Chopie werd 150 jaar geleden geboren Schumann begroette hem met: „Hoeden af, heren, een genie" L OOK GEDERAILLEERDE KINDEREN VRAGEN EEN KANS OP LEVENSGELUK ZATERDAG 20 FEBRUARI 196 0 Erbij PAGINA TWEE WIJ HERDENKEN MAANDAG aanstaande de honderdvijftigste verjaardag der geboorte van Frédéric Chopln. Dit geeft aanlei ding om deze uitzonderlijke fi guur onder de historische helden van het klavierspel even te be lichten; maar of het daarbij ook nodig zou zijn te trachten begrip en belangstelling voor zijn kunst te wekken, lijkt mij overbodig. Immers voor talloze muziekgevoe- ligen is de kunst van Chopln nog dermate geestelijk bereikbaar, al thans spreekt zijn muziek nog zo vertrouwd en zo overtuigend aan, dat het hen geen moeite kost zich op het peil van haar gemoeds sfeer te verplaatsen. Ik weet ech ter wel, dat er ook mensen zijn doorgaans zeer scherpzinnige, in telligente lieden die deze sfeer totaal ontgroeid zijn of dit zichzelf wijsmaken. Hun zij het niet aan bevolen langs cerebrale weg In Chopin zoals de beeldhouwer hem zag die het standbeeld vervaar digde dat in Warschau ter ere van de componist is opgericht. Onze tuin- en kamerplanten Chopln te ontdekken wat hun schijnbaar onmogelijk Is met de heel eenvoudige middelen van de nog de technische kent die kan beredeneerd worden, maar deze raakt slechts zijdelings het wezen Chopins linkerhand. ceren en componeren zoals hij het deed. Als de bijzonderste drijf veren van zijn scheppingsdrang zijn steeds genoemd: zijn vurige vaderlandsliefde voor zijn door de Russen geknechte Polen, zijn innerlijk vertrouwd zijn met de tragiek van een vroege dood, zijn amoureuze verwikkelingen en tenslotte zijn elegante levens houding als geëerde gast In de Parijse salons der aristocratie. Dit alles zijn inderdaad aanduidingen, die door zijn muziek kunnen ge commentarieerd worden. Maar Het geboortehuis van Chopin te Zelazowa Wola bij Warschau. fantasie, geleid door het gevoel. Ja, er is van het gevoel altijd van Chopin's kunst, te weten dat gene wat hem dwong te musi HET VRIJ KORTE LEV ES van Chopin hij werd slechts 39 jaar verliep zonder uiterlijk treffende gebeurte nissen. Hoewel een fenomenaal pianist, werd hij geen podiumheid „a la Liszt". Het intieme karakter en de aristo cratische reserve van zijn spel maakten hem ongeschikt voor de grote zaal, vandaar dat hij het terrein voor zijn successen zocht èn vond in besloten kringen der elite, als vertolker en ook als leraar. Dit maakt, dat hij als vertolker van eigen werk nauwelijks doordrong tot de massa. Wat toch niet verhinderde dat hij, mede om zijn composities, een veel besproken figuur werd. Intussen hebben meerdere roman ciers uit zijn levensverhaal stof in overvloed weten te putten hot flonio van Chonin is er toch h*t artistieke kamp maakte, vinden wij niet tegenhouden. Ook wij hadden niet de 9 p terug in een nauwlettende observatie, die kracht om hem te remmen; de koorts die niet door verklaard. Gelukkig zij Ernest Legouvé in zijn „Soixante ans de hem verteerde ontstak hij ook in ons! die daar niet naar zoeken, maar, souvenirs" meegedeeld heeft en die hij Nochtans er was één probaat middel om dankte aan het feit dat hij door toedoen hem los te rukken van de piano; men In alle eenvoud afgestemd op de van zijn vrjend Berlioz met Chopin in moest hem slechts verzoeken de „Marche romantische geest van het „onver- contact was gekomen. „Bij de eerste aan- funèbre" te spelen die hij had gecompo- blik aldus Legouvé was ik ontroerd; neerd na de val van Polen. Nooit weiger- VUld verlangen contact vinden zijn muziek bracht mij, als iets ongekends, de hij; maar nauwelijks was de laatste met het wonder dat zich in Cho- in verwarring. Ik kan Chopin niet beter maat verklonken, of hij greep zijn hoed en -i-'- ukAA«* e„ kenschetsen dan hem een „charmante drie- vertrok. Dit grafgezang van zijn vaderland pin S kunst geopenbaard heeft, tn eenheid" te noemen. Zijn persoon, zijn deed hem te veel pijn. Na het stuk ver- al do rest is litteratuur, ZOU Ver- spel en zijn werk vormden een zo volmaakt tolkt te hebben, was hem als 't ware de geheel, dat men deze evenmin van elkaar adem afgesneden en kon hij niet meer kan scheiden als de wezenstrekken van zeggen eenzelfde gelaat. De zo bijzondere klank die hij aan dè piano wist te ontlokken, Dir WAS LEN kenschetsende beoor- was geheel in overeenstemming met de deling van een muziekgevoelige niet-musi- blik die uit zijn ogen straalde; de enigs- cus- Dezulken waren Chopin ruim zo lief zins ziekelijke teerheid van zijn figuur was dan de „kenners die niet in de eerste volkomen in harmonie met de dichterlijke P'aats naar het mysterie van zijn kunst melancholie van zijn Nocturnes; de mo- zochten, dus naar datgene wat in de mees- om een roman-held van hem te maken, die bij sentimentele dieuze gezochtheid in kleding en uiterlijke te ««vallen onbewust m hem geboren was, u -- vpr7Aroine» HpHpn Hp mnnHainp plppanrp maar hem uiteraard toetsten aan hun weten en aan hun kunnen. Een feit dat dit illustreert wordt ons ook door Legouvé laine gezegd hebben. j, verzorging deden de mondaine elegance ztc.en onverminderde belangstelling vindt, H ie dan, na het van sommige delen uit zijn werk begrij- lezen van zo'n gedeeltelijk gefantaseerd „vie romancée' in pen." geëxalteerde sfeer, de briefwisseling van Chopin ter hand meegedeeld. Chopin had hem verzocht de LEGOUVÉ stelt ons Chopin ook voor critjek te schrijven voor zijn eerste op treden te Parijs. Legouve had deze taak neemt, kan daaruit niet zonder verwondering ervaren, dat zoals hij musiceerde in gezelschap van treden te parijs, cegouve had deze taak j j ziin nieuw verworven vrienden Tot on- echter aan Liszt overgedragen. Toen hij dit hi, m schriftelijk contact met verwanten en vrienden de één de wgs - s]echts aan Chopin meedeelde, zei deze: „Ik had liever gezien dat gij het had gedaan." Waarop de litterator hem trachtte te over tuigen, dat een artikel van Liszt voor hem hij omschreef zijn bedoelingen niet met verklarende titels. meest natuurlijke eenvoud betrachtte met al de onopge- een charmant pianist. Maar eenmaal in de schroefde hartelijkheid van een kind. De hartstocht die wij uit zijn muziek proeven vormt daarvan het tegendeel. Zijn schitterend in het half-duister van de £an ontzaglijk meer waarde zou zijn. „Ik composities verraden ons zijn innerlijke conflicten, zijn kÊn^dttorium! mo™ koninklijk zalTerêiden'" „Ja*- was dandyachtige koketterieën, zijn melancholieke overwegingen, Een ongewenst iemand in het gezelschap Chopin's meesmuilend antwoord een zijn tragische voorgevoelens, zijn Tools-nationale trots. Maar maakte hem van streek. Ik hoor hem mij koninkrijk m zijn keizerrijk." nog toefluisteren, toen op zekere keer my w_. j_. ni ru zijn spel koud en gevoelloos toescheen, en Met da\ ol heeH ChoPm met zxln hij, doelend op een dame die vlak voor kunst het hart van de mensheid gewon- NIEUWE VERLICHTING IN - BOYMANS - VAN BEUNINGEN IN HET MUSEUM BOYMANS-Van Beu- ningen te Rotterdam is een aantal zalen van een nieuwe verlichting voorzien. Het is een begin van een vernieuwing van de verlichting in alle zalen van het museum. In de tentoonstellingszalen be staat het plafond grotendeels uit schuine schoepen, waarboven zich een matglas bevindt dat overdag het daglicht doorlaat. De kunstverlichting moest zo gemaakt worden, dat het binnentredende daglicht zo min mogelijk onderschept werd, terwijl bovendien zo min mogelijk inbreuk mocht worden gemaakt op het architectonische karakter van de zalen. Dit laatste bete kende dat zo weinig mogelijk storende ar maturen zichtbaar in de ruimte mochten worden opgehangen. De verlichting moest worden aangebracht voordat de schilde rijen waren opgehangen en ook voordat de plaats der schilderijen bekend was. Zij meen van aard zijn. moest in dit opzicht dus enigszins alge- Het tot stand gebrachte verlichtingssys teem is opgebouwd uit twee componenten: een min of meer uitgesproken band van gericht licht over het benedengedeelte der wanden, plus over de gehele ruimte een hoeveelheid algemeen licht. Het ge richte lichte dat zorgvuldig onder de juiste invalshoeken op de schilderijen valt, wordt in dit geval geleverd door gloeilam pen met inwendige spiegel, die zo onopval lend mogelijk in rijen boven de plafond schoepen zijn gemonteerd, vlak onder het daglicht-doorlatende matglas. Door de concentratie van de lichtbronnen wordt hierbij overdag slechts uiterst weinig dag licht weggenomen. De gerichtheid van dit licht zorgt bovendien voor een zekere bril- lantie in de verlichte schilderijen. Het in een juiste verhouding toegevoegde „alge mene" licht, dat grotendeels diffuus van aard is, is afkomstig van speciale, eenvou dige armaturen met buislampen die onder het vlakke, gesloten middendeel van de plafonds zijn opgehangen. ER IS WEL EENS BEWEERD dat Cho pin in zijn Mazurka's muzikale portretten heeft weergegeven van dames uit de krin gen van zijn vereersters. Dergelijke klin kende conterfeitsels waren in de achttien de eeuw in Frankrijk niet zeldzaam; Cou- perin, Rameau en Blavet hebben er zich herhaaldelijk mee bezig gehouden, doch zij verzuimden niet de dames die er voor geposeerd hadden te noemen, of, als de krarakteristiek niet vleiend uitviel, hun schets een titel te geven, bijvoorbeeld h« ..l Agacante „f „imd.ffcren.e'ChapH 5 hem zat, mopperend mompelde ,,'t is die Mn en h,oeien er n0{, ^eeds blauwe nospel, maar ook aan zijn uiterst gedistin- Pluim daar op het, coiffure van die dame. modieus verzorgde persoonlijk- A*s die pluim niet verdwijnt kan ik niet viooltjes ter verering op zijn graf. Meer ma- nj§ t geerde en modieus verzorgde persoonlijk- a's cue piuim mei verawynt nan ik mei up gruj. i\ fru, //e,- heid en bovendien ook aan het feit, dat verder spelen! Overigens, eenmaal aan de (jan een ceuw na ~j;n doocl de s~~\ /T7~ men in hem de „Pool in ballingschap" eer- piano gezeten, wist hy van geen ophouden. de: men denke hierbij aan de machtige Aangetast door een ziekte die geen genade gtsclie kracht van deze eenzijdige com- suggestie die hij met zijn Mazurka's, zijn kent, werden dan zijn ogen zwart omrand, ponlst, die zijn confidenties alleen aan Krakoviak en vooral met zijn Polonaises kreeg zyn blik een koortsachtige glans, heeft kunnen wekken zÜn lippen een bloedrode kleur en stokte het klavier toevertrouwde, ongebroken T*Tr,n t Tv uün ale?' Hi? tvoelde eri W,U voeldc" met gebleven. Berust zijn hart in de kathe- DE INDRUK die Chopin door zyn per- hem, dat er iets van zyn leven met zyn soon en door zijn kunst op de jongeren uit muziek wegvloeide en hij wilde die stroom draal van Warschau en zijn lichaam op de begraafplaats Père Lachaise te Pa- GtyyiA/Mod Ur?y^ klaringen van George Sand, zijn zoge naamde ziekteverzorgster op Majorca. Men kan dit alles beschouwen als een raad van de componist: „luister slechts naar de muziek en verwerk deze innerlyk naar uw eigen aanvoelingsvermogen".Want *o is het: laat er primair een aanleiding z|jn; waarde heeft alleen zuiver muzikaal resulteert. echter liet maar raden wie en wat hij be- w d«|d^Ha schreef Ballades, duA klank"" "Zg'ïvX Juhl,ordei** vertolkte verhalen, die. naar men zegt, M geïnspireerd waren op gedichten van de nationaal-Poolse dichter Mickiewicz; maar was hij van zijn zestiende tot zijn negen wat z'-j vertellen hield hij voor zich. En de tiende jaar compositieleerling van Eisner, wisselende stemmingen die hij muzikaal die de originaliteit van zijn discipel wijse gestalte gaf in zijn Préludes? Hij laat er u lijk wist te respecteren. Tot zijn twaalfde naar gissen. Het is dan daarbij geraden jaar genoot hij piano-onderricht van een niet te vertrouwen op de fantastische ver- zekere Zwyny; verder schijnt hij zijn speeltechniek slechts autodidactisch ont wikkeld te hebben. Dit wijst wel op een sterk natuurtalent en geeft de verklaring van Chopin's stijleigenaardigheden, die uiteraard compositorisch uit zijn speel wijze ontstonden. CHOPIN s EERSTE OPTREDEN als vol- wat daaruit wassene gebeurde op zijn 19-jarige leef tijd te Wenen. Hij oogstte succes met zijn variatiewerk over Mozart's „La ci darem FREDERIC CHOPIN was op 20 februari la mano", waarvoor hij prompt een uit- 1810 te Zelazowa Wola, op 40 kilometer gever vond en welk werk door Schumann afstand van Warschau geboren. Zijn vader begroet werd met de woorden: „Hoeden was een uitgeweken Fransman, die daar af. Heren! Een genie!" Maar van zijn deli- als leraar een bestaan gevonden had. Fré- caat spel werd reeds opgemerkt, dat het dérie's moeder was een Poolse van be- voor een grote zaal weinig imponerend schaafden huize. Kort na de geboorte van was. Een typerende uitspraak over dit de knaap vestigde de familie zich te War- Weens concert luidde: „Schade von den schau, waar vader Chopin tot lyceumleraar Junge dass er so wenig Tournüri hat." was benoemd. Het jaar nadien, vlak vóór de opstand De muzikale begaafdheid van Frédéric van de Polen, die door de Russen bloedig bleek al spoedig; op zevenjarige leeftijd neergeslagen werd, verliet Chopin zijn had hij reeds een aantal pianocomposities geboorteland. Hij werd uitgeleide gedaan geschreven. Een daarvan, een Polonaise, door zijn leraar Elmer en enige van zijn werd in 1817 uitgegeven en daags na zijn medeleerlingen, die hem een afscheids- achtste verjaardag trad hij als pianist voor cantate toezongen en hem een zilveren het eerst op. De knaap werd het troetel- doos gevuld met Poolse aarde meegaven, kind van adellijke families, een omstan- Chopin's voorgevoel dat dit een afscheid digheid die niet weinig bijgedragen heeft van zijn vaderland zonder terugkeer was, tot zijn vorming als elegant cavalier en werd bewaarheid. Maar die Poolse aarde zijn later bij voorkeur verkeren in aristo- heeft hem op zijn verdere levensweg ver- cratische milieus. gezeld en is uiteindelijk op zijn lijkkist uit- Op het conservatorium van Warschau gestrooid, toen hij inl849 op Père La- Chopin, musicerend in intieme kring; naar een ets van Cypr. Norwid. rif#, zijfi geest is blijven leven in zijn eövijwsities en manifesteert zich overal waar voor muziek gevoelige mensen wonen, die onbevangen kunnen luisteren en hun eigen fantasie verweven met die der wonderlijke klankentaai van de grote Poolse kunstenaar. Jos. de Klerk BEURZEN VOOR NOORWEGEN Het Noorse Bureau voor Culturele Be trekkingen met het Buitenland, zal behou dens goedkeuring van het Noorse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dit jaar twee studiebeurzen elk voor een bedrag van 4.800.- ter beschikking stellen van Neder landers die acht maanden in Noorwegen wensen te studeren. De Noorse ambassa de in Den Haag vestigt er de aandacht op, dat het bedrag niet voldoende is om in Noorwegen reizen te maken of weten schappelijk materiaal te kopen. De beur zen zijn daarom ook meer bedoeld voor studenten, dan voor wetenschappelijke on derzoekers. Tot mei kunnen aanvragen in gediend worden. De beurs is bestemd voor het studiejaar 1960-1961. Chaenomelis japonica pleegt men ook wel de schijnsierkweepeer te noemen; een lange naam voor een rijk bloeiende hees ter. Er is een soort die men als klimmen de heester kan gebruiken, doch men zal de takken dan zelf moeten leiden. De mees te soorten kweekt men echter als gewone sierstruiken in de tuin en omdat zij zo vroeg in de lente bloeien zal men wel voor een zonnige en beschutte standplaats moe ten zorgen; open bloemen kunnen anders wel eens bevriezen. Er zijn tegenwoordig zeer rijk bloeiende soorten; de zalmtinten voldoen ook uitstekend. Men kan ze nu bestellen en als het niet meer vriest wor den ze verzonden en kunnen ze direct op de voor hen bestemde plaats gepoot wor den; ze groeien op den duur nogal breed uit en dus hebben ze wel veel ruimte no dig; een onderlinge afstand van een paar meter kan men heus niet als overdreven beschouwen. Sommige soorten vormen grote appelachtige vruchten na de bloei, maar die moeten ook zuiver als een sieraad worden gezien; voor de consumptie heb ben ze geen waarde. Indien gesnoeid moet worden kan men dat het best direct na de bloei doen; dan kan men immers zeer goed zien welke takken wel en welke niet ge mist kunnen worden. G. Kromdijk Een door Chopin gemaakte tekening. chaise te Parijs begraven werd. DE REISROUTE GING nu over Wenen, waar hij nu opzien baarde met zijn reeds in Warschau geschreven Concert in e, maar steeds weer gold de opmerking dat zijn spel voor de grote ruimte te week was. Doch men ontkwam niet aan de charme van deze zeer persoonlijke piano muziek. waarvan de innerlijke geladenheid manifest was. Het doel van Chopin's tocht was Londen, maar hij kwam niet verder dan Parijs. Frankrijk werd nu voor de kunstenaar een tweede vaderland, dat hij slechts voor korte verblijven in het bui tenland verliet. Polen heeft hij niet meer teruggezien. NAJAAR 1831. Parijs had de barricades opgeruimd, maar zat nog midden in zijn romantische omwenteling. Het uitbundig geschetter van deze beweging was de frêle, precieuze en massaschuwe Chopin verre van sympathiek; maar de rumoerige gang makers van het artistieke nieuwe Frank rijk waren toch de eersten die zijn bij zondere talenten erkenden en hem als klaviervirtuoos lanceerden. Zijn eerste op treden, met het Concert in f, maakte in druk op de kenners en kreeg een schitte rende beoordeling in de gezaghebbende „Revue Musicale", die echter ook niet na liet op de zwakke toonvorming van de executant te wijzen. Dat was dus net als in Wenen en het leidde tot de consequen tie, dat Chopin's carrière hoofdzakelijk zou verlopen in aristocratische salons, wat op de aard van tal zijner composities een onmiskenbaar merkteken van frivole luxe heeft nagelaten. ZIJN SUCCES in deze kringen was niet alleen te danken aan zijn fenorpenaal pia- WAT ER VAN DIE JONGEN of dat meisje terecht moet komenDat is een ver zuchting, die dikwijls gehoord wordt; een verzuchting, die tevens veelal een veroordeling inhoudt. Men veroordeelt met deze woorden een kind dat steelt en dat liegt en dat mis schien nog veel meer dingen doet die indruisen tegen de wetten van de menselijke samenleving. Dit gederailleer de kind wordt op zyn aller zachtst „stout" genoemd, maar meestal zijn het kinderen in nood. Kinderen die begrip nodig hebben en die echt wel weer goed terecht kunnen komen alsAchter dit kleine woordje „als" staan onnoemelijk veel werk, geduld en begrip. En dat laatste moet niet alleen komen van de „vakmensen", de orthopeda goog, de psycholoog en de psy chiater maar ook en vooral van de maatschappij. Immers in haar midden moet dit kind. dat op de ee- of andere ma nier is gestoord, leven. Het moet een kans krijgen zich een plaats te veroveren in de maatschappij en het krijgt die niet als de menselijke samen leving afwerend, hooghartig en veroordelend tegenover hem staat. Dit is een van de facetten die er zyn rond het probleem van de plaats der geestelijke en lichamelijke ge handicapten in onze maat schappij. PROF. Dr. TH. HART DE RUYTER, hoogleraar in de kinder- en jeugdpsychiatrie te Groningen heeft ons hierover het een en ander verteld. In zijn werk heeft hij het meest te maken met kinderen die emotioneel zijn gehandicapt. Kinderen die op de een of andere wijze zijn geremd in hun gevoelsuitingen en die daardoor lijden aan min of meer ernstige aanpassings stoornissen. Zij gaan bij voor beeld stenen werpen en brand stichten. Zolang zij jong zijn lijkt het vaak niet zo erg, maar later in de puberteits jaren treden de afwijkingen sterker naar voren en boven dien worden ze het kind dan ook zwaarder aangerekend. Men gaat veroordelen en sluit het kind buiten. Men weet bij voorbeeld niet, dat dit kind eveneens als alle andere kin deren zich met min of meer aanhankelijkheid gewend heeft tot de mensen in zijn om geving, en dat het is teleur gesteld omdat het zijn aan hankelijkheid niet op de juiste wijze vond beantwoord. Deze kinderen missen de basis veiligheid die het vertrouwen tussen de mensen moet leggen. Hoe zouden zij dan vertrou wen hebben in de mensen rondom hen, wanneer in hun prille en latere jeugd hun contactpogingen op niets of weinig zijn uitgelopen. DEZE KINDEREN komen in inrichtingen en de „vak mensen" gaan zich met hen bemoeien. Uit de samenwer king van de orthopedagoog, de psycholoog en de psychiater wordt dan een revalidatieplan opgemaakt. „Dat zijn prach tige rapporten", zei prof. Hart de Ruyter nadenkend. En hij voegde daaraan toe: „Maar er zijn geen mogelijkheden tot het effectueren van de plan nen. want er is geen plaats in revalidatiecentra! Op speur- werkgebied van de mentale revalidatie is er nog niets. Onze wetenschap heeft nog geen kans gehad en dat is be droevend en hopeloos. Er is geen geld en geen gelegenheid om te bewijzen wat er met deze geestelijk gehandicapten kan worden bereikt. Wanneer zij zouden kunnen worden op getrokken tot hun plafond dan zouden velen van hen een menswaardig bestaan kunnen vinden. Dan zouden zij niet behoeven te verkommeren in instituten waar zij niet thuis horen. Maar helaas men ge looft niet in deze mogelijk heden. Men gaat er niet van uit, dat hier met succes hulp geboden zal kunnen worden". IN DE PSYCHIATRISCHE klniek, weids woord voor een oude villa, van prof. Hart de Ruyter, wordt gewerkt aan de revalidatie van kinderen. Hier heeft men een aantal emotio neel gestoorde kinderen opge nomen, die in verschillende inrichtingen en verschillende pleeggezinnen zijn geweest. Zij hebben min of meer ern stige gedragsstoornissen en toen wij met prof. Hart de Ruyter binnenkwamen, werd er onmiddellijk een serie vra gen op ons afgevuurd: „Wie ben jij. Hoe heet jij. Wat kom je doen. Wat wil je hier?" Hun wantrouwen tegenover de vreemdeling sprak uit de toon van hun stem en lag duimen- dik op de jonge gezichtjes. Wél begroetten zij met een laaiend enthousiasme prof. Hart de Ruyter, die zij behan delden en met wie zij praatten als met een van hen. De pro fessor vergat ons, of liever gezegd, hij bemerkte niet eens meer dat wij er waren en dat wij tenslotte zijn weggegaan Allicht niet. Want de kinde ren zijn in de kliniek primair omdat het hier gaat om hun levensgeluk, dat mede zal af hangen van het feit of de maatschappij kan worden op gevoed tot het weer opnemen van de kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 16