DE HEL IN DE STAD LOONKOSTENSTIJGING 20% IS TE VERWACHTEN Amerikaanse bladen nemen het voor Nederland op ARBEIDSTECHNICUS Overhemdenstrijksters gevr. telefoniste-telexiste Assistent-calculator steno-typiste moderne talen administratieve kracht medewerkster een damesmodehuis een ervaren kracht Ie verkoopster Vragen over uitlating van Staatssecretaris Drie slepers pogen Brits schip bij Texel te bergen MEDEWERKSTERS GEVRAAGD Handige jongen gevraagd een aankomend kassier een employé voor algemene opleiding een administratieve kracht een beschaafde vrl. kantoorbediende ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 LEZING VAN DR. VAN SPAENDONCK Aanpassing bij buitenlands loonniveau is geboden Dividendvoorstellen Algerijn werd uitgewezen DE KLM-RECHTEN Prijzen kleinfruit zullen vermoedelijk dalen Gestrand op Haaksgronden Vervolg Zaken-annonces van pag. 23 In alles wat er te doen is geweest over de vrijere loonpolitiek is dikwijls vrijwel onopgemerkt gebleven, dat in de laatste acht maanden de norm van toetsing, die daarvoor gehanteerd werd, geheel is verdwenen. Men waardeerde de arbeid toen op arbeidstechnische gronden, vooral aan de hand van de genormaliseerde methode van werkclassificatie, waardoor men een landelijke loonlijn kon be rekenen. Met die loonlijn en een punten-afweegsysteem kon men voor de ver schillende branches een basis-uurloon vaststellen. Dit systeem, volgens welk iedere ongeschoolde arbeider ongeacht de branche waarin hij werkzaam was, een zelfde loon verdiende, is prijsgegeven, aldus mr. dr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in een lezing over „De huidige loonpolitiek", die hij gisteren hield voor het departement Haarlem van de Nederlanmche Maatschappij voor Nijverheid en Hanoel. Thans, onder vigueur van de vrijere loonpolitiek, is de arbeidsproduktiviteit het criterium en het gevolg daarvan is. dat een arbeider in een bedrijfstak waar deze is gestegen een hogere beloning krijgt dan zijn collega die in een branche werkt waar de produktiviteit niet, of niet in de zelfde mate is toegenomen. M.a.w. de on derlinge verhoudingen veranderen. Aan de hand van voorbeelden en grafieken uit de textiel- en schoenenindustrie demonstreer de dr. Van Spaendonck de vrij gecompli ceerde manier waarop de loonberekening thans geschiedt. Men kan zeggen, dat de loonsverhogingen tot dusverre gemiddeld om de vier a vijf percent liggen. Hierover is ongerustheid ontstaan, aldus spreker, mede omdat men opziet tegen de gevol gen van de verdere stijging van de kosten van levensonderhoud door de huurverho ging en de afschaffing van het subsidie op melk, die beide aanstaande zijn. Deze kosten zijn in de laatste maanden al met vier punten gestegen en zo blijft er van een reële loonstijging weinig over. Van daar dat minister De Pous, zo vervolgde de heer Van Spaendonck, erg veel moeite doet om waar dat mogelijk is tot beschei den prijsverlagingen te komen. Politiek gezien is dit ook van belang, maar het is dat toch eigenlijk slechts op korte termijn; op lange termijn staat men voor een veel groter probleem, voor een soort revolutie, waarin de 4 tot 5 percent loonsverhoging van nu eigenlijk van ondergeschikt belang is. Als men rekening houdt met alle desi derata, die binnen korte tijd om verwer kelijking vragen en die de regering ook aanpakken wil, zoals de verdere hurver- hoging, de invoering van een nieuwe in validiteitswet, de verhoging van de pre mie voor de Weduwen- en Wezenwet, de verhoging van de ziekenfondspremie en die voor de Werkloosheidsverzekering enz. enz. dan kan men, aldus dr. Van Spaen donck, de volgende stelling formuleren: Er zal zich een loonkostenstijging van 20 pet. voordoen, wanneer men de situatie van december 1958 met die van december 1960 vergelijkt, een stijging die duidelijk tot uitdrukking za komen in het prijspeil van de Nederlandse industrie, wanneer men dat van 1959 en 1961 met elkaar zal vergelijken. Daar iedere percent loons verhoging het gehele Nederlandse volk op 150 miljoen gulden komt te staan, bete kent een loonkostenstijging van 20 per cent een totale uitgave van drie miljard gulden: een reusachtig bedrag wanneer men het relateert aan het Nederlands be grotingscijfer van 8.7 miljard gulden, of het nationaal inkomen van 32 miljard gul den. De huidige loonronde van vier a vijf percent zinkt daarbij in het niet. Het Nederlands bedrijfsleven, aldus spre ker, moet zich rekenschap geven van al les wat op stapel staat, vooral nu de re gering het voornemen heeft de belastingen te verlagen. Verwerkelijking van al deze wensen zal een enorme prestatie vergen, waarin ieder naar vermogen mee dient te werken, immers, zo zei mr. Van Spaen donck, „anders komen er weer uiterst be denkelijke maatregelen voor het bedrijfs leven van fiscale en andere aard". Men moet deze grote stijging van de loonkosten niet lichtzinnig en oppervlakkig critiseren, maar haar zien tegen de alge mene achtergrond van de lonen, die bij onze E.E.G.-partners worden betaald en die overal aanmerkelijk hoger liggen. Ons land concurreert met zijn lage loonpeil en doet daarmede in de ogen van onze partners hetzelfde als de onderontwikkel de landen. Politiek is deze situatie op den duur niet te handhaven. Wij moeten naar een geheel nieuw niveau, hetgeen duide lijk wordt als wij ons realiseren dat een Belgische arbeider gemiddeld nominaal 40 pet. meer verdient dan zijn Nederland se confrater en dat een Duitse gewone ar beider Dm. 2.80 tot Dm. 3.20 per uur ont vangt. Vergelijkt men het reële loonpeil dan komt men natuurlijk tot een ander resultaat maar het nominale bedrag is Het Tweede-Kamerlid, de heer Van de Wetering (C.H.U.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken ge vraagd: „Heeft de minister kennis genomen van berichten uit Canberra (Australië), vol gens welke de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken mr. Bot, de mogelijk heid heeft geopperd, dat Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de toekomst zullen besluiten samen een onafhankelij ke melanesische unie te vormen? Wan neer deze berichten bevestigend worden beantwoord, kan de minister dan medede len of de weergegeven mening van de staatssecretaris het inzicht van de rege ring vertolkt? Is de minister niet van oordeel, dat het uitspreken van der gelijke vérstrekkende staatkundige ideeën op internationaal niveau bevreem dend moet worden geacht zolang de Staten-Generaal hierover niet zijn inge licht, in alle geval vóórdat bespreking ter zake met de vaste commissie voor Neder lands Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer heeft plaatsgehad?" aldus de heer Van de Wetering. Lager dividend Mij. Nederland De directie der n.v. Stoomvaart Maat schappij Nederland te Amsterdam deelt mede dat aan de op 17 maart te houden algemene vergadering van aandeelhouders een dividend over 1959 zal worden voor gesteld van negen percent in contanten (vorig jaar tien percent, waarvan vijf per cent in contanten en vijf percent desge wenst in aandelen). juist in de internationale handel van be lang. Wij zullen deze overgang naar het veel hogere niveau langzaam moeten laten verlopen, maar daarvoor is een geweldige prestatie nodig, immers niet vergeten mag worden, aldus spreker, dat ieder goed ten slotte praktisch geheel bestaat uit geac cumuleerde arbeid. Iedere ondernemer zal dienen na te gaan welke mogelijkhe den er nog zijn voor vergroting van de rentabiliteit en tot welke besparingen en rationslisaties hij nog kan overgaan, juist in de hoogconjunctuur. Op die wijze be hoeft de grote operatie niet tot een vooi brede lagen van de bevolking schadelijke inflatie te voeren, zo besloot dr. Van Spaendonck zijn interessant betoog. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Lankhorst (P.S.P.) over de uitwijzing uit ons land van een in Algerije geboren persoon van Franse nationaliteit heeft de minister van Justitie geantwoord. De mi nister zegt dat op 19 januari aan een in Al gerije geboren persoon van Franse natio naliteit. in het bezit van een geldig Frans paspoort, tijdens de grenscontrole van een uit België afkomstige trein in Roosendaal de toegang tot Nederland is geweigerd, omdat hij was gesignaleerd als ongewenste vreemdeling. Bij aankomst van de trein te Rotterdam is hij overgebracht naar de naar België terugkerende trein. Bij aan komst in Roosendaal verliet de man de trein en liep weg naar de uitgang. Hem is toen andermaal medegedeeld, dat hij niet in Nederland werd toegelaten en dat hij moest plaatsnemen in de gereedstaande trein. Hij weigerde dit. Daarop is hij in de trein gebracht, waarbij hij hevig tegen stribbelde. Hij is niet mishandeld. De man werd vorig jaar tot driemaal toe zwervend en zonder middelen van bestaan in Nederland aangetroffen en op rijkskos ten gerepatrieerd. Daarop is hij als onge wenste vreemdeling gesignaleerd. Naar later is gerapporteerd, heeft de man in Antwerpen de trein verlaten. Er was in dit geval niet de geringste aanleiding tot toepassing van beginselen van asielrecht en van menselijk hulpbe toon, aldus verklaart de minister tenslotte. VOETBAL. Voor de tweede voorronde van de Afrikaanse zone van het Olympisch voetbaltoernooi is in Cairo de wedstrijd tussen de Verenigde Arabische Republiek en Tunesië gespeeld. De VAR won de ont moeting met 3-1. nadat de rust met blanke stand was jngegaan. Zondag verloor Tu nesië van Soedan met 1-0. De „Baltimore Sun" zegt in een gepu bliceerd artikel dat het behoud van Ne derlandse vriendschap meer waard was dan welk voorrecht ook voor een eigen Amerikaanse maatschappij. Het blad erkent dat de aangelegenheid der landingsrechten een kwestie van ge ven en nemen is, d.w.z. dat dergelijke rechten worden toegestaan in ruil voor iets anders, maar dat Nederland als klein land geen faciliteiten kan aanbieden die een Amerikaanse maatschappij juist no dig zou hebben. Het Nederlandse ver zoek, aldus het artikel, heeft tegenkanting ondervonden van de Amerikaanse con current van de K.L.M. Anderzijds heeft het de steun gehad van landbouw, arbeiders-, industriële en politieke kringen aan de westkust. Er is op gewezen dat de K.L.M. reeds landings rechten aan de oostkust geniet die aanslui ten op een aantal waardevolle luchtroutes. aldus het artikel, maar de Nederlanders zijn in het bijzonder op vliegrechten ge steld omdat zij zich juist door het verle nen van transportdiensten aan de wereld staande hebben kunnen houden. De K.L.M. is een van de grootste hulpbronnen van het land. „Hoe dringend de redenen voor het afwijzen van het Nederlandse ver zoek ook mochten zijn, het feit blijft be staan dat onze politiek, ten gerieve van onze eigen luchtvaartmaatschappijen een land voor het hoofd heeft gestoten dat een van onze beste vrienden is", aldus de „Baltimore Sun". Ook de Detroit News „Zelden is de Washingtonse bureaucra tie zich zo te buiten gegaan bij het tegen zich in het harnas jagen van een goede vriend als bij de beslissing waardoor de K.L.M. opnieuw landingsrechten aan onze Pacific-kust werden ontzegd", aldus een vorige week in de „Detroit News" ver schenen hoofdartikel dat ons alsnog ondei de aandacht werd gebracht. „Nederland heeft dat soort accommodatie nodig, al dus het artikel, omdat zijn levensstandaard afhangt van de mogelijkheid om diensten te verlenen en uit een oogpunt van spor tiviteit en redelijkheid was er alle reden voor ons om aan het Nederlandse verzoek goedgunstig gehoor te verlenen". Het blad voert dan de voornaamste Nederland se argumenten aan, „maar deze en ande re verstrekkende overwegingen zijn terzij de gelegd en de beslissing werd groten deels op technische gronden genomen" zo schreef de „Detroit News" die in aan sluiting daarom deed uitkomen dat men de Nederlandse pers haar heftige reacties op die beslissing niet kwalijk kon nemen". TWEE FAVORIETE Italiaanse filmactri ces leveren hun niet te verwaarlozen aan deel in deze film van Renato Castellani, die er daardoor zowaar in geslaagd is een op het oog sterk opgeschroefd gegeven hart en adem te verlenen. Anna Magnani speelt de rol van een verdorven, door de wol geverfde celbewoonster, voor wie alle medegevangenen een heilig ontzag koes teren. Guilietta Masina is het meisje, dat het slachtoffer is van eigen impulsiviteit en domheid, onschuldig in arrest gesteld, steun zoekend bij de karakterkracht van haar lotgenote. Met een gevoelig oog voor de details volgt Castellani het proces der afbraak van deugd en fatsoen, de geleide lijk groeiende invloed van de fanatieke vrouw der zonde op de zich weerloos over gevende eerbare. Het komt zover, dat het onschuldige wezen van weleer zich de ge lijke kan voelen van haar raadgeefster. Maar inmiddels heeft zich in deze een ver andering voltrokken. Zij heeft durven in zien, dat het niet aangaat omwille van eigen zwakheid anderen mee te slepen in de ondergang. Zij wil zich oprichten. De confrontatie met de zo veranderde onschul dige is de confrontatie met haar geweten. Het beeld, waarmee de film eindigt, is dat van een wanhopig verzet, een door nie mand begrepen aanval van hysterie, welke niettemin een belofte voor een beter leven inhoudt. Het is Anna Magnani wel toevertrouwd van zo'n verdorven creatuur een helse furie te maken en toch gevoelsaccenten in haar spel te leggen, die een voorbereiding zijn op haar ommekeer, deze althans in potentie aanwezig maken. Zij is de heldin van de film en denken wij ook van Castellani, die haar onbeteugeld al haar speldrift laat uitvieren. Guilietta Masina kan tegen zoveel temperament niet op, wat niet wegneemt dat ook zij met haar altijd Sluipmoord op rubber zolen (Lu x o r) Met deze film zijn wij op nieuw verzeild in het genre misdaad, films, waarin de Amerikaanse studio's zo sterk zijn: hard en fel op de feiten, bedacht op de saillanste details en vooral in overeen stemming met de sinistere sfeer van drei ging en geweld: een voortdurend wissel spel van licht en schaduw, zowel in de karakters als in hun entourage. Men moet al die spanningen kunnen verdragen om er ook het entertainment uit te puren, dat er in wordt verondersteld. treffende integriteit dieper peilt dan me nig actrice zou kunnen. „De hel van een stad" wordt gedragen door Magnani. Men zal er de luidruchtig heid bij moeten nemen, waarmee de Ita lianen nu eenmaal hun doen en laten om ringen, een luidruchtigheid, welke de in leving nogal eens in de weg staat. Castel lani laat het dan ook meer aankomen op zijn actrices dan op eigen oorspronkelijk heid. Hun spel is echter zo sterk, dat het de film op het plan heft, waarop haar regisseur thuishoort. Men kan zich ervan overtuigen in Lido. Prolongaties en reprises Zowel Frans Hals als Rembrandt prolongeert zijn films. Voor de zevende week vertoont het Frans Hals-theater „Operatie Petticoat". In Rembrandt gaat de nieuwe film van Hitchcock „De man die verdwijnen moest" de tweede spannende week in. De reprise is gereserveerd voor Cine ma P a 1 a c e, waar men Danny Kaye kan bewonderen in een dubbelrol in „Aan de Riviera". Ook Minerva vertoont een aantal films niet voor de eerste maal. Men zal „Kat op een heet zinken dak" daarom evenwel niet minder waarderen. Deze film wordt zondagavond en maandagavond ge draaid. Zondagmiddag kunnen de kinderen weer genieten van „De zoon van Lassie" Woensdag en donderdag kan men nog eens de bijzondere acteerprestaties bewon deren in „Aparte tafels". King Creole (Rox y) Elvis Presley, ditmaal als zan ger in een nachtclub, verwikkeld in een stormvloed van emotionele gebeurtenissen. Een kolfje naar de hand van zijn bewon deraars (en bewonderaarsters). Hij blijft tot maandag. Dan maakt hij plaats voor Carry Cooper in een grofe Western „De scherpschutter". De muis die brulde (Studio) In het imaginaire miniatuur staatje Grand Fenwick, dat in de vijftien de eeuw door een dolende Britse edelman in het hartje van Frankrijk gesticht is, heerst grote verontwaardiging. Californi- sche wijnboeren hebben namelijk een goed kope imitatie van Grand Fenwick's be roemde wijn op de markt gebracht, met het trieste gevolg dat het originele pro- dukt haast niet meer verkocht wordt en de Tijdens een ontwikkelingsdag voor de kleinfruitteelt, vrijdag in Kapelle gehou den, heeft de heer L. Gijsberts, medewer ker van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, geconcludeerd dat de pro- duktie van aardbeien, frambozen, bramen en bessen toeneemt, van een grotere ex port is echter nauwelijks sprake. Te ver wachten is daarom dat de prijzen van het kleinfruit zullen dalen. De Zeeuwse rijks- tuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik wees daarom op het belang van het leve ren van goede kwaliteit. Hij drong aan op beperking van het aantal aardbeienras sen dat in Zeeland wordt geteeld. Er is momenteel een te grote verscheidenheid. GrandFenwickers en bloc voor het bank roet staan. De premier van het hertogdom- metje, Zijne Excellentie Bobo, ontwerpt echter een sluw plan. Hij verklaart Ame rika de oorlog en stuurt een twintigtal van zijn middeleeuwse soldaten in een aftands stoombootje de Oceaan over om de V.S. aan te vallen. „Natuurlijk, zo denkt hij, zal dit i,invasieleger" direct bij zijn lan ding ingerekend worden en capituleren. En daar Amerika altijd bijzonder edelmoedig en vrijgevig is ten aanzien van zijn over wonnen vijanden, wacht Grand Fenwick dan een periode van ongekende dollarhulp en welvaart". Het pakt echter anders uit, want als de met pijl en boog uitgeruste krijgers van Grand Fenwick in de haven van New York arriveren, is daar juist een grote luchtbe schermingsoefening aan de gang, met het gevolg dat iedereen in de schuilkelders zit en er niemand is, aan wie de „invasie macht" zich kan overgeven. Onder lei ding van hun veldmaarschalk besluiten de twintig indringers dan maar, van de nood een deugd te maken en Amerika te „ver overen". Het toeval voert hen een labora torium binnen, waar juist Amerika's pro minentste kerngeleerde de laagste hand legt aan zijn nieuwe „Q.bom". Wat ligt meer voor de hand, dan dat de dappere Grandfenwickers bom èn geleerde gevan kelijk meevoeren naar hun museum stoomboot, en passant nog een paar gij zelaars oppikken onder wie een wasech te „four star generaal" en aldus met rijke buit beladen de terugtocht naar hun vaderlandje aanvaarden, waar hun echter in plaats van de verhoopte roem slechts verguizing wacht, nu premier Bo bo's listige plannetje door hun „overwin ning" als een kaartenhuis ineenstort De ontknoping van deze zotte filmkomedie moet ge zelf maar gaan zien; de humor is veelal nonsensikaal, maar tussen de be drijven door wordt er heerlijk de draak ge stoken met allerlei zwaarwichtige proble men van de wereldpolitiek, de internatio nale diplomatie en de hebbelijkheden van de Amerikanen. Metaalwarenfabriek PIELKENROOD Zaandijk vraagt voor haar bedrijfsbureau een N.V. die als staffunctionaris van de bedrijfsleider zelfstandig belast zal worden met: procesanalyse, methodenverbetering, pro- duktontwikkeling en orderplanning. Vereisten: UTS Werktuigbouw of daarmee overeen komende ervaring en opleiding. Ervaring en kennis van de arbeidstech- nieken. Leeftijd tot 30 jaar. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven (niet met ballpoint) waarin gegevens omtrent leeftijd, opleiding en ervaring dienen te worden verstrekt met bijvoeging van een recente pasfoto, worden door ons onder no. A-149 ingewacht aan onder staand adres. ZAANSE STICHTING VOOR BEDRIJFS PSYCHOLOGIE EN PERSONEELSBELEID ZAAN WEG 46 WORMERVEER Vrijdagavond omstreeks kwart voor ze ven is op de Haaksgronden vijf mijl ten westen van Texel, bij de ingang naar Den Helder het 5.441 ton metende Britse schip Harpalion" gestrand. Uit IJmuiden is de sleepboot Simson van bureau Wijsmuller ter assistentie uitgevaren. Het schip voer voor de rederij J. en C. Harrison Ltd. te Londen en was geladen met boomstammen, onderweg van Tako- radi (Afrika) naar Hamburg. Uit IJmui den vertrokken de sleepboten „Simson". Nestor" en „Hector". De kapitein van de „Harpalion" heeft de assistentie van Wijs muller aanvaard op basis van Lloyd's open form „no cure, no pay". De red dingboot van Den Helder, de „Prins Hen drik" kwam omstreeks negen uur langs zijde de „Harpalion", maar voor de be manning bestond geen gevaar. De berging van het schip levert ernsti ge problemen op. Men heeft aan boord vastgesteld, dat het schip door de zware lading dreigt te scheuren. Op sommige plaatsen is reeds het begin van enkele scheuren waargenomen, zodat de berging met grote snelheid en groot materiaal wordt aangepakt. De gehele bemanning was vanmorgen nog aan boord. De ber gingsexpert van Wijsmuller uit IJmuiden de heer F. Jonkman heeft zich bij hen ge voegd. Hij rapporteerde om zeven uur, dat de Simson, Hector en Nestor bezig waren vast te maken. De sleepboten moes ten op een afstand van ruim 500 meter van het gestrande schip blijven, daar de „Har palion" toen hoog aan de grond zat. Bij het overbrengen van de sleepdraad was een kleine kotter uit Den Helder behulp zaam. De eerste poging om de „Harpa lion" werd vanmiddag omstreeks twaalf uur verwacht, wanneer het hoog water zou zijn. De reddingboot „Prins Hendrik" bleef in de nabijheid om de bemanning eventueel van boord te kunnen halen. Tegen de middag werd bericht dat de situatie van de „Harpalion" met de minuut hachelijker werd. Het schip begint steeds meer door te buigen, daar het met het voorschip en in de midscheeps op de zand bank rust. Op verscheidene plaatsen kreeg de „Harpalion" water binnen door de scheuren, die aan dek ontstonden, maar die zich ook onder water begonnen voort te zetten. Loon: 65.— a 70.p. w. (v. ervaren kracht). GEEN BANDWERK Pers. aanm. „RIVARO" OVERHEMDEN-IND., Stoofsteeg 6; van 9 tot half 6. Industriële en Handelsonderneming kan op haar hoofdkantoor te Amsterdam plaatsen een Diploma steno-typen strekt tot aan beveling. Sollicitaties met vollege inlichtingen worden gaarne ingewacht onder nr. 2097. kan geplaatst worden op handelsdrukkerij te Haarlem. Eigenhandig geschreven brieven (niet met ballpoint) met uitv. inl. omtrent leeftijd, opleiding en verlangd salaris onder nr. 2100. «n Op twee onzer afdelingen is een open plaats die wij graag zo spoedig mogelijk ingenomen zien. Onze afdeling propaganda zoekt een MEISJE van pl.m. 20 jaar, dat kan typen. De boekhouding heeft plaats voor een FACTURISTE Zoekt u een betrekking in prettige sfeer, met goede vooruitzichten Schrijf dan een brief aan onze afdeling personeelszaken. De Technische Uitgeverij H. Stam N.V. ZIJLWEG 1 - TELEFOON 13956 - HAARLEM Aanmelden: Firma J. LOTTGERING. Amsterdamsevaart 30 Voor zo spoedig-mogelijk vragen wij (leeftijd 2228 jaar) (leeftijd 22—28 jaar) (leeftijd 21 jaar) Voor alle functies wordt minstens het Mulo-dipl. vereist Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan: REISBUREAU LISSONE LINDEMAN N.V. Barteljorisstra.it 3 - Haarlem Grote Industriële en Handelsonderne ming te Amsterdam haar export-afdeling een vacature heeft op voor een Sollicitaties met volledige inlichtingen worden gaarne ingewacht onder no. 2099. bur. van dit blad. N.V. AANNEMINGSBEDRIJF VOORHEEN FIRMA T. DEN BREEJEN VAN DEN BOUT te Aerdenhout. vraagt voor haar afdeling Materieel een vertrouwd met Scheepvaart-terminologie, ook in de moderne talen, bij voorkeur met ervaring in behan deling van assurantieschaden. Uitvoerige sollicitaties, met opgave van verlangd salaris te richten aan de Directie, postbus 8 te Aerdenhout. Gevraagd bij Internationaal Concern te Amsterdam een voor de debiteuren-administratie Bekendheid met boekhoudmachines strekt tot aanbeveling. Sollicitaties met volledige inlichtingen worden gaarne ingewacht onder nr. 2098. bur. van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN met eigen atelier, mooie winkel met dubb. etalage, in volksbuurt te A'dam. Te bevr.: P. J. VLOEIJBERGHS en ZN.. Jac. Catskade 19 te Amsterdam. Tel. K 20 - 122032. KOSTERMAN's Exclusieve kleding en Herenmode N.V. vraagt voor de hoofdboekhouding en loonadministratie (mnl. of vr.), tevens ervaring hebbende met correspondentie in de moderne talen. voor de herenmode-afdeling van ons filiaal Grote Houtstraat. Soil, met recente pasfoto te richten aan Kostermans N.V., Postbus 128. Haarlem. Gevr. op een middelgroot kantoor ter assistentie van de boekhoudster. Goed kunnende typen, MULO-diploma vereist Br. onder nr. 2084. Diversen DOE HET ZELF MET EEN HUURAUTO VAN ATLAS, Rijksstraatweg 145, Ostadestraat 7, Binnenweg 97, tel. 51349. UW AANGIFTEBILJET ontvangen? Laat het deskundig invullen. Brieven onder no. 2069 aan het bureau v. d. blad. TEGEN GERINGE VERGOE DING halen wij al uw rom mel weg. Telefoon 18347. WIT- en REPARATIEWERK gevr. door stucadoorsbedrijf. Vocht- en roetdoorslaande worden volk. geiso- ocht- muren leerd. Telef. 12955. SCHILDER vraagt wit-, be hang- en schilderwerk. Br. No. 2083. B.z.a. prijs. TEGELZETTER. Bill. Brieven No. 2087. WINTER AANBIEDING. 1 costuum of 1 mantelcos- tuum of 1 mantel of topper chemisch reinigen voor 1.-, indien U een costuum of mantel tegen de normale prijs met 20 korting laat reinigen. Chemische Wasserij en Ververij Keyser, Lorentz- plein 25, Soendaplein 37, Du- venvoordestraat 68, Binnen weg 43, Bloemendaalse- weg 80. NIEUWE LUXE VOLKSWA GENS 1960, gesloten bestel auto's. Autoverhuur Hopman, Kruisweg 40, Telef. 12448. TIMMERMAN-METSELAAR wil zijn vrije tijd best. voor timmer- en metselwerk op te knappen bij part. In Haar lem, H'stede en A'hout. Bij verdienste. Brieven No. 2089 PLAFOND WITTEN in vrije tijd. f 5.—. Brieven No. 2090 STENCILWERK gevraagd. Telefoon 20979 of Brieven onder No. 2088. Mijer, beëd. Tax. koopt oude PERZ. TAPIJTEN, Antiek. Kinderhuisvest 19. WITTEN 9 Vakwerk. Sinds ven No. 2091. p. plafond. 1927. Brie- AUTOBOX a. d. Nachtegaal straat (Vergierdeweg), Haar lem-N. te huur. 25.- p. mnd. Inl. de Ridder Strijbis, makel. N.B.M., Zandv.laan 71, Heemstede, Telef. 38920. VOOR DE TUIN: grint, gras, zw. grond, tegels enz. Ook hek- en schuttingwerk. Gen. Cronjéstraat 12 r„ Tel. 54071 BIJ MAISON TRIENY een bijz. mooie permanent met garantie voor 12,50. Abso luut zonder kroes. Gediplo- m. verfspecialiste - haarkun- dige. Grote Houtstraat 26 rd, t. o. Anegang. Koffiehuis „JACQUEMIJNS" onbetwist zijn wij in koffie specialist. Kennemerstraat 68, hoek Schoterweg. LAAT UW KAMER BEHAN GEN en WITTEN tegen win- tertarief. 26 jaar bestaande zaak. G Jager, Damstraat 25. Tel. 15079. DE NIEUWSTE OPELS- Ver huur z. chauffeur. Garage Krijnen en v. d. Lubbe. Nw. Kerksplein 12, Tel. 10041. OOK 'S AVONDS vervoeren wij uw kleine vrachtjes. Tel. 15590. AUTOVERHUURBEDRIJF De Groot. Nieuwe Opeis Re- kord, Kapitans. Erkend Bo- vagbedrijf. All-Risks verzek Timorstraat 163, Tel. 61475" Roerdompstraat 81, Tel. 56471. LUXE AUTO VERHUUR. Opel, V.W., Vauxhall, Che vrolet. Winterprijzen 4C per week en 6 cent per km- Van Eykeren. Teylerstraa» 2 Telefoon 13577. 2-pers CARAVAN en 4-pers. dubbeldakstent te huur, evt te B'ldaal aan Zee. Bevr- Eikenstraat 76, H'lem, Telef. 53120. Van SPIRAAL tot WENTEL- DIVAN of opklapbed. Tama- rindesjraat 6. Telef. 56276. VERHUIZEN o. Feitsma. Lading verzekerd. Saenre- damstraat 9, nieuw telefoon nummer 54100. DAF- en V.W. - VERHUUR. Nieuwe modellen. Garage De Haan, Twijnderslaan 35, Tel. 13.300. MULLER en v. d. LANDE, verhuizers, emigratie embal- leurs, expediteurs, levering kisten, inboedelsbew. Nieuwe Raamstraat 6. Tel. 11423-18656. HENK LEISING is favoriet op verhuurgebied. Alle soor ten servies, glaswerk, tafels, stoelen, bedden, kienspelen, bars en krukken enz. voor grote en kleine part'jen Kloppersingel 147, Tel. 57329, Zoetestraat 18, Telef. 13754. Te huur nieuw gelakte BA BYBOXEN m. vloer en stoe len 8,75 p. 10 mnd. Hette- ma's Verhuurbedrijven, Gro ningen. Telefoon 05900-29206. Verhuurt praktisch alles I Voor FINANCIERING vat auto's, motoren, scooters brommers. Leidsevaart 466. Haarlem. Tel. 35658. Voor RECLAME-ONTWERP tekeningen enz- Vlug en bill. Tel. 61738. TIMMER- en METSELWERK Gen. Cronjéstraat 12, Telef 54071.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6