KWESTIE-BERLIJN WEER VOOR HET VOETLICHT Brusselse RTC met plechtige zitting besloten WERELDNIEUWS Westelijke Grote Drie zvijzen DDR- paspoort als „onaanvaardbaar" af „Apostel van Sicilië" in ons land Duitse kampbeul woont rustig in Dusseldorf Afro-Aziatisch beroep op UNO tegen Frankrijk Drie Franse advocaten naar Genève „gevlucht" Telegram van State Department in zaak Chessman gelaakt Juat-laüa De stenen spreken Critiek van Kroesjtsjev op Indonesisch stadionplan Britten bejubelen nieuwe prins ^Praatótcel ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 3 Beroep op het Rode Kruis voor gevangen Algerijnen Maximumsnelheid halveert dodental op „Autobahne" Air France vliegt ondanks staking van de stewards Opvolging 0p de Italiaanse ex-premier Zoli in ziekenhuis opgenomen BONN (Reuter-UPI) Een Russische woordvoerder heeft op een persconferen tie in het gebouw van de Russische am bassade te Rolandseck, nabij Bonn, ver klaard. dat, ingeval van het sluiten van een afzonderlijk Russisch-Oostduits vre desverdrag, Oost-Duitsland het algehele toezicht zou krijgen op de verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Hij voegde hieraan toe: „Indien het Westen onder dergelijke omstandigheden opnieuw over de status van West-Berlijn zou willen onderhandelen, zou het dat slechts met de Duitse Democratische Re publiek kunnen doen". Op de persconferentie werden medede lingen gedaan over het onderhoud, dat de leider der Westduitse sociaaldemocrati sche partij Ollenhauer verleden maand met de Russische ambassadeur te Bonn, Smirnov heeft gehad. De Russische woord voerder zei ook dat de ambassadeur Ollen hauer heeft medegedeeld dat het de Sov jet-Unie aangenaam zou zijn, indien de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt in rechtstreekse onderhandelingen met Oost-Duitsland overeenstemming zqu be reiken over het vraagstuk der verbindin gen tussen zijn stad en West-Duitsland. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zei over deze verklaring, dat het „hetzelfde pakje is, alleen zorgvuldiger ingepakt." In diplomatieke kringen vraagt men zich af, waarom de Russen op dit ogenblik weer met de Berlijnse kwestie komen aan dragen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben de Russische com mandant in Oost-Duitsland ervan in ken nis gesteld, dat de nieuwe paspoorten die beschikbaar zijn gesteld voor de leden van westelijke militaire missies in Oost- Duitsland onaanvaardbaar zijn. omdat in die paspoorten gesproken wordt van de De 36-jarige Danilo Dolci de veelom streden Italiaan die zes jaar geleden al leen de strijd aanbond tegen de armoe en de misdaad op het eiland Sicilië, is sedert enkele dagen in ons land. Vrijdag heeft hij in het Sociaal Paedagogisch Instituut van de Amsterdamse universiteit voor studenten een lezing gehouden en de Ne derlandse pers te woord gestaan. Hij maakt een reis door diverse West- europese landen en is overal de gast van vrienden, die hij zich dankzij zijn strijd op Sicilië, dankzij ook zijn boeken over Sicilië, heeft verworven. Zo is in ons land een kring opgericht onder de naam „De vrienden van Danilo Dolci", die zich ten doel stelt, het streven van Dolci financiële steun te verlenen. Dolci, zelf afkomstig uit Milaan waar hij studeerde, gaf zijn studie op nadat hij op een studiereis ontdekt had welke wantoe standen op Sicilië heersten. Hij vestigde zich in het vissersdorpje Trapette, huwde er met een vissersweduwe die al vijf kin deren had en poogde de eilandbevolking uit haar apathie wakker te schud den. Thans noemt men hem wel „De apos tel van Sicilië". De Italiaanse overheid had maar matige waardering voor zijn optreden en liet hem arresteren, toen hij er ongevraagd en zonder vergunning was toe overgegaan met tweehonderd Sici- liaanse werklozen als demonstratie een weg te repareren. Ook hanteerde hij wel het wapen van Gandhi: de hongerstaking. Gisteravond vertelde hij op zijn persconferentie hoe minstens de helft van de ruim vier mil joen Sicilianen in de bitterste armoede leeft. Minstens de helft van de plattelands bevolking is analfabeet. Ongeveer de helft is of het hele jaar of zeven maanden daarvan werkloos, want er is bijna geen industrie. Men leeft er hoofdzakelijk van de landbouw, maar er is geen irrigatie, zodat 's winters de akkers overstromen en 's zomers het land gespleten ligt onder de felle zon. Dolci doet zijn best om land- bouw-voorlichtingscentra op te richten. Hij voelt er niets voor (nog afgezien van de vraag of dat toegestaan zou wor den) een officiële overheidsfunctie te gaan bekleden. „Dat is mijn roeping niet", zegt hij. „Ik wil van onderaf werken en de mensen tot arbeiden aanzetten zonder dwang of dankzij macht". Over de misdaad op het eiland zeide hij dat waar armoe is, de misdaad welig tiert. De even geheimzinnige als machtige Maf fia-beweging stelde hij verantwoordelijk voor niet minder dan 520 moorden sinds de wereldoorlog, waarvan er geen enkele is opgelost. Onder de 520 slachtoffers be vonden zich 38 vakbondsleiders. Vandaag houdt Dolci een lezing voor stu denten van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen, zondag ontmoet hij in Den Haag de leden van de Plein-groep (een bewe ging van een aantal roomskatholieken) en maandag besluit hij zijn bezoek aan ons land met een excursie. Duitse Demokratische Republiek in plaats van, zoals vroeger, de Sovjet bezettings zone van Duitsland. De Duitse Demokra tische Republiek wordt niet door het Westen erkend. De oude paspoorten liepen zondag af. De ongeveer dertig Amerikaanse, Britse en Franse officieren, die behoren tot de westelijke militaire commissies, zijn sindsdien op het hoofdkwartier te Pots dam gebleven. Alleen een Britse officier heeft van het nieuwe paspoort gebruik ge maakt om een ziek familielid naar West- Berlijn te brengen, echter onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat het gebruik van het paspoort in dit noodgeval niet in houdt, adoro G-r houdt, dat Groot-Brittannië de nieuwe paspoorten aanvaardt. Huisarrest Een woordvoerder van de Russische ambassade in Oost-Berlijn heeft later te kennen gegeven, dat Rusland de westelij ke protesten over de paspoorten niet zal aanvaarden. Na gezegd te hebben, dat de ze kwestie omgaat buiten de ambassade, omdat de westelijke protesten gericht zijn tot de Russische militaire commandant, merkte hij op: „Ik hoop dat de westelijke mogendheden van gedachten veranderen. Anders zullen zij de leden van hun militai re missies onder huisarrest in Potsdam houden". De paspoorten zouden volgens de woordvoerder geen erkenning van het Oostduitse regime inhouden. Rusland is er niet op uit langs deze weg erkenning te verkrijgen, zei hij. Niemand heeft er be lang bij op dit ogenblik spanning te ver oorzaken. DORTMUND (RTR) Een Duitser die in Dortmund terechtstaat wegens hande lingen in strijd met de grondwet, heeft vrijdag tijdens de rechtzitting verklaard dat de voormalige commandant van een Duits concentratiekamp in Nederland on gestoord in Dusseldorf woont. De openbare aanklager vroeg de be klaagde de gewezen redacteur van een communistisch blad Fritz Günsburger onmiddellijk nadere bijzonderheden over die voormalige commandant. De rechtbank heeft later meegedeeld dat de naam van de man bekend is, maar niet kan worden gepubliceerd teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken. NEW YORK (Reuter) De speciale commissie van de Afrikaanse en Aziati sche landen in de UNO is vrijdag tot de conclusie gekomen, dat men zich tot de volkerenorganisatie moet wenden om Frankrijk er van af te brengen om nog meer proeven met kernwapens te nemen. Volgens de voorzitter van de negen leden tellende commissie, de Soedanees Omar Adeel, zal nóg een vergadering nodig zijn, voordat er aan de 29 landen van de groep een aanbeveling kan worden voorgelegd. Adeel voegae hieraan toe. dat men het er nog niet over eens was, of men de Veilig heidsraad dan wel aan een speciale bijeen komst van de Algemene Vergadering moet vragen, een beroep op Frankrijk te doen. Hij herinnerde er aan. dat vorig jaar november 51 leden van de Algemene Ver gadering hebben gestemd voor de aanbe veling aan Frankrijk geen kernwapen proeven te doen. Dit aantal was negen meer dan hetgeen nodig is voor het beleg gen van een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering. Danilo Dolci te midden van de studen ten der gemeente-universiteit. GENèVE (AFP-UPI) De „Tribune de Genève" meldt dat drie vooraanstaande linksgezinde Franse advocaten Jacques Vergès, Maurice Courrège en Michel Za- vrian naar Genève „gevlucht" zijn en de voorzitter van het Internationale Comi té van het Rode Kruis verzocht hebben de Algerijnse gevangenen, wier verdediging zij op zich genomen hebben, onder be scherming van het Rode Kruis te stellen. Het blad zegt dat de drie advocaten het besluit hebben genomen om naar Zwitser land te gaan om te voorkomen dat zij naar een interneringskamp gestuurd zouden worden. De advocaten, die volgens de „Tribune de Genève" een beroep op het „wereldge weten" willen doen, overwegen thans om hun dossiers die betrekking hebben op ongeveer drieduizend zaken aan bui tenlandse collega's over te dragen, opdat dezen de rechten van de gevangen Alge rijnen kunnen verdedigen. Ook willen zij dat er een internationale juridische com missie wordt gevormd, die bepaalde pro cessen zouden kunnen herzien, aldus het Geneefse blad. De drie advocaten hebben op een pers conferentie verklaard, dat zij naar Frank rijk zullen terugkeren, als de Franse re gering hun formeel garandeert, dat zij niet gearresteerd zullen worden. Volgens de „Tribune de Genève" hebben de militai re autoriteiten in Algiers de Franse mi nister van Justitie, Edmond Michelet, on langs de arrestatie aanbevolen van Ver- fès. Minister Michelet zou geweigerd heb ben. Alle drie hebben na de moordaanslag op de linkse Algerijnse advocaat Ould Aoudia in mei aankondigingen ontvangen dat zij ook spoedig zouden sterven. Zij mochten ook niet pleiten in Algerije. WASHINGTON (Reuter) Het Ingrij pen door het State Department in de zaak van Caryl Chessman door middel van een telegram is vrijdag in de Amerikaanse se naat „een zeer twijfelachtige procedure" genoemd. In het telegram werd bezorgd heid uitgesproken over de uitwerking van Chessmans executie op de bevolking van Uruguai, een land dat Eisenhower weldra bezoekt. Senator Fulbright (Democraat) zei van mening te zijn dat een der onder-minis ters van buitenlandse zaken, Roy Rubot- tom, ertoe heeft geadviseerd. Senator Al- lott (Republikein) zei, dat hij het optre den van het departement als een onge rechtvaardigde inmenging beschouwt zo lang er geen nadere uitleg wordt gegeven. August Johanson, republikein en lid van het Huis van Afgevaardigden, zei later dat onder-minister Rubottom moet aftre den of ontslagen worden. Het is ongelofe lijk dat het State Department tussenbeide durft te komen in een zaak, waarvoor de autoriteiten van Californië of de federale rechterlijke macht de verantwoordelijk heid dragen, aldus Johanson. Gouverneur Brown van Californië was echter bijzonder blij met het telegram. Hij vertelde later op de dag op een pers conferentie, dat hij het „de hand van God" achtte, die ervoor gezorgd had, dat het telegram van het State Department (waar in met het oog op mogelijke ongeregeld heden tijdens Eisenhowers Zuidameri- kaanse reis op uitstel van executie werd aangedrongen) niet in de enorme stapel telegrammen verloren was gegaan die zijn kantoor uit alle delen der wereld hadden bereikt. Brown zei echter nog steeds van Chessmans schuld aan het hem ten laste gelegde overtuigd te zijn. (Van onze correspondent in Brussel) De Rondetafelconferentie over de po litieke toekomst van Kongo is vrijdag avond eigenlijk al beëindigd. De plechti ge slotzitting, die hedenochtend werd ge houden was meer een formaliteit dan een bespreking. Deze werd gepresideerd door eerste-minister Eyskens, die een toespraak hield. Er is thans volledige overeenstemming bereikt over de zestien resoluties of aanbevelingen, welke aan de Belgische regering en het Belgisch parlement zullen worden voorgelegd. De ze aanbevelingen moeten de basis vor men voor de wetsontwerpen der organisa tie van de Kongolese onafhankelijkheid. Vandaag zullen nog de namen van de zes Kongolese leiders, die met de gouverneur- generaal, dr. Hendrik Cornelis, te Leo- poldstad het gezag zullen uitoefenen, wor den bekendgemaakt. De Belgische en Kongolese ambtena ren van de rondetafelconferentie zijn reeds begonnen met de voorbereiding van de tweede rondetafelconferentie van 15 april, welke de economische, monetaire en financiële vraagstukken van Kongo zal be handelen, evenals de economische ban den met België. De Belgische pers houdt zich nog steeds bezig met het overleg, dat in de Kroon raad heeft plaatsgehad. De meeste Belgi sche kranten onderstrepen, dat algemeen wordt erkend, dat er geen andere Belgi sche politiek ten opzichte van Kongo mo gelijk is dan die van minister De Schrijver en dat in de eerstkomende maanden for mele garanties moeten worden verkre gen voor de veiligheid van de Belgen en van de Belgische kapitalen in Kongo. Onder de leiding van professor De Voghel, vice-gouverneur van de Nationa le Bank van België, wordt de economi sche rondetafelconferentie voorbereid. Men acht het mogelijk, dat het Belgisch- Kongolees verdrag van vriendschap, tech nische hulp en bijstand, samen met de proclamatie van de onafhankelijkheid «Utk R Voor de ware oester-eters is het nog altijd de R. in de maand. Zo niet voor De Telegraaf waarin ik las over iemand in een rechtzaal „die iep „nog niet". „Nog niet", vebetede zich toen echte metze en iep Bij de Telegaaf kabt kullen van de tap. de kat de TWIJFEL In Huisvrouwenblad (Baarn- Soest) in een advertentie van Stemm: „Krimpvrije wollen kinderkousen en herensokken. Als ze krimpen krijgt u andere". Ook weer krimpvrij? ESSE Per advertentie in Elseviers Weekblad zoekt de Rijksover heid „een functionaresse". Vandaar dat een vrouwtjes-ansjovis ansjovesse wordt genoemd. SNUFFEL Blijkens een advertentie in de Baarnse Courant moogt u in Veldhuysen's Babyhuis (Laanstraat 113) „Uw gehele Babyuitzet bekijken, betasten en besnuffelen". Zodra ik er een nodig heb kom ik, maar dan zal het bij bekijken en betasten blijven. TONGTONG In T o n g - T o n g las ik deze: Welk besch. ontw. man met lange tropenervaring wonende omgeving Utrecht, leeft. 60 j. of ouder, wil conversatie-schouwburgbezoek met dame, 60 j., wed. maj. KNIL. Brieven met volledige inlichtingen of telefoon aan Bur. TT onder no. g 1236. Hoe beter die twee van de tongtong- j riem zijn gesneden, hoe prettiger g voor de omzittenden in de schouw- burg. 1 Talariua II# BONN (UPI) De Westduitse minis ter van Verkeer, Seebohm, heeft in de Bondsdag meegedeeld dat de invoering van een maximumsnelheid van honderd kilometer per uur voor een aantal West duitse „Autobahne" heeft geleid tot een halvering van het aantal dodelijke ver keersongevallen op deze autowegen. In een jaar tijd eiste het verkeer op de hoofdweg tussen Frankfort en Mann heim, de drukste van West-Duitsland, voor de invoering van de maximumsnel heid gemiddeld 1081 doden. Vorig jaar vielen er op deze weg 837 verkeersdoden. PARIJS (AFP) Franse technici zul len installaties aanbrengen die het moge lijk maken dat Arabische en andere toe risten in de tijd omstreeks de achtste ver jaardag van de Egyptische revolutie in ju li de sfinx van Gizeh en de piramiden het verhaal van de Egyptische Farao's horen vertellen. In de citadel van Mohammed Ali te Cairo zal men de nieuwste Arabi sche geschiedenis kunnen beluisteren. van Kongo, op 30 juni te Leopoldstad door de Belgische en Kongolese regeringen kan worden ondertekend, in aanwezigheid van koning Boudewijn en enkele ministers van de Belgische regering. Op die manier zou de voornaamste wens van de Belgische regering en van een groot deel van de Belgische openbare mening, worden ver vuld, aldus luidt in het algemeen het com mentaar van de Belgische pers naar aanleiding van de door koning Boude wijn gepresideerde Kroonraad. Het Belgische parlement zal, naar wordt verwacht omstreeks 8 maart bij eenkomen om de dan in wetsvoorstellen omgezette aanbevelingen van de confe rentie te bekrachtigen, een procedure die naar in politieke kringen wordt gehoopt niet meer dan achttien dagen in beslag zal nemen. De regering-Eyskens zal daar bij niet meer dan de gewone meerderheid van de Belgische volksvertegenwoordi ging nodig hebben om het „koloniale hand vest" van 1908, waarin de verhouding tus sen België en Kongo wordt geregeld, uit de Belgische wetgeving te schrappen. Ook zal met dezelfde meerderheid een enkel wetsartikel buiten werking moeten wor den gesteld, waarin naar het bestaan van een Belgische kolonie in Afrika wordt ver wezen. D.JAKARTA (UPI) Premier Kroesjt sjev leverde vrijdag, de tweede dag van zijn verblijf in Indonesië, een critiek, die zijn gastheer, president Sukarno, zicht baar onaangenaam trof. Dit gebeurde bij de plechtigheid van het heien van de hon derdste paal voor het enorme stadion, dat even buiten Djakarta voor 12.5 miljoen dol lar wordt gebouwd voor de komende Azia tische spelen. „Dit stadion", zei Kroesjt sjev, „is ouderwets en kost te veel geld Verder had hij aanmerkingen op de plan nen voor een sporthal, een hotel en ande re gebouwen, die bij het stadion zullen ver rijzen. Sukarno onthield zich van com mentaar. Later zei Kroesjtsjev ook nog dat de Indonesiërs even hard moeten wer ken als de Russen, om het stadion voor 1962 af te krijgen. Op muren en verscheidene andere plaat sen in Surabaja zijn leuzen aangebracht die beledigend zijn voor premier Kroesjt sjev, die thans een bezoek aan Indonesië brengt, aldus het Indonesische persbureau Antara, dat niet de inhoud van de op schriften vermeldt. De Russische premier gaat maandag naar deze havenstad in Oost-Java. Waarnemers te Djakarta verwonderen zich erover, dat dergelijke vijandige leu zen in Surabaja zijn verschenen, daar de stad beschouwd wordt als het voornaam ste bolwerk van de communistische partij Ook de burgemeester is communist. Project voor Ambon Naar aanleiding van het bezoek van de Russische premier Kroesjtsjev aan Indo nesië deelt de woordvoerder van de In donesische diplomatieke vertegenwoordi ging in Den Haag mede, dat in het voor genomen program de stad Ambon niet is opgenomen, maar dat de Russische minis ter van buitenlandse zaken André Gromy- ko Ambon zal bezoeken. Voorts dat in de voorgenomen besprekingen het probleem van een militaire basis niet ter sprake komt, aangezien Indonesië geen interesse heeft in militaire bases van welke zijde dan ook. De woordvoerder deelt ten slot te mee, dat het in de bedoeling ligt in Ambon een oceanografisch instituut op te richten met financiële steun van de Sov jet-Unie ten bedrage van vijf miljoen dol lar. PARIJS (UPI) De stewardessen en stewards van Air France zijn gisteren een 48-uursstaking begonnen, waardoor een groot deel van de dienstregeling van de Franse luchtvaartmaatschappij op het tijdschema achterliep. Een woordvoerder van Air France deelde mede dat negentig percent van de zeven honderd stewards en stewardessen aan de staking deelneemt. De stakers eisen meer salaris en andere werktijden. Alle binnen landse en internationale vluchten worden gehandhaafd. Ander personeel heeft de huishoudelijke dienst aan boord van de vliegtuigen overgenomen. (Vervolg van pagina 1) Premier Macmillan en de aartsbisschop van Canterbury werden door de particu lier secretaris van de koningin op de hoogte gesteld van de geboorte. Een spe ciale regeling werd getroffen om Richard Butler, de minister van binnenlandse za ken, die zich ver buiten Londen bevond, in te lichten. Dit houdt verband met een thans afgeschafte traditie, volgens welke de minister van binnenlandse zaken bij een koninklijke geboorte in het paleis aan wezig placht te zijn. In oude tijden, toen er door de vorsten lustig gecomplotteerd werd, was het zelfs voorschrift, dat hij in de kraamkamer tegenwoordig was, als waarborg dat er geen kind werd onder geschoven. In die periode, toen Karei XII van Zweden samen met Spanje Engeland met een invasie bedreigde, nam men bij zondere voorzorgsmaatregelen om zich van de rechtmatige troonopvolger te ver zekeren. Koningin Elisabeths vader, Geor ge VI, heeft de gewoonte dat de minister tijdens de geboorte in een naburig vertrek aanwezig moest zijn, afgeschaft bij de komst van prins Charles. In de oorlogshaven Portsmouth en de duikbootbasis in Gosport en door een aan tal oorlogsschepen buitengaats werden sa luutschoten gelost. De gehele oorlogsvloot overal ter wereld, ontving het traditionele sein om de bemanning een extra hoeveel heid rum te geven. Vandaag wordt van de officiële gebouwen gevlagd. Het is in Engeland echter niet de gewoonte, dat op koninklijke verjaardagen of andere hoog tijdagen van de koninklijke familie, parti culieren vlaggen uitsteken. President Eisenhower legde een verkla ring af, welke eindigde met de wens dat de prins een lang. gelukkig en nuttig le ven beschoren zal zijn. De doopplechtigheid zal waarschijnlijk over vier weken in Buckingham Palace geschieden. De nieuwe koninklijke baby neemt thans de tweede plaats in op de lijst van troon opvolgers na prins Charles en voorafgaan de aan prinses Anne, die een plaats is op geschoven. De rangorde is thans als volgt: 1. Prins Charles (geboren 14 november 1948). 2. De nieuwe prins. 3. Prinses Anne (15 augustus 1950). 4. Prinses Margaret (21 augustus 1930). 5. De hertog van Gloucester (31 maart 1900), oom van koningin Elisabeth. 6. Prins William (18 december 1941), zoon van de hertog van Gloucester. 7. Prins Richard (26 augustus 1944) ook een zoon van de hertog van Gloucester 8. De hertog van Kent (9 oktober 1935) 9. Prins Michael van Kent (4 juli 1992) 10. Prinses Alexandra van Kent (25 de cember 1936). 11. Princess Royal (titel van de oudste dochter des konings, in dit geval van George V), tante van koningin Elisabeth (25 april 1897). 12. De graaf van Harewood (7 februari 1923), zoon van de Princess Royal. Hoera voor IJsland Het zou mij niet verbazen wanneer wij eerstdaags zouden vernemen, dat Zijne Excellentie de hooggeleerde Zijlstra om studieredenen naar Reykjavik is vertrok ken, want ik las dat IJsland de inkomsten belasting gaat afschaffen, reden waarom ik dit land Roomijsland zou willen noemen. Nu weet ik wel dat ditzelfde Roomijs land geen leger heeft, althans niet iets wat daarop lijkt en dat dat een flinke slok op de budgetaire borrel scheelt. In dezelfde omstandigheden verkeren Monaco, Liech tenstein en Andorra en ook in die landen wordt geen of nauwelijks inkomstenbe lasting geheven, maar IJsland heeft toch wel allerlei andere staatsuitgaven en het is logisch dat de heer Zijlstra eens wil be studeren hoe ze die daar dan doen zonder inkomstenbelasting. Vermoedelijk door in directe belastingen. Wel, als wij bij ons alleen inkomsten belasting voor de defensie zouden behoe ven te betalen en als dus hier de rest óók indirect zou worden geheven, dan zouden wij toch tot een aardige verlaging van ons aanslagbiljet komen en waarom zou hier dan niet kunnen wat daar blijkbaar wél kan? Mocht de heer Zijlstra tot dezelfde con clusie komen als ik, dan zou ik hem willen adviseren deze indirecte belastingen te leggen op: auto's blokfluiten v fietsen schilderijen met radio's een waarde elektrische boven 10, scheerapparaten triangels tèvé's dressoirs landhuizen pijptabak plezierjachten schorseneren spiritualiën marrons glacé's rodekool vulpennen piano's Toevallig bezit ik geen auto, fiets, radio, tévé, landhuis, plezierjacht, piano, elek trisch scheerapparaat of triangel. Toevallig speelt mijn bovenbuurman blokfluit, drink ik nooit alcoholica, lust ik geen rodekool, schorseneren en marrons glacé's, rook ik nimmer een pijp (behalve de zware die de fiscus mij dwingt te roken) en gebruik ik altijd een balpunt en nooit een vulpen. Toevallig heb ik alleen maar plaatjes van op z'n hoogst f 9,99 aan mijn wanden hangen en ben ik fervent anti-dressoir. Maar zoals gezegd dit is louter toeval. Ik hoop dat de heer Zijlstra in Reykjavik het een en ander zal opsteken en dan mijn advies zal opvolgen. Wat IJsland kan, kan Nederland ook. En indirect doet lang niet zo'n pijn als direct. Vooral niet als u mijn lijstje volgt, excel lentie. Floris Flaneur ROME (UPI) De Italiaanse oud-pre mier Udone Zoli, is in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen, nadat hij door een beroerte gedeeltelijk verlamd was geraakt. De 72-jarige oud-premier is bui ten bewustzijn. Advertentie keelpijn? neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. Burengerucht. De rechtbank van Mondo- vi in Italië heeft een 47-jarige vrouw gelast een andere slaapkamer te nemen omdat zij door haar gesnurk buren ver hindert in te slapen. De vrouw heeft tengevolge van een ongeneeslijke ziek te een zeer luidruchtige ademhaling. Misbruik. De Italiaanse politie heeft een grootscheepse smokkelarij aan het licht gebracht waarbij veertien perso nen zijn betrokken. De smokkelaars voerden zonder douanerechten te beta len waren in, op naam van het NAVO- hoofdkwartier te Verona, waarvan het personeel vrijstelling geniet van douane rechten. Deserteur. In Londen is de 25-jarige voor malige Britse luchtmachtofficier An thony Maynard Wraight, die onlangs uit Moskou is teruggekeerd, gearres teerd. Hij is in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstrekken van inlichtingen, die voor een vijand van direct of indirect belang kunnen zijn, aan een onbekende in de Sovjet-Unie. Wraight nam in december 1956 de wijk naar Oost-Duitsland. In november 1959 verzocht hij de Britse ambassade in Moskou om een visum voor Groot-Brit tannië. Op 15 december 1959 keerde hij in Londen terug. Gekraakt. Vaardige brandkastkrakers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag kans gezien twee stalen deuren van een brandkast van een scheeps bouwmaatschappij in Oost-Londen open te breken en ongeveer 350.000 gulden buit te maken. Herverdeling. Denemarken zal zijn diplo matieke staven in Parijs, Londen en eventueel andere Europese hoofdsteden inkrimpen om vertegenwoordigers naar nieuwe staten te kunnen zenden, aldus heeft de minister van Buitenlandse Za ken Krag in het parlement meegedeeld. Noodweer. Sneeuwstormen en overstro mingen in het westelijk deel van de Verenigde Staten hebben aan tenminste dertien mensen het leven gekost. In Pennsylvania en West-Virginia onder vindt het verkeer grote overlast van sneeuw die op enkele plaatsen meters hoog is opgewaaid. Verdwenen. De Argentijnse vloot zoekt nog steeds naar de onbekende onderzee boten die twee weken geleden in de Golfo Nuevo werden gesignaleerd. In Buenos Aires meent men dat de boten uit de Golf verdwenen zijn. Herstel. Bondskanselier Adenauer die twee dagen thuis is geweest met griep heeft vrijdag verlof gekregen op te staan, zijn koorts was teruggelopen. Verlegen. De rassendiscriminatie in Zuid- Afrika verhindert de suiker-industrie de driejaarlijkse vergadering van 1962 in de provincie Natal te houden. Op de vergadering in Hawaii in 1959 was beslo ten de volgende te houden in Natal en op het eiland Mauritius. Men besloot evenwel de vergadering alleen op het eiland te houden, waar geen rassendis criminatie de afgevaardigden in verle genheid kan brengen. Mislukt. Vrijdag is een poging tot lance ring van een Amerikaanse aardsatel- liet (Ontdekker 10) mislukt. De raket nam niet de juiste koers en werd tot ontploffing gebracht, enkele ogenblik ken na de lancering. Tijdbom. Voor het Prado-museum in Ma drid is vrijdagmiddag een kistje ont dekt dat een onontplofte tijdbom bevat te. Voor de helse machine door deskun digen was weggehaald, liet de politie als voorzorgsmaatregel de gehele omge ving afzetten. De Madrileense politie is bijzonder op haar hoede. Donderdag zijn in Madrid twee tijdbommen ont ploft Een derde, onontplofte, werd aan getroffen in een autobusstation. Morganatisch. De jongste dochter van keizer Hirohito van Japan, de twintig jarige prinses Soega, zal op 10 maart in het huwelijk treden met Hisanaga Sjimazoe, een bankemployé. Geluk bij ongeluk. Bij Cincinnati in de Amerikaanse staat Ohio is vrijdag een vliegtuig met drie inzittenden vlak bij een school neergestort en in brand ge vlogen. De drie inzittenden van het toe stel kwamen om het leven. De school bleef onbeschadigd en de 650 kinderen die op dat ogenblik in de school waren, kwamen met de schrik vrij.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3