Opzienbarende uitspraak van getuige-deskundige Lynn kwam door verdrinking om, zegt lijkschouwer VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG EN CROESELAAN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Onrechtvaardig onderscheid tussen groepen Nederlanders Kort en Overdag vrij zacht weer 13 i „Te straffe bestrijding der prostitutie zal noodlottige gevolgen hebben WITTE ll KRUIS Kort geding tegen „Boven de veertig" Nederland blijft grootste kaasexporteur Grote belangstelling voor „Wij komen" Een miljoen voor Tuindorp-Oostzaan Bloemenmeisjes naar „Gast en Gastheer HET PROCES VAN R. Handen en Lippen 2 WEER EEN WALLETJES"-PRO CES )\Ni Burgemeesters naar Algerije Eigenaar van „Trek Air" in bewaring gesteld PROBLEMEN OP NIEUW-GUINEA Nieuw record Garitas-poolgeld voor rijksmuseum Tien „kaasmeisjes" zes maanden naar Engeland Ontucht Eerste ewigrantenouders weldra naar hun kinderen Rode kruiscollecte 99 Maatregel in Antillen tegen „pamfletten- incidenten" ruw ZATERDAG 2 0 FEBRUARI 196 0 Advertentie Toegangsprijs f2.50 Catalogus f2.50 Gratis busverbinding De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft vrijdag tegen zeven verdachten, die aan de Amsterdamse „walletjes" kamers verhuurden aan vrou wen, op grond van artikel 250 bis van het Wetboek van Strafrecht zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf geëist met als bijzondere voorwaarde, dat zij gedu rende de proeftijd van drie jaar in hun wo ningen aan particulieren geen kamers meer mogen verhuren of ter beschikking stellen. Artikel 250 bis houdt in, dat hij die van het opzettelijke teweegbrengeo of bevor deren van ontucht door anderen met der den een beroep of een gewoonte maakt, gestraft kan worden met een maximum van een jaar of duizend gulden boete. Terecht stonden drie echtparen en een 58-jarige vrouw, die midden december al len door de politie werden gearresteerd. Met deze arrestatie luidde het openbaar ministerie een actie in tegen de profiteurs der prostitutie op de Amsterdamse wal letjes. Wel gelastte de rechtbank de inbe waringstelling dezer verdachten, doch zij tekenden beroep aan en na circa drie we ken voorarrest stelde het gerechtshof hen in vrijheid. Slechts de 35-jarige M. T. de V.. die reeds 17 maal is veroordeeld, meestal we gens mishandeling, ontkende, zelf de ka mers in zijn woning te hebben verhuurd. Dat deed zijn vrouw, zei hij. Een mede gedetineerde uit het Huis van Bewaring verklaarde dat deze verdachte hem zou hebben toevertrouwd, dat hij niet 25 „per week per vrouw" aan kamerhuur ontving, doch per dag. De raadsman noemde deze verklaring echter een leu gen. Kinderen de dupe? Als getulge-desfeundige was door de ver dediging de Amsterdamse zenuwarts dr. C. van Emde Boas opgeroepen. Hij werd gehoord in zijn kwaliteit van seksuoloog. Desgevraagd waarschuwde deze getuige voor de gevolgen van een efficiënte bestrij ding der prostitutie. Volgens hem kon dat zeer noodlottige criminele gevolgen heb ben, omdat sommige mannen zich dan wellicht aan kinderen zouden gaan vergrij pen. Hij gaf aan een gecentraliseerde pros titutie, zoals die in Amsterdam op de wal- lëtjes is geconcentreerd, de voorkeur bo ven een meer heimelijke vorm daarvan, die zich over de hele stad zou versprei den. Een duurzame vermindering der prostitutie was volgens hem van de thans aan de gang zijnde actie niet te verwach ten. Gevraagd of het woord „bordeel" de juiste betiteling was voor de woningen Advertentie DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets 1 99 der verdachten, antwoordde de getuige: „Dat woord wordt dikwijls misbruikt. Ik zelf meen dat een juiste omschrijving is: „Zittingslokaal voor vertegenwoordigsters van het vrijend beroep." „Actie wordt voortgezet" De officier zei in zijn requisitoir, dat de Nederlandse wet de prostitutie zelf niet strafbaar stelt, maar dat de profiteurs strafbaar zijn, noemde hij zeer zinvol. Tal loze normale bewoners van deze wijk moeten toch ernstige hinder van dit hier zo druk beoefende bedrijf ondervinden. „Dit mooie stadsdeel van Amsterdam is voor de meeste Amsterdammers een ter rein geworden, dat zij eenvoudig niet meer kunnen betreden. Het moet toch mogelijk zijn om deze buurt weer een normaal aan zien te geven. Ook in Londen is sinds kort het in het openbaar aanstoot gevende ka rakter der prostitutie verdwenen. Het openbaar ministerie zal dan ook voort gaan met deze actie tegen de profiteurs." Mr. K. B. J. M. Haase, de eerste raads man, vroeg zich af waarom zijn cliënten zo plotseling waren gearresteerd: „Waar om is de actie niet ingeluid met een waar schuwing?" Hij zei, dat de zedenpolitie ge regelde controle op de huizen uitoefende om te zien of er geen minderjarige meis jes aanwezig waren. Dit heeft op verdach ten de indruk gewekt, dat zij geen over treding begingen. De politie gaf kennelijk stilzwijgende toestemming tot het bedrijf. „Fata morgana" Mr. M. H. Huygens, raadsman voor de andere verdachten, betoogde dat de offi cier met zijn actie een fata morgana na jaagt. „Men wil langs een zijweg de pros titutie uitroeien," zei hij, „maar men ver geet, dat kinderen daar het slachtoffer van kunnen worden. Liever een eeuw lang de situatie, zoals die thans is, dan dat één kind door de egn of andere abnormale man wordt aangerand." De uitspraken volgen op 4 maart. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij Veertig" heeft bij de president van de Amsterdamse rechtbank een tweede kort geding aanhangig gemaakt tegen zijn vroegere secretaris, die een stichting heeft opgericht met de naam „Boven de veertig". Dit korte geding over het gebruik van de naam „Boven de veertig" zal begin maart gevoerd worden. Bij het eerste ge ding, door de stichting „Het leven begint de nresident van de Amsterdamse recht bank de oud-secretaris de administratie van de stichting af te staan aan het nieu we bestuur. Ter gelegenheid van de jaarlijkse bij eenkomst van de Europese Beweging in Frankrijk zijn uit elk der aangesloten lan den drie burgemeesters uitgenodigd, ten einde deel te nemen aan een gemeen schappelijk gesprek over Europese pro- .blemen. De uitnodigingen zijn gedaan via de landelijke organisaties. Elk land wordt door drie burgemeesters vertegenwoor digd. Het gezelschap zal zich in Parijs ver zamelen en vandaar een reis maken naar Algerije, onder andere naar Oran. Nederland zal vertegenwoordigd worden door de burgemeesters van Almelo, Lopik en Zierikzee, respectievelijk een industrie gemeente, een agrarische gemeente en een kleine stad. De burgemeester van Lo pik, de heer L. Schuman, kreeg reeds eer der bekendheid door de relaties die door zijn toedoen werden gelegd tussen Lopik en Lezoux. Na overleg tussen de officier van Justi tie en de rechtercommissaris te Maas tricht is besloten een bevel tot inbewaring stelling af te geven ten aanzien van de 42- jarige eigenaar van het luchtreclamebe- drijf „Trek-Air" te Maastricht, J.M.S., die op vermoeden van het doen verongeluk ken van de eenmotorigie Fokker S-ll, die met de 23-jarige vlieger B. Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in het Kanaal bij Dover is gestort, op 15 februari door de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie werd aangehouden. Het onderzoek van de Dienst Luchtvaart Rijkspolitie heeft uitgewezen, dat er vol doende termen aanwezig zijn om S. in be waring te stellen. De aan het begin van dit jaar uitgespro ken verwachting dat de Nederlandse kaas- uitvoer over 1959 een record te zien zou geven, vindt in de officiële cyfers (van het C.B.S.) een bevestiging. Naar wtf vernemen werd in het afgelopen jaar een hoeveel heid van niet minder dan 105.580 ton kaas geëxporteeerd. (97.556 ton in 1958). De waarde van deze uitvoer bedroeg ruim 248,5 miljoen (respectievelijk 209,2 mil joen). Ons land is nog steeds 's werelds groot ste kaasexporteur. Van niet minder belang is dat deze uitvoer een grote spreiding heeft: naar ruim honderd landen vindt de vaderlandse kaas afzet De tweede plaats op de wereldranglijst bezet Nieuw-Zee- land, welks kaas evenwel voornamelijk naar Engeland wordt verkocht De Neder landse kaasuitvoer naar het Verenigde Koninkrijk onderging in 1959 bijna een verdubbeling: van 8.871 ton tot 15.027 ton, met een waarde van 18,7 miljoen respec tievelijk 36,1 miljoen. De nationale vereniging Caritas te Heer len heeft uit de opbrengst van de pool- gelden 10.000.- toegewezen aan het rijks museum, als bijdrage voor de aankoop van een belangrijk Brussels wandtapijt uit de eerste jaren van de 16de eeuw. Ds. F. J. S. Rumainum, voorzitter van de synode van de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea, en ir. H. W. Moll, hoofdbestuurslid van het Christelijk Werk- nemersverbond Nieuw-Guinea „Persek- ding" zijn op het ogenblik met verlof in Nederland. Ir. Moll heeft enkele mede delingen gedaan over de groei en dé pro blemen van de christelijke vakbeweging op Nieuw-Guinea. Het hoofdbestuur en de afdelingsbesture zijn gemengd samengesteld uit Papoea's en Nederlands-sprekenden. „Persekding" telt momenteel 2500 leden, waaronder 1500 Papoea's. Ir. Moll zei, dat het verbond streeft naar een synthese van de eisen die de snelle ontwikkeling van land en volk stelt met de christelijk-sociale rechtvaardigheid. Het C.W.N.G. is de enige organisatie op Nieuw-Guinea, die behalve de belan gen der ambtenaren ook die der werkne mers op de particuliere bedrijven behar tigt. De positie van deze werknemers is volgens ir. Moll niet bevredigend. Hij noemde de bestaande, arbeidsregelingen bepaald onvoldoende. Modern arbeidsrecht geldt op Nieuw-Guinea slechts voor de Europeanen en de rechtspositie van de overige werknemers is geregeld in drie artikelen van het Burgerlijk Wetboek, die, naar het oordeel van „Persekding" ver ouderd zijn. „Wanneer de regering in een krachtige bevordering van particuliere in vesteringen een middel tot versnelde ont wikkeling ziet, wordt de kwestie van goe de arbeidsregelingen urgent", aldus ir. Moll. Overlegorgaan gewenst Het C.W.N.G. is ervan overtuigd, dat op korte termijn een belangrijke verbete ring kan worden bereikt door de instel ling van een overlegorgaan, waarin werk gevers en werknemers samen kunnen zoe ken naar wenselijke maatregelen. „Per sekding" acht de medewerking van de overheid in een dergelijk overlegorgaan noodzakelijk, omdat haar leiding gewenst is, wil men bij het overleg het algemeen landsbelang en de punten van algemeen ontwikkelingsbeleid tot hun recht doen komen. Ir. Moll gaf ook een uiteenzetting van de opvattingen van het C.W.N.G. over de rechtspositie van de ambtenaren en met name over de splitsing van korpsen. Mo menteel zijn alle inheemse ambtenaren opgenomen in hetzelfde korps als de Ne derlanders zowel uitgezonden als niet uitgezonden krachten. „Persekding" meent, dat deze samenvoeging remmend werkt op de verwezenlijking van een be hoorlijke rechtspositie van de verschillen de categorieën van ambtenaren. In de hui dige salarisregeling komt volgens ir. Moll ook de onderwaardering voor de Nieuw- Guinea-opleidingen tot uiting. Degenen die een zesjarige inheemse opleiding hebben gevolgd, verdienen bijna 100 percent min der dan degenen met een zesjarige Neder landse opleiding, een percentage, dat niet wordt gewettigd door het verschil in ni veau tussen beide opleidingen. Onderscheid Een ander punt is het onderscheid tus sen lokaal aangetrokken en uitgezonden .Nederlandse ambtenaren. De Indische Nederlanders, die tijdens de soevereini teitsoverdracht in Nieuw-Guinea werkten, werden als lokaa, aangetrokken krachten beschouwd. Indische Nederlanders die via repatriëring naar Nederland werden aan gesteld, bezitten ais uitgezonden kraehten onder meer een andere en betere verlofre geling. Hierdoor zijn verschillende Neder landers al tien jaar lang niet met verlof geweest. Zij hebben geen gelegenheid hun kinderen in Nederland een voortgezette opleiding te geven, omdat zij zelf de over tocht moeten betalen. Er bestaat een on derscheid tussen Nederlanders en Neder landers, dat „Persekding" als onrecht vaardig ziet. „Persekding" meent, dat een splitsing ook voorwaarde is voor een behoorlijke opnemingsmogelijkheid en een doorstro ming van inheemsen in de ambtelijke functies. „Met name van de lokaal aange trokken ambtenaar kan men anders nau welijks de bereidheid verwachten eraan mee te werken, dat de Papoea zo spoedig mogelijk zijn plaats inneemt in het ambte lijk bestel", zei ir. Moll, „want waar moet hij heen als hij zich overbodig heeft ge maakt?" Het vraagstuk wordt ieder jaar urgen ter. Er komt een stroom van opgeleide inheemsen die men, volgens hem, niet kan en mag blokkeren. Op het ogenblik leve ren de vervolgscholen al 2000 leerlingen per jaar, de primaire middelbare scholen 120 en de lagere technische scholen 175. terwijl de eerste Papoea's reeds hun mulo- en hbs-diploma hebben behaald. Het aan tal inheemsen, dat ervoor in aanmerking komt, in overheidsdienst bij te dragen tot de ontwikkeling van eigen land, wordt steeds groter. Tien Nederlandse meisjes gaan op 18 april voor zes maanden naar Engeland. Want het Nederlandse Zuivelbureau heeft wederom een fikse campagne voor onze kaas bij onze overburen op touw gezet en daarvoor tien charmante vertegenwoordig sters aangeworven. Het is de bedoeling dat deze meisjes in de leeftijdsgroep van twintig tot zesen twintig jaar en afkomstig uit alle delen van ons land op allerlei manifestaties in Engeland zullen verschijnen om de kaas aan te prijzen. De meisjes gaan in april eerst een week naar Glasgow om de aldaar te houden Holland Week cachet te geven. Ze zijn allemaal in een fleurig pakje gestoken, een pakje, dat vooral bekend is van de affiches die het Nederlandse Zuivelbureau over de gehele wereld al verspreid heeft en waarop ze staan afgebeeld als „het Hollandse Kaasmeisje". In Sluiskil is een echtpaar aangehouden, dat verdacht wordt van het plegen van on tucht met minderjarige meisjes. Enige tijd geleden plaatste het echtpaar, dat geen kinderen heeft, een advertentie, waarin een verblijf te Sluiskil van een paar weken aan een meisje van ongeveer tien jaar werd aangeboden. Uit Rotterdam en uit Delft kwamen hierop brieven. Twee meis jes van tien jaar kwamen na elkaar naar Sluiskil en verbleven er ieder vier weken. Bij hun thuiskomst vertelden zij hun ouders, wat er gebeurd was, waarop aan gifte bij de politie volgde. Het echtpaar heeft voor de officier van Justitie te Middelburg de feiten voor een groot deel toegegeven. De stroom van brieven van ouders van emigranten, die willen deelnemen aan het spaarfonds „Wij komen" is zo groot, dat men tien vrijwillige medewerkers en me dewerksters heeft moeten aantrekken om de stroom van brieven zo snel mogelijk te kunnen beantwoorden. B. en W. van de gemeente Naarden hebben de initiatiefne mer in de gemeentesecretarie een lokali teit aangeboden, waar het centrum van het spaar- en reisfonds zal worden geves tigd. Het fonds, dat de journalist heeft ge sticht voor gevallen waarin emigranten- ouders direct naar hun kinderen moeten reizen bij ongeval of ernstige ziekten is reeds zo groot, dat binnen enkele we ken de eerste ouders uit dit fonds het reis geld kunnen verkrijgen om naar hun kinderen die in nood verkeren te reizen. De stichtingsakte van het fonds zal de vol gende week worden gepasseerd. Leden van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers alsmede andere administra tieve krachten zullen maandag beginnen om de zee van correspondentie te behan delen. De initiatiefnemer zal thans bij de noodgevallen een keuze moeten doen uit een emigrantenmoeder, wier dochter in Canada door kinderverlamming werd ge troffen, een blinde moeder die ziek is ge worden van heimwee over het niet meer terugzien van haar zoon in Australië en een oude vader wiens dochter in Amerika in grote nood verkeert. De eerste honderden rijkspostspaar bankboekjes, die speciaal gestempeld zijn met het woord „Reisfonds" zijn reeds uit gegeven aan emigrantenouders die zich tot de initiatiefnemer hebben gewend. De collecte die het Nederlandse Rode Kruis op verzoek van het Nationale Ram penfonds voor de slachtoffers van Tuin dorp-Oostzaan heeft georganiseerd heeft de één miljoen gulden overschreden. In 320 van de ongeveer 400 afdelingen was de totale opbrengst namelijk f 1.000.370.-. Dezer dagen is uit Dortmund de eerste zending materialen aangekomen voor de opbouw van twee tijdelijke expositieruim ten, die aan de Haagse Houtrusthallen zul len worden toegevoegd. Deze tijdelijke ruimten zijn nodig voor de internationale Horecaf tentoonstelling, die daar ter ge legenheid van het 70-jarig bestaan van Horecaf van 12 tot en met 23 mei onder de naam „Gast en Gastheer" wordt ge houden. Deze expositie zal zo groot wor den, dat de twee vaste Houtrusthallen te zamen niet groot genoeg zijn om alle on derdelen te kunnen omvatten. Bij de opening van de tentoonstelling zullen ongeveer vijftien Haarlemse bloe menmeisjes een corsage uitreiken. Ook op andere dagen zullen deze bloemenmeis jes nog enkele malen hun opwachting ma ken. Een van de onderdelen van de tentoon stelling zal het internationale vermaakcen- trum „Horecaffiesta" zijn. Op de wijn kaart van het internationale restaurant zullen 190 soorten wijn vermeld staan. De P.T.T. zal een speciaal voor deze ge legenheid vervaardigd poststeippel uitge ven. Ook zullen er bijzondere enveloppen verkrijgbaar zijn. BOSTON (Reuter) Kapitein Fallon, hoofd van dè Bostonse moordbrigade, heeft vrijdag in het proces tegen Van R. getuigd dat Van R. hem als zijn mening te kennen had gegeven, de dood van Lynn doodslag te achten en geen moord. Fallon, -wiens getuigenis-als pótitiemafr weer is toegelaten sedert rechter Murray besliste dat de jury de politiële getuige nissen mag blijven aanhoren omdat zij niet „onvrijwillig" zijn afgelegd, zoals de verdediging donderdag had gesteld, ver telde de jury dat Van R. hem gezegd had tijdens een treinreis van New York terug naar Boston: „Waarom zou dit moord zijn? U vertelde me dat zij verdronken is. Dat is doodslag, geen moord." Fallon las een deel van een verklaring voor die Van R. aan hem afgelegd zou hebben: „Kapitein Fallon, ik zie heel goed dat men mij met de bewijzen die u hebt, kan breken. Die kinderen uit St. Louis (de Spectors uit St. Louis hadden een hut naast Lynn) weten, dat ik bij haar binnen was." Onder kruisverhoor van Van R.'s ver dediging gaf kapitein Fallon toe, dat Van R.'s verklaringen waren afgelegd in een verhoor dat de hele nacht bijna onafge broken voortduurde. (AFP) Nadat Fallon Van R's „beken tenis", resulterend uit dit vermoeiende nachtelijke verhoor in Boston, ditmaal in aanwezigheid van de juryleden nogmaals had voorgelezen, gaf hij in het kruisver hoor van de verdediging toe, dat Van R deze verklaring slechts had willen afleg gen toen hij, Fallon, hem ervan op de hoogte gesteld had dat Lynns verwondin gen aangaven dat zij zoals hij aanvan kelijk gedacht had zelfmoord had ge pleegd. „Dan kan men mij niet van moord betichten, hoogstens van dood door schuld," had Van R. hierop gezegd, aldus de Bostonse politiechef. De ruzie In Lynn's hut (Reuter) —Naar zijn zeggen had Van R. hem over de ruzie in Lynn's hut op de fatale avond nog verteld dat hij haar na haar vraag over zijn houding bij een eventuele zwangerschap had uitgelachen en bij wijze van afweer, maar niet opzet telijk, eenmaal in het gezicht had gesla gen. Lynn was niet gevallen en de hele Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002. 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Bij de staten der Nederlandse Antillen is thans een ontwerp van landsverorde ning ingediend dat ten doel heeft, het Curagaose luchtvaartbesluit in die zin te wijzigen, dat krachtiger opgetreden kan worden tegen elke poging om vanuit of via de Antillen vijandige acties te onder nemen tegen bevriende mogendheden. Per senen die dergelijke acties wensen te on dernemen of deze trachten te steunen, waarbij gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden die luchtvaartuigen bieden zullen zwaarder kunnen worden gestraft dan thans. De vliegtuigen, waarvan ge bruik zou worden gemaakt, zullen aan de grond kunnen worden gehouden. De regering acht deze maatregel nood zakelijk na het „pamflettenincident" waarbij twee jeugdige Cubanen betrokken waren, die pamfletten boven Venezuela wilden uitwerpen. kwestie had nauwelijks een minuut ge duurd, waarna hij was weggelopen. Kapi tein Fallon ontkende in het kruisverhoor van Van R's verdediger dat hij (Fallon) eens tot een zekere Harrington gezegd zou hebben: „Ik geloof dat het resultaat ran het ohdéfzoek totnogtoe aantoont dat moord onmogelijk is, niet alleen omdat er geen motief is, maar vooral onidat he.t bewijs ontbreekt." Lijkschouwer getuigt (UPI) Vrijdag betrad ook dr. Michael A. Luongo, de politiearts en lijkschouwer van Boston, nog de getuigenbank. Dr. Luongo verklaarde dat het lijk van Lynn Kauffman 27 wonden en kneuzingen vertoonde, die moeten zijn aangebracht toen zij nog leefde. Zoals bekend is wordt in de aanklacht gezegd dat Van R. het meisje in haar hut sloeg en haar, toen zij bewusteloos was, over boord wierp. Het was het rapport van de lijkschouwing van dr. Luongo dat leid de tot de arrestatie van Van R. Behalve een snede boven het linkeroog vertoonden gelaat en hoofd elf kneuzingen, linkerarm en schouder twee kneuzingen en linkerdij en -been negen kneuzingen. Op andere lichaamsdelen werden vier kneu zingen en schrammen geconstateerd. (Reuter) Later verklaarde Michael Luongo, dat Lynn blijkens de lijkschou wing door verdrinking om het leven is ge komen. Ze was niet zwanger. Vandaag zal dr. Luongo opnieuw als ge tuige worden gehoord. Advertentie Verduistering engros. In Utrecht is een 50-jarige Utrechtse autohandelaar gearresteeerd, verdacht van verduistering van 45 auto's ter waarden van 150.000, en oplichting van vijf personen. Hij ver duisterde 23 auto's, die op zijn naam wer den gefinancierd, en verkocht 22 huur auto's van een Amsterdamse garage. Het geld stak hij in eigen zak. Ook verkocht hij aan vijf personen een auto, die zoge naamd door hem zelf gefinancierd werden. In werkelijkheid betaalde een financie ringsmaatschappij het geld. De aflossing van de vijf kopers verduisterde hij even eens. Protest. Het bondsbestuur van de Bond van Gereformeerde Vrouwenvereni gingen in Nederland heeft in een brief aan de Commissie voor de Rechten van de Mens bij de Verenigde Naties geprotes teerd tegen „de gTove schending van de rechten van de mens, die de Hongaarse overheid begaat tegenover de jongens en meisjes, die in de gevangenis de voltrek king van hun doodvonnis na het bereiken van de 18-jarige leeftijd afwachten". Naar de Verenigde Staten. Prof. P. de Wolff, directeur van het Centraal Plan bureau, zal eind volgende maand voor een studiereis van twee maanden naar Ameri ka vertrekken op uitnodiging van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, om een studie te maken van de werkwijze van de Council of Economie Advisers in Washington, een instelling, welke enigszins is te vergelijken met het Centraal Planbureau in Néderland. Gevaarlijke medicijnen. Uit een be stelauto van een expeditiebedrijf zijn in Amsterdam diverse geneesmiddelen ont vreemd. Deze medicamenten, waarvan vast staat dat zij buitengewoon gevaarlijk zijn bij gebruik door onbevoegden, werden in de buurt van de Dapperstraat en Pieter Nieuwlandstraat gestolen. Men vreest dat het pak na de diefstal is weggegooid en dat kinderen de tubes geneesmiddelen in handen hebben gekregen. Wie hieromtrent iets gezien of vernomen heeft wordt ver zocht zich telefonisch-(87711; toestel 273 of 270) met de Amsterdamse politie in ver binding te stellen. „Jeugd op reis". In Utrecht is de stichting „Jeugd op reis" opgericht, die tot doel heeft het maken van jeugdreizen in groepsverband naar Zwitserland te be vorderen. Het bestuur bestaat uit: dr. A. de Vletter uit Bloemendaal, voorzitter, dr. W. A. J. Borg uit Utrecht, penningmeester, J. J. A. Rijnberk uit Utrecht, secretaris, en W. Th. K. van Spanje uit De Steeg en R. Graven uit Bussum. Holland Festival. Evenals voor 1959 heeft de gemeenteraad van Amsterdam besloten voor 1960 de stichting Holland Festival een subsidie te verlenen van f 100.000 en een bedrag van 15.000 be schikbaar te stellen voor het geven van voorstellingen tegen lagere prijzen. Advertentie SQUAW VALLEY de vallei der Indiaanse vrouwen, staat thans In het middelpunt der be langstelling. Haarlem heeft geen SQUAW- VALLEY, maar wel een paradijs voor de vrouw: onze zaak, waarin zij de mooist denkbare col lecties Gouden en Zilveren Sieraden kan vinden. Sortering, service en vakmanschap, samen gebracht in één naam: 'T SILVER STOEPKE het huis met het carillon DE zaak met de grootste collectie Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 Het K.N.M.I. deelt mede: In de omgeving van de Britse eilanden blijft de luchtdruk laag, terwijl daaren tegen de luchtdruk boven het vasteland van Europa de afgelopen 24 uir flink is gestegen. Door deze ontwikkelingen komt er nu een zuidwestelijke luchtstroming voor van de Golf van Biscaje in de richting van ons land. Met deze luchtstroming wordt geleidelijk zachtere lucht aange voerd. Randstoringen van het iagedruk- systeem nabij de Britse eilanden veroor zaken af en toe veel bewolking, waaruit Dlaatselijk wat regen valt Maar morgen worden ook opklaringen wacht WEERRAPPORTEN voor ver- Zondag 21 februari Zon op 7.46 uur, onder 18.03 uur. Maan op 3.19 uur, onder 12.24 uur. Maandag 22 februari Zon op 7.44 uur, onder 18.05 uur. Maan op 4.22 uur, onder 13.22 uur. Maanstanden 20 februari 00.48 uur laatste kwartier. 26 februari 19.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 februari Hoog water 9.00 en 21.32 uur. Laag water 4.20 en 16.54 uur. Zondag 21 februari Hoog water 10.06 en 22.48 uur. Laag water 5.15 en 18.01 uur. Maandag 22 februari Hoog water 11.29 en uur. Laag water 6.38 en 19.32 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort is IC tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temp er» turen binnen- en buitenland. *|3 d ZÉ Neerslag: laatste 24 uur. 5'S Den Helder licht bew. z 5 1 Ypenburg onbewolkt z 7 0 Vlissingen licht bew. z 7 0 Eelde licht bew. z 5 1 De Bilt onbewolkt z 6 0,5 Twente licht bew. z 6 0,3 Eindhoven licht bew. zzo 7 0 Zd Limburg licht bew. z 6 0 Helsinki zwaar bew. z -4 0 Stockholm geheel bew. zo -3 0 Oslo sneeuw nno -6 9 Kopenhagen onbewolkt wzw 0 0,5 Aberdeen geheel bew zzw 2 1 Londen regen zzw 7 2 Amsterdam licht bew. z 7 0 Brussel half bew. z 7 0 Luxemburg zwaar bew. z 3 0 Parijs zwaar bew. z 9 0 Bordeaux onbewolkt z 10 1 Grenoble zwaar bew. windst. 9 0 Nice geheel bew. nnw 16 0 Berlijn zwaar bew. zzw 5 0 Frankfort zwaar bew. windst. 5 0 München mist nnw 5 0,2 Zürich mist n 4 0 Genève zwaar bew w 8 0 Locarno zwaar bew. windst. 7 1 Wenen zwaar bew. nnw 5 0 Innsbruck mist windst. 6 8 Belgrado mist nno 16 2 Athene onbewolkt windst. 19 0 Rome regen zzw 18 1 Ajaccio geheel bew wzw 15 12 Madrid zwaar bew. windst. 10 3 Mallorca licht bew. nnw 8 Lissabon geheel bew windst. 15 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2