Russen bereid tot concessies in de kwestie-Berlijn? OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zeer geslaagde Benelux-conferentie HET WEER Auto's na botsing te water; één dode éee MORRIS êefctvijouêiuf!. Sovjet-verklaring dienaangaande later weer tegengesproken Toejuichingen voor Brandt in O.-Berlijn Overeenstemming over groente- en fruitexport en Moerdijkkanaal Zesenveertig doden bij aardbeving in Algerije Lang weekeinde voor Haarlemse schooljeugd Indonesische gezinnen vluchten bij tientallen naar Nieuw-Guinea 74e JAARGANG No 191 MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 305e JAARGANG No 39 In de krant van heden: Het woord is aan Bezorger van Haarlems Dagblad/OHC na aanrijding overleden Hogere temperaturen Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout. T I 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I O I 1 I^N I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I II 1 1 1 fep*™* J! g 1 6 J 1 I 1 I J B Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Ja X Am JL X ha* \fci4 JL \^A fr- P P- 815- nrs-12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: jo, L. Lodewijk. UTALUn 1 Li H A A II L L 1Y1 D U fl t UUUKAINi P.W. Peereboou, en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2?3596 SUèDE EN NAPPA DAMESJASJES pag XV eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 6' Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Kunst 4 Feuilleton 5 Horen en Zien 5 Toch Is Het Zo 5 Beeldverhalen 5 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Uit stad en omgeving 9, 10 Agenda van Haarlem en IJ mond 10 Sport 10 tot 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's BERLIJN (Reuter) Een woordvoer der van de Russische ambassade in Oost- Berlijn heeft in een interview met het Westduitse persbureau DPA verklaard dat de Sovjet-Unie gelooft, dat een akkoord over Berlijn op een topconferentie moge lijk is zonder de uitvoering van het Rus sische voorstel tot een vrije gedemilitari seerde stad Berlijn. Het Russische voor stel noemde hij het beste dat er op het ogenblik is, maar hij zei dat westelijke te genvoorstellen mogelijk als compromis konden worden aanvaard. De Sovjet-Unie was niet van plan de economische verbin dingen tussen West-Berlijn en West-Duits- land af te snijden. Mogelijk zouden deze verbindingen kunnen worden gehandhaafd zonder Russische controle. Het is volgens de woordvoerder niet uitgesloten dat de Sovjet-regering nieuwe, gewijzigde voor stellen zal doen. Veel zou afhangen van eventuele westelijke voorstellen. Het Oostduitse communistische partij blad Neues Deutschland berichtte zondag eveneens dat Oost-Duitsland bereid is tot een verreikend compromis in de Berlijn- se kwestie dat evenwel „ondergeschikt moet blijven aan het beginsel van hand having van de vrede". Elk compromis waarbij „Westduitse militaristen" enig (Van onze correspondent in Brussel De Benelux-'topconferentie van zaterdag, welke in het kasteel Val Duchesse te Oudcrgem bjj Brussel door de Belgische premier Ejjskens werd gepresideerd, is in een buitengewoon optimistische sfeer verlopen. Reeds te half twee konden de mi nisters der drie landen zich aan de dis begeven. Over de moeilijke waterwegen kwestie werd reeds vrijdagavond, na het diner in de ambtswoning van de Belgische premier, en, zoals een deelnemer aan de conferentie ons zei, by koffie en cognac, een oplossing bereikt: deskundigen zullen een kort rapport samenstellen, en eind maart beginnen de officiële onderhandelingen over de Schelde-Rünverbinding. Naar minister Luns aan de journalisten verklaarde, worden de gevolgen van het Deltaplan in die onderhandelingen niet direct en als zodanig betrokken. In de ochtendzitting van zaterdag bleken de Belgische minister van Land bouw, baron De Vleeschauwer, en mi nister Marijnen gedurende hun persoon lijke gesprekken reeds zoveel vraag stukken te hebben opgelost, dat slechts een uur aan de landbouwdiscussie hoefde besteed te worden. Tenslotte werden een aantal minder belangrijke vraagstukken behandeld, onder meer de studie van de directe belastingen, de coördinatie van de conjunctuurpolitiek, de striktere toepassing van het protocol der overheidsaanbestedingen, de vesti gingswet voor Benelux, het vrije per sonenverkeer, etc. De landbouw De landbouwvraagstukken, die tot zo veel klachten van Nederlandse zijde en be zwaren van Belgische zijde aanleiding hadden gegeven, zullen in de toekomst aanleiding geven tot een bijkans perma nent en persoonlijk contact tussen de mi nisters van Landbouw van België en Ne derland. Voor het concrete punt van de invoer van groenten en fruit, waarover in de Nederlandse nota aan de Belgische re gering werd gesproken, is al reeds een praktische regeling gevonden. Minister Marijnen zei aan de Nederlandse corres pondenten te Brussel, dat de Nederland se invoer van groenten en fruit in België zal kunnen voortgaan, ook wanneer de marktprijzen in België onder de mini mumprijzen zijn gezakt, mits Nederland de minimum-prijzen respecteert. Alleen wanneer de groentemarkt in België ern stig wordt verstoord, zal de Belgische mi nister van Landbouw de grens mogen sluiten, na overleg met zijn Nederlandse collega. In het raam van de Belgische mi nimum-prijzen, die voor de zes landen van de Gemeenschappelijke Markt van kracht zijn, krijgt Nederland dus een preferentie en dit is een belangrijke concessie van de Belgische regering aan het Nederlandse standpunt. De harmonisatie van het land bouwbeleid in de Beneluxlanden, zal wor den bekeken in het raam van de gemeen schappelijke Europese landbouwpolitiek. Persoonlijk contact Het communiqué van de conferentie zegt hierover het volgende: „De ministers van Landbouw hebben een aantal misver standen opgehelderd teneinde het vinden van oplossingen te vergemakkelijken; zij hebben vooral de vraagstukken grondig bestudeerd, welke zijn gerezen door het naast elkaar bestaan van de Benelux- en E.E.G.-verdragen. Het zag ernaar uit, dat de beide ministers van Landbouw inder daad in hun talrijke gesprekken ook per soonlijk nader tot elkaar zijn gekomen, en hiertoe heeft minister Marijnen een gro te bijdrage geleverd. Men mag zeggen, aldus zeiden ons enkele deskundigen van de conferentie, dat minister Marijnen thans een Nederlands landbouwbeleid ver dedigt, dat losstaat van het standpunt van Economische Zaken en Buitenlandse Za ken en dat gebaseerd is op de wil om met België tot realistische en concrete afspra ken te komen. In dit opzicht wenst minis ter Marijnen klaarblijkelijk van de Belgi sche landbouw een bondgenoot te maken waardoor Nederland sterker zal staan te genover de zeer protectionistische tenden sen, die in Frankrijk, Duitsland en Italië tot uiting komen, in verband met de plan nen van de vice-president der Europese Executieve Commissie, de Nederlandse oud-minister Mansholt. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat Nederland met zijn liberale landbouwpolitiek in de gemeen schappelijke markt geïsoleerd zou staan tegenover de protectionistische politiek der andere landen. Samen sterker Het is een feit, dat de rendementen per hectare en de melkgifte per koe in België lager zijn dan in Nederland, echter niet veel lager, terwijl de Belgische landbouw- produktiviteit veel hoger ligt dan die van West-Duitsland, Frankrijk en Italië. Het is dus een Nederlands belang om van de vooruitstrevender wordende Belgische landbouw in het raam van de Europese politiek een bondgenoot te maken. Minis ter Marijnen verklaarde nog, dat de con ferentie buitengewoon gunstig was verlo pen en dat ook het probleem van de in voer van Nederlandse condens verder tot een oplossing was gekomen. De invoer is aanvankelijk gemaakt van een akkoord tussen de Nederlandse en Belgische con- densindustrie. Intussen gaat de Nederland se invoer in België verder, mits de mini mumprijzen worden gerespecteerd. In ieder geval is thans door België for meel erkend, dat ook op het gebied van de landbouw in de gemeenschappelijke markt de prioriteit moet worden gegeven aan de Benelux-regelingen. Bovendien te kent zich dus duidelijk een gemeenschap pelijke houding van de beide landen in de Gemeenschappelijke Markt af, ook al zou dit overleg, zoals minister Marijnen het onderstreepte, soms tot de conclusie lei den, dat er op een bepaald punt geen Be- nelux-standpunt kan worden ingenomen. Tot slot van de Benelux topconferentie heeft, naar wij vernamen, de Belgische Bep, Zeer geslaagde Benelux premier Eijskens de hoop uitgesproken dat de Belgische en Nederlandse parle menten thans het voorbeeld van Luxem burg zullen volgen en het verdrag der economische unie Benelux spoedig zullen goedkeuren. De Schelde-Rijn-kwcstie Over de Schelde-Rijn-verbinding gaf minister Luns nog enkele toelichtingen. Hij zei dat het memorandum van de Bel gische regering door de Nederlandse rege ring bevredigend kan worden genoemd. In dit memorandum resumeert de Belgi sche regering het voorstel van de oplos sing, die door de commissie van Cauwe- laert-Steenberghen werd uitgewerkt. De Belgische regering bepleit een tracé van een kanaal, dat Antwerpen met het Hol- landsdiep verbindt, en dat niet te sterk zal afwijken van het door de genoemde com missie gedane voorstel, terwijl de Belgen ook gaarne een herziening van de kosten verdeling (80 percent voor België, 20 per cent voor Nederland) zouden zien tot standkomen. Eind maart zullen dus de of ficiële onderhandelingen beginnen tussen een Belgische en een Nederlandse delega tie. Van Belgische zijde zal de voormalige Belgische ambassadeur in Bonn, baron De Gruben, als chef van de Belgische de legatie worden voorgesteld. Het vraag stuk van de waterwegen is niet gebonden aan een soepeler houding van België in de landbouwkwestie, aldus zei minister Luns. Deze beide vraagstukken staan naast el kaar. De conferentie is in de ware beteke nis van het woord een nieuwe start van Benelux, aldus luidt het optimistische commentaar in de Benelux-kringen. Plutarchus: Geluk is: het noodzakelijke te bezitten en het overtollige niet te verlangen. De eerste Franse atoombom heeft dit gruwelijke merkteken nagelaten in de Sahara. Eén persoon werd gedood en drie wer den gewond bij een botsing tussen twee auto's zondagmorgen op de weg Utrecht- Amsterdam, ter hoogte van Loenersloot. Een personenauto, bestuurd door de 54- jarige mevrouw B. Bosman-Evers uit Arnhem, wilde een andere auto, bestuurd door de 59-jarige A. J. Reinders uit 's-Her- togenbosch, inhalen, toen de bestuurder van de laatste wagen plotseling naar links uitweek. Beide auto's reden van de berm af, sloegen over de kop en vielen in een sloot. Mevrouw Bosman-Evers kwam hierbij om het leven. Haar echtgenoot, eer zoon en de verloofde van de zoon raakten gewond. De drie inzittenden van de ande re wagen kwamen met de schrik vrij. Tengevolge van een autoongeluk op di provinciale weg Haarlem-Hilversum in de gemeent Uithoorn, is in de Mariastichting te Haarlem overleden de 65-jarige me vrouw G. J. van Manen-Schoeman uit Veenendaal. Haar 67-jarige echtgenoot reed zaterdagmiddag met zijn personen auto in de richting Aalsmeer en verleende bij het links afslaan bij de Poelwcg geen voorrang aan de hem tegemoetkomende auto. Er volgde een botsing waarbij de in zittenden van beide wagens over de weg werden geslingerd. Van de auto's bleven slechts wrakken over. Het echtpaar Van Manen moest in het ziekenhuis te Haar lem worden opgenomen. De inzittenden van de andere auto liepen slechts lichte kwetsuren op. In Drachten is de 50-jarige motorrijder E. van der Kuip, verongelukt bij een bot sing met een vrachtauto op het kruispunt. zeggenschap in West-Berlijn krijgen, acht het blad uitgesloten. Inmiddels heeft de persattaché van de Russische ambassade in Oost-Berlijn zon dag meegedeeld, dat het bovenstaande be richt van de correspondent van het West duitse DPA „zinloze bedenksels" bevatte. De DPA-correspondent poogt het voor te stellen alsof er verschillen en zelfs tegen spraken bestaan tussen de lezingen van de Russische ambassade in Bonn en die in Berlijn aangaande de behandeling van de kwestie-West-Berlijn, hoewel het stand punt van de Russische regering in deze kwestie herhaaldelijk en duidelijk is uit eengezet, aldus de Russische persattaché. DPA heeft na ontvangst van deze ver klaring meegedeeld, dat de DPA-corres pondent te Berlijn zijn bericht staande houdt. „Hij heeft de verklaringen van de Russische woordvoerder te goeder trouw aanvaard en ze juist weergegeven," aldus DPA. Mouw aan te passen Een woordvoerder van de Russische am bassade in Oost-Berlijn heeft zaterdag de overtuiging uitgesproken dat „met de Westelijke bondgenoten overeenstemming zou kunnen worden bereikt over de nieuwe passen die de Russische autoriteiten aan de Westelijke militaire missies in Oost- Duitsland hebben uitgereikt. Hij zei dat het vraagstuk secundair was. De nieuwe passen verwijzen, zoals eerder gemeld is, naar de Duitse Democratische Republiek in plaats van naar de Russische bezettings zone. Bloemen voor Brandt De man die de laatste tijd met Bonds kanselier Adenauer het doelwit was van vele communistische aanvallen uit Oost- Berlijn en Moskou, was gisteren zelf in het door de communisten beheerste Oost-Ber- Berlijn: Willy Brandt, de Westberlijnse ourgemeester. Samen met de Westduitse minister voor al-Duitse zaken, Ernst Lem mer, nam hij deel aan een godsdienst oefening van de zesdaagse synode van de Evangelische kerk. Brandt en Lemmer werd door de communisten geen haar ge krenkt. integendeel, zij werden bij aan komst in de kekr luide toegejuicht, hoewel uiteraard niet door communisten (Reuter) Willy Brandt heeft zondag avond in een radiorede verklaard dat de Sovjet-Unie „niet tegelijkertijd kan stre- van naar welgemeende onderhandelingen over zaken van werkelijk belang en het op nieuw politiek uitbuiten van het Berlijnse vraagstuk." Burgemeester Brandt verklaarde dat het Kremlin zich voor ogen moet stellen dat de Duitsers het sluiten van een afzon derlijk Russisch-Oostduits vredesverdrag als een uitdaging zullen beschouwen. De bestuurder van de vrachtauto verzuim de voorrang te geven. In de nacht van zaterdag op zondag is de 31-jarige bromfietser R. Gol uit Havelte in de Drentse Hoofdvaart gereden. Zijn 30- jarige vrouw, die achterop zat, is verdron ken. De heer Gol werd door een voorbij ganger gered. Het echtpaar heeft drie nog jonge kinderen. Na een botsing tijdens een inhaal manoeuvre op de autoweg Amster damUtrecht reden deze beide auto's een sloot in. Van de inzittenden kwam een 54-jarige dame uit Arnhem om het leven. De drie anderen werden gewond ALGIERS (Reuter-UPI) Zesenveer tig inwoners van de dorpen Meloeza en Benihilmane in het berggebied van Oost- Algerije hebben zondagochtend, als ge volg van drie hevige aardschokken in on geveer twee uur tijds, het leven verloren, terwijl 88 dorpelingen werden gewond. De eerste schok, die zich zondag iets over ne genen voordeed heeft de meeste slachtof fers geëist. Het merendeel van hen is vrouwen en kinderen. De bestuurder van een hefschroefvliegtuig, die boven het ge troffen gebied vloog, verklaarde dat van Meloeza slechts een „hoop aarde en stof' was overgebleven. De dorpelingen woon den in van leem en gedroogde modder ver vaardigde hutten. Door het Franse leger beschikbaar ge stelde hefschroefvliegtuigen hebben 45 ernstig gewonden naar een ziekenhuis te Setif ongeveer driehonderd kilometer van Algiers gebracht Minder ernstig gewonden zijn naar twee plaatsen in de omgeving van het getroffen gebied ver voerd. De meeste slachtoffers werden on der instortende woningen bedolven. Het getroffen gebied gold als een der bolwer ken van de Algerijnse opstandelingen. In 1959 hebben zich in verschillende de len van Algerije aardschokken voorge daan, die echter geen slachtoffers hebben gevergd. Er zijn ruim 600 mensen dakloos gewor den, aldus is vanochtend gemeld. De dak lozen hebben besloten niet naar hun dor pen terug te keren. Naar wij vernemen zullen de leerlingen van de middelbare en u.l.o.-scholen In Haarlem het komende weekeinde langer vrijaf krijgen dan normaal. In onderwijs kringen is men namelijk van oordeel, dat de periode tussen de kerstvakantie en de paasvakantie dit jaar te lang is om door de scholieren zonder extra vrije dagen te worden overbrugd. Daarom heeft men be sloten de jongens en meisjes in ieder ge val zaterdag 27 februari vrijaf te geven. Voorts zijn er besprekingen gaande over de vraag of dit vrije weekeinde eventueel nog uitgebreid kan worden tot vrijdag 26 februari of tot een gedeelte van die dag. Naar wij voorts vernemen heeft de Haarlemse schoolpsycholoog de leerkrach ten aangeraden de kinderen ongeveer anderhalve week van tevoren van dit lange weekeinde in kennis te stellen. Men hoopt daarmee namelijk te bereiken, dat de scholieren door deze mededeling ge stimuleerd worden om op school nog even een extra inspanning te leveren. Zaterdagmorgen om vijf voor tien is in de J. J. Hamelinkstraat in Haarlem- Oost de 62-jarige krantenbezorger J. C. van der Vossen uit de Teijlerstraat 7 in Haarlem door een autobus van de NZHVM aangereden en zo ernstig gewond dat hij zaterdagnacht is overleden. De man fietste in de J. J. Hamelink straat in westelijke richting en zwenkte ter hoogte van perceel 55 naar links. De bestuurder van een hem achterop komen de autobus trachtte door naar links uit te- wijken een aanrijding te voorkomen. De bus raakte de fietser echter nog. De man viel en werd met een hersenschudding in de Mariastichting opgenomen, waar hij des nachts is overleden. De heer Van der Vossen was sinds ok tober 1942 bezorger van Haarlems Dag- blad-O.H.C. in de buurt van de Midden weg in Haarlem-Noord. Op de Middenweg te Amsterdam is van morgen de 68-jarige heer R. J. Butter- stedt door een autobus van een particu liere onderneming aangereden. Hij was op slag dood. De heer Butterstedt, die vlak voor zijn woning op de fiets was gestapt stak zonder voldoende uit te kijken de weg over. Vanmorgen omstreeks elf uur is op een onbeveiligde overweg bij Apeldoorn een vrachtauto door een trein aangereden. De wagen werd geheel vernield, de chauffeur kwam om het leven. In aanwezigheid van de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal L. Brouwer, de commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, en de vlagofficieren materieel, personeel en technische diensten is by de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij de onderzee boot „Zeehond" te water gelaten. Even als het enige tijd geleden te water gelaten zusterschip „Dolfijn" heeft de „Zeehond", in afwijking van het con ventionele één-cilinder-type, een romp, die uit drie cilinders bestaat, de twee benedenste naast elkaar, de derde in het midden daarboven. Van dit type onderzeeboot werd in 1949 een serie van vier opgezet, welke sindsdien tot twee werd beperkt. De „Zeehond" is het laatste schip van het na-oorlogse marinebouwprogramma, waaraan door vyf werven werd deelgenomen. HOLLANDIA (ANP) Sedert 11 fe bruari arriveren tientallen prauwen met vluchtelingen, mannen, vrouwen en kin deren, afkomstig van de naburige Indo nesische eilandgebieden, in de residentie West-Nieuw-Guinea. Als reden voor hun uitwijking naar Nieuw-Guinea en hun eventuele vestiging noemen zij de slechte economische toestan den in hun eigen woondorpen. Aan hun binnenkomst wordt generlei medewerking of toestemming van Nieuw- guinese zijde verleend, aldus wordt uit Hollandia vernomen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en matige oos telijke wind. Later enkele ver spreid voorkomende opklarin gen, maar ook hier en daar eer bui en meest matige wind tus sen zuid en zuidwest. Hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1