ondertekening had een dag later plaats dan aanvankelijk de bedoeling was, in verband met een meningsverschil over een clausule, welke een opzeggingstermijn van vijf jaar voorschreef bij terugtrek king uit het verdrag. De clausule is thans aangenomen met de bepaling dat „onder goed gemotiveerde omstandigheden" over een kortere opzeggingstermijn kan wor den onderhandeld. De zeven leden van het verdrag zijn Argentinië, Brazilië, Chili, Mexico, Paraguay, Uruguay en Peru. Bolivië heeft zich op het laatste mo ment teruggetrokken, omdat het meende dat in het verdrag niet voldoende voor zieningen zijn getroffen ten aanzien van de problemen der minder ontwikkelde lan den. Verwacht wordt echter dat Bolivië zich na de presidentsverkiezingen in juni alsnog bij het verdrag zal aansluiten. De Westduitse Shell heeft bekendge maakt de prijs voor gewone benzine te hebben verlaagd tot 58 pfennig, en die voor superbenzine tot 65 pfennig per liter. Kortgeleden had de Shell, tegelijk met andere oliemaatschappijen in West-Duits- land, haar prijzen reeds eerder in het kader van een zogenaamde benzineprijs oorlog verlaagd en wel tot 59 pfennig voor gewone, en 66 pfennig voor super- benzine. Later op de dag verlaagde ook de Esso haar prijzen tot respectievelijk 58 en 65 pfennig. Deze prijzen gelden voor alle pompen in West-Duitsland. De Aral zal de Esso-benzine tegen dezelfde prijzen verkopen. De zeven landen van de Europese Vrij handels-associatie hebben donderdag be sloten het hoofdkwartier dezer organisatie in Genève te vestigen. Dit werd donder dagavond medegedeeld door een woord voerder van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit besluit werd, naar hij zeide, genomen op een in Parijs gehouden bijeenkomst van vertegenwoor digers der zeven aangesloten landen. de Nederlandse consument zal dit uitlo pen op een duurder en kwalitatief minder produkt. In toenemende mate is, zoals het zich thans laat aanzien, deze ontwikkeling te verwachten voor cacao, thee, koffie en tabak. Ook hierom is erop aangedrongen bij de a.s. tariefonderhandclingen, die de E.E.G. in GATT-verband zal voeren, de tarieven vooral voor deze produkten te verlagen", aldus het jaarverslag. Het streven, zowel in de gemeenschap als in de geassocieerde overzeese gebie den, de inkomens te stabiliseren door prijszetting op een hoog peil is daarom zo ernstig zo vervolgt het verslag omdat het geografisch gebied, waarin de ge meenschappelijke regelingen zullen wor den toegepast, zo groot is en een toene ming van het nationale overaanbod een gemeenschappelijk beleid zal vertragen. Voor het landbouwbeleid blijkt dit duide lijk uit de stemmen, die bepleiten dat de automatische verruiming van de contin genten in het onderlinge handelsverkeer niet zal mogen gelden voor het handels verkeer in produkten, welke aan een na tionale marktordening zijn onderworpen. Aanvaarding van deze, door de samenstel lers van het verdrag niet bedoelde, inter pretatie betekent een verstarring van het handelsverkeer in de belangrijkste agra rische produkten en het wegnemen van de prikkel om spoedig tot een vrij verkeer van agrarische produkten over te gaan. Voor Nederland betekent dit het proble matisch worden van een der weinige dui delijke economische voordelen van het E.E.G.-verdrag: het verruimen van de agrarische export naar de partnerlanden. De verplichtingen, die Nederland ter wille van een politieke Europese eenheid heeft aanvaard met de ondertekening van het verdrag tot instelling van de Europese Economische Gemeenschap, tekenen zich gaandeweg duidelijker af, aldus het ver slag. Met de verdieping van het inzicht in de economische gevolgen en met de niet langer verholen miskenning van de vere delingseconomie, die voor Nederland ken merkend is, groeit de twijfel aan het poli tieke streven, waarvoor iedere bedenking heeft moeten wijken. Het kader van de economische gemeenschap, dat voor het herstel behoevende Frankrijk passend werd gemaakt, dreigt Nederland te benau wen, aldus het verslag. Aagtedijk 19 te Dar Es Salaam. Aagtekerk 19 240 m. n.o. Mombasa n. Aden. Abbedijk 19 v. Bremen n. Antwerpen. Abida 20 te Baltimore verwacht. Achilles 19 v. Rotterdam, 20 te Antwerpen. Acila 27 te Fremantle verwacht. Acmaca 19 25 m. z.w. Finisterre n. Turku. Adonis 20 te Beaumont. Aegis 19 te Curacao verwacht. Agamemnon 19 te Georgetown. Alamak 19 430 m. z o. Kp. Guardafui n. Aden. Alca 20 te Brunswijk. Alcor 20 te Rotterdam. Aldabi 19 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Algorab 19 90 m. z.w. St. Paulsrocks n. Rio de Jan. Alioth 19 25 m. z. Key West n. Baltimore. Almdijk 19 130 m. z.w. Landsend n. Houston. Alnati verm. 22 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki 19 v. Genua n. Port Said. Amazonas 19 v. Georgetown n. Mackenzie. Ameland 19 te Willemstad verwacht. Amerskerk 21 te Geelong verwacht. Amstelsluis 19 90 m. n. New Hanover n. Sydney. Amstelvaart 20 te Kaohsiung. Area pass. 19 Barbados n. Dakar. Arendskerk 19 75 m. z.z.o. Kreta n. Genua. Ares 19 te Talcahuano verwacht v. Valparaiso. Argos 19 70 m. z.z.o. Kp. Matapan n. Antwerpen. Arnedijk 19 480 m. n.o. Azoren n. New Orleans. Artemis 19 v. Curacao n. Aruba. Attis 18 v. Georgetown. 19 te Marseille verwacht. Atys 19 te Curacao verwacht v. Amsterdam. Balticborg 19 v. Amsterdam 20 te Rotterdam. Banda 18 v Singapore n. Manilla. Bantam 19 te Port Said v. Rotterdam. Bennekom 19 270 m. n.w. Finisterre n. La Guaira. Blitar 19 ten anker op Shatt A1 Arab n. Basrah. Borneo 20 te Port Swettenham. Breda 18 v. La Guaira, 19 te Pto. Cabello verw. Bussum 19 310 m. z.z.w. Flores n. Hamburg. Calamares 19 dw. Acapulco n. Wilmington. Caltex Arnhem pas 19 Perinv n. Suez. Caltex Eindhoven 19 v. Rotterdam n. Gibraltar. Caltex Leiden 19 200 m. n.n.o. Socotra n. Abadan. Calt. Nederland 19 30 m. n.w. Mekka n. Djeddah. Caltex Pernis 19 v. Calcutta n. Bahrein.. Caltex Rotterdam 19 200 m. o.n.o Aden n. Suez. Calt. The Hague 19 209 m. w.n.w. P. Said n. Anw. Camerounkust pass. 19 Finisterre n. Freetown. Camitia 21 in Suezkanaal verwacht v. Curacao. Carillo 19 dw. Acapulco n. Puerto Armuelles. Castor 19 25 m. n.w. Malta n. Piraeus. Celebes pass. 19 Finisterre n. Amsterdam. Ceronia 19 te Suva. Cinulia 22 te Rotterdam verwacht. Medezeggenschap in de zin van medebeslissen wordt de arbeider niet gegeven, indien men hem aandeelhouder maakt of hem zonder aandelenbezit een met die van de aandeelhouder te vergelijken positie geeft. Dit was een van de conclusies die prof. mr. W. F. de Gaay Fortman in Utrecht formuleerde tijdens een studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die gewijd was aan het onderwerp „De structuur en de rechtsvorm van de onderneming". Prof. De Gaay Fortman zette uiteen, waarom de aandeelhouder volgens hem, niet meer is dan de eigenaar van een geldswaardig papier, geen macht of medezeggenschap heeft en geen invloed kan uitoefenen op het beleid van het bestuur der n.v. het algemeen evenmin in staat zijn te be oordelen, wat voor de onderneming nood zakelijk is. Ook om deze reden staat prof. De Gaay Fortman op het standpunt, dat het nemen van aandelen door de vakver enigingen niet kan leiden tot een reëel me debeslissingsrecht. Het bestuur van een n.v. heeft, blijkens enkele arresten van de Hoge Raad, een volstrekt zelfstandige positie. Ook uit het bestaan van „lege n.v.'s", prioriteitsaan delen, trustkantoren en uit de minieme belangstelling voor de aandeelhoudersver gaderingen blijkt, naar de mening van prof. De Gaay Fortman, wel dat het in we zen volkomen dwaas is om nog te spreken van de eigendom der aandeelhouders. De vennootschap is geworden tot een in stituut, waar praktisch geen verantwoor ding meer afgelegd wordt. Overigens acht hij de „onttroning" van de aandeelhouder niet zonder zin, omdat deze in het wezen der onderneming lag. Prof. De Gaay Fort man verklaarde, dat het zeer gevaarlijk zou zijn, als men ging streven naar een eerherstel van de aandeelhouder, omdat de ondernemingen vrij snel ten gronde zouden gaan wanneer de meestal vol strekt ondeskundige aandeelhouders die zich alleen voor de winst interesseren, het te zeggen zouden krijgen. Ditzelfde geldt, naar zijn oordeel, voor de arbeiders, die in Hij betoogde voorts, dat men wel in het oog moet houden, dat de wet op de onder nemingsraden grote mogelijkheden biedt voor het betrekken van de arbeiders bij de gang van zaken in een onderneming. Deze wet heeft de rechtsvorm van de onderne ming, volgens hem. reeds in belangrijke mate veranderd door aan tfe onderne mingsraad een recht van medeweten, me- despreken. adviseren en stimuleren toe te kennen. Hij meent, dat de vakbeweging zich momenteel nog te weinig inspant voor een goed functioneren van de onderne mingsraden. Aan de huidige samenstelling van de meeste colleges van commissarissen kleeft, naar de mening van prof. De Gaay Fortman, het bezwaar, dat vele personen commissaris zijn van talloze n.v.'s. Zo moest de heer Stikker, toen hij minister van Buitenlandse Zaken werd, bedanken voor niet minder dan 21 commissariaten. Op het ogenblik komt de situatie, dat ieder een controle uitoefent op iedereen, teveel voor, zo zei hij. Aan de hand van enkele voorbeelden (de Draka en de Vlisco) toon de hij aan, dat zich in de naamloze ven nootschap omstandigheden kunnen voor doen, waarbij ingrijpen, in het belang van alle bij de onderneming rechtstreekse be trokkenen en in het algemeen belang, mo gelijk moet zijn. Het gaat om het vinden van een rechts vorm, die beantwoordt aan datgene, wat uit een oogpunt van goede maatschappe lijke orde als rechtens en zekelijk goed moet worden aangemerkt, aldus prof. De Gaay Fortman. Volgens hem zal men moeten streven naar een andere samen stelling van de colleges van commissaris sen waarbij bijvoorbeeld de helft of een derde van de leden wordt aangewezen door de ondernemingsraden. Hij meent, dat dat men ook de verantwoording aan de ondernemingsraad zou moeten versterken evenals de openbaarheid en het toezicht buiten de onderneming. Tevens bepleitte hij het geven van grotere bevoegdheden aan de commissarissen, zoals 't samenstel len van de winst- en verliesrekening. Men zou ook de ontbinding van de n.v. onder toezicht van de vennootschapskamer moeten toevertrouwen aan het college van commissarissen. Prof. De Gaay Fortman pleitte tenslotte voor de invoernig van een grotere rechterlijke controle. De vooruitzichten voor kerncentrales De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft dinsdag de hoop uitgesproken dat omstreeks 1968 in de Ver. Staten elektriciteit kan worden geproduceerd tegen een kostprijs die kan concur reren met gewone elektriciteit in de zogenaamde dure gebieden van de Ver. Staten. In deze gebie den kost de elektriciteit op het ogenblik 35 dol larcent per miljoen BTU (Britse thermische een heden). De commissie verklaart voorts dat in de komende jaren per jaar 180 tot 200 miljoen dollar zal moeten worden besteed voor reactoronderzoek' Clavella 23 te Curagao verwacht. Cleodora 19 te Geelong verwacht. Congo 19 te Amsterdam n. Bremen. Cradle ol Lib. 19 650 m. z.o. Kp. Race n. Pt. Said. Crania 19 350 m. w.n.w. Kaapstad n. Durban. Daphnis 20 v. Amsterdam n. Lissabon. De Eerens 19 te Doha v. Mogadiscio. Delft 19 v. Amsterdam n. Curacao. Diogenes 19 v. Rotterdam op proefvaart. Diloma 19 540 m. n.o. Martinique n. Curasao. Dordrecht 19 480 m. o. Kp. Henry n. Philadelphia. Diente 2 Ov. Port Said n. Napels. Kernland 19 dw. Madeira n. Amsterdam. Eenhoorn 19 te Bremerhaven. Eos 19 55 m. w. Oporto n. Rotterdam. Esso Nederl. 19 200 m. n.o. St. Eustat. n. Fawley. Esso Rotterdam 19 v. R'dam, 20 te Pt. Said verw. Fravizo 19 v. Cartagena n. Odessa. Gaasterland 21 te Singapore verwacht. Giesscnkerk 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Groote Beer verm. 24 v. R'dam n. Amsterdam. Hathor 18 v. Piraeus n. Tunis. Hector 19 70 m. n.o. Kp. De Gata n. Rotterdam. Heelsum 19 350 m. w.n.w. Finisterre n. Peru. Helena 19 v. Paramaribo n. Ordaz. Hera 19 610 m. n. San Juan n. San Juan. Hestia 19 v. Amsterdam n. St. Croix. Hispania 19 60 m. z. Lissabon n. Alexandrië. Hoogkerk 19 v. Manilla n. Hongkong. Hydra 18 v. Barbados n. Trinidad. Isis 19 7 m. w. San Salvador n. Philadelphia. Ittersum 20 te New Orleans. Ivoorkust 20 te Freetown. Jagersfontein 24 te Pt. Elisabeth n. Lor. Marques Japara 19 63 m. n.n.w. Port Said n. Genua. Jason 19 630 m. w.z.w. Azoren n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnev. 19 v. Sydney n. Wellington Kalydon 20 in Suezkanaal verwacht n. Landsend Kamperdijk 20 te Philadelphia. Kara 19 110 m. o. Gibraltar n. Mena. Katelysia 19 140 m. z.w. Ouessant n. Sidon. Kellia 19 v. Boston n. Punta Cardon. Kenia 19 te Suez. Kerkedijk 19 v. New York n. Antwerpen. Kertosono 19 v. Priok n. Pangkalpinang. Khasiella 20 te Curacao verwacht. Kinderdijk 19 te Bremen v. Rotterdam. Koningswaard 18 v. Curacao. 19 te Pta. Cardon. Koratia 19 50 m. z. Azoren n. Curacao. Korendijk 19 650 m. n.n.o. Azoren n. New York. Korovina 19 180 m. z. Rio de Jan. n. Orinocoriv. Kosicia 19 750 m. n.o. Guadeloupe n. Rotterdam. Kr.vptos verm. 20 v. Rotterdam n. Gothenburg. Kylix 20 te Aden verwacht v. Abadan. Laarderkerk pass. 19 Kuria Muria eil. n. Dubai. Lcsbek 19 v. Amsterdam n. Ciudad Trujillo. Lawak 19 35 m. z.w. Mossamcdes n. Kaapstad. Laurenskerk 19 375 m. o.n.o. Aden n. Karachi. Leiderkerk 19 120 m. o. Algiers n. Beyrouth. Lekkerkerk 19 v. Port Said n. Lc Havre. Lelykerk 19 v. Bahrein n. Damman. Leopoldskerk pass. 19 Gibraltar n. Beyrouth. Liberty Bell 20 dw. Karachi n. Bombay. Limburg pass. 10 Ceylon n. Penang. Loosdrecht 19 te Rastanura v. Port Said. Loppersum 19 720 m w.n.w. Finist. n. Le Havre. Maas 20 te Chalkis. Maasdam 21 te Le Havre/South.tin n. New York Maaskerk 19 730 m. z.o. Guardafui n. Aden. Mariekerk 21 te Rangoon verwacht. Marivia 19 v. Ciudad Trujillo n. Curacao. Maureen 19 290 m. n.w. Azoren n. Bayonne. Meerdrecht 19 440 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Meerkerk 20 te Marseille. Memnon 20 te Cumana. Meres N 19 450 m. z. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Merseylloyd 19 te Hamburg. Merwede 19 v. Freetown n. Las Palmas. Minos 19 v. Kotka n. Rotterdam. Mitra 19 780 m. z.w. Azoren n. Liverpool. Moh. Reza Shah 19 v. Wilhelmshaven n. Pt. Said. Moordrecht 19 345 m. n.w. Finist. n. Isle of Grain. Muiderkerk 19 98 m. w. Kreta n. Port Said. Munttoren 19 850 m. o. Bermuda n. Curacao. Naess Lion 20 v. Banias n. Brunsbüttel. Naess Tiger 19 500 m. w.z.w. Flores n. Paulsboro. Nedcr-Waal 19 v. Belawan n. Colombo. Neder-Weser 19 dw. Royal Sovereign n. Houston. Nevcrita 26 te Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam 19 v. New York n. St.Thomas. Noordam 2 2v. New York te Rotterdam. Oberon 19 30 m. z.o. Lizard n. Londen. Oldckerk 19 430 m. o. Kp. Guardafui n. Aden. Oostkerk 19 500 m. w.n.w. Geraldton n. Geraldton. Ootmarsum 20 te Bremen. Oranje pass. 19 Gibraltar n. Genua. Oranjefontein 2/3 te Las Palmas verw. n. A'dam. Oranjestad verm. 22 v. Georgetown n. A'dam. Orestes 19 40 m. z.w. Casquets n. Ciud. Trujillo. Osiris 20 te Antwerpen. Ouwerkerk 19 te Beira v. Lourenco Marques. Papendrecht pass. 19 Finisterre n. Novorossik. Fendrecht 19 140 m. w. Algiers n. Banias. P G. Thulin 19 325 m. n.n.o. Cristobal n. Baltim. Philidora 21 in Suezkan. verw. n. Mena Al Ahm. Philine 22 te Thameshaven verwacht. Philippia 19 te Suez n. Lavera. Poseidon 19 v. Madeira n. Paramaribo. Pieter S 19 v. Rotterdam n. Swansea. Prinses Irene 19 v. Plymouth n. Havana. Frins der Nederlanden 25 te Madeira n. A'dam. Prins Alexander 19 te Haifa.- Frins Willem IV 19 v. Hamburg n. Valencia. Prins Willem v. Oranje 23 te Rotterdam verw. Pr. Fred. Hendr. 19 65 m. n.n.w. Finist. n. Spanje. Purmerend 19 1200 m. n.o. Barbados n. Curacao. Pygmalion 19 v. Amsterdam. 20 te Rotterdam. Radja 19 70 m. z. Cartagena n. Port Said. Raki 19 v. Rotterdam. 20 te Bremen. Randfontein verm 3/3 v. A'dam n. L. Marques. Reza Shah The Great 19 dw. Aden n. Suez. Roebiah 19 400 m. n. Penang n. Penang. Roepat 19 540 m. o. Flores n. Halifax. Roggeveen 19 v. Kaapstad n. Albany. ACTIEVE Slot 12/2 Gisteren AANDELEN A.K.U 448' '1 465 g.l. Bergh Jurg 283 283 Van Berkel 278 285 g.b. Calvé Delft 697 700 175 f 183.50 304' g.l. 317 g.b. Ford 381 g.b. 385 Van Gelder 244 Ve 241 Hoogovens 700 g.b. 784 Miiller N.B 360Ve 367 Ned. Kabelfabriek 400 g.l. 423 Philips 767 751% Philips Pref 281 g.b. 281 735 746 Wilton-Fijenoord 215 215 g.b. Billiton le 422 430 Billiton 2e 342 350% Dordts. Petr 714 726 Dordts. Petr. 7°/o Pr. 710 724% Kon. Petr. 1 a f 20 f 157.— 156.50 Kon. Petr. 5 a 20 f 155.30 f 156.20 Kon. Petr. 50 f 20. (154.90 gl f 155.80 Moeara E 1537 13011?gb Moeara E. 1 Wb 2175 g.l. 2172 Moeara 4 Wb 2000 g.b. H.A.L 166'/» g.l. 167% Java-China Pak 158 160 KLM f 109 107 K.N.S.M. N.B 177% 182 Kon. Paket.v 138% 142 Stv. Nederland 161 167 Niev. Goudr 146% g.l. 151 v. Ommeren 255 248 g.l. Rotterd. Lloyd 152 157 Scheepv. Unie 149 152 OBLIGATIES Nederland 1959 4 99 99% Nederland 1959 4%.. 96' '2 97 g.l. Staffelt. 1947 3«/t-3.. 90'*/.. 91% Investeringcertif. 3.. 96% 96 *4 In vest.eert. 1962-64 3 96'*/i» 96% g.l. B.N.G. Won.b. '57 6 109 109»/,» B.N.G. W.b. '58'59 4«/a 97 98% Z.-H011. 1956 We.... B.N.G. 1958 5% 103*/i» 103% B.N.G. W.b. '52 We.. 95'/.. B.N.G. rentesp. 1952 150 152 A.K.U. 1944 3 97 97% Alb. Heijn w.obl. '55 4 121 121 Coöp. melkc. 1951 4 99 b. 99% b. Phil. 250-1000 '51 4 94% 94 PEGEM 1-2 1957 6 109 109 Convert, obligaties A.K.U. 4 147 153% Billiton 5 138 145 Boeke Huidek. We 107 b. Borsumij 3 84 83% Ketjen 4 190 1 Utermöhlen 4 119 122 Ver. Mach. 1000 5 155 164'/» Fremieleningen A'm (c en a) '33 100 3 id. Pr.obl. '51 id. 2 id. 1956-3 id. 2'/« R'dam 1957 id. 2% Z.-Holl. 1957 id. 2'/» AANDELEN Beleggingsmijen H.B.B. bel. d. 1/1 pb. Wereldenergie Interunie 50 Robeco 50 Unitas 50 Ver. Bez. v. 1894 50 Can. Gen. Fund. c.v. Chem. Fund. c.v. Mass. Inv. Tr. c.v. Tel. Elec. Fd. c.v. Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank H.B.U. c.v Ned. Middst.b Ned. Overzee B R'damsche B Slavenb. B Twents. B. 5-1000 c.v. CULTURES Cult. Bank Amst. Rubber H.V.A Senembah Besoeki fab Javasche cult Ngombezi cult N.I.S.U Vorstenl. 250—500 Handel en industrie A.I.M.E Alb. Heijn Alg. Norit Alkmaar Mach Amstelbr Amst. Ballast Amst. Droogd A.N.I.E.M. N B Becht Dyser Beeren Trie Bergh. papier B Blijdenst. 1000 Bols Likeur Borsumij 1000 Breda Mach Brocades Bronswerk B Bührmann Pap Bijenkorf Centr. Suiker Cobra Curag. H. Mij Demka Dikkers Co Slot 12/2 Gisteren 99% 83% 83% 91 90% 96% 93% 85 laten 1700 1690 391 388 192.50 192 220 219 480 490 114 113.50 14 l 13% 11 11*/.. 12% 12% 16% 16% 318 ex-d. 322 227% 224 163 155 164 167 280 280 177'/» 173 274 275 40% g.t 40% 118% 125% 152% 158% 580 570 g.l. 27% 28% 180% 188' 305 310 6 5% 260 265 360 1. 660 668 199%' 495 505 363 360 b. 325 330 209'/» 206 110 112% 245 254% 150 147% 500 1. 480 64"» 66 272 300 304 157 161% 403 428 434 425 302 294 245 1 255b 159 167% 277 337 333 Dorp Co D.R.U Duyvis Elec. Dordt Emb. Houth Erdal Excelsior Met Fittingfabr Gerofabriek N.B. Geveke Gist- Spir Grofsmederij Güntzel en Sch. Hagemeijer Havenwerken Hazemeijer Heem, v. d Heemaf Heineken Hero Cons Heybr.-Zéland Hoek Mach Holl. Kattenb Holl. Beton Holl. Constr Hoogenbosch Hooimeyer Indola Internatio Int. Gew. Bet Jongeneel Kemo Cors Ketjen K. Zw Key Houth Kiene 1000 Kon dor. De K. N. Papier K. N. Zout Koudijs Kromhout Mot K.V.T Leeuw Papier Lett. Amst Lindeteves Lijempf L. Gel. Delft Maxw. Land Meel. Ned. Bak. Meteoor Beton Naard. Ch. F Ned. Aann Ned. Dok N. Scheepsb Nolle, Van Nvma Nijverd.-ten Cate Oranjeb Overz. Gas N.B. Pap. Geld Pont Houth Reineveld Riva Rott Drgd Rouppe v. d. Voort Rutten's Bier Rijnstaal Rijsdijk Schelde N.B Slot 12/2 Gisteren 85 83 106 112 210 209 171 184% 143% 145% 479 478 135 155 108 109% 400 398 300 165 166 163'/» 171 239% 241 175 185 408 404% 215 219% 350 1. 345 495 500 170 170 231 233 b. 460 1. 452 119% 340 330 224 228% 242 364 "t 384% 156 160 232 235 222 468 1. 470 385 1. 395 180 179 298 296 248 254 247 259% 630 650 200 1. 209% 162 165 325 325 235 248 358 363 139 144 107 111% 220 1 229 529 520 b. 335 350 204% 295 1. 295 171 170% 171 157 160 124% 130 b. 311 315% 350 347 260 262 488 492 220 224 159 168 308 316 595'/» 125% 128 182 184 139% 141 281 234 243 Schokbeton A.B Scholt. Aard Schuttersveld Sikk. Lak A.B Simon de Wit Smit Transf Smuld. Mach Spaarnest 5-1000 Spanjaard Stokvis 500-1000 St.spinn. Tw T.B. Marijnen Thom. Drijver Thom. Mf 500 Thom. Hav Tw. Kabel Tw. O. H Unil. 1000 eert. 7 c.pr. Unil. 1000 6 c.pr Unil. 1000 afl. 4*/» c.pr. Union Rijw Utermöhlen Utr. Asphalt Veen. Spinn Ver. Zwolsman Ver. Blik Ver. Mach Ver. Touw Victoria Bisc Vihamij Vliss. Katoen Vredest. Rubb Vromen Pap Walvischvaart Wernink's Bn Wessanen Wit's Textiel Wvers' Ind Zaalberg Z.-Holl Bier Zwanenburg-Org. Ver. Staten Am. ENKA Am. Motors Am. Sum. Tob Am. T&T. 5-10 $100 Anaconda Atch. Top Bethl. Steel Cities Serv. 10 10 Curt. Wright Du Pont Nem. 10 $5 Gen. Electr Gen. Motors Kenne. Copp N.Y. Centr. Railr. Norf. West. Railw. Proct. Gamble Repub. St Shell Oil St. Oil N. J Texas Inst U.S. Steel Canada Can. Pac. Railw Int Nickel Slot 12/2 Giste 134% 141 520 1. 485 239% 585 b. 260 1. 255 1. 268 277 113 115% 439 430 120 125'/» 208 218% 166% 166 178 176 b. 627 1. 625 297 296 178 176% 66'/» 148% 148% 126'/» 127 89 89% 232 215% 290 462% 450 150 150 260 265V» 216% 224 290 1. 298 192 503 505 360 356 116% 163% 256'/» 160% 161 328 305 121 1. 121 275 272 506' 529 27% 28 77 73% 81'/» 85% 59% 59°/t« 24% 24% 49 48% 45% 45 27% 26% 225% 80% 87% 46% 48'*/,. 89 88% 27% 87% 63 65% 71% 73 46% 46% 166 168 85 86% 26% 25% 105% 103% Advertentie HOUD BRONCHITIS BUITEN DE DEUR! D« beschermende, bieillendodende Potter'» Cttarrh Pastilles hebben een schier onfeilbar» werking. Neem ze tijdig in huis! Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 IN». H. Tl» NIKKEL N.V. NllVltSUM Rotterdam 27 te Tristan Da Cunha, 1/3 te K'stad. Rijndam 19 v. New York n. Halifax. Rijnkerk 19 te Marseille. Salatiga 19 200 m. z. Hatteras n. New York. Sambas 19 v. Pnompenh n. Hongkong. Sarangan 20 te Das Es Salaam. Schie 20 te Malta. Senegalkust 19 135 m. z. Las Palmas n. Freetown. Seven Seas 20/3 te Br.haven v. wintersportreizen. Slotcrdijk 20 te Rotterdam. Sommclsdijk 19 300 m. w. Scillys n. Antwerpen. Stad Alkmaar 19 60 m. n. Dakar n. Londen. Stad Amsterdam 19 100 m. z.w. Monrovia n. Beira. Stad Arnhem 19 te Port Elisabeth. Stad Maassluis 19 200 m. z.z.w. Ouess. n. Melilla. Stad Rotterdam pass. 19 Dakar n. ÏJmuiden. Stan vac Adventure 19 170 m. w.n.w. Colombo n. Auckland. Stanvac Djirak 20 te Buatan. Stanvac Sunda 20 te Sungeigerong. Statendam 19 v. Cristobal n. Kingston. Statue of Liberty 19 dw. Brothers n. B. Mashur. Steven 19 190 m. z.w. Lissabon n. Tenerife. Straat Clement 19 v. Melbourne n Sydney. Straat Cook 19 v. Singapore n. Balikpapan. Straat Singapore 19 v. Pt. Elisabeth n. Kaapstad. Str. Mozambique 19 400 m. z. Colombo n. Penang. Sumatra 19 te New York. Sunetta 21 te Yokohama verwacht. Tahama 18 v. Hamburg n. Banias. Tamara 19 dw. Burlings n. Banias. Tamo 19 v. Las Palmas n. Antwerpen. Tara 19 v. Antwerpen n. Hamburg. Taria 19 te Karachi verwacht. Tawali 19 50 m. o. Kp. Guardafui n. Aden. Teiresias 19 20 m. w Kp. Finisterre n. Liverpool. Telamon 19 v. Cumana n. Guanta. Texel 19 700 m. n. Hawai eil. n. Los Angeles. Themis 20 te Auxcayes. Tiba 19 v. Las Palmas n. Antwerpen. Tjlbantjet 19 te Beira v. Zanzibar. T.iikampek 19 te Yokohama. T.Umenteng 19 v. Hongkong n. Singapore. Tjinegara 21 te Recife verwacht. Tomocyclus 19 te Philadelphia verwacht. Towa 19 te Santos. Triton 19 v. Pampatar n. Cumana. Van Cloon 20 v. Wellington n. Lyttelton. Van Heemskerk 19 te Hongkong. Van Neck 19 te Penang. Van Spilbergen 19 te MatadL Vivipara 19 te Rotterdam. Vlieland 19 140 m. w.n.w. Djeddah n. Mena. Vlist 19 v. Norfolk n. Rotterdam. Waikelo 19 v. Ummsaid n. Dubai. Waingapoe 20 te Mogadiscio. Waterman 19 dw. Port Said n. Rotterdam. Westerdam 19 120 m. z.z.w. Kp. Race n. N. York. Wieldrccht 19 v. Puerto La Cruz n. Manaus. Wilem Ruys 24 te Pt. Everglades verw. n. R'dam. Willemstad 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Woensdrecht 19 te Philadelphia. Wor.ogiri 19 rede Khorramshahr. Wonosarl 19 v. Livorno n. Tripoli. Zaanland 19 dw. Fernando Noronha n. L. Palmas. Zonnekerk 19 210 m. w.n.w. Freetown n. K'stad. Zuiderkerk 19 dw. Dover n. Las Palmas. KLEINE VAART Alcetas 19 v. Rotterdam n. Tunis. Ardeas 19 25 m. o.z.o. Ca squets n. Rotterdam. Atlas 18 te Malaga n. Savona. Bab T 19 30 m. n.o. Spurnpoint n. Rouen. Boreas 19 te Amsterdam n. Rotterdam. Draco 18 v. Malta n. Catania. Flevo 18 v. Rotterdam n: Duinkerken. Ilias 18 te Bremen n Amsterdam. Inspecteur Mellema 19 40 m. z. Pitboei n. Halden. Joost 18 v. Calais n. Bayonne. Julia Mary 19 25 m. n. Burlings n Leixous. Kaap Falga 20 te Rotterdam v. Zaandam. Looiersgracht 19 te Scheveningen. Lijnbaansgracht 18 v. Antwerpen n Helsinki. Manto 19 v. Rotterdam n. Tanger. Mare Liberum 18 dw. Gibraltar n. Dakar. Marianne 18 30 m. w. Eider n. Rouen. Nero 18 te Bilbao n. Vigo. Phidias 18 te Famagusta n. Gibraltar. Plato 18 v. Taragona n. Valencia. Ponza pass. 19 Borkumrif n. Zanadam. Quo Vadis 17 v. Rotterdam te Antwerpen. Strabo 19 25 m. z.w. ÏJmuiden n. Amsterdam. Thaletas 17 v. Tel Aviv te Haifa. Hoogovens in open hoek Het is enige jaren geleden dat aandelen Hoogovens ter beurze in een open hoek verhandeld werden. Dit was gisteren het geval. Het fonds staat in binnen- en bui tenland thans goed in de belangstelling en fluctueerde deze week op het Damrak van 660 laten tot gisteren 795. De aanstaande emissie en de dividendverhoging van deze maatschappij van 18 tot 20 percent hebben de handel in de aandelen belangrijk doen toenemen. De vorige dag werd in deze stukken voor nominaal 140.000 omgezet in een gesloten hoek. Gisteren steeg de koers van 780 tot 790 om daarna weer enige punten in te zakken. In een week van diepte- en hoogte punten met koersfluctuaties van 50 tot boven de 100 punten, waren Unilever en Philips gisteren vast. De laatste dag van deze beursweek bracht een verdeelde stem ming voor de internationale waarden. De handel was zeer rustig, in verband met het komende weekeinde en het feit dat Wall Street maandag aanstaande, wegens Lin- colns Birthday, gesloten blijft Hef dividend van 9 percent van de Stoomboot Maatschappij Nederland werd gunstig opgevat. Aandelen Nederland wa ren ruim een punt hoger op 165. De leiden de cultuuraandelen veranderden niet veel. Staatsfondsen goed prijshoudend tot vast. Aandelen Ver. Blik werden op 270 bie den (256) voor de oude aandelen geadvi seerd op de dividendverhoging van 10 tot 12°/». In de lokale sector werden de aan delen van de grootbanken 5 tot 10 punten lager geadviseerd. Claims Euromast 80 a 90 70). Prolongatie 3$6 percent. (ANP) Boeke Huidekoper van 162 op 160, Spaarnestad van 433 op 430. VERHANDELDE FONDSEN 18 februari 19 februari Totaal 431 443 Hoger 328 (76.1*/») 268 (60.5*/») Lager 50(11.6*/.) 100(22.6*/») Gelijk 53 (12.3*/») 75 (16.9*/») A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U. 463—468 g.l. Kon. Olie 156—157 Philips 751—762 >4 Unilever 749—763 g.l. NEW YORK Verdere koersstijging De Newyorkse effectenbeurs heeft de week afgesloten in het teken van een drukke handel, en winst in vrijwel alle hoeken. De afgelopen week was de eerste in 1960 waarin drie achtereenvolgende dagen koersstijgingen werden genoteerd. Elektro nische fondsen leidden ook gisteren weer. Texas Instruments +5, Motonola en Ge neral Time ongeveer 4. Polaroid liep bij de fotografische waarden ruim 8 dollar op, Cessna bij de vliegtuigen 4, Curtiss Wright 2 dollar. De totale omzet was 3.230.000 aandelen. Van 1212 verhandelde fondsen waren 702 hoger en 30 lager. Het industriegemiddelde kwam van 622,19 op 628,45, dat van spoor wegen van 149,69 op 151,90 en dat van openbare nutsbedrijven van 85,58 op 85,99 fUPI). 4

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13