RENAULT AUTOMOBIELEN Ophoging derde deel Schalkwijk gaat Haarlem f2.854.000.- kosten BRONNLEY ^Brieven aan de redactie ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gebrek aan aanvulgrond zverkt prijsverhogend Onderwijsvoorstellen Verbouwingen aan Lorentz-lvceum kosten 147.500,- Cavaillé Coll-orgel wordt gerestaureerd B. en W. vragen voorlopig krediet van twee mille Winkelen en wonen Riolering en bestrating van Schalkwijk vergt 2.480.000,- Grond verkopen voor enige industrie-uitbreidingen Kleedhuis op sportveld 7 aan Prins Bernhardlaan Straver en Visser in „Archer Grand Prix" Lezing met films over zeesleepvaart dc K,arc der kw7*2s Ds. Barger gaf reisverslag over Israel Centrale verwarming voor winkels in Parkwijk Dr. Hers spreekt over concentratiekampen „Wat doet keuringsdienst voor de huisvrouw?" B. en W. willen aarwrage om kerkbouwsubsidie afwijzen Gebrandschilderd raam in Hervormde kerk te Overveen vernield W. Lubberink sprak over onderontwikkelde gebieden Dr. J. v. d. Eng benoemd tot hoogleraar in Utrecht Jan Nelissen met poppen theater in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem HUIDVERZORGING COMPLEXION SOAP l.so B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om ten behoeve van het ophogen van gronden ter oppervlakte van ongeveer 40 ha in het gebied van de stadsuitbreiding „Schalkwijk" een kre diet beschikbaar te stellen tot een bedrag van 2.854.000,-. Voorts dienen enkele ge deelten grond van de gemeente Haarlem- merliede aangekocht te worden voor 29.600,- terwijl ten slotte een bedrag van 42.000,- nodig is voor de op de afkoop vallende kosten. Het betreft hier de ophoging van het derde gedeelte van Schalkwijk, waarvoor een hoeveelheid zand van ongeveer 850.000 m3 nodig is. Om dit zand te kun nen winnen heeft de uitvoerder van het werk een voorlopige overeenkomst geslo ten voor de aankoop van twee gedeelten weiland. Deze terreinen sluiten aan bij de bestaande zandput langs de Schalkwijker- weg, gemaakt voor de ophoging van het tweede gedeelte van Schalkwijk. Er kan bij uitbreiding van de zandput een hoeveelheid zand van ongeveer 700.000 m3 worden gewonnen. Daar voor het derde gedeelte van Schalkwijk zoals gezegd 850.000 m3 nodig is, moet worden omgezien naar een andere winplaats. Hiertoe heeft de aannemer een voorlopige overeenkomst gesloten met de gemeente Heemstede om dit kwantum zand te ont lenen aan het terrein waarop zich de vuil- storting van die gemeente bevindt. De vuilnisbelt verdwijnt dan ten slotte in de diepte en er ontstaat dan een put waarin nog een aantal jaren vuil kan worden ge stort. Demping De grote moeilijkheid bij ophogingen door middel van zandwinning uit een te maken zandput is echter, dat het ontstane diepe gat weer moet worden aangevuld. Dit stellen Gedeputeerde Staten namelijk als voorwaarde bij het geven van een ont- zandingsvergunning. De aannemer heeft op het ogenblik een hoeveelheid dempspe- cie beschikbaar voor de demping van de uitbreiding van de zandput van onge veer 400.000 m3. Hiervan moet 50.000 m3 worden gebruikt voor een gedeeltelijke demping van de te maken zandput bij de vuilnisbelt te Heemstede, zodat voor het dempen van de put aan de Schalkwijker- weg een hoeveelheid van 350.000 m3 be schikbaar is. Voor volledige demping van de zandput is echter 700.000 m3 specie nodig. Waterpartij Aan de terreinen waaraan het zand zal worden ontleend, is in het structuurplan voor Schalkwijk de bestemming van re creatiegebied gegeven. Over het zuidelijk gedeelte is een weg geprojecteerd, welke via een brug over het Spaarne, aanslui ting zal geven aan de Johan Wagenaar- laan te Heemstede. Ten zuiden van deze weg is in het structuurplan een uitbrei ding van het Spaarne geprojecteerd voor recreatie te water. Indien nu de geprojec teerde weg in zuidelijke richting wordt verschoven en de waterpartij ten noor den van deze weg wordt geprojecteerd be staat, aldus B. en W., geen enkel bezwaar tegen de uitbreiding van de zandput. Hier- B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om voor het bouwen en inrichten van een leslokaal, een vaklokaal en een handenarbeidbergruimte bij het Lo- rentzlyceum bedragen beschikbaar te stel len van respectievelijk 126.500 en 21.000. Voor het aanvullen van de inventaris en voor de verandering van de inrichting van het gymnastieklokaal van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Bernard Zweersstraat 1 in Haarlem is een bedrag van 16.034 nodig en de ver andering van de inrichting van de bijzon dere kleuterschool aan de Vrouwestraat 8 zal 3450 gaan kosten. Vervolgens stellen B. en W. de raadsleden voor om voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de „opvangklassen" van de Teijler- school, de Mr. J. H. Thielschool en de Jan Gijzenschool een bedrag van 3300 uit te trekken. De kosten van aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het vak aard rijkskunde (verkeersonderwijs) en van het invoeren van een nieuwe methode voor het vak rekenen aan de school aan de Wes tergracht 3 bedragen een bedrag van 1194. Verder vragen B. en W. 1170 voor het aanschaffen van een nieuwe oliekachel in de school aan het Roerdompplein 19 en 824 voor het aanschaffen van een schrijf machine en een stencilmachine voor de Cornelis Houtmanschool aan het Weltevre denplein. Een stofzuiger, twee Zweedse banken en een watertafel voor de kleuter school in de Lange Lakenstraat gaan 564 kosten en het spelmateriaal voor de school „Buitenrust" en voor de Dr. Huetschool respectievelijk 250, 418. Ten slotte zal de verandering van in richting van de kleuterschool aan de Voor zorgstraat 63 418 vergen- en de leer- en hulpmiddelen voor het verkeersonderwijs in de school aan de Geuzevesperstraat 5 300. Bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van de gemeenteraad bevinden zich verzoeken om medewerking te verlenen tot het treffen van voorzienin gen aan de kleuterschool aan de Oranje kade en tot het aankopen van vloerbedek king voor de kleuterschool aan de Menta- wistraat. Verder is er een verzoek binnen geko men van de vereniging voor christelijk uitgebreid lager onderwijs om medewer king tot het stichten van een school in Parkwijk. Mevrouw G. Max vraagt vervolgens ont slag als onderwijzeres aan de Frans Hals- school. B. en W. stellen de raad voor om deze ingekomen stukken in handen te stel len van B. en W. om preadvies. Tenslotte verzoeken B. en W. de raad om ontslag te verlenen aan mejuffrouw Th. W. M. Ruijter als onderwijzeres aan de Linnaeusschool en aan mejuffrouw C. M. Vastenhoud als vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening bij het uitgebreid Isger onderwijs in Haarlem. mee wordt namelijk de mogelijkheid ge opend de waterpartij te projecteren op de plaats van de gemaakte zandput. Deze hoeft dan eventueel gedeeltelijk niet te worden aangevuld, terwijl de waterpartij ook niet behoeft te worden gegraven. Hierdoor ontstaat een kostenbesparing van naar schatting 500.000,-. Met het oog echter op de onzekerheid om trent de vraag of de zandput van Gedepu teerde Staten al dan niet geheel gedempt zal moeten worden is bij het samenstellen van de begroting van dit werk uitgegaan van een zandprijs van 2,80 per m3. In dien dan de put geheel gedempt moet wor den kan dat aan de aannemer worden opgedragen. Voor de ophoging van het tweede gedeel te van Schalkwijk is het zand rechtstreeks in het werk gespoten zonder gebruik van bakken. De ervaring welke tot nu toe is opgedaan met deze werkwijze is, zodanig omdat het aanbeveling verdient ^daarmee door te gaan. Hierbij merken B. en W. echter op, dat het zand uit de zandput in Heemstede wèl met bakken naar het werk moet worden vervoerd. Rekening houdend met een zandprijs van 2,80 per m3 worden de totale kosten voor de ophoging met bijkomende werken ge raamd op 2.854.000,-. Dit komt overeen met een prijs van 7,15 per m3 opgehoogd terrein. Voor het eerste en tweede gedeel ten van Schalkwijk waren deze prijzen respectievelijk 6,10 en 4,35. De hogere prijs voor het derde gedeelte wordt ver oorzaakt door het dikkere veenpakket in dit deel en het niet beschikbaar zijn van goedkope aanvulgrond zoals voor het twee de gedeelte het geval was. B. en VV. van Haarlem stellen de raad voor in principe te besluiten tot algehele restauratie van het Cavaillé CoII-orgel in het Haarlemse concertgebouw en voor het doen uitvoeren van de daarvoor nodige voorbereidende werkzaamheden een kre diet van 2.000 te verstrekken. Het door de Franse bouwmeester Ca vaillé Coll gebouwde en uit het afgebran de Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam afkomstige orgel, is in 1956 ten bedrage van 4.600 schoongemaakt. Inmiddels was gebleken dat zich in de speeltafel verzakkingen voordeden, welke tot nieuwe defecten aanleiding konden ge ven. Deze verzakkingen moeten vermoe delijk worden toegeschréven aan het dreu nen van het zware verkeer. De advies commissie voor de restauratie van het or gel in de Grote Kerk gaf in overweging als overgangsmaatregel tot elektrificatie van de speeltafel over te gaan. Hiervoor zou een bedrag van 8.000 nodig zijn. B. en W. achten het echter niet verantwoord een dergelijk bedrag aan deze opbouw te be steden, aangezien verwacht mag worden dat zich in de naaste toekomst toch nog meerdere gebreken zullen openbaren en men uiteindelijk toch zou moeten over gaan tot algehele restauratie en herstel van de oorspronkelijke tractuur. B. en W. hebben daarom de adviescommissie voor de restauratie van het orgel in de Grote Kerk verzocht een restauratieplan met begroting van kosten te willen opmaken. De kosten van deze voorbereidende werk zaamheden worden geraamd op 2.000. Deze kosten komen voor een eventuele rijks- en provinciale subsidie in aanmre- king. In „Erbij" van zaterdag 6 februari hebben wij ruime aandacht aan het Ca vaillé Coll-orgel besteed. Het winkel- en wooncéntriTm „Delfl- wijk"; dat aan het Martnnanplcin in Haarlem-Noord in aanbouw is, bevrijdt zich steeds meer van zijn steigers. In mei van dit jaar zal het eerste blok van acht winkels met bijbehorende bovenwoningen betrokken kunnen worden. Het gehele complex van 31 winkels en 65 woningen denkt men, onvoorziene vertraging in de bouw daargelaten, omstreeks augustus vol tooid te hebben. De foto toont het in wording zijnde hoofdgebouw aan de Rijksstraatweg, dat dertien winkels met daarboven op zes etages 57 flat woningen van het z.g. maisonnette- type zal bevatten. Het ligt onder meer in de bedoeling in een van de gebou wen ook een openbare en r.k. jeugd bibliotheek onder te brengen. Nu het zich laat aanzien dat binnen af zienbare tijd een begin gemaakt zal wor den met de woningbouw in het tweede gedeelte van Schalkwijk is het. aldus B. en W. van Haarlem, noodzakelijk zo spoe dig mogelijk te beginnen met het aanleg gen van de rioleringen en het aanbrengen van de bestrating. Met een en ander is een bedrag gemoeid van 2.480.000, waarin niet alleen zijn begrepen de kosten van de rioleringen en de bestrating, doch tevens 106.000 voor het inrichten van vrije speelgelegenheden en 96.000 voor plant- soenaanleg. Voorts is, vooral met het oog op de on zekerheid met betrekking tot het loonpeil, in het totaal-bedrag een reservepost opge nomen van 141.000. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om voor het vernieuwen van de riolering in de Romolenstraat een bedrag van 29.800 ter beschikking te stellen. Aan de Haarlemse gemeenteraad is voorgesteld enige percelen grond te ver kopen ten behoeve van industriële uitbrei dingen. Zo stellen B. en W. de raad voor aan de n.v. Pharmachemie een terrein van onge veer 1440 vierkante meter aan de Izaak Enschedéweg te verkopen voor 22 per vierkante meter ten behoeve van uitbrei ding van haar bedrijf. Bovendien zal aan de Pharmachemie optie tot koop worden verleend op een aansluitend terrein van 652,50 vierkante meter. Ten behoeve van de vennootschap on der firma Gebr. Loots wordt voorgesteld een recht tot optie te verlenen op een ter rein van ongeveer 1600 vierkante meter aan de Izaak Enschedéweg. Deze optie zal worden verleend voor twee jaar, waar na genoemde vennootschap het terrein zal kunnen kopen tegen een prijs van 22 per vierkante meter. Voorts wordt voorgesteld een terrein van ongeveer 2552 vierkante meter aan de Rijksstraatweg, hoek Jan Campertstraat tegen 29,50 per vierkante meter te ver kopen aan de n.v. Gebr. H. en F. Kimman In behoeve van de bouw van een garage bedrijf, annex kantoor en showroom, als mede tien bovenwoningen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om ten behoeve van de bouw van een kleedhuis bij het sportter rein aan de Prins Bernhardlaan in Haar lem een krediet van 62.500,- beschik baar te stellen. Het plan omvat twee kleedkamers voor dames en twee kleedkamers voor heren, gescheiden wasruimten met portaal en toiletten voor dames en heren, een ac commodatie voor de leraren en een voor de terreinknecht, alsmede een kleedka mer voor de basketbalspelers en een berg ruimte. Tevens zijn ontworpen een ruimte voor de bewaker van de nabijgelegen speeltuin en twee toiletten ten behoeve van kinderen van die speeltuin. Deze toi letten kunnen bovendien worden gebi'uikt door het publiek, dat de evenementen op het sportveld bijwoont. Het kleedhuis wordt zo sober mogelijk uitgevoerd. De amateurs Aad Straver (Haarlem) en Coen Visser (Santpoort) zijn door het be stuur van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" aangewezen om zondag 27 maart in Engeland deel te nemen aan „The Archer Grand Prix". Zoals we reeds eer der hebben bericht, geldt deze 135 kilo meter iange wegwedstrijd voor de Britse amateurs als selectie voor Olympische Spelen en wereldkampioenschappen en zullen er ook Fransen en Belgen van de partij zijn. Vijf renners van „De Kampioen" zullen zondag 21 februari deelnemen aan de elfde cycle-cross van „Appelbergen" in Haren. Het zijn: Eddy Riethoff, Jan v. d. Horst Piet Sondorp, Abeltje Deinum en Bert Ruys. Het lange afstandskampioenschap van het Halfwegse „De Bataaf" wordt zondag 27 maart op het parkoers aan de Oude Kruisweg verreden. Er is op die dag voor alle „Bataven" een startverbod van kracht om elders te rijden, zodat alle favorieten, waaronder titelhouder Mik Snijder, lands kampioen Dick Enthoven, Ab Sluis, Gerard Wesseling etc., wel zullen deelnemen. Een week eerder, op zondag 20 maart, houdt de Lisser Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" waarvan onder meer we reldkampioen Arie van Houwelingen, de cycle-crosser Jan van Dijk en inds kort ook Arie van Wetten lid zijn het club kampioenschap lange afstand. Titelhouder is Wim Janssen. Voor de afdeling Haarlem van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling heeft de heer De Rooy van de Internationale Zeesleepdienst donderdagavond in Feest zaal Noord in Haarlem gesproken over de zeesleepvaart. Hij begon met de geschie denis van de sleepvaart te verhalen. Hierbij vertoonde hij een aantal kleuren dia's, die een goede illustratie van het onderwerp vormden. Hierna werd een film over het Suez-kanaal vertoond waar bij onder de aandacht werd gebracht dat Nederlandse slepers een belangrijk aan deel bij het bergen van tot zinken gebrach te schepen hebben gehad. Een tweede film toonde de hulpverlening op zee, het ber gen van wrakken en het slepen van droog dokken over de oceanen. Advertentie SflNWIELH ohs. Vrijmoed Zonen N.V. - Schiedam Sedert 1776 „Een onuitvoerbare opdracht", noemde ds. G. A. Barger donderdagavond in ka pel „Nieuw Vredenhof" aan de Johan van Oldenbarneveltlaan de taak in kort bestek, een verhandeling te geven over de jonge staat Israel en zijn achtergronden. De commissie van het bijzonder kerkewerk van de hervormde gemeente in Heemste de had hem namelijk verzocht dit onder werp te behandelen, daar de lezing van ds. F. R. A. Henkels over de Chassidische legenden, door ziekte moest worden uit gesteld. Ds. Barger zei zich te willen bepalen tot enkele details, waarbij de historie in haar geheel onbesproken moest blijven. De geschiedenis van de jonge staat Is rael begon trouwens op 14 mei 1948, toen David Ben-Goerion de onafhankelijkheid proclameerde. Strikt genomen was de eer ste stoot hiertoe reeds in 1896 gegeven, door de Oostenrijkse journalist dr. Theo- dor Herzl, die met zijn in dat jaar ver schenen brochure „Der Judenstaat" in sterke mate de aandacht der joden op Palestina vestigde. Ds. Barger herinner de aan de periode, dat Palestina Engels mandaatgebied is geweest. Een periode met incidenten, waarover geheel Europa zich volgens spreker diep had moeten schamen. Nadat Engeland Israel in de steek had gelaten, volgde een periode van schier eindeloze politieke onderhandelingen. Tót het ogenblik der proclamatie van David Ben-Goerion, welke naam „zoon van jon ge leeuw" betekent. Direct de volgende dag werd Israel be sprongen door de omringende vijanden, waarop zich het wonder voltrok van een overtuigende zege door de jonge staat. Hierna begon Israel onmiddellijk met een onvoorstelbare energie met de wederop bouw, en bereikte in betrekkelijk korte tijd waarlijk bewonderenswaardige resul taten. De strijd moest worden aangebon den tegen moerassen en erosie, omdat het land daarvóór door de Turken vrijwel ge heel van zijn bossen was ontdaan. En hier bij mag vooral niet worden vergeten, dat het percentage intellectuelen onder deze werkers allerminst gering is geweest. On danks het feit dat zij geen ruwe handar beid gewend waren, is ook dank zij hun enthousiasme en vlijt een jonge en wel varende staat gerijpt, waarvan de bloeien de steden en vruchtbare landerijen prak tisch in tenten en kippenhokken hun oor sprong vonden. Eén van de grootste sti mulansen tot. een dergelijke energie, is on getwijfeld het bij de joden nimmer gestor ven verlangen naar een eigen land ge weest. Daarbij had het spreker geduren de zijn rondreis als dominee in het bijzon der getroffen, dat men bij de wederop bouw van Israel de bijbel zo levend heeft gehouden. Overal in het land had hij in het openbaar diverse spreuken uit het Oud Testament in toepassing zien brengen. Aan het begin van dit reisverslag had ds. Barger reeds toegezegd, dat hij meer de nadruk op het visuele, dan op het audi tieve van zijn causerie zou leggen. Spre ker hield deze belofte met het vertonen van een groot aantal fraaie kleurendia's. Deze avond verkreeg een passende muzi kale omlijsting, doordat de mezzo-sopraan Alida Rebeira de „Poèmes Juifs" van Da rius Milhaud ten gehore bracht. Mevrouw Miep van Luin-Riemersma begeleidde haar aan de piano. B. en W. van Haarlem stellen voor aan de Haarlemse Woningstichting „Vooruit gang" een voorschot te verlenen van ten hoogste 95.700 voor het aanschaffen en aanbrengen van een centrale verwarmings installatie in de 23 winkeleenheden, die deel uitmaken van het complex van 158 woningen vén de stichting in het uitbrei dingsplan „Parkwijk". Als de raad zich met dit voorstel zal kunnen verenigen zullen de huurders van de winkels wekelijks een bedrag van naar raming 11,50 moeten betalen voor het genot van de centrale verwarming. (Verkort weergegeven) Ontboezeming Zeer geachte vroede vad'ren Van de mooie Spaarnestad, Gij hebt Parkwijk óók geschapen. Welk een schone naam is dat! Parkwijk! 'k Kreeg reeds visioenen Van platanen in plantsoenen. En een minnekozend paar Stil onder een hazelaar. Doch hoe heeft de schijn bedrogen. Uit welks wonderlijke brein Is de naam Parkwijk ontsproten? Modderwijk zou beter zijn. Gaten, bobbels, hobbels, kuilen, Heus je staat er bij te huilen. 'k Merk wel dat de vroede raad Daar niet te vergad'ren gaat. In heel de Vincent van Goghlaan Heerst de diepste duisternis, Alhoewel de naam zou zeggen Dat 't daar alles luister is. 's Avonds zich daar langs bewegen Staat gelijk met zelfmoord plegen. Vrienden, wilt ge weten hoe? Ga dan maar naar Parkwijk toe. Heren, kom eens bij ons kijken, Maar vergeet uw laarzen niet, Anders gaan uw goede kleren Naar de ratsmodee, subiet! Liefst per fiets, als het kan lij-en, Hopsa jongens langs de keien, En neem dan bij voorbaat mee Iemand van de G.G.D. HUIB FENIJN Dr. Hers uit Oegstgeest, lid van het hoofdbestuur van de vereniging van ex- politieke gevangenen, die zelf vier en half jaar tijdens de bezettingsjaren gevangen heeft gezeten in de Duitse concentratie kampen, zal vrijdagavond 26 februari in de kroonzaal van Brinkmann te Haarlem spreken over het concentratiekamp en zijn bewoners. Met dezelfde voordracht in Den Haag rekende de spreker tot zijn toehoorders de oud-minister-president Dr. Drees, een vertegenwoordiger namens de Minister van Justitie, diverse artsen en juristen. Het bestuur deelt mede, dat Haarlemse autoriteiten, juristen, artsen, en voor zo ver de ruimte het toelaat, allen, die zich voor deze materie interesseren, deze avond, die om acht uur begint, hartelijk welkom zijn. Advertentie KONINGIN JULIANA IN HET GOUD 50ste verjaardag gedenkpenning 25 mm 0. gewicht 7,776 gram, goudgehal te 900/1000 (muntgoud) Verkrijgbaar bij banken, juweliers en munt- handel a f 55,-. Tevens Uw uitmuntend ge schenk voor Uw buitenlandse zakenrelaties en familie. Distributeurs: Fa. Drijfhout, Nes 11-15, A'dam; Fa. Schone, Rokin 81-83, A'dam. Dr. G. Tierie sprak over: Voor leden van de afdeling Haarlem van Huisvrouwen en andere vrouwenorga nisaties heeft dr. G. Tierie, directeur van de Haarlemse gemeentelijke keurings dienst van waren een en ander verteld over wat deze dienst zoal voor de huis vrouw doet. Hij hield deze lezing in de aula van het gymnasium aan het Prinsen hof. Spreker gaf eerst een historisch over zicht. In 1911 werd de dienst in Haarlem opgericht. Pas in 1919 kwam er in ons land een warenwet. Het keuringsgebied Haarlem omvat 38 gemeenten in een gebied tussen Velsen, Amsterdam, Bodegraven en Voorschoten. Jaarlijks verrichten acht keurmeesters en een hoofdkeurmeester in dit gebied 70.000 inspecties in fabrieken, bedrijven en winkels. Het landelijk aantal inspecties bedraagt een miljoen. Verder nemen de keurmeesters monsters van waren die hun verdacht voorkomen mee naar het la- boratöHiim. VéHer behoort tot de taak van de keurmeesters het aanzeggen van precés-verbaal, maar zij treden ook als adviseur op. Behalve eet- en drinkwaren onderzoekt de dienst verpakkingsmiddelen, zoals plastic zakjes, kinderspeelgoed, toilet- en cosmetische artikelen, was- en poetsmid delen, vulstoffen voor matrassen en radio actieve stoffen. Textiel en brandstoffen vallen tot nu toe niet onder de door de dienst te keuren wa ren. De keuringsdienst van waren in Haar lem heeft vorig jaar 400 processen-ver- baal opgemaakt en ongeveer 3000 waar schuwingen gegeven. De dienst kost drie ton per jaar en deels brengen 38 gemeen ten dit bedrag bijeen. Per inwoner komt dit jaarlijks op een kwartje. Verder be talen fabrikanten en winkeliers warenwet- recht Vervolgens gaf dr. Tierie enkele prakti sche voorbeelden. Het gebeurt wel dat men om melkbrood vraagt en in plaats daar van een soort verbeterd brood krijgt, een waterbrood dat door toevoeging van een beetje vet en suiker een cake-achtig uiter lijk heeft gekregen. In zo'n geval moet de huisvrouw - zelf goed opletten, want als een keurmeester de winkel binnen stapt en naar melkbrood vraagt krijgt hij echt melkbrood of men zegt dat men het niet heeft. Verder is het een ervaring van de keu ringsdienst dat de huisvrouwen vaak slecht de opschriften op verpakkingen le zen, bij voorbeeld ,de dagaanduiding op flessen melk. Er is een kleurstoffenbesluit, waarbij het aantal kunstmatige kleurstof fen thans beperkt is tot twaalf. De keu ringsdienst onderzoekt ook groenten en fruit op de aanwezigheid van insectenbe strijdingsmiddelen. Daarbij gebruikt men watervlooien als proefdieren. Ten slotte zei dr. Tierie dat men in ons land nog niet ongerust behoeft te zijn over de mate waarin het radioactieve strontium in levensmiddelen aanwezig is. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor afwijzend te beschikken over een subsidieaanvrage van het hoofdbestuur van het Apostolisch Genootschap ten be hoeve van zijn kerkgebouw aan de Medan- straat in Haarlem Noord. Dit kerkgebouw is op 18 maart 1956 in gebruik genomen, terwijl de gemeentelij ke kerkbouwsubisidieverordening pas op 1 januari 1957 in werking is getreden. Het kerkgenootschap heeft tóch een verzoek aan B. en W. om subsidie gedaan, omdat bij raadsbesluit van 25 juni 1958 ook sub sidie is gegeven ten behoeve van de Sions- kerk, die eveneens vóór 1 januari 1957 is voltooid. B. en W. handhaven hun standpunt ook reeds ten aanzien van de Sionskerk uitgesproken volgens welk de subiside- regeling ten doel heeft de stichting van nieuwe kerken in nieuwe stadswijken te bevorderen in het bijzonder in die situa ties, waarin de kerkgenootschappen door verscheidene factoren in redelijkheid niet zelf bij machte geoordeeld worden om de ze stichtingen tot stand te brengen. Onbekend gebleven vandalen hebben enige tijd geleden een der panelen van het gebrandschilderd opstandingsraam in de Nederlands Hervormde kerk aan de Ramplaan in Overveen vernield. Dit pa neel was dusdanig ernstig beschadigd, dat het geheel uitgenomen moest worden. Het is inmiddels naar het glazeniersecht paar Schilt-Geesink te Laren verzonden voor herstel. Het kerkbestuur heeft het thans noodzakelijk geoordeeld de kostba re ramen door middel van gaas te be schermen, teneinde deze voor het nage slacht te bewaren. Voor de afdeling Bloemendaal van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie hield de heer W. Lubberink, socioloog ver bonden aan het Instituut voor Adelbors ten in Den Helder, donderdagavond in ho tel „Rusthoek" in Bloemendaal een lezing over „De onderontwikkelde gebieden". De huidige mensenwereld telt, aldus spreker, rond 2.8 miljard zielen. Dit aan tal neemt aanhoudend toe. De jaarlijkse aanwas bedraagt ongeveer 45 miljoen. Geschat wordt, dat aan het einde van de ze eeuw de wereldbevolking zal zijn ge groeid tot vijf of zes miljard. Op het ogenblik leeft 66 percent van de wereldbe volking op de rand van de honger. Naar sprekers oordeel liggen alle wereldpro blemen gegroepeerd rond één kern: het hongerprobleem. Het gaat nu om de volgende vraag, aldus spreker: Is het mogelijk door doelbewust ingrijpen het sociaal economisch leven in de onder-ontwikkelde gebieden zodanig tot ontwikkeling te brengen, dat het be- staanspeil geleidelijk en aanhoudend stijgt? In elke samenleving kunnen wij in het economische leven een primaire, een secundaire en een tertiaire produktie- sector onderscheiden. De eerste omvat landbouw, veeteelt en visserij; de tweede alle vormen van nij verheid en de laatste alle diensten (han del, ambtelijke diensten enz.). Spreker toonde aan dat de oplossing van dit probleem een technologisch, een orga nisatorisch en een mentaal aspect heeft. Hulp voor de onderontwikkelde gebieden moet naar zijn mening allereerst gericht zijn op verbetering van de landbouw. Het is een gunstig teken, zo besloot spre ker, dat wij in het westen gaan gebrijpen, dat de hulp aan de „armoe-landen", cen traal moeten worden georganiseerd. Bij Koninklijk Besluit van 8 februari I960 is benoemd tot buitengewoon hoogle raar met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de Russische taal- en letterkun de: dr. J. van der Eng, wonende te Haar lem en thans wetenschappelijk ambtenaar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. i Op vrijdagavond 26 februari zal Jan Ne lissen met zijn poppentheater „Het klei ne Wereldtoneel" in het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal voor de le den van de Buurtvereniging „Bloemendaal" een voorstelling geven van „Bastien en Bastienne", een jeugdopera van Mozart Na de pauze zal het humoristische opppen- spel „Geertelijn en Boudewijn" worden opgevoerd. VASTENAVONDFEEST HEEMSTEEDSE K. A. B. De Heemsteedse afdeling van de Katho lieke Arbeiders Beweging viert haar vasten avondfeest op woensdag 24 februari in ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de katholieke gemengde toneelvereniging „Sint Genesius" uit Haar lem. met een opvoering van „Gieren op 't veilig nest", komische thriller in drie be drijven door Harold Mc. Pherson; in de Nederlandse bewerking van mr. M. H. Planten. Dit feest wordt besloten met een bal met attracties, op muziek van een orkestje onder leiding van Ed. Williams. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 219 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 BEVALLEN van een zoon: 17 febr.: W. A. GilingKwakman. BEVALLEN van een dochter: 18 febr.: E. AllesArendse. E. PhilippoDe Graaf, T. Y. T. Brüggen—De Bij, D. L. Aletrino— Van Straten. OVERLEDEN: 17 febr.: L. T. van de StolpeAllard, 36 j., Brakenburghstraat. M. J. Roozekrans—Wiegant, 68 j., Spaarne. IS febr.: W. WijtkampWijtvliet, 83 j., Bloemveldlaan. H. A. J. de Bruijn—Van Ginneke, 64 j., Vergierdeweg. D. M. Meijs, 82 j., Magdalenastraat. GEHUWD: 19 febr.: B. Kuipers en A. Korzelius. B. P. van de Pol en I. van Kla veren. ONDERTROUWD: 17 febr.: J. Westerop en A. M. Smelter. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7